سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مراسم سالگرد شهدای کهریزک نیمه‌تمام ماند/ اعتراض حاضران به سخنران با شعار «الله ا...
» گزارشی که در خبرگزاری‌ها و منابع رسمی سانسور شد

مراسم سالگرد شهدای کهریزک نیمه‌تمام ماند/ اعتراض حاضران به سخنران با شعار «الله اکبر» و «یاحسین میرحسین»

چکیده :در میانه مراسم سومین سالگرد شهادت قربانیان بازداشتگاه کهریزک، سخنران از لفظ "فتنه" برای توصیف وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 استفاده کرد که این سخن وی با واکنش از سوی زنان حاضر در مسجد مواجه شد و آنان با سر دادن شعارهای "الله اکبر" و "یاحسین میرحسین" از ادامه سخنان او جلوگیری کردند. با همراهی مردان حاضر در مراسم، سخنران مجبور شد مراسم را نیمه کاره رها کند. در بیرون از مسجد نیز نیروهای امنیتی سعی در پراکنده کردن مردم داشتند اما برخی از شرکت کنندگان در مراسم، همچنان به اعتراض در خیابان ادامه دادند. ...


مراسم بزرگداشت شهدای کهریزک در مسجد نور تهران، امسال در فضایی متفاوت برگزار شد و با سر دادن شعار از سوی حاضران علیه سخنران مراسم، به طور نیمه کاره پایان یافت.

در حالی که خبرگزاری‌ها و منابع رسمی به ارائه گزارش های شبیه به هم و غیر واقعی از این مراسم بسنده کردند، گزارش کلمه از حاشیه های مهمتر از متن در این برنامه خبر می دهد.

به گزارش خبرنگار کلمه، مراسم سومین سالگرد شهادت قربانیان بازداشتگاه کهریزک روز پنج شنبه 29 تیرماه در مسجد نور واقع در میدان فاطمی تهران، در فضایی متفاوت برگزار شد و برخلاف مراسم دو سال گذشته، امسال این مراسم به دلیل سر دادن شعار علیه سخنران از سوی حاضران، نیمه کاره پایان یافت.

بر اساس این گزارش، در میانه برنامه و در حالی که مراسم به روال همه برنامه های رسمی ختم و بزرگداشت در حال انجام بود، ناگهان سخنران از لفظ “فتنه” برای توصیف وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 استفاده کرد که این سخن وی با واکنش از سوی زنان حاضر در مسجد مواجه شد و آنان با سر دادن شعارهای “الله اکبر” و “یاحسین میرحسین” از ادامه سخنان او جلوگیری کردند.

این اعتراض، در ادامه با همراهی مردان حاضر در مراسم رو به رو شد و در نتیجه سخنران مجبور شد مراسم را نیمه کاره رها کند. جوانانی که در این مراسم با نماد سبز حضور یافته بودند نیز با این اعتراض همراهی کردند.

این گزارش حاکی است، در حاشیه این مراسم در مقابل مسجد نور و همچنین در سالن محل برگزاری مراسم پلاکاردهایی با عنوان “شهدای مظلوم کهريزک” و “یادشان سبز” نصب شده بود.

در پايان مراسم نیز تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان نسبت به عدم رسيدگی مسئولان قوه قضائيه به پرونده‌ فرزندان خود و عدم مجازات آمران و عاملان اين جنايت به شدت اعتراض کردند.

نکته قابل توجه در این مراسم این است که امسال بر خلاف سال های گذشته جای بسیاری از چهره های شناخته شده نظام خالی بود. حسين محمدی، نماينده دفتر رهبری، یکی از این شخصیت ها بود که سال گذشته به عنوان نخستين ميهمانان وارد سالن اجتماعات مسجد نور شد اما امسال حضور نداشت. همچنین چهره هایی چون محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ منوچهر متکی، وزير سابق امور خارجه؛ داود دانش جعفری، وزير پيشين اقتصاد و دارايی؛ حجت‌الاسلام علوی، عضو مجلس خبرگان رهبری و جواد منصوری، سفير سابق ايران در چين نیز سال گذشته در مراسم حضور داشتند و امسال از غایبین این مراسم بودند.

اما در عوض، در مراسم امسال چهره هایی همچون سردار حسین علایی، علی شکوری راد، محمد کیانوش راد، رضا طلایی‌نیک، امیرعلی امیری مدیر سایت تابناک حضور داشتند.

همچنین بر اساس گزارش خبرنگار کلمه، در بیرون از مسجد نیز نیروهای امنیتی سعی در پراکنده کردن مردم داشتند اما برخی از شرکت کنندگان در مراسم، همچنان به اعتراض در خیابان ادامه دادند.

برخی از نیروهای امنیتی نیز با برخی از خبرنگاران و عکاسان خبری رسانه های مستقل و اصلاح طلب برخورد می کردند و می خواستند به هرنحوی که شده از تهیه و انتشار عکس ها و مطالب مربوط به این مراسم جلوگیری کنند. به گفته شاهدان عینی، حداقل یک عکاس و خبرنگار نیز برای ساعتی بازداشت شدند.

خبرگزاری های رسمی کشور اما در گزارش هایی شبیه به هم، که بیشتر به متن های دیکته شده از بالا شبیه به نظر می رسد، به گزارش رسمی این مراسم و سانسور جزئیات بالا بسنده کردند. بر اساس این گزارش ها، در حاشيه مراسم برگزار شده، عبدالحسين روح‌الامينی در جمع خبرنگاران از ادامه پی‌گيری‌های صورت‌گرفته در مورد پرونده کهريزک خبر داد و گفت: “در مراسم هفته قوه قضائيه که در مشهد برگزار شد، بنده گلايه هر سه خانواده را در خصوص رسيدگی به پرونده سه قاضی کهريزک خدمت رهبری و مقامات قضايی رساندم.”

او همچنین درباره اظهارات محسنی ‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه، در مورد قرار داشتن پرونده مرتضوی در وضعيت “ابهام” نيز گفت: “بهتر است در اين‌باره از خود ايشان سؤال کنيد. زيرا بنده کارشناس سياسی نيستم.” روح‌الامينی در پايان نيز بار ديگر اعلام کرد که “روزشماری می‌کنيم تا دادگاه رسيدگی به پرونده اين قربانيان برگزار شود.”

با گذشت سه سال از شکایت خانواده قربانیان شکنجه های بازداشتگاه کهریزک، هنوز حکمی از سوی قوه قضاییه در این باره صادر نشده است و به جای محاکمه و مجازات آمران و عاملان این جنایت، سعید مرتضوی از متهمان اصلی این جنایت هم ارتقاء مقام پیدا کرده و به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی منصوب شده و در مقابل، روزنامه نگارانی همچون مهدی محمودیان به علت افشای این جنایت، محکوم و زندانی شده اند.

درباره جزئیات این پرونده، مصاحبه صالح نیکبخت وکیل خانواده یکی از قربانیان را در اینجا بخوانید. بیوگرافی شهدای این جنایت و اظهارات خانواده های ایشان را نیز در اینجا ببینید.

 


48 پاسخ به “مراسم سالگرد شهدای کهریزک نیمه‌تمام ماند/ اعتراض حاضران به سخنران با شعار «الله اکبر» و «یاحسین میرحسین»”

 1. ali گفت:

  گذشت زمان درستی حرف های اقای موسوی و باطل بودن رهبری و افکار و عقاید عقب مانده اش را روشن تر کرد.

 2. ناشناس گفت:

  آقای روح الامینی تا آخر عمرش هم بدوه به جایی نمیرسه. چون باید مسیر رو درست رفت

 3. nima گفت:

  salam!!! az dostani ke bodand soal kardam. aslan injori nabode. vasate sokhanrani khanoma salavat ferestadan va hamin!!!

 4. Hamid Reza گفت:

  این گزارش حاوی اغراق است

  اگر قرار هست که از اونها بهتر عمل کنیم، باید حقیقت رو بگیم نه اینکه مثل اونها عمل کنیم:
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2352339425487&l=76a752fd3e

 5. قلم سبز گفت:

  روحشان شاد

 6. سارا گفت:

  توجه کنین که طبق معمول اول خانوما سینه سپر کردن، حالا این حکومت هی زور بزنه که مارو بکنه تو پستو!

 7. mamad گفت:

  دیروزدرمراسم سه جانباخته کهریزک درسال 88 خانواده مراسمی که ازقبل مجوزگرفته بودندبرگزارکردندوبعدازقراعت قرآن وسخنرانی ومداحی یک روحانی که عکسش توی گزارش است بالای منبررفت تاسخنرانی کند.وایشان مصاحبه ای راازیک نشریه خواندن که توسط پدرمحسن انجام شده بودوتوی ان ازرهبری دادسخن رفته وجریانات سال 88 رابه فتنه گران نسبت داد.وایشان درخالاخواندن متن مصاحبه مسای جالبی هم ازفتنه 88 دادسخن دادن که درقسمت خانمهااعتراض شد.واعتراض کم کم گسترده شد.وتعدادی ازخانمها.بادادن صلوات واله اکبرمانع سخنرانی این اقای روحانی شدن وتنش ایجادشدوخانواده کامرانی فرهمه رادعوت به ارامش کردندوگفتندمازشمابیشترناراحتیم ولی دخترروح الامینی بایکی ازبانوانی که به شدت وباصدای بلندشعارمیداد.درگیرشدوخواست اوراازمجلس یبرون کندکه خانمهای دیگرازجمله خانواده چندتن ازجان باختگات خانم اعراب وهمسرومادرعلی حسن پورومادراشکان سهرابی هم حضورداشتند.وخانمهاازانهاخواستندکه مجلس رابه عنوان اعتراض خارج شوند.مادرمحسن ساکت نشسته بودولی خواهرش شدیدادرگیرشد.ومیگفت من خواهرم محسنم وبه شمامربوطنیست که مجلس ماربهم بزنیدوخانمهاهم میگفتندبچه های مارکشتندوحالادرمراسمشان میاینداراجیف میگویندماتحمل نمیکنیم .انهافقط بچه های شمانبودندبچه های ماهم بودند.وان خانم که درگیرشده بودچون اودیدم اوضاع خراب است چون دربیرون مسجدتعدادزیادی مامورین وزارت اطلاعات ولباس شخصی وچندتن نیروی انتظامی ایستاده بودندبرای اینکه خطری برای ان خانم پیش نیایدخانمهااورابه قسمت سرویس بهداشتی زنانه بردندتاروسرای ش راعوض کندوازمسجدخارجش کردند.وچون ماهم بلافاصله ازمسجدومحل دورشدیم دیگرمتوجه درگیری درجلوی درمسجدنشدیم .یکی ازحاضرین

 8. همراهان جنبش سبز گفت:

  نمی خواهم اغراق کنم. اما وضعیت امروز مهندس موسوی مانند امام زمان شده. با آن که ننگ های تاریخ ایران وی را زندانی و حبس خانگی کرده اند اما اثرات جنبش سبز و بیانیه های ایشان روز به روز در جامعه و بین سایر قشرهای مردم بیش تر آشکار می شود. دیکتاتور بداند بزرگ ترین اشتباهی که کرد که به زودی به نابودی اش می انجامد نادیده گرفتن رای مردم و حصر رهبران واقعی مردم است. به سایت کلمه پیشنهاد می دهیم دوشنبه ی هر هفته بخشی از بیانیه های ایشان را به صورت پی دی اف به فراخور مشکلات سیاسی اقتصادی و خفقان بی سابقه کشور تحت عنوان نامه ای از سفیر سبز نجات ایران منتشر کند. این حرکت شروع دوباره و چندباره ای برای یادآوری کلام ایشان است. ما هم وظیفه خود می دانیم به هر طریق می توانیم به دستان هم وطنانمان برسانیم. گروهی از همراهان جنبش سبز

 9. ناشناس گفت:

  خوب شد که آقای روح الامینی به رهبر گفتن این موضوع رو.گرنه ایشون که کلا در جریان نبود….
  بابا مرد حسابی رفتی پیش قاتل از کی شکایت می کنی؟؟ خدا خیرت بده به اون رایی که پسرت داد احترام بذار حداقل…

 10. محمد گفت:

  یادشان گرامی و روحشان شاد. حادثه ی کهریزک نماد مظلومیت و ایستادگی جوانانی است که تنها خواسته ی انان به حساب اوردن رای شان از سوی جائران حاکم بود! کهریزیان رای مردم را پس ندادند و ان همه فجایع در کهریزک کوی دانشگاه و دیگر جاها افریدند و لکه ی ننگی بر پرونده تاریک خود ونظام افزودند! ” الا لعنه الله علی القوم الظالمین “. ما ان فجایع را فراموش نخواهیم کرد و از خون ان جوانان در مبارزه علیه دیکتاتور و مزدورانش الهام خواهیم گرفت!.

 11. ناشناس گفت:

  22 دقیقۀ آخر مجلس به روایت صدا:
  http://www.tempfiles.net/download/201207/253322/last.html

 12. ناشناس گفت:

  من نمی دونم این آقای حمید رضا چی رو گفته اغراقه. ولی روزنامه شرق هم با همه سانسور هایی که این روز ها برقرار هست تقریبا همین گزارش کلمه رو داده.

 13. ناشناس گفت:

  این هم متن گزارش روزنامه شرق. احتمالا با سانسور ها و محدودیت هایی که قاعدتا این روزها مطبوعات دارند:

  برگزاری مراسم بزرگداشت قربانیان
  غم «کهریزک» سه‌ساله شد
  گروه سیاسی، سروش فرهادیان: اینجا همه‌چیز درهم است؛ این خصلت «غم» است. «جنایت کهریزک» سه ساله شد. سه‌سالگی «جنایت کهریزک» در «مسجد نور تهران» رسمی شد. اینجا همه‌چیز درهم است؛ شاید گاهی هم برهم. اینجا «مسجد نور» است؛ ساعت ۱۸٫ هوا اما هنوز هم گرم است. «تیر» است دیگر. باران چند روز پیش تهران، البته هوا را خنک‌تر کرده. دست‌کم خنک‌تر از سه سال پیش. تیر سه سال پیش هم شاید اگر هوا به گرمی امروز نبود، ضربه‌هایی که پزشکی قانونی می‌گوید به نسج نرم بدن جانباختگان کهریزک که در شرایط بدی نگهداری می‌شدند وارد شده، کمی دیرتر اثر می‌کرد. آن وقت دیگر ضربه‌های «تیر» ماهی مانند «تیر» بر پیکر‌شان فرود نمی‌آمد. کسی هم امروز اینجا جمع نشده بود؛ نه مردم عادی، نه حافظان نظم و نه خانواده کشته‌شدگان؛ نه اعلامیه‌ای بود نه نگرانی از برگزاری چنین مراسمی. اینجا همه چیز درهم است؛ آدم‌های درهم. کسانی که بیرون، گاهی برهم، هم می‌شوند. جوانانی که برخی مدتی است دستی به صورت‌شان نکشیدند تا ریشی برای خودشان دست و پا کرده باشند و آنانی که ژلی بر سر مالیده‌اند تا موهایشان آن‌گونه که می‌خواهند فرم بگیرد. نوجوانانی که خودشان را در قامت رزمندگان دوران جنگ می‌بینند با پیراهنی روی شلوار خاکی یا جوانانی با شلوار جین و عینک دودی و پیراهن همرنگ شده با کفش. اینجا همه‌چیز درهم است؛ دو نردبان را روی دیوار مسجد تکیه می‌دهند. یکی این طرف پلاکارد را می‌گیرد و یکی آن طرف را. پلاکارد که چنان طوماری پرحرف باز می‌شود، عکس‌های «محمد کامرانی»، «محسن روح‌‌‌الامینی» و «امیر جوادی‌فر» هم رونمایی می‌شود؛ یکی‌یکی. تصویرها همان تصویرهای سه سال پیش است. اگر پایشان را به کهریزک نرسانده بودند حالا کمی جاافتاده‌تر بودند؛ صورت‌هایشان هم بیشتر رنگ «مرد»ی به خود گرفته بود. «محمد» با آن قد و بالایش حالا ورزیده‌تر شده بود. ریش «محسن» هم حتما پرپشت‌تر شده بود؛ «امیر» هم خوش‌سیماتر لابد. این را می‌شد از سیمای برادران‌شان فهمید. «معین کامرانی» با برادرش چنان سیبی است که دو نیم شده باشد. «بابک جوادی‌فر» هم همان تیپ برادر را دارد؛ خوش‌پوش و خوش‌قیافه. «محمد روح‌الامینی» هم عین محسن است. حیا مسلک با پیراهنی روی شلوار و ریشی که به نرمی می‌زند از بس که اصلاح نشده. اینجا همه‌چیز درهم است؛ پلاکارد دوم هم در مسجد نصب می‌شود. رویش نوشته «ما خانواده داغدار شهدای کهریزک پیگیری خود را تا محاکمه و مجازات آمرین اصلی این جنایت ادامه می‌دهیم.» زمان برگزاری مراسم ۱۸ تا ۲۰ اعلام شده اما رسما با نیم ساعت تاخیر شروع می‌شود. بیشتر کسانی که از جلوی مسجد رد می‌شوند، نگاهی از سر تاسف می‌کنند و زیر لب چیزی می‌گویند و می‌روند. پلاکاردها که درست سر جایشان قرار می‌گیرند یکی کنار گوشم که نه، زیر لب می‌گوید: «خوش به حال مادر امیر که نیست.» رو برمی‌گردانم به سمت نجوا؛ پدر «امیر جوادی‌فر» است. روی گوشی تلفن همراهش همان عکسی از امیر است که روی دیوار می‌بینم. اشک از دو چشمش سرازیر می‌شود. می‌گوید هشت سال پیش مادر امیر فوت کرد؛ خوش به حالش. می‌گوید تحمل داغ پسرش، آن هم این‌گونه، دور از طاقت او بوده. اینجا همه‌چیز درهم است؛ کم‌کم برخی کسانی که سه سال پیش کنار این سه تن در کهریزک بودند هم به مسجد نزدیک می‌شوند. انگار که با هم قراری دارند. آنان که زودتر آمده‌اند می‌مانند تا بقیه هم از راه برسند. دور هم جمع می‌شوند. نیم ساعتی گپ و گفت می‌کنند و بعد وارد مجلس می‌شوند. کنار هم گوش تا گوش می‌نشینند. لابد خاطرات سه سال پیش برایشان زنده می‌شود. اینجا همه‌چیز درهم است؛ وارد مسجد که می‌شویم صاحبان عزا ایستاده‌اند؛ مثل همه مراسم ختم‌ها. روح‌الامینی نفر نخست است، بعد کامرانی و بعد هم جوادی‌فر. هم‌غمی همراهی می‌آورد؛ دست‌کم برای پیگیری فرجام پرونده‌شان. «قرآن»‌ها دست به دست می‌شود، «خرما»‌ها خورده و «فاتحه»‌ها خوانده. پیرمردی که مسوول پخش قرآن است، عجیب دقت می‌کند کسی بی‌قرآن نماند. تا به خودت می‌آیی چند قطره «گلاب» داخل مشتت است و قرآنی در دستت؛ قرآن‌های وقفی «حاج‌رضا تهرانی». شاید خانواده او فکرش را هم نمی‌کردند قرآن‌هایی که وقف کردند روزی برای این‌گونه مراسمی باز شود. قاری جوان هم یک‌نفس می‌خواند. هم‌سن و سال سه سال پیش جانباختگان است؛ البته جوان‌تر کمی.
  اینجا همه‌چیز درهم است؛ راست و چپ کنار هم. حالا نه اینکه جفت‌جفت هم نشسته باشند ولی هستند. «محمد کیانوش‌راد» و «علی شکوری‌راد»و«حسین علایی» از چپ و «رضا طلایی‌نیک» و «علی امیری» و «یدالله حبیبی» که دبیرکل جبهه «ایستادگی» است از راست. اینجا همه‌چیز در هم است؛ جوانان و نوجوانان اما بیش از همه هستند؛ هم‌بازی‌های کوچه، هم‌نیمکتی‌های مدرسه و هم‌کلاسی‌های دانشگاه جانباختگان. برخی‌هایشان حتی هنوز با آداب جمله‌هایی که باید در این مراسم‌ها بگویند درست آشنا نیستند. ناخودآگاه به جای تسلیت رو به پدران دوستان جانباخته‌شان می‌گویند: «خوب هستید». سوالی نیست لحن‌شان. بعد هم بی‌آنکه منتظر جوابی باشند می‌روند و می‌نشینند. پاسخ تسلیت ویژه‌شان توضیح واضحات است. صورت‌های پدران گویاست؛ حالی نمانده که خوب باشد یا بد. لبخندهای یکی درمیان‌شان هم برای خالی نبودن عریضه است؛ وگرنه داغ کهنه‌نشده حالی برای پدر نمی‌گذارد. حساب مادران هم که البته روشن است. جمله یک ساعت پیش پدر «امیر جوادی‌فر» در گوشم تکرار می‌شود که«خوش به حال مادر امیر که نیست.» اینجا همه‌چیز درهم است؛ فلاش دوربین‌ها قطع نمی‌شود. نه اینکه کسی بخواهد برای آشنایان دور در آن سوی آب‌ها عکسی بفرستد یا اینکه فقدان این سه تن بعد از سه سال «خبر» باشد؛ نه. عکس می‌گیرند چون فقدان سرانجامی برای پرونده‌شان خبر است. اینجا همه‌چیز درهم است؛ دستور مقام‌های عالی برای برخورد با «آمرین» انتقال برخی دستگیر‌شدگان کهریزک وجود دارد اما پرونده کهریزک همچنان به نقطه پایان نرسیده است. اینجا همه‌چیز درهم است؛ گویی دنیا در عدد «۳» طلسم شده است. دست‌کم دنیای خانواده‌های جانباختگان. «۳» سال از دستور برخورد با «۳» مقام قضایی نقش‌آفرین در جان باختن این «۳» تن می‌گذرد اما خبری از «سرانجام» نیست که نیست. اینجا همه‌چیز درهم است؛ مراسم مسجد «نور» عادی پیش می‌رود تا آنکه خطیب مراسم پشت تریبون می‌آید. «حجت‌الاسلام یاری» می‌گوید نه تنها انسان که درختان هم حق دارند و مهم هستند تا شان آدمی را نشان دهد و احترامی که لابد باید گذاشته شود. بعد هم مستقیم می‌رود سراغ مصاحبه «عبدالحسین روح‌الامینی» با هفته‌نامه اصولگرای «پنجره». از رو می‌خواند و به‌به و چه‌چه می‌کند که پدر «محسن روح‌الامینی» حق مطلب را ادا کرده است. می‌گوید انتصاب برخی افراد مرتبط با این پرونده در سمت‌های دولتی «مصداق نمک‌پاشی به زخم» است. سخنران روی خط مصاحبه پیش می‌رود؛ ناگهان فریادی از بخش زنانه مسجد بلند می‌شود. برخی از زنان حاضر در مراسم شروع می‌کنند به همهمه. به سخنان خطیب انتقاد دارند. انتقادها توأم با ناله است و فغان است و آه. سخنران خودش را جمع می‌کند تا هر طور شده ادامه بدهد. اما تدبیرهایش فایده‌ای ندارد. معترضان بدون توقف «صلوات» می‌فرستند و «الله‌اکبر» می‌گویند. مردان هم به زنان می‌پیوندند. معترضان آنقدر ادامه می‌دهند که او مجبور می‌شود کوتاه بیاید. از جایگاه پایین می‌آید و به سرعت قصد می‌کند از مسجد خارج شود. جلوی در، پدر «محسن روح‌الامینی» جلوی او را می‌گیرد: «حاج‌آقا سلام بدهید لااقل». او هم همان دم در «سلام» می‌دهد؛ رو به قبله می‌ایستد، بعد به چپ می‌چرخد و بعد هم دوباره رو به قبله می‌شود. اینجا همه‌چیز درهم است؛ این خصلت «غم» است. جنایت کهریزک سه ساله شد.

 14. فتنه گر؟؟؟ گفت:

  باورکنید این سیاست گزاران داخلی ما بسیار نادان و بی تجربه هستند و هرگز نمی خواهند ازاشتباهات گذشته عبرت بگیرند. وقتی خانواده بوربن ها پس از ناپلئون مجددا به سلطنت رسیدند، تالیران که هم وزیرخارجه بوربن ها بود وهم وزیرخارجه ناپلئون ودراین دوره نیز همان سمت را داشت وقتی گفتار و رفتار بوربن های تازه به قدرت رسیده را ملاحظه کرد سخنی تاریخی گفت” اینها نه چیزی را فراموش کرده اند و نه چیزی یاد گرفته اند”.
  ای رهبران و سردمداران نادان، اگر رویداد سه سال پیش “فتنه” بود که چرا بعد از سه سال در مراسم یادبود عده ای که درآن فتنه کشته شدند و طبعا آنها را باید فتنه گران خواند، شرکت کرده اید. اما اگر قبول دارید که خبط کردید و جوانان بی گناه ما را از ترس گلگون کفن کردید و حالا حالت انعفالی و شرمساری دارید بگذارید این خانواده ها با این گردهم آیی ها برای عزیزان خود عزاداری کنند، هرچه اشک دارند بریزند تا رفته رفته این داغ بزرگ را به گرد زمان بپرسند. آخر شما چه نادان هایی هستید که یک دیوانه پاچه خوری را آن بالا میفرستید که دربرابر خانواده های داغدار و عزادار آن قیام مردمی و ملی را “فتنه” بخواند وعزیزان ازدست رفته آنها را “فتنه گران”؟ ترسم که از ترکستان سردرآورید ای گروه نادانان.

 15. ناشناس گفت:

  مرگ بر ديکتاتور ايران

 16. ناشناس گفت:

  شرم و حيا و وجدان در اين حاکمان ايران نيست که نيست بخدا

 17. ناشناس گفت:

  داغ همه شهدای جنبش سبز برای ما تا ابد زنده است. از میر عزیزمان خبری دارید؟ هنوز بعد از 3 سال وقتی نامش می آید یا بیانیه هایشان را که می خوانم نمی توانم جلوی اشک خود را بگیرم.

 18. ناشناس گفت:

  خبر نداشتم، وگرنه كاش ميرفتيم. اين مراسم در شان آن شهيدان نيست. مديونيم به آنها.

 19. ناشناس گفت:

  من تو مراسم حاضر بودم
  فکر میکنم اعتراضات بیشتربه این دلیل بود که سخنران شدیدا سعی کرد رهبری نظام رو خیلی مبرا از مسئله نشون بده.
  نشونه ایی از یاحسین میر حسین و اعتراضات خیابانی هم نشنیدم حیقتا !

 20. محمد گفت:

  سخنی با پدر شهید محسن روح الامینی : 1) از اینکه فرزند ازاده ای چون محسن در دامان خود پرورش دادی برای شما جای بسی افتخار است! و این شهید والا مقام میتواند برای شما و ما الهام بخش باشد! 2) چیزی که منو ازار میدهد مجالست و همراهی شما با حاکم جائر است همان کسی که عامل اصلی کودتای انتخاباتی88 و فجایع پس از ان از جمله کهریزک است ! 3) شما بهتر میدانید اگر اقای خامنه ای عدالت و تقوا داشت ایا اجازه میداد قاضی سفاک مرتضوی اینگونه ازادانه ارتقای منصب پیدا کند و به ریش همه بخندد؟ ایا این مهر تاییدی از سوی خامنه ای بر این فجایع نیست؟ 4) صریح بگویم شیوه ی حکومتی اقای خامنه ای هیچ شباهتی به کتاب و سنت و مکتب علوی ندارد! بلکه بیشتر یا تماما شباهت به حکومت امویان خصوصا عصر معاویه و یزید دارد! ایا همراهی کردن با چنین شخصی خیانت به اسلام تشیع انقلاب و خون این عزیزان نیست؟ 5) با اینکه شما سوابق گرانقدری در انقلاب دارید ولی مطمئن باشید این پرونده پرونده ی خون عزیزان به جایی نخواهد رسید! چرا که بنیان از اساس بر بی عدالتی است! 5) استدعا میکنم شما که انسان سالم و لا یقی هستید تا دیر نشده است به خیل عظیم ملت بپیوندید تا روزی شرمنده ی عزیزان شهیدمان نشویم!

 21. saeid گفت:

  در مراسم حاضر بودم متاسفم که امسال مراسم بسیارخلوت بود فکرمیکنم ما به این شهدا مدیون هستیم باید این داغ را زنده نگهداریم تا فجایعی مانند آن دیگر تکرارنشود

 22. مهديه گفت:

  سلام ما با اين حكومت مخالفيم به خاطر دورغ بعد شما هم دورغ ميكد اصلا شعار داد نشد فقط صلوات فرستادن اصلا حرفي إز مي حسين نبود

 23. ما مرده شما زنده گفت:

  روزی برسد که همین طوری زنان شیردل کشور مردان بی لیاقت حکومتی را ازصندلی های خود به بیرون پرتاب خواهند کرد. می گویید نه، ما مرده شما زنده.

 24. ناشناس گفت:

  ناشناس بالا. دیگه اعتراض خیابانی مگه چطور میشه. اعتراض کردند دیگه. اون مامورها و ماشینهای پلیس تا بالای اتوبان گمنام و جلوی وزارت کشور رو ندیدی؟ یاحسین میرحسین هم گفتند. شاید شما نشنیدی. چون فامیل های روح الامینی داشتند دعوا راه می انداختند و می خواستند معترضان رو ساکت کنند. نمیدونم چطور می تونن جواب خون محسن رو بدهند

 25. ناشناس گفت:

  در گزارش کلمه قدری اغراق دیده میشه با مهدیه موافقم برای مبارزه با دروغ نباید دروغ گفت من هم در مراسم حضور داشتم حرفهای سخنران با صلوات های پی رد پی خانم ها ناتمام ماند اما داخل مسجد خبری از یا حسین میرحسین نبود چون تعداد افراد حاضر هم در پایان مراسم کم بود در بیرون مسجد هم شعاری داده نشد……….. بسیار متاسفم که این فاجعه هم مثل خیلی از فجایع دیگر تاریخ معاصر این سرزمین رو به فراموشی است……دوستان باور کنید عکس خبرگزاری فارس این بار تصویری درست از این مراسم نشان داد تعداد حاضران در داخل مسجد کمتر از 100 نفر بود یعنی از یک مراسم سالگرد معمولی نیز خلوت تر………باز هم شرمنده شهدای راه آزادی شدیم

 26. قادر گفت:

  وقتی رای اکثریت به ابوبکرشد علی (ع) فقط تبلیغ کرد وشمشیر نکشید.درزمان امامان به حق وبی یاورچنین بودگیرم شما حق باشید رای اکثریت ورجوع به شما منشا مشروعیت است ایا صدای تیغ ازمنزل همسای نمی شنوید پس چرا سرخود تر نمی کنید وافساردولت وحکومت به اکثریت نمی سپارید/

  /

 27. مادر دو شهید گفت:

  روزی برسد انشاءالله شعار یاحسین ومیر حسین زمین وآسمان راپر بکند یاحسین میرحسین بامید آنروز

  چرا خبر نداده بودند که چنین مراسمی هست؟

 28. nazi abad گفت:

  درود بر میر حسین مظلوم که از حق بایمال شده ما نگدشت
  یا حسین میرحسین

 29. محمد ک گفت:

  آنچه که بسیار مهم است و به نظرم مظلومیت این شهدا را مضاعف میکرد تعداد کم افراد حاضر در مراسم بود هنوز سه سال بیشتر از از این فاجعه نمیگذرد اما گویا ضعف حافظه یک بیماری تاریخی در این ملت است باز هم شرمنده شهدای راه آزادی شدیم در مراسمی که کاملن قانونی و با مجوز ترتیب یافته بود متاسفانه این بار عکس خبرگزاری فارس تصویر درستی از این مراسم نشان میداد مسجدی خالی …..یادمان نرود ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم ما مدیون این شهدا هستیم

 30. ایران سبز گفت:

  سخنرانش کی بود؟

 31. سعید گفت:

  من از کسی که روز عاشورا کشور را به آشوب بکشه خوشم نمیاد .
  من از کسی که وطن فروشی کنه خوشم نمیاد .
  من از کسی که از جوانان و یا به اصطلاح از شهدای کهریزیک سوءاستفاده کنه خوشم نمیاد .
  من از کسایی که از دلارهای کثیف استفاده می کنند خوشم نمیاد .

 32. مهدی گفت:

  من هم از آدمی که بدونه اینکه چیزی بهش ثابت بشه خیلی راحت تهمت به بندگان خدا میزنه خوشم نمیاد نه تنها من که خداوند نیز بیزاره ازت به فرموده امام حسین اگه دین ندارید حداقل آزاده باشید . خدائیش بهت این همه تهمتی که زدی ثابت شده یک مدرک این اربابهایت به ملت نشان ندادند که دین امثال تورو فقط به خاطر قدرت خودشون ازت گرفتن آقا سعید…

 33. علی گفت:

  فاجعه اینجاست که قاتلین مجوز مراسم می دهند. چون می خواهند خود را از ننگ این جنایت مبرا کنند. ننگ و نفرین بر انانی که بچه های بیگناه مردم را مظلومانه کشتند

 34. هموطن گفت:

  آقا سعید این حرفها را برو به احمدی نژادتون بگو و به اون آقائی که نظراتش با اون یکیه !!!
  لابد قیمت مرغ هم با نظر ایشون بوده !!!
  ای …

 35. محمد گفت:

  جواب سعید 1) اگر مسلمانی که روز قیامت وای به حالت ! خصوصا در این ماه مبارک و اگر دین و ایمان نداری باز هم وای به حالت چرا که تهمت در نزد خدا و وجدان انسانها گناهی است نا بخشودنی! 2) در روز عاشورا این شما بودید که خاطره ی یزدید و یزیدیان را زنده کردید و در روز روشن مردم مظلوم را زیر ماشین گرفتید 3) کسانی که در روز عاشورا برای اعتراض علیه جائر زمان خامنه ای امده بودند همگی از عاشقان ابا عبدالله(ع) بودند که از ظلم وستم به ستوه امده بودند! 4) وطن فروشی و دلا بگیری زیبنده افراد بی اصل و ریشه ای مثل شماست که میلیاردها پول این مردم مظلوم را غارت میکنید و به موقع و با تابعیت دو گانه با خفت و خواری پناهنده میشوید! شما و امثال شما هیچ ابرویی برای ایران و ایرانی و اسلام خصوصا تشیع باقی نگذاشته اید! خدا شما را ذلیل کند! امین یا رب العالمین 5) شهدای کهریزک شهدای راستینی هستند که کسی نمیتواند از انها سوء استفاده کند بلکه انان منبع الهام برای جوانانی هستند که میخواهند با ظلم و سر منشاء ظلم مبارزه کنند! 6) با توجه به اینکه ظلم را از حد گذرانده اید به زودی رسوا خواهید شد!

 36. فکور گفت:

  آقای سعید
  آشوب روز عاشورا که معلوم شد کار “لباس شخصیها ” بوده
  وطن فروش هم که معاون (بی)محترم رئیس جمهورتونه که میگه من مردم اسرائیل را دوست دارم و همایش ایرانیان آمریکانشین برگزارمیکنه با 80میلیاردتومان هزینه!!
  سوءاستفاده از شهدای کهریزک هم کار دوستان کیهان و تلویزیون ضرغامیه!!!
  و خلاصه دلارهای کثیف هم تو جیب آقایون (م-ر) و (ا-م) است و نمونه کارشون فقط 3000 میلیارد و “بیمه ایران ” و … است
  ای لعنت خدا در این ماه مبارک برهمه شون و بر رئیس بزرگشون که حمایت میکنه و میگه ” کش ندین ” !!!!!
  اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم فک کل اسیر
  یا حسین میرحسین

 37. ناشناس گفت:

  در جواب سعید :
  من از کسی که روز عاشورا به روی مردم بی پناه تیراندازی کنه و با ماشین از روی جسدشون رد بشه خوشم نمیاد
  من از کسی که در از بین بردن وطن با کودتا چیا همراهی کنه خوشم نمیاد
  من از کسایی که که فاجعه کهریزک به این بزرگی رو دیدن و خودشونو به اون راه زدن خوشم نمیاد
  من از کسانی که عقل ندارن و دروغهای حکومت دروغ رو به این راحتی باور میکنن و تهمت میزنن خوشم نمیاد
  آخه مرد حسابی تو از این همه ظلم و دفاعت از ظالم خجالت نمیکشی ؟اسمتم گذاشتی مسلمون ؟

 38. مشت سبز گفت:

  نمیدونم اسمتو چی بزارم ولی اینقدر جهالت داری خودت نمیفهمی چی داری میگی از یه طرف وقایع کهریزک قبول داری از طرف دیگه اون حرفارو میزنی امثال تو (سعید) در تاریخ زیاد بودن سرگزشت شما مثل شریح قاضی میشه انشاا…

 39. ناشناس گفت:

  اقای رو ح الا مینی شکایت را پیش رئیس سرکوب گران و دزدان بردن اب در هاونگ کوفتن است

 40. ناشناس گفت:

  اقای سعید کانمنت بالا .دلارهای کثیف همان دلار هائی هستند که رهبرت و دزدان ورانت خواران وشکنجه گران او دارند می گیرند و می خورند و از فرعون و جهل مانند تو دفاع می کنند

 41. ناشناس گفت:

  ننگ و نفرین بر این رژیم دجال و حاکمان مستبد و متحجر که کشور مارا به پرتگاه و نابودی کشیده اند

 42. کوروش گفت:

  تو رو خدا یکی اسم سخنران مراسم رو بگه

 43. حق گو گفت:

  من فکر می کنم پدر شهید روح الامینی برای حفظ موقعیت خود در دستگاه حکومتی با خون فرزندش معامله کرد که بسیار کار کثیفی است و نمی دانم در آن دنیا چگونه جواب فرزندش را خواهد داد ؟ در حالی که اگر به درستی پیگیر خون بنا حق ریخته شده فرزندش می شد می توانست ابعاد بسیار وسیع تری از این جنایت را آشکار کند . امان از حب دنیا که بنا به فرموده ی قرآن کریم ریشه ی همه ی مفاسد است .

 44. محمد گفت:

  در جواب کوروش: ظاهرا شخصی به نام حجت الاسلام یاری سخنران جلسه بوده!

 45. ناشناس گفت:

  این حکو مت اجازه نخواهد داد سرکوبگرانش و ادم کشانش محا کمه شوند مگر رژیم سقوط کند و انگاه مستبدین و مزدورانش محا کمه شوند

 46. javad گفت:

  فک میکنم شما زیادی دارین پیاز داغش رو زیاد میکنین!
  اخه مگه میشه با اون همه مامور و شرایط امنیتی و اون جمعیت خیلی کم کسی بیاد شعار یا حسین میرحسین بده؟؟!
  تا جایی که من میدونم مراسم بهم ریخت ولی شعاری داده نشد.
  یعنی خبرنگار شما نتونست یک عکس از اعتراضات بگیره؟؟! یعنی یک نفر نبود یک سندی بر اعتراضات ارائه کنه؟

 47. من گفت:

  می ترسم از آوازی که زندانی و زندانبان باهم زمزمه می کنند…

 48. سبز ایستاده گفت:

  در جواب نیما نفر سوی که کامنت گذاشته، باید بگم از کی تا حالا صلوات های پشت سرهم و لاینقطع یه صلوات عادیه. مشخص بود که صلوات برای اعتراض به سخنرانه که اعتراضهای سال 88 را فتنه نامید و تاکید کرد ما از پاپ کاتولیک تر نیستیم و به صورت تلویحی بااشاره به مصاحبه پدر روح الامینی توصیه به چیزی شبیه سکوت کرد.