سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تظاهرات جمعه‌ی «پیروزی اراده مردم» در اردن: نه به افزایش قیمت‌ها، نه به فساد...

تظاهرات جمعه‌ی «پیروزی اراده مردم» در اردن: نه به افزایش قیمت‌ها، نه به فساد

چکیده :هزاران اردني در پايتخت اين كشور با سر دادن شعار "اراده مردم پيروز مي‌شود" در اين تظاهرات شركت كردند و در حالی که نوشته‌هايي حاوي "نه به افزايش قيمت، آري به تغيير روش سياسي و اقتصادي"، "نه به فساد، آري به بازپس گيري اموال غارت شده" در دست داشتند، شعار "مردم خواهان اصلاح نظام هستند" را سر دادند....


هزاران معترض اردني با برگزاري تظاهراتي در روز جمعه با عنوان “اراده مردم پيروز مي‌شود” با استقبال از پيروزي محمد مرسي در انتخابات رياست جمهوري مصر خواهان تحقق اصلاحات سياسي و اقتصادي در كشورشان شدند.

به گزارش ایسنا، هزاران اردني در پايتخت اين كشور با سر دادن شعار “اراده مردم پيروز مي‌شود” در اين تظاهرات شركت كردند و به مردم مصر و محمد مرسي، رئيس جمهوري منتخب اين كشور به دليل پيروزي در انتخابات تبريك گفتند و شعارهاي “هزاران درود و هزاران سلام بر مرسي” را سردادند.

در اين تظاهرات كه بنا به درخواست جنبش‌هاي اسلام‌گرا و احزاب مخالف اردن برگزار شد معترضان خواهان اتخاذ اقدامات سياسي و اقتصادي گسترده و مبارزه جدي با فساد شده و نارضايتي خود را نسبت به افزايش قيمت‌ها اعلام كردند.

آن‌ها نوشته‌هايي حاوي “نه به افزايش قيمت، آري به تغيير روش سياسي و اقتصادي”، “نه به فساد، آري به بازپس گيري اموال غارت شده” در دست داشته و شعار “مردم خواهان اصلاح نظام هستند” را سر دادند.

تظاهرات مشابهي نيز در اربد، الكرك، الطفيلة و معان با حضور صدها تن شكل گرفت. مخالفان اردني كه اقدامات اعتراض آميز خود را از ژانويه 2011 آغاز كرده و خواهان اجراي اصلاحات در قانون اساسي كه به شكل گيري دولت و پارلمان منتخب مي‌انجامد شدند.

پيش از اين دولت اردن قيمت برخي از فرآورده‌هاي نفتي را افزايش داد و تعرفه برق را در بخش‌هاي صنعتي، بازرگاني و گردشگري بالا برده بود. دولت اين كشور در تلاش است تا براي جلوگيري از كسري بودجه، قيمت كالاها و ماليات‌ها را افزايش دهد.

دولت اردن هم‌چنين سعي دارد تا انتخابات پارلماني را در موعد مقرر برگزار كند چرا كه ملك عبدالله دوم، پادشاه اردن بر لزوم اجراي انتخابات تا پيش از پايان سال جاري تاكيد كرده است.


3 پاسخ به “تظاهرات جمعه‌ی «پیروزی اراده مردم» در اردن: نه به افزایش قیمت‌ها، نه به فساد”

 1. ……………….
  الاهرام قاهره
  پلیس سودان سرکوب تظاهرات را در سومین هفته آن شدت میدهد
  افراد عادی بیشتری بخاطر وخیم شدن شرایط اقتصادی به دانشجویان شورشی علیه رژیم م پیوندد. شعار سرنگونی رژیم عمر البشیر از سوی دانشجویان داده میشود.

  Sudan Police intensifies crackdown as anti-regime protests enter 3rd week
  More ordinary people have joined students in a rebellion against deteriorating economic conditions in Sudan as some start to call for the fall of al-Bashir’s regime
  Salma Wardani, Saturday 30 Jun 2012

 2. علی گفت:

  مردم ایران هم بزودی این راه پیمایی ها را از سر خواهند گرفت

 3. ناشناس گفت:

  ما که مثل مردم شجاع سوریه نمی توانیم به خیابانها آمده و نیروی خود را نشان دهیم باید مقاومت منفی پیش گیریم و بعنوان نمونه یک جمعه همگی در خانه بنشینیم و شهرها را تبدیل به گورستانهای سوت و کور کنیم که این رژیم غیر مردمی بداند چه مقدار دشمن دارد. انعکاس بین المللی این کار نیز بسیار زیاد است. دنیا اکنون به شدت از این رژیم متنفر است که در پی به آشوب کشاندن منطقه خاورمیانه است.