سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شورای هماهنگی: سوگواریم که مطالبات مردم سوریه با گلوله پاسخ داده می شود...

شورای هماهنگی: سوگواریم که مطالبات مردم سوریه با گلوله پاسخ داده می شود

چکیده :سوگواریم که درخواست انسانی و مطالبات مشروع مردم آزادی‌خواه سوریه به بدترین شکل ممکن و با سرکوب ضدانسانی و توپ و تانک و گلوله و شکنجه، و با به خاک و خون کشیدن کودکان و نوجوانان و زنان و سالمندان و دیگر دموکراسی‌خواهان، پاسخ می‌گیرد. دیکتاتورها اگر حافظه‌ی تاریخی بلندمدت ندارند، حتی به رویدادهای نزدیک و اخیر این زمانه نیز بی‌توجه‌اند و از سقوط خودکامگان و فرجام دیگر نظام‌های اقتدارگرا عبرت نمی‌گیرند. ...


شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه ای به مردم سوریه مراتب همدلی، همدردی و همبستگی خویش و فعالان و حامیان جنبش سبز مردم ایران را به یکایک شما مردم حق‌جو تقدیم کرده بر همراهی و حمایت از مبارزات صبورانه و مجدانه‌ی شما برای کسب آزادی، برقراری نظام دموکراتیک و مبتنی بر عدالت و حقوق بشر تاکید کرده است.

در این بیانیه که به زبان عربی نیز ترجمه شده،  آمده است: سوگواریم که درخواست انسانی و مطالبات مشروع مردم آزادی‌خواه سوریه به بدترین شکل ممکن و با سرکوب ضدانسانی و توپ و تانک و گلوله و شکنجه، و با به خاک و خون کشیدن کودکان و نوجوانان و زنان و سالمندان و دیگر دموکراسی‌خواهان، پاسخ می‌گیرد. دیکتاتورها اگر حافظه‌ی تاریخی بلندمدت ندارند، حتی به رویدادهای نزدیک و اخیر این زمانه نیز بی‌توجه‌اند و از سقوط خودکامگان و فرجام دیگر نظام‌های اقتدارگرا عبرت نمی‌گیرند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به نام خدا

«إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ» (قرآن مجید، سوره احقاف، آیه 13)

دموکراسی‌خواهان صبور و مردم آزاده‌ی سوریه

مشاهده‌ی صحنه‌های فجیع و ضدانسانی کشتار وسیع و بی‌رحمانه‌ی مردم بی‌پناه و معترضان آزادی‌خواه در سوریه توسط ماموران امنیتی و نظامی رژیم دیکتاتوری بشار اسد، موجب تأسف عمیق، نگرانی و انزجار هر بیشتر مردم آزادیخواه و همراهان جنبش سبز ایران از خودکامگان دمشق شده است.
بدینوسیله مراتب همدلی، همدردی و همبستگی خویش و فعالان و حامیان جنبش سبز مردم ایران را به یکایک شما مردم حق‌جو تقدیم کرده بر همراهی و حمایت از مبارزات صبورانه و مجدانه‌ی شما برای کسب آزادی، برقراری نظام دموکراتیک و مبتنی بر عدالت و حقوق بشر تاکید می‌نماییم.

رهبران جنبش سبز پس از شروع جنبش‌های ضددیکتاتوری در کشورهای عربی خاورمیانه، ضمن اعلام همبستگی و حمایت از این حرکت‌ها ، روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ (۱۴ فوریه ۲۰۱۱) را روز همبستگی با مردم منطقه اعلام و از مردم آزاده‌ی ایران برای انجام راهپیمائی حمایتی و اعتراضی، دعوت کردند. متاسفانه حاکمان ایران، با وجود شعارهای فریبکارانه و ادعاهای مزروانه‌ی خویش در حمایت از بیداری ملت‌های مسلمان، به سرکوب شدید این راه‌پیمائی مسالمت‌آمیز پرداختند؛ و علاوه بر آن از آن هنگام تاکنون، آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد را بازداشت و به شکلی غیرقانونی در خانه‌های خویش محبوس کرده‌اند.

ما در جنبش سبز ایران، خیزش اعتراضی مردم سوریه را حرکتی ضددیکتاتوری و در جهت کسب آزادی و تحصیل حق غیر قابل چشم‌پوشی تعیین سرنوشت توسط همه شهروندان سوری (صرف‌نظر از تعلقات نژادی، قومی، طایفه‌ای، زبانی و مذهبی) در فرایند برپائی نظامی مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر و تکالیف شناخته شده بین‌المللی کشورها می‌دانیم.

خواسته‌های انسانی و مشروع شما، با مطالبات جنبش سبز در ایران، یعنی تحقق حاکمیت ملی از طریق انتخابات آزاد و سالم و منصفانه، و برپائی حکومت قانون و مبارزه با فساد و خودکامگی، مشابه بوده و از وضع سیاسی مشابه حاکم بر کشورهای ما ناشی می‌شود. در این میان، ابراز تأسف عمیق خود را از حمایتهای متقابل حاکمان ایران و سوریه از یکدیگر در سرکوب معترضان، بدون توجه به نظر مخالف اکثریت ملت نوع‌دوست و آزادی‌خواه در دو کشور، ابراز می‌داریم.

سوگواریم که درخواست انسانی و مطالبات مشروع مردم آزادی‌خواه سوریه به بدترین شکل ممکن و با سرکوب ضدانسانی و توپ و تانک و گلوله و شکنجه، و با به خاک و خون کشیدن کودکان و نوجوانان و زنان و سالمندان و دیگر دموکراسی‌خواهان، پاسخ می‌گیرد. دیکتاتورها اگر حافظه‌ی تاریخی بلندمدت ندارند، حتی به رویدادهای نزدیک و اخیر این زمانه نیز بی‌توجه‌اند و از سقوط خودکامگان و فرجام دیگر نظام‌های اقتدارگرا عبرت نمی‌گیرند.

در مقابل، مفتخریم که ملت آزاده و صبور دیگری در منطقه، همچنان در حال مبارزه با دیکتاتوری، هزینه می‌کنند و پیگیری و استقامت نشان می‌دهند. مقاومت شما الهام بخش و موجب تقویت دیگر جنبش‌های حق طلبانه منطقه (ازجمله مبارزه شجاعانه مردم آزادی‌خواه بحرین) است.

آزادیخواهان ایران و همراهان جنبش سبز مشتاقانه برای پیروزی شهروندان سوری علیه ظلم، فساد و دیکتاتوری لحظه شماری می‌کنند. اطمینان داریم که ایران عاری از اقتدارگرایی و سوریه‌ی مستقل و دمکراتیک در عین اینکه از مناسبات برادرانه و عمیق‌تری برخوردار خواهند بود، نقش موثرتری در تحکیم صلح و امنیت و دفاع از حقوق انسانی و اساسی مردم منطقه بویژه ملت فلسطین خواهند داشت. به امید آن روز، و ضمن آرزوی صبوری و استقامت مضاعف برای ملت رنج‌کشیده و آزادی‌خواهان سوریه، از درگاه خداوند متعال پیروزی و بهروزی ملت سوریه را مسئلت می‌کنیم.

شورای هماهنگی راه سبز امید ایران
23 اسفند 1390

متن عربی این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم
«إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ» (القرآن المجید، سورة احقاف، آیة 13)
أيها المطالبون بالديمقراطية الصابرون أيها الشعب السوري الحر
التصاوير المفجعة و غير الإنسانية للمجازر الوحشية التي ينفذها عناصر ألامن و العسكر التابع لنظام بشار الأسد المستبد ضد الشعب السوري الأعزل و المحتجين المطالبين بالحرية تثير أسف و قلق و سخط الشعب الايراني المتطلع للحرية و المواكبين للحركة الخضراء الايرانية ضد النظام الديكتاتوري في سوريا.
اننا اذ نعرب عن تضامننا و انصار الحركة الخضراء في ايران مع جميع ابناء الشعب السوري المطالب بالحق نعلن مواكبتنا و دعمنا لنضالكم و صبركم الملح لنيل الحرية و إقامة نظام ديمقراطي على اساس العدالة و حقوق الانسان.
كان قادة الحركة الخضراء قد عبروا عن تضامنهم و دعمهم لشعوب المنطقة بالتزامن مع انطلاق الحركات المناهضة للديكتاتورية في البلدان العربية في الشرق الاوسط وقد دعوا الى مظاهرات تضامنية لدعم هذه الحركات في 14 فبراير 2011 لكن للاسف قد قمع حكام ايران هذه المظاهرات السلمية رغم اطلاقهم شعارات خادعة و ماكرة تدعي دعم يقظة الشعوب المسلمة و منذ ذلك الوقت فان ميرحسين موسوي و مهدي كروبي و زهراء رهنورد يقبعون قيد الاقامة الجبرية في منازلهم.
اننا في الحركة الخضراء نعتبر النهضة الاحتجاجية في سوريا بانها تاتي لمناهضة الديكتاتورية و نيل الحرية و الحق لتقرير مصير الشعب السوري بغض النظر عن الانتماءات العرقيه والقومية والطائفية واللغوية والمذهبية لاقامة نظام ديمقراطي على اساس حقوق الانسان و الاعراف الدولية المعروفة.
ان مطالبكم الانسانية و المشروعة تتوافق مع مطالب الحركة الخضراء في ايران لتحقيق السيادة القومية عبر الانتخابات الحرة و النزيهة و العادلة و اقامة حكومة القانون و مناهضة الفساد و الديكتاتورية بسبب الظرف السياسي المشابه في ايران و سوريا.
اننا نعرب عن أسفنا لدعم حكام ايران و سوريا لبعضهما الآخر في عمليات القمع التي تطال المحتجين دون الاكتراث بتطلعات غالبية الشعوب المحبة للآخرين و المتطلعة للحرية في بلدينا.
اننا يساورنا الحزن بسبب الرد على المطالب الانسانية و المشروعة للشعب السوري المتطلع للحرية بالقمع و السلوك غير الانساني و المدفعيات و الدبابات و القنابل و التعذيب و قتل الاطفال و اليافعين و النساء و الشيوخ.
المستبدون لا يملكون ذواكر تاريخية بعيدة المدى و انهم لم يعتبروا حتى من الاحداث القريبة و الاخيرة في زماننا و لم يعتبروا من سقوط المستبدين و المصير الذي حل بالانظمة الديكتاتورية.
اننا نعتز بان شعبا صبورا آخرا في المنطقة يستمر بالنضال ضد الديكتاتورية و يدفع ثمنا باهضا و يتابع نشاطه و يقاوم حيث ان هذا الاداء يلهم باقي الحركات المطالبة بالحق في المنطقة و منها النضال الشجاع للشعب البحريني المتطلع للحرية و تقوي عزم الشعوب للإستمرار في النضال.
ان أحرار ايران و المواكبين للحركة الخضراء يعدون اللحظات بشوق لنصر المواطنين السوريين على الظلم و الفساد و الديكتاتورية.
إننا على ثقة بان ايران غير المستبدة و سوريا المستقلة و الديمقراطية بامكانهما بناء أواصر الاخوة العميقة لأداء دور مؤثر و قوي من اجل إحلال السلام و الأمن و الدفاع عن الحقوق الانسانية و الاساسية لشعوب المنطقة خاصة الشعب الفلسطيني. إننا نأمل بان يحل ذلك اليوم و نسـأل من الله للشعب السوري المظلوم و المتطلع للحرية الصبر و المقاومة المضاعفة من اجل النصر و تحقيق السعادة.
الهیئة التنسيقية للحركة الخضراء الايرانية ( السبيل الأخضر للأمل )
20 ربیع الثانی 1433
13. 03.2012


20 پاسخ به “شورای هماهنگی: سوگواریم که مطالبات مردم سوریه با گلوله پاسخ داده می شود”

 1. گرگانی گفت:

  به نظر من خواسته های جنبش سبز مردم ایران هیچگونه سنخیتی با هدف ها و خواسته های شورشیان القاعده و مزدوران ناتو که در سوریه میجنگند ، ندارد. اینهمه در این سایت از باالصطلاح انقلابیون لیبی حمایت کردید و دیدید مردم از چاله قذافی دیکتاتور به چاه القاعده افتادند، هنوز هم میگویید مرغ یک پا داره؟

 2. سلام گفت:

  تشكر

 3. ناشناس گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  «إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ»
  أیها المطالبون بالدیمقراطیة الصابرون أیها الشعب السوری الحر
  التصاویر المفجعة و غیر الإنسانیة للمجازر الوحشیة التی ینفذها عناصر ألامن و العسکر التابع لنظام بشار الأسد المستبد ضد الشعب السوری الأعزل و المحتجین المطالبین بالحریة تثیر أسف و قلق و سخط الشعب الایرانی المتطلع للحریة ضد النظام الدیکتاتوری فی سوریا.
  اننا اذ نعرب عن تضامننا و مع جمیع ابناء الشعب السوری المطالب بالحق نعلن مواکبتنا و دعمنا لنضالکم و صبرکم الملح لنیل الحریة و إقامة نظام دیمقراطی على اساس العدالة و حقوق الانسان.
  اننا نعتبر النهضة الاحتجاجیة فی سوریا بانها تاتی لمناهضة الدیکتاتوریة و نیل الحریة و الحق لتقریر مصیر الشعب السوری بغض النظر عن الانتماءات العرقیه والقومیة والطائفیة واللغویة والمذهبیة لاقامة نظام دیمقراطی على اساس حقوق الانسان و الاعراف الدولیة المعروفة.
  اننا یساورنا الحزن بسبب الرد على المطالب الانسانیة و المشروعة للشعب السوری المتطلع للحریة بالقمع و السلوک غیر الانسانی و المدفعیات و الدبابات و القنابل و التعذیب و قتل الاطفال و الیافعین و النساء و الشیوخ.
  المستبدون لا یملکون ذواکر تاریخیة بعیدة المدى و انهم لم یعتبروا حتى من الاحداث القریبة و الاخیرة فی زماننا و لم یعتبروا من سقوط المستبدین و المصیر الذی حل بالانظمة الدیکتاتوریة.
  اننا نعتز بان شعبا صبورا آخرا فی المنطقة یستمر بالنضال ضد الدیکتاتوریة و یدفع ثمنا باهضا و یتابع نشاطه و یقاوم حیث ان هذا الاداء یلهم باقی الحرکات المطالبة بالحق فی المنطقة و منها النضال الشجاع للشعب البحرینی المتطلع للحریة و تقوی عزم الشعوب للإستمرار فی النضال.
  ان أحرار ایران یعدون اللحظات بشوق لنصر المواطنین السوریین على الظلم و الفساد و الدیکتاتوریة.
  إننا على ثقة بان ایران و سوریا المستقلة و الدیمقراطیة بامکانهما بناء أواصر الاخوة العمیقة لأداء دور مؤثر و قوی من اجل إحلال السلام و الأمن و الدفاع عن الحقوق الانسانیة و الاساسیة لشعوب المنطقة خاصة الشعب الفلسطینی. إننا نأمل بان یحل ذلک الیوم و نسـأل من الله للشعب السوری المظلوم و المتطلع للحریة الصبر و المقاومة المضاعفة من اجل النصر و تحقیق السعادة.

 4. نامتوازن گفت:

  خب یه دو کلمه هم درباره آدم هایی که مخالفان حکومت می کشند موضع گیری می کردید. اونا مگه آدم نیسن

 5. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  مطلب فوق را به نام بیانیه‌ی وزارتخارجه‌ی دولت امید، بازنشر دهیم در گفتار، در تعاملات فرهنگی و انسانی. موید باشید.
  پیشنهاد می‌گردد که دولت امید کابینه‌ی میرحسین را تشکیل داده و امور با هماهنگی لازم از مجرای حقوقی و قانونی مناسب پیگیری گردد.
  بویژه رصد سخنان طیف منتقد و مخالف دولت امید و شناسایی برنامه‌های آنان و یافتن راهکار برای روشنگری؛ افزایش برد کلمات و برنامه‌های دولت امید در میان جامعه‌ی جهانی و گریز از تک‌روی‌ها و خیره‌سری‌های دشمنان و دوستان ناآگاه.
  همچنین این ساختار می‌تواند مشکلات را کاهش داده و ما را برنامه‌پذیر نماید.

 6. فرید ناصح گفت:

  نظام موجودی دو پا ویک دست است که پا بر روی همه اخلاقیات وارشها می نهد و درصدد است تا ابتدا کشور ایران را وسپس همه مسلمین جهان را ونهایتا همه بشریت را یک دست تابع نظام سازد. نظم جاری در نظام همه انسانها بایستی خودی باشند ویا غیر خودی.خودی ها در این نظام به رتبه های متفاوتی تقسیم می شوند.از بخشداری تا فرماندهی سپاه ووزارت.در میان خودیها 9 درجه ورتبه تعریف شده است که انتقال افراد از درجه 9 به 5 غیرممکن بوده واین تغییر درجه حدافل نیاز به 12 سال زمان وانجام امور زیادی که نشاندهنده خلوص اعتقادی افراد به اصل نظام وعملکرد آنان خواهد داشت.غیر خودی ها بدنه اجرایی نظام هستند که جهت کار کردن در اختیار خودی ها قرار میگیرند.اینان به عنوان مهندس،استاد،دکتر،کارگر،کشاورز،کاسب،کارمند و….در مواقع موردنیاز یع عنوان سرباز،بسیجی،رای دهنده و…مورد تمجید یا تنبیه قرار میگیرند.
  واما رژیم،موجودی دوپا ودودست هست است که نمونه آنرا در کشور داشتیم وبه کارکرد آن آشنایی نسبی داریم.رژیم را با پسوند پهلوی و نظام را با پسوند…. می شناسیم.

 7. وطن دوست گفت:

  کاش برای مردم بی دفاع بحرین، عربستان، یمن، مصر، لیبی، تونس، اردن، فلسطین، مراکش، آذربایجان هم بیانیه صادر و اظهار سوگواری می کردین.

  حالمان از وجدانهای آلوده به سیاست بازی به هم خورده
  این المنتظر المنتقم

 8. میم.ت گفت:

  بیانیه عالی بود
  ممنون از شورای هماهنگی
  درود بر مردم ازاده سوریه و سرنگون باد بشاراسدقاتل و دیکتاتور

 9. sabz88 گفت:

  با سپاس از متن عربی. اینطور می توانید در شبکه های اجتماعی برای مبارزین سوری منتشر کنیم

 10. بهروز گفت:

  حمایت از مخالفین سوری از آن جهت مهم هستش که آینده آنها به آینده ما گره خورده است…
  خوب بود.

 11. علی گفت:

  بسیار بجا و هوشمندانه بود. هم وضع موجود ایران و سوریه به هم وابسته است و هم آینده‌ی هر دو با یکدیگر مربوط است. اگر دیکتاتوری در یکی از دو کشور سقوط کند، در دیگری هم دیکتاتوری دیگر توان مقابله با مردمش را ندارد. به امید آزادی ایران و سوریه!

 12. نگاهی کوتاه به اوضاع منطقه
  1 ـ مصطفی طلاس وزیر دفاع پیشین در دوران حافظ اسد و تا مدتی پسرش بشار، همراه پسر بزرگش فیراس به فرانسه رفته اند. دیگر پسر او از افسران در حال خدت در ارتش است. شایعات زیادی هست دال بر اینکه که طلاس ممکن است پناهنده شود.
  من ضمن اینکه این شایعه را کاملاً رد نمی کنم ، این احتمال را هم قوی میدانم که ممکن معامله ایی سیاسی روی بحران سوریه در جریان باشد زیرا مصطفی طلاس ضمن سر سپردگی اش به رژیم بعثی اسد بواسطه سُنی بودنش بهترین کسی است که میتواند یک دولت انتقالی را مدیریت کند.
  2 ـ شایع است که رئیس بانک مرکزی سوریه؛ «ادیب میاله»، نیز درجستجوی پناهندگی است. چه، این خبر درست یا شایعه باشد، روزنامه گاردین امروز خبر میدهد که ارزش پوند سوریه در برابر دلار به نصف رسیده است و اگر فشار دستگاه بگیر و ببند نباشد وضع بدتر هم میشود. این نشریه مینویسد که اقتصاد سوریه در حال از هم پاشیدگی است.
  3 ـ اکثر رسانه های منطقه و دنیا خبر از سرکوب وحشیانه مردم ایدلیب و« فتح» آن توسط ارتش سوریه بکمک نیروی زرهی سنگین و توپخانه میدهند.
  یک پزشک کهنسال فرانسوی با 30 سال سابقه جراحیِ مصدومین جنگیی در دنیا که برای دو هفته قاچاقی به معالجه مصدومین در حُمص مشغول بوده است میگوید در آنجا صحنه ها چنان دلخراش و وحشتناک بوده است که من در جایی ندیده ام.
  4 ـ در روزهای اخیر اقلاً 7 افسر عالیرتبه ارتش سوریه از جمله 4 ژنرال به ترکیه پناهنده شده و بقه ارتش آزاد سوریه پیوسته اند و موج ریزش امرای« سنی» ارتش همچنان ادامه دارد و دیگر بحث از فرار سربازان وظیفه و کادر های پائین در میان نیست.
  5ـ ارتش سوریه و شبه نظامیان «الشبیحه» تمام قدرت سرکوب خود را در حُمص، باب ال عمر و ایدلیب بکار گرفنتند و مقاومت مسلحانه را در این شهر ها سرکوب و ارتش آزاد را وادار به عقب نشینی کردند.
  در حالیکه ارتش و نیروهای امنیتی تمام هم و غم خود را بر سرکوب نظامی مناطق مقاومت متمرکز کرده اند تمام سوریه از دست حکومت اسد در حال خارج شدن است. دامنه اعتراضات به حلب و دمشق کشیده شده است و فقط حالت حکومت نظامی بیرحمانه است که موقتاً اقتدار صوری رژیم را نگاه داشته است. این حکومت نظامی وضعیتی نیست که رژیم اسد بتواند حتی برای دو ماه ادامه دهد. جنبش مقاومت مسلحانه خود را با این شرایط تطبیق خواهد داد و فشار روی نیروهای نظامی و امنیتی اسد افزایش خواهد یافت.
  5 ـ امروز هیئت نمایندگی حماس با رهبر حزب الله در لبنان دیدار داشت ، بگمان من موضوع این دیدار تشویق حزب الله به کنار کشیدن از محور سوریه و ایران است. زیرا موضوع بحث این دیدار؛ سوریه، تنش اخوان المسلمین با ایران و حزب الله و بهار عرب بوده است. بگمان من اگر حزب الله برای خود تضمین های امنیتی لازم را بگیرد که پس از سقوط اسد با آن کاری نداشته باشند در ترک کردن کشتی روبه غرق محور سوریه و ایران تردید بخود راه نخواهد داد. نشانه هایی از بروز این تمایل از مدتها پیش در رفتار و اظهار نظر های حزب الله دیده شده است.
  6 ـ به گزارش حُریت ترکیه؛ رئیس سازمان سیا دیوید پتراوس در سفری به ترکیه، سه روز پیش با مقامات عالیرتبه ترکیه دیدار و ازجمله راجع به قرارداد مبادله اطلاعات (2007) با اردو غان و حاکان فیدون رئیس سازمان اطلا عات و جاسوسی ترکیه مذاکراتی داشته و موضوع اصلی مذاکره سوریه بوده است . پتراوس در این سفر در همان هتلی اقامت داشته است که کوفی عنان که در ادامه مأموریتش به استانبول آمده است.
  7 ـ چنین به نظر میرسد که روسیه هم با رفتن اسد با شرط و شروطهایی موافقط کرده است. چین هم از قبل چراغ سبز را داده بود. میتوان گفت همه متحدین بشار اسد در آینده ایی نزدیک او را تنها خواهند گذارد مگر ایران که همچنان کوشش میکند با کمکهای مالی، اطلاعاتی، مستشاری و .. به این رژیم محتضر کمک کند. از هم اکنون میتوان گفت که حکومت آینده سوریه با روسیه کنار خواهد و حتی تحت شرایطی با حزب الله ولی بعید است کمترین تمایلی به رابطه عادی با ایران نشان دهد. میلیارد ها دلار سرمایه گذاری ایران در سوریه را برباد رفته باید تلقی کرد علاوه بر سرمایه حیثیتی و سیاسی.
  8 ـ در جریان درگیری چند روز گذشته در نوارغزه با اسرائیل از 11 موشکهای پرتاب شده نخست، که الجهاد و کمیته مقاومت مردمی (هردو از سازمانهای تحت حمایت ایران) به داخل اسرائیل پرتاب کرده اند، 8 موشک را سیستم ضد موشکی اسرائیل در هوا زده است که با توجه به بُرد بسیار کوتاه این موشکها، این امر از سرعت عمل و دقت هدفگیری سیستم ضدموشکی اسرائیل حکایت میکند. البته بعد از این تعداد باز هم شلیک متقابل انجام شده است.
  از 26 نفری که در اثر شلیک اسرائیلی ها کشته شدند5 نفر غیر نظامی و بقیه از اعضای آندو گروه پیش گفته بوده اند. در اسرائیل در اثر شلیک قریب 5 موشک با برد 20 کیلومتر فقط چند نفر زخمی شده اند. میزان تلفات دو طرف نیزحاکی از دقیق شدن هدفگیری های اسرائیلی ها و سیستم اطلاعاتی اشان می باشد. در این حملات اسرائیلی ها توانستند مسئول ربودن «شلیظ» سرباز اسرائیلی را به قتل برسانند. نکته مهم در این درگیریها فاصله گیری حماس از آن دو سازمان یاد شده فوق است.
  9 ـ همین چند لحظه پیش گاردین خبر داد که پس از شکست نیروهای مسلح ارتش آزادی سوریه در دفاع از ایدلیب دومین شکاف سیاسی در شورای ملی سوریه رخ داد. دو نفر از شورای رهبری این جریان جدا شدند. بهانه آنها عدم توانایی شورای ملی در سازماند هی دفاع از ایدلیب و حُمص بوده است. بنظر من چنین شکاف در چنین شرایطی را نمیتوان ساده گرفت و میتواند ناشی از موش دوانی رخنه گران اطلاعاتی رژیم باشد. همین نشریه مینویسد که ارتش دست به دستگیریهای وسیع در ایدلیب کرده است و این احتمال وجود دارد که از دستگیر شدگان بعنوان سپر انسانی در برابر حملات آتی ارتش آزاد سوریه استفاده شود.

 13. رضایی گفت:

  مثل اینکه به کلی از مرحله پرت هستید. این “انقلابیون ” که همان القاعده هستند . همانهایی که در لیبی آن جنایت ها رابه کمک ناتو و امریکا بر سر مردم مظلوم لیبی آوردند و شما از حمله ناتو حمایت کردید .واضح است که بشار یک دیکتاتور است ولی شما چرا اینهمه اطلاعات غلط و اشتباه به دیگران میدهید؟

 14. پویا گفت:

  ” ایران عاری از اقتدارگرایی و سوریه‌ی مستقل و دمکراتیک “?!!! چرا دمکراسی واسه ایران نه؟ چرا “سوگواری” و ” لحظه شماری”؟ چرا قویا محکوم نکردید؟ چرا اعمال جمهوری اسلامی را “محکوم” نکردید؟

 15. سروان عمار الوادی؛ دومین شخص در ارتش آزاد سوریه میگوید که؛ رژیم اسد در سرکوب مردم از سوی عوامل امنیتی ایران حمایت میشود، از افراد مسلح حزب الله کمک میگیرد و از سوی مقتدا صدر روحانی عراقی نیز پشتیبانی میشود.:
  منبع نهار نت لبنان
  In contrast, he claims that the regime is supported in its crackdown by elements of Iran’s security forces, fighters from Lebanon’s Hizbullah and backers of Iraqi cleric Moqtada al-Sadr

 16. COMMENTS 1
  Hbib Tabrizian (Guest) 6 hours ago 00
  Dear Nahar net!
  Following link is a solidarity message from The Green movement to Syrian people in both arabian and percian. Please forward it!

  http://www.kaleme.com/1390/12/24/klm-94291/

  Reply

 17. khashayar گفت:

  از این که مطالبات مردم بحرین با گلوله پاسخ داده می شود سوگوار نیستید؟ اگه هستید چرا سوریه رو می گین ولی اونو نه؟

 18. ناشناس گفت:

  وطن دوست عزیز
  ظاهرا منظم مطالب را دنبال نمیکنی . وگرنه میدیدی که در مورد مصر, تونس قبلابیانیه داده شده. از مردم بحرین و یمن هم حمایت شده است. از فلسطین هم همینطور. حداقل اگر همین بیانیه را هم درست میخواندی میدیدی که هم از بحرین نام برده شده و هم از فلسطین.قدری انصاف هم بد چیزی نیست.

 19. resa گفت:

  عزیزان شورا لطف کنند به فیلمهای موجود در اینترنت رجوع کنند ،جنبش سبز ما کجا این درگیری فرقه‌ای کجا؟آن خشونت گریزی ما کجا این خشونت طلبی آنها کجا،اخر چرا به این جنبیش ملت ایران با قرار دادن آن در کنار این فرقه گرایان بی‌ لطفی‌ می‌کنید؟قصد ندارم جنایت علویان سوریه به رهبری خاندان اسد در قدرت بّر علیه سنی‌ها که در اکثریت هستند را توجیه کنم،اما آیا لیبی‌ درسی نشد تا عمیق تر به این حرکات بنگریم؟شاید قصد داریم در آینده به سازمان مجاهدین (به قول شما منافقین )بابت آن “مبارزات “دموکراسی خواهانه جایزه بدهیم؟به قول یک دوست فلسطینی آنجا فقط بحث “یا من یا تو است”،آیا شعار مسیحیان به بیروت،الویان به جهنم آن خواست عادلانه است که باید از آن حمایت کرد؟انزجار از خشونت،محکومیت خشونت و دعوت به مذاکره تنها خواستی است که میتوان پیش پای هر دو جریان گذشت،انتظار نداشته باشید در تظاهراتی که شورا در آینده طرح ریزی خواهد کرد مردم را به سکوت و مدارا و انگونه که میر عزیز گفتند”بخشش”دعوت کرد!

 20. سبز با وجدان گفت:

  آقای گرگانی توجه داشته باشید که القاعده همانند انگل خود را به قیام مردم سوریه چسبانده است تا بتواند از آب گل آلود ماهی بگیرد. آنچه برای مردم آگاه ایران اهمیت دارد دفاع از مظلوم در هر شرایط است. مردم مظلوم سوریه به خصوص زنان و کودکان امروز به طور وحشتناکی توسط اسد کشته می شوند و حاکمان ایران هم به اینها مشورت می دهند که چگونه با معترضان برخورد کنند. ابتدا اینها حرکتی مسالمت آمیز داشتند که توسط مزدوران اسد و مشاوران حکومت ایران از پشت بام ها از ناحیه سر به ضرب گلوله از پای در می آمدند .اکنون مجبور به دفاع از خودشان شده اند و هیچ ربطی به القاعده و غیره ندارد. دفاعی است مشروع دربرابر اوج شقاوت و سنگدلی اسد و مزدورانش. اما در میان بازنده اصلی کسانی هستند که دستشان به خون کودکان و زنان و مردم بیگناه سوریه آغشته است. دیر یا زود بلای قذافی به سراغ اسد می آید.
  حکومت فعلی جمهوری اسلامی به گفته مرحوم منتظری نه جمهوری است و نه اسلامی. زیرا به کل از دایره انسانیت خارج شده است. اوج ریاکاری اینها زمانی مشخص شد که پس از مباشرت با اسد اقدام به ارسال کمک های انسانی! به مردم سوریه می کنند.
  کلمه عزی من از حق و حقیقت دفاع کردم مبادا حذف کنی که مدیون خون شهدای مظلوم سوریه هستی