سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تقدیر شمقدری از انحلال خانه سینما: عملی انقلابی و قانونی...

تقدیر شمقدری از انحلال خانه سینما: عملی انقلابی و قانونی

چکیده : اقدام به انحلال خانه سینما در راستای سیاست دولت در حذف کلیه نهادهای قانونی صورت می گیرد. این در حالی است که گروه ها و احزاب سیاسی غیر همسو نیز بطور غیرقانونی اجازه فعالیت ندارند. ...


کلمه – سرویس فرهنگی: در پی اقدام غیرقانونی دولت در انحلال خانه سینما، شمقدری تصمیم وزیر ارشاد را ” انقلابی وقانونی” خواند.

شمقدری چندی پیش نیز گفته بود که “تخصیص بودجه به نهادی همچون خانه سینما نیازمند ساماندهی این صنف سینمایی به لحاظ قانونی است. پایبندی به قوانین یك اصل است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به درستی به مبانی قانونی پایبند هستند.

این مشاور هنری احمدی نژاد این نهاد مدنی را ” سیاسی” خوانده و خواستار انحلالش شده بود.

او که  اینک در برنامه سینمای هفت سخن می گفت ادعا کرد در طول شش ماه گذشته تلاش جدي داشتيم تا مشكلات حل شود اما اينگونه نشد. واقعيت اين است كه در اساسنامه سال 87 كه توسط رضا ميركريمي امضا شده؛ دو بند “اعتقاد به قانون اساسي و نظام جمهوري اسلامي” حذف شده است درحاليكه اگر اساسنامه سال 83 ملاك بود؛ اين مشكلات به وجود نمي‌آمد.

شمقدري با اشاره به تصميم وزير ارشاد گفت: ما مخالف فعاليت صنوف نيستيم اما تصميم وزير ارشاد؛ يك تصميم انقلابي و قانوني است. دو هفته‌ي تمام ما با مديران خانه‌ي سينما تماس مي‌گرفتيم و از آنها مي‌خواستيم كه فرافكني نكنند و به قانون احترام بگذارند و به قانون تمكين كنند. قبل از بحث انحلال؛ ما به دنبال گفتگو بوديم. اما امروز بايد براي شرايط جديد گفتگو كرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز طي سخناني گفت: روند رسيدگي به خانه سينما يك فرايند طولاني است. پيش از اين به آنها اعلام شده بود كه اساسنامه در شوراي فرهنگ عمومي مورد تاييد نيست حتي اعلام كرديم كه بياييد اساسنامه را اصلاح كنيم ولي آنها قبول نكردند تا اينكه شوراي فرهنگ عمومي جلسه بعدي را تشكيل داد و اساسنامه را باطل كرد.

گفتنی است محمد مهدی عسگر پور ، مدیر عامل خانه سینما ، قبلا گفته بود که موضوع انحلال خانه سینما را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری می کند. وی با رد ادعاهای مطرح شده گفته بود: “در این دو سه سال اتهامات و هوچی‌گری‌هایی به راه انداختند و همیشه نتیجه وزن‌کشی‌ها مشخص بوده و بارها اتفاق افتاده است اما بی‌تدبیری در جایی به اوج می‌رسد که در این روزگار شکایت صورت گرفته است اما تا زمان دادگاه هم صبر نمی‌کنند. من همیشه برای شأن مسئولان حرمت قایل بودم اما گویا نمی‌خواهند حرمتی قایل باشیم.

اقدام به انحلال خانه سینما در راستای سیاست دولت در حذف کلیه نهادهای قانونی صورت می گیرد. این در حالی است که گروه ها و احزاب سیاسی غیر همسو نیز بطور غیرقانونی اجازه فعالیت ندارند.

 

 


6 پاسخ به “تقدیر شمقدری از انحلال خانه سینما: عملی انقلابی و قانونی”

 1. سینما گر گفت:

  به روباه گفتند کو شا هدت گفت دمبم .شمغدری متحجر و گماشته وزیر نا ارشاد جاهل و متحجر حسینی که جز جهل از مغز این ادم ها چیزی تراوش نمی کند کار او را عمل انقلابی می داند و تا ئید هم می کند این ها عمله ارتجاع و استبداد ودر جهت سر کوب مردم عمل می کنند .کار دیگر هم یاد ندارند

 2. توتم سبز گفت:

  مسجد را که لباس شخصی های گرفتند، در حرم امام رضا (ع) نمی توان پشت کسی با اطمینان خاطر نماز خواند، در حرم معصومه (س) هم نمی توان براحتی نماز خوان و براحتی سر قبر آن زعیم عالیقدر رفت ، سر راه هم نمی توان یک نمازخانه تمیز برای نماز پیدا کرد، در پارک هم که نمی توان بادختر و همسرت قدم زد، موسیقی هم نمی توان گوش کرد، در خانه هم راحتی نداری که ماهواره نگاه کنی، در مدرسه فرزندان باید حق انتخاب نداشته باشند، در دانشگاه ها دانشجو باید یک عنصر ولایت پذیر باشد، در بازار هم راحتی نداری کاسبی کنی ( چرا این لباس را برای فروش آوردی)، در تاکسی هم خفه خون مرگ بگیر، در اتوبوس له شو، در مترو ساندویج شو، در مترو چشمت به میز امر به معروف و نهی از منکر آقایان باید باشد، حق نداری به تئاتر بروی اگر بروی شب دوم یا سوم تعطیل اش می کنیم ، سخنرانی برو ولی من سخنران را انتخاب می کنم ، سینما را من تعیین می کنم که چه کسی باید باشد، دوچرخه سواری نکن زشت است (حتی با رعایت اصول) ، تفکیک جنسیت را باید از صدا و سیما شروع کرد ، راستی کتابی را باید بخوانی که من می گویم والا سانسور که هیچ اجازه چاپ نمی دهم، روزنامه نخوان ، مجله نخوان ، سینما نرو، موسیقی گوش نکن ، مسجد مال من است تو حق نداری حتی خانه خدا وارد شوی. عجب کشوری که نه برای مومن و نه برای غیر مومن هیچ دلخوشی ندارد. آخرش چی ؟؟؟بروید همه بمیرید تا ما حکومت کنیم. همه گاو هستند و ما ماتادور. خدا وکیلی مملکته داریم؟؟؟

 3. ناشناس گفت:

  بهترین راه و بهترین عکس العمل نسبت به این بی حرمتی که با هنرمندان و سینما کردند آنست که جشنوار فجر تحریم شود و احدالناسی در آن شرکت نکند. فکرش را کرده اید؟ سال های خالی و بی رونق مگر عده ای مفت خور فرنگی همین و بس. درست مثل روز انتخابات که مسئولین در کنارصندوق های رای نشسته اند و مگس می پرانند و مردم هم به ریش آنان در خانه ها قاه قاه قاه ……. البته که می خندند. جشنوار فجر و انتخابات تحریم است.

 4. ناشناس گفت:

  این بی نوا این حرف را هم نزند چه بگوید. جرات ندارد که با این تصمیم اشتباه مخالفت کند ناچار است دست به این گونه تشبثات بزند. این ها ضد هنر و دشمن هنر و هنرکش هستند و چشم دیدن یک نهاد مستقل و موفق را ندارند. تمام ایرادشان به خانه سینما هم آنجاست که چرا زیاد به وزارت ارشاد محل نمی گذارد و درکارهایش موفق است.

 5. ناشناس گفت:

  شمقدری در مملکتی که سی و سه سال از انقلاب آن گذشته است هنوز حرف بی ربط میزنی و میگویی بستن خانه سینما یک کار انقلابی بود؟ پس از این همه سال کارها در مملکت ما باید قانونی و براساس قانون باشد نه انقلابی. انقلابی زمانی است که انقلابی در مملکت شده ه به صنوز مقررات مدونی تدوین نشده است. حال که اینهمه از انقلاب گذشته هر تصمیم وزارتخانه ها باید براساس نص صریح قانون باشد. تو که معاون هستی باید کتاب قانون را بازکنی و به به بینی چطور میتوان بصورت قانونی با خانه سینما برخورد کرد نه آنکه بریزید و درآ« را ببندید یا با یک نامه انحلال آنرا اعلام کنید. این کارها از نادانی و بی سیاستی و عدم مدیریت صحیح است. چقدر من باید به شما گوشزد کرده و این مسائل اولیه را یاد آوری کنم. شما کی میخواهید وظایف خود را یاد بگیرید؟

 6. ناشناس گفت:

  ان وزیر ارشاد ادمی که از لحاظ ذهنی ظا هرش می گوید …..است و مغزش در دوران جاهلیت عرب سیر میکند را همین …… هائی
  مانند شمغدری های بی سواد و فرصت طلب و گماشته خودش باید تائید کند .و گرنه فر هیختگان و نخبگان و هنرمندان مردمی از این بو گندوها
  حالشان به هم می خورد