سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آسیب های شدید جسمی و روحی و لکنت زبان اشکان ذهابیان؛ نتیجه شرایط غیر انسانی در زندا...
» قرار بود زندان های ما دانشگاه باشند

آسیب های شدید جسمی و روحی و لکنت زبان اشکان ذهابیان؛ نتیجه شرایط غیر انسانی در زندان

چکیده :اشکان ذهابیان به دلیل فشارهای عصبی ناشی از بازجویی های مکرر و نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی به مشکلات تکلمی و بیماری لکنت زبان مبتلا شده است. همچنین پزشکان متخصص گفته اند به علت آلودگی محیط زندان، آسیبهای ناشی از اعتصاب غذا خشک و عدم تزریق واکسن پیش از انتقال به زندان، این دانشجوی محروم از تحصیل به هپاتیت نوع A مبتلا شده است....


هر روز اخبار و گزارش هایی از گوشه و کنار کشورمان به گوش می رسد مبنی بر آسیب ها و ضربات جسمی و روحی که بر فعالان سیاسی و مدنی و رسانه ای و بدتر از آن، ان ها که گمنام هستند، وارد شده و می شود.

این در شرایطی است که با این اخبار هر روزه تاکنون کوچکترین واکنش واقعی از سوی مقامات قضایی و زندان ها وجود نداشته است. این بی توجهی در حالی است که بارها و بارها در باب رفتار و آموزه های دینی از همین مسئولان و مقامات شنیده و خوانده ایم.

و این اخبار نگران کننده در حالی است که هنوز بسیاری از موارد شکنجه و بیماری و خشونت، از ترس تکرار و بازداشت دوباره و فشار بیشتر، بر زبان نیامده و افشا نشده است.

در جدیدترین مورد از این اوضاع گزارش های رسیده به کامه حاکی از آن است که وضعیت جسمی اشکان ذهابیان دانشجوی محروم از تحصیل که به تازگی از زندان آزاد شده است، در اثر شرایط بازداشت و اعتصاب غذا به شدت وخیم میباشد.

این عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت که روز 30 شهریور بعد از گذشت دو ماه نگهداری غیرقانونی در سلولهای انفرادی بازداشتگاه شهید کچویی ساری و قریب 4 ماه حبس در بند مجرمین خطرناک زندان متی کلا بابل، ازاد شده است به بیماری های متعددی که به گفته پرشکان مستقیما در اثر فشارهای جسمی و روحی دوران بازداشت میباشند، مبتلا شده و همچنان تحت درمان است.

اشکان ذهابیان به دلیل فشارهای عصبی ناشی از بازجویی های مکرر و غیر انسانی و نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی به مشکلات تکلمی و بیماری لکنت زبان مبتلا شده است. وی سابقه هیچگونه لکنت زبان پیش از بازداشت اخیرش در تاریخ 12 اردیبهشت سال جاری نداشته است و با گذشت 40 روز پس از آزادی، لکنت زبان وی بهبود نیافته است.

وی همچنان نزد متخصصان مغز و اعصاب تحت درمان برای بهبود آسیب تکلمی شدیدی میباشد که در مدت کمتر از 6 ماه زندان های ساری و بابل به آن مبتلا شده است.

همچنین ذهابیان در آخرین روزهای زندان و پس از آزادی از درد شدید در ناحبه کبد رنج میبرد که همچنان این درد ادامه دارد. پزشکان متخصص گفته اند به علت آلودگی محیط زندان، آسیبهای ناشی از اعتصاب غذا خشک و عدم تزریق واکسن پیش از انتقال به زندان، این دانشجوی محروم از تحصیل به هپاتیت نوع A مبتلا شده است. وی هم اکنون به صورت جدی تحت درمانهای پزشکی و آزمایشهای متعدد برای درمان بیماری هپاتیت نوع A قرار دارد.

همچنین آثاری از بیماریهای خفیف پوستی و گوارشی در بدن اشکان ذهابیان مشاهده شده است. پزشکان بیماری های پوستی را ناشی از نگهداری در محیط آلوده و بیماری های گوارشی و معده درد (گاستریت خفیف) را ناشی از فشارهای عصبی و اعتصاب غذا دانسته اند.

اشکان ذهابیان عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، در تاریخ 12 اردیبهشت 89 با مراجعه به ستاد خبری اداره کل اطلاعات استان مازندران بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری منتقل شد. وی دو ماه در سلول انفرادی این بازداشتگاه زندانی بود و در این مدت تحت بازجویی های شدید و مکرر همراه با فشارهای روحی و روانی قرار گرفت. وی پس از سپری کردن دوران بازجوئی در ساری به زندان متی کلای بابل منتقل شد.

اشکان ذهابیان پس از گذراندن بیش از نیمی از 6 ماه حکم غیرقانونی حبس در زندان متی کلا بابل، در اعتراض به ممانعت غیرقانونی از آزادی اش و نگهداری در بند مجرمین خطرناک این زندان از سحرگاه روز دوشنبه 7 شهریور ماه، دو روز قبل از پایان ماه رمضان، اعتصاب غذا کرد. از روز دوم اعتصاب غذا، حال وی رو به وخامت گذاشت و به جای دریافت مراقبت پزشکی به سلول انفرادی منتقل و در سلول انفرادی در اثر تشدید بیماریها بی هوش شد.

در دوران اعتصاب غذا پدر اشکان ذهابیان به کلمه گفته بود: «پسر من در این بند امنیت جانی ندارد. خودتان تصور کنید زندگی با ۶۰ تا آدم اعدامی.. زندانبان ها می گفتند ما روزهای اول متعجب بودیم این جوان کیست. بعدها متوجه شدیم که زندانی سیاسی است. من نگران پسرم هستم، وضعیت او خیلی وخیم است. ای کاش رسانه ها خبر بدهند که بچه ی من در چه وضعیتی است.»

همچنین مادر این فعال دانشجویی در گفتگو با کلمه با بیان اینکه طرفداری از آقای موسوی و کروبی در انتخابات جرم پسرش بوده است گفت: «به او گفتند چرا رفتی خانه ی آیت الله صانعی و وحید خراسانی. شما به من بگویید این جرم است؟ این آقایان که تا چند وقت پیش آدم های خوبی بودند. یک دفعه آنقدر بد شدند که به دیدارشان رفتن، می شود جرم؟»

این عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی از سال 88 تا کنون سه بار بازداشت شده است. وی در اعتراضات به کودتای انتخاباتی برای اولین بار در 26 خرداد سال 88 ، در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه مازندران، در اثر ضرب و شتم شدید نیروهای انصار بی هوش و سپس توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. وی در حالیکه از حق دفاع در دادگاه و داشتن وکیل محروم بود، با حکم غیابی به 6 ماه حبس غیرقانونی از سوی دادگاه انقلاب شهرستان بابل محکوم شد. وی از زمان و مکان جلسه دادگاه بی خبر بود و در هیچ جلسه دادگاهی امکان دفاع از خود را نیافت.

این فعال مدنی برای بار دوم در تاریخ 11 آبان 88 به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به واسطه تشکیل اتحادیه انجمن های اسلامی شمال کشور دستگیر و راهی زندان شد. این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد در سال 87 به دستور رئیس دانشگاه فردوسی به دانشگاه مازندران تبعید شد و پس از دو ترم تعلیق در دانشگاه مازندران درحالیکه بیشتر از 120 واحد گذرانده بود، از دانشگاه اخراج شد.

اشکان ذهابیان برای بار سوم به اتهام دیدار با مراجع عظام در قم، از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی استان مازندران در تاریخ 12 اردیبهشت سال جاری بازداشت شد.


12 پاسخ به “آسیب های شدید جسمی و روحی و لکنت زبان اشکان ذهابیان؛ نتیجه شرایط غیر انسانی در زندان”

 1. ناشناس گفت:

  خدا به سر عزیزترین کساشون بیاره کاریو که با عزیز مردم کردن:(( آهای اونایی که انقلاب اسلامی کردین … کوش این اسلامتون که وعده ی عدالت و آزادیو توش میدادین؟؟؟؟!!!؟!؟!؟!؟

 2. ابراهیم گفت:

  روزی هزار دفعه بابت ترک خیابان به خودم فحش می دهم و شرمنده ی این بزرگان هستم.

 3. ناشناس گفت:

  درود بر اشکان ذهابیان.
  ننگ بر دین فروشان دنیا طلب …

 4. ایلیا گفت:

  مرگ بر شکنجه گران و ظالمان

 5. ناشناس گفت:

  آقای خامنه ای فرموده اند که امام زمان بر تمامی کارهای ما نظارت دارد!! اما واقعا آیا امام زمان در زندان ولایت مطلقه ی فقیه هم نظارت دارد، اگر اینطور باشد که دیگر این ولایت مطلقه نیست!!! دلم می خواهد که این امام خامنه ای پاسخی بر پرسش من بی سر و پا بدهد، و کلمه این نظر مرا منتشر کند. و گر نه شاید امام زمان خودش پاسخی بدهد، شاید، چراکه شایع کرده اند که همه جا هست.

 6. ناشناس گفت:

  با آرزوي سلامتي براي اشكان و آزادي هر چه زودتر اسيران آزاده‌ مان. …، اگر ما مردم وظيفه خودمان را انجام دهيم خيلي زودتر و اسان تر اينا رفتني هستند. انشالله

 7. ستاره گفت:

  لعنت به اول و آخرشون که ملت ایران رو بدبخت کردند…

 8. ناشناس گفت:

  خدایا به حق خون حسین شهید ریشه این ظالمان را بکن چرا این ها با مردم این کارها را می کنند

 9. زنده باد دفتر تحکیم وحدت گفت:

  زنده باد برادر بزرگوار و عزیزمان اشکان
  ننگ بر سرکوبگران
  ننگ بر غاصبین رای مردم و قاتلین فرزندان ملت و شکنجه گران بهترین جوانان این مرز و بوم

 10. ناشناس گفت:

  درود بر شرفت مرد

 11. ... گفت:

  اینان فرعونند در لباس موسی
  و مردمان،قومی که کورکورانه بیعت می کنند

  تو تنها نیستی
  به امید صبح آزادی!

 12. ناشناس گفت:

  آری قرار بود که زندانی سیاسی نداشته باشیم ، آری قرار بود شکنجه و اعترافگیری و اعتراف گیران حرفه ای نداشته باشیم ، آری قرار بود زندان های ما مرکز تربیت انسانی هائی باشد که بهر دلیل سازگاری اجتماعی نداشته و مرکز بازپروری و انسان سازی برای بریدگان اجتماعی باشد، آری قرار بود حتی معاندین با دین و ملت هم مطابق فرمان مولا علی از کرامت انسانی برخوردار باشند. آری بردار قرار بود زندان های ما به دانشگاه و دانشگاه های ما به کارخانه های آدم سازی تبدیل شوند. اما برادر به لطف درایت رهبران همه فن حریف امروز ما کارخانه های آدم سازی به مراکز آدم کشی و دانشگاه های ما به زندان تبدیل شد. آری برادر کرامت انسانی به مسلخ حافظان شریعتی رفت ،که حفظ و گرایش آنها به اصول اسلامی در تبعیت محض از خدایگان تازه به تخت رسیده باشد. آری برادر قرار بود کرنش فقط در مقابل ذات اقدس باریتعالی ، خداوند یکتا ئی که تنها شایسته بندگی است و رحمت بیکران او افزون بر خشم و غضب نادر اوست ، جایز باشد و نه کرنش در مقابل خشم و غضب ذات ملوکانه فراعنه زمانه !