سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مادر اشکان ذهابیان: جرم پسرم دیدار با آیت الله صانعی و آیت الله وحید خراسانی بود...
» اشکان ذهابیان؛ اعتصاب غذا، خون ریزی معده و سپس انفرادی

مادر اشکان ذهابیان: جرم پسرم دیدار با آیت الله صانعی و آیت الله وحید خراسانی بود

چکیده :دیروز صبح رییس زندان پدرش را خواست و با هم حرف زدند و قرار شد پیگیری کند. عصر که تماس گرفتیم فهمیدیم در راه مشهد است. به خودش هم گفتم که اینقدر نمی فهمی که بچه ی من دارد می میرد و شما اصلا برایت مهم نیست و رفتی به تفریحات خودت برسی. مرتب جلوی ما می گوید من کاره ای نیستم. اما دروغ می گوید. خودشان هستند که تصمیم می گیرند و ما را به یکدیگر پاس می دهند. من هر جا باشم حرفم را می زنم. من یک مادرم. مگر می توانم چشمم را ببندم و بگذارم بچه ام از دست برود. هر کاری می خواهند با من بکنند دیگر برای من مهم نیست. الان فقط نجات پسرم برایم اهمیت دارد. بچه ی من الان در اغما است. ناامید است....


کلمه-زهرا صدر:

اشکان ذهابیان دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و وضعیت نامناسب در زندان بابل، اعتصاب غذای نامحدود کرده است.

به گفته ی آقای ذهابیان پدر اشکان این عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت پس از گذراندن بیش از نیمی از 6 ماه حکم غیرقانونی حبس در زندان متی کلا بابل، در اعتراض به شرایط نگهداری در این زندان از روز سه شنبه دست به اعتصاب غذای نامحدود تر زده است.

اشکان ذهابیان دانشجوی رشته شیمی محض، در دوران تحصیل در دانشگاه، از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد بوده که پس از سفر به قم و دیدار با مراجع، دستگیر شد.

بنا بر این گزارش بحث گرفتن استفتا از مراجع مبنی بر عدم حلیت محرومیت از تحصیل دانشجویان و خبری شدن این موضوع دلیل اصلی بازداشت این فعال دانشجویی بوده است.

وی بدلیل شکنجه و فشار و سختی بیش از حد بازداشتگاه، بارها تصمیم به اعتراض می کند تا اینکه تصمیم قطعی خود را مبنی بر اعتصاب غذا از سحر گاه دیروز می گیرد.

پدر اشکان ذهابیان در گفتگو با خبرنگار کلمه می گوید: پسر من در این بند امنیت جانی ندارد. خودتان تصور کنید زندگی با 60 تا آدم اعدامی.. زندانبان ها می گفتند ما روزهای اول متعجب بودیم این جوان کیست. بعدها متوجه شدیم که زندانی سیاسی است. من نگران پسرم هستم، وضعیت او خیلی وخیم است. ای کاش رسانه ها خبر بدهند که بچه ی من در چه وضعیتی است.

همچنین مادر این فعال دانشجویی در مصاحبه با کلمه با بیان اینکه طرفداری از آقای موسوی و کروبی در انتخابات جرم پسرش بوده است می گوید: به او گفتند چرا رفتی خانه ی آیت الله صانعی و وحید خراسانی. شما به من بگویید این جرم است؟ این آقایان که تا چند وقت پیش آدم های خوبی بودند. یک دفعه آنقدر بد شدند که به دیدارشان رفتن می شود جرم؟

استرس و نگرانی پدر اشکان ذهابیان از ابتدای مصاحبه بدانجا رسید که در میانه ی صحبت گوشی را به همسر خود داده و شنونده ی گفتگو شد. گرچه این گفتگوی تلفنی با بغض های یک مادر نگران به پایان نرسید، اما دادخواهی مادر در لحظه لحظه ی آن فریاد می شد.

متن کامل مصاحبه ی کلمه با پدر و مادر اشکان ذهابیان را با هم می خوانیم:

امروز اخبار نگران کننده ای از آقای ذهابیان منتشر شده است، ممکن دقیقا توضیح بدهید چه اتفاقی افتاده است؟

اشکان از دو روز پیش در اعتصاب غذا بوده، دیروز دچار خون ریزی شدید معده شده و امروز پیش از ظهر هم خبر دادند که به انفرادی منتقل شده است.

اصلا چرا اعتصاب غذا کرده بودند؟

اشکان را دو ماه بود که در بند سارقین و قاتل ها اعدامی ها انداخته بودند. بارها تقاضا کرده بود که مناسبت نداره در چنین بندی باشد. چندین بار اعتراض کرد که از او اخاذی شده در بند و اوضاع مناسبی ندارد. اما هیچ کس توجهی نکرد. بعد هم که اعتصاب و خون ریزی معده پیش آمد باز هم هیچ کس اعتنایی ندارد، حتی دارو به او ندادند. این حق یک زندانی سیاسی یا اصلا یک آدم است؟ این رسم برخورد است؟

آخرین بار چه زمانی با ایشان تماس داشتید؟

خودش دیروز به من زنگ زد و گفت بابا حالم خیلی بد است. فکر نکنم دیگر بتوانم به شما زنگ بزنم. وضعیت روحی و جسمی پسر من خراب است. قبل از ظهر هم که از درون زندان برایمان پیغام آوردند که بچه تان را بردند انفرادی. ما الان نمی دانیم به چه کسی باید مراجعه کنیم، که حداقل یک دکتر بالای سر این بچه ببرند.

فکر می کنید دلیل اصلی انتقال اشکان به این بند و فشارهای وارده بر ایشان چیست؟

در تاریخ هم از این داستان ها زیاد داریم. مثلا سلطان سلیم با یکی از وزرای خود مشکلی داشت، یکی دیگر از وزرا پیشنهاد داد که بهترین راه برای اینکه این فرد از موضع خودش کوتاه بیاید و تسلیم شود این است که یک هفته در بند قاتلین و اوباش باشد. سلطان سلیم پذیرفت و این کار را کرد و بعد از دو روز آن وزیر سر تعظیم فرود آورد و به سلطان گفت هر چه تو بگویی. من اشتباه کردم. حالا شما ببینید دانشجوی فرهیخته ای که در مرکز استعدادهای درخشان درس خوانده چه به روزش آمده است. ببینید به چه طرقی متوسل شده اند که مقاومتش را بشکنند. ممنوع التحصیل، ممنوع الخروج، ممنوع الزندگی.. خب یک باره بگویند برو و بمیر. این که نشد زندگی کردن.

با ماموران قضایی و مسئولان زندان هم تماس داشته اید؟

من همین حرف را من به یکی از ماموران اطلاعات هم گفتم. ما در این مدت همکاری کردیم و مصاحبه نکردیم اما ظاهرا گوش این ها بدهکار نیست و فایده ندارد. هر کاری که دلشان بخواهد انجام می دهند. هفته ی پیش مراجعه کردم دفتر دادستان توضیح دادم وضعیت اشکان را و گفتم لااقل منتقلش کنید همان مرکز شهید کچویی که دو ماه پیش آنجا بود. حداقل اینکه دیگر بین اعدامی ها نیست. اینجا دقیقا مثل یک پادگان است با رفتارهایی که دیکتاتورها هم حتی ندارند. پسر من اینجا امنیت جانی هم ندارد. خودتان تصور کنید زندگی با 60 تا آدم اعدامی..

جوابی هم داشتند؟

چه جوابی هست برای این پرسش که جای بچه ی من اینجاست؟ خود زندانبان ها می گفتند ما روزهای اول متعجب بودیم این جوان کیست. بعدها متوجه شدیم که زندانی سیاسی است. این شد آزادی در کشور؟ مگر نمی گویند اینجا خانه ی امن مردم است؟ چرا درها بسته است؟ ما کجا باید بریم حرف هایمان را بزنیم؟ من الان نگران پسرم هستم، وضعیت او خیلی وخیم است. ای کاش رسانه ها خبر بدهند که بچه ی من در چه وضعیتی است.

آقای ذهابیان به شما نگفتند که در بازجویی ها از ایشان چه می خواهند و دلیل این فشارها چیست؟

در واقع نمی دانم اصلا در بازجویی ها چه گذشته است. وکیلش به من گفت که هیچ چیز در پرونده اش وجود ندارد. آنوقت بچه ی من را 48 روز در انفرادی به بهانه ی بازجویی نگه داشته اند.

پس حکمی که صادر شده است بر چه اساسی است؟

هیچ. من خودم رفتم پیش قاضی و از او پرسیدم به چه جرمی 8 ماه حبس برای اشکان صادر شده است؟ می گوید برو خدا رو شکر کن هر کس برای دومین بار پیش من بیاد کمتر از 5 سال محکومش نمی کنم. شانس آوردید که 5 سال حکم ندادم.

برخورد مسئولان با شما چطور بوده است؟

اذیت کننده است من واقعا نمی دانم به چه کسی باید بگویم. به دادستان می گویم، می گوید رییس اطلاعات. به او می گویم مرا به رییس زندان حواله می کند. او هم باز ما را به یک جای دیگر پاس می دهد. مثل توپ فوتبال با ما برخورد می شود. مرتب ما را شوت می کنند به این طرف و آن طرف.

من قادر نیستم مصاحبه را ادامه دهم. اگر اجازه بدهید مادرش صحبت ها را ادامه دهد.

خانم ذهابیان شما پیگیری قضایی خاصی خواهید کرد؟

ما از دیروز حال خودمان را نمی فهمیم. قبلا به ما گفته بودند که کسی نمی تواند به شما کمک کند. مصاحبه نکنید ما هم گوش کردیم، گفتیم شاید اگر به توصیه ی آنها گوش کنیم زودتر مشکلات حل شود. اما همه چیز بدتر شد. من حتی نامه ای نوشتم برای اداره ی اطلاعات و دادستانی، اما انگار نه انگار.

به نظر شما اعتصاب غذا با توجه به اینکه تجربه های مشابه جواب نداده، راهکار مناسبی بود؟

چاره ای نداشت. من خودم به اشکان گفتم باید زودتر اعتراض می کردی. جان این بچه آنقدر در خطر بود که ترجیح می داد منتقل شود به انفرادی. و حالا که این اعتصاب غذا را انجام داده و بعد هم فرستادنش انفرادی که “آب از خدا مرگ از خدا”، معلوم نیست اگر بلایی سرش بیاید، کسی خبر دار می شود یا خیر.

بالاخره جرم آقای ذهابیان چیست؟

طرفداری از آقای موسوی و کروبی در انتخابات. پسر من هیچ کاره ای نیست که اینقدر از او می ترسند و برایشان بزرگ شده. به او گفتند چرا رفتی خانه ی آیت الله صانعی و وحید خراسانی. شما به من بگویید این جرم است؟ این آقایان که تا چند وقت پیش آدم های خوبی بودند. یک دفعه آنقدر بد شدند که به دیدارشان رفتن می شود جرم؟

روحیه ی اشکان چطور است؟

توی آخرین ملاقات به من گفت مامان دلم می خواهد یک افطار یا سحر کنار شما باشم. می گفت فکر نکنم دوباره من را ببینی. من از همین جا اعلام میکنم اگر به بی توجهی هایشان ادامه دهند و به داد بچه ی من نرسند من هم همراه بچه ام اعتصاب غذا می کنم.

نکته ی دیگری هم هست که لازم بدانید خوانندگان کلمه در جریان قرار بگیرند؟

دیروز صبح رییس زندان پدرش را خواست و با هم حرف زدند و قرار شد پیگیری کند. عصر که تماس گرفتیم فهمیدیم در راه مشهد است. به خودش هم گفتم که اینقدر نمی فهمی که بچه ی من دارد می میرد و شما اصلا برایت مهم نیست و رفتی به تفریحات خودت برسی. مرتب جلوی ما می گوید من کاره ای نیستم. اما دروغ می گوید. خودشان هستند که تصمیم می گیرند و ما را به یکدیگر پاس می دهند. من هر جا باشم حرفم را می زنم. من یک مادرم. مگر می توانم چشمم را ببندم و بگذارم بچه ام از دست برود. هر کاری می خواهند با من بکنند دیگر برای من مهم نیست. الان فقط نجات پسرم برایم اهمیت دارد. بچه ی من الان در اغما است. ناامید است.

سخن آخر؟

من برای همه دعا می کنم. برای بچه ی من دعا کنید. هر کس می تواند به ما کمک کند.


27 پاسخ به “مادر اشکان ذهابیان: جرم پسرم دیدار با آیت الله صانعی و آیت الله وحید خراسانی بود”

 1. ناشناس گفت:

  باید بیشتر از این ها مصاحبه بدهند، با هر خبرگزاری که می توانند. امیدورام زودتر این جوان هم به خاطر جرم نکرده آزاد شود. ولی جالب این جاست که خود این حکومت افراد را سیاسی می کند. هرچه بیشتر یک نفر را که هیچ کاری (نه حتی گناه) نکرده اذیت کنند، او هم بعد در رسانه مطرح می شود و می شود یک فرد قدرتمند. آن ها فکر می کنند که اگر آن ها را از بین ببرند، دیگر همه چیز تمام می شود؟ نخیر ، فقط با اینکار مخالفین را قدرتمند تر و مصمم تر می کنند.

 2. ولی الله ناشناس گفت:

  دل رهبر برای این جوانان و دربند و نیز بزرگان این ملت نمی گیرد و درد تینها بر ذلشان سنگینی نمی کند؟

 3. عبید سن خوزانی گفت:

  از آنجا که من دیگر به حرف ها و توضیحات هیچ دستگاه دولتی و قضایی و تقنینی اعتماد ندارم واغلب مشاهده شده است که این مقامات و سخنگویان آنان یا روابط عمومی آنان مطلبی را گفته و فردا آن را به صورت دیگری انتشار داده و سه روز بعد به کلی آنرا منکر شده اند، استدعا دارم بیت محترم رهبر عظیم الشان ما به این پرسش من پاسخی بفرمایند که تکلیف من بنده روشن شده خدای ناکرده عملی خلاف امنیت جمهوری اسلامی انجام ندهم وخود و خانواده به ویژه مادرم را به عزایم ننشانم و همچنان در این گوشه نشسته و به خوردن نان و ماست خود قانع باشم. اما پرسش:
  آیا در جمهوری اسلامی کسانی هستند که ملاقات با آنان ممنوع است و جرم تلقی می شود و اگر کسی به دیدار ایشان رفت فرضا عرض سلامی بکند، یا عیدی مذهبی ، جشنی ملی، مناسبتی را شادباش بگوید، دچار بلا و مصیبت و دستگیری و زندانی و تیر غیب یا هدف جاسوسان و آدمکشان و تروریست های اسرائیلی های صهیونیست بی پدر و مادر قرار نگیرد؟ یا فرضا به ویژه در این ایام آن شش هزار تومان فطریه مورد تایید را(قیمت برنج با فرض بر آن که آن را مثل ایام خوش و دوران طلایی گذشته با یارانه ها خریداری کرده است ) به مرجعی، آیت الله اللهی، شیخ الاسلامی، خلاصه کسی پرداخت کند، یا چه میدانم پرسشی شرعی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، اتمی، امنیتی، ایدئولوژیکی، منبری، منبری سیاسی، فضایی ، دریایی، هوایی، قضایی و…. دارد از آن شخص بکند؟ لطفا تعیین و اعلام فرمایند شخصی با مشخصات این بنده آزاد، آیا است که به هرکسی که دلش خواست، مراجعه کند؟ البته کسانی را هم که زیر بار زور نرفته اند ودرضمن به این دولت پر از مهر وعاطفه و خدمتگزار هم رای نداده اند و بعدا اعلام کرده اند زیر بار حرف زور و خلاف قانون هم نمی روند و …را هم درنظر بگیرید. البته میدانم ملاقات باکسانی مثل موسوی و کروبی که به عنوان سران فتنه معرفی شده اند، البته مقدور نیست و خارج از پرسش است، صد البته مقصودم آنها نیست. مقصودم کسانی است که علی الظاهر آزادند و هر روز هم سخنرانی می کنند و نامشان در لابلای نشریات کاغذی و اینترنتی هم همه روز می آید است. فرض بفرمایید آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله خوینی ها، همین کسی که تا دیروز و پریروز دوست گرمابه و گلستان حضرت رهبری بود اما حالا دیگه نیست و شده اند نمونه کامل خواص خیلی بی بصیرت، عرض می شود که یا فرض بفرمایید آیت الله جوادی آملی، کنی، خاتمی نماز جمعه و خاتمی رئیس جمهور سابق، صانعی، احمد آقای منتظری(با پوزش نمیدانم عنوان ایشان چیست آیت الله است، حجت الاسلام است یا هیچ عنوانی هم ندارد و فقط به احمد منتظری معروف به پسر آیت الله العظمی مرحوم منتظری شهرت دارد).
  ازآنجا که این بنده آدمی هستم بسیار محتاط و محافظه کار و هرگز نخواسته ام خدای ناکرده کاری کنم خلاف عرف یا خدای ناکرده هرگز نخواسته ام قانون شکنی کنم و بدعت گذاری احوط واحتمال قریب به یقین واقرب دانستم که پرسش خود را مستقیما بوسیله این نشریه از بیت معظم رهبر عظیم الشان پرسش کرده باشم تا اگر خدای ناکرده کسی آمد سراغم و ایرادی به ملاقاتم با کسی گرفت، آن نوشته را نشان داده و جان سالم به در برم.
  احوط است که اصولا یک لیستی شامل کسانی که دیدارشان ممنوع است در نشریات کثیر الانتشار پرخواننده اعلام فرمایند که اصولا همه بندگان خدا که در راه راست و حق قدم می زنند از اسامی این افراد ظاله با خبرشوند.
  نشانی ام البته برای حفظ امنیت محفوظ است. لطف کرده امر و مقرر فرمایند پاسخ را بوسیله همین شتون یا دفتر این نشریه عنایت فرمایند. دعاگو: عبید سن خوزانی

 4. SARKHORDEYE NEZAM گفت:

  Che dard avarast, dar yek keshvare ISLAMI
  Didar be Marjae Bozorgvar Sanei, jorm bashad
  Aghaye rahbar farmudand, shoma behtar midanid ya man,, man ke az hame chize in mamlekat khabar daram
  ENTEKHABATE pishe ro, taeide zolmo, zalem mibashad
  va ENTEKHABAT hokme karte davat be hamkarie,,, az pish taein shodeast
  KHODAYA khod poshtibane degarandishano mazlumi bash

 5. . گفت:

  چه کنیم که از دستمون کاری بر نمیاد؟ به خدا شرمندتیم پسر خوب.تویی نمونه ی جوون ایرانی مسلمان….

 6. mehdi گفت:

  خدایا به دلهای سیاه و چشمان کور مقامات که ظلمها و ناله های مادران این سرزمین را فرعی و چاپیدن مال و جان و ناموس ایرانی را اصلی میپندارند اندکی بصیرت عطا فرما.
  آمین

 7. ناشناس گفت:

  اللهم فک کل اسیر
  خدایا اگه منتظری ما آدم ها به خودمون بیایم فایده ای نداره ما ها یه جمعاتی هستیم که سرمون تو آخور دنیاست خدایا این جوونا دارن به خاطر ما ها پرپر می شن! تو مارو نگاه نکن دادشون رو بگیر ما ها بی دادیم

 8. فريد گفت:

  خدايا..اي خداي مهربان…همه زندانيان بيگناه را آزاد كن..
  امروز بيگناهان زنداني و گناهكاران آزادند!

 9. ناشناس گفت:

  بگو اگرچه به جايي نمي رسدفرياد کلام حق دم شمشير مي شود گاهي

 10. ساسان گفت:

  پدر گرامي مگه پسرتان نميدانست نشايد با هر آيت اللهي ديدار كرد!!

 11. داوود گفت:

  از كران تا به كران لشكر ظلم است ولى/ از ازل تا به ابد فرصت درويشان(مظلومان) است…

 12. بابک گفت:

  خدايا ! خودت به دادمون برس! من نمي دانم پس اين گزارشگر ويژه سازمان ملل چه کار مي کند؟!!
  هموطنان در خارج از کشور بايد کاري کنند و اين موضوعات بايد مورد توجه رسانه هاي جهاني قرار بگيرد. همان کاري که درباره سنگسار خانم آشتياني شد و ديديم که حاکميت عقب نشست.

 13. احمد گفت:

  خدايا همه ما را از دست اين يزيديان نجات بده .

 14. ایرانی گفت:

  اللهم فک کل اسیر.
  مردم ما اگه نخواهند در برابر استبداد خودشان رو نشون بدهند قطعا شرایط بدتری سراغشون میاد . اونوقت تاوان جبران
  مشکلات سخت تر خواهد بود.

 15. ناشناس گفت:

  خوب جوان می رفتی به دیدار آقای لاریحانی یا آقای جنتی مگر نمی دانستی که آقای صانعی و امثال او جزء خوارج هستند؟

 16. nashenas گفت:

  eyyyyyyyyyyyyyyyy khodaaaaaaaaaaa

 17. خسته از قفس گفت:

  اشکان دوستت داریم تو آبروی ما دوستات و شهرمونی….
  اینکه تو اون شهر مزخرف بابل با اون خفقان و سرکوب همچین مبارز شجاعی چهره شده خیلی خوبه ولی خیلی نگران سلامتیتم پسر….
  کاش اونروز که تو میدون ولیعصر بعد 5 سال دیدمت آخرین دیدارمون نبوده باشه و بازم بتونم ببینمت….خدایا خودت کمکش کن از دست ما که کاری بر نمی آد

 18. ناشناس گفت:

  تا وقتی همه به میدان نیایند وعلیه بیداد این دشمنان ملت نایستند هین ستمها ادامه دارد ازایستادگی ملت سوریه عبرت بگیریم ماچه چیزمان از آنها کمتراست؟

 19. ایرانی مسلمان گفت:

  دارا المکافات نام دیگر دنیا
  قذافی
  بن علی
  مبارک
  محمد رضا
  فردا نام چه کسانی به این لیست اضافه میشود
  اه مظلوم از هزاران سپاه و ارتش و نیروی مسلح کارساز تر چون پشتوانه ضمانت اه مظل.م رب العالمین است
  نصحیت به کسی خود را ولایت امر مسلمین می نماند . پیران ما نیز این دارالمکافات را نیز درک خواهند نمود
  چه زیباست ان روز همانند 22 بهمن 57 و پشت بام مدرسه رفاه

 20. ناشناس گفت:

  اين حكومت و سرانشان مشمول اين آيه قران ميباشند كه ميفرمايد:ختم الله علي قلوبهم و علي سمعهم و علي ابصارهم غشاوه ولهم عذاب عظيم.

 21. حامد گفت:

  دوست عزیزم که هیچ گاه ندیدمت. تو به خاطر من و ازادی تمام هموطنات الان زندانی. من خودم رو مدیون تو و خانوادت میدونم و از خدا میخوام هر چه زودتر ازاد شی. به خدا شرمندتم

 22. ناشناس گفت:

  I love you Ashkan. You are so brave. If there is a god,so it should be justice

 23. دل سوخته گفت:

  باسلام به این والدین عزیز رنج دیده و درود به اشکان عزیز در بند. امیدوارم این کوته نظران مغز تهی دست از شقاوت برداشته هر چه زودتر این جوان برومند میهن را آزاد کنند. همچنین آزادی تمامی زندانیان و حصر نشینان را از ایزد یکتا خواهانم.

 24. الف گفت:

  از کجا بفهمیم راست میگید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 25. ناشناس گفت:

  جباران به سزای اعمال ننگین خود میرسند ان شاءاله

 26. داوود گفت:

  بابا یک کاری بکنیم
  من دارم میترکم بخدا
  هیچ فریاد رسی نیست مگر اتحاد و همبستگی و حرکت خود ما.

 27. حسن گفت:

  اشکان شرف اهالی مازندران
  خدا ترا نگهدارت و ما را نیز به خودمان آورد