سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتخابات آزاد تنها راه بازگشت اعتماد افکار عمومی و مشروعیت آسیب دیده نظام است...
» در دیدار سیدمحمد خاتمی و عبدالله نوری مطرح شد

انتخابات آزاد تنها راه بازگشت اعتماد افکار عمومی و مشروعیت آسیب دیده نظام است

چکیده :نوری و خاتمی با اشاره به ضرورت اهمیت حرکت بخش های عاقل و ریشه دار نظام و حاکمیت در مسیر جبران اشتباهات و کج روی هائی که خصوصا در چند سال اخیر صورت گرفته ادامه دادند: تدبیر عقلای نظام در جهت نجات هر چه سریعتر کشور از آسیب های مهیب و بی نظیری که در سال های اخیر به دلیل سوءمدیریت و فساد گسترده در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین المللی منافع ملی را به چالش جدی کشیده ضرورت دارد....


سیدمحمد خاتمی و عبدالله نوری در دیداری با یکدیگر، با تاکید بر آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از رهبران جنبش سبز، برای خروج کشور از بحران جاری بر لزوم برگزاری انتخابات آزاد بدون دخالت نهادهای امنیتی و نظامی تصریح کردند.

به گزارش جرس، در این دیدار با تاکید بر آزادی همه زندانیان سیاسی اظهار شد: باید زندانیان سیاسی و عقیدتی خصوصا فعالان سیاسی و دانشگاهی و حتی جوانان بی نام و نشانی که فقط به خاطر ابراز عقیده ای متقاوت در زندان ها در شرایطی سخت بسر می برند، آزاد شوند.

دو شخصیت برجسته اصلاحات همچنین با اعلام حمایت از مواضع رهبران جبنش سبز بر لزوم آزادی سریع میر حسین موسوی و مهدی کروبی از بازداشت غیرقانونی تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، در این نشست برخی از راهکارهای خروج حاکمیت از بحران مشروعیتی که در آن گرفتار است مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

خاتمی و نوری بر استفاده از فضای انتخابات پیش رو جهت تشریح و تبیین اهمیت برگزاری انتخابات آزاد به عنوان یکی از حقوق حیاتی و مسلم مردم تاکید و اضافه کردند که حاکمیت تحت هیچ شرایطی نمی تواند شهروندان را از این نعمت و حق الهی محروم کند.

این دو شخصیت سیاسی تصریح کردند، حاکمیت موظف است شرایط را برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه آماده کند.

خاتمی و نوری افزودند: برگزاری انتخابات آزاد باید به نحوی باشدکه تمام فعالان و جریانات سیاسی که دغدغه ای جز حفظ منافع ملی ندارند بتوانند در آن شرکت کنند و انتخاب نهائی توسط مردم صورت گیرد و انتخابات آزاد باید بدون دخالت نهادهای امنیتی و نظامی و همچنین بدون دخالت و تاثیر گذاری مجریان و ناظران در نتیجه ی انتخابات شکل بگیرد.

این دو شخصیت اصلاح طلب با تاکید بر برگزاری انتخابات آزاد با فرایندی بسیار شفاف و روشن برای افکار عمومی ادامه دادند: عدم برگزاری انتخابات آزاد، عدم نظارت مستقیم و موثر مردم و نیز عدم حضور مطبوعات و رسانه های آزاد و مستقل باعث ایجاد فساد گسترده در ارکان حکومت گردیده که این روزها نمونه هایی از آن برای مردم هویدا شده است.

این دو بازگرداندن اعتماد افکارعمومی و مشروعیت آسیب دیده نظام را در گرو برگزاری انتخابات آزاد دانستند و افزودند: درکشورهایی که انتخابات آزاد برگزار می شود، شرکت درانتخابات استفاده از حقی مسلم توسط مردم است و طبیعتا شرکت درانتخابات تایید عملکرد حاکمان نیست.

نوری و خاتمی با اشاره به ضرورت اهمیت حرکت بخش های عاقل و ریشه دار نظام و حاکمیت در مسیر جبران اشتباهات و کج روی هائی که خصوصا در چند سال اخیر صورت گرفته ادامه دادند: تدبیر عقلای نظام در جهت نجات هر چه سریعتر کشور از آسیب های مهیب و بی نظیری که در سال های اخیر به دلیل سوءمدیریت و فساد گسترده در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین المللی منافع ملی را به چالش جدی کشیده ضرورت دارد.

رییس جمهور اصلاحات و وزیر کشورش به تصمیم گیرندگان اصلی نظام توصیه کردند که جهت کوتاه شدن دیوار بی اعتمادی میان اکثریت مردم با حکومت باید فضای امنیتی و اطلاعاتی برچیده شود و نخبگان، فرهیختگان، اصحاب رسانه و مطبوعات مستقل و منتقد، دانشگاهیان و روحانیون بتوانند بدون هیچ نگرانی و محدودیت مشکلات، کمبودها، سوء مدیریت ها ی موجود در ساختار قدرت در حوزه های مختلف را نقد کنند.

نوری و خاتمی اظهار داشتند: درصورت آغاز اعتماد سازی و کوتاه کردن دیوار بی اعتمادی توسط نظام با اکثزیت مردم، نخبگان، دانشگاهیان، فعالان سیاسی، روحانیت، کارگران، زنان و جوانان می شود به مرور جهت آینده ایران و نجات منافع ملی و با حفظ اصول محوری اصلاحات و جنبش سبز با محوریت تمام اصول قانون اساسی با نظام و حاکمیت وارد گفتگویی انتقادی و اصلاحی شد. همچنین همزمان راهکارهای عملی اصلاح قانون اساسی جهت تضمین رعایت حداکثر حقوق مردم و برگزاری انتخابات آزاد توسط حاکمیت در زمانی مشخص بررسی و اجرا شود.

آنان با اعلام حمایت از حرکت های آزادیبخش منطقه اظهار کردند: حامیان اصلاحات و جنبش سبز از جنبش های آزادی خواهی و دموکراسی خواهی در منطقه حمایت قاطع می کنند و از حاکمان مستبد و تمامیت خواه این کشورها می خواهند تا دیر نشده صدای مردم خویش را بشنوند.

آنها افزودند: مسلما در آینده نزدیک تعیین سرنوشت در کشورهای منطقه را مردم آزادیخواه رقم خواهند زد.

آنان با انتقاد از سیاست خارجی جمهوری اسلامی افزودند: از حکومت می خواهیم در راستای منافع ملی و رعایت توصیه های موکد پیشوایان دینی نسبت به تمام حرکت های آزادیخواهانه در منطقه از بحرین تا سوریه نگاه و تحلیلی عادلانه و منصفانه داشته باشد.


40 پاسخ به “انتخابات آزاد تنها راه بازگشت اعتماد افکار عمومی و مشروعیت آسیب دیده نظام است”

 1. nashenas گفت:

  بنده حقیر معتقد هستم وپیشنهاد می کنم کمپین استعفای رهبری یا خلع یا حذف او باید رقم بخوره همه مشکلات امروز بخاطر اوست ، مطمعا اگر چنین حرکتی انجام بگیره مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت ومراجع هم مسلمأ پشتیبانی خواهند کرد۰
  پاینده باشید

 2. ناشناس گفت:

  سخنان و دیدگاه های این دو بزرگوار نشان میدهد که هنوز به “اصلاح پذیری” نظام خلافت اسلامی آقای خامنه ای باور دارند. و این برای بنده اصلا باور کردنی نیست. ما میدانیم و با چشم سر و دل خود میبینیم که چگونه آقای خامنه ای چشم خود را به روی واقعیات تلخ رهبری خود بسته است و آماده پذیرش این واقعیت که سیاست های راهبردی اش نسل حاضر و نسل های آتی را به خاک سیاه نشانده است نیست. ولی از این دو بزرگوار عزیر انتظار بستن چشم خود بروی واقعیات را انتظار نداشتیم و نداریم. این یک اصل فراگیر است که دیکتاتور ها و مستبدین خودخواه و خود محور عادت به داشتن نگاه همه جانبه و عادلانه ندارند و به هیچ وجه نصیحت ناصحین را نمیپذیرند و آقای خامنه ای هم از این امر مستثنی نیست. پس بهتر است از تلاش بی ثمر و بیهوده برای ترغیب ایشان به اصلاح خود و خلافت خود دست برداریم ( زیرا بی نتیجه است ) و به فکر این باشیم که ایران بعد از ایشان را چکونه باید از مهلکه ها و پیچ های خطرناکی که به برکت رهبری ایشان بر سر راه آن قرار گرفته ” نجات ” دهیم. من به شخصه امیدوارم زیرا هر چه آقای خامنه ای بر خطاهای خود اصرار میکند بخت رنسانس در ایران بیشتر و بیشتر میشود. خدا به ایشان عمر بیشتری بدهد. پیام ما به آقای خامنه ای این است : لجبازی کنید با ما – ملت ما بیدارتر میشود.

 3. پیام به مجلس محترم گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  و ما یعد کم الشیطان الا غرورا

  وقتی شیطان در گوش اصحاب قدرت زمزمه کرد که اگر آقای فلان رییس جمهور شود تاج وتخت تان بر باد خواهد رفت

  فلان دروغ گوی بی اصل ونسب را بیاورید ومن تا آخر با شمایم

  و مکروا ومکر الله والله خیر الماکرین

  ماری که از آستین اصول گرایان بیرون آمده به جان خودشان افتاده

  اما این اول کار است

  مردم آن آستین را رها نخواهند کرد که به چه قیمتی؟

  چقدر خون دادیم چقدر جوان دادیم چقدر آبرو دادیم

  تا به شما بفهمانیم

  ملت بزرگ ایران نفهم نیست

  دوباره میگوییم

  آخرین فرصت را از دست ندهید

  اگر میخواهید که به این کرسی های پلاستیکی مجلس بچسبید تا قعر آتش جهنم که حرفی ندارم

  اما اگر آزاد مردی روش خود کنید و مثل جناب حر از این حکومتی که فساد وزوالش بر عالم وآدم واضح شده برائت جسته

  ضمن عذر خواهی از ملت شریف ایران از این همه کوتاهی

  دولت غیر قانونی را استیضاح کنید

  وآتش فتنه را خاموش کنید

  یا دست کم خود استعفا دهید تا از سپاه شیطانی که تا قیامت مورد نفرین مومنین است خلاصی یابید

  پایگاه مقاوت شهید حر دانشگاه های جنوب کشور

 4. ali گفت:

  ما در انتخابات فرمایشی به خواست میر حسین موسوی شرکت نخواهیم کرد وشما اقای خاتمی با این حرف ها شکاف در بین جنبش سبز ها ایجاد میکنید.

 5. حامد گفت:

  متاسفانه آقای نوری حضور کمی در صحنه سیاسی دارند و بهتر است با توجه به جایگاه رفیعی که در افکار عمومی دارند بیشتر در صحنه باشند

 6. حسن خوش‌بيان گفت:

  سخن از «اصلاح قانون اساسي» به نفع حقوق ملت، از نكات بديع اين بيانيه است.

  خدايا خاتمي و نوري را براي ما نگه دار و نيز صانعي و دستغيب و بيات و موسوي اردبيلي را براي ما حفظ كن
  خدايا منتظري را رحمت كن
  بارالها موسوي و كروبي را از بند ستم، رها كن
  پروردگارا خامنه اي را از خواب غفلت بيدار كن تا به دامن ملت برگردد. آمين

 7. mehdi گفت:

  با تمام احترامی که برای آقای خاتمی عزیز قایل هستم اما محال ممکن هست که اقای خامنه ای تن به این شرایط بده. اصولا تمام این بگیر و ببند ها برای این بوده که سد انتخابات شکسته بشه و الظاهر هم دیگه هیچ مقاومتی از طرف مردم در مقابل حکومت نیست. بهار دیکتاتوری در ایران فرا رسیده.

 8. محمد علیان از سبزوار گفت:

  درود بر شرافت و مردانگی بزرگ رادمردان ایران زمین ، عبدالله نوری و سیدمحمدخاتمی
  یاحسین میرحسین

 9. ناشناس گفت:

  از این بیداد میکنم فریاد. وای به حال ملتی که زیر بار ظلم کمر خم کند

  یا حسین میر حسین

 10. اشکان گفت:

  انتخابات آزاد با وجود شخصی که اختیاراتش به مراتب بیش از رییس جمهور است بی معنیست
  آقای خاتمی !

 11. فدائی رهبر گفت:

  خاک تو سر شما که عاشورا و مسجد شما را اهانت کردند ولی چون بنده هوا و هوس هستید باز هم این مردگان سیاسی را می پرستید

 12. ناشناس گفت:

  در اوردگاه مبارزه سیاسی این شرایط عینی و ذهنی کل جامعه است که در تغییر توازون نیروهای شرکت کننده نقش اساسی را ایفا می کنند. به همین دلیل جناب اقایان خاتمی و نوری در این دیدار نه بر خواسته های خود که بر خواسته هایی که نص صریح قانون اساسی بر ان مهر ناکید زده است پافشاری می کنند. این اقایان خواهان طول عمر برای کسی نیستند! *همچنین همزمان راهکارهای عملی اصلاح قانون اساسی جهت تضمین رعایت حداکثر حقوق مردم و برگزاری انتخابات آزاد توسط حاکمیت در زمانی مشخص بررسی و اجرا شود.* این نکته کلیدی در گفتار این اقایان نشان می دهد که ایشان صراحتا بر بازنگری و اصلاح قانون اساسی تاکید دارند. مبارزان راستین کشور نباید و نمی توانند پیرو ان دسته از تفکراتی باشند که بر محور هر چه بدتر بهتر استوار است باشند! مبارزان راستین میهن ایضا اقایان خاتمی و نوری تلاش می کنند با طرح خواسته های مشخص و قابل حصول طرف مقابل را به غقب نشینی از مواضع ایران برباد دهش وادار نمیاند. این تلاش مستحق پشتیبانیست نه زمزمه های یاس و ناامیدی!

 13. ناشناس گفت:

  این ها هیچ گامی برای کشور بر نمی دارند چون… مثل احمدی نژاد را در راس امور دارند. انتخابات یا انتصابات؟

 14. ناشناس گفت:

  برادراني كه به روش و منش آقاي خاتمي و ديگر سران نهضت آزاديبخش ايران اسلامي ايراد مي گيرند بدانند كه تند خوئي و مبارزه طلبي با مستكبران و ديكتاتور هاي خود بزرگ بين اصولا راه نفوذ منطقي در افكار و عقايد آنها و تلطيف برخورد ها يشان را خواهد بست وآنها را به عكس العمل هاي تند و يا روياروئي نظامي خشن واخواهد داشت ،كه هزينه سنگين كشتار و آفات اجتماعي آن را ملت مي پردازد ونه ايادي مسلح نظام تماميت خواه . با مراجعه به تاريخ نهضت هاي آزادي بخش در مي يابيم ، كه در بسياري از مواقع سران استبداد به دنبال بهانه اي براي سركوب و خشكاندن ريشه هاي هر نوع حركت فرهنگي اجتماعي ضد سلطه هستند و تمايل دارند كه نهضت هاي فكري مسالمت آميز را به سوي روش هاي خشن سوق دهند ، تا بتوانند بهانه اي براي خفه كردن نهضت هاي نوپا را در نطفه تدارك ببينند. اكنون هم همه در بحرين و يمن و ديگر نقاط شاهديم كه آل خليفه و علي عبدالله صالح به كمك مزدوران خارجي خود قصد تبديل نهضت مسالمت آميز مردم به جنگ داخلي را دارند ، كه خوشبختانه رهبران و مردم هوشيارمنطقه نقشه آنها را ناكام گذارده اند. در برخي موارد عوامل استبداد داخلي و استعمار خارجي مزدوران خودرا حتي با لباس شخصي به درون مبارزان نفوذ ميدهند ، تا جهت گيري مسالمت آميز نهضت را بسمت و سوي برخورد هاي خشن و حركت هاي تند سوق داده و ازآْن براي مقاصد سركوب و بازداشت گسترده سوء استفاده كنند. هنر رهبران متعهد و دلسوز جامعه در هدايت نهضت آزادي خواهي ملت به هدف نهائي آزادي از يوغ استبداد با كمترين هزينه ممكن و حفظ آرامش جامعه است. پيامبر اسلام هم در سال اول با ابوسفيان مصالحه كرده و بدون انجام اعمال حج به مدينه بازگشت . پيامبر اكرم حتي حاضر شد نام محمد فرزند عبدالله را ابوسفيان بجاي نام فرستاده خدا در عهدنامه جاي دهد . اما در سال بعد با فتح مكه تمامي آثار شرك و بت برستي و فرد پرستي را با كمترين هزينه نابود كرده و صلح و صفا را جايگزين آن كرد. مسلما صبر انقلابي به معني تحمل زورگوئي جابرين نيست ، اما تحمل دوران سخت مبارززه طولاني براي فرهنگ سازي ريشه كني ظلم و ظلم پذيري جامعه را از استبداد بعدي ايمن و واكسينه خواهد كرد .

 15. ناشناس گفت:

  هر کس در اتخابات شرکت کند خائن است

 16. ناشناس گفت:

  خیلی مواضع خوبی هست این مواضع مخصوصا اینکه خواستار اصلاح قانون اساسی در یک مقطع زمانی مشخص هم شدن… دروود بر خاتمی و نوری

 17. یه بد بخت گفت:

  اگه مردم ایران پشت گوششونو دیدن انتخابات بدون تقلب هم میبینن

 18. سبز عملگرا گفت:

  برادران عزیز
  نظر اقای خاتمی با اقای موسوی یکسان است
  ایشان می فرمایند : انتخابات ازاد، یعنی تن دادن حاکمیت به خواست جنبش سبز یعنی : مردم ایران دوست واشنا بدانید در انتخابات قبلی اشتباه کردیم واین یک شکست سیاسی روانیست واگر حاکمیت نیرنگ به کار ببرد مشکل خود را برای انتخابات بعدی که 2سال دیگر برگزار می شود 1000برابر کرده ========مشروط به اینکه این پیام را در فضای قبل از انتخابات به گوش توده مردم برسانیم (اقای خاتمی خواهان انتخابات بر اساس قانون اساسی است ولی تا کنون رهبری موافقت خود را اعلام نکرده)

 19. سبز عملگرا گفت:

  دوستان توجه کنید بسیاری از کسانی که به شکل مخاطب جنبش سبز با آقای خاتمی مخالفت می کنند وخواهان تحریم مطلق انتخابات هستند نیروهای نفوذی (بسیجیان آموزش دیده ) هستند که خواهان تند روی و اختلاف بین جنبش واز طرفی سرکوب شدید مردم می باشند

 20. لطفاًبا حوصله بخوانید-- سبزعملگرا گفت:

  اعلامیه های تک جمله ای (جهت مردم عوام نگهداشته شده) :
  1—آقای خامنه ای من در انتخابات شرکت می کنم به شرطی که نفت ملت را که به سپاه دادی پس بگیری !!!
  2—- آقای خامنه ای من در انتخابات شرکت می کنم به شرطی که :قاتلین وشکنجه گران انتخابات قبلی قصاص شوند (همراه با عکس شهیدان وباتوم به دستان حکومت )
  3—-آقای خامنه ای من در انتخابات شرکت می کنم به شرطی که :برادران وخواهران بیگناهم که به جرم رسوا کردن دولت تقلب ، زندانی و شکنجه شدند را آزاد واز آنها عذر خواهی ودلجویی کنی

 21. ناشناس گفت:

  پیشنهاد به سایت محترم کلمه :
  لطفاً از همین حالا آماده باش برای ماه محرم، در اجتماعات محرم است که از تاریکی مساجد حین عزاداری می شود استفاده کرد واعلامیه ها را پخش نمود عزیزان سازمان هماهنگی راه سبز امید توجه کنید:—– چند ملیون نفر در راهپیمایی جنبش شرکت کردند؟ چه تعداد تکبیر می گفتند؟ بدون نتیجه نبود ولی آیا میدانید نتیجه آن بر روی افراد بی اطلاع با ذهنیت منفی چه بود؟ ====هنوز فتنه نخوابیده چرا این فتنه گران نمی خواهند مملکت روی ارامش ببیند!!! ۱—-اما اگراز ۱۰% این نیرو برای بیدار کردن عوام دور از اینترنت استفاده می شد وضع اینگونه نبود که راهپیمایی های حکومتی با این جمعیت برگذار شود۲—-جملات بیدار کننده باید به زبان خود مردم باشد وجدانی ساده وکوتاه :۱—آقای خامنه ای یاران امام ( موسوی وکروبی )را زندان کردی ودزدان واختلاسگران را ازاد گذاشتی ؟؟ ۲— سال جهاد اختلاسی بر تمامی حامیان حکومت اختلاس مبارکباد ۳— مردم با بصیرت و ولایتمدار با شرکت پرشور در راهپیمایی ۲۲ بهمن حمایت خود را از اختلاسهای بعدی نشان دهیم ۴—-آقای خامنه ای عجب اختلاسی بود در انتخابات بعدی چه کسی را برای ما انتخاب می کنی ؟؟!!۵—اقای خامنه ای در هنگام به تاراج برده شدن ملیاردها دلار از اموال این مردم ستمدیده در این ۶سال گذشته شما کجا تشریف داشتید؟/؟۶—- (به همراه عکس باتوم خوردن مردم بی دفاع) برادر بسیجی برادران وخواهران بی دفاع خود را کتک بزن تا ما راحتتر بتوانیم اختلاس خود را انجام دهیم

 22. ناشناس گفت:

  دوست عزیز ، آفرین به این دید بلند و موشکافانه ، ملت ایران توان دادن بهای تغییر رژیم رو ندارن . باید اصلاحات رو طوری بوجود آورد که لااقل شاهد دزدیهای دیگر آقایون نباشیم

 23. ناشناس گفت:

  بنام خدا
  نمیدونم از کجا شروع کنم اما
  دوستان کلمه:
  من به شدت برای شخصیت حقیقی این دوبزرگوار احترام قایلم اما با کمال تاسف شخصیت سیاسی ایشان بسیار مبهم میباشد که حتی در طول این مدت نه اصولگرایان را راضی کردند نه اصلاح طلبان را امیدوار.
  مگر میشود که دو نفر از بهترین و تاثیر گذارترین افراد اصلاح طلب در حصر باشند اقایان در فکر شرکت درانتخابات باشند واقعا (این تذهبون)؟
  مگر این بزرگوارانی که شیخ مظلوم اصلاحات را به سازشکاری واحکام حکومتی محکوم میکردند به گوی ومیدان که رسیدند به چه روز افتادند!
  ایا اینان کشته شدن فرزندان این مرزو بوم را ندیدند؟
  جناب خاتمی عزیز: از جنابعالی انتظار شجاعت نیست ولی انتظار کم لطفی تا این حد را نداریم خواهشمند است باتوجه به احترام ویژه ای که برایتان قایلم مدتی سکوت فرموده و مرحمت فرموده ما را مس کنید.
  از شما دوستان محترم که سیاهه بنده را تحمل می فرمایید کمال تشکر را دارم….

 24. لطفاًبا حوصله بخوانید-- سبزعملگرا گفت:

  توجه توجه :
  این حکومت توده مردم را مخصوصاً در شهرستانها عوامزده کرده وبعداز جنجال شدید تبلیغاتی برای انتخابات وتطمیع وتهدیدها خواهد گفت : بر خلاف توطئه بر اندازان نظام وامریکای جهانخوار در تحریم انتخابات ونابودی کشور امت همیشه در صحنه حماسه آفریدند
  باید در همین زمان موجود اطلاع رسانی خارج از اینترنت را افزایش دهیم ولی به زبان خود ملت حتی اعلامیه ای با عنوان( حرف ملت )
  مثلاً:(1—–آقای خامنه ای دزدی های احمدی نژاد کمر ملت را شکست در انتخابات بعدی چه کسی را برای ما انتخاب می کنی؟؟!!
  2—آقای خامنه ای ما در انتخابات شرکت می کنیم به شرطی که شکنجه گران وقاتلان انتخابات قبلی قصاص شوند (همراه با عکس باتوم زدنها وعکس شهدای مظلوم جنبش)
  تحریم مطلق همین چیزی است که اقایان می خواهند تحریم باید زنده باشد واین ابتکار اقای خاتمی است که باید با ابتکار وخلاقیت سایت محترم وجوانان پرشور تکمیل شود

 25. reza گفت:

  انگار در فضا زندگی میکنند و با اخلاقیات قدرت اشنا نیستند ،لذت قدرت چه فراگیر است و جذاب و هر کس به ان رسید سعی بر تداومش دارد به هر قیمتی و شیوه ای

 26. کاوه سبز گفت:

  تورو خدا دوستان عزیز که کامنت می گذارید با د قت مقاله ها را بخوانید و نظر بدهید کجا در گفتمان بالا گفته شده که تا قبل از ازادی زندانیان سیاسی
  باید در انتخا بات شرکت کرد .اتفا قا اول تا کید بر ازادی همه زندانیان سیاسی و رهبران جنبش شده و سپس شرایط ازاد انتخا بات .زشت است که درست نخوانده باشیم و نظر بدهیم .انگاه مانند دوست داران ولایت مطلقه میشویم .ضمنا به نصایح کامنت نا شناس با دقت نگاه کنید و اندیشه کنید
  باسپاس کاوه

 27. محمد رزمنده سابق گفت:

  درود بر خاتمی مرد دانشمند و درود بر نوری مرد بزرگوار که خانواده او هزینه های سنگینی برای انقلاب پرداخت کردند از شهید شدن برادر ایشان در جبه
  و داماد ایشان که جانباز هستند و ان اتفاق ها که برای برادر دیگرش در تصادف افتاد و مرگ زود هنگام ان عزیز .و زندانی کشیدن این مرد همه و همه ان رنج ها در چهره اش نما یان است .که او را زود پیر کرد . ضمنا از بحث این دو عزیز من این طور برداشت می کنم که اول ازادی زندانیان سیاسی مطرح شده سپس انتخابات ازاد و پس از انها اصلاح قا نون اساسی .عزیزان این بهترین راه و کم هزینه ترین راه برای کشور عزیز و بزرگ ایران می باشد .هر راهی دیگر هزینه های سنگین و جبران نا پذیری برای نسل بعد و کشور در پیش خواهد بود و سر نوشت ما مانند عراق و افغانستان و لیبی و یگوسلا وی سابق و شوروی ولبنان خواهد بود که صد ها سال جنگ خون ریزی و نابودی ودر به دری در انتظار مردم ایران در کمین نشسته است
  ما مردمی با فرهنگ و با اقوام کهن مختلف و تجربه های تاریخی فراوان باید عا قلانه عمل کنیم . وگرنه به سر نوشت و حشت ناکی گرفتار می شویم .البته اول باید رهبران حکو مت عا قلانه عمل کنند و گر نه خودشان و کشور را دچار بحران های و حشت ناک خواهند کرد شرایط به وجود امده
  حکایت از سر نوشت عراق لیبی افغانستان و یو گسلاوی سابق و لبنان با ان جنگ های داخلی که هنوز تمام نشده در انتظار ما به کمین نشسته

 28. ناشناس گفت:

  مرگ بر جنبش سبز

 29. حسن گفت:

  نظر و راهکار نهایی را باید آنهایی تعیین کنند که رنج و شکنجه زندان ها و حصر خانگی(زندان بدتر از اوین) را کشیده اند. یعنی آقایان موسوی و کروبی و صدها رادمرد دیگر. نه آنهایی که شکنجه انسان های بی گناه و حتی دوستان خود را شاهدند و سکوت کرده اند فقط گاهگاهی برای فراموش نشدن خود حرفی می زنند.

 30. ناشناس گفت:

  برادر عزیز : کاوه سبز
  اینکه دیگران را متهم به نخواندن گزارش این دیدار می فرمایید یک مقدار کم لطفی است اما انتظار این است که شما هم بادقت کامنت ها رو مطالعه کنید و بعد بقیه را به اصول گرایی دوستدار…. تشبیه بفرمایید.
  من به طور کلی عرضم اینه که شما در حاکمیتی دارین زندگی میکنین که موضوع اختلاس اخیر رو به دولت اصلاحات نسبت میده مطبوعاتش از سهامداری در یکی از بانکهای مورد اتهام نزدیکان رییس دولت قبل میگن اونوقت این عزیزان…
  شما احتمالا یا در ایران حضور ندارید یا کمی از اتفاقات واخباردور میباشید ولی به عنوان یک همفکر اگر مثل بقیه دوستان عزیزم که از 14 سال پیش میگویند هر کاری جناب خاتمی میکنند واصلاحات را با عدم شجا عتشان به این روز کشاندند درست است من هم تسلیم نظر شما هستم
  درود و سلام خدا بر موسوی وکروبی که به راستی لیاقت ردای رهبری اصلاحات از ان این دو است نه کسی دیگر خواهشا اینبار با دقت بیشتری ملاحظه بفرمایید کاوه عزیز و نظر بدهید.

 31. رضا گفت:

  افرین به این ناشناس وحسن دمتون گرم فقط کروبی وموسوی کوچیکتون رضا

 32. ناشناس گفت:

  والله
  ما موندیم زمانی که همه میخواستند تو انتخابات شرکت کنند اقای نوری دم از تحریم میزدند حالا که به این روز رسیدیم اقایان تازه میخواهند فعال شوند عجب روزگار عجیبی شده من که از این رفتار های یکی به نعل ویکی به میخ حالم به هم میخوره بابامرد باشید یه کم از رهبران جنبش یاد بگیرین.

 33. ناشناس گفت:

  به نظر می رسه مواضع آقای خاتمی در حال بهتر شدن هست و به نظر ملت داره نزدیک تر میشه

 34. ناشناس گفت:

  سلام
  یقیینا در انتخابات شرکت نمی‌کنم، اما یقین دارم که برادران ارواح و اجنه، رای خود را نوشته‌اند. با رنگ قلمهای گوناگون؛ تایپ شده!!! با فونتهای متعدد، فیلم پخش زنده انتخابات هم تهیه شده، مدیریت بحران بعد انتخابات و اعتراضات مردمی و پاسخ شورای نگهبان هم!!!
  پس به من و دیگران؛ جز برای مثل خر کار کردن و برای آقایان چون مثل یابو خوردن و مثل یاور، بردن!!! سهمی در «ایران» وجود ندارد.
  مرحبا به مقام عظمای ولایت.
  من فکر می‌کنم در فصل انتخابات، تنها به مقام عظما بیندیشیم و اینکه عظمتشان در کشور منشاء چه ثمراتی بوده!

 35. سبز عملگرا گفت:

  در جواب به برادرانی که به آقای خاتمی خرده می گیرند عرض می کنم :(جز راست نباید هر راست نشاید ) اگر اقای خاتمی در سال 72 وحتی قبل از ان تا انتخابات 88 وبعداز ان کمی تند روی می کردند وضع ایران از سوریه بدتر می شد با هزینه سنگین برادر کشی تاریخ زمان امام حسن مجتبی را بخوانید تا بدانید چه زجری دارد اصلاح طلبی برای امت وایشان از نسل ان امام مظلوم هستند که از دو طرف هدف تهمتهای ناروا قرار دارند چاره ای نداریم جز حرکتی معقول وخیر خواهانه بدون تنفر تا در گذر زمان حق وحقیقت بر اهل باطل مشخص شود

 36. شهروند سبز گفت:

  پیشنهاد میکنم
  در انتخابات شرکت کنیم و همگان را تشویق کنیم در برگه های رای شان بنویسند
  میر حسین موسوی خامنه
  مهدی کروبی فرزند احمد
  با اینکار بنظر میرسه میشه به حاکمیت رکب زد
  چون بسیاری از کارمندان و وابستگان به حکومت نه دل خوشی دارند از رای دادن و نه میتوانند شرکت نکنند
  از ترس قطع یارانه ها بنظرم خیلی ها میروند و شرکت میکنند اگر موضع فعال داشته باشیم و نه منفعل
  میتوانیم بار دیگر نشان دهیم که ما بیشماریم
  و پایه های دیکتاتوری را بلرزانیم
  هر چند در آمار رسمی اعلام نمیکنند اما خودشان چون دو دسته گی بینشان پیش آمده نمیتوانند آراء رو به نفع خودشان مصادره کنند و آراء این چنینی را باطله اعلام میکنند و خودشان نیز میفهمند که هنوز جنبش سبز زنده زنده هست

 37. خلیل گفت:

  سلام

  این آقای خاتمی یکبار هم که شده بد نیست ” انتخابات آزاد ” را معنی کند. آیا زمانی که ایشان انتخاب شد، همه ی گروه های سیاسی می توانستند نامزدهای خود را اعلام کنند و این نامزدها می توانستند از فیلتر نظارت استصوابی بگذرند؟
  هنوز هم ایشان در باره ی لغو نظارت استصوابی به عنوان اولین قدم برای انتخابات آزاد سخنی نگفته است. در این صورت منظور ایشان از ” انتخابات آزاد ” یعنی تایید صلاحیت ایشان و دوستانشان با بکار گیری نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان

 38. ناشناس گفت:

  شهروند سبز و عزیز
  بگذار آنهایی که برای یارانه می خواهند بروند رای بدهند، بدهند همان بهتر که بیشتر از این بلا سرشان بیاید

 39. ناشناس گفت:

  پس نظر من کو

 40. ناشناس گفت:

  من هم با سبز عمل گرا موافقم. ای ول . اصلاح طلبی همیشه به انقلاب و هیجان برتری داشته نمی دونم چرا یه عده نمی فهمند!!