سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حركت مردم سوریه، اسلامی‌ترین حركت‌ها در منطقه...
» "متاسفانه دولتی در ایران بر سركار نیست در مسائل منطقه تاثیرگذار باشد"

حركت مردم سوریه، اسلامی‌ترین حركت‌ها در منطقه

چکیده :حركت مردم سوریه اسلامی ترین حركت ها در منطقه محسوب می شود، بیداری اسلامی در مورد تحولات سوریه صدق می كند زیرا در جایی كه اسلام در حركت مردم خیلی نقش دارد، سوریه است و این نقش در كشورهای دیگر به این صورت نیست، به همین دلیل معتقدم سیاست های دولت در این زمینه سیاست های موفقی نبوده است. / زمانی كه از بشار اسد حمایت می شود خواسته های مردم سوریه كه خواسته اكثریت مردم است نادیده گرفته می شود و این باعث خدشه دار شدن منافع استراتژیك ایران در آینده خواهد شد. در مجموع دیپلماسی دولت دیپلماسی ناكارآمدی است و در كل جهان به ویژه در قضایای اخیر به خوبی این مساله را نشان داده است....


سید محمد صدر، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه دوران اصلاحات می گوید: زمانی كه تحولات منطقه آغاز شد به یك دلایلی خوشحال و به یك دلایلی از آغاز این تحولات ناراحت شدم; خوشحالی ام از این بابت بود كه بالاخره حركت های ضد استبدادی و ضد دیكتاتوری كه باید 50- 60 سال قبل در منطقه آغاز می شد، شروع شده و مردم كشورهای عربی كه زیر بار دیكتاتورها له می شدند حركت آزادی خواهانه شان را كلید زده اند اما از طرفی دیگر ناراحت شدم از اینكه دولتی در ایران سركار نیست كه بتواند قدرت تاثیرگذاری داشته باشد كه هم به نفع مردم منطقه و هم در جهت منافع جمهوری اسلامی ایران عمل كند و این باعث تاسف است.

وی در گفت وگو با مردم سالاری همچنین نکات دیگر را مطرح کرده که خلاصه اظهارات وی بدین قرار است:

• دولت كنونی توان تاثیرگذاری بر تحولات منطقه را ندارد و سیاست های دولت در منطقه مانند باقی سیاست هایش در قبال سایر كشورها، سیاست موفقی نیست.

• كار بسیار زیبایی كه فرماندهان ارتش در تونس انجام دادند، ترساندن بن علی بود; ارتش تونس پس از آغاز موج تظاهرات مردمی به بن علی پیغام داد كه مردم به زودی كاخ ریاست جمهوری را تصرف خواهند كرد و ارتش نیز توانایی مقابله با مردم را ندارد. به همین دلیل فرار بن علی بسیار ناگهانی به نظر رسید; بنابراین ارتش در پیروزی مردم تونس و فرار دیكتاتور این كشور نقش بسیار ارزنده ای داشت.

• در مصر، ارتش این كشور به دلیل جنگ با اسرائیل ارتش ملی محسوب می شود; درحالی كه حدود 50 سال دیكتاتوری خشنی در كشور مصر حاكم بوده اما ارتش هیچگاه آلت دست دیكتاتور نبوده است و معمولا دیكتاتورها برای سركوب مردم از نیروهای امنیتی استفاده می كنند به همین دلیل ارتش در میان مردم موقعیت خوبی دارد. اكنون نیز در مصر پس از تحولات، نظامی ها در راس قدرت حضور دارند و در واقع حكومت نظامی حاكم است و این افراد در زمان حسنی مبارك رئیس جمهور سابق مصر نیز در قدرت حضور داشتند.

• اما در میان این كشورها موضوع یمن متفاوت از سایر كشورهاست، به نظر من مهم ترین حركت ها در یمن اتفاق افتاده است زیرا قبل از شروع جنبش اعتراضی و آزادی خواهانه هیچ كسی فكر نمی كرد كه به این میزان مردم یمن پیشرفته و روشن فكر باشند.

• در كشور یمن سه برابر تعداد جمعیت اسلحه در دست مردم وجود دارد و همیشه این نگرانی وجود داشت كه اگر جنبش مردم در این كشور شروع شود در نهایت منجر به جنگ داخلی و برخورد مسلحانه میان مردم خواهد شد، اما مردم یمن نشان دادند كه تمامی این تحلیل ها اشتباه بوده و مردم تنها به رسیدن به هدف خود فكر می كنند. این كشور نه به لحاظ اقتصادی و نه از جهت سیاسی وضعیت قابل دفاعی نداشت اما می توان گفت مهم ترین جنبش آزادی خواهانه در یمن روی داده است،چرا كه تا این لحظه علی رغم اینكه علی عبدالله صالح به زور حكومت می كند، مردم هم حاضر نیستند برای رسیدن به خواسته خود كه همانا رفتن علی عبدالله صالح است دست به خشونت بزنند.

• روحیه صلح و تظاهرات مسالمت آمیز در این كشور به حدی بالاست كه وقتی علی عبدالله صالح در كاخش مورد حمله نظامی مخالفان قرار گرفت، هیچ كس حاضر نشد مسئو لیت این عملیات را بر عهده بگیرد; یك حركت مسلحانه انجام شده بود و رئیس جمهور، تعدادی از وزرا، مقامات و رئیس مجلس مجروح شدند، اما با این وجود هیچ كسی و گروهی حاضر نشد زیر بار آن برود; مردم این كشور هیچگاه به دنبال خشونت نبوده اند و به دلیل همین حركت مردم، ارتش تكه تكه از علی عبدالله صالح جدا شد و به مردم پیوست و اكنون تقریبا بخش مهمی از ارتش به مردم پیوسته است و قطعا مردم یمن هم مانند مردم لیبی پیروز خواهند شد و ان‏شاالله حكومت مردمی در این كشور برسركار خواهد آمد.

• تركیه در ابتدا دنبال این نبوده كه بشار اسد از قدرت كنار برود، تركیه و آمریكا موضع واحدی در قبال تحولات سوریه اتخاذ كردندو معتقد بودند باید بشار اسد در قدرت بماند و اصلاحات را شخصا برعهده بگیرد اما بعدا به دلیل عملكرد بشار اسد موضع شان تغییر كرد.

• نقشی كه تركیه بازی می كند ادامه الگو برداری از امپراطوری عثمانی است زیرا تمام كشورهای منطقه زمانی تحت نفوذ امپراطوری عثمانی بودند و طبیعی است كه دولت تركیه به این مساله فكر كند. البته این موضوع با همان روش جهان گشای عثمانی نخواهد بود بلكه به روش دیپلماتیك و رفتار مسالمت آمیز به دنبال گسترش سیطره خود در منطقه عثمانی است.

• اردوغان در تركیه نه متهم به تقلب در انتخابات شد و نه متهم به بستن روزنامه و احزاب سیاسی است; رعایت تمامی این مسائل باعث ایجاد مشروعیت می شود و مشروعیت داخلی نیز باعث وجاهت بین المللی می شود.

• متاسفانه دولت فعلی در ایران در ارتباط با مسائل بین المللی هم موضع گیری جنجالی داشته است، بنابراین هیچگونه توان تاثیرگذاری برابر این تحولات نخواهد داشت; البته موضع گیری دولت در مورد بیشتر تحولات خوب بوده اما برابر تحولات سوریه موضع گیری ایران اصلا قابل توجیه نیست.

• حركت مردم سوریه اسلامی ترین حركت ها در منطقه محسوب می شود، بیداری اسلامی در مورد تحولات سوریه صدق می كند زیرا در جایی كه اسلام در حركت مردم خیلی نقش دارد، سوریه است و این نقش در كشورهای دیگر به این صورت نیست، به همین دلیل معتقدم سیاست های دولت در این زمینه سیاست های موفقی نبوده است.

• زمانی كه از بشار اسد حمایت می شود خواسته های مردم سوریه كه خواسته اكثریت مردم است نادیده گرفته می شود و این باعث خدشه دار شدن منافع استراتژیك ایران در آینده خواهد شد. در مجموع دیپلماسی دولت دیپلماسی ناكارآمدی است و در كل جهان به ویژه در قضایای اخیر به خوبی این مساله را نشان داده است.


16 پاسخ به “حركت مردم سوریه، اسلامی‌ترین حركت‌ها در منطقه”

 1. مهدی گفت:

  nدولت در سیاست خارجی مجری اوامر است و لا غیر

 2. ناشناس گفت:

  سیاست درموردسوریه توسط دفتررهبری تدوین میشود نه دولت احمدی نژاد!!

 3. یاصر گفت:

  متاسفانه جناب آقای رئیس جمهور نه در سیاست خارجی و نه داخلی از رهبر معظم انقلاب حرف شنوی نمی کنند. روسای جریان بحران ایشان را گویا طلسم کرده اند.

 4. ناشناس گفت:

  بله از تخم مرغ و گوجه به سوی سفیر معلوم بود!

 5. ali گفت:

  آقا سید یادته از شما سوال کردم چرا در زمان معاونت شما در وزارت خارجه با پیکان رفتو آمد میکنید در جواب به من گفتید که برای اینکه اگر فردا این پیکان را از من گرفتن بتونم خودم یک پیکان بخرم حالا میفهمم که شما آن زمان منظزتان چی بود خدا شماها را حفظ کند چون یار کسی بودید که دزد نبود و نفستان حق است در مورد این نامه شما نشان از جلو گیر از دزدها و چپاول توسط سوریه و …………. هستید

 6. تراب گفت:

  برخلاف نظر آقای صدر ،ترکیه آتش بیار تمام توطئه ها در منطقه است و به اصطلاح با پنبه سر میبرد.ترکیه عضو پیمان ناتو و دارای قویترین ارتش منطقه است و مهم تر از همه ،سیاست هایش با ناتو هماهنگ است و از این رو مورد پشتیبانی اعضای ناتو است که البته در محدوده تنگی به ترکیه قدرت مانور هم داده اند.استقرار سپر موشکی که حتماً برای گسترش صلح و عدالت در منطقه نیست،بزرگترین ضربه ای است که ترکیه به مردم منطقه میزند

 7. ناشناس گفت:

  اینان نه دغدغه خدشه دارشدن منافع استراژیک کشور رادارند،و نه اساسا دغدغه ملی و دینی .
  غارتگران بی هویت بی وطنی با استفاده از باورهای پاک مذهبی مردم و سوار بر توسن فریب و دغلکاری، بر منابع قدرت و ثروت چنگ انداخته و شیرینی قدرت و ثروت ،به کامشان خوش افتاده، و عجالتا کتاب و قانون و دعا را بسته و فاتحه اخلاق مروت و حیا را نیز خوانده اند. ” ذرهم یخوضوا ویلعبوا حتی یلاقوا یومهم الذی یوعدون. ” ندانستند که این فضا ی بازی و آزمایش بس به زیانشان خواهد افتاد .
  مردم هم صبورانه به نظاره شان پرداخته اند تا ببینند صدای رسوایی اینان تا چه افقی خواهد پیجید.
  اینان هم انصافا نشان می دهند که سخن خداوند بسیار راست است. ومی توانندپاسخی به هل من مزید جهنم و دوزخیان باشند.
  در پیش چشم مردم و جهانیان ، با تکیه و نشانه بر سلاح ثروت ملت مظلومی را که ندانسته راهزنانی را به خانه راه داده ، چپاول می کنند و به تمامی ارزش ها و استغاثه هایی که صاحبان این خانه
  دارند پوزخند می زنند. و با بی شرمی در پیش چشم مردم دروغ می بافند و یاوه می گویند . و چون دست و دهان شایستگان را بسته اند اطمینان دارند صدای موثری برنخواهد خاست.
  نمی دانند دنیا دارغرور است و هیج چیز دروغ تر ازغرور نیست .پس منتظر باشیم و خداوند نیز منتظر است تا زمان مهلت سرکشان پایان پذیرد.

 8. ناشناس گفت:

  [جناب آقای صدر
  من یک کارشناس خاورمیانه هستم برای این سایت بسیار وزین بسیار متاسفم که همان اشتباه را میکند که طرف مقابل کرده است . چرا در تمام این مصاحبه آقای صدر هیچ از اقدامات ترکیه و سوریه و قطر برای نابودی سوریه حرفی بمیان نمی آید انها دلشان برای مردم سوریه سوخته است ؟ یا مجبور به خدمت در راستای سیاستهای آمریکاو اسرائیا میباشند .
  اگر حرف از دیکتاتوری میزنیم چرا حرف از توطئه های مقابل برای نابودی جناح مقاومت که همین سایت کلمه و عزیزان اصلی آن میر حسین بزرگوار و محتشمی ها و هزاران شهید گمنام و سربازان امام خمینی سلام الله علیه صانع و مبدا آن میباشند بر زبان افرادی چون جناب آقای دکتر صدر رانده نمیشود ؟
  البته ما که با ایشان و افکارشان آشنا هستیم در زمان معاونت عربی و آفریقائی ایشان کینه ایشان با سوریه و تاثیر آن بر روابط با سوریه و مقاومت را شاهد بوده ایم تازگی ندارد ولی اینکه ایشان بدون آشنائی با قیام مردم سوریه انرا اسلامی ترن میخواند ؟ !!!!! پول سعودی و سلاح وارداتی از ترکیه و عکار و گروه حریری و المستقبل را نمیبیند . حالا اینها شدن اسلام واقعی ؟ کجاست اسلام آمریکائی که امام از آن سخنرن میراند و همین عزیز و دیگران را شیر فهم میکرد در سیاست خارجی ؟؟؟؟؟متاسفانه ایشان بدلیل عدم شناخت سیاستهای خاورمیانه ای و جناح مقاومت و بدلیل برخورداری از نظرات همانهائی که در ایام معاونتش با اعمال و افکارشان وی را به گمراهی می انداختند
  و تحت تاثیر افکار آنها بودند ، این اظهار نظرات وحشتناک را میکند ؟ من از افرادی که در سوریه هستند و الان دارند زندگی میکنند و از وضع هم ناراحتند پرسیده ام و همه بر یک چیز متفقند و آنهم هجمه رسانه های عربی و غربی وابسته به جناح سازش و ضد شیعه و جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی و انتشار اخبار دروغ از تظاهرات تعداد کشته شدگان ووو میباشد . حتی الان در بعضی از همین شبکه های ماهواره ای شروع شده به صحبت از توطئه حتی علیه الجزیره تا با این روش تاثیر انرا در جهان عرب به شدت کاهش دهند تا در حوادث آینده محل رجوع جهان عرب و اسلام ( مثل جنگ 33 روزه و غزه ) نباشد . ذکر این نکته مفید است این درست است که پاشنه آشیل ما روابطمان با سوریه است همانطور که پاشنه آشیل شعار دمکراسی غرب و حوادث بهار عربی برای غرببیها بحرین میباشد ولی متاسفانه انظرف حسابی مراقب این پاشنه آشیل میباشد ولی ما خودمان بدان حمله میکنیم .
  آقای صدر میداند اگر سوریه سقوط کند سید حسن نصرالله و مقاومت چه بلائی سرش می آید ؟ تردد ، امنیت فیزیکی و کل پروژه مقاومت ( که همه سیاست خارجی ما را تشکیل میدهد اگر ما به جناح سازش بپیوندیم ،اثر ایران قبل از انقلاب را هم نخواهیم داشت و از بورکینا فاسو هم کمتر خواهیم بود ) چه بر سرش خواهد آمد و ما با چه ایدئولوژی در جهان بین الملل میخواهیم از گردنه های خطرناک و این جنگل وحشی وحشی که هیچ رحمی هم حتی به دوستانشان نمیکنند بگذریم ؟
  من به هیچ وجه سیاستهای غلط سوریه را نه تائید میکنم و نه قبول دارم ولی خوب است اگر انتقاد میکنیم یکطرفه نباشد . سوریه را باید به قبول اصلاحات ترغیب کنیم و حتی فشار هم بیاوریم ولی رها کردن سعودی آقای صدر درست است ؟ سخن نگفتن از ترکیه که الان دارد دستش باز میشود چیزی که سالهاست بچه های خاوریمانه به افردی مثل شما خطر قطر و ترکیه را گوشزد میکردند ولی شما ها گوش نمی کردید و حتی حاکمان فعلی بر شورای امنیت ملی و سپاه ووو بیائید چه اصولگرا باشیم چه اصلاح طلب و چه مستقل همه موارد را با هم بر زبان بیاوریم در آن موقع میتوان از مصلحت و منافع ملی و غیرو صحبت به میان آورد ؟

 9. ناشناس گفت:

  اقای نا شناس که به اقای صدر حمله کرده اید و دلتان برای سقوط حزب الله میسوزد و نگران سقوط اسد هستید .چرا دلت برای زندانیان سیاسی در ایران نمی سوزد اگر ریگ در کفش نداری چرا دیکتا توری… را با چند رو حانی متحجر که کشور ایران را به ورطه نابودی کشانده انددلت نمیسوزد به درک که حزب الله و اسد سقوط کند انها چه منافعی برای کشور ایران و مردم ایران دارند جز انکه با پشتی بانی به دور از عقل و منطق کشور ایران را به جنگ با جهان غرب و امریکا از بالای عرب هائی که مارا نه به لحاظ دینی ونه به لحاظ نژادی قبول دارند کشانده اید و همان حماس که سالی یان سال است پول کشور ما با تبره به انها داده میشود در مرگ صدام شش ماه عزای عمومی اعلام کردند و صدام را سید و سرور خواندند حال شما ها دلتان برای

  دیکتا تورسوریه که مردم مظلو م سوریه را میکشد سوخته و هوادار سوسیا لیست های بعثی ضد خدا و دین شده اید .ایران از سر بی خردی امروز از همه کشور های منطقه با این همه درامد نفت و گاز و غیره عقب تر و وابسته تر به کشور هائی شده که روزگاری از ما عقب تر بودند

 10. ناشناس گفت:

  شمارش معکوس برای سقوط بشار اسد شروع شد.
  از العربیه:
  «در پایان نشست استانبول اعلام شد
  مخالفان بشار اسد ” شورای ملی ” تشکیل دادند»

 11. ناشناس گفت:

  تحليل آقاي منتقد سيد ، قابل تأمل است ، درست است كه در ابتدا به نظر مي رسد در تحليل دچار اشتباه است ولي در پايان تحليل خود نگرانيهايي را مطرح مي كند كه نتيجه كمك به حفظ اقتدار وتسلط خاندان اسد است . خانداني كه بدروغ دشمني با اسرائيل را بهانه اي براي بقا ديكتاتوري خود قرارداده وبا سياستهاي تفرقه افكنانه جهت بفا ، موجبات ضعف ونابودي لبنان وملت فلسطين را فراهم نموده است تا حافظ اسد بابرادش رفعت بتازند ودكتر بشار نيز با كامل اسد بر طبل تفرقه جهان عرب بكوبند!

 12. ناشناس گفت:

  این ادعای اسلامی ترین یا مهم ترین که آقای صدر داره که در سوریه و یمن هست دلیل و مبناش چیه ایشون مثل اینکه اعتنایی به بحرین نداره

 13. ناشناس گفت:

  ممنونم از اینکه پاسخ اینجانب را دو نفر از عزیزان دادند من کجا دلم برای حزب بعث و اسد سوخته من تمام حرفم این است که اگر می آئیم و هی به رژیم سوریه می تازیم که انتقادات فراوانی هم بر اومیرود و وجود دارد نقش سعودی ضد شیعه و نوکر آمریکا و اسرائیل و ترکیه و قطر را هم ببینیم همانطور که دولتیها نقش مردم را نادیده میگیرند سیاسیون و اصلاح طلبان ماهم از آنطرف بام می افتند و افتاده اند د عالم سیاست برای اینکه صاحب نفوذ و قدرت باشی و بر اساس آن منافع ملی و معنوی خود و مردم کشورتان را حفظ و تامین کنید و خطرات را برطرف و یا کاهش دهید باید ابزاری داشته باشید این ابزار یک وقت مردم و پشتوانه مردمی است یک وقت برتری نظامی و قدرت بازدارندگی است و موشک یک وقت نفت و غیرو هست و یک وقت هم گروههای سیاسی طرفدار ایدئولوژی کشور ها خوب اینها هزینه در بردارد اگر اسرائیل مثل عراق نتوانست با یک حمله به تاسیسات اتمی عراق کار را تمام کند دلیلش وجود حزب الله در لبنان بود . خوب این هزینه دارد از سوی دیگر شما به نقشه جغرافیائی نگاه کنید شیعیان لبنان برای برخورداری کمک ایران چه راهی دارند جز گذر ازز سوریه خوب این بها دارد که باید بپردازیم . عزیزان اگر در ایران کژراه های بسیاری درست شده و اختلاس و ظلم و بی عدالتی وجود دارد یک مطلب است اگر بجای بهره برداری درست از بسیاری از هزینه ها حتی در رابطه با حزب الله بد عمل میشود اگر عزیزان بسیاری در بند هستند این دلیل نمیشود ما پاشنه آشیل مخالفانمان را (که چه بخواهیم و چه نخواهیم دست آورد انقلاب امام هست و به این آقایان رسیده و قدرش را نمی دانند و استفاده ابزاری میکنند) هدف قرار دهیم .
  عزیزان من شما اطمینان دارید که اگر همین بشار اسد دیکتاتور سقوط کند یک رژیم دمکراتیک بر سر کار مِ آید و حق مردم سوریه را میدهد و ما منافع ملیمان بیشتر از حالا تامین میشود ؟ بسم الله . مطمئنم که نخواهد شد . مصر نمونه اش است. ولی به هر حال همین مصر فعلی چقدر فشار را از مردم مظلوم فلسطین و ایران برداشته است ؟و در عین حال هم تمام غرب و آمریکا در صدد برگرداندن وضع به نفع اسرائیل و خودشان هستند چرا که منافعشان ایجاب میکند .
  برادران عزیز بیائیم قبول کنیم که اگر وضع الان اینطوری شده کمی هم خودمان مقصریم ما اگر سوریه را میبینیم باید سوریه دهه هشتاد میلادی را هم ببینیم ؟ اگر ایران را میبینیم باید ایران قبل از انقلاب که همه کشور در دست آمریکا بود و یک گروهبان امریکائی در پادگان هوائی اصفهان حرف اول را میزد را هم ببینیم و نباید بخاطر اختلاف با اصولگرایان قلابی و بخاطر بی عدالتیها سیاست خارجی امام را ببریم زیر سئوال ؟ اگر از حزب الله دفاع میکنم حزب اللهی است که میر حسین عزیز و محتشمیها و فریدون ها وووو با حمایت امام سلام الله علیه پایه گذارش بودند و با اهدافی بسیار بالاتر از منافع ملی باید از این فکر حمایت کنیم و حرف و اقدامی نکنیم که این اصل فدای دعواهای سیاسی مان بشود . من نه طرفدار سوریه هستم و نه ضد مخالفان سوریه با شناختی که از اکثر این اعضای مجلس شورای ملی تشکیل شده در سوریه دارم و اخوان المسلمین سوریه را میشناسم و جنایات سال 81 انها را در همین حماه و حلب و لاذقیه و بریدن گوش تا گوش عده زیادی از علویها و شیعیان بعنهوان رافض هیچوقت فراموش نمیکنم و…. به شما اطمینان میدهم که انها بمراتب دیکتاتور تر از بشار خواهند بود و ضد شیعه تمام عیار . همه حرفم این است که همان اشتباه را که در سیاست داخلی کردیم در سیاست خارجی هم مرتکب نشویم باز هم از شما ممنونم که نقد خودتان را نوشتید سلامت و پایدار باشید

 14. ناشناس گفت:

  مردم هر کشوري خودشان بايد براي خودشان و کشورشان تصميم بگيرند نه اينکه ما براي انها تعيين تکليف کنيم
  در ايران که اين حکومت زورگو و ديکتاتو وکيل و وصي مردم ايران و جهان است و هيچ احترامي براي نظر مردمش
  و نظر مردم هيچ کشوري قائل نيست
  به شعور و نظر مردم با احترام نگاه کنيم نه مثل اين حاکمان ايران که مردم را گوسفند و رعيت حساب مي کنند

 15. ناشناس گفت:

  سوریه کارش تمومه .آقایان نگران خودشانند.آیا اسلام گفته به مردم خودت ظلم کن.شکنجه کن.تجاوز کن هتک حرمت کن.رعب و وحشت ایجاد کن .گورهای دسته جمعی بکن.هرچه گشتم در قوانین اسلام چنین چیزی ندیدم.در زمان پیامبر حکومت عین دمکراسی بود .اجباری در دین نبود.درقوانین هم اجباری نبود.فقط امر به معروف ونهی از منکر بود.مسیحی و یهودی و حتی بت پرست هم بود ولی هیچگاه پیامبر بر آنها ظلم نکرد و همیشه در فکر امتش بود واز دین ودنیای آنها نگران بود.پس نه سوریه ونه ایران اسلامی نیستند.آنها همانند بنی امیه وبنی عباسند وحتی بدتر از یزید و معاویه.خداوند جمهوری اسلامی را به راه راست هدایت کند.

 16. محمد رزمنده سابق گفت:

  اقای نا شناس عزیز به چه دلیل و به چه منطق ایران باید با جهان در بیفتد و هزینه کندو ناسزا و فحش بدهد و دشمن تراشی بیهوده درست کند و محاصره اقتصادی و سیاسی برای ایران وایرانی درست کند به گفته دوستمان برای عرب هائی که مارا نه به لحاظ فرهنگی ودینی و نه به لحاظ نژادی
  قبول دارند واز سر بی خردی و بی بصیرتی امروز ما از همیشه وابسته تر به کشور های درجه دوم مانند ترکیه و چین و روسیه و کره که روزگاری از ما عقب تر بودند شده ایم و کشور را به همان راهی سوق داده ایم که عراق لیبی و افغانستان و. . دچارش شدند و اخیرا اسد دارد میرود .انزوای سیاسی اقتصادی و نارضایتی عمومی که نتیجه ان سرکوب وزندان توسط استبداد دینی و در نهایت شورش های مهار نشدنی که از درو دیوار نشانه های ان پیدا است و بهانه های ایجاد شده در جهان برای حمله هوائی به بهانه یاقی بودن و حمایت از ازادی این سرنوشتی است که ما خواهیم داشت شک نکنید
  که این ها همه از سر بی خردی و بی بصیرتی رهبران مستبد و متحجر و بی سواد نسبت به مسا ئل جهان امروز است . اخر این چه جهلی است که ما باید حزب الله درست کنیم و هر سال ملیارد ها دلار بابت انها و حماس و غیره در جهان از جیب ملت گرسن و بیکار ایران حرام هرش کنیم و ببخشیم که عا فبت هم ندارد.در هر کجا ما این هزینه هارا کردیم در افغانستان در عراق در هرزو گوئین در افریقا و.. اخرش غرب سود ش را برد و ما پا از دست دراز تر
  بر گشتیم و باز به همان راه نا درست پا فشاری کردیم و منافعی نسیب کشور ما جز عقب افتادگی و بدبختی و سرکوب و .. نداشته است