سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتصاب پارچه‌فروشان در بازار تهران وارد دومین هفته شد + عکس...
» در اعتراض به شیوه‌ی اخذ مالیات بر ارزش افزوده

اعتصاب پارچه‌فروشان در بازار تهران وارد دومین هفته شد + عکس

چکیده :کسبه و بازاریان صنف قماش و پارچه در بازار تهران که از دوشنبه هفته گذشته در اعتراض به شیوه‌ی اجرای مالیات بر ارزش افزوده دست به اعتصاب زده بودند، همچنان مغازه‌های خود را بسته نگه داشته‌اند. مغازه‌های طاقه‌فروشی هم به اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در صورت حل نشدن موضوع در چند روز آینده، دامنه‌ی اعتصاب به شهرستان‌های بزرگ کشور نیز گسترش یابد....


اعتصاب صنف قماش و پارچه‌فروشان در بازار تهران امروز در حالی وارد دومین هفته شد که مطبوعات و خبرگزاری‌ها در این باره آشکارا سکوت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، کسبه و بازاریان صنف قماش و پارچه در بازار تهران که از دوشنبه هفته گذشته – دهم مردادماه – در اعتراض به شیوه‌ی اجرای مالیات بر ارزش افزوده دست به اعتصاب زده بودند، همچنان مغازه‌های خود را بسته نگه داشته‌اند.

بخش‌های مختلف صنف پارچه از جمله تولیدکنندگان و فروشندگان پارچه‌های پرده‌ای، لباس‌کار، روپوش مدارس و مانتو، پارچه‌های ملحفه‌ای، جین، فاستونی، چادری، آستری و پارچه‌های خارجی که در پاساژها و سراهای مختلفی در بازار فعالیت دارند، در این اعتصاب مشارکت کرده‌اند.

خبرنگار کلمه همچنین گزارش می‌دهد که با بسته شدن مغازه‌های طاقه‌فروشی، اعتصاب گسترده‌تر از قبل شده و پیش‌بینی می‌شود که در صورت حل نشدن موضوع در چند روز آینده، دامنه‌ی اعتصاب به شهرستان‌های بزرگ کشور نیز گسترش یابد.

این اعتصاب در واکنش به ابلاغ دستور اداره مالیات برای ثبت نام کسبه فعال در این صنف جهت پرداخت 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، امروز وقتی رئیس اتحادیه در جمع بازاریان معترض حاضر شد تا آنها را به شکستن اعتصاب خود راضی کند، با فریادهای اعتراضی و هو کردن آنها روبه‌رو شد و در نتیجه مسئولان اتحادیه بدون هیچ نتیجه‌ای بازار را ترک کردند.

اعتصاب صنف پارچه و قماش اما در هفته‌ی گذشته انعکاسی در رسانه‌ها نداشت؛ جز یک گزارش کوتاه از روزنامه آسیا که روز شنبه در مطلب با عنوان «پارچه فروشان کرکره‌ها را پایین کشیدند» نوشت: «هنوز خاطره تعطيلي راسته طلافروشان در اعتراض به دريافت ماليات بر ارزش افزوده از ذهن بازار تهران پاك نشده است كه پارچه فروشان با اقتدا به همان روش همسايگان راسته خود را به تعطيلي كشاندند و قفل هاي فولادين بر كركره هاي خود زدند تا شايد با توسل به شيوه هاي اعتراضي، سازمان امور مالياتي را قانع كنند تا از دريافت 4 درصد ماليات بر ارزش افزوده پارچه فروشان صرف نظر كند، غافل از اينكه سازمان امور مالياتي با مديريت عسكري همانگونه كه طلافروشان را مجبور به عق بنشيني از موضع خود كرد، پارچه فروشان را نيز وادار به تسليم مي كند.»

روزنامه آسیا پیش‌بینی کرد که پارچه‌فروشان نیز همانند طلافروشان وادار به عقب‌نشینی شوند، حال آنکه فعالان صنف پارچه در بازار تهران در توجیه علت مخالفت خود با شکل اخذ این مالیات، می‌گویند مالیات بر ارزش افزوده باید از اصنافی گرفته شود که به صورت نقدی جنس می‌فروشند و بنکداران و پارچه‌فروشان بازار تهران در شرایطی که به صورت مدت‌دار و به وسیله‌ی چک با مشتریان خود کار می‌کنند، باید از این مالیات معاف گردند.

بر اساس این گزارش، در بازار پارچه‌فروشان معاملات غالبا با چک‌های مدت‌دار 4 تا 9 ماهه‌ی مشتریان انجام می‌شود و در نهایت هم، با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، به طور قطعی و صددرصدی مشخص نیست که چه مقدار از این چک‌های دریافتی در تاریخ سررسید پاس می‌شوند.

اعضای این صنف می‌گویند در شرایطی که هیچ تضمینی برای پاس شدن چک‌ها وجود ندارد، چگونه اداره مالیات می‌خواهد از درآمدی که مشخص نیست بعد از به طور متوسط شش ماه وصول شود یا نه، مالیات اخذ کند.

این در حالی است که اداره مالیات در اقدامی جداگانه، مالیات بر درآمد حاصل از فروش را نیز از بازاریان می‌گیرد و گرفتن مالیات بر ارزش افزوده به صورت جداگانه، فقط باعث تورم مضاعف و افزایش قیمت‌های تمام شده خواهد شد.

روزنامه آسیا به نقل از ارسلان فتحي پور، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس هم نوشت: تاكنون هيچ نامه و اعتراضي از سوي پارچه فروشان به كميسيون اقتصادي مجلس نرسيده است و اگر اعتراضي دارند ، دلايل تعطيلي بازار را عنوان كنند، تا راه حلي براي آن پيدا شود.

این در حالی است که به نوشته‌ی همین روزنامه، محمدرضا جعفريان، مشاور مالياتي جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار می‌گوید: رئيس كميسيون اقتصادي مجلس براي شنيدن و حل كردن مشكل اصناف پارچه اعلام آمادگي كرده، اما واقعيت اين است كه نامه اي از سوي اتحاديه بنكداران براي مجلس در بيان مشكلات اين صنف ارائه شده و هنوز هيچ جوابي دريافت نشده است.


25 پاسخ به “اعتصاب پارچه‌فروشان در بازار تهران وارد دومین هفته شد + عکس”

 1. متین گفت:

  حکومت دیکتاتوری همیشه سانسور رو در صدر برنامه های خودش داشته و اصلا” تعجبی نداره که این خبر رو هم مثل همه کارها و جنایاتش سانسور کنه من هم این خبر رو در سایت شما خوندم و تعجب میکنم چرا بقیه رسانه های دیگه مثل خبرگزاری جرس و حتی بی بی سی اقدام به اطلاع رسانی نمی کنند تا همه پی به سانسور خبری در ایران ببرند . زنده باد رسانه های آزاد

 2. آزادی گفت:

  سلام به میرحسین عزیز
  سلام به آزادی
  سلام به همه آزادی خواهان جهان
  اندکی صبر سحر نزدیک است !!

 3. ققنوس گفت:

  من یکی از طلافروشان بازارم و خیلی خوشحالم که حداقل صنف پارچه در مقابل این خواسته حکومت مقاومت کرده و از همکاران خودم در طلافروشان هم میخوام که به اعتصاب کنندگان بپیوندند مطمئنا بهتر نتیجه خواهیم گرفت و دامنه اعتراضات هم گسترده تر میشه صنف ما یعنی طلافروشان توی بازار توی راسته پارچه فروشهاست و اگر ما هم ببندیم دیگه نمی تونند توی رسانه ها انعکاس ندهند به امید رهایی

 4. سبز گفت:

  زنده باد به شما و مقاومت شما

 5. استاد دانشگاه گفت:

  سلام
  این اعتصاب با پایین آوردن گردش بانکی کسبه به صورت جدی می تواند در اقتصاد ضربه وارد کند ولی متاسفانه حاکمان خودکامه صرفا منافع خود را می بینند و لاغیر

 6. sina گفت:

  aslan nemikham begam az in etefagh khosh halam chon bazare ha daran zarae madi midan vali delam khonak mishe vaghtee mibinam hanoz eterazha va etesabha dar iran edameh dare . delam mikhad shahed azdi andishe va azadi hame kasane basham ke dar iran bazdasht shodeh and.

 7. مرتضی گفت:

  خیلی جالبه خیلی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. ناشناس گفت:

  چه عجب بالاخره شما این خبر رو بعد از یک هفته نوشتید !!!! از دوشنبه گذشته تا کنون هیچ خبرگذاری و سایت خبری به این خبر نپرداخته بودند

 9. امیر گفت:

  سلام بر میرحسین…
  سلام به قلم سبزش که مدتی است در بند است و بیانیه ای ننوشته…
  سلام بر حسین (ع)، مولای میرحسین…

 10. ماهستیم گفت:

  مقاومت مدنی
  جوابی دندان شکن برای دیکتاتور
  ماهستیم

 11. ناشناس گفت:

  اين بازاري ها دنبال منفعت خودشون اند، و مثل سابق هم اثر گذار نيستند اصلا. زمان انقلاب پولشون برا انتقلابي ها لازم بود، اما الان نه جنبش سبز هزينه داره و نه اونا كمكي مي كنن. بازار سنتي اگر جلوي اصلاحات يا تغيير رو نگيره، كمكي نميكنه. البته نظر و حس منه اينا.

 12. سبز گفت:

  اين بازاريها بيشتر فكر جيبشان هستند تا اينكه به فكر مردم باشند و بخواهند جلوي اين دولت بايستند.

 13. امیر گفت:

  به هر حال کسبه و اهالی بازار از هر صنف با اعتصاب و بستن مغازه ها کم و بیش به خواسته های خود می رسند. بیچاره کارمندان دولت که به راحتی دولت در حقوق آنها دست دارد و هرچقدر که خواست به عنوان مالیات و حق بیمه و … از آنها چپاول می کند.

 14. ظهور میمون‌ها گفت:

  این بازاریها بیشتر فکر جیبشان هستند تا اینکه به فکر مردم باشند و بخواهند جلوی این دولت بایستند
  .100x x100

  سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران در مراسم تودیع رستم قاسمی فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیاء و وزیر جدید نفت ایران، ابراز امیدواری کرده که زمینه حضور قرارگاه خاتم الانبیاء در پروژه های مختلف فراهم شود

 15. اصحاب الحسين گفت:

  اعتصاب صنف بازاري فقط به جهت حفظ منافع خود انجام مي شود ، نسل بازاري هايي كه به خاطر عقيده و باور هاي خود دست به اعتصاب و اعتراض مي زدند مانند نسل دايناسور ها منقرض شده است . يادمان باشد كه ريشه هاي انقلاب اسلامي از بازار تهران منشعب شد و به تمام كشور گسترش يافت ، بنابر اين حكومتي كه اركان اصلي آن را بازاريان تشكيل مي دهند هيچگاه توان مقابله با بازار را نخواهد داشت همانطور كه ملاحظه فرموديد در اين سي و اندي كه از انقلاب مي گذرد روز به روز گردن بازاريان كلفت تر شد و بر اموال و سرمايه شان اضافه گشت و چه اين دولت و چه هيچ يك از دولت هاي قبلي نيز عزم جدي مبارزه با آن را نگرفت و اصولا نمي تواند اين كار را انجام دهد ، به همين دليل است كه بعد از سي سال نه خواست و نه توانست كه جلوي ثروت هاي باد آورده اين قشر را بگيرد ، مردم تو را به خدا اين قدر ساده و زود باور نباشيد !

 16. ناشناس گفت:

  تمام قشرهاي گارگري و غيره به اعتصابيون بپيوندند

 17. اردلان گفت:

  بادرود اگر دولت واقعا به فكر مردم بود همين الان تمام مغازه بازاريها راباز مي كردو اجناس آنها را مصادره ميكرد به ايزد قسم از بازاري… نداريم بدرود

 18. اردلان گفت:

  بادرودوسلام بر ميرخسين

 19. سبز میرحسینی گفت:

  مطمئنا نیت این اعتصاب و اعتراض برای هرچه باشد برای پس گرفتن پرچم اسلام ازدست دروغگویان نیست! آنطوری که میرحسین عزیز دربیانیه اش ملت را برایش فراخواند! پس وا اسلاما وامحمدا وا حسینا !

 20. همیشه سبز گفت:

  همه باید اعتصاب کنند
  کم کم وقت ان رسیده تا به دولت کودتا ناز شستی از داخل نشان بدهیم
  …خدا با صابرین است…
  بیعت با میرحسین و شیخ شجاعمان را هرگز نمیشکنیم

 21. ناشناس گفت:

  بهترنیست از اینگونه فرصتها استفاده بشه وبه مردم خط داده بشه؟

 22. محمد رضا گفت:

  به نظر امروز وظیفه همه بخصوص کارکنان دولت است در این اعتصاب شرکت کنند تا سراسری کردد

 23. محمد گفت:

  حداقل ما بازاری ها وجود داریم از مال خودمون بگزریم ولی شما مردم با…………….. غیرت نمیتونید جلوی جمع کردن ماهواره هاتون و یا گشت ارشاد باستیید

 24. ناشناس گفت:

  درود بر کسانی که منم جزو این صنف پارچه هستم که در این شرایط سخت زندگی تا امروز تحمل کردن و ادامه خواهند داد

 25. حسن گفت:

  مقاومت در مقابل تنها قانون شایسته که به منقعت عموم جامعه بوده و در تمامی کشورهای توسعه یافته با جدیت انجام می شه جای تقدیر داد!!!!!
  بجای این حمایت ، از کارگرهای بی چاره ای که در مطالبات بر حقشان در مانده اند حمایت شود.