سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » فاکتور 200 میلیون تومانی برای یک «دو دو گفتن» بیجا...
» با تغییر دکمه‌ها، رفتارها عوض نمی‌شود؛ باید به انتخابات آزاد تن دهید

فاکتور 200 میلیون تومانی برای یک «دو دو گفتن» بیجا

چکیده :در پی انتقاد شدید رهبری از نمایندگان مجلس به خاطر مخالفت توهین‌آمیز آنها با احمدی‌نژاد به صورت دو دو گفتن‌های پیاپی، امروز دستگاههای رای‌گیری مجلس هم با 200 میلیون تومان هزینه تغییر کرد تا دیگر نام دکمه‌ی مخالفت، دو نباشد! اما به نظر می‌رسد حاکمیت به جای در پیش گرفتن این روش‌های تربیتی! برای اصلاح رفتار مجلس و دولت، باید راه حل مشکلات را در ریشه‌هایی همچون انتخابات مهندسی شده و استصوابی جست‌وجو کند: به رای ملت بازگردد و به انتخابات آزاد تن دهد....


کلمه – گروه سیاسی: چند روز پس از آنکه متن سخنان غیرمتعارف رهبری در دیدار خصوصی با نمایندگان مجلس در برخی سایت‌ها منتشر شد، امروز دستگاههای رای‌گیری مجلس هم تغییر کرد تا از این پس نمایندگان نتوانند برای اعلام مخالفت، شماره‌ی دکمه‌ی آن (دو) را فریاد بزنند؛ تغییری که 200 میلیون تومان هزینه به بار آورد.

چندی قبل، پس از آنکه نمایندگان برای اعلام مخالفت خود با احمدی نژاد، او را به شکلی تحقیرآمیز و با فریادهای «دو، دو» بدرقه کردند، رهبری به سرعت هیات رئیسه و چهره‌های شاخص مجلس را به یک دیدار خصوصی فراخواند، و در سخنانی عتاب‌آلود که ابتدا جزئیاتی از آن در رسانه‌های رسمی مطرح شد و سپس متن کامل آن به سایت‌های خبری راه یافت، اقدام نمایندگان مجلس را تقبیح کرد و آن را رذالت خواند.
البته در این سخنان اشاره‌ای به این نکته نشده که توهین آشکار نمایندگان به رئیس دولت، نوعی فوران انتقادات کهنه و انباشته‌ی مجلس از بی‌قانونی‌ها و یکه‌تازی‌های احمدی‌نژاد است که اتفاقا مقامات عالی اصلی‌ترین مانع طرح طبیعی آنها در مجلس و جامعه بوده‌اند. ایشان همچنین اشاره‌ای به این نشده که چرا کار به جایی رسیده که نماینده‌ی مجلس امکان استفاده از راههای قانونی و متعارف مخالفت و برخورد با رئیس دولت را نیافته و از این رو به دو دو گفتن در صحن علنی متوسل شده است. رهبری در عین حال خواستار آن شده بود که اسامی نمایندگانی که «دو دو می‌کنند» از تریبون مجلس اعلام شود!

اما امروز اتفاق جالب‌تری در مجلس افتاد و دستگاههای رای‌گیری روی میز نمایندگان به یکباره جابه‌جا شد. سایت فراکسیون اقلیت در این باره نوشت: “دستگاههای رای گیری پیش از این اعلام حضور، آرای مخالف ، ممتنع و موافق نمایندگان در مورد لوایح یا طرح ها را با اعداد یک، دو ، سه و چهار نشانه گذاری کرده بود و نمایندگان در هنگام رای گیری و یا اظهارات سخنرانان، موافقت یا مخالفت خود را به صورت اعلام عمومی با خواندن این اعداد (دو: مخالف، و چهار: موافق ) به اطلاع سایر همکاران خود می رساندند تا در آرای آنها تاثیر بگذارند. با نصب دستگاههای جدید که گفته می شود بیش از دویست میلیون تومان هزینه داشته است، دیگر اثری از اعداد نیست و نمایندگان تنها با گزینه های موافقم، مخالفم و ممتنعم مواجه شده اند.”

این اتفاقات پی در پی و یکی بدتر از دیگری در حالی روی می‌دهد که هنوز گفته‌ی بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه «مجلس در رأس امور است» بر دیوارهای این مجلس دیده می‌شود و ادعاهای مستقل بودن و منتقد بودن اکثریت نمایندگان فعلی، گوش فلک را کر می‌کند. هنوز فریادهای امام خمینی (س) از فرمایشی بودن مجلس شورای ملی در زمان شاه در گوش نسل انقلاب طنین‌انداز است و هنوز نسل جدید از خاطر نبرده‌اند که در کتاب‌های درسی آنها چقدر در باب بله‌قربان‌گو بودن نمایندگان و سناتورهای رژیم پهلوی، داد سخن داده شده بود.

بدین ترتیب این سؤال در افکار عمومی ایجاد می‌شود که برای تداوم چنین وضعیت خجالت‌آوری و تشکیل چنین مجلس بی‌اختیار، گوش به فرمان و در عین حال بی‌اخلاق و موهنی، دیگر چه نیازی به برگزاری انتخابات و اتلاف وقت مردم در پای صندوق‌های رای وجود دارد؟ اگر قرار نیست یک انتخابات آزاد برگزار و مجلس مستقل و پرسشگری که واقعا «عصاره‌ی فضایل ملت» باشد، تشکیل شود، آیا بهتر نیست به جای صرف هزینه‌های هنگفت از جیب ملت برای ایجاد یک انتخابات نمایشی و رقابت صوری، همزمان با دکمه‌های جدید، به تجدید دوره‌ی نمایندگی همین افراد بپردازند؟!

هشت سال پس از برگزاری یک انتخابات یکسویه و تصفیه‌ی عناصر منتقد از مجلس، و شش سال پس از روی کار آمدن رئیس دولتی که رهبری نظر او را نزدیک‌ترین به نظر خود توصیف کرد، اکنون تجربه‌ی حاکمیت یکدست پیش روی ماست و می‌تواند مبنایی برای چگونگی برگزاری انتخابات آینده‌ی مجلس قرار بگیرد. آیا در این کشور انقلاب شد و خون شهدا و سرمایه‌های ملی به پای نهال جمهوری اسلامی ریخته شد تا پس از 32 سال، مجلس برای ساده‌ترین ابراز نظرهای خود – آنطور که رئیس مجلس هم به تازگی اعتراف کرده – نیازمند تذکر و امر و نهی رهبر باشد؟ و آیا عالی‌ترین مقام نظام می‌توانند در برابر ملت از عملکرد نمایندگان حامی خود، و آن هم نه، می‌توانند لااقل از اخلاق و رفتار منتخبان انتخابات مهندسی شده و استصوابی دفاع کنند؟

اگر مجلس از سر ناتوانی و تحقیر مداوم، دست به بی‌اخلاقی می‌زند و اگر دولت از سر خودکامگی و حمایت‌های همیشگی، قانون‌شکنی می‌کند، راه حل تغییر صورت مساله نیست. با تغییر نام دکمه‌ها چیزی عوض نمی‌شود، همانطور که با تشر به نمایندگان و دولتمردان تاکنون چیزی عوض نشده است. مشکل در ریشه‌هاست، در آنجا که نه این مجلس «خانه‌ی ملت» است، نه این نمایندگان «عصاره‌ی فضایل ملت» اند و نه این دولت و رئیس آن برآمده از خواست و اراده‌ی ملت. میرحسین برای تغییر همین روحیه و همین رفتارها آمده بود که نگذاشتند. حالا هم راه حل، اصلاح همان خطایی است که مجلس و دولت را اینچنین از شأن و جایگاه خود خارج کرد؛ یعنی بازگشت به رای ملت و تن دادن به انتخابات آزاد؛ وگرنه با روش‌های تربیتی 200 میلیون تومانی، چیزی عوض نمی‌شود.


30 پاسخ به “فاکتور 200 میلیون تومانی برای یک «دو دو گفتن» بیجا”

 1. ناشناس گفت:

  دویست میلیون ناقابل !ابن که رقمی نیست در مقابل ….
  کمر مردم داره زیر گرونی میشکنه اونوقت اون ها اینقدر سیرند که بودجه کشور و حق مردم و نون مردم رو از دهنشون بیرون میکشند صرف چی میکنند؟
  حالم داره بهم میخوره .
  کار…. از زمان انتخابات رذیلانه ترین کار تو سی و دو سال بوده …..

 2. حامد گفت:

  دیگه رهبر داره از تایین قیمت مرغ گرفته تا تایین رئیس جمهور دخالت مکنه. جالب این هست که همه چیزم توطعه دشمن می دونه. من یه پیشنهاد واسش دارم. کلا مجلس و تعطیل کنه و خودشم بشه ولایت مطلقه همه چیز و کشور رو با کمک برو بچ سپاه و بسیج اداره کنه. البته این پیشنهاد ما الان عملا اجرا میشه ها…… من نمدونم اما اگه امام های ما هم که اینها خودشون رو نماینده بر حقشون میدونن اینطور فکر میکردن باید یه تجدید نظری تو دین و ایمونمون بکنیم. ….

 3. ناشناس گفت:

  گروه سیاسی کلمه مرسسسسسیییییییییییییییی…..

 4. ناشناس گفت:

  دیگه مونده بود رهبر در مورد شماره های رای گیری مجلس هم نظر بده

 5. پیمان گفت:

  شاه هم همین کار را می‌کرد. …

 6. ناشناس گفت:

  اين مجلس، اين دولت نماينده مردم نيستند. هر چه سرشان بيايد كمشان است. اصلا راجع به آنها نبايد حرف زد. اينكه جنبش سبز اخبار آنها را دنبال ميكند باعث اعتبار گرفتن آنها ست. آنها را به حال خود رها كنيم، به فكر ايران باشيم.

 7. ناشناس گفت:

  من كاري به انتخابات و دار و دسته احمدي ن‍ژاد ندارم ، تو هيچ انتخاباتيم شركت نكردم كه الان حداقل شرمنده خودم باشم ، ولي موضوع دخالت هاي رهبر از اون جايي برام واضح شد كه داره كم كم طبق نقشه اتاق فكر سپاه و بيتش زمينه را براي خليفه اي شدن مملكت اماده ميكنن يعني بازگشت به 33 سال پيش ( خدا پدر شاهو در مقابل اينا بيامرزه ) ،دوستان اون روزي كه معاون اول يك به اصطلاح رئيس جمهور را با يك حكم حكومتي ( قانون من درآوردي ) عزل كردن رو فكر كنم همه به ياد دارن ، اون روز استارت اين نقشه خورد پس ديگه از اين حركاتشون زياد تعجب نكنيد.
  دوستان عزيزم از دست من ناراحت نشين ، اين جمله را من به خودم ميگم ، خلايق را هر چه لايق

 8. ناشناس گفت:

  شاه؟!!؟؟؟ ممکنه یه مثال مستدل تاریخی که ادعاتو اثبات کنه بیاری لطفن؟؟؟؟

 9. s گفت:

  من از ایرانی بودنم خجالت میکشم

 10. ایرانی گفت:

  جمله آخرتو خیلی قبول دارم.

 11. پیمان گفت:

  در جواب دوستی که فکر می‌کنند شاه اصلا در کار مجلس دخالت نمی‌کرد
  برادر عزیز اینکه جمهوری اسلامی اینقدر ستم می‌کند دلیل بر خوب بودن نظام قبلی نیست
  محمدرضا شاه پس از اینکه موفق شد با تدبیر قوام ارتش را به آذربایجان بفرستد و بساط پیشه‌وری را جمع کند براساس محبوبیت آنی که بدست آورده بود در قانون اساسی مشروطه دست برد و ماده 48 را اینگونه تغییر داد که پادشاه حق انحلال دو مجلس را دارد. البته تا پیش از کودتای 28 مرداد 32 و دولت ملی زنده‌یاد دکتر مصدق پیشوای بزرگ ملت ایران او توانی نداشت. ولی به مرور بعد از کودتا چنان شد که خلاف قانون اساسی مشروطه نماینده تعیین می‌کرد که کی از کجا نماینده شود. سید حسن امامی آخوند فراماسون از مهاباد سنی‌نشین یکی از آن طنزها بود. سردار فاخر حکمت نیز که پای ثابت شیراز بود.
  او باید طبق قانون تنها حکم نخست وزیری کسی را صادر می‌کرد که مجلس شورای ملی به او رای داده ولی خودش به راحتی نخست‌وزیر عزل و نصب می‌کرد و بیچاره هویدای فرمانبر را 13 سال نخست‌وزیر به این صورت نگهداشت. وقتی در خیانتی آشکار تن به جدایی بحرین داد سه نماینده حزب پان‌ایرانیست به رهبری زنده‌یاد محسن پزشکپور دولت را استیضاح کردند. به دستور شاه از دوره بعد اینها را نگذاشتند به مجلس بیایند.
  از دیگر کارهای غیرقانونی شاه گرفتن قانون فرمان همایونی از مجلس غیرمردمی آن روزگار بود که درست خلاف قانون اساسی اختیارات اساسی نخست‌وزیر چون عزل و نصب روسای شهربانی، ژاندارمری، ساواک و انرژی اتمی را به خودش اختصاص داده بود. مجلسیان هم که نوکر درگاه بودند و دست شاه را می‌بوسیدند.
  دوستان عزیز استبداد پیشین در پایه‌گذاری استبداد امروز نیز نقش داشت که باید در موضوعی جدا به ان پرداخته شود.

 12. ناشناس گفت:

  از این قبیل بسیار است….

 13. نرگس گفت:

  تظاهرات روز قدس چی شد؟؟؟
  25 روز وقت داریم تا برنامه ریزی کنیم…خواهش میکنم همه به فکر باشیم

 14. ناشناس گفت:

  در مورد شاه: دوست من كتابهاي خاطرات اسدالله علم (6 جلدي) را بخوان .
  واقعاٌ نماينده اي كه نتواند مخالفت خود را اعلام كند به درد …….
  خداوند مير حسين موسوي را عمر با عزت و هوادارانش را بيشمار و پايدار نگاه دارد . آمين

 15. علی گفت:

  مجلسی که حق صحبت ندارد – حق تحلیل ندارد – حق ارائه لایحه ندارد (البته بجز لایحه محدود کردن اختیارات مجلس) – حق نظارت ندارد و فقط حق داشتند یک کلمه بگویند مخالفم ! که مخفف آنرا میگفتند 2 که این یک مورد اختیار را هم از نمایندگان گرفتند با این وصف دیگر کاری نمانده که مجلس انجام دهد ، پس درب این مجلس را ببندید و بیخود هزینه هم نشود و شورای نگهبان لوایح دولت را با نظر رهبری تآیید و رد کند .

 16. كامران گفت:

  lمن كه از ايراني بودنم خجالت نميكشم .چرا بايد خجالت بكشيم ،‌مگه عيب بزرگي داريم؟
  بابا اينا همه عربها هستن كه دارن اين حرفارو ميزنن پس اونا بايد خجالت بكشن نه ايرانيها دوست عزيز
  زندگي را هرجور بگيري تموم ميشه … اينا همش فيلمه براي اينكه سر مارو گول بمالن و خودشون چپاول كنن.
  خدا پدر ميرحسين و بيامرزه راست ميگفتا
  فكر كنم قراركردن يه رمال و پيشگو از هند بيارن براي رياست مجلس
  الان فقط دوره دوره مرتاز شدنه بياين بزنيم توكار غيب گويي.

 17. mehdi گفت:

  نماینده ای که حتی یه ” دو دو” هم نتونه بگه دیگه به چه دردی میخوره؟ اصلا این مجلس و دم و دستگاه جمع کنن. خود امام خامنه ای و اهل بیت معظم ایشان تصمیمات رو بگیرن. خدا رو خوش نمیاد اینهمه ساختمون و دستگاههای عظیم سرد کننده و گرم کننده تو این عصر یارانه ها با این همه گرونی برق واسه یه مجلس بی خاصیت فعال باشه.

 18. ناشناس گفت:

  وای به روزی که میر حسین حکم جهادم دهد ریشه دیکتاتور و سپاه را می خشکانیم

 19. ایمان گفت:

  واقعا برای همه شما به اصطلاح سبزیها متاسفم. دیگه بیچارگیتون به جایی رسیده که اینجوری اسمون و ریسمون رو به هم میبافین تا بلکن یه خبری برای خودتون درست کنین.
  پروژه تغییر سیستم رای گیری مجلس بیش از سه ماهه که داره روش کار میشه و دلیلش هم اضافه کردن سیستم شناسایی اثرانگشت در فرآیند رای گیریه و هیچ ربطی هم به صحبتهای آقا نداشته و ماهها قبل اون کلید خورده
  حالا شما کینه رهبری رو به دل دارید و به هر دلیلی میخواید زهر خودتونو بریزید، بحث دیگه ای هست که البته خوشحالم که اینقدر ذلیل شدید که به دروغگویی رو اوردید
  یریدون لیطفئو نورالله بافواههم و الله متم نوره و لو کره المشرکین

 20. بسیجی گفت:

  به نام خدای امام بر حق ما خامنه ای.نمیدونم مشکل شما چی بود جز یک مشت اتهام تکراری مثل تقلب و فرمایشی بودن انتخابات که همیشه میگید چیز خاصی در این مقاله نبود!راست میگید انتخابات مجلس ششم فقط ازاد بود با اون 2 دور ریاست جمهوری خاتمی!ببخشید مگر نمایندگان به خاطر حرف امام میرتان را نخست وزیر نکردند!مگر امام بر خلاف نظر رئیس جمهور میرتان را نخست وزیر نکرد چطور ان زمان مجلس فرمایشی نبود؟!ولایت فقیه طبق قانون اختیاراتی دارد و میتواند از ان استفاده کند!رهبری ان زمان ولایت پذیری خود را نشان داد و از فرمان امام اطاعت کرد اما شما…!در کل دموکراسی و قانون خوب اونی است که شما همیشه در قدرت باشید!!!یا حق.

 21. Ayda گفت:

  من که دیگه بی تفاوت شدم هر چی داد زدیم نشد و مردم همراهیمون نکردن دارم میرم اونور آب ها تا بچه هام رو دست این پدرسوخته ها نسپرم . خداحافظ

 22. حکمت گفت:

  عجله نکنیداین روزها هم میگذرد هنوزمبوه نرسیده -روزی که مردم خرافات راکناربگذارندوباعقل وخردتصمیم بگیردکارهادرست می شود

 23. سبز گفت:

  پس بیت المال چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 24. ناشناس گفت:

  محمدرضا، هیتلر، چنگیزخان مغول، پینوشه و سایر دیکتاتورهای محترم، آسوده بخوابید که …است!

 25. منتقم گفت:

  بسم الله القاصم الجبارين
  سخن بس است ،بارمضان استقامت جوييدوآنگاه كه دست انتقام خداوند ازآستين يكي ازبندگانش بيرون آمد اوراياري دهيد

 26. ravanshenas گفت:

  salam, hala in 2 2 goftanha rahbar ra yad kodam khaterat doran kodaki miandazad ra khoda danad!

 27. پیمان گفت:

  دوست ناشناس عزیز به من بگویند با کدام بخش صحبت من در مورد شاه مشکل دارند تا بتوانم با این عزیز بحث کنم

 28. در پاسخ حامد گفت:

  حامد عزیز
  اگر تاریخ اسلام و زندگی نامه پیامبر و ائمه اطهار را مطالعه کنی ، به سادگی متوجه خواهی شد که سران مملکت ما کاملاً بر خلاف روش آن ها می روند ، بنابراین من که هیچ گاه اعتقادم را به اهل بیت از دست نخواهم داد
  امثال آیة الله دستغیب و صانعی که با این همه فشارها هنوز حرف حق را می زند دنباله رو ائمّه اند
  بنی عباس هم با لباس پیامبر و به اسم اهل بیت آمدند اما بیشترین ظلم را به اهل بیت کردند
  وقتی زندگی امام علی (ع) هنگام خلافتش را می خوانیم می بینیم نه تنها به مخالفانش هیچ ظلمی نکرد بلکه خود مورد ستم قرار گرفت

 29. محمد گفت:

  با سلام
  خدا وکیلی برای این مجلس نیاز به هزینه کردن چنین دستگاهی نبود ،نصف این پول را به فیش حقوقیشون واریز میکردند . “دو دو “که هیچ حاضر بودند صبح تا شب حیدر حیدر بگن و تو صحن مجلس سینه بزنند!!
  ما بیشماریم
  یا حسین میر حسین
  محمد.ت

 30. ناشناس گفت:

  ديكتاتوري كه شاخ و دم نداره