سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » قطار دروغ و فریب، هنوز به شیراز نرسیده است...
» تاوان سنگ‌اندازی غیرمسئولانه جلوی پای دولت اصلاحات

قطار دروغ و فریب، هنوز به شیراز نرسیده است

چکیده :وقتی در سال ۸۳ نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم، «احمد خرم» وزیر راه و ترابری دولت خاتمی را به بهانه واگذاری پروژه راه آهن شیراز به اصفهان به پیمانکاران چینی و در قالب قرارداد فاینانس استیضاح کردند، هیچ گاه به فکرشان خطور نمی‌کرد که شاید دولت نهم هم به سر رسد و سالی از عمر دولت دهم بگذرد و قطار به شیراز نرسد. / پرویز داودی معاون اول وقت رئیس دولت و حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری با اصرار «محمدرضا رضازاده» استاندار وقت فارس به شیراز سفر می‌کنند و در برنامه‌ای تبلیغاتی قطاری را افتتاح می‌کنند که در میان مردم فارس به "قطار دروغ و فریب" تعبیر شد؛ همان قطاری که محمود احمدی‌نژاد در فرصت ۱۹ دقیقه‌ای تلویزیونی در ۱۹ خردادماه ۸۸ از آن با افتخار یاد کرد. / اگر برنامه دولت اصلاحات در قطار شیراز به اصفهان اجرا شده بود و مجلس اصولگرای هفتم مانع از آن نشده بود، حالا مردم سه سال بود که صدای سوت قطار را می‌شنیدند و صنابع فارس قدرتی گرفته بودند و زمان مشارکت چینی‌ها به نیمه نزدیک می شد. ضمن اینکه هیچ چیز از استقلال کشور کم نشده...


وقتی در سال ۸۳ نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم، «احمد خرم» وزیر راه و ترابری دولت خاتمی را به بهانه واگذاری پروژه راه آهن شیراز به اصفهان به پیمانکاران چینی و در قالب قرارداد فاینانس استیضاح کردند، هیچ گاه به فکرشان خطور نمی‌کرد که شاید دولت نهم هم به سر رسد و سالی از عمر دولت دهم بگذرد و قطار به شیراز نرسد.

در همین باره بخوانید:
افتتاح راه‌آهن شیراز – اصفهان؛ دروغ بزرگ دولت
یکسال از افتتاح نمایشی قطارشیراز – اصفهان گذشت
قطاری که به هر قیمت باید شب انتخابات افتتاح می شد

به گزارش صبح امید، روزی که «سیدحسین ذوالانوار»، نماینده اصولگرای مردم شیراز در اتاق آلبالوی باشگاه فرهنگیان شیراز در جمع خبرنگاران با افتخار از باز پس‌گیری قرارداد فاینانس راه آهن شیراز ـ اصفهان از چینی‌ها خبر می‌داد، هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد که دستورات ویژه رئیس دولت نهم و دهم هم نتواند قطار را به شیراز برساند.

با استیضاح احمد خرم و باز پس‌گیری پروژه فاینانس راه آهن شیراز ـ اصفهان در سال ۸۳، عملاً وزارت راه و ترابری در دولت اصلاحات مجبور شد اجرای این پروژه مهم را که از زمان رضاشاه پهلوی به تأخیر افتاده بود، به ۷ پیمانکار مجری در ۷ قطعه واگذار کند تا بلکه ۵۰۰ کیلومتر راه آهن در ۷ قطعه سریعتر اجرا شود و البته مجلس اصولگرای هفتم نشان دهد که ایران بی‌نیاز از جذب سرمایه‌های خارجی است.

در سال ۸۴ عمر دولت اصلاحات به پایان رسید و کار به دولت اصولگرای نهم سپرده شد. «محمود احمدی‌نژاد» در اولین سفر استانی خود در ورزشگاه شهدای ارتش به مردم شیراز قول داد که با مصوبه سفر استانی هیأت دولت، این پروژه تا پایان سال ۸۵ به شیراز برسد، اما باز هم نرسید.

استاندار فارس علت تأخیر در اتمام پروژه راه آهن شیراز ـ اصفهان را کمبود اعتبارات اعلام کرد در حالی که نفت با قیمت ۱۳۰ دلار در آن سال به فروش می‌رفت.

احمدی‌نژاد سال ۸۶ دوباره به فارس سفر کرد تا راه جدید شیراز به کازرون را که در دولت اصلاحات شروع شده بود، افتتاح کند. او در نشست پایانی این سفر در فرودگاه شیراز و در حضور حائری شیرازی، امام جمعه وقت شیراز، به «محمد رحمتی»، وزیر وقت راه و ترابری دستور ویژه داد که تا پایان سال باید راه آهن اصفهان به شیراز برسد و مردم شیراز صدای سوت قطار را بشنوند. اما در سال ۸۶ هم گوش مردم فارس صدای سوت قطار را نشنید.

این بار استاندار فارس، اجرای پل بزرگ «ایزد خواست» را علت تأخیر اعلام کرد اما قول داد که در سال ۸۷ مردم از طریق ایستگاه اقلید بتوانند به مشهد سفر کنند.

در سال ۸۷ و همزمان با هفته دولت اما سفر جمعی از خانواده شهدا به مشهد از ایستگاه اقلید انجام شد. در حالی که ایستگاه اقلید هم نیمه کار بود و کار ایمن سازی راه آهن اقلید به شهرضا پایان نیافته بود.

استاندار فارس تلاش تبلیغاتی گسترده ای را آغاز کرد و صدا و سیمای فارس مراسم اعزام زوار امام رضا(ع) را به صورت مستقیم از شبکه استانی پخش می‌کرد.

سال ۸۸ هم شروع شد و در روزهای پایانی دولت نهم ۵۰۰ کیلومتر راه آهن شیراز به اصفهان همچنان نیمه تمام است تا عملیات اجرای قطار شیراز به بوشهر هم فقط با یک کلنگ در نیمه سال ۸۷ آغاز شده باشد.

مسئولان استان قول داده‌اند که ۱۳ خردادماه مسافران حرم امام خمینی(ره) را با قطار از شیراز به تهران اعزام کنند اما زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که این سفر تبلیغاتی است و بخشی از مسیر فاقد زیرسازی لازم است و قرار است فقط یک بار قطار مسیر شیراز به تهران را طی کند و کار اتمام پروژه به دولت دهم سپرده شود.

پرویز داودی معاون اول وقت رئیس دولت و حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری با اصرار «محمدرضا رضازاده» استاندار وقت فارس به شیراز سفر می‌کنند و در برنامه‌ای تبلیغاتی قطاری را افتتاح می‌کنند که در میان مردم فارس به “قطار دروغ و فریب” تعبیر شد؛ همان قطاری که محمود احمدی‌نژاد در فرصت ۱۹ دقیقه‌ای تلویزیونی در ۱۹ خردادماه ۸۸ از آن با افتخار یاد کرد.

کارشناسان صنعت راه‌سازی معتقدند این قطار با تحمیل هزینه‌های سرسام آور از سوی مدیران دولت نهم تا پایان سال ۹۰ هم نمی‌تواند همچون یک قطار معمولی به مردم فارس خدمات دهد.

تخلفات گسترده آقایان رجا و رضازاده استاندار و معاون استاندار دولت نهم در فارس که بر اساس توافقات گذشته بخشی از پروژه در دولت نهم از وزارت راه به عهده استانداری فارس تفویض شده بود، در اجرای آخرین قطعه راه آهن از مرودشت تا شیراز، بیش از ۴۵ میلیارد تومان خسارت به این پروژه وارد کرد تا باغ‌شهرهایشان در شهر صدرا خسارت نبیند.

تحمیل ۲۵ کیلومتر راه‌آهن و ۱۳ دهند پل به پروژه راه‌اهن شیراز ـ اصفهان از محل اکبرآباد تا شهرک شهید بهشتی بزرگترین خیانت رضازاده و رجا به این پروژه بود.

حالا با گذشت یک سال و نیم از عمر دولت دهم، وضعیت قطار دروغ و فریب صدای امام جمعه‌ای را درآورده است که خود اولین مسافر این قطار بود.

آیت‌الله ایمانی امام جمعه شیراز در حالی در نماز جمعه این هفته فریاد واغربتا برای راه‌آهن شیراز ـ اصفهان سرداد که او اولین فردی است که ۱۳ خردادماه ۸۸ پا در رکاب همین قطار موسوم به قطار دروغ و فریب گذاشت و مسیر شیراز تا اقلید را لنگ لنگان رفت تا مردم را به رای به محمود احمدی‌نژاد ترغیب کند.

آیت‌الله ایمانی در حالی ۱۳ خردادماه ۸۸ همراه با پرویز داوودی معاون اول سابق رئیس دولت، حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری و سیدمحمدرضا رضازاده استاندار سابق، سوار بر قطار دروغ و نیرنگ شد که احساس می‌کرد، دروغ هم به مصلحت پذیرفتنی است.

ایمانی امروز با گذشت یک سال و نیم، در حالی به عقیده برخی، ایمان و عدالت خود را در تریبون نمازجمعه زیر سؤال برد، که این قطار جز دروغی بزرگ نبود و میلیاردها تومان منابع عمرانی کشور و استان را هدر داد.

وی با انتقاد از تغییر مسیر خط آهن مرودشت شیراز به سمت صدرا در گذشته، این کار را برای تأمین منافع یک عده خاص و خیانت دانست و اظهار کرد: اگر مسیر راه آهن از مرودشت به سمت پل فسا احداث شده بود اکنون این مشکلات را نداشتیم. چرا یک پروژه عظیم ۵۰۶ کیلومتری باید برای ۵۰۵ متر لنگ بماند؟

ایمانی البته از خودش نپرسید که چرا حاضر شد سوار قطاری شود که دوستانش در آن خیانت کرده‌اند؟

پروژه‌ای که قرار بود با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در ۲ سال اجرا شود و پس از ۱۰ سال بهره‌برداری به طرف ایرانی واگذار شود حالا ۶ سال است که در گیرودار اجرا باقی مانده است.

روزی که سیدحسین ذوالانوار، قطار را به دلیل توانایی در جابجائی ارزان کالا، عامل اصلی توسعه صنعتی فارس بر می شمرد، باور نداشت که تا پایان عمر دولت نهم و گذشت یک سال و نیم از عمر دولت دهم ـ دولتی که او از آن حمایت می‌کند ـ حتی نتواند یک مسافر هم جابجا کند.

امروز حتی کشورهای توسعه یافته هم خود را بی‌نیاز از جذب سرمایه‌های خارجی نمی‌دانند اما اصولگرایان با بیان برخی شعارهای نا مربوط مسیر توسعه کشور و استان فارس را ۱۰ سال دورتر کردند.

اگر برنامه دولت اصلاحات در قطار شیراز به اصفهان اجرا شده بود و مجلس اصولگرای هفتم مانع از آن نشده بود، حالا مردم سه سال بود که صدای سوت قطار را می‌شنیدند و صنابع فارس قدرتی گرفته بودند و زمان مشارکت چینی‌ها به نیمه نزدیک می شد. ضمن اینکه هیچ چیز از استقلال کشور کم نشده بود.


 • یک دانشجو

  قطار دروغ و فریب درمسیر هدفمندی قرار گرفته است…

 • محمد

  سلام
  ان برادران اصولگرا باید از خود سوال کنند راه اندازی یک قطار میتواند اقتدار یک کشور را زیر سوال ببرد یا واردات سیبری و سیب و مهر و تسبیح و مقنعه و رکعت شمار و تخمه افتابگردان و اچار و پیچ گوشتی و خلاصه هر چیزی که براحتی امکان تولید ان در کشور وجود دارد.انها باید از خود سوال کنند اگر این همه دروغی که در این دولت به خورد مردم داده شد که اخرین ان بر سر استعفای متکی رو شد در دولت خاتمی تنها بخشی از ان گفته میشد چند بار کفن پوشان تظاهرات میکردند و چند بار دولت استیضاح میشد؟اقایان ادعای دینداری میکنند اما منافع ملی را فدای باند بازی میکنند.تاریخ در مورد انها چه قضاوتی دارد؟

 • ناشناس

  این قطار در حال حاضر فعالیت می کند . اما مسیر 14 ساعته را 19 ساعته می آید . در ایستگاهی که عامه مردم از وجود آن بی خبرند و تنها هفته ای یک بار به تهران سفر می کند. ایستگاه آن هم صحرایی است.

 • پیر سبز

  وقتی ادم ازدولتمردان و صدا و سیما ، مطلب “درستی ” را میشنود در راست بودنش شک میکند ! . اقای احمدی نژاد که خبره قدیمی اینکارهاست !. ایشان وقتی شهردار تهران شد در مصاحبه صدا وسیما قول داد 45 روزه ، تمام اسفالتهای تهران را نو کند!!! متاسفانه مدیریت کشور در دست صاحبان ” زر و زور و تزویر ” و تریبون داران کمدان ، بدون هیچ تخصص، قرار گرفته است!. و معلوم نیست کشور را با این مدیریت منتصب بکجا میبریم ؟ ایا میشد باین راحتی سر نبوی ها ، تاجزاده ها ، صفائی فراهانی ها ، نعمت زاده ها، خرم ها و … کلاه گذاشت ؟ و یا بسر انسانهای پاک و بی الایشی که اگر تخصص مربوطه را هم نداشته باشند با اعتقاد به خرد جمعی از مشاوران پاک و متخصص استفاده میکنند ؟

 • مسعود دیپلمات

  خدایا ! زندگی در این مملکت هیچ افتخاری برای ما ندارد . یا ما را از این مملکت برهان یا این حکومت دروغ و ریا و تزویر را از بنیان برکن : ما از مسلمانی خود پشیمان گشته ایم . مرحمت فرما کافر شویم .

 • همشهری

  قابل توجه اقای ایمانی امام جمعه محترم شیراز
  اصولگرایان استان فارس و دولت نهم اعلام افتتاح راه آهن کرد ند و این اقدام بزرگ رابه یکدیگر تبریک گفتند و فحش و ناسزا نثار مدیران گذشته کردند
  اصلاح طلبان گفتند پروژه نا تمام غیر فنی و افتتاح آن جنبه تبلیغاتی دارد وبرای اثبات ادعا مستندات تصویری را به مردم نشان دادند
  اصولگراها گفتند این ها فتنه گر و عوامل خارجی هستند و دولت احمدی نژاد امام زمانی است و همه کارهایش به معجزه شبیه است
  باز اصلاح طلبان گفتند پروژه نا تمام و ناقص است
  و آخر امام جمعه صدایش در می آید . اگر نظر امام جمعه درست باشد معلوم می شود دروغگو و فتنه گر کیست .

 • مسعود دیپلمات

  خدایا ! زندگی در این مملکت هیچ افتخاری برای ما ندارد . یا ما را از این مملکت برهان یا این حکومت دروغ و ریا و تزویر را از بنیان برکن : ما از مسلمانی خود پشیمان گشته ایم . مرحمت فرما که ما کافر شویم .

 • lمحمود احمدی نژاد

  قطار مورد اشاره هم اکنون هفته ای چهارده بار از ایستگاه مرکزی شیراز به سمت تهران و مشهد و بندرعباس (به حضرت عباس قسم) و مسکو و ……………. حرکت میکند.مدارکش هم موجود است.

 • ناشناس

  آن قطار دروغ و فریبی که هیچگاه به مقصد نخواهد رسید قطار دروغ های فتنه گران است. بروید نشریه 9 دی را بخوانید تا ببینید این فتنه گران چه ظلمی به این ملت کردند.

  • سبزک

   در جواب ناشناس کاش ما هم می توانستیم نشریه ای به نام 22خرداد داشته باشیم تا مثل شما مجبور نشویم به دروغ های آقای رسایی گوش کنیم که خدا رو شکر مجبور هم نیستیم.ضمنا به سبز اندیشان توصیه می کنم ماهنامه ی نسیم بیداری رو حتما بخوانید.الان مهم ترین چیز آگاهی مردم است،و وظیفه ی ما بیدار کردن مردم.آگاهی،آگاهی،آگاهی……….

  • ناشناس

   آن قطار دروغ و فریبی که هیچگاه به مقصد نخواهد رسید قطار دروغ های سایبری است.شما جن هستید یا انس ؟
   امام انس و جن : چه بسیارند عبرتها و چه کمند عبرت گیرندگان

  • محمد

   سلام
   شما که نشریه به ان خوبی دارید حیف نیست وقت خود را با ما فتنه گران تقسیم کنید؟انهم از فیلترینگ رد شوید؟مگر دولت شما این سایت را فیلتر نکرده؟نکند خدای ناکرده شما دولتتان را قبول ندارید که کارهای قانونی!!!!!!!!!!!!!! او را وتو میکنید؟یا نکند شما با دیگران فرق دارید و قانون فیلترینگ برای بقیه مردم است.مثل خیلی کارهای دیگر که برای مردم بد است و برای بعضی ها نه؟

   • ناشناس

    احسنت

 • ناشناس

  قطار دروغ؛ ریا و فریب که مدت‏هاست در همه‏ی کوی برزن، حتی اونجایی که ممه را لولو برده، یا اونجاهایی که راه‏آهن ندارند هم رسیده؛ من از شما تعجب می‏کنم کلمه‏جان.
  البته معنای اصلی پیام شما را متوجه شده‏ام. ای کاش خبر و عکسی را که سال گذشته کار شده‏بود را هم می‏گذاشتید با لینک واکنش‏های خودی‏هاشون!
  مر30

 • بنده خدا

  گرفتن کار از چینی ها کار خوبی بود زیرا آنها در آزاد راه تهران _شمال که دستشان است بعد از هفت سال کاری نکردند. مشکل راه آهن شیراز افتتاح زود هنگام آن بود . …. و مدیریت آقای بهبهانی که شرح آن بگذار تا وقت دگر . به نظرم نویسنده کمی تا قسمتی به سفارش خانم چی (نماینده اقتصادی چین در ایران ) مطالب را نوشته اند. شما هم هر چه مخالف خو ا نی باشد چاپ میکنید.

 • حسین

  به خدا اشک ریختم و این مطلب رو خوندم آخه چرا ما مردم چه گناهی کردیم خدا اگه امام زمان هست بگو بیاید ظلم و دروغ و ریا تا کجا خدا یا ریشه ظلم این حاکمان جبار و ستمگر رو بکن…

 • حسین

  حضرت عباس به کمر تو و … بزنه آخه نامسلمان مدرک نمیخواد خونه ما یک کیلومتری ریل واقع شده احتمالا به طور مخفیانه سربازان گمنامو سوار میکنه

 • اهل فارس

  مشکل دوستان اصلاح طلب این است که با همه ی ادعای روشنفکری که دارند هنوز در جهل سنّتی مانده اند.چون هنوز فکر میکنند دروغ بد بوده و گناه است.آخه بابا الآن قرن بیست ویکمه، زمونه عوض شده، امروز دروغ دیگر زشت نیست به خاطر همین دولت مردمی و رییس جمهور محبوب دارند آن را نهادینه میکنند،البته این یک برنامه درازمدت برای توسعه ی میهن عزیزمان ایران است که اگر به امید خدا و امام زمان یک دوره دیگر بتوانند بر تخت سلطنت همچنان جلوس فرمایند این طرح با موفقیت به پایان خواهد رسید حتی به امید خدا و با تکیه بر رهنمون های امام عصر(عج) آن را در مجلس تصویب خواهند کرد:
  لایحه ی دولت مردمی:دروغ گفتن برای مسؤولان کشوری و لشکری بلا اشکال بوده و حتی در مواردی که به صلاح نظام باشد(تشخیص مصلحت آن به عهده ی شخص رییس جمهور خواهد بود)مستحب می باشد.
  البته امیدوارم دولت محبوب و مردمی از این قانون دیگر تخلف نفرمایند.ان شاءالله همینطور خواهد بود.
  البته امیدوارم در متن لایحه به قانون شکنی های عامه ی مردم مبنی بر تخلف از این قانون نیز پرداخته شود منظورم این است که ممکن است بعد ها مردم نیز خود را در حد مسؤولین بالا ببرند و همه بخواهند دروغ بگویند.

 • بصیرت سبز

  نشریه 9 دی توسط مسافرین قطار دروغ و فریب منتشر میشود…

 • ناشناس

  مسئله اینجاست که اصولگرایان فقط منافع خود را می بینند نه ملت و کشور را نمونه بارز آن هم طرح تثبیت قیمتهاست. حالا خودشان همان برنامه را یک شبه دارند اجرا می کنند.

 • معلم شیرازی

  باعث تاسف است که کودکان شیرازی عقده این دروغ تحقیر وتحمیر آمیز را در پایین برگه امتحانی بیان میکنند که :
  احمدی پس قطار کو قطار اونجوی دروغگو