سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افتتاح راه‌آهن شیراز – اصفهان؛ دروغ بزرگ دولت...
» شانزده ماه پس از آغاز به کار نمایشی، مسئولان وعده‌ی تجهیز ایستگاه می‌دهند!

افتتاح راه‌آهن شیراز – اصفهان؛ دروغ بزرگ دولت

چکیده :شانزده ماه قبل، راه‌آهن شیراز - اصفهان در ایام تبلیغات انتخاباتی، زیر پوشش زنده تلویزیونی، توسط معاون اول احمدی‌نژاد افتتاح شد. اما مسئولان دولتی که تاکنون ناتمام بودن این پروژه را انکار می‌کردند، به تازگی دستور تجهیز یک ایستگاه موقت راه‌آهن را داده‌اند و هنوز هم حاضر نیستند زمان اتمام پروژه را اعلام...


کلمه: شانزده ماه پس از هیاهوی تبلیغاتی احمدی‌نژاد برای افتتاح راه‌آهن شیراز – اصفهان، استانداری فارس با انتشار خبر دستور تجهیز موقت یکی ایستگاههای این راه‌آهن، عملا به نیمه‌تمام بودن این پروژه و دروغ بودن آن‌همه هیاهوی انتخاباتی اعتراف کرد.

به گزارش  خبرنگار کلمه، چند روز پیش سایت اطلاع رسانی استانداری فارس از تلاشهای استانداری و راه آهن فارس برای تجهیز ایستگاه شیراز و آماده‌سازی موقت این ایستگاه موقت خبر داد؛ بدون اینکه یادآوری کند در تمام یک سال گذشته، مقامات دولتی دروغ بودن تبلیغات انتخاباتی احمدی‌نژاد را رد کرده و انحراف خطوط ریلی، از ریل خارج شدن قطار، آماده نبودن این خط راه‌آهن و توقف تردد قطار در این خط را نیز مورد انکار قرار داده بودند.

محمود احمدی نژاد در هفته آخرین قبل از انتخابات 22 خرداد، در وقت اضافه تبلیغاتی که از سوی صدا و سیما به او اهدا شد، یکباره خبر داد که خط آهن شیراز، اصفهان افتتاح شده و آرزوی دیرینه اهل فارس بر آورده شده است. اما اگر دروغ بودن آمارهایی که احمدی نژاد ارائه می‌داد با توضیحات مهندس موسوی، کروبی و حتی محسن رضایی مشخص می‌شد، این آخرین مانور تبلیغات انتخاباتی نیازی به هیچ تکذیب و توضیحی نداشت؛ چرا که هنوز سه روز از افتتاح خط راه آهن شیراز – اصفهان نگذشته بود که قطار بر جا ماند و ایستگاه متروک شد.

در ازدحام خبری روزهای مانده به انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، دست‌اندرکاران ستاد انتخاباتی احمدی نژاد به هر کاری دست زدند تا مگر آمار رای دهندگان را بالا ببرند. احمدی نژاد در مناظره‌ها منکر همه چیز شد؛ از تورم و به هم ریختگی اقتصادی تا سراسیمگی در روابط خارجی و انزوای بین المللی ایران. اما افتتاح نمایشی راه آهن شیراز – اصفهان مانند تورم و نرخ بیکاری نبود که قابل انکار باشد؛ بلکه حتی از هاله نور هم بیشتر جلوی چشم مردم قرار داشت. بدین ترتیب دیگر هیچ راه کتمانی باقی نماند که بتوان با آن افتضاح افتتاح نمایشی و غیرواقعی راه‌آهن را پوشاند.

پرویز داوودی، معاون اول احمدی نژاد در آن زمان، در 13 خرداد سال 88 به شیراز رفت و در برنامه‌ای که از شبکه استانی پخش می‌شد و صدا و سیما هم به مانند ستاد انتخاباتی احمدی نژاد، تمام این مراسم را پوشش می‌داد، افتتاح راه آهن شیراز – اصفهان را افتخاری منحصرا برای دولت نهم عنوان کرد. داوودی ادعا کرد که دولتهای پیشین تنها 14 درصد این طرح را اجرا کرده‌اند و دولت احمدی نژاد توانسته در عرض چهار سال، 86 درصد باقی مانده را به سرانجام برساند.

جالب اینجاست که ساختمان ایستگاه شیراز، که اتفاقا معاون احمدی نژاد نیز در همان‌جا سخنرانی می‌کرد، با بنایی نیمه‌تمام گواهی می‌داد که تا چه اندازه کار به اتمام رسیده است! اما از آنجا که قرار بود تا به هر نحوی شده است، مسافران سوار قطار شوند و به هر ترتیب و حتی به قیمت حادثه و جان مسافران، آنها به تهران و سپس مشهد اعزام شوند؛ مسافران بخشی از راه را که عملا امکان حرکت قطار بر ریل نبود، با اتوبوس طی کردند تا سوار بر قطاری شوند که قرار بود مسیر هموار و صددرصد آماده‌ای را طی کند. قطار در روز افتتاحیه با سرعت سی کیلومتر به راه افتاد و مسافران را هفت ساعت بعد به ایستگاه آباده رساند و از شیراز تا تهران را در مدت 17 ساعت طی کرد. این در حالی است که قطار باید این مسافت را در مدت 11 ساعت و با سرعت 160 کیلومتر طی کند.

عکسهای خبری روزنامه خبر جنوب که در استان فارس منتشر می‌شود، در روزهای بعد عمق فاجعه‌ای را نشان می‌داد که برای آن جشن هم گرفته بودند. تراوسهایی که ریلها بر آن قرار داشت، با یک بار عبور قطار، ترک خورده بود و ریل قطار حالتی به هم ریخته داشت. اینکه چگونه مسئولان راه‌آهن راضی شده بودند تا با چنین راه‌آهن ناآماده‌ای جان مسافران را به خطر بیندازند، البته باید از رئیس دولت و معاونش پرسیده شود که پروژه‌ای ناتمام را افتتاح کرده بودند.

راه آهن شیراز – اصفهان سه روز بعد از افتتاح نمایشی تعطیل شد، و معلوم شد که هیچ چیز آماده نیست. اکنون با گذشت یک سال و چهار ماه از انتخاباتی که با دروغ شروع شد و با دروغ پایان یافت، راه‌آهن نیز همچنان به همان وضع زمان افتتاح در سال گذشته است؛ برای زمین نماندن حرف دولت، هر هفته با خطر کردن و ریسک بالا، یک قطار در مسیر تردد می‌کند که سرعتش به هفتاد کیلومتر هم نمی‌رسد و مسافران را در زمانی چند برابر آنچه تعیین شده است، به اصفهان می‌برد.

نمایندگان شیراز بارها به طور رسمی و غیررسمی از تکمیل نبودن این پروژه راه‌آهن شکایت کرده‌اند. آخرین بار، چهار ماه پیش، تقریبا در سالگرد افتتاح این راه‌آهن، سيداحمدرضا دستغيب نماینده شیراز به تاکیدهای امام جمعه شیراز در نمازجمعه بر افتتاح سریع‌تر این پروژه تاکید کرد و خبر داد که یک هفته بعد، در جلسه با مسئولان دولتی، زمان دقیق افتتاح ایستگاه راه‌آهن در شهر شیراز اعلام شود. چهار ماه گذشته و هنوز وعده یک هفته‌ای به جایی نرسیده است.

یک ماه و نیم بعد از آن زمان، در پایان تیر ماه 89، جعفر قادری، دیگر نماینده این شهر، فاش کرد که مسئولان وزارت راه و ترابری حتی حاضر نیستند وعده اتمام پروژه در پایان سال 89 را نیز بدهند، و به خبرگزاری فارس گفت: “خط‌ آهن اصفهان – شيراز كماكان تكميل نشده است و اينجانب به عنوان نماينده مردم شيراز در اين‌باره از وزارت راه و ترابري گلايه‌مند هستم زيرا اعتبار تكميلي لازم براي اتمام هرچه سريع‌تر اين پروژه از سوي اين وزارتخانه اختصاص نمي‌يابد.”

این در حالی است که وزیر راه در زمان افتتاح تبلیغاتی پروژه در ایام انتخابات ریاست جمهوری دهم ادعا کرده بود این پروژه قرار بود در پایان سال 89 به پایان برسد، اما با برنامه‌ریزی دولت، یک ماه زودتر به بهره‌برداری رسید!

نتیجه این بهره‌برداری، بعد از گذشت 16 ماه، چیزی جز رسوایی دولت و بازگشت به عقب نبوده و در همین حال، سایت محلی «صبح امید» خبر داده که: “در وضعیت فعلی و با اعتبارات اندکی که هر ساله به این پروژه اختصاص می‌یابد، به نظر نمی‌رسد بهره‌برداری از راه‌آهن شیراز تا پایان سال ۹۰ امکان داشته باشد.”

این سایت همچنین به تخلفات گسترده استاندار سابق شیراز و معاون وی در جریان اجرای آخرین قطعه راه‌آهن مذکور اشاره کرده و این دو مسئول دولتی را متهم کرده که: “در اجرای آخرین قطعه راه آهن که از مرودشت تا شیراز بود، بیش از ۴۵ میلیارد تومان خسارت وارد کردند تا باغ‌شهرهایشان در شهر صدرا خسارت نبیند!” به نوشته این سایت، “تحمیل ۲۵ کیلومتر راه‌اهن و ۱۳ دهند پل به پروژه راه‌اهن شیراز – اصفهان از محل اکبرآباد تا شهرک شهید بهشتی بزرگترین خیانت رضازاده و رجا به این پروژه بود.”

در همین حال سایت استانداری شیراز با اشاره به دستور استانداری برای تجهیز ایستگاه موقت در شهر صدرا، و اعتراض ضمنی به ناتمام بودن پروژه‌ای که مدیران دولت‌های نهم و دهم و شخص احمدی نژاد بارها بر تمام‌شده و فعال بودن آن تاکید کرده‌اند، از قول سرپرست معاونت عمرانی استانداری فارس نوشته است: “پروژه عظیم راه آهن شیراز – اصفهان یکی از خدمات دولت کریمه دکتر احمدی نژاد است که باید برای بهره‌مندی مردم فهیم استان فارس از این دستاورد بزرگ تلاش شبانه‌روزی داشت.”

آیا “مردم فهیم” استان فارس از واقعیت‌ها خبر دارند، یا آنکه همچنان تبلیغات “دولت کریمه” را باور می‌کنند؟


27 پاسخ به “افتتاح راه‌آهن شیراز – اصفهان؛ دروغ بزرگ دولت”

 1. بسيجي گفت:

  تا كي سياه نمائي ؟ تاكي شادكردن دشمن ؟ شما به دولتي تهمت دروغگوئي ميزنيد كه از حمايت بينهايت والطاف بي پايان مقام رهبري برخوردار است .نميترسيد ازعذاب الهي ؟

  • سهراب گفت:

   برادر بسیجی تا کی چاپلوسی
   در کشوری که توسط نایب امام زمان اداره می شود و خودرا ولی امر مسلمین جهان میداند ایا باید دروغ گفتن و تهمت زدن اینقدر راحت باشد ایا دروغ گفتن ابروی اسلام را نمی برد ایا این حرکات ضربه به اسلام و مسلمین نیست که توسط اشخاصی که از حمایتهای رهبر برخوردارند انجام می گیرد برادر بسیجی ایا به این راحتی دروغ گفتن و به فرزندان مردم در کهریزک تجاوز کردن و ناجوانمردانه به کوی دانشگاه حمله کردن و به مردم بیگناه و بی سلاح گلوله زدن در کشور نایب امام زمان از دید شما گناهی ندارد ؟

  • دلسوخته ايران گفت:

   بسيجي واقعي همت ؛بود و باكري….پاچه خوار تو بر همون پول مزدوريت رو بگيرو بزن تو سروكله مردم…خون هم وطنات رو بريز

  • محمد گفت:

   اگر امثال شما از خدا نمیترسید ما که اصلا نباید ترس داشته باشیم.دروغ …. لانه کرده.

 2. EM گفت:

  dar roozegari ke nasle khomeini ro bardashtand ba pesaresh che kardand!!! be naveye zendash che ha nagoftand o che ha nakardand pare kardane axesham shode hekayate pirahane osman. behar hal inam bedoonid ke bozorgo aghaye hameye shoma koodetachiane ahmadi nejhadi shoravie komonisti bood ke 70 sal davam avard shoma ke dige kheily koochik tashrif darin

 3. 349 گفت:

  بزرگترین دشمن یک ملت جهل آن ملت و تن دادن به خفت زیر بار ظلم و جور و دروغ بودن است نه دشمن خارجی تن دادن به خفیف کردن ارزشها و یادگاران و بازماندگان شهدا و خاک و تمامیت ارضی است نه دشمن خارجی تن دادن به اهانت سوگلی های رییس دولت به مقدسات است نه دشمن خارجی تن دادن به التماسهای سخیفانه مسئول دولت به دولت های دیگر برای مذاکره است نه دشمن خارجی تن دادن به اعمال یک انسان از خود راضی که غیر از طرحهای باد معده ای طرحی و اجرایی ندارد نه دشمن خارجی که چه خوش گفت آن پاک نهاد که دشمن دانا به از نادان به ظاهر دوست

 4. farzad گفت:

  اقاي بسيجي ! چون احمدي نژاد از “حمایت بینهایت والطاف بی پایان مقام رهبری برخوردار است” نبايد دروغ هاش را فاش كرد؟؟؟؟؟
  آياكسي كع دروغ ضالم دغلكار را فاش ميكند بايد از عذاب الهي بترسد يا كسي كه بر دروغ سرپوش ميگذارد و دروغگو را “مورد الطاف بي پايان ” قرار ميدهد؟!!!! كار دنيا بر عكس شده !!!!!!!!!!!!! من خودم شيرازيم و مسير كارم هر روز در طول راه آهن شيراز مرودشت است خدا را شاهد ميگيرم كه فقط در طول سال گذشته يك بار ديدم يك قطاري با سرعت پايين داشت رد ميشد كه همه همكاران هم تعجب كردند! در يك جمع كه بحث در مورد نتايج انتصابات ( كودتا) بود به يكي از طرفداران رييس دولت كودتا يك هفته فرصت دادم تا بليط قطار شيراز تهران را براي من به قيمت دويست هزار تومن بخرد كه بعد از يك سال هنوز در حال خريد بليط در جا ميزند بنده خدا !!!!!

 5. ناشناس گفت:

  برادر بسیجی
  اولا که بسیج انحصاری نیست وما هم افتخار داریم که بسیجی هستیم اما نه از نوع بسیجی دولتی که فقط دنبال منافع خود وعده ای خاص حرکت می کند بلکه بسیجی مردمی که امام راحل (ره) افتخار خود را بسیجی بودن می دانست دوما قرار نیست هرکس مورد لطف بی پایان رهبرانقلاب است مثل روز روشن درغ بگوید ،آیا همین دروغگویی خیانت به آن لطف بی پایان نیست چگونه است که دولتهای قبلی که حداقل مورد لطف بی پایان نبودند دروغ نمی گفتند ومردم را ارباب و ولی نعمت خود می دانستند خدا وکیلی در کدام دوران رهبر مورد احترام بیشتری بوده است در این روزها که هرکس بیخود وبی جهت از جایگاه رهبری هزینه می کند یا درآن دورانی که هرچیز درجای خود قرار داشت؟

 6. ناشناس گفت:

  به جای اینکه باری از دوش مملکت بردارید نشسته اید منتظر شکستی از دولت هستید تا آن را در بوق و کرنا کنید. خب حالا خوش بحالتان شد و لابد در دلتان جشن و سرور است که دولتتان شکست خورده است. البته دولت شما که همان دولت آمریکاست.

 7. ایران گفت:

  ای بسیجی نا آگاه تا کی سیاه نمائی ؟ تاکی شادکردن دشمن ؟ شما به ملتی تهمت دروغگوئی میزنید که از حمایت بینهایت والطاف بی پایان ایرانی ها برخوردار است .نمیترسید ازعذاب یزدان ؟

 8. ناشناس گفت:

  خواهشمندم افتتاح پروزه تهران -پرديس را هم اضافه نماييد

 9. مبهوت گفت:

  این که اولیش نیست قطعا آخرینش هم نخواهد بود.وای به حال ما مردم ازاین همه دروغ های شاخدار که مرغ پخته رابه خنده وا می دارد.

 10. کمال گفت:

  راستی را هر چند زیان اور باشد بر دروغ ترجیع دهید واز دروغ هر چند سودمند بپرهیزید (حضرت علی ع)
  مردم با تمام وجود احساس میکنند که این دولت بر خلاف پیام خداوند که راستی و صداقت را سر لوح تمامی ارزشها دانسته
  است قدم گذارده و بزودی نابود خواهد شد

 11. مهدي گفت:

  سلام

  منزل ما صدرا در مسير خط راه آهن هست و يك پل راه آهن در جاده صدرا ميخوان احداث كنند الان بيش از 15 ماه گيرش هستند

  و تا الان بيش از 20 كشته داده بخاطر برخورد ماشين هاي گذري و هنوز ناتمام هست. يه پل توش موندن ميخوان خط راه آهن را تمام

  كنند .مرگ بر دولت مردم فريب

 12. ناشناس گفت:

  ای بسیجی نما ! چگونه به خود اجازه دادی با فیلتر شکن به این سایت ظاله !!!! قدم بگذاری ؟ مگر دولت کریمه جنابعالی میلیاردها خرج فیلترینگ نکرده است تا امثال تو فقط رجا نیوز و فارس نیوز بخوانید ؟ ای ننگ بر تو ! برو زود برو وبه مقام عظما هم پشت نکن ….د برو دیگه !!!!

 13. برگ سبز گفت:

  جناب بظاهر بسیجی !
  فکر می کنی برای اداره یک مملکت “حمایت بینهایت و الطاف بی پایان … ” لازم است یا ” راستی و درستی و پاکی و میهن دوستی و روراستی با مردم و صد البته احترام به رای و نظر کارشناسان واقعی و دلسوز ملک و میهن ” ؟؟
  همینگونه طرز تفکر است که مملکت را به این وضع نابسامان دچار کرده. خداوند مملکت ما را از شر این چنین آرا و نظراتی در امان نگهدارد که هر چه می کشیم از این ” تعصبات پوچ و خشک مغزانه ” است !

 14. حامد گفت:

  ای کاش عکسها رو هم می‌ذاشتید و همچنین لینک وب سایتهایی رو که اسم بردید می ذاشتید تا مطلب مستند بشه و بشه بهتر منتشرش کرد.

 15. m-gh گفت:

  chera inghadr rajebe ahmadi nejad harf mizanid ‘ bandh khoda mamore o mazor ‘ majbore majbor sade tar az ao kasi ra peida nakardan ke hazer beshe hame aberosh ro vasat bezare ‘ bavar konid sare nakh jaye digas ‘ ao ham az zendegish oftade ‘

 16. رررر گفت:

  برادر بسیجی

  باز این همه شواهد رو نادیده میگیری؟ کی میخای چشت رو روی حقایق باز کنی؟

  شما بترس از قیامت که این همه دروغ و تهمت رو میبنی و از اون طربداری میکنی حداقل ساکت باش و چیزی نگو

 17. بسیجی ایرانی گفت:

  سلام به برادر بسیجی خودم
  میگن یک روز بنده خدائی چهارپایی داشت. یک شب یک دزد اون چهارپا رو میبره. به نگهبان شهر خبر سرقت را میدهند. نگهبان سر صحنه حاضر میشه و تا می تونه صاحب چهارپا رو می زنه . مردم اعتراض می کنند و میگن این بنده خدا مال باخته، چرا بجای دزد تنبه می شه. نگهبان جواب میده اگه در طویله رو محکم می بست دزد که نمی تونست دزدی کنه !!!!!!!!!!!!!!!!
  برادر من یکی بیت المال رو حرام کرده و دروغ گفته اونوقت مردمی که اعتراض می کنند باید تنبه بشن و به اونها تهمت زده بشه که دشمن شاد کن هستند .این خط راه آهن یا احداث شده یا نشده .اگه انصاف داشته باشیم می بینیم عقیل برادر حضرت علی (ع ) هم اگه به بیت المال بخواهد دست دازی کنه باید تنبه بشه مگر اینکه از نظر شما آقای احمدی نژاد مثتثی باشه
  خداوند همه ما را به راست هدایت کند

 18. ناشناس گفت:

  آقای بسیجی سلام
  بهتره دلیلی برای تکذیب خبر اعلام کنی؛ وگرنه اگر حقایق عنوان شده سیاه باشد که نمیشود آن را بازگو نکرد؛ پس برو دنبال سفید کاری تا اخبار سفید را هم بزنه این کلمه ناز ما

 19. akhak گفت:

  سلام علیکم
  ما می خواهیم که ان شاالله کشوری قوی وقدرتمند داشته باشیم و روز به روز با اخلاق تر وعلمی تر باشد وبه سفارشهای نبی اکرم ص و امامان معصوم نزدیکتر باشیم
  اگر اینجوری که بیش می رود هرگز به اسلام نزدیک نشده ایم بلکه فاصله گرفتیم الان روؤسای مملکت ما بجون هم اقتاده اند هر کدام دیگری را نفی می کند وتهمت وطعنه های زشت به هم می زنند هر کدام دیگری را گروه خوارج ودیگری را اصحاب پول وزر می نامند چرامملکت ما به این روز افتاده است رئيس جمهور ما هر وقت كه شد یک جمله با طعنه می پراند ودیگران را به مسخره می گیرد ودیگران هم به طریق دیگر به امید روزی که مثل اول انقلاب همه گوش به فرمان امام ره باشیم حرفهای امام را هر روز متذکر شوید
  پیامبر اسلام حضرت محمد ص می فرمایند:راست بگویید حتی اگر به ضرر شما باشد
  ایا ما به این سفارش نبی اکرم عمل می کنیم ؟
  ملت شریف ما تا به کی باید هزینه کند وسردر گم این افعال مسئولان باشند

 20. محمد گفت:

  عناد نکنيد . اين گونه مسائل در زمان رياست ديگر عزيزان نيز مسبوق به سابقه بود و يک امر طبيعي در دولتهاي ايران به شمار ميرود .

 21. مهدي گفت:

  بچه بسيجي اين عذاب الهي كه ميگي همون نيست كه براي آمريكاي عذاب الهي حساب ميشه و براي ما امتحان الهي

  برو جمع كن بنده خدا هر چي ميكشيم از اين برادران بظاهر بيسجي هست كه ابرو لباس مقدسي رو كه شهدا عزيزمان بر تن ميكردند

  را هم امروز برديد

  خدا ريشه تون را برداره كه دين ايمان مردم را برديد و چقدر ها رو بخاطر رفتار تون از دين زده كردين

 22. حسین گفت:

  این کامنت بسیجی را خودتون علم کردین که بقیه جواب بدن و بحث داغ بشه وگرنه برای شما که دیگه بحثی نمونده همه فهمیدن که جنبش سبز ولدالزنا هست و با توهمات موسوی و خواب اصحاب کهف کروبی دنیا اومده.
  ………….

 23. عاشق وطنم ایران گفت:

  برادر بسیجی:
  با سلام اگر شما بسیجی واقعی هستید باید براساس مرامی که دارید نسبت به مسئله فوق تحقیق و یک بلیط شیراز به تهران تهیه و مسافرت بفرمایید آن موقع از درستی مطالب همشهریان خود مطلع می شوید که چگونه دارند با دین سر این ملت کلاه می گذ ارند امید وارم شما از آن دسته نباشید

 24. بسیجی ایرانی گفت:

  سلام به همه بزرگواران
  من با هیچ کس عناد ندارم فقط یه سوال پرسیدم حالا اینکه چرا بزرگواری تهین می کنه نمیدونم !!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  به قول دوست عزیزمون آقای معتمد متاسفانه این گونه مسائل در زمان دیگر عزیزان هم مسبوق به سابقه بود !!!!!!!!!!!
  اما دوستانی که معتفدند این فقط یک سیاه نمائی ، من فعلا 2 راه به ذهنم می رسه :
  اول اینکه اونهائی که معتقدند این راه آهن احداث شده برن و از نزدیک ببینند به حرف من و امثال من هم توجه نکنند
  دوم که راه آسون تری هم هست به ترتیب زیر عمل کنند:
  در گوگل عبارت شرکت قطارهای مسافری رجا را تایپ کنید بعد روی قسمت پایگاه اصلی و بعد از آن هم روی برنامه حرکت قطارها کلیک کنید .
  برنامه حرکت قطار در پاییز و زمستان 89 را که شامل 108 آیتم است را مشاهده کنید . خواهید دید برنامه ایی برای حرکت قطار شیراز اصفهان وجود ندارد. دوست عزیزی که فکر می کنه من اشتباه می کنم لطفا بنده را راهنمائی کند