سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » یادداشتی پیرامون قطعنامه 1929 شورای امنیت...
» قطعنامه شورای امنیت از نگاه موسوی

یادداشتی پیرامون قطعنامه 1929 شورای امنیت

چکیده :همه توجه داشته باشیم که قصد از تحریم ها صرف به زانو درآوردن دولت نیست. تجربه 28 مرداد 1332 و سرنوشت تلخ عراق وافغانستان در زمان معاصر پیشاروی ماست وهشیاری مضاعف آنکه چه بسا بخشی از دولتیان شانس بقای خود را درادامه این بحران وتشدید مخاصمات وحتی تشویق دشمنان برای تعرض نظامی ببینند. بر جنبش سبز است که بین پایداری بر اصول و هویت خود و مقابله با این خطر روشن وفاقی ایجاد نماید. ما باید عنصر مقاومت در مقابل تهدید و تعرض خارجی را به عنوان یک ضرورت در کنار سایر مطالبات خود...


کلمه: میرحسین موسوی نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس در یادداشتی به طرح نظرات خود پیرامون قطعنامه 1929 شورای امنیت علیه کشورمان و نیز تدابیری که می توان برای مواجهه با پیامدهای پیش روی ایران لحاظ کرد پرداخت.  به گزارش کلمه متن یادداشت میر حسین موسوی به شرح زیر است:

سرانجام و متاسفانه قطعنامه 1929 شورای امنیت صادر شد. قطعنامه و قطعنامه هایی که می توانست با تدبیر وعقلانیت بر کشور ما تحمیل نشود. تاکید بر این واقعیت نمک پاشیدن روی زخم نیست؛ بلکه از آن روست که تجاهل در این زمینه پیامدهای آن را وخیم تر خواهد ساخت. اینکه بگوئیم این قطعنامه چون یک دستمال استفاده شده است مصائب ناشی از سیاستهای پر هیاهو وعوامفریبانه راتخفیف نخواهد داد. البته در این میان، فحش و توهین به کشورهای دیگر ممکن است مصرف داخلی برای عده ای کم اطلاع داشته باشد اما در واقعیت بیرونی جز بدتر کردن اوضاع تاثیری نخواهد داشت. مگر تردید داریم که مسئولان این کشورها همواره منافع خود را  در چهارچوب منافع ملی کشورشان تعریف می کنند و نه متاسفانه مانند برخی از سیاستمداران ما که منافع خود وجناح خود رابه جای منافع ملی جا می زنند. من امیدوارم که ملت ما به پاسخی که وزیرامورخارجه روسیه به یکی از سخنرانی های عوامانه داد دقت کرده باشند. این جوابیه یک واقعیت بدیهی در روابط بین الملل را تکرار می کند و اینکه برای روسیه ( وشما کشورهای دیگر چون آمریکا، چین، ترکیه و برزیل و… را اضافه کنید) مهمترین مساله حفظ منافع ملی روسیه است، اگرچه درک این نکته ساده برای کسانی که اسیر منافع کوتاه مدت خویشند مشکل باشد. برای اینجانب مانند روز روشن است که این قطعنامه بر امنیت و اقتصاد کشور ما اثرخواهد گذاشت. تولید ناخالص را پائین خواهد آورد، بیکاری را بیشتر خواهد کرد، مردم را در تنگنای مشکلات بیشترمعیشتی واجتماعی قرار خواهد داد، فاصله ما را ازکشورهای در حال رشد جهان بویژه کشورهای همسایه رقیب بیشتر خواهد ساخت و آخرین میخ را بر تابوت چشم اندازبیست ساله خواهد کوبید. کدام عقل سلیم است که نداند کشورما امروز پس از صدور قطعنامه آسیب پذیرتر و منزوی تر از گذشته شده است؟

سرنوشت کشورهای دیگر در منطقه که در دام لفاظی های مغرورانه ومیان تهي دولتیانشان افتادند وسرنوشت شوم و ترحم برانگیزي پيدا کردند باید جلوی چشم همه ما باشد.

آنچه در شرایط کنونی مهم است، اندیشيدن به راه حلهائی است که بتواند احتمالات خطر رابرای استقلال، تمامیت ارضی و حقوق مشروع کشور به حداقل برساند و در عین حال پاسدار آزادی و حقوق شهروندان باشد که حفظ امنیت ملی بدون پشتوانه شهروندانی آزاد و آگاه ممکن نیست. شبکه های سبز مشفقانه به راه حلهائی که می تواند به دفع این شر عارض گشته کمک کند بپردازند.  قبل از اشاره به تعدادي از این راه حل ها تاکید بر محکومیت این قطعنامه ظالمانه ضروری است.  ما در شرایطی محکوم می شویم که به سادگي ازجنایات در سرزمینهاي اشغال شده فلسطین وبمبهای هسته ای آن غمض عین می شود وحق استفاده صلح آمیز از تکنولوژی هسته ای ازما دریغ می گردد. بی تردید این یک قطعنامه بر ضد ملت ماست. گرچه در کنار آن ما نمی توانیم ازتاثیر سیاستهای ماجراجویانه و مغشوش چشم بپوشیم…

1- اولین وضروری ترین راه حل و حتی فوری ترین آن اطلاع رسانی صادقانه به ملت است. این حق مردم است که ماهیت قطعنامه و تحریم های دیگری که در حال افزوده شدن به آن است بشناسند. باید آنها بدانند این تحریمها چه اثری بر سفره آنها و روی نرخ بیکاری و تورم وتولید وپیشرفت کشورو امنیت می گذارد. صرفا گفتن اینکه این قطعنامه یک ورق پاره است مشکل مردم و کشور را حل نمی کند. اگر قرار است مردم در مقابل بحرانی که ناخواسته در حال ورود به آن هستند مقاومت کنند ضرورت دارد که اعتماد آنها جلب شود و اعتماد جز ازطریق راستگوئی حکومت و شفافیت اطلاعات بدست نمی آید.

2- ازمواردی که لازم است مردم حتما بدانند خطرات امنیتی قابل پیش بینی ناشی از قطعنامه جدید است. بسیاری از ملت ما نمی دانند مسیری که با ندانم کاری و گزافه گوئی های بی مورد درآن افتاده ایم تاچه حد خطرناک است. اینکه کسانی بخواهند با بذله گوئی و رجزخوانی خیال خود ومردم را راحت کنند خیانت به مردم است. اگر می خواهیم آمادگی مردم را به عنوان مهمترین عامل بازدارندگی در مقابل خطرات احتمالی قراردهیم باید در حد ممکن پیامدهای احتمالی امنیتی شرایط موجود را به اطلاع آنها برسانیم. اگر این اقدام برای مسوولان کشور دشوار است حداقل رسانه های غیر دولتی آزاد گذاشته شوند که بدون اغراق و دلسوزانه اطلاعات و تحلیل های لازم را به مردم انتقال بدهند.

3-شرایط تازه ایجاب می کند که دایره مشاوران پرونده حساس هسته ای گسترده تر شود. تا آنجا که نویسنده اطلاع دارد بر خلاف دوران جناب اقای خاتمی عده کمتر وکم تجربه تری درگیر این پرونده حساس هستند. و به طور قطع یکی از دلایل ورود به این مرحله ناخوشایند و بحرانی تنگ بودن دایره مشاوران زبده است. در کشورهای موفق دولتها علیرغم برخورداری ازمشروعیت ناشی از رعایت میثاقهای ملی سعی می کنند در چنین مواردی ازعقلانیت جمعی و حتی اجماع نسبی استفاده کنند. چه اشکالی دارد همچون پرونده گروگانهای امریکائی، تصمیم گیری در مورد اصول حاکم بر سیاست هسته ای کشور به تصویب مجلس برسد، نه آنکه مجلس درآخر کار با مصوبات فرمایشی خرابکاری های تصمیم گیران را توجیه نماید. چرا باید چند نفر پنهان از نظر مردم در مورد پرونده هائی که به سرنوشت همه ملت مربوط است تصمیم بگیرند؟ مگر قرار نبود مردم حاکم بر سرنوشت خود باشند؟ چرا فکر کنیم که مردم باید با هرچه ما تصمیم گرفتیم موافق باشند؟ آیا اصل مربوط به رفراندوم جنبه زینتی دارد که هر زمان برای حل مسائل مهم کشوربه آن اشاره می شود طوفانی از اتهام و توهین راه می افتد؟ آیا جای آن نیست که در موارد حساس نظر ملت را از این طریق پشت سر تصمیمات مهم قرار دهیم؟

4- در شرایط کنونی شکاف بین ملت و دولت، خطر بیگانگان و بد خواهان از همیشه بیشتر است. نتایج ناشی از تقلب انتخاباتی و سرکوبهای بعد از انتخابات ومصائب ناشی از سوء مدیریتها و فساد و دروغ و آشفتگی سیاستهای اقتصادی و فرهنگی منجر به بحران اعتماد به حکومت و فاصله گرفتن مردم از دست اندرکاران شده است. امروز ضرورت پرداختن به راه حلهای شبیه آنچه در بیانیه شماره 17 آمده است بیش از همیشه خود را نشان می دهد. یک دولت نامشروع و سرکوبگر ودر حال جنگ با ملت خود نمی تواند در مقابل تهدیدات بیگانه مقاومت نماید. در چنین حالتی یا باید به بیگانگان باج دهد و یا کشور را در آستانه خطرات مهلک افکند. در این وضعیت ایجاد دورنمای اطمینان بخش برای انتخابات آزاد و رقابتی و غیر گزینشی و آزادی مطبوعات و رسانه ها و آزادی زندانیان سیاسی ورسیدگی جدی به خانواده های شهدا وآسیب دیدگان یک امر حیاتی است. اگر سرمایه ما در هماوردی با شرایط خطیر کنونی، ملت است باید به ملت وآراء و نظرات آن احترام گذاشت و درهر تصمیمی اکنون قبل ازهمه به تاثیرات آن بر زندگی کارمندان و کارگران و معلمان و اقشار حقوق بگیر و مستضعف اندیشید. این عادلانه نیست که اقشار تهیدست و جوانان جویای کار چوب تصمیمات مستبدانه و ماجراجویانه دولت را بخورند. ودرعین حال همه شاهد باشند یک عده عربده کش چماقدار که به جان ومال وآبروی مردم در روز روشن افتاده اند به عنوان طرفداری از دولت در روز روشن از به توپ بستن مجلس سخن بگویند. آیا این است شیوه ی اداره جهان؟

5- با کینه ها و دشمن تراشی ها وتصفیه های جناحی، نظام بیش ازهمیشه دستانش از نیروهای کارآمد خالی است. تاملی اندک به ماجراهای سال گذشته نیویورک و کنفرانس ژنو می تواند ضعف مفرط دولتیان را نشان دهد. کشور امروز برای عبور ازاین بحران خطرناک نیازمند استفاده از همه ظرفیتهای مدیریتی خویش است. خطرآنچنان مهم است که به خاطرآن استفاده ازتجربیات ومنزلت شخصیت هائی چون جنابان هاشمی و خاتمی و روحانی و آقازاده و لاریجانی و… ضرورت داشته باشد. آیا تامل بر انگیز نیست که از مسافرت رئیس جمهور سابق کشور(با احترامی که در سطح بین الملل دارد) برای استفاده از تریبونی که می توانست در آن از حقوق ملت درزمینه هسته ای دفاع نماید جلوگیری شود؟ کیست که نداند اغلب مدیران برجسته و نیروهای زبده برای اداره کشور در شرایط بحرانی کنونی ازمدار تصمیم گیری ها و سیاستگزاری ها به کناری گذاشته شده ا ند؟ آیا این واقعیت آشکار، دلهره آور و شک برانگیز نیست؟

6- سپاه امروز در گیر مسائل سوال برانگیزی است. از سویی اسلحه سپاه وبسیج به جای دشمن در مقابل مردم قرار گرفته است ودر سرکوب و دستگیری ها و بازجوئی ها ی نیروهای سیاسی و معترضین نقش درجه اول دارند و از سوی دیگر سپاه در حجم غیر قابل باوری درگیر مسائل اقتصادی است. به یقین بازگرداندن سپاه به سوی مسوولیت های اصلی خود می تواند هم نقش افتخار آمیزی که این نهاد در دفاع مقدس داشت احیا کند وخطرات ناشی از طمع بدخواهان را کاهش دهد و هم در سلامت اقتصادی جامعه وکاهش امواج روز افزون فساد و دلگرمی بخش خصوصی موثر واقع شود. سپاهی که مشغله فکریش بالا و پائین رفتن قیمت دلار و دخالت در امور بانکداری و بازارسهام وپیمانکاری و صادرات و واردات است نمی تواند برای تامین امنیت کشورو انقلاب مورد اعتماد باشد. ومتاسفانه در این معرکه ما شاهد زوال اعتبار قدیمی و پشتیبانی مردمی سپاه خوهیم بود.  قابل پیش بینی است که با ادامه این روند سپاه به جای دفاع از ملت و کشور به دفاع از شرکتها و سهام وموسسات پولی و مالی خود و سرانجام به جای دفاع از کشور وانقلاب به دفاع از از سازمان و تشکیلات خود بغلطد ویا به تمامی در اختیار یک قدرت مستبد و ضد مردمی قرار گیرد. اگر محبت و اعتماد مردم به نیروهای مسلح بزرگترین سرمایه آنها باشد امروز با عملکرد سپاه در حوزه امنیت داخلی و اقتصاد این سرمایه اجتماعی بی بدیل در حال ذوب شدن است.

ما همه می دانیم که سپاهیان سلحشور و یاران باکری ها و همت ها از این روال بیزارند. از یاد نبریم نفرت مردم از نهادهای اقتصادی و امنیتی رژیم شاهنشاهی تا چه حد در ظهور و بروز خشم مردم موثر بود. با شرایط تحمیلی ناشی ازقطعنامه و تحریم ها بازبینی نقش سپاه و بسیج یکی از مهمترین اقداماتی است که نیروهای خیرخواه از هر جناح و دسته ای باید خواستارآن باشند. درحاشیه صریحا بگویم که حمله با پرچم بسیج به جناب اقای کروبی و خاتمی و ماجرائی که در 14 خرداد شاهد آن بودیم و اخیرا حمله و توهین به مجلس منافع ومقاصد طراحان قطعنامه را راحت تر می کند.

7-   نکته اخرآنکه همه توجه داشته باشیم که قصد از تحریم ها صرف به زانو درآوردن دولت نیست. تجربه 28 مرداد 1332 و سرنوشت تلخ عراق وافغانستان در زمان معاصر پیشاروی ماست وهشیاری مضاعف آنکه چه بسا بخشی از دولتیان شانس بقای خود را درادامه این بحران وتشدید مخاصمات وحتی تشویق دشمنان برای تعرض نظامی ببینند. بر جنبش سبز است که بین پایداری بر اصول و هویت خود و مقابله با این خطر روشن وفاقی ایجاد نماید. ما باید عنصر مقاومت در مقابل تهدید و تعرض خارجی را به عنوان یک ضرورت در کنار سایر مطالبات خود بنشانیم و نشان دهیم که راه خروج از این بحران و خطر در برگشت به اصول و راه حلهائی است که جنبش سبز در یک سال عمر سر افراز خود همواره منادی آن بوده است. جنبش سبز باید از تمام توان بین المللی خود استفاده کند تا به قدرتهای خارجی نشان دهد به آنها اجازه نمی دهد از ضعف وعدم مشروعیت دولت کنونی استفاده و به استقلال، تمامیت ارضی و منافع عالی کشور آسیب رسانند.

جنبش سبز همچنین از طریق آگاه سازی همه جانبه اقشار اجتماعی و نخبگان به سرکوبگران اجازه نخواهد داد با ایجاد وضعیت اضطراری در کشور و استقبال از درگیری های نظامی از پاسخگویی و مسوولیت پذیری فرار کند و به تشدید سرکوب و ارعاب مخالفان بپردازد و یا در خفا برای تامین منافع کوتاه مدت خود بر سر منافع عالی ملی تن به سازش های خفت بار دهد.


162 پاسخ به “یادداشتی پیرامون قطعنامه 1929 شورای امنیت”

 1. ناشناس گفت:

  کاش ما مردم چند تا سیاستمدار دلسوز و آگاه مثل تودر حکومت داشتیم .

 2. مهدیار گفت:

  دقیقا حرفایی رو زده که کلینتون تو مصاحبش گفت انتظار داریم ایران بگه … دقیقا کاری رو میکنه که آمریکا و اسرائیل زور میزنن مسئولان ایرانی اینو بگن … به جای اینکه آمریکا و شورای امنیت و اینا رو محکوم کنه که چرا مقابل خواسته مشروع ملت وایسادید … اومده به دولت میکه چرا برا گرفتن این حق ایستادگی کردی به هر قیمتی .. میگه بیا رفراندوم بگیر که آیا اصلا مردم این حقو میخوان یا نه … فک کنم ایشون پنبه تو گوشش بود شعار 4 ساله ملت که انرژی هسته ای حق مسلم ماست رو نشنیدن … خدا یک کم عقل بده ایشالله …

  • ناشناس گفت:

   حق مسلم شما را هم دیدیم که چگونه سر از ترکیه درارود انهم بعد از چند سال بیچاره کردن مردم و حق مسلم گفتن.خفتی از این بالاتر می شناسید.

  • من گفت:

   بی عقل! کدوم ملت شعار دادن انرژی هسته ای کوفت مسلم ماست؟؟ ها ؟ مردمی که پول اجاره خونشون رو ندارن بدن؟ مردمی که سه ماهه یه تکه گوشت از گلوشون پایین نرفته؟ مردمی که قبضهای پرداخت نشدشون رو تاقچه خونشون ردیف شده؟؟ مردمی که حکومت جمهوری اسلامی روز 25 خرداد طرفشون تیراندازی کرد؟ جوانان بیگناهی که توسط همین حکومت زمین گیر شدن؟؟ معلومه که همچین کامنت مزخرفی میذاری چون اینقدر از پول حروم خوردن خوش و سرمستی که اصلا از حال مردم بدبخت خبر نداری. تمام مشکل مردمو تو همون انرژی هسته ای لعنتی میبینی. خاک دو عالم بر سرت

   کلمه حالا که فحاشی مخالفان !! رو درج میکنی باید اینو هم بذاری چون دیگه تحملم تموم شده.

   • مير حسيني ديگر گفت:

    به جان همه ي كساني كه همه ي ما ها دوست داريم آخرين باري كه در خانه مان گوشت قرمز خورديم عيد بود كه برادرم يك بز براي سلامتي خانواده قرباني كرد و آخرين باري كه گوشت قرمز خودم خوردم در دانشگاه صنعتي اصفهان بود.
    آخرين باري كه كاركنان سپاه پاسداران و بسيج گوشت قرمز نخورده اند به نظر شما كي بود؟؟؟
    مدير كلمه اين كامنت را جهت اطلاع رساني تائيد كن تو رو به جد مادرم

 3. فاطمه گفت:

  هوشیاری سید عزیز خاری است بر چشم دشمنان داخلی (جاهلان) و خارجی (زورگویان)

 4. افق تاريك گفت:

  درم داران عالم را كرم نيست/
  كرم داران عالم را درم نيست/

 5. پیمان گفت:

  میر حسین عزیز شجاعت -درایت ودلسوزیت مایه ی مباهات هست.با تمام توان سبز میمانیم

 6. پیام حق گفت:

  با تمام توان
  سبز میمانیم .
  یاحسین میرحسین

 7. سرباز سبز گفت:

  دید روشن و منطقی سبز تان مایه مباهات و افتخار است

 8. همرنگ سبز گفت:

  میر حسین موسوی آخرین کسی ست که می تواند این جنبش را آنچنان هدایت کند که حتا دشمنانش نیز از آن به رستگاری برسند. اما اگر میر حسین نتواند کاری بکند آنگاه مردم کاری دیگر خواهند کرد. امید است تا این چند روز باقی مانده کاری بشود. در غیر این صورت وضع بسیار بد خواهد شد. از رنگ آسمان پیدا ست!

 9. ناشناس گفت:

  جناب دکتر احمدی نژاد، از هر آنچه که بر علیهش هست کاغذ پاره یاد میکنه، وزیر کشور پیشنهادیش رو یادمونه وقتی گندش دراومد که مدرک آکسفوردش جعلیه، با تمام وقاهت میفرماید، مگه این کاغذ پارهها باید کشور رو اداره کند؟؟ یا در مورد قطعنامه های به این مهمی میگن دستمال و کاغذ و چی و چه، آخه عزیز ،همینه که کشور جای پیشرفت، عقب گرد میکند، چون ما مدرک دارای واقعی مملکت بی کاریم و تو خیابون دنبال کار و دوستان و اقوام حضرت عالی بی دانش و اطلاع از هیچ در حکومت کردن نقش بازی میفرمایند، خوب همین که این درسها رو تو مدرسه و دانشگاه نخوندی و دوستان و همکارانت نیز نخوانده اند!!! برای همین نمی فهمی که این قطعنامه ها چه قدرررررررررررررررررر مهم هستند !!!!! نخوردی نون گندم ندیدی دست مردم؟؟؟؟؟

 10. زنده باد سبز گفت:

  تحلیل منطقی‌ و درستی‌ بود اما چه فایده که قدرت امروز در دست یک عده بی‌ سواد و قدرت طلب هست که دروغ غذای روح و سؤ استفاده از بیت المال غذای جسمشون شده.یا حسین میرحسین

 11. دکتر ابراهیم مروی نژاد گفت:

  آدم شک می کند که چه دستهائی در کار بود تا بسیج را این گونه به کلی تخریب کرد. و به همراه آن به تخریب سپاه برخاست…. دستهای مرموزی جوانان را بیش از پیش بر ضد سپاه وبسیج بر می انگیزند. همین فرمایش برای موی سر یکی از کارهای شبهه انگیزی است که معلوم نیست چه دستهائی در پشت آن است. حیف از بسیج و سپاه … این مصیبت را دولت بر سر مردن در نیا ورده است. دستهائی در اعماق مراکز تصمیم گیری نفوذ کرده اند که دستهای دشمن هستند. … نمی دانم هنوز فرصت هست که بسیج و سپاه را به راه درست برگرداند یا همه فرصتها از دست رفته است و ما در آستانۀ یک فاجعه بزرگ هستیم. من می ترسم خیلی می ترسم. می گریم بر ایران. حیف از ایران.

 12. ناشناس گفت:

  سلام
  از سالگرد درگذشت شهادت گونه میرعلی حبیبی موسوی خامنه نگذرید و یادی از وظیفه حکومت در اعلام برائت از این قتل و پیگیری قاتل و ….
  روحش شاد.

 13. ناشناس گفت:

  به اون آقای جواد اگر یک سری به تعداد پتنت های ثبت شده کشور های فکسنی که تا چند سال پیش برای ما جز مصرف کنند ه تکنولوزی غرب نبودند بزند دستش می اید که چقدر ما عقب مانده شدیم با این تجریم ها. کشور ها ئی مثل عربستان سعودی هم در زمینه نواوری تکنولوژ ی از ما چلو تر رفته اند. ما سالهای زیادی است که می خواهیم از اقتصاد مبتنی بر نقت به اقتصاد دانش مجور تبدیل شویم اما به خاطر همین تجریمها نشده است. مگر شما اصلا با پیشرفت مخالف باشی.

 14. saeed گفت:

  با سلام احترام
  سوالی که بنده از جنابعالی داشتم اینکه چرا از اعتصابات استفاده نمی کنید در حالی که میدانید اعتصاب بازاریها دولت را فلج و ساقط خواهد کرد؟

 15. محمد گفت:

  زنده باد میر حسین موسوی ، رهبر جنبش سبز علوی

 16. ناشناس گفت:

  سایت محترم کلمه اگر چه شما مطالب مخالف مستدل را درج نمی کنید و فقط عادت کرده اید به به و چه چه عده ای خارج نشین را در سایت درج کنید اگر هم مطلب مخالفی را درج کنید یک خط توهین فرد عصبانی را درج می کنید و بعد صد کامنت پاسخ می گذارید ولی به هر حال من مطلبم را می نویسم.
  ای کاش یک نفر این بیانیه را برای خود آقای موسوی بخواند! آقای موسوی این مطالبی که گفته اید از نتایج تلاشهای جنابعالی در جنبش به اصطلاح سبز است. این قطعنامه در نتیجه آتش بازیهای جنابعالی و در حمایت از جنبش سبز از سوی آمریکا بر علیه کشور ما به تصویب رسید. درحالی که در اوج قدرت در سیاست خارجی بودیم و درست در لحظه ای که باید میوه سالها استقامت خود را می چیدیم با ندانم کاریها و قدرت طلبی های جنابعالی دشمنان ملت باز به طمع افتادند که انگار هنوز می توان ایران را به زانو در آورد. حتی اگر بر فرض محال هم در انتخابات تقلب شده بود اقدامات شما هیچ توجیهی نداشت. راستی آقای موسوی چه خوب شد که شما بعد از یک سال شرارت و آتش بازی فهمیدید که کشور در چه وضعیت بحرانی از نظر اقتصادی قرار دارد و یادتان افتاد که باید به فکر این ملت بود نه به فکر پیروزی و رسیدن به قدرت به هر وسیله ای که باشد. البته حل مشکلات ایران با نسخه ای که اصلاح طلبان می دهند و آن تسلیم در برابر قدرتهای زورگو است برای همه سیاستمداران آسان است. مثل همه کشورهایی که تسلیم آمریکا هستند و هیچ قطعنامه ای علیه آنها صادر نمی شود. اما اگر قرار بر این بود اصلا نیاز به انقلاب و سر کار آمدن امثال شما ها نبود. شاه از همه شما بهتر تسلیم آمریکا بود. مطلب زیاد است و افسوس که عده ای منافق صفت که اصلا نظام را قبول ندارند و اصلا دین را قبول ندارند اطراف شما را گرفته اند و باریتان کامنت های زیبای پدرجان و رئیس جمهور جان می گذارند و شما را می فریبند. خدا همه ما را هدایت کند .

  • sahar گفت:

   man kamelan ba shoma movafegam ….mamnon …

  • هادی گفت:

   آقای ناشناس، این همه دم از استدلال و منطق و این جور چیزها گفتی، همه ی حرفت و منطقت همین بود؟ مثل اینکه یادت رفته که بعد از انتخابات این اولین قطعنامه بود و بقیه قطعنامه ها در «اوج سیاست خارجی» دولت احمدی نژاد صادر شده است. ولی خداییش کلی از این منطقت خندیدم و متوجه شدم که طرفداران دولت از چه قشری هستند.

 17. ناشناس گفت:

  چشم بسته غیب گفتید آقای موسوی !! در این سالهای بحران اقتصادی بدون پیش بینی شما هم مشخص است که وضعیت چندان مطلوب نخواهد بود.

 18. سعید گفت:

  خوشم میاد آقای موسوی از ترس کیهان همه بیانیه های خود را روزهای پنجشنبه منتشر می کنند که مبادا کیهان با تفسیر خودش دروغ های موسوی را لو بده و بی تأثیر کنه

  • یا حسین میرحسین گفت:

   کیهان مثلا جواب بده چی میشه ؟کیهان کیلویی چند.کی کیهان می خونه اخه .هر کی می خواهد مغزش وفکرش مغشوش بشه بره کیهان بخونه.

  • مهرداد گفت:

   مگه تو كيهان هم تفسير منطقي پيدا ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 19. قادر گفت:

  اصلاح طلبان همیشه آدم های بزدلی بوده اند که از تشرهای آمریکا می ترسیدند! من نمی دانم چرا نام خود را انقلابی می گذارند. انگار شما هنوز نفهمیده اید که اگر قرار باشد با سیاست مدارا با آمریکا برخورد کنید او از شما خیلی زرنگتر است و به کمتر از سرنگونی شما نمی اندیشد.

  • نصيحت گفت:

   اي آقاياني كه مخالف جنبش سبز هستين،اي آدمهايي كه خود را پيرو اسلام و شيعه مي ناميد و اي انسانهايي كه ميگيد ايران آزادي دارد،با همه اي شما ها هستم:”  شماها حتي با فيلتر شكن دارين وارد اين وب سايت مي شوين و اين حداقل ازادي را كه ديدگاه تون ،كه حتي مخالف جنبش سبز هم هست را بايد با فيلتر شكن و ترس بيان كنيد”. مگر ولي امر شما آقاي خامنه اي  و مراجع تقليدتون نگفتن كه استفاده از فيلتر شكن حرامه؟؟؟پس چرا گوش نمي كنيد و گم نميشين و فضاي سايبري رو دارين همچون فضاي فيزيكي ايران حروم ميكنيين؟؟

 20. حقق گفت:

  خسته شدم از اینکه این همه گزافه گویی میکنید…

  • ناشناس گفت:

   اتفاقا ما هم خسته شدیم از این ارتش سایبری که هی چند نفرو می فرسته،یه کامنت میذارن و هر چی لایق خودشونه می نویسن و در میرن!عزیز برادر برو بشین ثانیه نیوز و کیهان بخون،انقدر هم حرص نخور واسه قلبت ضرر داره!!!!!

  • ایرانی سبز گفت:

   بابا تو این سایت فیلتر شده مان هم ولمان نمیکنید .کشورو نابود کردین داریم زیر بار گرانی و تورم وتحریم وخفقان خفه می شویم خسته شدیم ازتون .خسته شدیم از رییس جمهوری که کشور را با ندانم کاری و گزافه گویی به مرز ویرانی رسونده.خسته شدیم از شعبان بی مخ ها.نه قانونی بر جا مانده ونه مجلسی ونه قوه قضایی .خسته شدیم از اینهمه جهالت و خرافات که اسمشو اسلام گذاشتند.خسته شدیم که نمی توانیم حرف بزنیم الان من خیلی حرفا دارم که نمی توانم بزنم بعلت خفقان و دیکتاتوری.میرحسین عزیز چه خوب شد امدی و با راه سبز امیدت اندکی این خستگیهای فراوان ما کمتر شد.درود بر تو که با هر بیانیه و سخنرانی از حق مردم دفاع نمودی .درود بر ایستادگی واستقامتت که محکم بر مواضع بر حق خودت ایستاده ای.کلمه(سخن) بر حق سلاح بزرگی است که تو بدرستی از ان بهره می بری.

 21. سخن گفت:

  وارونه نگاه کردن به موضوع همین میشود که شما بهم بافتید

 22. شاهد گفت:

  همین امروز اگر دولت و ملت دچار یک مشکل اقتصادی شوند و یا قطعنامه دیگری تصویب شود اولین کسی که از خوشحالی در پوست خود نمی گنجد خود آقای موسوی است. و این نیست مگر حس انتقام و جاه طلبی!

 23. سبز گفت:

  فقط چند ثانیه تصور کنید چنین انسان شریف و عاقل و کاردانی می توانست رئیس جمهور این کشور تشنه ازادی و استقلال شود بجای این……..
  یا حسین
  میر حسین

 24. حسن گفت:

  دورد بر میر فرهیخته ما

 25. مهرداد گفت:

  بازهم یک تحلیل دقیق از شرایط توسط جناب آقای موسوی. ولی به نظرم ما بیشتر از تحلیل نیاز به راهکار عملی داریم که آقای موسوی باید این راهکار را مشخص کنند

 26. nima گفت:

  سلام. واقا نوشته جامع و کاملی بود. این نشون دهنده دید باز اقای موسوی و دلسوزی ایشون برای نظام و مردم بدون هیچ چشم داشتیه.من نمیدونم چرا بعضی از دوستان معتقند اقای موسوی باید سکوت کنه و در مورد هیچ موضوعی حرف نزنه. ایشون یک شهروند ایرانیه و حق داره در مورد کشور و مسائل اون اظهار نظر کنه. خیلی خوشحالم رهبری مثل مهندس موسوی دارم.

 27. arash گفت:

  هرچه آدم … همه زیر پرچم کیهان و امثالهم سینه میزنند.مملکت گل وبلبل داریم.ریشه همه این فسادها و رانت خواری و فقر همه و همه استعمار است نه عملکرد یه مشت از خاندان قاجار نفهم تر

 28. مهرزاد گفت:

  واقعا باید تاسف خورد به سیستمی که از وجود شخصی چون مهندس میر حسین موسوی بهره مند نیست
  با تشکر از راهنمایی مهندس
  پیروز باشید

 29. مانی افشار گفت:

  من کاملا موافق تحریم ها هستم. بعدا در همین رابطه نوشته های خودم را برای سایت کلمه ارسال می کنم.
  موافق حرف های مهندس هستم . اما با دید کاملا سطحی داریم موضوع تحریم ها را دنبال می کنیم.
  این تحریم ها هیچ تاثیری روی سفره مردم ندارد. این دولت و حاکمیت است که می خواهد از فرصت پیش آمده سو استفاده کند و با گرانی اجناس روی خانواده ایرانی فشار واقعا زیادی بیاورد. در غیر این صورت قصد آمریکا از تحریم ها فشار روی مردم سبز ایران نیست.

 30. سهراب گفت:

  یا حسین … میر حسین

 31. سرباز سبز میرحسین گفت:

  VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV
  کلام شما آنقدر دلنشین است که هر جمله اش برای من
  مساوی است با یک مصراع از سرود،
  ای ایران ای مرز پر گهر
  VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

 32. محمد گفت:

  درود بر نخست وزیر محبوب امام عزیز و یارانش

 33. نوید گفت:

  موافقم مهندس … کنارتیم .

 34. ناشناس گفت:

  چرا یک تلویزیون ماهواره ای راه نمی اندازید؟ این از همه چیز لازمتره.

 35. مهدی گفت:

  به وجود همیچین آدمی تو این کشور باید افتخار کرد.جا داره خط به خط این نوشته رو ده ها و حتی صدها بار خوند و تفسیر کرد.اما کو گوش شنوا…این دولت کودتا و خیلی آدمهای متحجر دیگه فقط حرف میزنن …انگار هیچ گوشی برای شندین ندارن

 36. ناشناس گفت:

  ba salam va khaste nabashid. lotfan khodetan matne kamele ghatname ra montasher konid.ya hossein mirhossein

 37. حميد گفت:

  اقاي ميرحسين اين صحبت هاي تو نشان مي دهد كه بايد با دشمنان ، تسليم مابانه صحبت كرد و مانند خاتمي مخفيانه پيمان سعد آباد را كه محتواي آن قبول 8 سال توقف غني سازي است را امضا كنيم ، يا مانند هاشمي مك فارلين را دعوت كنيم به تهران و لي وقتي امام و ياران امام و ملت فهميدند و اعتراض كردند بگوئيم مك فارلين خودش آمده ؛ يا مانند بازرگان با آمريكايي ها درباره گروگانهاي لانه جاسوسي از در تسليم وارد شويم يا مانند خودت (مير حسين ) با هماهنگي با لندن و واشنگتن فتنه انتخابات را آغاز كنيم و مردم را به جان هم بياندازيم وآن را به بهانه اصلاح امور ادمه دهيم، يا مانند كروبي براي بنياد شهيد زندان درست كنيم و و و ، آقاي ميرحسين اين ها نشان مي دهد كه تو و طرفدارانت كه شكل و شمايل آنان را در انتخابات ديديم همانها كه در نماز جمعه زن و مرد كنارهم مي نشستند و با كفش نماز مي خواندند ، با امام خميني مانوس نبودي و پيرو او هم نبوديد،همانطور كه با مقام معظم رهبري اين طور هستيد ؛ و اين ها اقدامات عوامفريبانه شماست، زيرا اگر بوديد اين شعار ماندني امام (ره) را مي داستي كه مي فرمود : رابطه ما با آمريكا رابطه گرگ و ميش است. يا اينكه مي فرمود اگر با دشمنان از در ملايمت گفتگو كنيم آنان با ما بيشتر از راه مخاصمه وارد مي شوند .
  صحبتي هم با دست اندركاران كلمه دارم اگر از اين صحبت هاي روشنگرانه و افشا گرانه من نمي ترسيد،آنرا در معرض ديد مخاطبان
  خود قرار دهيد تا قضاوت كنند.

  ولي بدانيد صبح پيروزي سپاه اسلام بر منافقان نزديك است و ما فدائيان رهبري اجازه نخواهيم داد پرچم ولايت در ايران روي زمين بيفتد و خوارج را مانند علي (ع) پس از مداراي اوليه از دم تيغ خواهيم گذراند.

  • درود بر میرحسین گفت:

   مطمئنی خودت جزو خوارج نیستی چون مشخصات شما به خارجی ها بیشتر می ماند چون این خوارج بودند که همینطوری حکم به قتل دیگران می دادند .عاقبت خود حضرت علی توسط ابن ملجم خارجی به شهادت رسید.همینطور امام حسین را همین خارجی ها به شهادت رساندند و جالب انکه او را به جرم منافق و خارجی کشتند.این خوارج هم در نماز خواندن و شعائر دینی بسیار مقید بودند و هنگام حمله به اردوگاه امام حسین فرمانده شان به سربازان گفت بشتابید بسوی بهشت.فکر می کردند با کشتن امام حسین به بهشت خواهند رفت.خوارج مظهر کج فهمی دینی هستند که متاسفانه امروز این کج فهمی دینی در کشور ما فراوان وجود دارد.

  • mehdi گفت:

   واقعا شما میتونی تاریخ رو از اول بنویسی خیلی ذهن قوی داری.
   از کجا فهمیدی هاشمی مک فارلین رو دعوت کرد ایران چون همه جا نوشته شده مک فارلین خودش به دستور دولت آمریکا اومد ایران و حتی نامه موسوی به امام هم هست و البته جواب امام هم وجود داره.
   در مورد گروگانها هم جالبه هروقت به نفعتون هست میگین پیروزمندانه بوده و هروقت صلاحه میگین از روز ضعف بالاخره تکلیف چیه؟ در ضمن موسوی اون زمان نه ریس جمهور بود نه نخست وزیر.
   در مورد خاتمی هم که همیشه خون شماهارو به جوش میاره باید گفت که شورای امنیت ملی که رییس این شورا هم مشخص هست تصمیم به توقف غنی سازی گرفت چون اگه یادت باشه با حمله آمریکا به عراق وحشت عجیبی به وجود اومده بود و شاید شورای امنیت ملی تحت تاثیر اون حاضر به توقف شد.
   در ضمن اگر شما وطن پرست هستی و دلت به حال ایران میسوزه لطفا در تاریخ این مملکت دست نبر.

  • ناصر گفت:

   اقا حميد صدام و هيتلر هم قبل از سقوط مثل شما خيلي زارتوزورت ميكردن برو تاريخ بخوان عبرت بگير

  • مهم نيست گفت:

   من نمي دانم اين قشر ولايت مدار چرا خود را با علي و ياران علي مقايسه مي کنند. بهتر است نگاهي به معاويه بياندازيد تا بدانيد اساس کار شما شباهت به معاويه و يزيد دارد.
   ما هم به عنوان پرچمداران جنبش سبز نمي گذاريم پرچم زور و نيرنگ و ريا بالا بماند D:

 38. من گفت:

  دیگه خستمون کردی موسوی. برو ….

 39. جواد گفت:

  تا آخر ایستاده ایم!!!!

 40. م گفت:

  من از مخالفيني كه با امضاي “ناشناس”مينويسند تعجب ميكنم!اخر شما از جه جيزي ميترسيد؟سبزها كه اوين و كهريزك ندارند كه ميترسيد!حالا اين هموطن شجاع و ناشناس ما كه ميكن ميرحسين بعد از 1سال اتش بازي فهميد كشور در بحران هست ايا 1 جمله از حرفهاي مير را در زمان انتخابات شنيده؟جه كسي در همه صحبتهاي انتخاباتيش از سفره كوجك فقرا حرف ميزد؟

 41. ناشناس گفت:

  شورای امنیت هی قطعنامه صادر کند همین که ما با کشورهای پیشرفته ای مانند کمور مالی ماداگاسکار و … در همه طمینه ها رابطه داریم برایمان کافیست نه غلام
  میرزا ابوالکشک

 42. ما اگر این این میر حسن را نداشتیم چه می کردیم تا اخرش با ما بمان

  ما هم با تو خواهیم ماند

  یا حسین میر حسین

 43. فرهاد گفت:

  خطاب به مزدوران سایبری فوق الکامنت نظیر حمید و قادر و من (بخیال خودشون توصیه دوستمونو که کامنت داده بود چرا می ترسید بجای ناشناس اسمتونو بالای کامنتتون بذارید رو عمل کرده!!) که در صورت حمله آمریکا و… اشغال کشور توسط بیگانگان، قبل از هرکس دیگری جیره بگیر خارجیها خواهند شد!:
  این شرایطیه که محسن رضایی هم تو مناظره قبل از انتخابات اشاره کرد و اولین شاهکار دکتر … و حامیان عقل از سر رفته اش در بخطر انداختن منافع ملت و کشور نیست! چطور شده که همه سابقون انقلاب از میرحسین و هاشمی و… شده اند سازشکار و خائن… ویک سری آدمای تازه بدوران رسیده که سابقه و هنرشان فقط دزدی اموال و جعل عنوان و… است شده اند مبارز!!؟

  خطاب به رییس جمهور منتخب 24 میلیون ایرانی، میرحسین دلاور: مهندس جان، دغدغه های تو برای این مردم و کشور که در کلام بیریایت به تک تک مویرگهایم نفوذ می کند و اشک به چشمانمان می آورد حرف دل ماست.باور کن که از من با مدرک دکترا تا کارگر توی کارخونه به راهکارهای تو برای یک اقدام عملی برای نشان دادن قدرت جنبش مردم نیازداریم. نمیشه در راستای جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ سلامت مردم یک روز را هوای پاک تعیین کنی که همه مون پیاده سرکاربریم؟ نه می تونن کسی رو بگیرن نه میتونن به توطئه و … متهممون کنن.تکرار می کنم مردم دنبال راهکارند وحرف شنوی فقط از رهبران جنبش دارن، تا از بالا اعلام نشه حرکت یکپارچه انجام نمیشه.حرکت ابتکاری و … خودجوش هم بیست هزار نفر رو در برمیگیره نه بیشتر.

 44. صادق گفت:

  نكاتي چند را گوشزد كردن به جناب موسوي بر خود لازم شمردم و به همين خاطر بيان ميكنم.
  1- هر كشوري داراي طبقه بندي در مسائل كشوري است، و هر نوع از آن را بر اساس پروتكل خاصي به انجام ميرساند. مسائلي كه به حوزه‌ي امنيتي و منافع ملي هر كشوري برگشت ميكند از درجه‌ي امنيتي بالايي برخوردار است و به همين سبب نيز دايره‌ي مطلعان از آن بايد تنگ‌تر شده تا قدرت نفوذ بيگانگان در اين حوزه‌ها كمتر شود. و علاوه بر آن آزموده‌هايي كه از سوي مشاوران زمان جناب خاتمي بدست آمده غير از بيچارگي و بدبختي چيزي ديگر براي منافع ملي ما در بر نداشته و اين طبيعي است كه روش غلط آنان را به كنار بگذارند.
  2- خائن كسي است كه خود را در اختيار بيگانگان قرار ميدهد تا از رفتار او براي ضربه زدن به حيثيت و منافع ملي بهره برداري شود. اكنون كه حدود يك سال از انتخابات گذشته است كاملا روشن و شفاف شده كه شما و جناب كروبي به عنوان كساني كه خائن به ملت و كشور خود هستيد، با بيگانگان همنواييد. پس اگر كسي به اين كشور خيانت كند شماييد كه اكنون نيز در حال خيانت هستيد.
  3- دروغگويي و دغل بازي از شيوه‌هايي است كه توسط شما در حال انجام است. اين شيوه با استفاده از رهنمودهاي دشمنان اين كشور در رفتار شما آشكار شده است.
  4- رهنمودهاي شما به جز اجراي دستورات دشمنان چيزي براي كشور در بر نخواهد داشت و اين به خوبي روشن است كه شما به عنوان سربازي در خدمت اجانب هستيد و براي به تاراج بردن همه منافع ملي اين كشور از هيچ كاري دريغ نخواهيد كرد.
  5- رفتار خائنانه و جنايت‌بار شما با مردمي كه بر اساس اعتماد به شما راي داده‌بودند، باعث شد تا دشمنان طمع به اين كشور كنند.
  6- صدور قطعنامه به طول حتم و يقين با اشاره شما و خيانت شما صورت گرفته است. زيرا شما از به ثمر نشستن تلاش دولتيان خدمتگزار در پرونده‌ي هسته‌اي بسيار مغموم خواهيد شد و دوست داريد كه هميشه اوضاع بر اساس تشنج به پيش برود تا حيات خائنانه‌ي خودتان را ادامه دهيد.
  7- انسان عاقل از يك سوراخ دوبار گزيده نخواهد شد و شما همانند عقربي هستيد كه گزيدن جزو طينتش است. و شما در بين اين مردم غير از گزيدن و نيش زدن و پاشاندن تخم كينه كاري ديگر انجام نميدهيد.
  8- شايد به قطع و يقين بتوان گفت كه يكي از مهره‌هاي خائن و جنايت‌كاري كه مانع پيشرفت و شكوفايي اين كشور است اكنون شما هستيد. جنايتكاري كه دستش تا مرفق به خون عزيزان اين كشور آلوده شده است. و براي حيات دو روزه‌‌اش از هيچ عملي روي گردان نيست. اكنون نيز چون چشمانتان كور و دستانتان بسته شده است اينگونه به سخن آمده‌ايد تا خود را از گردابي كه در آن گرفتار شده‌ايد نجات دهيد.
  9- خيانت شما بر همه مردم آشكار است حتي آناني كه رو به سوي شما دارند ميدانند كه چه مقدار خائن به اين كشور و مردم هستيد. و خود ميدانيد كه خيانت‌كاري بدترين رفتاري است كه امكان وقوعش از سوي يك نفر وجود دارد.
  بسيار سخن بود ولي گذشتم تا وقتي ديگر كه باز آيم.

  • ناشناس گفت:

   نکاتی چند را برای گوشزد کردن به جناب ” صادق” بر خود لازم شمردم و به همین خاطر بیان میکنم.

   ۱- دعا مي کنم که واقعا متصف به نامي شويد که براي ارايه نظر خود استفاده کرده ايد.

   ۲- اوج کينه اي که قلبتان را گرفته ميتوانيد با شمردن تعداد “خاين” و “خيانت” و “دشمن” در نوشته يتان متوجه شويد. شما هم در توهم “دشمن” و “خيانت” همانند اربابانتان هستيد. توصيه مي کنم “پولتيک حاجي آقا رضا” جناب بهنود را حتما بخوايد.

   ۳- مورد سوم را واقعا جوک گفته اي!!! حقا که کافر همه را به کيش خود پندارد.

   ۴- صد افسوس که با نيرنگ و تقلب و کشتار – مردم ايران را از خدمات فرد صادق و خيرخواهي چون ميرحسين عزيز محروم کردند و به جاي آن يک شخص دروغگو با ادبيات چاله ميداني منصوب کردند. خداوکيلي آيا او قادر است حتي يک جمله مثل مير عزيز ما بنويسد؟

   ۵- از کوزه همان تراود که در اوست. پس طينت پاک مير عزيز ما را بمانند طينت پليد و شيطاني اربابانتان نپنداريد.

   ۶- شما خود به تنهايي خودتان را ملت مي پنداريد و حرف خود را حرف واقعي ملت. ولي خواهي ديد واقعيت غير از اين است اگر “اي کيوي” خدادادي را بکار اندازي و عينک تعصب و جهالت را کنار گذاري.

   ۷- از ديد اربابانتان قطعنامه ها کاغذپاره اي بيش نيست حال چراشما کاسه داغتر از آش شده ايد؟ نکند واقعا غير از اين است؟!!!!!!!!!

   ۸- بيچاره مردمي که حکام آنان کشور را بر مبناي دشمن اداره مي کنند نه آنچه که حق است و منافع ملي کشور در گرو آن است.

   ۹-خائن به این کشور و مردم آنانند که راي مردم را دزديدند در جواب “راي من کو” تجاوز کردند کشتند فلج کردند و به زندان انداختند. زير نقشه خليج عربي با خفت نشستند خزر را حراج کردند و با چراغ سبز امريکا با ترکيه قرارداد ننگين انتقال مواد هسته اي امضا کردند. چرا؟ چون پشتيباني ملت را ندارند مجبورند از کيسه ملت به نفع خود باج بدهند.

  • ناصر گفت:

   جنابی که خود را صادق خوانده اید و جز کذب بر زبان نرانده اید ، پیاده شوید با هم برویم .
   الف )شق القمر فرموده اید و مطلب بسیار محیرالعقولی را به خاطر میر ما آورده اید که بله ” هر کشوری دارای طبقه بندی در مسائل کشوری است، و هر نوع از آن را بر اساس پروتکل خاصی به انجام میرساند.” عجبا از این هم دانش و بصیرت ما را که به شگفت آوردید .
   اگر از فهم وشعور بهره ای داشتید که از گفتارتان پیداست که از حداقل آن نیز برخوردار نیستید ، اندکی به مخاطبتان توجه می کردید . او در بحرانی ترین شرایط این انقلاب مسئولیت امور کشور را بعهده داشته ، آنوقت امثال تو اظهار فضل کرده و به او یادآوری می کنند که اگر مسئولین فعلی مسائل را با مردم در میان نمی گذارند به دلیل یک رویکرد علمی است که شما بدان عنایت ندارید .
   جناب حدافل متن را یکبار می خواندید ، توجه فرمایید ، موسوی می گوید : “اگر می خواهیم آمادگی مردم را به عنوان مهمترین عامل بازدارندگی در مقابل خطرات احتمالی قراردهیم باید در حد ممکن پیامدهای احتمالی امنیتی شرایط موجود را به اطلاع آنها برسانیم. ” حضرت آقا معنی حد ممکن را می فهمید ؟
   به اظهار فضل ادامه داده اید که بله “مسائلی که به حوزه‌ی امنیتی و منافع ملی هر کشوری برگشت میکند از درجه‌ی امنیتی بالایی برخوردار است و به همین سبب نیز دایره‌ی مطلعان از آن باید تنگ‌تر شده تا قدرت نفوذ بیگانگان در این حوزه‌ها کمتر شود.” اخوی به گمانم حتی به این فکر نکرده اید که در طرف دیگر این میز مذاکره بیگانگان نشسته اند و خود آنان این قطعنامه را صادر کرده اند . حتما می خواهید بفرمایید که آنان تبعات این مسئله بر اوضاع کشور ما را نمی دانند و باید آن را از مردم مخفی کنیم تا مبادا دشمنان از آن سوء استفاده کنند. ساده اندیشی تا کجا ؟
   ادامه داده اید که “علاوه بر آن آزموده‌هایی که از سوی مشاوران زمان جناب خاتمی بدست آمده غیر از بیچارگی و بدبختی چیزی دیگر برای منافع ملی ما در بر نداشته و این طبیعی است که روش غلط آنان را به کنار بگذارند.”
   این جملات گهر بار را در مقابل سخنان آقای خامنه ای که در ذیل آمده قرار دهید و خود نتیجه بگیرید ، هر چند بعید می دانم سینه سراسر عناد و کینه ی جنابعالی امکان استنتاج عاقلانه را برای شما فراهم نماید .
   رهبر انقلاب، در تاریخ 24 مردادماه 84، با تشکر از زحمات و تلاشهای دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی به ‌ویژه آقای حسن روحانی دبیر این شورا تاکید کردند: «آقای روحانی از مدیران کارآمد، فعال و دلسوز نظام است و ایشان در شانزده سال گذشته یک مدیریت عاقلانه، متین و مستمر را ارائه داد.
   سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام اسلامی را که در تاریخ 11 آبان 1382 ، این‏جا چه‏کار باید کرد؟ باید اجازه داد که صهیونیستها و آمریکاییها تبلیغات خود را تکرار کنند؛ یا نه، باید نشان داد و روشن کرد که نخیر، این‏طور نیست؟

   مسؤولان محترم نظام این درایت و تدبیر را انتخاب کردند که روشن کنند و بگویند نخیر، بیایید قضیه را ببینید. آنچه که تاکنون جمهورى اسلامى قبول کرده، این است که بیایند و عملیات غنی‌سازى‏اى را – که در نقطه مشخّصى است – ببینند؛ که آنها هم آمدند و دیدند که وجود دارد و اجازه هم داشتند که هرجاى دیگرى هم که خیال مى‏کنند عملیات غنى‏سازى هست، بروند و ببینند، تا بدانند که تبلیغات صهیونیستها دروغ است. این یک راهِ مسالمت‏آمیز براى حفظ فناورى هسته‏اى است.
   ب)بند دوم بیانات شما را به عنوان یک اصل می پذیریم تا ببینیم چه نتایجی به بار می آورد . جناب حاج کاذب به کدامین استناد می فرمایید موسوی وکروبی خود را در اختیار بیگانگان قرار داده اند ؟ آیا اعتراض به نتیجه ی یک انتخابات وطن فروشی است ؟ آیا اعتراض به جنایات کهریزک خود فروشی است ؟
   گیریم موسوی و کروبی در اعتراض خود محق نبودند ، آیا به خاک و خون کشیدن دهها جوان برومند این مملکت پاسخ این خطا بود ؟ کدامیک به حیثیت نظام صدمه زد ، دعوت موسوی به یک راهپیمایی مسالمت آمیز یا سرکوب و شکنجه و تجاوزو… که توسط سربازان گمنام امام زمان و عاشقان ولایت انجام گردید ؟
   جناب خیانت به نظام را چه کسی مرتکب شد ، آنکه برای به کرسی نشستن فرد مورد نظرش از خود ، جایگاه رهبری و حتی کل نظام هزینه کرد یا کسی که حتی در سایت فیلتر شده اش جان اعضاء جنبش سبز را به لب می آورد تا اندک انتقادی به معظم له وارد نمایند.
   ت)ای کاش در مورد دروغ و دغل سکوت می کردید که از این ادعا دیگر مرغ بریان هم از خنده به دل درد افتاده است . دروغ در زعمای شما نهادینه شده ما را به آن متهم نکنید .
   احمدی نژاد با آن هاله ی نور و اسناد زیر بغلش را فراموش کرده اید ، صدا و سیمایی که فقط در باره ی ندا چند صد جور تحلیل نمود را از یاد برده اید ؟ ، مسئولین سپاه و نیروی انتظامی که روزگاری حافظ حریم ملت بود ند و امروز با گلوله سینه ی خلق می درند و با پاترولهایشان بر روی سر و سینه ی نوگلان این وطن ویراژمی دهند و آنگاه به سادگی آب خوردن کتمان حقیقت می کنند را نظاره نفرموده اید ؟
   ث)اولا توصیه می کنم در مورد معنی دستور و توصیه کمی تامل بفرمایید تا یکی را به جای دیگری به کار نبرید . ثانیا برای روشن شدن ذهن این حقیر بفرمایید کدامیک از موارد زیر جزء اوامر دشمنان است که در سخنان موسوی آمده است ؟
   1-اولین وضروری ترین راه حل و حتی فوری ترین آن اطلاع رسانی صادقانه به ملت است.
   2- ازمواردی که لازم است مردم حتما بدانند خطرات امنیتی قابل پیش بینی ناشی از قطعنامه جدید است.
   3- شرایط تازه ایجاب می کند که دایره مشاوران پرونده حساس هسته ای گسترده تر شود.
   4- در شرایط کنونی شکاف بین ملت و دولت، خطر بیگانگان و بد خواهان از همیشه بیشتر است.

   5- کینه ها و دشمن تراشی ها وتصفیه های جناحی، نظام بیش ازهمیشه دستانش از نیروهای کارآمد خالی است.
   6-به یقین بازگرداندن سپاه به سوی مسوولیت های اصلی خود می تواند هم نقش افتخار آمیزی که این نهاد در دفاع مقدس داشت احیا کند وخطرات ناشی از طمع بدخواهان را کاهش دهد
   پ)لطف کنید فقط از طرف خودتان حرف بزنید ، شما سخنگوی مردم نیستید . اگر می خواهید بدانید که مردم چه کسی را خائن و چه کسی را خادم می دانند به اربابانتان توصیه بفرمایید تا مجوزی برای یک راهپیمایی سکوت و بدون قطعنامه صادر نمایند آنوقت معنی مردم و نظر آنان را به خوبی در می یابید .
   ج)صادق خان شمردن بلدید ؟ این قطعنامه ی چهارم است ، بقول آقایتان فتنه بعد از کاغذ پاره ی سوم براه افتاده ، تازه من نمی دانم یک ورق بی خاصیت که مشکلی متوجه این مملکت نمی کند چگونه موسوی را در موضع اتهام خیانت قرار می دهد ، به قول رئیس جمهور نا محترمتان اتفاقی نیفتاده ، آنوقت شما برای هیچ مردم را به جنایت متهم می کنید ؟
   چ)صغری و کبری هم بلد نیستید ، چه ربطی بین اقتضاء طبیعت و آدم عاقل است ؟ واقعا که بیسوادید . تخم کینه را چه کسی پاشید ؟ … و اعوان و انصارش که ملت را خس و خاشاک ، گوساله و بزغاله ، فتنه گر و محارب و منافق نامیدند یا موسوی که تمام فریادش همدلی و تکثرگرایی است ؟ راستی معنی تکثر را می فهمی ؟
   ح)جنایتکار آن کسی است که نیمه شب 18 تیر و 23 خرداد کماندو ها و لباس شخصی های … را به کوی دانشگاه روانه کرد وآنگاه در مقابل دوربین با تمام وقاحت … عده ای ناشناس به آنجا حمله بردند و جنایت کردند. آدمکش آنکسی است که فرمان کشتار صادر کرد ، جانی کسی است که در شکنجه گاهایش روح الامینی و کامرانی و جوادی فر را به دیار باقی فرستادند اوست که از هر جنایتی رویگردان نیست ، اوست که برای حفظ موقعیتش دیگر برای مرجعیت ،بیت امام و یادگاران شهد ا هم خط قرمزی قائل نیست …….
   جناب صادق درد امروز جامعه ی ما تنها تحلیگران بی مایه ای چون شما نیستند ، بلکه بر صدر نشستن عوامهایی چون تو هستند که امورمملکت را با کودتا به دست گرفته و داد خودی ( مطهری ، توکلی ، لاریحانی و …) و غیر خودی را به دلیل بی کفایتی شان به آسمان بلند کرده اند و چه سود که نظر حقیر ترینشان به نگاه … نزدیکتر است .
   صبر و استقامت تا صبح ظفر
   برای یکبار هم که شده بدون سانسور منتشر کنید

   • س گفت:

    بسیار زیبا مینویسید .همیشه دید گاههای شما رو میخونم .و از اینکه جنبش رو انسانهای فهمیده و با شعور تشکیل میدن نه ادمهای قمه به دست بی سواد و بی مغزکه فقط به دستور اربابانشون کار میکنن نه به دستور نیروی عقل و شعور ،به انتخاب خودم افتخار میکنم .یا حسین میر حسین

  • ناشناس گفت:

   خیانت کار شما بییشرفهای پست هستید که بر روی مردم کوچه وخیابان اسلحه کشیدید شما از سگ هم پست تر هستید اون روزی را میبینم که مثل سگ جلوی ما زانو میزنید وطلب بخشش دارید

  • فقيرترين مردم گفت:

   خائن كسي است كه در انتخابات تقلب كرده به مردم خيانت كرده نه اونكه از حق مردم دفاع مي كند.خائن …است كه زودتر ار موعد مقرر انتخابات را تائيد كرد و اولين كسي بود كه قانون را زير پا له كرد. و جيره خوارانش كه تا گردن سر در آخور ايشان دارند و دارند ايشان را جاي حضرت علي(ع) و پيامبر بزرگ اسلام جا ميزنن.
   مدير محترم كلمه اگر قراره اين كامن را نذارين لعنت خدا هم بر شما باد.

 45. kiarash گفت:

  damet garm aghaie mousavi. damet garm

 46. امیر گفت:

  بسیار عالی بود

  کاش گوش شنوا داشتیم تو این مملکت

 47. ناصر گفت:

  مسئولین سایت واقعا برایتان متاسفم ، هر نوع خزعبلات و نسبت ناروا نسبت به سران جنبش را درج می کنید و نوبت به خامنه ای که می رسد عبور نکردن از خط قرمزتان گل می کند . دیگر حالم از شما و سیاست گذاریهایتان به هم می خورد ، کم در سایتها و مطبوعات و صدا و سیمای میلی و دیگر رسانه هایشان به ما می تازند که اینجا را هم عرصه ی تاخت و تازهایشان کرده اید ؟ اگر به اصل ارائه ی افکار مخالف اعتقاد دارید و برای آن حد و مرزی نمی شناسید چرا در مورد رهبری اینگونه عمل نمی کنید ؟ کجای کامنت زیر غیر مودبانه تر از کامنت جناب صادق است که از انتشار آن خودداری کردید ؟ به نظرم حضور در جمع اقلیتی که از همه نوع امکانات در این مملکت برخوردارند بهتر از اکثریتی است که تنها داشته شان یک فضای مجازی فکسنی است که در این هم همان اقلیت به اکثریت مردم ترجیح داده می شوند. مدتها است که در نوشتن در این سایت دچار تردید شده ام و شما را بیشتر خادمان رهبری می دانم تا سخنگوی جنبش سبز ، امروز هم قصد نوشتن نداشتم تا اینکه به اراجیف جناب صادق برخوردم و قصد پاسخگویی داشتم دیدم شاید از جواب دندان شکن به این یاوه گویان دل نگران و آزرده خاطر می شوید که بارها و بارها با جوابیه ها چنین برخوردی داشته اید ، دستم به قلم نمی رود شما به دل بسیاری چون من آتش زده اید و هر بار تنها با یک کلمه ی پوزش می خواهیم مسئله را خاتمه یافته تلقی کردید .
  این هم کامنت من با کامنت جناب صادق مقایسه کنید شاید کمی خجالت بکشید .
  از مرحوم علامه سید حسین فضل الله نقل است که فرموده اند : نمی دانم چگونه است که رهبر ایران از کسانی که او را با لقب ولی امر مسلمین مورد خطاب قرار می دهند اظهار برائت نمی کند ؟
  و من هر روز بیش از روز قبل در باره ی پاسخ به این سئوال که چرا خامنه ای احمدی نژاد را بر موسوی ترجیح داد درمانده می شوم .
  رهبر معظم !!!
  به چه دلیل نه تنها خود بلکه جایگاه رهبری را خرج چنین فرد خالی از درایت و بی خبر از سیاست کردید ؟
  با کدام استدلال نه فقط از خیرخواهی یاران صدیق امام و انقلاب استفاده نکردید که برای عمل به فرمایش معصوم یعنی نصیحت ائمه ی مسلمین بسیاری از آنان را به بند کشیدید .
  آقای خامنه ای
  شما را به خدا برای یکبار هم که شده اینبار تحلیل فوق را بدون پیش داوری ، حقد و کینه بخوانید ، آنگاه خود قضاوت کنید کدامیک از این دو عاقلانه تر ، دلسوزانه تر و مشفقانه تر به امور ایران می نگرد ؟
  مقام عظمای ولایت !!!
  قصه ی آن دو زن که داعیه ی یک فرزند را داشتند به خوبی می دانید ، موسوی ماههاست که از خیر تصاحب این نوزاد گذشته است . امروز بیش از همه واقفید که آنچه این همراه جنبش سبز ، موسوی بزرگ در مقال فوق آورده راهکاری واقع بینانه برای خروج از این ورطه ی خطرناک است . پس بیائید حداقل برای آنانی که هنوز عاشقانه به شما عشق می ورزند و برای ماندن شما در اریکه قدرت حاضر به هر نوع عمل صواب و ناصواب می باشند ، به این نصایح عمل کنید که اگر خوابی که دشمنان این مرز و بوم برای ایران عزیز دیده اند تعبیر شود نه از تاک نشان ماند و نه از تاکنشان .
  صبر و استقامت تا صبح ظفر
  دوستان کلمه مانند بسیاری از اوقات احتمال انتشار متن فوق را نمی دهم ولی ما از امام آموخته ایم که مامور به تکلیفیم نه نتیجه ، موفق باشید .

 48. ناشناس گفت:

  موسوی عزیز خدا حقت را از نامردهای روزگار بگیرد ممنون راهنمایی کردی تحلیلتون عالی بود از اقای احمدی نژاد می خاهم فقط پاراگراف اول را بخواند

 49. پدر خوانده گفت:

  جناب موسوی تحلیل جالبی ارائه دادند ولی مشکل اینجاست راه برون رفت از این بحران چیست چرا ما نمیخواهیم قبول کنیم این سیستم ظرفیت اصلاحات را ندارد

  • روستايي سبز گفت:

   پس سيستم را بايد تغيير داد.همان چيزي كه خواست اكثريت مردم ايران است

 50. رسول گفت:

  با سلام خواهشمندم این چندر سطر بنده حقیر را نیز در مورد هموطنانی که در مخالفت با این یاد داشت مینویسند بنویسید اگر چه به نظر میرسد این دوستان اصلا این یاد داشت را نخوانده اند و فقط برای ابراز مخالفت آمده اند . مخالفت این دوستان از چند جنبه بود
  1- میگویید که موسوی دم از تسلیم میزند و میخواهد از حق مسلم ما بگذرد. بگویید ببینم کجای این مطلب به چنین نکته ای اشاره شده آیا موسوی گفت که غنی سازی 20% را تعلیق کنیم ؟؟ یا گفت که سوخت غنی شده را به ترکیه و برزیل بدهیم؟؟
  موسوی تنها گفته است که مردم را از مفاد قطعنامه و عواقب آن آگاه کنید تا مردم خود را برای روزهای سخت تر آماده کنند.
  خدا را شکر که احمدی نژاد به جای موسوی نخست وزیر زمان جنگ نبود وگرنه احتمالا من الآن داشتم این کامنت را به عربی مینوشتم

  2- گفته اید که اوضاع بد کنونی و ضغف سیاسی و اقتصادی دولت به دلیل حوادث ( یا به قول شما فتنه) پس از انتخابات است
  اول اینه جای بسی شکر است که قدمی به پیش آمده اید و میپذیرید که اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور خراب است و به قول دوستی کشور به ذلت کشیده شده و دولت و کشور در موضع ضعف قرار دارد اما کمی انصاف به خرج بدهید این اوضاع نتیجه این یکسال نیست پنج سال است که تمام نهاد های حکومتی در دست شما است و در این یکسال اصلاحطلبان یا در زندان بوده اند یا خارج از کشورند و روزنامه هاشان بسته شده و هیچگونه اختیار و قدرتی ندارند حال که شما در اثر فشار اقتصادی و سیاسی چشمانتان به روی حقیقت اوضاع کمی باز شده تنها راهی که برای فرار از حقیقت یافته اید این است که باز هم تمام خرابکاری ها را به گردن رقیب بیاندازید و چون دیگر رقیب را بر سر قدرت نمیبینید به استدلالهای کودکانه متوسل شده اید حال که میبینید قهرمان هسته ای شما دارد قافیه را میبازد ضعف او را گردن جنبش سبز و موسوی میاندازید اما سوال اینجاست که اگر او 63% رای دارد پس چه جای نگرانی است؟؟مگر نگفتید که جنبش سبز توهمی بیش نبوده و عده اندکی گول خورده مانده اند پس چرا حالا از این می هراسید که رئیس جمهور محبوبتان پشتوانه مردمی ندارد؟؟
  خدا را شکر کنید که جنبش سبزی وجود دارد تا تمام ناتوانیها و خرابکاری ها را به گردنش بیاندازید