سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حراج گاز ايران به پاكستان در لاپوشاني خبري؛ مردم حق ندارند با خبر باشند!...

حراج گاز ايران به پاكستان در لاپوشاني خبري؛ مردم حق ندارند با خبر باشند!

چکیده :مسعود ميركاظمي وزير محترم نفت و گاز، که البته در حوزه تخصصی وزارت خود جزء متخصصین به حساب نمی آید، اعلام كرده است كه "با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، هم اکنون نمی­ توان ارزش مالی قرارداد را اعلام کرد و در شرایط کنونی، مشخصات فنی قرارداد از ارزش مالی آن مهم­تر است!" علاوه بر اين، وی درباره تفاوت فرمول محاسبه قیمت فروش گاز در قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان در قیاس با ترکیه اظهار داشته است: "جمهوری اسلامی برای صادرات گاز خود به کشورهای ترکیه، پاکستان و دیگر کشورها از یک فرمول واحد استفاده...


گروه اقتصادی کلمه- كمال ­الدين صبا: پس از سال­ها بحث بر سر فروش گاز ايران به كشورهاي هند و پاكستان تحت عنوان خط لولة صلح، آخرين ضميمة اين قرارداد گازي روز گذشته به امضاء مقامات دو كشور رسيد تا اين قرارداد اجرايي شود. اين درحالي است كه در مورد ارزش مالي اين قرارداد كلان چندين ميليارد دلاري هيچ اطلاعاتي ارايه نشده است و مردم به دليل ملاحظاتي نامعلوم، نامحرم در اين معاملة بيست و پنج الي سي ساله هستند!

مسعود ميركاظمي وزير محترم نفت و گاز، که البته در حوزه تخصصی وزارت خود جزء متخصصین به حساب نمی آید، اعلام كرده كه “با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، هم اکنون نمی­ توان ارزش مالی قرارداد را اعلام کرد و در شرایط کنونی، مشخصات فنی قرارداد از ارزش مالی آن مهم­تر است!” علاوه بر اين، وی درباره تفاوت فرمول محاسبه قیمت فروش گاز در قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان در قیاس با ترکیه اظهار داشته است: “جمهوری اسلامی برای صادرات گاز خود به کشورهای ترکیه، پاکستان و دیگر کشورها از یک فرمول واحد استفاده می­کند!”

ميركاظمي با بیان این که قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان پنج ضمیمه دارد، گفت: ضمیمه­ های فنی اجازه ترانزیت گاز از پاکستان، ضمانت دولت پاکستان، مصوبات هیئت مدیره با شرکت ایرانی و پاکستانی طرف قرارداد امضا شده است و آخرین زمینه که مربوط به اجرایی شدن قرارداد است نیز امروز امضا شد.

وی با بیان این که جریان گاز در خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان از سال 2014 میلادی برقرار می­ شود، یادآور شد: پاکستان نیز در این مدت ادامه خط لوله از مرز ایران تا محل مصرف خود را آماده می­ کند تا جریان گاز از ایران به پاکستان در یک زمان مشخص برقرار شود.

وي تصریح کرد: قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان نیز برای مدت 25 سال است که تا 5 سال نیز قابل تمدید بوده و دو کشور نسبت به تامین و خرید گاز در این مدت ضمانت دارند.

همچنین خبرگزاري جمهوري اسلامي  هم گزارش داد، با نافذ شدن اين قرارداد ميان دو کشور، قرار است ايران از فروردين ماه 1393، (2014 ميلادي) روزانه 21 ميليون و 500 هزار متر مکعب و سالانه 7.8 ميليارد متر مکعب گاز طبيعي به کشور پاکستان صادر کند.

اما نکته قابل تامل آن است که به  دليل هزينه ­بر بودن انتقال گاز، معمولاً قراردادهاي گازي براي مدت زمان طولاني و معمولاً بالاي 15 سال بسته مي­شوند. بسته به بعد مسافتي، خط لوله و يا انتقال به صورت گاز مايع  صورت مي­ گيرد و روش­هاي جديد شبيه هيدرات گازي و يا تبديل به سوخت مايع GTL نيز وجود دارند. به دليل طولاني بودن مدت اينگونه قراردادها، ارزش چنين قراردادهايي بسيار زياد بوده و براي هر سنت قيمت گاز در اين قراردادها چانه­ زني­ هاي متعدد توسط لابي­ هاي قوي باید  صورت گيرد. زيرا كه هر سنت بالا و پايين قيمت در مجموع صدها ميليون دلار در ارزش كل معامله تغيير ايجاد مي­ كند. همچنین  شرايط سياسي و نفوذ منطقه­ اي از عوامل بسيار مهم دخیل  در تعيين قيمت مي­ باشند و شناور گذاشتن قيمت نيز از اجزاء لاينفك اين قراردادهاست. از ديگر عوامل دخيل در تعيين قيمت گاز، بعد مسافت، شرايط آب و هوايي مسير انتقال، امنيت منطقه، طول مدت قرارداد، پنالتي­هاي در نظر گرفته شده براي طرفين و عوامل بسيار متعدد ديگر مي­باشد. به نحوي كه تعيين قيمت گاز در چنين قراردادهايي خود ماه­ها بحث و بررسي كارشناسانه و دقيق نياز دارد و تعيين فرمول محاسبه بسيار پيچيده و از طرفي حساس مي­باشد. جالب اينجاست كه ميركاظمي به طرز بسيار ساده و بي­ اهميتي فرمول محاسبه را براي صادرات گاز ايران به همه كشورها يكسان مي­داند كه همين نكتة كوچك نشان مي­دهد كه طرف مقابل به چه ميزان از بي­ تجربگي و كم خردي طرف معاملة خود استفاده خواهد برد. در واقع، همين جملة وي می تواند متمسكي براي سوال از وي و حتي رييس دولت حاضر در مجلس شوراي اسلامي قرار بگیرد.

همچنین، ملاحظه­ كاري جناب وزير در عدم اعلام ارزش قسمت­هاي مختلف قرارداد از ديگر نكات قابل تأمل در اظهارات ايشان است. گويي متخصصين و بخصوص مردم عزيزمان نامحرمان چنين قراردادهاي كلاني هستند این در حالی است که چنين قراردادي نمي­ تواند بدون نظر كميسيون انرژي مجلس و ديگر سازمان­هاي مرتبط قانون­گذار صورت پذيرد و قطعاً عدم اعلام ارزش معامله به نفع مردم نخواهد بود.

گفتنی است، ايران خود را ملزم به تحويل ساليانه 7.8 ميليارد متر مكعب گاز از مخزن گازي پارس جنوبي تا چهار سال آينده كرده است. اين در حالي است كه تمامي طرح­هاي توسعه­ اي پارس جنوبي با بحران روبرو هستند و تحريم­هاي صورت گرفته عليه ايران نيز پيشروي اين طرح­ها را با مشكلات بيشتري روبرو كرده.  از طرفي عدم تحويل گاز در موعد مقرر به طور عرف مرسوم، روزانه مبالغ بسيار زيادي جريمه براي ايران به ارمغان خواهد آورد. اين مطلب را نيز بايد افزود كه هم­ اكنون عدم كفايت دولت در اجراي طرح­هاي توسعه­ اي باعث شده  كشور در زمستان با مشكل تأمين گاز روبرو باشد و از همين رو بارها به كشور تركيه نيز خسارت پرداخت كرده است.  بااین اوصاف مسوولين باید  پاسخگوي ابهامات بسيار اساسي در خصوص محل تأمين گاز، برنامه­ هاي پشتيباني و راهبردي قرارداد و بسياري مسايل فني ديگر درگير در اين قرارداد نيز باشند تا گاز طبيعي كشورمان به ثمن بخس به حراج نرود.

معلوم نیست در شرايط انزوای سياسي ايران در عرصة بين­ المللي چه اصراري وجود دارد كه اين قرارداد در ضعيف­ترين شرايط دستگاه ديپلماسي خارجي نهايي گردد، تا اما و اگرهاي امتياز دهي به كشورهاي همسايه براي سكوت در برابر سركوب معارضان در داخل به ذهن متبادر نگردد؟

چه ضرورتي دارد كه اين قرارداد براي مدت 25 سال كه حد نهايي براي چنين قراردادهايي است بسته شود؟ در شرايطي كه قيمت گاز هر روز بالاتر مي­رود و بشر هر سال بيشتر به بهاي واقعي اين سرماية تمام­ شدني پي مي­برد، مجلس شوراي اسلامي و نهادهاي ذيربط و ناظر بر عملكرد دولت نبايد اجازه دهند كه اين قرارداد براي مدتي بيشتر از 10- 15 سال در شرايط فعلي بسته شود و تمديد آن با كشف فرمول جديد براي قيمت در سالهاي پاياني قرارداد صورت پذيرد.


18 پاسخ به “حراج گاز ايران به پاكستان در لاپوشاني خبري؛ مردم حق ندارند با خبر باشند!”

 1. برگزیده گفت:

  من خیلی اطلاعات ندارم ولی فکر کنم قرار داد ترکمانچای هر روز در ایران بسته میشه.

 2. ُسهیل گفت:

  شاه سلطان حسین و فتحعلی شاه هم حین وطن فروشی متوجه عمق و وسعت خیانت خود نبودند. فراموش نکنیم دروغگو ترسوست و ترسو خائن.

 3. قریب دو سال پیش هم قرار داد شاید بدتری با سوئیس بسته شد که برای دولت آقای احمدی نژاد جنبه حیثیتی داشت. برای دولت ما مهم این نبود که در دنیای امروز که انرژی روز بروز گران تر میشود قراداد فروش گاز مایع با نرخ ثابت با کسی بسته نشود، همینکه دولت ما توانست خانم وزیر سوئیسی را با روسری و لچک نشان بدهد ، پیروزی بزرگی بود. هزینه این لچک بسر کردن خانم وزیر سوئیس را نسل فردا میهن ما خواهد پرداخت . زمانی که دولت وقت ما مجبور شود گاز را باقیمتی چند برابر از ترکمنستان بخرد تا تعهد بلند مدت خود را به سوئیس اجراء کند.
  من در همان موقع این قرارداد را با استناد به منابع بین المللی و نرخ گاز مایع در آن وقت و استناد به ،حد اقل ،یک گزارش از تایمز مالی مورد نقد قرار دادم .
  پنهانکاری دولتها همواره پرده ساتری برای این گونه قرارداد های اسارت آور و وطن فروشانه بوده است.

 4. strange گفت:

  فکر کنم فرمول هایش رو دکتر های حکومت محاسبه نموذه اند…

 5. ناشناس گفت:

  خوب اگه بگن ملت می فهمن عبدالمالک کی داد به ایران؟:

 6. s گفت:

  در زمان دولت خاتمی خائن چه… خوردند که می خواهند الان رئیس جمهور بشن بخورن

 7. ali000 گفت:

  سپاه، بزرگترين كمپاني نفت و گاز كشور

  قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا در زمان جنگ هشت ساله با عراق و در اصل براي پيشبرد فعاليت‌هاي عمراني شكل گرفت، و در پروژه‌هاي نفتي هيچ دخالتي نداشت. در سال‌هاي اخير و به ويژه پس از انتخابات جدل‌آميز رياست جمهوري، بازوي اقتصادي سپاه پاسداران فعاليت‌هاي خود را در به عرصه پرجذابيت نفت و گاز گسترش داد.

  سرداران سپاه يك سال بعد از رياست جمهوري احمدي‌نژاد قرارداد يك ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلاري انتقال گاز را از وزارت نفت گرفتند و از آن زمان جاي پاي خود را در صنعت نفت محكم كردند. دولت احمدي‌نژاد با توافق‌هاي نه چندان شفاف، توسعه سه فاز را به صورت اختصاصي و دو فاز را با همكاري دو شركت داخلي به قرارگاه خاتم الانبياء واگذار كرده است. اكنون با به عهده گرفتن ۶ فاز ميدان گازي پارس جنوبي اين نيروي نظامي، عملا به قوي‌ترين قدرت مالي ايران بدل مي‌شود.

  تحريم‌هاي بين‌المللي به دولت احمدي‌نژاد و همدستان او در سپاه پاسداران فرصت داد سلطه خود را در پارس جنوبي، كه بزرگترين پروژه نفت و گاز ايران است، محكم كنند و جاي شركت‌هاي بزرگ و بين‌المللي را بگيرند.

  اما با وجود امضاي قراردادها، كارشناسان ترديد دارند كه طرف‌هاي ايراني براي به ثمر رساندن اين پروژه‌هاي بزرگ از مديريت و امكانات فني كافي برخوردار باشند. حجم كل عمليات بر ۲۰۰ ميليون متر مكعب گاز بالغ است. بعيد به نظر مي‌رسد كه قرارگاه خاتم الانبيا، با فقدان مديريت و تجربه فني و با انبوه مشكلات مالي از عهده اجراي اين پروژه‌هاي عظيم بر آيد.

  • ناشناس گفت:

   داری تو کلمه صحبت می کنی نه فارس و کیهان و………مواظب کلامت باش و چیزی که شایسته کودتاچی ها تونه به زبون نیار

 8. ناشناس گفت:

  داداشششششششششش چی میگی عوضش ریگی را گرفتند

 9. ندا گفت:

  این هم پاداش تحویل عبدالمالک ریگی به ایران !

 10. سبز بیدار گفت:

  حالا برای همه روشن شد که چرا پاکستان عبدالمالک ریگی را تحویل سربازان گمنام ایران داده است!

 11. ناشناس گفت:

  چوب حراج زده اند به منابع ملی ما!
  اینها از انگلیس و دارسی بدترند!!!!

 12. shayan گفت:

  بازم دم شاهان قاجار گرم اگه باج هم ميدادن به روسيه و انگليس و يه كشورايي باج ميدادن كه حداقل يه نفعي هم به حال ملت داشته باشن مثل راه آهن و پست و ارتش و…حتما اينا هم ميخوان از پاكستان نحوه پرورش تروريست و حمايت پنهاني از طالبان و نحوه دخالت نيروهاي نظامي در امور حكومت و در نهايت ساخت بمب هسته اي رو ياد بگيرن

 13. فخرالدین خیمه دوز گفت:

  ایران شده است باج و، جهان باج سـِتان
  باور نکنی پای بنه در میدان
  باجت بدهند تا ببندی دهنت
  اگرباز کنی تو بکوبند دهان!
  الحق که در این ملک همه آزادند
  شرطش بود اینرا که تو بسپاری جان
  یا سر بنهی تو خود بپای شیطان

 14. sama گفت:

  سلام به پدر عزیزم.من هر کاری از دستم بر اومده اندازه ی خودم انجام دادم و میدم.باتومشم روز قدس خوردم و می خورم پاش باشه بازم هستم. اما وقتی این عقب مونده ها رو پایین کشیدیم من، ……. همین الانشم ایران عزیزمون با گذشته پر افتخارش از دنیا عقب مونده که مسببشون همین وطن فروشها هستن،همین هموطن کشا.ما یه کشور با دموکراسی میخوایم.و اینم فقط با جدایی دین از سیاست صورت میگیره.و یه ريیس جمهوره خوب مثل خودت.دوست داریم.از خدا میخوام که همیشه نگه دارت باشه و این مغز معیوب ها هم بدونن اگه دستهای کثیفشون حتی به میر حسین ما نزدیک شه،شک نکنن که همه برادر خواهر های سبز من حتما دستشون قطع خواهند کرد.به امید سحر نزدیک.

 15. peym گفت:

  با سلام .خدا پدر قرارداد ترکمنچای وگلستان رو بیامورزه این دیگه چه قراردادیه/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 16. رضا گفت:

  الیس الصبح بقریب روزی را می بینم که خیانت کاران در بالای دار ند وعده ای گران وعده ای خندان پناه بر خدا دیوارهای مملو از جنازه های مردم شهرها در ادوار گذشته کو!!

 17. ازادفر مهران گفت:

  ضرورت دارد که تمامی کشورها ی طرف معامله با ایران برا این امر اگاه باشند که بدان دلیل که دولت حاکم بر ایران با توسل به تغلب در انتخابات , سرکوب, اعدام و بر سر کار امده است نمی توانند نماینده مردم با شد و قراردادها ی که این دولت با سایر کشورها منعقد می کند از نظر ملت ایران به رسمیت شناخته نمی شود