سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه 18 میر حسین موسوی و منشور سبز...
» متن بیانیه شماره 18 و منشوری برای جنبش سبز

بیانیه 18 میر حسین موسوی و منشور سبز

چکیده :توده هاي ميليوني ملت بزرگ امروز می بینند که چه كساني دشنه در دست به دنبال زنان، مردان، پيران و جوانان مي دوند و چه كساني با برخورداري از فرهنگي نازل، در تظاهرات و جمع‌هاي عمومي ركيك ترين كلمات و جملات را بر زبان مي آورند و مردم به جاي اینها، نماهنگ های زیبا ساخته اند و پوسترهاي پرمعنا به یکدیگر هديه كرده اند و فيلم ها و عكس هاي بي شماري از زندگي و مبارزه مردم تهيه و پخش كرده اند و غصه ها و درد هاي خود را جاودانی كرده...


کلمه: میرحسین موسوی به مناسبت سالروز انتخابات ریاست جمهوری  بیانیه ای صادر کرد. نخست وزیر 8 سال کشور در این بیانیه منشوری برای جنبش سبز تدوین نموده که شامل اهداف، راهکار ها و هویت  جنبش سبز است و آن را به عنوان متنی پیشنهادی  برای جنبش سبز در معرض دید و قضاوت افکار عمومی و صاحبنظران قرار داده است. به گزارش کلمه  متن بیانیه ۱۸ و منشور جنبش سبز به شرح زیر است :


بسم الله الرحمن الرحیم


در اولين سال انتخابات دوره دهم رياست جمهوري با قامتي سرافراز، گرچه شلاق خورده، مجروح و حبس كشيده ايستاده ايم. با مطالباتي برای نيل به آزادي، عدالت اجتماعي و تحقق حاكميت ملي و مطمئن از پيروزي به ياري حضرت حق، چرا كه جز احقاق حق ملت چيزي نخواسته ايم.

“فاما الزبد فيذهب جفاء و اما ما ينفع الناس فيمكث في الارض”

اما كف  به کناری رود و از بین رود، اما ‏آنچه به مردم سود مى‏رساند در زمين مى‏مانَد.

از دروغ، تخلف و تقلب به كار گرفته شده در انتخابات، سوال “راي من كجاست؟” زاده شد و شما مردم، روشن و بي ابهام به شيوه اي مسالمت آميز در راهپيمايي تاريخي و بي نظير 25 خرداد 1388  اين سوال را پرقدرت و بلند فرياد زديد و جز كساني كه جهل و خرافه و منفعت پرستي و دروغ چشم و گوش آنها را بسته بود، در سطح ملي و جهان همه آن را شنيدند و ديدند. ولي پاسخ چه بود؟ جز داغ و درفش و كشتن و به حبس كردن و زنجير به تن برهنه زندانيان زدن و حمله به خوابگاه‌هاي دانشجويي؟

به يقين فجايع كهريزك و آدم كشي هاي روزهاي 25  و 30  خرداد و عاشوراي حسيني از خاطره جمعی ملت پاك نخواهد شد و نبايد هم پاك شود كه خيانت به خون شهدا و بي گناهان است. ما چگونه مي توانيم تيرهاي مستقيم به مردم و زير كردن آنها توسط ماشين پليس را از ياد ببريم.

خون‌ها و رنج‌ها اما پرده هاي فريب و رياي تماميت خواهان را دريدند و فساد نهادينه شده پشت پرده هاي قديس نمايي را نمایان کردند و اين رويدادهاي تلخ و نحوه تعامل دولتيان با مردم به همه اقشار ملت ما از كارگران، معلمان، دانشجویان، روزنامه نگاران، استادان، روحانيون، كارآفرينان، بازاريان، زنان، مردان، جوانان و پيران و همه فعالين جنبش‌هاي اجتماعي و اقشار مستضعف و ميانه نشان داد كه ريشه مشكلات آنها در كجاست.

اينكه كشور ما بيشترين اعدام ها را نسبت به جمعيتش در جهان دارد، ناشي از بزهكاري گناهكاران نيست، ناشي از رخت بر بستن عدالت و مديريت و حكومت خوب در جامعه ماست. و اينكه حتي مصلحت هاي روزمره و عاجل حكومت باعث نشده است كه تماميت خواهان و دولتيان دست از دروغ و فساد و خرافه و زير پا نهادن قانون اساسي و ساير قوانين بردارند، نشان از نفوذ عميق اين زشتی ها در لايه هاي دروني نظام دارد، گویا در اين لايه ها ساختي محكم براي دفاع از منافعي شكل گرفته است كه از عايدي صدها ميليارد دلار درآمد نفتي و واردات سالانه 70 ميليارد دلار كالا و سلطه بر نهادهاي پولي و مالي بدون نظارت هاي موثر نشات مي گيرد.

امروز بيت المال در معرض يغماي يغماگران قديس مآب است و هنوز ملت علي‌رغم ادعاها و دستورهاي شديد از شناسايي و معرفي و محاكمه اين مفسدان چيزي نديده است. كجا رفت آن پرونده بزرگي كه در مجلس باز شد و يك شبه در يك معامله پاياپاي بسته شد؟

چه كسي جرات دارد پرونده واگذاري هاي بزرگ را به بهانه اجراي اصل 44 به مراكز قدرت و نفوذ باز كند و پرده از اين غارت بزرگ ملي كه منجر به ايجاد انحصارهاي بزرگ اقتصادي شده است، بركشد؟ چه كسي آن شجاعت را دارد كه از فاجعه نبود کمترین نظارت مالي بر دستگاههاي نظامي و امنيتي و نهادهاي شبه دولتی كه سراسر فضاي اقتصادی كشور را تحت تاثير خود قرار داده اند دم برآورد؟ و باز ملت ما سوال مي كند كه آيا اين بود آن نظام اسلامي و عادلانه كه در پي آن بوديم. شفافيت در مقابل ملت چه مشكلي ايجاد مي كرد كه به پنهان‌كاري از ملت پناه برديم؟ آيا آن اصل طلايي شفافيت حكومت در مقابل ملت را از زبان پير جماران یادمان رفته است كه می‌گفت: “كاري نکنید كه نتوانيد به مردم توضيح دهيد.”

ياران عزيز راه سبز اميد

يك سال از پيدايش جنبش بي نظير سبز گذشته است و در اين مدت سبزها مسافت بسياري را در اين مسير اميد طي كرده اند. به بركت دل بريدن از مساعدت دولتيان و روي آوردن به خانه هاي خود و قبله قراردادن آنها و توسعه شبكه هاي اجتماعي روابط پايدار قابل اتكايي بين آحاد ملت ايجاد شده است و شبكه هاي پايدار اجتماعي در حيطه آگاهي هاي سياسي -اجتماعي و فرهنگي معجزه كرده اند. کافي است تنها به توليدات هنري اين شبكه و ميزان تبادل اخبار و اطلاعات و نظر و تحليل كه به صورت كاملا دموكراتيك جريان دارد نگاهي انداخته شود.جنبش سبز موجي از گفتگو درباره مسائل مهم و سرنوشت ساز در حوزه عمومي بين مردم ايجاد كرده كه در تاريخ معاصر ما بي‌نظير بوده است.

امروز بيش از هميشه تاريخ، مردم متجاوزان به حقوق اساسي ملت را مي شناسند و به نقض مكرر حقوق بشر و كرامت انساني در نظام امنيتي –قضايي كشور آگاهي دارند و مي دانند تا چه اندازه تماميت خواهان در پايمال كردن ميثاق مشترك ملي به‌ويژه در زمينه حقوق اساسي مردم پيش رفته اند. و در عين حال علي‌رغم حوادث تلخ و گزنده و خونبار، به بركت همين تعامل و گفتگوي جمعي، عقلانيت مردم همواره بر احساسات آنان غلبه كرده است و از اين‌‌رو بدخواهان با تمام تلاش هايي كه كردند نتوانستند مردم آسيب ديده و كشته داده و حبس ديده را به خشونت وا دارند. مبارزه و ايستادگي از طريق مسالمت آميز كارآمدترين اسلحه ما درمقابل گلوله ها و باتوم‌هاي برقي و چماقداران و قداره كشان بي‌فرهنگ و بد دهان بوده است.

توده هاي ميليوني ملت بزرگ امروز می بینند که چه كساني دشنه در دست به دنبال زنان، مردان، پيران و جوانان مي دوند و چه كساني با برخورداري از فرهنگي نازل، در تظاهرات و جمع‌هاي عمومي ركيك ترين كلمات و جملات را بر زبان مي آورند و مردم به جاي اینها، نماهنگ های زیبا ساخته اند و پوسترهاي پرمعنا به یکدیگر هديه كرده اند و فيلم ها و عكس هاي بي شماري از زندگي و مبارزه مردم تهيه و پخش كرده اند و غصه ها و درد هاي خود را اين چنين جاودانی كرده اند:

طفلي به نام شادي ديري‌ست گم شده ست

با چشم هاي روشن براق

با گيسويي بلند به بالاي آرزو

هركس از او نشاني دارد

ما را كند خبر

اين هم نشان ما

يك سو خليج فارس

سوي دگر خزر*


ياران سبز راه اميد

در آغاز سال جديد صبر و استقامت، به توصيه دوستان منشوري براي هماهنگي و همدلي بيشتر و تقويت هويت مشترك جنبش سبز تهيه شده كه در ادامه اين مقدمه تقديم مي شود.

طبيعي است كه متن پيشنهادي نتواند پاسخگوي همه سليقه ها و مطالبات باشد. دلگرمي اين همراه كوچك براي این معضل، راه حلي بود كه تعدادي از راي دهندگان در آستانه انتخابات سال گذشته پيدا كردند. در زنجيره سبز ميدان تجريش تا ميدان راه آهن بودند كساني كه مي گفتند میان بد و بدتر، بد را انتخاب مي كنند و اين انتخاب پیوستگي آن زنجيره محكم به‌ياد ماندني را ممكن ساخت. اصلاح واقعي از همين تميز و مسئوليت پذيري براي انتخاب اين و يا آن شروع مي شود.

این متن قدم اولین است و جنبش سبز در سیر تکاملی خود انشاءالله متن کاملتر و زیباتری خواهد آفرید.

“تلك الدار الاخرة نجعلها للذين لا يريدون علوا في الارض و لا فسادا و العاقبة للمتقين”

و آن سرای آخرت را برای کسانی قرار دادیم که خواهان برتری‌جویی و فساد در زمین نیستند، و فرجام نیکو از آن پرهیزگاران است.

ريشه ها و اهداف

1-      بروز انحرافات گوناگون و موانع بتدریج سازمان یافته در مسیر تحقق اهداف و آرمان هایی چون عدالت، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی که مردم به خاطر آنها انقلاب شکوهمند اسلامی را به پا کردند، ظهور گرایشات تمامیت خواهانه در میان برخی از مسوولین حکومتی، نقض حقوق بنیادین شهروندان، بی حرمتی به کرامت انسانی، سوءمدیریت دولتی، افزایش فاصله طبقاتی و محرومیت های اقتصادی و اجتماعی، قانون گریزی بل قانون ستیزی برخی مجریان قانون، نادیده گرفتن منافع ملی و ماجراجویی های عوامفریبانه در تعاملات بین المللی، فراموشی تدریجی و دردناک اخلاق و معنویت برای قدرت عواملی است که به نضج گيري نگرش هاي اعتراضي در ميان دلسوختگان، دردمندان و قاطبه مردم ايران در سال هاي اخير انجاميد كه بروز بارز و نیرومند آن در جنبش سبز مردم ايران پس از انتخابات دهم رياست جمهوري در سال 1388  جلوه كرد.

2-      جنبش  سبز با پایبندی به اصول و ارزشهای بنیادین انسانی، اخلاقی و دینی و ایرانی، خود را پالايش‌گر و اصلاح‌گر روند طي شده در نظام جمهوري اسلامي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب مي داند و بر این اساس حرکت در چارچوب قانون اساسی و احترام به نظر و رای مردم را وجه همت خويش قرار خواهد داد.

3-      جنبش سبز حركتي در تداوم تلاش مردم ايران براي دستيابي به آزادي و عدالت اجتماعي و تحقق حاكميت ملي است که پیش از این در برهه هایی چون انقلاب مشروطیت، جنبش ملی شدن نفت و انقلاب اسلامي خود را جلوه گر ساخته است.

4-      بازخوانی تجربه معاصر در تلاش برای تحقق اهداف والای اجتماعی مردم ایران نشان میدهد که تنها از طریق تقویت جامعه مدنی، گسترش فضای گفتگوی اجتماعی، ارتقاءسطح آگاهی و جریان آزاد اطلاعات، مشارکت موثر احزاب و تشکل ها وهمچنین زمینه پردازی برای فعالیت آزاد روشنفکران و فعالان اجتماعي- سياسي وفادار به منافع ملي در چارچوب تحول خواهي و ايجاد تغيير در وضعيت موجود مي توان اهداف جنبش سبز را عملي كرد و این امر مستلزم توافق و تاکید بر اصول حداقلی و مطالبات مشترک و ایجاد تعامل و هماهنگی میان همه نیروهایی است که علی رغم داشتن هویت مستقل با پذیرش تکثر در درون جنبش، زیر چتر فراگیر جنبش دركنار يكديگر قرار مي گيرند.

راهكارهاي بنيادين

1-      جنبش سبز، يك حركت اجتماعي فراگير است كه هرگز خود را مبري از خطا نمي انگارد و با نفي هرگونه مطلق نگري شرك آلود، بر گسترش فضاي نقد و گفتگو در درون و بيرون جنبش تاكيد دارد. ديده باني سير حركت و تحول جنبش از سوي همه فعالان و به خصوص صاحبان انديشه و عمل امري حياتي است كه مي تواند جنبش را از لغزش به ورطه تماميت خواهي و فساد بر حذر دارد.

2-      در نگاه  فعالان جنبش سبز، مردم ایران همه خواهان ایرانی آباد سرفراز و سربلند هستند. جنبش سبز موافق تکثر ومخالف انحصارطلبی است. در نتیجه، دشمنی و کینه توزی با بدنه اجتماعی هیچ بخشی از جامعه جایی در جنبش ندارد. تلاش برای گفتگو و تعامل با رقبا و مخالفان در فضایی سالم و آگاهی بخشی درباره اهداف و اصول جنبش وظيفه همه افرادي است كه خود را آگاهانه در زمره فعالان جنبش سبز مي انگارند. ما همه ايراني هستيم و ايران متعلق به همه ماست

3-      گسترش و فعال سازي شبكه هاي اجتماعي –واقعي و مجازي- و تعميق فضاي گفتگو بر سر اهداف و بنيان هاي هويتي جنبش از جمله راهكارهاي محوري است كه مستلزم توجه ویژه کلیه فعالان سبز است.

4-      جنبش  سبز در عین تاکید مصرانه بر حفظ استقلال و مرزبندی با نیروهای غیرملی وخارجی، در جستجوی راهی منزوی همراه با دگر ستیزی  نبوده و اسیر گرایشات تعصب آلود نمیشود. عدالت، آزادی، استقلال، کرامت انسانی و معنویت ارزشهای جهانی هستند و تجربه آموزی از ملتهایی که برای دستیابی به این ارزشها تلاش کرده اند و همچنین استقبال از نقد و نظر مشفقانه همه آزدیخواهان و صلح طلبانی که برای رهایی نوع بشر و کرامت انسانها تلاش می کنند از دیگر راه کارهای جنبش است.

هويت سبزگنجينه ايرانياسلامي:1-      جنبش سبز با پذيرش تكثر درون جنبش بر استمرار حضور دين رحماني سرشار از رحمت، شفقت، معنويت، اخلاق و تکریم انسان تاكيد دارد و راه تقويت ارزش های دینی در جامعه را تحکیم وجه اخلاقي و رحمانی دين مبين اسلام و نظام جمهوري اسلامي ایران مي داند. ايجاد پيوند ميان ميراث ايراني-اسلامي و شوق به توسعه و پيشرفت در جامعه، پرهيز از اكراه مردم به تقيد به مرام، مسلك و رويه خاص و همچنين مبارزه با استفاده ابزاری از دین و حفظ استقلال نهادهاي ديني و روحاني از حكومت تنها راه حفظ جايگاه والاي دين و تداوم نقش برجسته آن در جامعه ايران است كه به عنوان يكي از اصول بنيادين جنبش سبز در سرلوحه امور جاي مي گيرند.

2-      رمز بقاي تمدن ايراني- اسلامي همانا همزيستي و همگرايي ارزش هاي ديني و ملي در طول تاريخ اين سرزمين است. در اين راستا، جنبش سبز بر حفظ و تقويت ارزش هاي والاي فرهنگ ايراني و سرمايه هاي غني انباشته شده در رسوم و مناسبت‌هاي ملي تاكيد مي ورزد و در اين راه تقدس‌زدايي از تعصبات نابجا و آگاهي‌بخشي درباره ويژگي هاي هويت آفرين آيين هاي ملي و مذهبي را وجه همت خويش قرار مي دهد.

3-      ملت ايران در تاريخ مبارزات خويش براي كسب آزادي و استقلال، بارها خودباوری و اتحاد بر سر اصول را به نمايش گذاشته است. جنبش سبز ملت ايران با اتكا به اين ميراث گرانبها و با تكيه بر خرد جمعي و نفي هرگونه خودمداري و خودخواهي در تلاش براي تحقق اهداف خويش، دستيابي به اجماع آگاهانه بر خصيصه هاي هويت آفرين و كنار گذاشتن عناصر تشتت زا را مورد نظر دارد و اين امر را تنها با تكا به عقلانيتي ميسر مي داند كه حاصل جمع خردهاي مختلف و مبتني بر نظام عقلانيت توحيدي باشد.

4-      جنبش سبز جنبشي ايراني- اسلامي است كه در جستجوي دستيابي به ايراني آباد، آزاد و پيشرفته است. بر اين اساس، هر فرد ايراني كه توسل به خرد جمعي توحيدي را به عنوان مبناي تلاش براي ايجاد فرداي بهتر براي ميهن خويش بپذيرد در زمره فعالان جنبش سبز به شمار مي آيد. جنبش “ايران را متعلق به همه ايرانيان مي داند”.

حق حاكميت مردم

1-      حاكميت مردم بر سرنوشت خويش از جمله اصول خدشه ناپذير جنبش سبز است و نهاد انتخابات به عنوان مناسب ترين شيوه تحقق اين اصل مدنظر اين جنبش قرار مي گيرد. براين اساس، جنبش سبز تلاش هاي خود براي صيانت از آراي مردم را تا زمان استقرار نظام انتخاباتي آزاد، رقابتی، غیرگزینشی و منصفانه كه شفافيت و سلامت آن كاملاقابل تضمين باشد، ادامه خواهد داد.

رای و خواست مردم منشا مشروعیت قدرت سیاسی است  و جنبش سبز اعمال هر گونه صلاحیت خودسرانه و گزینشی تحت عنوان نظارت  استصوابی را مغایر با قانون اساسی، حق تعیین سرنوشت مردم وحقوق بنیادین آانها دانسته و با آن مبارزه میکند.

2-      دستيابي به اهدافي چون آزادي و عدالت تنها بر پايه توجه به منافع ملي و حفظ استقلال ميسر است. جنبش سبز با آگاهي از اين امر، نسبت به هر اقدامي كه برخلاف منافع ملي و ناقض اصل استقلال باشد مبارزه مي كند و اين مسئله را در زمره موازين محوري خويش مي داند.

ارزش هاي جنبش سبزكرامت انسان ها و پرهيز از خشونت

1-      نخستين ارزش اجتماعي مدنظر جنبش سبز دفاع از کرامت انسانی وحقوق بنیادین بشر فارغ از ایدئولوژی، مذهب، جنسيت، قوميت و موقعيت اجتماعي است. استقرار و تضمین موازین حقوق بشر به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای بشری و حاصل خرد جمعی همه انسانها مورد تایید و تاکید جنبش سبز است. این حقوق خدادادی است و هیج فرمانروا، دولت، مجلس یا قدرتی نمی تواند آنها را لغو یا به صورت ناموجه و خودسرانه محدود کند. تحقق این امر مستلزم احترام به اصولی چون برابری، مدارا، گفتگو، حل مسالمت آمیز مناقشات و صلح طلبی است كه خود در پرتو ايجاد زمينه هاي لازم براي فعاليت آزاد رسانه های مستقل، جلوگیری از سانسور، دسترسی آزاد به اطلاعات، گسترش و تعميق جامعه مدني، احترام به حريم خصوصي افراد، فعاليت آزادانه شبكه هاي اجتماعي غير دولتي و اصلاح قواعد و مقررات در جهت حذف هرگونه تبعيض ميان شهروندان امكان پذير است.

2-      جنبش سبز يك جنبش مدني است كه پرهيز از خشونت و حركت در چارچوب موازين مبارزه مدني را سرلوحه خويش قرار مي دهد. اين جنبش با اعتقاد به اينكه “مردم” تنها قرباني خشونت در هر زمينه اي خواهند بود، گفتگو، مبارزه مسالمت آميز و توسل به راهكارهاي غير خشونت آميز را ارزشي خدشه ناپذير مي داند. جنبش سبز با توجه به شرایط و مقتضیات، از کلیه ظرفیتهای  مبارزه مسالمت آمیز استفاده خواهد  کرد.

عدالت، آزادي و برابری

3-      عدالت جايگاه والايي در ميان ارزش ها و آرمان هاي جنبش سبز به خود اختصاص مي دهد. توزيع عادلانه امكانات، چه در بعد اقتصادي، سياسي، اجتماعي و چه در ابعاد ديگر حيات انساني از جمله اهداف خدشه ناپذير جنبش سبز است كه لازم است براي دستيابي به آن، تمامي تلاش هاي ممكن انجام شود.

گسترش عدالت در جامعه تنها در صورتي امكان پذير است كه نظام حاكم بر كشور – در عرصه داخلي و خارجي- كاملا مستقل و فارغ از وابستگي به نهادها و قدرت هاي سياسي، طبقاتي و اقتصادي عمل كند و بتواند توسعه اقتصادي و ترقي كشور را به نحوي كه رفاه و عدالت اجتماعي براي همه مردم ايران فراهم شود، تضمين كند.

4-      جنبش سبز با عنايت به لزوم تامين خواست ها و مطالبات به حق تمامي اقشار و طبقات اجتماع، بر پيوند با اقشار متوسط و كم درآمد اجتماع -كه در برابر فشارهاي اجتماعی/سياسي ضعيف‌تر هستند- تاكيد دارد. اين جنبش با الهام از اصل نهم قانون اساسي، با سلب حقوق اساسي مردم به نام حفظ استقلال و تماميت ارضي كشور مخالف است و با تاكيد بر استقلال سياسي، فرهنگي، اقتصادي و نظامي، يگانه راه حفظ منافع ملي و دفاع از مرزهاي ميهن را “حاكميت مردم بر سرنوشت خويش” در تمامي ابعاد مي داند.

5-      برقراري آزادي و برابری از اهداف انكارناپذير انقلاب اسلامي است كه جنبش سبز نيز بر ضرورت دستيابي به آن تاكيد دارد. نفي هرگونه انحصار فكري، رسانه اي و سياسي و همچنین مبارزه با حذف فيزيكي هر انديشه و ديدگاه در سرلوحه اهداف جنبش سبز قرار دارد. ضروري است در اين جهت، براي رهايي مردم از هرگونه سلطه سياسي (استبداد و انحصار طلبي)، اجتماعي (تبعيض و نابرابري هاي اجتماعي) و فرهنگي (وابستگي و تقيد فكري) تلاش شود. جنبش سبز بر حمایت از حقوق زنان، نفی هر گونه تبعیض جنسیتی و حمایت از حقوق اقلیتها و اقوام تاکید ویژه دارد.

6-      جنبش سبز بر این باور است که امنیت تنها امنیت دولت نیست، امنیت انسانی تک تک شهروندان ایرانی است. امنیت برای آحاد مردم باید برقرار شود تا آزاد از ترس و رها از نیاز تحت حمایت قانون زندگی کنند. مداخله نیروهای نظامی و انتظامی در امور سیاسی، هر گونه دخالت افراد غیر مسول در امور انتظامی و سلطه نیروهای امنیتی و انتظامی بر مقامات قضایی مخل  امنیت دولت و ملت است. استقلال قوه قضاییه، عدم مداخله نیروهای نظامی در امور سیاسی و اقتصادی و برخورد با سازمان دهندگان و اعضاء گروههای موسوم به لباس شخصی از خواستهای جدی جنبش سبز است.

7-      اجراي تمامي اصول قانون اساسي و به ویژه اصول ناظر بر حقوق ملت (فصل سوم) هدف و خواست تجديدناپذير و حتمي جنبش سبز است.

8-      آزادي زندانيان سياسي، رفع محدوديت هاي غير قانوني و نگاه امنيتي عليه فعاليت احزاب و گروهها و جنبش هاي اجتماعي چون جنبش زنان، جنبش دانشجويي، جنبش هاي كارگري، جنبش هاي اجتماعی و امثال آن، و همچنين محاكمه عادلانه  آمران و عاملان تقلب در انتخابات، شكنجه و كشتن معترضان به نتيجه انتخابات، و افشاء و محاكمه نظريه پردازان و حاميان خشونت در لايه هاي مختلف حكومت از راهكارهاي روشني است كه در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد.

اخلاق مداري و احترام به خلاقيت هاي فردي و اجتماعي

1-      با كمال تاسف بايد اذعان كرد كه اتخاذ سياست هاي نادرست سياسي، اجتماعي، اقتصادي از سوي حاكمان به افول اخلاق و تنزل سطح سرمايه اجتماعي در جامعه منجر شده است. جنبش سبز با تاكيد بر ضرورت احياي اخلاق به مثابه فصل مشترك و پيوند دهنده حيات اجتماعي مردم ايران، در مبارزات خود براي اجراي حقوق ملت، كاملا نسبت به اصول اخلاقي پايبند خواهد بود.

2-      جنبش سبز را نه مي توان يك حزب متمركز دانست و نه مجموعه اي از افراد سازمان نايافته و بي هدف. مرور تجربه تاريخي مردم ايران نشان مي دهد كه آنها همواره و در بزنگاههاي تاريخي، هوشياري، توانايي و درك والاي خويش را به منصه ظهور رسانده اند و با تكيه بر قواي خلاقه خويش، راه را براي دستيابي به اهداف خود هموار ساخته اند.

جنبش سبز بر پايه اصول و مبادي بنيادين خود، با تکیه بر شبکه های اجتماعی  بر فهم، انديشه و نوآوري هاي مدني ملت ايران تكيه دارد و دستيابي به آرمان هايي چون عدالت و آزادي را به شكوفايي اين خلاقيت ها منوط مي داند. شعار “هر ايراني، يك ستاد” اينك مي تواند به شعار “هر ايراني، يك جنبش” تبديل شود.

قانون گرايي و مذاكره

1-      جنبش سبز با پيگيري اهداف و آرمان هاي هميشگي انقلاب اسلامي و با اتكا به بازخواني انتقادي تحولات صورت گرفته پس از انقلاب – به خصوص در عرصه روابط ملت و دولت- برپايه ميثاق مشترك مردم ايران يعني قانون اساسي، در پي دستيابي به آينده اي روشن براي ملت ايران است.

2-      در اين راستا، “اجراي بدون تنازل قانون اساسي” راهکار اصلي و بنيادين جنبش سبز است. اين جنبش بر اين باور است كه تنها با بازگشت به قانون و الزام نهادهاي مختلف به رعايت آن و برخورد با متخلفان از قانون در هر موقعيت و جايگاه، مي توان از بحران هاي مختلفي كه دامنگير شده است رهايي يافت و در راه ترقي و توسعه ميهن گام برداشت. جنبش سبز در عین حال کاملا توجه دارد که قانونگرایی به معنای استفاده ابزاری از قانون توسط حاکمان نیست. باید شرایطی فراهم آورد تا قانون وسیله اعمال خشونت های ناروا و موهن، نقض حقوق بنیادین شهروندان قرار نگیرد و خشونت، بی عدالتی و تبعیض قانونی نشود.

3-      قوانين كشوري  و از جمله قانون اساسي متوني هميشگي و تغيير ناپذير نيستند. هر ملتي اين حق را داراست كه با تصحيح سير حركتي خويش، به اصلاح در قوانين جاري اقدام كند. اما بايد توجه داشت كه تنها تغيير و اصلاحي در قانون اساسي مورد پذيرش است كه در فرايند مذاكره و گفتگوي اجتماعي و با مشاركت همه اقشار و گروههاي اجتماعي و با پرهيز از تصلب و انحصارگرايي و زورگويي صورت پذيرد.

4-      گسترش جامعه مدني و تقويت حوزه عمومي در زمره اصول اساسي جنبش سبز است. اين جنبش بر اين باور است كه حفظ منافع ملي و دستيابي به اهداف انقلاب اسلامي و همچنين كاستن از تبعات ناخوشايند بحران موجود مستلزم مذاكره و گفتگو ميان نمايندگان گروه‌هاي مختلف فكري و سياسي است و در اين راستا از هرگونه دعوت به مذاكره و گفتگوي شفاف به منظور دفاع از حقوق مردم و حل منازعات اجتماعي استقبال مي كند.

5-      اين جنبش خواهان قدرت بخشي به اقتصاد كشور در صحنه بين‌المللي و سرمايه گذاري و افزايش قدرت خريد مردم ايران است. جنبش سبز خواهان سیاست خارجی عقلانی و عزتمند مبتنی بر تعامل شفاف و سازنده با دنیا و طرد دیپلماسی ماجراجویانه و عوام فریبانه و ارتقاء شان ملت بزرگ و تاریخی ایران در جهان است.

همراه کوچک جنبش سبز

ميرحسين موسوي

_______________

* استاد شفیعی کدکنی • فایل صوتی (قابل استفاده در کامپیوتر و موبایل) را میتوایند از اینجا دانلود کنید.
 • نسخه چاپی (pdf) را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

توضیح: برای دانلود کافیست روی لینکهای بالا کلید راست کلیک ماوس را زده و از منوی باز شده Save as را انتخاب نمایید.


578 پاسخ به “بیانیه 18 میر حسین موسوی و منشور سبز”

 1. بسیجی خامنه ای گفت:

  موتو بغیظکم

  • بصیر گفت:

   برای شما آرزوی مرگ نمی کنیم چون از موسوی آموختیم : « دشمنی و کینه توزی با بدنه اجتماعی هیچ بخشی از جامعه جایی در جنبش ندارد. »
   شما از که این بغض و کینه و لجاجت و عداوت را آموخته اید ؟! مراد شما کیست که شما به رسم مریدی حکم موت می دهید.
   کاش بدانید که ما هم مسلمانیم و ایرانی !
   الَّذِينَ يَسْتَحِبُّونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا عَلَى الْآخِرَةِ وَيَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللَّـهِ وَيَبْغُونَهَا عِوَجًا أُولَـٰئِكَ فِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ (ابراهیم /3)

 2. عاشق میرحسین گفت:

  خداوندهمه ی مردم ایران را سبزکندوبه همه آگاهی دهد
  vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

 3. تبريز گفت:

  بله ما فكر مي كرديم داريم “بد” رو انتخاب مي كنيم. ولي شما بهترين شديد. آدم ها ظرفيتشون رو تو روزهاي سخت نشون مي دن. مثل هميشه سخنانتان پر از اميد بود.

 4. ata گفت:

  خوب بود. ای کاش این بیانیه زودتر صادر میشد تا بهانه از دست آنهایی که تهمت فرامرزی بودن به جنبش میزدند (حمایت غربی ها ) گرفته میشد .

 5. aseman_iran59 گفت:

  از اینکه بهت رای دادم اقای موسوی خیلی احساس پشیمانی میکنم فکر میکردم خیلی انقلابی با شهامتی حالا میبینم یاران نزدیکت یه عده ادم وطن فروشن که سر از بی بی سی صدای امریکا سر درمیارند (دست از سر ما بردار وطن فروش)

  • توسلی گفت:

   دوست عزیز
   این کلکای شما قدیمی شده و آرزوهای دست نیافتنیتون رو نشون میده.اینکه جنبش سبز ریزش داره و رای دهندگان به موسوی پشیمونند.اگر شما واقعآ به موسوی رای دادید و حالا این حرف ها رو می زنید خدا رو شکر که از این مسیر جدا شدید چون کورکورانه به موسوی رای دادید و این مرد رو نشناختید.باید بالاخره این مسیر تصفیه بشه. اگر هم رای ندادید و به تصور ایجاد ناامیدی نظر گذاشتید بدونید بی اثره و من خودم قسم می خورم جنبش روز به روز رشد داشته چون آگاهی در حال گسترشه.تهمت هاتون هم کهنه شده. شما حرف تازه ندارید؟

  • ناشناس گفت:

   !!!!!!!

 6. ناشناس گفت:

  درود بی پایان بر رهبران سبز

 7. کیا گفت:

  با درود بر میرحسین
  به نظر اینجانب جنگ میان اصلاح طلبان و اُصولگرایان افراطی حامیِ حکومت همان جنگ میانِ تنازعات و تناقضات برجستهء اصول قانون اساسی اَست که در بخشی حکومت را عرفی معرفی میکند و در بخشی دیگر مشروعیت حکومت را موهبتی الهی میداند
  به هر حال عقیدهء بنده بر این است که مهندس موسوی پتانسیلی بس فراتر از یک ایدئولوژی خاص به نام اصلاحات و اصلاح طلبی دارند و امیدوادم همانطور که روز به روز این پیله شکافته تر میشود روزی فرا رسد که ایشان پروانه وار مسئولیت تاریخی خود را بر عهده گیرند در ضمن بنده نظرتنگی نسبت به اصلاحات ندارم و برای امروز ایران آنرا بسیار مفید میپندارم
  با آرزوی رسیدن به *حقوق* اساسیِ همهء ایرانیان

 8. سیدجواد ثابتی گفت:

  درود بر میرحسین
  موسوی در این مانیفست سبز، آنچه جنبش در یکسال گذشته دریافته بود و از آگاهی های بدست آمده، اهداف ناگزیری برساخته بود را عرضه داشته است. هرچند تا پیش کشیدن ایده های بزرگ، همچنان واقعیت های تلخ تری را می باید از دل رنج هایمان به نظاره نشست. و این شاید پس از سالیان دراز از خوشبختی ما ایرانیان است که اینبار کسی با ما به تحمل بار این رنج نشسته که خود هنر و شجاعت نگریستن به خود و عقبه ایمانی خود را دارد. من همچنان امیدوارم که میرحسین باز هم بیشتر به خود بپردازد و این امید بیراهی نیست چون که او خود می گوید که این مسیر شدن همچنان ادامه دارد. ما از او خواسته ایم و او علیرغم تذبذب های مردانی ایمانی از این سنخ به همراهی ما پیوسته است. این بروشنی در این نقشه راهش پیداست.

 9. ع.ر گفت:

  خیلی جامع و کامل بود.

 10. ع.ر گفت:

  درود بر یاران صدیق امام راحل.

 11. نگاهی به خطوط عمده بیانیه 18 موسوی

  میر حسین موسوی هیجدهمین بیاانیه خود راـ و چه بهنگام ـ دیروز انتشار داد. بهنگام، از آنرو که کودتا گران با بکار گیری جنگ روانی کوشش داشته و دارند تا جنبش سبز را مشرف به موت نشان دهند و روحیه یأس را بر جنبش سبز چیره سازند.
  و اما هدف از این یاداشت کوتاه، نه پرداختن به تاکتیک جنگ روانی رژیم است و نه نقد و تحلیلی موشکافانه از خود بیانیه. هدف، نگاهی کلی به عمده ترین خطوط ترسیم شده در این پیش نویس نقشه راهی است که آقای موسوی انتشار داده است.
  همانطور که در متن بیانیه آمده است این طرح یا بیانیه باید در کوره نقد و بحث صیقل خورده و ظریف کاری شده و ناهمخوانیهای آن تصحیح گردد.
  اما در یک نگاه کلی که مراد این یاداشت است میتوان گفت که: بیانیه برآیند نسبی توازن قوای سیاسی و بیان «حد اکثر ظرفیت جنبش سبز است». و تصور اینکه بتوان مواد اصلی آنرا ریشه ایی تغیر داد در حکم تن دادن به ریزش از چپ و راست جنبش است.
  در شرایط ویژه کنونی میهنمان، طرح برنامه ای جامع و مانع که بتواند « از همه ظرفیت استراتزیک و حتی تاکتیکی» جنبش و تمامی ذخیره اجتماعی آن استفاده کند، وبستر همه نیروهای همسو، برای آزادی از قید استبداد دین ابزارانه باشد کاری بس سترگ و دشوار است و نقطه ضعف طبیعی و آسیب شناختی چنین طرحی، دقیقاً در این جاست.
  باید منتظر بود که در کنار حداکثر خواهان صاف و ساده سیاسی ، چپ و راست رژیم ساخته نیز فریاد برآورد که این بیانیه این و یا آن عیب راهبردی را دارست، وزن جمهوریت را کم و اسلامیت را سنگین کرده است و یا بالعکس.
  واقعیت اینست که بیانیه هیجدهم موسوی، نه یک بیانیه معمولی بلکه پیام سی میلیونی مردمی است که در چهار چوب همین نظام و مقتضیات کنونی به کاندید هایی بجز کاندیدای حاکمیت رأی دادند.
  در یکسر این طیف وسیع سی میلیونی ، روحانیتی قرار داشت که هم اسلام و هم روحانیت، و هم مملکت و نظام را درخطر میدید و در سوی دیگر نسل جوانی که مطالبات سیاسی دیگری و بسا فراتر داشت. در یکسو اصلاح طلبان معتدلو اصول گرایانی بواقع اصول گرا و نگران اسلام و اصول و نظام و در سوی دیگر مطالبه گرانی که اصلاح بنیادین نظم موجود را می طلبند. هنر رهبری جنبش سبز و در درجه نخست، آقایان موسوی و کروبی در این بود که طی یکسال نه تنها مانع واگرایی این جنبش سترگ ملی شدند بلکه آنچنان زمینه و آنچنان فضایی را مدیریت کرده و فراهم ساختند که عملاً « پل بزرگ دوستی و همبستگی ملی» از روی همه تعارضات اعتقادی سیاسی ، مذهبی و قومی گذشت و در کوره پیکار سبز انسجامی گسست ناپذیر یافت.
  چه کسی میتوانست باور کند که میلیونها تن ایرانیِ از روحانیت و مذهب گریخته و دلزده در سوگ درگذشت پیشوای بزرگ دینی، فقیه بزرگ، آیت الله العظمی منتظری آنچنان زار زند که میلیونها تن معتقد دینی و مقلدین وی! امروز آیات عظامی نظیر صانعی، دست غیب، طاهری، بیات و… تنها مرجع مورد احترام نیروهای مذهبی سالم نیستند بلکه پیشوایان دینی مورد احترام جامعه روشنفکری ما نیز هستند حتی اگر این جامعه روشنفکری با دین و مذهب فاصله ائی بعید داشته باشد. ایجاد این پل اعتماد به معمار و مهندسی هنرمند نیاز داشت و کاری بس دشوار بود. .
  بیانیه هیجدهم موسوی در خطوط عمده اش آن پل و شاید یگانه پلی است که جریانهای متنوع سیاسی، اجتماعی، قومی و فرهنگی میهنمان را میتواند در بستری واحد به سر منزلِ «حد ممکن ترین» مرحله دموکراسی برساند.
  بیانیه در خطوط عمده خود از آزادی، عدالت اجتماعی، استقلال ملی، حرمت و کرامت انسانی، قانونگرائی، مسئولیت پذیری و پاسخگوئی و.. سخن گفته است و راه های وصول این اهداف را، که همه جزء مؤلفه های اساسی دموکراسی هستند، نیز توضیح داده است. بیانیه، حق مردم را برای تغیر قانون اساسی از طریق اجماع ملی به رسمیت شناخته است. نمیتوان گفت نکته مهمی وجود داشته که در زمره مطالبات مردم هست ولی طرح نشده باقی باشد.
  تبعاً این بیانیه در کوره نقد و بحث صیقل خواهد خورد و به حاصل خرد جمعی ـ ملی تبدیل و تا سطح منشور و میثاق ملی ما ارتقاء خواهد یافت. هنرمندیِ کنش گران سیاسی و فکرسازان است تا با توضیح پیچیدگی تنوع وسیع نیروهای درونی جنبش سبز، مانع نقد هدفدارانه ی تخریبی شوند.
  آخرین سخن اینکه بیانیه ـ تأکید میکنم، در خطوط عمده اش ـ پاسخگوی مقطعی مطالبات بدنه اجتماعی همه نیروهای تحت ستم میهنمان است و تا آنجا که به جریان های سیاسی مربوط میشود، این جریانها دو گروهند. گروهی که به لحاظ اعتقادی هیچ مشکلی با اسلامیت جنبش سبز ندارند و گروهی که به لحاظ بنیانهای فکری ،اعتقادی و یا سیاسی قابل جذب و حل درجنبش سبز نیستند. بیانیه در این مورد هم بدرستی اشاره دارد که جریان های سیاسی با حفظ هویت مستقل خود میتوانند بخشی از جنبش عام و ملی سبز باشند.
  هیچ کس دست پای مارا نبسته است که در فردای حصول مطلبات مصر حه و مطروحه در این بیانیه ، برای استقرار نظم دلخواهمان پیکار را ادامه دهیم . ولی اگر کسی حتی برای لحظه ائی بیاندیشد که پیکار برا ی نظمی ایده ال و فرا تر از آنچه در این بیانه ترسیم شده است، از تخریب جنبش سبز میگذرد، آگاهانه و یا نا آگاهانه هیزم کش تنور استبداد گشته است.
  حبیب تبرزیان

 12. javad agha گفت:

  سالم ترين فرد سياسي دنيا مير حسين موسوي-نه دنبال قدرت نه دنبال ثروت و نه دنبال منفعت

 13. شریعتمداری گفت:

  خواهشآ این نظر من رو منتشر کنید :
  حمایت از موسوی ، حمایت از امام است
  مخالفش بداند ، دشمن او بدنام است

  • سپيده گفت:

   در حسرت آنيم كه مير حسين را دير شناختيم
   ما همچون پرندگاني هستيم كه تازه پرواز را آموخته وحتي اگر تير هاي زيادي بر بال هايمان بزنند انديشه ي پرواز سبزمان را هيچ گاه از ياد نمي بريم
   يا حسين ميرحسين موسوي

 14. م گفت:

  یک سری از مزدورای حکومتی را استخدام کردند که پشت کامپیوتر بشینند و تو سایت های مخالف نظام دیکتاتور نظر مضحک و مخالف خودشونو بدند ، خیلی واسم خنده داره که خیال می کنند با این کارا می تونند مردمی که وحشی گری اینا رو دیدند با خودشون همراه کنند .
  مهندس موسوی به عنوان یک عنصر جنبش سبز ( با اینکه از نظر مبنایی مخالف رژیم دیکتاتور دینی جمهوری اسلامی هستم ) از شما به خاطر تلاشها و سختی هایی که برای آزادی کشیدید کمال تشکر را دارم و حمایتت می کنم.

  به امید پیروزی حق بر باطل

 15. azin گفت:

  من از اینکه به تو رای دادم به خود می بالم وتا آخرین قطره ی خونم پای اهدافت هستم .

  جنبش سبز پیروز است.

 16. ناشناس گفت:

  درود بر یاران «کلمه»

  در فایل صوتی که برای فروبار قرار داده‌اید، شعر جناب کدکنی به اشتباه خوانده و معنای آن دگرگون شده است. امید است که اصلاح فرمایید:


  هر کس از او نشانی دارد، (تأکید آوایی بر هجای دوم “دارد” (رد) تا جمله به لحنی ادامه‌دار بیان شود)
  ما را کُنَد خبر.

  شده ست را هم باید به صورت شُدَست خواند.

  با سپاس.

 17. ناصر گفت:

  دوستان کلنه ، بسیار سپاسگزار از پاسختان !!!
  صبر و استقامت تا صبح ظفر

 18. ليلا گفت:

  سلام به همراه نازنين جنبش سبز
  مير حسين عزيز تا آخر خط با تو هستم و از كليه رهنمودهايت پيروي ميكنم حتي اگر در درونم با آن خيلي موافق نباشم.(نمونه اش عدم حضور در تجمعات در سالروز 22 خرداد).براي موفقيت جنبش شبانه روز دعا ميكنم.ما گوش به فرمانيم تا آزادي ايران عزيزمان از دست اين طايفه مغول.

 19. sina zafir گفت:

  استوار باشید آقای موسوی! شاید این اولین بیان باشد که اینگونه نه در شعر بلکه در تحلیل ایران را برای همه ایرانیان می‌خواهد. به عنوان دانشجوی اخراجی دوران نخست وزیری شما هم در آن زمان در مقابل یزدی‌ها حمایتت کردم و امروز نیز شادمان و پشتیبان تکامل عمیق و وسیع نظرات شما و جنبش سبز هستم.

 20. یار سبز گفت:

  امروز با خواندن این جمله از تو ای زهبر دوستداشتنی جنبش سبز ایران که گفتی از میان بد و بدتر بد را برگزیدند شرمنده شدم که چرا ان روزها تو را بااین دیکتاتورها و کودتاچیان قیاس میکردیم و تورا بد وانهارا بدتر خطاب میکردیم اما فقط شرمندگی نبود امروز برخود بالیدم که جنبش سبز ما انقدر زیباو دلنشین به پیش میرود و رهبرجنبشمان هم انقدر زیبا و دلنشین سخن میگوید انجا که میگوید استقلال نهاد دین از حکومت و توجه اکید بر حقوق زنان اقلیتها کارگران و… میکند وباز هم میگوید میدانیم که همه مطالبات را شاید پاسخگو نیست درود بر شرف وصداقتت میر عزیز تا جان در بدن داریم برای ایران ازادواباد در کنارت میمانیم یاحسین میرحسین

 21. سبز ایستاده به عهد گفت:

  ضمن عرض ادب و خسته نباشید به میرحسین عزیز وهمه یاران وفامند سبزش , بی سبب نیست که گفته اند ای کاش خداوند دشمن انسان را هم ازمیان دانایان برمی گزید! اگر حاکمان فعلی …… ذره ای ازهوش وذکاوت که لازمه هرانسان سالم وعاقل وبالغی است تا چه رسد به اشخاصی که ادعای سیاسمتداری وکشورداری دارند.اما چه می توان کرد که خداوند مخالفان ودشمنان ملت ایران را ازمیان نادانان بیخرد برگزیده است. اگراین بیخردان جاهل اندکی برآن استعداد سیاسی نداشته شان فشارمی آوردند, وبه خرد جمعی اعتقادی داشتند, لااقل امروز ازبرای نجات فردای بس تاریک خویش هم شده بود, می بایست تن به اصلاح نظام می دادند وراه آشتی وبازگشت به آغوش ملت را برای بخشش وطلب عف خود از پیشگاه ملت ایران برمی گزیدند, وازچنین منشور راهگشای بهره مند می گشتند! اما چه حاصل نادانی وکوته بینی آنچنان چشم آنان راگرفته که حتا صلاح خویش را نیزتشخیص نمی دهند. اگراندکی درائت ودوراندیشی داشتند وازمرتبه قُدیس خودساخته پائین می آمدند, آنگاه می دیدندکه منشور راهبردانه 25خرداد مهندس موسوی چقدر آینده نگارانه وموشکافانه ودلسوزانه وسازنده وراهگشاینده طرح وتدوین وقلمی گشته. خطاب آن همه ملت و همه دلسوزان ایران زمین است , اما حاکمان بی بصیرت و …… که به ناحق خود را وارث انقلاب و خون شهدا و ناجوانمردانه خط امام جا می زنندرا کجا؟ ودرک راهکارهای دوراندیشانه قابل تحسین میرحسین کجا؟ با جرئت می توان گفت تدبیرودوراندیشی میرحسین واعتقادواعتمادی که اوبه خردجمعی دارد, همراه با صفاوصمیمیت وشفافیتی که همواره بزرگترین سرمایه او بوده,با اعتمادمتقابلی که بین ایشان ومردم به ویژه مردم سبزاندیش برقراراست , همه وهمه اینها نشان از یک وحدت واتحادی بس وفادارانه بین ما سبز اندیشان جنبش سبز و ایشان را می دهد. نیک بدانید و مسرور شوید که پیروزی نهای از آن ماست , چرا که قلبهای ما با اوست و اونیز قلبش به هزاران دلیل با ماست و منشور سبزاو چراغ راه آینده ما و آینده به یقین ازآن ماست .

  پایدار باد میرحسین

  زنده وپیروز باد جنبش سبز مردم

 22. محمد گفت:

  با خواندن بیانیه هم شاد شدم و هم غمگین
  شاد از اینکه بالاخره موضوعاتی در ایران و برای مردم ایران طرح میشود که سابقه تاریخی چندانی در آن نداریم و اینگونه بحثها عمدتا فقط بین برخی از تحصیل کرده های دانشگاهی مطرح بوده و هیچگاه بیان عمومی پیدا نکرده-موضوعاتی همچون حقوق فردی، احترام به حقوق افراد فارغ از اعتقادات، جنسیت، قومیت، …. غمگین به این دلیل که اروپایی ها این بحثها را 300 سال پیش با هم داشتند و پس از سالها بحث و مشاجره و خونریزی بالاخره به پیروزی رسیدند و ما الان داریم همان راه را دوباره تجربه میکنیم. امیدوارم در این مسیر از راه رفتۀ اروپا نیز درس بگیریم تا بتوانیم دموکراسی ای کم عیب تر بسازیم.

 23. علی گفت:

  سید…حجت چیست سید؟…سید تکلیف کدام است؟ سید جز تو که حال امروز فرزندان آن پیر جماران را می داند؟ سید دیدی چه خاکی بر سرمان شده است؟ دیدی سید؟ قرار بود به جهان درس اخلاق و آزادگی و رادمردی بدهیم، دیدی چه شد سید؟ جهان خواران جهان، بزرگترین قاتلان جهان زبان باز کرده اند…بر آنان حرجی نیست سید از ماست که بر ماست سید…سید دیدی با مردمانمان چه کردیم؟ سید دیدی چطور از تن نحیف جوانانمان رد شدیم؟…سید جز تو که حال ما عاشقان اسلام و انقلاب را می داند؟ حال کسی که عزیزترینش به دست نامردمان ترینان است…و عزیز دلش را بی آبروی جهان ساخته اند؟…سید من از مرگ نمی هراسیدم اما این روزها عجیب می ترسم از مرگ…سید مرا توان دیدار علی نیست…تو را هست؟…سید این بار کمر می شکند سید…سید جواب روح الله را چگونه بدهیم که یادگارش را، جمهوری مقدس اسلامی اش را به این روز کشاندیم سید…سید ما گناهکاریم سید؟…سید…سید دعا کن ما رو سید…دعا کن این بار به سرانجام رسد و این اشک پایانی یابد و درد مردم به آخر رسد و ما روی سفید حضرت را دیدار کنیم…سید

 24. امیر گفت:

  درود بر جنبش کبیر سبز ازادی ایران و درود بر میرحسین پاک سرشت

 25. ازاده گفت:

  1-مکتب و دین را ازسیاست جدا کنید – دیانت ما عین سیاست ماست شاید برای قرن 15 و 16 مناسب بود ولی امروز شدیدا متحجرانه وواپسگراست
  2- خواست مردم ازادی و حکومت جمهوری واجرای قانون است – لطفا مسائل رو مخدوش نکنید
  3- حکومت فردی موجود در قانون اساسی باید با نظر مردم اصلاح شود
  4-برای جنبش سازمان دهی کنید
  5- رهبری فردی برای جنبش کارساز نیست وخطر ناک است
  6- ازمزدم برای پیشرفت جنبش کمک بگیرید
  7-کمی بدنیای اطراف نگاه کنید وازتجربیات دیگران کمک بگیرید
  8- ازتکنولوژی امروز برای تسریع کارجنبش استفاده کنید
  9 – منشور جنبش ضمن نکات ++ درنهایت نسخه پاکنویس شده جمهوری اسلامیست واین چیزیست که مردم نمیخواهند !!!
  10 – نظر مردم را جمع اوری طبقه بندی وخلاصه کنید وازان برای تببین اهداف جنبش استفاده کنید.
  11- بجای استفاده از روشهای سنتی به روشهای علمی روی بیاورید
  12 – مصلحت اندیشی کافیست واقعیات را بپذیرید وانرا بامردم مطرح کنید

  • ناصر گفت:

   دوست عزیز زیاده روی نکنید ، در این که تمامیت خواهان از سمت راست پشت بام افتاده اند تردیدی نیست ، مراقب باشید که شما از سمت چپ آن نیفتید .

  • ناشناس گفت:

   شما از کجا میدونی مردم جمهوری اسلامی را نمی خواهند .نکنه خودت را مردم میدونی؟

 26. ناشناس گفت:

  متاسفانه شما جرات ندارید دیدگاههای مخالفانتان را در سایت قرار دهید و این نشانه آن است که شما آزادی را برای خودتان می خواهید و تنها شعار آزادی را می زنید

 27. سببببببببببز گفت:

  سبزم تا بمیرم به امبد آزادی ایران و ایرانی

 28. f گفت:

  بهترين راه پيروز شدن در راه جنبش سبز بالا بردن آگاهي مردم ازوضعيت بد فعلي جامعه ميباشد در تمام رمينه ها

 29. ناشناس گفت:

  یعنی یکی نیست به مسوی بگه 22 بهمن کجا بود جمعیت رو ندید

  • ناشناس گفت:

   موسوي 22 بهمن را ديده است، شما هم لطفاً 25 تا 28 خرداد را ببينيد.

  • کسی که می خواهد سبز باشد گفت:

   دوست عزیز ما هم آنجا بودیم ، چرا که 22 بهمن متعلق به همه ایرانیان است (پس آن را بنام گروههامصادره نکنید) اما آیا شما 25 خرداد بودید .

  • رضا احدي گفت:

   با سلام
   شما دولتيان كه تمام امكانات در اختيارتان هست حتي از ترستان سايت هاي مرتبط با اين جنبش را هم كه فيلتر كرديد
   با اينحال واقعا اگر چشم بينا داشته باشيد اين شور و شوق را ميبينيد

   بارها ما گفته ايم
   يك مجوز راهپيمائي در سكوت كامل بدهيد
   يك روز و فقط يك روز مجوز در كل ايران بدهند تا مخالفان اين دولت بتوانند آزادانه در سراسر كشور راهپيمائي كنند (آنهم در سكوت كامل)

   بعد يك روز هم به شما موافقان اين مجوز را بدهند.
   تازه ما قول ميدهيم كيف تنقلات و سانديس و … هم ندهيم .
   پس چرا ميترسيد ؟
   از چه وحشت داريد ؟
   خودتان هم خوب ميدانيد چه نتيجه اي در انتظارتان هست ولي مثل كبك سرتان را تا ته داخل برف كرده ايد ولي مطمئن باشيد چه بخواهيد و چه نخواهيد از حرارت اين جنبش برفها آب ميشوند و روزي مجبور هستيد همه چيز را ببينيد و از خواب مصلحتي بيدار شويد
   به اميد پيروزي

  • جنبش سبزی گفت:

   آقای محترم من خودم اونجا بودم برای حمایت از جنبش اومده بودم ولی شما اینقدر خوب برنامه ریزی کرده بودین که من و آدم هایی مثل من رو در میان خودتون قرار داده بودین و از این طریق تعداد خودتون را زیاد کرده بودین آدم هایی مثل من هم کم نبودن که برای حمایت از جنبش اومده بودن ولی در میان شما قرار گرفتن و به اسم شما تموم شد

 30. ناشناس - RB12 گفت:

  سلام
  1 – بحث استقلال دین از حکومت دو جنبه دارد :
  امور سازمانی : خبر درخواست آقای جوادی آملی در همین سایت
  امور اجرایی : جدایی دین از سیاست که البته با توجه به متن منطقی به نظر نمیرسد . در تمام متن اشاره به اسلام و قانون اساسی (که بر پایه اسلام است) شده که مجری اسلام هم باید کارشناس باشد . این موضوع در کنار مراد ایشان (پیر جماران) همخوانی درستی ندارد و البته عکس تمایل و دیدگاه ایشان است . ظاهرا باید گزینه اول درست باشد . چون در غیر اینصورت مشکل تضاد در متن فوق شدیدا حس میشود…
  2 – آقای موسوی در زمینه اقتصاد بسیار مانور دادند . چه در مناظرات و چه قبل و پس از آن . اما در این متن بسیار کمرنگ است . که البته با توجه به اشاره ایشان به تقویت همدلی ، شاید قابل توجیه باشد که در اینصورت متن واژه ی منشور را نباید یدک بکشد و بهتر است به “بیان برخی دیدگاه های ایشان پیرامون مسایل فرهنگی و اجتماعی” تغییر یابد.
  به علاوه منشور جنبه های تحلیلی پیرامون مسایل اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و … است که به موجب آن میتوان یک حزب ، تشکل ، جبهه و جنبش را تحلیل کرد .
  3 – بحث ” … همه فعالین جنبش‌های اجتماعی و اقشار مستضعف و میانه … ” و البته ارتباط دادن این اقشار به نوعی جداسازی محسوب میشود . (اشاره به بیان ایشان در مناظره با آقای … که گفتند ” وقتی کسی را محکوم می کنید یعنی سایر ملت بری هستند ،این یک اصل اسلامی است ” ) . چه کسی گفته سرمایه داران و قشر ثروتمند حامی ایشان نیست و یا اینکه این قشر حق حمایت ندارد . بخصوص اینکه این قشر میتواند به موجب شایستگی در این جایگاه قرار گیرد که بسیار محترم است . شمارش و نام بردن از برخی اقشار جامعه محدود کردن تلقی میشود که این هم باز با متن فوق مطابقت ندارد . (البته حقیر از قشر ثروتمند نیستم و منظورم گستردگی نگاه است که باید سرلوحه باشد)
  4 – بیان دیدگاه های امور بین الملل که البته در بیانیه ها و متن فوق مورد اشاره (و فقط اشاره) قرار گرفته است ، با توجه به مسئولیت ایشان در امور خارجه و مشاورین (اکنون در بند و حصر) بیشتر توقع میرود . به علاوه اینکه با توجه به تیز هوشی ایشان نسبت به امور بین الملل و خصوصا تحریم تحمیلی ، که در پیام اخیر مبنی بر “عدم برگزاری راهپیمایی” ، (که حقیقتا بسیار جای تبریک دارد) به اثبات رسید ،انتظارات فارتر از این هم میرود . شاید بازنگری خود ایشان به عنوان نخستین منتقد این مساله را مرتفع سازد .
  5 – سخن بسیار است و وقت تنگ

  در پایان پیامی به برخی جوانان هم سن و سال :
  جایگاه انسان ها در ذهن افرادی که اهل تحقیق باشند به این سادگی بدست نمی آید که از دست برود . اگر کسی میگوید من قبلا به ایشان نظر داشتم و حالا نظرم عوض شده ، باید بدانیم که تحقیق و مطالعه نداشته و یا در این زمینه کوتاهی کرده و انتظار این است که این دیدگاه بارها تغییر کند . و به طور کلی این اظهار نظر ها قابل احترام است ، ولی ارزش تامل ندارد . (قابل توجه برخی معترفین سیاسی در سلسله اعترافات نمایشی)
  آقای موسوی برای من (به عنوان یک ایرانی) جایگاه معلومی دارد و به این سادگی تغییر نخواهد کرد . البته از ایشان انتظار بسیار بسیار بیشتری دارم و متن فوق مرا کمی دلخور کرده که :

  ای رفیق دیروز و امروز من
  به لاله ، دشت و آسمان قسم

  تو را میستایم که نشان استقامت
  نماد صبر و الگوی صداقتی

  به امید همراهیت در راه سبزی که میروی
  لحظه شماری میکنم

 31. سینا حسینی گفت:

  در نسخه صوتی تهیه شده آیه قرآن در ابتدای متن (فاماالزبد …) اشتباه تلفظ شده است.
  لطفا اصلاح بفرمایید

 32. سینا حسینی گفت:

  آیه های قرآن در نسخه صوتی تهیه شده به اشتباه تلفظ شده است.
  لطفا اصلاح بفرمایید

 33. عاشقان شهادت پیروان ولایت گفت:

  خدا هدایتت کنه..البته فکرنکنم..خدا ریشتو بزنه.که اینهمه جوانها را به جون هم انداختی .البته شیطان کاملا برتو غلبه یافته و حب دنیا و ریاست جلوی چشاتو گرفته. فکر کنم در بهترین حالت با عمرسعد و شمر محشور شی…چون اونها هم بخاطر حب دنیا و ریاست و نشناختن ولی خود اون کارهارو کردن.

 34. سبز گفت:

  با درود به آقای مهندس موسوی
  جناب اقای موسوی تاریخ ایران نام تو را چون آرش در حافظه خود ثبت خواهد کرد
  ممنون از هوش ، شجاعت و پایمردی شما
  همه چیز در بیانیه شما بطور کامل دیده شده است
  اما جای یک موضوع خالیست
  همانطوریکه مطمئنا میدانید در هر جامعه مترقی داشتن یک عنوان و پوشیدن یک لباس مسئولیتهائی در چارچوب تعریف شده آن برای اشخاص ایجاد میکند مثلا کسی که لباس نظامی بر تن دارد مسئولیت حفظ نظم و حراست از جامعه را دارد اگر یک نظامی قصد وارد شدن در امور دیگری را دارد می بایست ابتدا لباس خود را تغییر داده از مجموعه های نظامی جدا شده و وارد کار دیگری شود .این یک اصل بدون اغماض است . لباس روحانیت برای ارشاد و راهنمائی جامعه است وارد شدن روحانیون در همه امور از قبیل :سیاست ،مدیریت و….. مستلزم خارج شدن از لباس روحانیت است . یک روحانی در صورت وارد شدن در سیاست ، که لازمه آن توسل به حربه های مختلف برای کنترل جامعه است باعث خدشه دار شدن لباس و آئینی است که فرد روحانی مبلغ آن است .بعنوان مثال اگر شخصی با لباس پزشکی در سر چهار راه اقدام به ارهنمائی خودروها نماید مقبول هیچکس قرارنخواهد گرفت . کمااینکه هر دو کار مورد قبول مردم باشد (پزشکی و پلیس راهنمائی) . قرار گرفتن هر شخص در مکان و محل تعریف شده خود می تواند یکی از اصول اصلی جنبش سبز باشد .مگر یک روحانی با راهنمائی مردم در مساجد نمی تواند سطح آگاهی مردم را بالا برده و با بالا بردن سطح آگاهی شخصی افراد کل جامعه اصلاح گردد. آیا یک شخص روحانی باید نظرات خود را لزوما در قالب قوانین به مردم تحمیل کند و در دولت و بدنه حکومت حضور داشته باشد . این با نص صریح قرآن که می فرماید لااکراه فی الدین مغایرت ندارد.لطفا در این برهه حساس که وظیفه بس سنگین بر گردن شما نهاده شده است ، تمام جوانب را مد نظر قرار دهید .مگر نه اینکه شما معتقدید مردم می توانند سرنوشت خود را رقم بزنند . این که فقط در قالب حرف کارساز نیست .اگر مردم را قبول دارید ، تعالیم اسلام را بطور شفاف برای مردم بازگو کنید و اجازه بدهید نمایندگان واقعی مردم که در یک محیط کاملا آزاد انتخاب می شوند قوانین مملکت را وضع نمایند ولو این قوانین مغایر با اسلام باشد .زیرا به تعداد انسانها راه است برای رسیدن به خدا و تنها را ه رسیدن به خدا اسلام نیست.به امید روزی که شعور عمومی مردم ما انقدر بالا برود که تاب وتحمل اعتقادات متفاوت و گوناگون را در مملکت بزرگ خود ایران داشته باشیم .
  بدرود و باآرزوی بهترینها برای شما رئیس جمهور مردمی .

 35. جانباز گفت:

  احسنت
  الله علیم بذات الصدور….
  یا حق

 36. ناشناس گفت:

  agha chera nemishe dige download kard az in kalame…
  ba tashakor
  sar sabz bashid …..in yek dastoor ast!!!!!

 37. سبز حسینی گفت:

  چندین بار فایل صوتی این منشور جنبش سبز رو گوش دادم و هربار بزرگی شخصیت میرحسین موسوی این همراه و راهبر دوست داشتنی و محبوب جنبش سبز را در آینه هر جمله و فراز این منشور دیدم.و هربار غبطه خوردم چرا چنین شخصیتی با وجود رای اکثریت ملت نباید به خواست حکمرانان ناعادل، مدیریت کشورم را داشته باشد.
  این منشور مسلما در تاریخ ایران بعنوان سند مظلومیت و اقتدار و حق طلبی جنبش سبز ایران و رهبر بزرگ آن میرحسین موسوی ثبت خواهد شد.

  در ضمن از ابتکار خوب دوستان سبزم در تهیه فایل صوتی این منشور و مانیفست جنبش سبز قدردانی میکنم.با تمام کاستی ها و کمبود امکانات و سرعت تهیه این فایل صوتی، بسیار گیرا و شیوا و با طنینی محکم و راسخ که نشانی از ثابت قدمی مردان و زنان جنبش در رسیدن به هدف حق است تهیه شده است.جنبش سبز پیروز است به لطف خدا و دروغگویان و متقلبان رسواتر از همیشه،چرا که;
  اما کف به کناری رود و از بین رود، اما ‏آنچه به مردم سود مى‏رساند در زمین مى‏مانَد

 38. حسین گفت:

  سلام به همه

  فقط در همین حد بگم : عالی بود .

  درود بر مهندس موسوی و جنبش سبز ایران

 39. صابر م. گفت:

  بر خلاف نظر برخي همراهان سبز ، فكر نمي‌كنم كه اين بيانيه تدوين يك حكومت ديني باشد. بلكه حضور دين در بعد فردي و اجتماعي را به رسميت مي‌شناسد. البته در مورد «خرد جمعي توحيدي» فكر كنم كه بهتر است نظرات متفكران معاصر را بيشتر مطالعه كرد. «خرد جمعي» قيد پذير نيست و افزودن قيد به آن، ممكن است منجر به نوعي جديد از ديكتاتوري شود. كلاً وظيفه حكومت سامان دادن به دنياي همه مردم به شكلي عادلانه است. آخرت مردم، موضوعي است كه خارج از وظايف حكومت است. اين بحثي است كه مرحوم بازرگان پس از 40 سال تجربه در نظر و عمل سياسي، در سال 1369 مطرح نمود.

 40. اعظم گفت:

  این آقایان اصلاح طلب به آزادی بیان اعتقاد دارند تا جایی که از خط قرمزها عبور نشود.

  خط قرمزها: آقای خمینی و دوران ایشان، آقای خامنه ای، حکومت ، ولایت فقیه، جدایی دین از حکومت و غیره. ولی شما آزاد هستید از آقای احمدی نژاد و دولت تا دلتون خواست انتقاد کنید. من این خط قرمزها را با سانسور نظراتم در سایت کلمه یافتم.

  آیامنظور آقای موسوی از آزادی بیان این است؟
  اصلاح طلبان در قدرت نیستند و این جور سانسور می کنند وای اگر به قدرت برسند!

 41. ترک اوغلان گفت:

  یاشاسین میر حسین یا شاسین آذربایجان یاسین ایران من یک ترک هستم ای کاش این ابر مرد آذربایجانی در مورد حق و حقوق به تاراج رفته قومیت ها بیشتر تاکید می کرد. بیانیه عالی بود

 42. اذربایجان گفت:

  میر حسین عزیز دوستت داریممممممممممم

 43. نسل سوخته گفت:

  شستشویی کن آنگه به خرابات مغان، این جنبش رهبر پاک ندارد پس همان سلطان جائر احمدی نژاد به

 44. ناشناس گفت:

  خوبه خودتونم می دونین مردم بین بد و بدتر مجبور به انتخاب شدن

 45. farhad گفت:

  besyar ziba bood
  omidvaram hamiishe dar kenare in mardome mazloom bashid
  motmaen bashid ke hamishe piroozid
  batel raftanist va anche mimanad hagh ast
  dooset darim
  V

 46. ج-ح گفت:

  خسته نباشید فرمت صوتی بیانیه خالی از اشکال نیست مخصوصا قطعه ی مربوط به استاد کدکنی غلط خوانده شده است

 47. setare sabz گفت:

  seyede azizo bozorgvar ma ta akhar akhar bato hastimo mimanim.bayaniyaton mesle hamishe ali bodo bi nazir…..seyede aziz baramon kheili doea kon.dooooooooooooooooosteeeeeeeet daaaaaaaaaaaaaaaaaariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim.ye hosin miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir hooooooossssssssssssssssssssssssssssssssssin. ..

 48. نسل سوم انقلاب گفت:

  بسیار عالی بود بسیار عالی همان حرف ها و عقایدیست که همیشه توی ذهن من بود مخصوصا قسمتی که برای جدایی دین از حکومت و سیاست می گویند برای حفظ ادیان و ارزشهای دینی البته یک نکته قابل توجه به نفر ناشناس که در اول نظرات سخن گفته اند بگویم که شما حتما کنفرانس مطبوعاتی مشتر مهندس عزیز با آقای کروبی را ندیده اند چون در اون کنفرانس با توجه به اینکه آقای کروبی خود را پایبند به جمهوری اسلامی ایران میدانند ولی جناب موسوی جواب بسیار روشن فکرانه و زیبایی میدهند میگویند که ما به جمهوری اسلامی رای ندادیم که به این شکل اجرا شود خودش و قانون اساسی وصل بهش و نظر بر این نبود و گفتند که میشود همین جمهوری اسلامی با اجرای کامل قوانین باشد تا حقوق مردم بهشون برگردد ولی در غیر اینصورت جمهوری اسلامی واجب نیست یک نظریه بوده است با تمامی قوانین و منشوراتش میتونیم یک قانون و منشور مشخص دیگر داشته باشیم مهم سربلندی ایرانی است از هر دین و مذهبی ولی اساسا ایشان معتقدند به امام و انقلاب اسلامی اگر برگردد به 30 سال پیش در غیر اینصورت با سبک فعلی نجات دین و مراکز دینی از هر چیزی مهم تر است من واقعا تشکر دارم از ایشان مهندس عزیز و سایت کلمه که کولاک کردید با این انقلاب سایبری یعنی کنفرانس خبری اخیر و منشوری که مهندس با زور و دستور به مردم اعمال نکردند بلکه به قول خودشان به عنوان عضوی کوچک از این جنبش با نظریات و فکریات و تجربیات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و حکومتی به مردم اعلام کردند که مردم برای اجرایش مختارند که مردم با ارادت و اعتمادی که به ایشان دارند باتوجه به اینکه در این منشور تمامی صحبت هایی را انجام دادند که درد 20 ساله این مردم شده بود در سینه اما حالا پدیدار شد البته قابل توجه کاربران سایت من بگم منظور از حاکمیت کل حامیت است نه جزیی از آن مثل ریاست جمهوری بلکه کل سه قوه و کل حاکمیت است از بالاترین مقام تا پایین ترین مقام به مردم و دین اسلام و تمام ادیان الهی و خداوند متعال خیانت کردند و باید در قیامت پاسخگو باشند خیلی خیلی از دموکراسی صریح سایت کلمه ممنونم باور دارم جای شما پیش آزاده ترین مردان عالم از اول تاریخ زمین تاکنون است در پناه خداوند متعال باشید.

 49. محمد گفت:

  جناب مهندس موسوی

  آیا به عنوان سردمدار آزادی و گسترش آزادی در ایران، اگر به قدرت رسیدید حاضرید در مورد کشتارهای چند سال اول انقلاب از خانواده‏های کشته شدگان عذرخواهی کنید؟ آیا تخم این کشتارهای کنونی در همان سالها کاشته نشده؟
  در بیانیه شما اثری از بخشش بدون قید شرط نیامده. آیا شما هم بعد از به قدرت رسیدن شروع به پاکسازی نخواهیدکرد همانطور که در اوایل انقلاب کردید؟

  می‏دانم که امکان انتشار این نظر کم خواهد بود و یا شما اطلاً این نظر را نخوانید ولی زخمهای کهنه شدۀ اوایل انقلاب هنوز زنده‏اند و روزی شما باید پاسخگو باشید.

  در پناه خدا باشید

 50. ناشناس گفت:

  برادر من 5روز دستگیری شده وهیچ خبری نداریم که کجاست.مرگ بر…………مرگ بر دیکتاتور.{اصفهان
  }