سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شلاق و زندان؛ مجازات صراحت بیان محمد نوری زاد...
» دادگاه بدوی حکم صادر کرد:

شلاق و زندان؛ مجازات صراحت بیان محمد نوری زاد

چکیده :برگرفته از متن حکم: متهم در دادگاه نیز، ضمن پافشاری بر صحت کردار مجرمانه‌ی خود، تمامی اعمال خود را انتقاد سازنده دانسته است. البته دادگاه از سن و سال متهم توقع تعادل داشته ولیکن در این سن و سال به جهت عدم موفقیت کاندیدای موردنظر وی اینچنین دچار توهمات سنین جوانی شود که نتواند خود را کنترل کرده و مطالبی که حداقل در ظاهر انتقاد است، به بیانی دور از کینه و بغض بیان کند، خیلی جای تامل دارد و در کلمات و ادبیات دشمنان دیرین و نشانه دار نیز این مقدار هتاکی وجود ندارد. متهم درعین حال خود را دوست و همدم با رهبر معرفی کرده‌ که به نظر می‌رسد با وجود چنین دوستی برای تخریب شخصیت مقامات کشوری نیازی به دشمن...


کلمه: حکم  محمد نوری زاد  صبح امروز در  شعبه ی 26 دادگاه انقلاب اسلامی  از طرف قاضی پیرعباسی به وکیل نوری زاد آقای علیزاده طباطبایی ابلاغ شد. به گزارش خبرنگار “کلمه” در این حکم محمد نوری زاد به سه و نیم سال زندان همراه با پنجاه ضربه شلاق محکوم شده است .  متهم بیست روز مهلت دارد تا به این حکم اعتراض کند.

محمد نوری زاد به دلیل سه نامه به رهبری و مقاله ای در نقد سخنان جناحی رییس قوه قضایه   120 روز پیش بازداشت شده است که 70 روز آن را در انفرادی بوده. وی در حال حاضر در بند  240 و در یک سلول سه نفره اسیر است . نوری زاد صد و شش  روز گذشته را در اعتراض به بازداشت غیر قانونی و برخورد توهین آمیز بازجوها روزه سیاسی گرفته است.

متن حکم دادگاه بدوی نوری زاد حاوی نکات بدیع و عجیبی است به طوری که اگر مخاطب ندانسته با  این متن حقوقی مواجه شود آن را با سرمقاله روزنامه کیهان اشتباه می گیرد.  نکته عجیب  این حکم توهین به محمد نوری زاد در متن یک سند حقوقی  و متوهم خواندن وی و نیز نیت خوانی و سوء برداشت  از نامه های دلسوزانه وی است . به طوری که در حکم آمده، علت این نامه ها  این بوده است که کاندیدای مورد نظرش اعتماد عمومی را جلب نکرده است!

به گزارش “کلمه”متن حکم دادگاه بدوی محمد نوری زاد به شرح زیر است:

محمد نوری‌زاد متهم است به: فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و توهین به مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و آقای علم‌الهدی امام جمعه‌ی مشهد که ایشان شخصاً شاکی بوده و شکوائیه ضمیمه‌ی پرونده است. متهم در دادگاه نیز، ضمن پافشاری بر صحت کردار مجرمانه‌ی خود، تمامی اعمال خود را انتقاد سازنده دانسته است. دادگاه، نظر به اینکه در هیچ آئینی، توهین، انتقاد سازنده محسوب نمی‌شود و هیچ عرفی اهانت را انتقاد و دلسوزی نمی‌داند و نظر به‌اینکه رفتار متهم، هیچ سنخیتی با انتقاد و خیرخواهی نداشته بلکه با ظرافت‌های مکتسبه از وادی هنر به نحو مقتضی به هتک حیثیت افراد و در برخی موارد همه‌ی ملت پرداخته‌است. و متهم چون کاندیدای منظور نظرش نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند، توهین‌های زیادی به مردم نیز کرده‌است. محتوای چهارصد و اندی پرونده که مجموع مصاحبه‌ها و نامه‌های متهم می‌باشد، که شان قلم مانع نقل آن است. ممکن است این الفاظ در محیطی دارای قبح و زشتی کمتری باشد اما نسبت به شخصیت‌هایی که متهم آن الفاظ را به‌کار برده، بسیار وقیح است. البته دادگاه از سن و سال متهم توقع تعادل داشته ولیکن در این سن و سال(58 سالگی) به جهت عدم موفقیت کاندیدای موردنظر وی اینچنین دچار توهمات سنین جوانی شود که نتواند خود را کنترل کرده و مطالبی که حداقل در ظاهر انتقاد است، به بیانی دور از کینه و بغض بیان کند، خیلی جای تامل دارد و در کلمات و ادبیات دشمنان دیرین و نشانه دار نیز این مقدار هتاکی وجود ندارد.

متهم درعین حال خود را دوست و همدم با رهبر معرفی کرده‌ که به نظر می‌رسد با وجود چنین دوستی برای تخریب شخصیت مقامات کشوری نیازی به دشمن نیست.

درهرصورت، دادگاه اتهامات را وارد دانسته و باتوجه به عدم تنبه متهم با استناد به مواد 500 و 514 و 609 و 608 حکم به محکومیت متهم به:
1-تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی به جهت فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و تخریب چهره‌ی سی‌ساله‌ی نظام اسلام
2-دو سال حبس تعزیری به‌جهت توهین به مقام معظم رهبری
3-نود و یک روز حبس به‌جهت توهین به رئیس‌جمهور
4- نود و یک روز حبس به‌جهت توهین به رئیس‌ قوه قضائیه
5-پنجاه ضربه شلاق به‌جهت توهین به حضرت آیت‌الله علم‌الهدی، امام‌جمعه‌ی مشهد و نماینده‌ی مردم در مجلس خبرگان رهبری
صادر و اعلام می‌گردد.

این رای ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظر‌خواهی در محاکم تجدید نظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی و دادرس علی‌البدل محاکم عمومی تهران؛ پیرعباسی


118 پاسخ به “شلاق و زندان؛ مجازات صراحت بیان محمد نوری زاد”

 1. سبز گفت:

  چو پرده دار به شمشير مي زند همه را …. كسي مقيم حريم حرم نخواهد ماند حافظ
  خدايا خودت كمكش كن:(

 2. مانی گفت:

  ای وای! حواسم نبود که نظر بنده توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام بود و به همین دلیل سایت کلمه ان را منتشر نکرد.

  حالا حکم بنده چی هستش؟؟؟؟ 10 سال حبس به خاطر اینکه نباید می گفتم … ?
  200 ضربه شلاق به دلیل اینکه نباید می گفتم اقای علم العدی ملت ایران را گوساله بزغاله مورد خطاب قرار داد چون سایت کلمه با اینکه به ناحق فیلتر شده ولی اصول را رعایت می کند و انتقادات به حق بنده رو که جدیدا دوست دارم حرف دلم رو بیان بکنم اون هم به دلیل این حکم های به ناحق ” انتقادات بنده را منتشر نمی کند. ولی اون سایت های اقایونی که ادعا می کند مردمی و با تمام اصول هستند , به راحتی به رهبر ملت سبز ایران ” میر حسین موسوی ” توهین می کنند و سایت لباس شخصی ها “رجا نیوز” می گوید موسوی به ریگی نامه داده. و اون فالس نیوز می گوید موسوی چادر زد و در 22 بهمن پا به فرار گذاشت. و اون رییس جمهور قلابی و چاله میدانیشون میاد عکس پروفسور زهرا رهنور را بلند می کند و می گوید مدرک دکتراش تقلبی است , سایت های دولت این خبر ها را منتشر می کند و شما ها هم سکوت می کنید و اون هم پرو تر می شود. واقعا تا چه وقت سکوت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  زنده باد پدرم میر حسین موسوی محبوب ملت سبز ایران.

  یا حق

 3. محسن گفت:

  پروانه ها نمی نویسند هنرمندانه اعصاب هر ببینده ای رو به هم میریخت و در نهایت بی انصافی بی به اصلاح طلبان تاخ و تاز میکرد.
  سرعت رخ دادن حادثه ها به تازگی خیلی زیاد شده هیچ کس فکرشم نمی کرد روزی برسد که محمد نوری زاد از طرفداران دو آتشه نظام و شخص رهبر چنین احوالی شامل حالش شود و گرفتار زندان اوین شود.
  به جرم بسیار مضحک نامه نگاری به رهبر و وریس قوه ی قضائیه(!)
  نوری زاد امتحانش رو با سر بلندی قبول شد

 4. سبز گفت:

  زمان جنايتكار است اما جنايت پيشه نيست . زمان نيز مانند تاريخ كه خاطره زمان را نگاه مي دارد جنايت مي كند ، اما كمتر جنايتي را بي مكافات مي گذارد. اگر جنايات تاريخ در مواردي حساب نشده است، مكافات آن حساب دارد ، حسابي بي نهايت دقيق.
  قرآن مي گويد كافران مپندارند كه اگر به آن ها فرصتي مي دهيم اين فرصت به سود آن هاست، به آن ها فرصت مي دهيم تا هرچه مي خواهندبكنند سر انجام عذابي دردناك خواهند داشت.آنان كه سر حسين را نزد خود خواندند ، باو وعده ياري دادند ، از فرستاده او با چنان شور و هيجان استقبال كردند بيعت او را پذيرفتند اما چون وقت كار شد به دشمن او پيوستند و براي خوشنودي وي او را كشتند ، و يا آنكه در گوشه اي فرا رفتند و در خانه را به روي خود بستند و يا در بلندي رفتند وبر مظلوميت او گريستند و از خدا خواستند تا او را ياري دهد ! وقتي همه چيز پايان يافت ، خاطرشان آسوده شد و به خود گفتند كه ((رسيده بود بلائي ولي بخير گذشت.))
  حكومت دمشق و دست نشانده ي او در كوفه هم پنداشتند پيروز گشتند ، حسين كه از ميان رفت ديگر چه كسي قدرت مخالفت با آنان را دارد ، اما هردو دسته حساب يك چيز را نكرده بودند . حساب مكافات را !هيچ عملي در طبيعت بي عكس العمل نخواهد ماند. عكس العمل ممكن است فوري پديد شود و ممكن است سال ها يا ده ها سال مدت بخواهد ،اما بالاخره پديد خواهد شد.اين سنت آفرينش است اين قانون خداست كه دگرگون نخواهد شد . ستمكار بايد به كيفر خود برسد. خون مظلوم بايد خواسته شود
  اللهم فک کل اسیر
  ياحسين ميرحسين

 5. فریاد گفت:

  بااین حکم تنها چیزی که متوجه شدم این بودکه چگونه متوان گوشت همدیگرراخورد!دلم میخواهدفریادبزنم

 6. درودبی پایان وبیکران ملت بزرگ وسترگ ایران برمحمدنوریزاد . این گونه کاغذسیاه کردن واباطیل وآسمان – ریسمان به هم بافتن بدرد همان معلوم الحالهای سربه زیربرف کرده میخورد . امسال سال ” صبرواستقامت ” است . ولی تلخی این خاطرات فردای پیروزی به شیرینی می گراید واین تلخی همراه باشیرینی درناسیه ی ملت خواهدماند … ..,””””… ..””””.
  ……/…./…|….|
  ……./…./..|….|
  ……../…./.|….|
  …__.-;…./|….|
  ..;…/…/__`…{
  …/…/..(..`/…|
  …\/_\/_/…/…|
  …|………/…./|
  ….|…-‘…\.’….)
  …../…..`…..\
  ……|……….|
  ……|……….|

 7. Kaveh گفت:

  دوستمون حسین آقا راست میگه که:

  گاو و گوساله خواندن مردم توهین نیست
  ولی
  در مورد این آقا صحبت کردن و نقد کردن توهین است

 8. مجید گفت:

  هیهات من اذله
  افسوس که تیشه بر ریشه اسلام زنان در لباس دین برآمده اند و گروهی به همین دلیل سکوت کرده اند.

 9. به نام علی.. گفت:

  من هم با این حکم بی تردید به یاد حکومت عدل علی ع میافتم…آخه اینا شب چه جوری سر به بالش میگذارند..والله اینان از بت پرستان که شرک میکردند بدترند..من به عنوان یک شیعه اینجا قسم میخورم..اگر اسلام وشیعه وعلی نعوذ بالله مرامی بدین شکل داشت من هزاران بار میگویم کافرو خوارجم..

 10. مانی گفت:

  راستی تبریک هم می گویم. اقای موسوی فعلا تا امروز 1شنبه حدود 1 ملیون رای اورد. تا 5شنبه فرصت هست تا دوستان بروند رای دهند.

  اقای موسوی پیشاپیش این افتخار بزرگ را به شما و خانواده محترمتان و سایت کلمه که همیشه به بازدیدکنندگان سایت لطف و محبت داشت و هم چنان دارد /* تبریک می گویم.

  عکس میر حسین موسوی به عنوان برترین شخصیت سال 2010 در معتبرترین مجله دنیا ” مجله تایم” قرار خواهد گرفت.

 11. حسین گفت:

  خوب راست میگن دیگه . نوریزاد با این نامه ها باعث تخریب جهره نظام اسلامیمان شد . در نظر بگیرید اگر سخنان اعتلا بخش رییس دولت محبووووووووووووووووووووووووووووب در ان مناظره نبود چه بر سر قیافه و ریخت نظام می امد. یعنی شما توقع دارید ایشان ازادانه راست راست راه بره با این همه توهینی که در قیاس علی و علی کرده ؟؟؟؟؟؟ مگر فراموش کردید که سیاه چال های امویان و عباسیان همیشه مسکن و ماوای علویان بوده ؟ شیعه میراث دار اسارت و شهادت است

 12. مهدی گفت:

  جدا یاد نهج البلاغه افتادم که علی میفرماید یکی از حقوق من بر شما این است که از من علی انتقاد کنید…مگر علی معصوم نبود؟..حال افراد با انتقاد از افراد غیر معصوم به زندان می افتند..این است معنای عدالت علوی؟گیریم که نوریزاد به اشتباه انتقاد کرده باشد آیا جایش در زندان است.رئیس جمهوری که در تلوزیون جلوی چشم ملیونها نفر دروغ میگوید و به هرکسی که میخواهد قبل از اینکه محکومیتش قطعی شود تهمت میزند.هاله نور خود را که بیان کرده تکذیب میکند درصورتی که جلوی یک مرجع این حرف رو زده.امام جمعه ای که مردم را گوساله خطاب میکند. … که جناحی صحبت میکند و همه منتقدان را وابسته یا در راه آمریکا و انگلیس خطاب میکند.آیا اینها نباید در پیشگاه مردم محاکمه شوند و عذر خواهی کنند؟….واقعا شرم آور است.به جد به جدایی دین از سیاست با این نحوه کشور داری اعتقاد پیدا کردم.اگر قرار بر این بوده که به خاطر دو روز قدرت بیشتر دست به هرکاری بزنیم همان بهتر که دین از سیاست جدا باشد تا امام معصوم خودش حکومت تشکیل دهد.

 13. الهه گفت:

  محمد نوری زاد از جنس مردان با ریشه و متفکری است که در هر عصر و مکانی معنایی نو به انسان بودن و انسان ماندن می بخشند. محمد نوری زاد باعث افتخار تمامی کسانی است که پایبند ایرانی و مسلمان بودن خویشند. محمد نوری زاد برهان قاطعی است بر رد ادعای تمامی آنهایی که بیشه ایران زمین را خالی از شیران غرش گر فرض کرده اند. درود بر نوری زاد و نوری زاد ها و واسفا …. که پایه های سست آن با انتقاد و مبارزه شفاهی در حال لرزیدن و فروریختن باشد. تاریخ یگانگی این مردان مرد را به قضاوت خواهد نشست. دور نیست و دور مباد….

 14. azadihadaf@yahoo.com گفت:

  چنین مردانی که تمام زندگی خود و خانواده شان را در خطر قرار میدهند بزرگ هستند قابل احترام هستند چون برای هدف کوشش کرده اند بدون چشم داشتی فقط در راه آزادی حرکت کرده اند از کار خود لذت میبرند و دیگران را به این راه تشویق میکنند.

  او را زندانی کنند: افراد زیادی تشویقش خواهند کرد و معروف میشود و بزرک تر میشود وطرفداران بیشتری پیدا میکند و خطرناک تر میشود.
  او را زندانی نکنند: صحبت های او دیگران را متحول میکند و یک مغز متفکر در کنار جنبش سبز میماند که هر روز با جرات بیشتری ادامه میدهد.

 15. ناشناس گفت:

  خدای من
  اینها از علی و محمد عادل ترند
  معرکه اند اینها… 

 16. mehdi - Malaysia گفت:

  ابوذرهاهميشه همين سرنوشت راداشته اند.درودوسلام خدا برتواي بزرگ مرد…

 17. کدامین باغبان گل باقی‌ را پرپر می‌کند ،فقط به این دلیل که عطر و رایحه خوشی‌ در فضا پخش کرده است؟ کدام باغبان گلی‌ را پرپر می‌کند فقط به این دلیل که آن گل گفته است ما گلها نیاز به نور و اکسیژن داریم؟مگر اینکه باغبان نباشد و جایگاه باغبانی غصب شده باشد

  کدام چوپان رمه خود را میدرد ،مگر اینکه گرگ در لباس چوپان باشد

  کدام دو پای وحشی شهامت این را دارد که بر تن انسانی‌ آزاده شلاق را فرود آورد؟فقط کسانی‌ میتوانند اینچنین بر ملتی‌ ستم و ظلم کنند که نه دین دارند،نه ایمان و اعتقادی به خدا،فقط کسانی‌ میتوانند این گونه بر گرده‌ ملتی‌ بتازند که خارجی‌ و قدرت طلب باشند.
  یعنی رفسنجانی عزیز،کروبی دلیر،خاتمی نجیب،و میرحسین عزیز باز هم صبر و اخلاق و استقامت را توصیه میکنند،آیا نمی‌شود هزاران نامه همچون نوریزاد به رهبر نوشت و خواستار این شد که یا او را آزاد کنند یا اینکه برای همه چنین حکمی ببرند،آیا نمی‌شود همه در حرم امام بست نشست تا زندانیان آزاد شوند،آیا فقط باید نظر بدهیم،خبرها را بخوانیم و لعن و نفرین کنیم؟و منتظر بمانیم کسانیکه خون فرزندان ما را میریزند برایمان سرنوشتمان را رقم بزنند،نوه رهبرمان را مصطفوی بخوانند،رئیس جمهورمان را ممنوع الخروج کنند،و همه را به گناه ناکرده مجرم بشناسند،سیاست چیز کثیفی هست ما هم هیچکدام سیاسی نیستیم و از بازیهای سیاسی سردر نمیاوریم ،اما داریم میبینیم که انسانی‌ فقط به دلیل دفاع از حق برایش حکم شلاق و زندانی صادر میشود،صبر کنیم که سرمایه‌های معنوی کشورمان در زیر چکمه پولادین جهل و قدرت لهٔ شود؟

 18. سبز ۳۶ گفت:

  آقایان قاضی چشم و گوش بسته، از اولین مناظره انتخابات تا به حال جشنواره تهمت ها ، هتاکی ها، افترا و دروغ ها از رسمی ترین تریبونهای مملکت به پا شده. شما فقط شکوائیه های دردمندانه آقای نوری زاد را دیده اید؟ و با توبیخ و مجازات سخت ایشان قصد بازداری چه کسی را از ارتکاب به این گناهان دارید؟

  از ابتدای بحران، شیوه نادرستی اتخاذ کرده اید و با لجاجت ادامه میدهید. جواب حقجویی و حقگویی زندان و شکنجه نیست. حق این بحران تداوم گفتگوها بود نه بستن تمام راههای ارتباط و بازداشت و مجازات سخت برای یک جناح و آزادی بی رویه در هتاکی، ضرب و شتم و اعمال زشت ضد اسلامی بازداشتگاهها برای جناح مقابل.

  دستگاه شما از حق و عدالت اسلامی به دور است. هر روز بیشتر از دیروز به این نظام بدبین تر میشویم.

 19. فرهاد گفت:

  بیش از 20 میلیون ایرانی را خص و خاشاک نامیدن جرم نیست. به آحاد آزاداندیشان گفتن بزغاله جرم نیست، … در مقام اجرایی کشور در تریبون عمومی جرم نیست ، دورغ های پی در پی گفتن جرم نیست ، خود را با معصومین ( حضرت مهدی عج) مقایسه کردن جرم نیست ،… و هزاران گفتار و کردار دیگر که مجال گفتن نیست. بله عزیزان اینها هیچکدام جرم نیست ، جرم داشتن عقیده آزاد است. جرم نوشتن است. جرم فکر کردن است. جرم حرف زدن است. جرم ….. و اگر به کیفرخواستهای صادر در این باب نظری بیاندازید خواهید دید که جرمها چه هستند. بیش از 3ونیم میلیون فعلا در تهران از پنج سال حبس به جرم شرکت در گردهمائی خودجوش 25 خرداد (روز سبز وطن) از حبس رهائی جستند(استنهاد به رای دادگاه جناب آقای ب ن ). چقدر دوست دارم که یک مجرم باشم

 20. سيدساسان گفت:

  باطل رفتني است

 21. علی گفت:

  نوری زاد = شرف و مردانگی

 22. آیدین گفت:

  وا اسلاما! اگر این آقا آیت الله و نشانه خداباشد!

 23. ناشناس گفت:

  خدا شاهده فقط یاد اروپای قرون وسطا افتادم.
  عصر تفتیش عقاید.
  و اینگونه خود حکومت داره زمینه های ظهور سکولاریسم رو در دین اسلام و جامعه اسلامی ایجاد می کنه

 24. آن چیزی که برای آقایان بسیار گران آمده اینست که چرا محمد نوریزاد؟ کسی که نه میتوانند سوابق انقلابی اش، سوابق رزمندگی اش در دوران جنگ، ایمان و اخلاصش را زیر سوال ببرند و به آن انگ منافق، سلطنت طلب و… بزنند. از همه مهمتر کسی که در نامه هایش از میزان محبتش به رهبری گفته است و حال خود یک منتقد رهبری و نظام محسوب میشود… آقایان کبک صفت سر در برف فرو برده! به یاد بیاورید که حربن ریاحی راه را بر امام بست، و امام را در کربلا نگه داشت اما اولین شهید کربلا شد. آقای نوریزاد مقام حریتتان مبارکتان باشد.

 25. ناشناس گفت:

  ه نظر می‌رسد با وجود چنین دوستانی در قوه مجریه و قضاییه و مقننه، برای تخریب شخصیت مقامات کشوری نیازی به دشمن نیست!
  قلم از نوشتن دربارۀ شما شرم دارد! درود بر نوریزاد که در دادگاه مردم قهرمان و لایق قدردانی است و در دادگاه شما دین به دنیا فروشان مجرم است!

 26. وحید گفت:

  شلاق هایت برای من، نوری زاد…. با جان و دل خریدار تک تک آنها هستم، به مجری حکم شلاق هم بگویید تا توان در بدن دارد بزند… محکم تر.. قوی تر…..

  درود بر شرفت که ایستادی ، سلام بر باورت که سبز بود و سبز ماند، تعظیم بر بلندای صداقتت که در این سیاه روز رسم مسلمانی به خاطرمان آوردی…..

 27. نويد گفت:

  به امام علي وقتيكه خليفه بود در مقابل يارانش توهين كردند و دشنام دادند، ياران امام دست به شمشير بردند، امام جلويشان را گرفت و گفت قصاص دشنام، دشنام است اگر نبخشيد.

 28. مهدی گفت:

  درود بر تمامی احرار زمان

 29. ناشناس گفت:

  نعوذ بالله از کی تا به حال رهبر مصوم شده که نباید به ایشان انتقاد کرد
  … با انتقادی از آنها شخص مورد نظر را راهی زندان می کنند
  این سیاستها به نظرم سیاستهای عهد قجر است و به زودی بساط آن برچیده می شود

 30. حمزه ایرانی گفت:

  به به چه متنی حقوقی! اینها چقدر با سوادن! چشم قضات قرون وسطا روشن. اینها اینگونه که امنیتشون رو حفظ میکنن که دیگه نیازی به برانداز ندارن. این متن حقوقی!!! 80% داستانه که ثابت کنه جرم ایشون باور نکردن انتخاباته. آقا ما انتخاباتو باور کردیم. خودتون چرا باور نمیکنین؟ حکم دادگاه به وسیله متوسل شده برای اثبات صحت انتخابات. ما چیو باور کنیم؟ ادعای حداکثری یا رفتار حداقلی؟ دم خروس یا قسم حضرت عباس؟

 31. ناشناس گفت:

  چی فکر می کردیم….!
  چی شد…..؟

 32. جوانه گفت:

  درود بر نوري زاد هاي اوين كه از نور زاده شده اند و در اين وادي تاريكي نور رخسارشان چراغ هدايت آزادگان گشته.
  چه كور هستد آنهايي كه تلعلع نور ايشان را از روزنه هاي كوچك اوين نمي بينند.
  هرچه ميخواهيد بكنيد ، شلاق بزنيد ، زندان كنيد ، و حتي اعدام .
  براي نور چه انديشيده ايد؟ با رويش جوانه هاي سبز اميد در دلها چه ميكنيد؟

  محمد ، آزادگي ات ، جاوانگي ات مبارك

 33. علي گفت:

  خدا وكيلي علم ال… بيشتر به مردم بي احترامي كرد دكتر هم كه كل نظام قبل از خودش را زير سوال برد فقط در خصوص رهبري راي را قبول دارم آنهم خود آقا فرمودند اگر عكس مرا هم پاره كرددند ميگذرم قضات محترم زره حضرت علي فراموش نشود دين واسلام مردم كشور را بر سر سياست نگذاريد يا حق

 34. رای سبزم ... گفت:

  خدمت دوستانی که می گویند اینها شب چه جوری می خوابن یا درباره وجدان اینها سوال می کنند.
  باید گفت افراد نیازمند تعریف و فراری از انتقاد شب بر بالش هوای نفسشون می خوابن و روز رو در پوشش نفسشون سر می کنند ن.ه خورشیدی می بینند و نه حقیقتی و نه راستی و نه کمال
  اصولا در بینشهای مبتنی بر مدح و ستایش و دیکتاتور پروری این وجدان نیست که اهمیت داره .این آدمها نیستند که حق وجود ،حق نفس کشیدن ،حق بودن،حق حضور دارند ،بلکه میز ریاستی به بزرگی همه جهان و اونهم ابد الدهر مهمه
  هرکی هم حرف زیادی زد ناز و نوازش می شه به همین روشی که این شیرمرد داره میشه!.چه قدر این روش شبیه حرفهای بوش تو زمان ریاست جمهوریشه وقتی که می کفت در جهان هرکی که با ماست خوبه و هرکی نیست دشمن و تروریسته .:
  جهان هرچه در او هست همه مال یکی و یاراش و بقیه هم یا برده یا در گور یا در زندان

 35. علی گفت:

  باتشکر از رای قاضی محترم پرونده

 36. ایران یعنی آتشفشان سبز

 37. دلداده گفت:

  لطف حق با تو مدارا ها کند
  چون که از حد بگذرد رسوا کند

  مولانا

 38. الف گفت:


  بی شک محمد نوری زاد پیروز این دادگاه بوده. اگر او را می بخشیدند یعنی گنه کار بوده که ستمکار بخشیده اش
  ببین هزار ساله شد عدد بده

  خدایا تو ما را به پیروزی نزدیک می کنی
  خدایا شکرت که دشمنان ما را انسان هایی احمق قرار دادی

 39. محممد گفت:

  فاش می گویم و از گفته خود دلشادم

 40. کاظم گفت:

  در دروس اسلامی و و اخلاق دانشگاه به ما درس دادند که آقا امیر المومنین برای کسی که به ایشان توهین کردند گفتند آقا چه کار می کنی ایشان فرمودند که می روم مسجد دعا کنم چون اگر حرف های او درست باشد وای به حال من و باید خود را اصلاح کنم و اگر او اشتباه می کند من را نشناخته است لذا برای او از خدا طلب آمرزش می کنم
  ما به کجا می رویم به کدام علی اعتقاد داریم نکند آقا امیر المونین شما با آن کسی که تاریخ از توصیف ایشان عاجز است فرق دارد …!!!!!؟؟؟؟؟

 41. مهدیه گفت:

  آره ایشون مجرم اند جرم ایشون دفاع از حق مردمه تا حکومت مونده چرا از حق مردم دفاع کنه باید راست و درست از حکومت دفاع کرد دادگاه عدل الهی اهمیت نداره دادگاه جمهوری اسلامی اهمیت داره هر کی طرفدار مردم باشه وضع همینه مردم اهمیتی ندارن فقط حاکمان، دروغ گفتن به مردم ایراد نداره ، توهین به اونا ایراد نداره مسخره کردن مردم ایراد نداره ، فقط حاکمان، آقای علم الهدی اومد تهران به ماها توهین کرد کسی نیست ایشونو به خاطر این توهین مستقیم و غیر اخلاقی 50 ضربه شلاق بزنه چون انتخاب ما مخالف انتخاب آقای علم الهدی بود باید به ما بگه بز غاله!!!!!!!!!!! از این به بعد هر کی راه میافته اسم حیوونا رو رو بندگان خدا میذاره

 42. ناشناس گفت:

  گر هنرمند از اوباش جفایی بیند تا دل خویش نیازارد و درهم نشود.
  ساقی بیار باده و با محتسب بگو انکار ما مکن که چنین جام جم نداشت
  هر راهرو که ره به حریم درش نبرد مسکین برید وادی و ره در حرم نداشت
  حافظ ببر تو گوی فصاحت که مدعی هیچش هنر نبود و خبر نیز هم نداشت

 43. amir گفت:

  مردي براي تمام فصول

 44. فرهاد گفت:

  درود بر محمد نوريزاد آزاده دلاور
  سلام بر همه رهپويان راه آزادي

 45. fdg گفت:

  بعد می گویند چرا به وضع موجود معترضید!

 46. یک سبز از زاهدان گفت:

  باید تسلیت گفت به این حکومت و تبریک به نوری زاد و خانواده اش که حکومت باعث قهرمان شدن آنها نزد بسیاری از این ملت شد.
  این نیز بگذرد آقای نوری زاد
  این نیز بگذرد

 47. 1234 گفت:

  نمیدانم از این خبر چگونه بگذرم..ناراحت شوم یا بخندم از اینکه کسی را با چنین اتهام واهی محکوم کردند متعجبم واز قدرت تحمل نظام متاسف !!!چون من تمام نامه های وی را خوانده ام و حرفهایش را گوش کرده ام و قطعا با خیلی از انها اختلاف نظر دارم ولی نمیتوانم تعجبم را از حکم صادره پنهان کنم چون مطالب نوری زاد نه تنها توهین به حساب نمیاید بلکه از انها بوی حمایت از نظام را میتوان شنید …نمیدانم کدام قاضی این برداشت را داشته واین حکم را صادر کرده ولی قطعا ان دنیا راه سختی پیش رو دارد

 48. ناشناس گفت:

  محمد نوری زاد یک آزاد مرد است و دشمنان او انچنان عاجز و درمانده اند که حتی نتوانسته اند یک حکم قضایی درست و استاندارد بنویسند. در سراسر این حگم بوی بی سوادی و نادانی و هجوبودن به مشام میرسد. کاملا مشخص است که این حکم از جایی بالاتر از قوه ی قضاییه ابلاغ شده است .

 49. Dalghak.Irani گفت:

  بارها گفته ام وباز تکرارمی کنم: “محمدنوری زاد قابل مجازات به حبس وبند نیست؛ چون ازجنس نوروکودکی است”. دلم برای حقارت قاضی که حکم نوریزاد دردانه را انشاء کرده است سوخت! فاعتبرویا اولی الباب. یا…هو

 50. مهرشاد گفت:

  هیچ گاه نوشته های همیشه استادم نوری زاد را فراموش نمی کنم: در وبلاگشان ،همیشه نوشته هایی سراسر آرزو می نوشت؛ به جای طرح و محاسبه و مهندسی های سیاسی و برنامه های اجتماعی، گویا درد اصلی ما را فهمیده بود. برای ما که محروم از نیکی ها و برادری هاییم ، شهر فرنگی آورده بود تا از دریچۀ نوشته هاش ،«رحمت الهی» را ببینیم . تکیه کلامش این بود:«تجسم کنید…» و با این واژۀ جادویی ما را به گذشته و آینده،زمان صدر اسلام و حضرت علی و مالک اشترها و چشم اندازهایی فراتر از سند چشم انداز که در آن مردم دیگر مقلد در فروع دین نبودند، می برد .می گفت:ببینید چقدر قشنگ است…
  دیدم یکی از جرمهای استادمان ، توهمات سنین جوانی داشتن است.گویا جوانی و پرشور بودن جرمی است که باید با تعادل و پیری از آن احتراز کرد.اگر چنین است به حق او را مجازات کرده اند؛چرا که چیزی که در استادمان نیست همان صلب و جمود پیری است و آنچه در خط خط نوشته هایش موج می زند،آرزو و زیبایی و امید و انعطاف در راههاست .اگر آینۀ جادویی باشد که بگوید چه کس جوانترین است،بیشک استاد ما نوری زاد از زمرۀ آن نوادر است زیرا آنان که رویایی دارند، همیشه جوان می مانند. سرخپوستی در زیر شکنجۀ اشغالگران سفید پوست گفته بود:«نمی توانید آزارم دهید،نه دیگر نمی توانید آزار کنید کسی را که رویاهایی چون من داشته است…»