سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تدفین همسر آیت الله منتظری در وضعیت کاملا امنیتی و بازداشت چند نفر...
» برای اولین بار در تاریخ ؛تشییع جنازه بدون جنازه در قم

تدفین همسر آیت الله منتظری در وضعیت کاملا امنیتی و بازداشت چند نفر

چکیده : نیروهای امنیتی – انتظامی و لباس شخصی ها، با ایجاد یک فضای سنگین و امنیتی، عملا امکان برگزاری مراسم نماز، تشییع و حتی سوگ بر پیکر مرحومه را ندادند و دهها خودرو نیروهای دولتی، جنازه را تحت الحفظ آورده و خودشان در حرم و بدون دسترسی مردم و حتی خانواده، توقفی کوتاه نموده و سپس فورا آنرا از محل خارج کردند/حدود 30 نفر از خانم‌ها و آقایان شرکت‌کننده در مراسم بازداشت...


کلمه: دهها تن از ماموران انتظامی- امنیتی و نیروهای لباس شخصی، با آرایش نظامی- پلیسی و ایجاد ارعاب در برگزاری مراسم تشییع و تدفین همسر آیت الله العظمی منتظری، برگزاری مراسم تشییع و نماز میت را از خانوادۀ آن مرحومه سلب کرده و عملا مراسم را مبدل به یک خاکسپاری حکومتی کردند تا بنا به قول خانوادۀ مرحوم منتظری، برای اولین بار یک تشییع جنازۀ بدون جنازه در قم برگزار شود.

احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری مطلبی را در سایت دفتر آیت الله منتظری با عنوان «تشییع بی جنازه» منتشر کرده که به شرح بخشی از مراسم می پردازد . او در این متن نوشته است :«بانویی از جهان رفت. بانویی که به واسطه‌ همسر و فرزندش برای جهانیان شناخته شده بود. حاجیه خانم ربانی، همسر آیت الله العظمی منتظری، او که بیش از 60 سال بدون هیچ چشم‌داشت و گمنام مجاهده کرده و در پشت زندان‌های ساواک در انتظار ملاقات‌های چند دقیقه‌ای با همسر و فرزندش سر کرده و یا در تبعیدگاه‌های مختلف همراه و یار غمخوار همسرش بوده و مهمتر از همه پشتیبان و مایه دلگرمی و پناه خانواده‌های مبارز و داغدار محسوب می‌شد ولی با کمال تأسف پیروزی انقلاب پایان رنج‌های او نبود.»

به نوشته احمد منتظری:« و اینک در حالیکه کمتر از 100 روز از درگذشت همسر بزرگوارش می‌گذشت او نیز رحلت نمود. طبیعی این بود که سازمان‌ها و نهادها پیام تسلیت می‌دادند و بنیاد شهید انقلاب اسلامی برای این مادر شهید و جانباز مراسم یادبود می‌گرفت و مطمئنا شاگردان همسرش که اکنون از سران این نظامند به دلداری فرزندانش می‌آمدند. اما بازماندگان ایشان هیچگاه این چنین انتظاری نداشته‌اند و عمری بی‌مهری را تجربه کرده و دیده‌اند که عده‌ای به جای باز کردن گره با دست معمولا گره‌ها را کور می‌کنند. بازماندگان ایشان تنها می‌خواستند برای این مادر فداکار مراسمی معمولی مثل مراسم دیگر شهروندان برگزار نمایند، اما چه شده که مسئولین از این هم هراس دارند و نماینده‌ای از اطلاعات قم فرستادند تا پیام ممنوعیت تشییع پیکر مطهره آن مرحومه را به خانواده‌اش ابلاغ کنند.»

وی اضافه کرده است:« در جواب این نماینده اطلاعات مخالفت شدید نموده و گفتم برای خودتان و ما و نظام مشکل ایجاد نکنید. به دنبال رایزنی دوستان هنگام غروب مسئول اطلاعات قم به دفتر آمدند و به نظر می‌رسید که کمی از موضع پایین آمده و ابراز داشتند که می‌توانید در حرم حضرت معصومه(س) تجمع کنید و جنازه را برای اقامه نماز میت به حرم می‌آوریم و از آنجا نیز آن را به 150 متری محل دفن برده و در آنجا تحویل خواهیم داد تا تشییع شود.»

او به حرم منتقل شدن جنازه آن مرحومه به حرم حضرت معصومه را اینگونه تشریح کرده است:« روز یکشنبه با تدابیر شدید امنیتی آن مرحومه به حرم منتقل شد و پس از اقامه نماز به امامت آیت الله العظمی شبیری زنجانی مجددا پیکر آن مرحومه توسط نیروهای امنیتی به گلزار شهدا(محل دفن) انتقال داده شد و مردم بدون جنازه با سردادن شعارهای: الله اکبر – لا اله الا الله – یا حجة ابن الحسن، عجل علی ظهورک – یا حضرت معصومه، منتظری مظلومه – عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، منتظری مظلوم صاحب عزاست امروز – تشییع بی جنازه، این هم یه ظلم تازه؛ راهی گلزار شهدا شدند.»

دستگیری 30 نفر در مراسم امروز

وی در پایان از دستگیری 30 نفر خبر داده و نوشته است:«هنگام مراجعت مردم از گلزار شهدا با اینکه به سفارش اینجانب عمل نمودند و با کمال آرامش آن محل را ترک می‌کردند متأسفانه حدود 30 نفر از خانم‌ها و آقایان شرکت‌کننده در مراسم بازداشت شدند. اینجانب ضمن محکوم کردن این بازداشت‌ها که شایسته نظام مردم سالار نیست امیدوارم هرچه زودتر آزادی حاصل گردد؛ و از این پس در تصمیم گیری‌ها تدبیر و تعقل لازم به عمل آید.»

اما از سوی دیگر سعید منتظری در شرح ماوقع ماجرای امروز، ضمن بیان اینکه از ساعتها قبل مردم سوگوار، علاقه مندان و خانواده منتظری در محل حرم حضرت معصومه (س) برای برگزاری نماز و تشییع پیکر بانوی آیت الله منتظری تجمع کرده بودند، به عمکرد تاسف بار ماموران در این زمینه اشاره نموده و به جرس گفت: «از بامداد امروز نیروهای امنیتی – انتظامی و لباس شخصی ها، با ایجاد یک فضای سنگین و امنیتی، عملا امکان برگزاری مراسم نماز، تشییع و حتی سوگ بر پیکر مادرمان را ندادند و دهها خودرو نیروهای دولتی، جنازه را تحت الحفظ آورده و خودشان در حرم و بدون دسترسی مردم و حتی خانواده، توقفی کوتاه نموده و سپس فورا آنرا از محل خارج کردند.»

پسر داغدار خانوادۀ منتظری همچنین تصریح کرد:«آقایان نه شرایط خانواده آیت الله منتظری برای مراسم تدفین را پذیرفتند، نه امکان دسترسی مردم و حتی خانواده به پیکر مادر مرحوممان فراهم شد و نه حتی گذاشتند طبق گفته ها و وعده های مقامات، به صورت محدود و در سکوت جنازه را تشییع کنیم.»

ایشان از هراس ماموران حکومت حتی از پیکر یک بانوی هشتاد ساله و برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری سادۀ آن سخن گفته و متذکر گردید “یا این عمل تاسف بار ترس خود را بوضوح به نمایش گذاشتند و نشان دادند از یک جنازه و تدفین آن نیز واهمه دارند.”

در همان حال که سعید منتظری در حال گفتگو با خبرنگار جرس بود، ماموران حکومتی پیکر بانوی مرحومه را با تعدادی خودرو از آن محل خارج می کردند و ایشان خاطرنشان کرد:«نه تنها اجازه برگزاری مراسم به ما داده نشد، بلکه حنی نگذاشتند جایی که خانواده مدنظر داشت، این مرحومه را دفن نماییم.»

بر اساس همین گزارش، مردم که در محل برای برگزاری مراسم آمده بودند، با اطلاع از اینکه قرار است پیکر ایشان بدون در نظر گرفتن درخواست خانواده، در محلی دیگر (گلزار شهدای قم ومحل عمومی دفن اموات) به خاک سپرده شود، با سر دادن شعارهای اعتراضی سعی در ممانعت از این امر را داشتند که بدلیل انتقال سریع جسد و شرایط پلیسی حاکم، احمد منتظری جهت جلوگیری از هرگونه برخورد خشن ماموران با مردم و یا دستگیری های احتمالی، از مردم خواهش کرد به محل دفن پیکر ایشان بروند.

متعاقب این مسئله، مردم سوگوار و ناراضی از وضع بوجود آمده، محل تجمع (حرم حضرت معصومه) تا گلزار شهدا را علی رغم طولانی بودن مسیر، پیاده طی کرده و با شعارهای “عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، ملت سبز ایران صاحب عزاست امروز” و ندای الله اکبر، به محل دفن رفتند.

سعید منتظری پیرامون جزئیات تدفین در محل مورد نظر خاطرنشان نمود “عوامل حکومت و ماموران امنیتیِ بیشمار و مستقر در محل، به زور و با توسل به ارعاب، پیکر آن مرحومه را آن طور که می خواستند و آن جا که می خواستند، دفن نموده و عملا امکان برگزاری مراسم را از ما و مردم سوگوار سلب کردند.”

حاضران در مراسم اعلام کردند غلامحسین کرباسچی، مهندس حجتی، مهندس میثمی، اعضای مجمع محققین ومدرسین قم، حجت الاسلام والمسلمین موسوی تبریزی ،حجت الاسلام و المسلیمن شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی و آیت الله فیض در مراسم تشییع و خاکسپاری حضور داشتند.

ضمن اینکه آیات عظام صانعی ، گرامی(بعلت اقامت درمشهد) و موسوی اردبیلی ( بعلت کسالت) به صورت تلفنی تسلیت خود را بیان کردند.

اختلال در تلفن های همراه و امنیتی بودن فضا

همچنین یکی از افراد حاضر در مراسم به خبرنگار «کلمه» گفت: از روز گذشته و بعد از پخش خبر فوت همسر آیت الله منتظری تمام خطوط موبایل در شهر قم دچار مشکل شد .

وی تصریح کرد: در ساعت 9 و نیم امروز افرادی که در مراسم تشییع شرکت کرده بودند متوجه شدند باید مراسم تشییع بدون جنازه آن مرحومه برگزار شود! که مردم بدون جنازه به سمت حرم راهی شدند.

وی درباره فضای مراسم گفت: جو امنیتی بود که در این بین جوانی شعار داد «یا حسین میرحسین» که بلافاصله نیروهای امنیتی به سمت او هجوم آوردند اما با وساطتت مردم از بازداشت این جوان جلوگیری به عمل آمد. بالاخره وارد حرم شديم بي هيچ شعاري به جز الله اكبر و لا اله اله الله و عزا عزاست امروز روز عزاست امروز منتظري مظلوم صاحب عزاست امروز.

وی ادامه داد: داخل حرم مردم شعارهايي همچون يا حضرت معصومه منتظري مظلومه . يا حجت ابن الحسن ريشه ي ظلم رو بكن . خوني كه در رگ ماست هديه به ملت ماست سر می دادند.سپس گفتند جنازه به سمت گلزار برده می شود و از مردم خواستن براي تشييع بروند گلزار قم.

یک مسئول دولتی در قم: یک مراسم خوب برگزار شد

اما در مقابل سایت های دولتی مانند «فارس» با انتشار اخباری به نقل از مسئولان دولتی سعی در نشان دادن جوی آرام در مراسم داشتند به طوری که این خبرگزاری در گفت و گو با استاندار قم نوشت: مراسم تشييع پيكر همسر منتظري در فضايي كاملا آرام و بدون تنش و درگيري برگزار شد.

احمد حاجي‌زاده گفت: تمام تمهيدات لازم براي برگزاري اين مراسم انجام شد تا شاهد برگزاري يك مراسم خوب باشيم.

وي ادامه داد: با خانواده مرحوم منتظري نيز صحبت شد و تمام امكانات در اختيار آنها قرار گرفت تا بدون مشكل مراسم خاكسپاري انجام شود.

معاون سياسي امنيتي استاندار قم بيان داشت: همچنين با توليت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) هماهنگي صورت گرفت تا پيكر خانم رباني در حرم مطهر نيز تشييع شود.

حاجي‌زاده با بيان اينكه طبق اعلام قبلي و هماهنگي‌هاي صورت گرفته با خانواده مرحوم منتظري مكان تشييع مشخص شد، گفت: پس از تشييع پيكر خانم رباني در حرم مطهر، جنازه به مسجد باب‌الجنه منتقل شد و پس از آن بر دوش خانواده وي تا گلزار شهدا تشييع شد.


65 پاسخ به “تدفین همسر آیت الله منتظری در وضعیت کاملا امنیتی و بازداشت چند نفر”

 1. ناشناس گفت:

  در تاریخ یک بار دیگر هم تشییع بدون جنازه رخ داده است زمانی که امام حسن مجبور شد تابوت حضرت علی را بدون جنازه و از ترس مزدوران معاویه بدون تابوت بفرستد

 2. شاهپور گفت:

  یار دبستانیه من
  روی تمومه تخته ها
  با خون صحراب و ندا
  سبز قامتای بی صدا
  سبز بنویس سرخ بنویس ایرانو از نو بنویس
  از بالا بام مسجدا
  با نام ایزدو خدا
  دسته گلا رو میزدن
  دسته گلای بی صدا
  یار دبستانیه من
  فریاد بکش ببینن
  برادر شهیدم رایتو پس میگیرم

 3. S.mm گفت:

  یه روزی ما هم خواهیم مرد.وای بر ظلم و ظالم…

 4. علی گفت:

  خداوند در آیاتی چند از سوره مبارکه نحل میفرمایند
  ای مومنان آگاه باشید و بدانید که ظلم پایدار نمی ماند
  ز مهربانی جانان طمع مبر حافظ
  که نقش جور و نشان ستم نخواهد ماند…

 5. رهرو امام گفت:

  السلام عليك يا روح الله ؛ سلام بر تو اي امام راحل ؛ به‌راستي كه مصيبت فراغ تو سنگين است. پس كي آقاي ما ابا صالح المهدي مي‌آيد؟ مگر علائم حتميه ظهور ظاهر نگرديد؟ مگر ارزشها و ضدارزشها جاي خود را به يكديگر ندادند؟ مگر ياران تو طرد و مخالفين تو افسار خلافت را نگرفتند؟ مگر به همه ياران ديرينه‌ات و همه اعضاي خانواده‌ات توهين نكردند؟ مگر سربازان تو را منافق و اهل تو را از تبار جمل نخواندند؟ مگر وصيتنامه تو را به صراحت زير پا نگذاشتند؟ مگر نيروهاي نظامي و سپاهي متولي سياست نشدند؟ مگر رسانه‌هاي ملي ابزار ترفندها نشد؟ مگر رسول اكرم در سال پيامبر اعظم تحقير نشد؟ مگر حكومت ظالمان بر همه جهان و ايران مستولي نشد؟ مگر بي‌خردان لقب نائب نگرفتند؟ مگر بين مردان جنگ و شهادت تفرقه نياندختند؟ مگر ………؟ آه از اين همه مصيبت. اللهم عجل لوليك الفرج

 6. سجاد گفت:

  … از سايه خودشان هم ميترسند!

  آيا نام اين حکومت کردن است؟

 7. be to che گفت:

  این همه اراجیف ننویسید که هیچ فایده ای نداره . خاک بسرتون که مرده پرستین

 8. محمد گفت:

  كاش منم توي مراسم بودم تا منم مثل بقيه نشون ميدادم جنبش سبز هنوز قدرت داره
  مرگ بر دشمنان مردم مظلوم و سبز ايران

 9. zahra.s گفت:

  کامنت “خودم ” عالی بود :دروغگو خائن است و خائن ترسو. “احمدی نژاد”

 10. آرمین گفت:

  تا کی باید ظلم این از خدابی خبران و دین فروشان رو به مردم و امام و انقلاب تحمل کنیم؟

 11. محمد گفت:

  شما دروغگو هستید . هیچ درگیری وجود نداشت و مردم واقعی پشتیبان ولایت فقیه هستند و این چند ده هزار نفر که ریشه ندارند همان خس و خاشاکی هستند که ارزش ندارند . درود بر خامنه ای . مرگ بر میر حسین موسوی…

 12. متين سبز گفت:

  با سلام
  تسليت عرض ميكنم خدمت اين خانواده گرامي
  من از بعضي از عزيزان كه معترض هستند و يك سري چرت وپرت مينويسند بر ضد اين جنبش مردمي و خانواده ي مرحوم منتظري و اقاي موسوي
  شما عزيزان كه اينقدر دم از شهدا ميزنيد و به نظرتون خون شهدا رو پاس ميداريد چگونه حرمت پدر ومادر يك شهيد وجانباز را كه در دامن همين مادر وپدر رشد كرده اند را به راحتي ميشكنيد و هتك حرمت ميكنيد بترسيد از اينده كه چنين راحت دين و عقايد مردم وحقيقت را كور كورانه زيز پا ميگذاريد

 13. دانش پوی گفت:

  واقعا راست است که در آخر الزمان از اسلام جز اسمی نمی ماند و صد البته که دولت حاضر اسلامی ترین دولت تمام تاریخ بوده است…

 14. فرزاد گفت:

  من هم به نوبه خودم این مصیبت رو به خانواده مرحوم منتظری و ملت شریف ایران تسلیت میگم.
  متاسفم که دولت ما از برپایی یک مراسم تشییع جنازه انهم متعلق به چنین شخصتی اینقدر واهمه دارد.
  ان را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.

 15. سعيد گفت:

  سلام اين گونه اقدامات از سمت هر كس كه راهنمايي شود به زيان نظامي است كه ما داعيه داريم كه با خون هزاران شهيد آن را تثبيت كرده ايم
  و همچنين با اين دوگانگي ها وتناقضات موجود فضايي پر از شك و ترديد براي مردم ايجاد ميشود كه رفته رفته از محبوبيت نظام سياسي حاكم مي كاهد كه اصلا به صلاح نيست و من درعجبم از اين سياست هاي پيش گرفته شده كه اصلا به صلاح نيست به اميد ايراني آباد و متحد،ايراني سبز و سفيد و قرمز و به اميد ايراني،ايراني