سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تدفین همسر آیت الله منتظری در وضعیت کاملا امنیتی و بازداشت چند نفر...
» برای اولین بار در تاریخ ؛تشییع جنازه بدون جنازه در قم

تدفین همسر آیت الله منتظری در وضعیت کاملا امنیتی و بازداشت چند نفر

چکیده : نیروهای امنیتی – انتظامی و لباس شخصی ها، با ایجاد یک فضای سنگین و امنیتی، عملا امکان برگزاری مراسم نماز، تشییع و حتی سوگ بر پیکر مرحومه را ندادند و دهها خودرو نیروهای دولتی، جنازه را تحت الحفظ آورده و خودشان در حرم و بدون دسترسی مردم و حتی خانواده، توقفی کوتاه نموده و سپس فورا آنرا از محل خارج کردند/حدود 30 نفر از خانم‌ها و آقایان شرکت‌کننده در مراسم بازداشت...


کلمه: دهها تن از ماموران انتظامی- امنیتی و نیروهای لباس شخصی، با آرایش نظامی- پلیسی و ایجاد ارعاب در برگزاری مراسم تشییع و تدفین همسر آیت الله العظمی منتظری، برگزاری مراسم تشییع و نماز میت را از خانوادۀ آن مرحومه سلب کرده و عملا مراسم را مبدل به یک خاکسپاری حکومتی کردند تا بنا به قول خانوادۀ مرحوم منتظری، برای اولین بار یک تشییع جنازۀ بدون جنازه در قم برگزار شود.

احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری مطلبی را در سایت دفتر آیت الله منتظری با عنوان «تشییع بی جنازه» منتشر کرده که به شرح بخشی از مراسم می پردازد . او در این متن نوشته است :«بانویی از جهان رفت. بانویی که به واسطه‌ همسر و فرزندش برای جهانیان شناخته شده بود. حاجیه خانم ربانی، همسر آیت الله العظمی منتظری، او که بیش از 60 سال بدون هیچ چشم‌داشت و گمنام مجاهده کرده و در پشت زندان‌های ساواک در انتظار ملاقات‌های چند دقیقه‌ای با همسر و فرزندش سر کرده و یا در تبعیدگاه‌های مختلف همراه و یار غمخوار همسرش بوده و مهمتر از همه پشتیبان و مایه دلگرمی و پناه خانواده‌های مبارز و داغدار محسوب می‌شد ولی با کمال تأسف پیروزی انقلاب پایان رنج‌های او نبود.»

به نوشته احمد منتظری:« و اینک در حالیکه کمتر از 100 روز از درگذشت همسر بزرگوارش می‌گذشت او نیز رحلت نمود. طبیعی این بود که سازمان‌ها و نهادها پیام تسلیت می‌دادند و بنیاد شهید انقلاب اسلامی برای این مادر شهید و جانباز مراسم یادبود می‌گرفت و مطمئنا شاگردان همسرش که اکنون از سران این نظامند به دلداری فرزندانش می‌آمدند. اما بازماندگان ایشان هیچگاه این چنین انتظاری نداشته‌اند و عمری بی‌مهری را تجربه کرده و دیده‌اند که عده‌ای به جای باز کردن گره با دست معمولا گره‌ها را کور می‌کنند. بازماندگان ایشان تنها می‌خواستند برای این مادر فداکار مراسمی معمولی مثل مراسم دیگر شهروندان برگزار نمایند، اما چه شده که مسئولین از این هم هراس دارند و نماینده‌ای از اطلاعات قم فرستادند تا پیام ممنوعیت تشییع پیکر مطهره آن مرحومه را به خانواده‌اش ابلاغ کنند.»

وی اضافه کرده است:« در جواب این نماینده اطلاعات مخالفت شدید نموده و گفتم برای خودتان و ما و نظام مشکل ایجاد نکنید. به دنبال رایزنی دوستان هنگام غروب مسئول اطلاعات قم به دفتر آمدند و به نظر می‌رسید که کمی از موضع پایین آمده و ابراز داشتند که می‌توانید در حرم حضرت معصومه(س) تجمع کنید و جنازه را برای اقامه نماز میت به حرم می‌آوریم و از آنجا نیز آن را به 150 متری محل دفن برده و در آنجا تحویل خواهیم داد تا تشییع شود.»

او به حرم منتقل شدن جنازه آن مرحومه به حرم حضرت معصومه را اینگونه تشریح کرده است:« روز یکشنبه با تدابیر شدید امنیتی آن مرحومه به حرم منتقل شد و پس از اقامه نماز به امامت آیت الله العظمی شبیری زنجانی مجددا پیکر آن مرحومه توسط نیروهای امنیتی به گلزار شهدا(محل دفن) انتقال داده شد و مردم بدون جنازه با سردادن شعارهای: الله اکبر – لا اله الا الله – یا حجة ابن الحسن، عجل علی ظهورک – یا حضرت معصومه، منتظری مظلومه – عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، منتظری مظلوم صاحب عزاست امروز – تشییع بی جنازه، این هم یه ظلم تازه؛ راهی گلزار شهدا شدند.»

دستگیری 30 نفر در مراسم امروز

وی در پایان از دستگیری 30 نفر خبر داده و نوشته است:«هنگام مراجعت مردم از گلزار شهدا با اینکه به سفارش اینجانب عمل نمودند و با کمال آرامش آن محل را ترک می‌کردند متأسفانه حدود 30 نفر از خانم‌ها و آقایان شرکت‌کننده در مراسم بازداشت شدند. اینجانب ضمن محکوم کردن این بازداشت‌ها که شایسته نظام مردم سالار نیست امیدوارم هرچه زودتر آزادی حاصل گردد؛ و از این پس در تصمیم گیری‌ها تدبیر و تعقل لازم به عمل آید.»

اما از سوی دیگر سعید منتظری در شرح ماوقع ماجرای امروز، ضمن بیان اینکه از ساعتها قبل مردم سوگوار، علاقه مندان و خانواده منتظری در محل حرم حضرت معصومه (س) برای برگزاری نماز و تشییع پیکر بانوی آیت الله منتظری تجمع کرده بودند، به عمکرد تاسف بار ماموران در این زمینه اشاره نموده و به جرس گفت: «از بامداد امروز نیروهای امنیتی – انتظامی و لباس شخصی ها، با ایجاد یک فضای سنگین و امنیتی، عملا امکان برگزاری مراسم نماز، تشییع و حتی سوگ بر پیکر مادرمان را ندادند و دهها خودرو نیروهای دولتی، جنازه را تحت الحفظ آورده و خودشان در حرم و بدون دسترسی مردم و حتی خانواده، توقفی کوتاه نموده و سپس فورا آنرا از محل خارج کردند.»

پسر داغدار خانوادۀ منتظری همچنین تصریح کرد:«آقایان نه شرایط خانواده آیت الله منتظری برای مراسم تدفین را پذیرفتند، نه امکان دسترسی مردم و حتی خانواده به پیکر مادر مرحوممان فراهم شد و نه حتی گذاشتند طبق گفته ها و وعده های مقامات، به صورت محدود و در سکوت جنازه را تشییع کنیم.»

ایشان از هراس ماموران حکومت حتی از پیکر یک بانوی هشتاد ساله و برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری سادۀ آن سخن گفته و متذکر گردید “یا این عمل تاسف بار ترس خود را بوضوح به نمایش گذاشتند و نشان دادند از یک جنازه و تدفین آن نیز واهمه دارند.”

در همان حال که سعید منتظری در حال گفتگو با خبرنگار جرس بود، ماموران حکومتی پیکر بانوی مرحومه را با تعدادی خودرو از آن محل خارج می کردند و ایشان خاطرنشان کرد:«نه تنها اجازه برگزاری مراسم به ما داده نشد، بلکه حنی نگذاشتند جایی که خانواده مدنظر داشت، این مرحومه را دفن نماییم.»

بر اساس همین گزارش، مردم که در محل برای برگزاری مراسم آمده بودند، با اطلاع از اینکه قرار است پیکر ایشان بدون در نظر گرفتن درخواست خانواده، در محلی دیگر (گلزار شهدای قم ومحل عمومی دفن اموات) به خاک سپرده شود، با سر دادن شعارهای اعتراضی سعی در ممانعت از این امر را داشتند که بدلیل انتقال سریع جسد و شرایط پلیسی حاکم، احمد منتظری جهت جلوگیری از هرگونه برخورد خشن ماموران با مردم و یا دستگیری های احتمالی، از مردم خواهش کرد به محل دفن پیکر ایشان بروند.

متعاقب این مسئله، مردم سوگوار و ناراضی از وضع بوجود آمده، محل تجمع (حرم حضرت معصومه) تا گلزار شهدا را علی رغم طولانی بودن مسیر، پیاده طی کرده و با شعارهای “عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، ملت سبز ایران صاحب عزاست امروز” و ندای الله اکبر، به محل دفن رفتند.

سعید منتظری پیرامون جزئیات تدفین در محل مورد نظر خاطرنشان نمود “عوامل حکومت و ماموران امنیتیِ بیشمار و مستقر در محل، به زور و با توسل به ارعاب، پیکر آن مرحومه را آن طور که می خواستند و آن جا که می خواستند، دفن نموده و عملا امکان برگزاری مراسم را از ما و مردم سوگوار سلب کردند.”

حاضران در مراسم اعلام کردند غلامحسین کرباسچی، مهندس حجتی، مهندس میثمی، اعضای مجمع محققین ومدرسین قم، حجت الاسلام والمسلمین موسوی تبریزی ،حجت الاسلام و المسلیمن شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی و آیت الله فیض در مراسم تشییع و خاکسپاری حضور داشتند.

ضمن اینکه آیات عظام صانعی ، گرامی(بعلت اقامت درمشهد) و موسوی اردبیلی ( بعلت کسالت) به صورت تلفنی تسلیت خود را بیان کردند.

اختلال در تلفن های همراه و امنیتی بودن فضا

همچنین یکی از افراد حاضر در مراسم به خبرنگار «کلمه» گفت: از روز گذشته و بعد از پخش خبر فوت همسر آیت الله منتظری تمام خطوط موبایل در شهر قم دچار مشکل شد .

وی تصریح کرد: در ساعت 9 و نیم امروز افرادی که در مراسم تشییع شرکت کرده بودند متوجه شدند باید مراسم تشییع بدون جنازه آن مرحومه برگزار شود! که مردم بدون جنازه به سمت حرم راهی شدند.

وی درباره فضای مراسم گفت: جو امنیتی بود که در این بین جوانی شعار داد «یا حسین میرحسین» که بلافاصله نیروهای امنیتی به سمت او هجوم آوردند اما با وساطتت مردم از بازداشت این جوان جلوگیری به عمل آمد. بالاخره وارد حرم شديم بي هيچ شعاري به جز الله اكبر و لا اله اله الله و عزا عزاست امروز روز عزاست امروز منتظري مظلوم صاحب عزاست امروز.

وی ادامه داد: داخل حرم مردم شعارهايي همچون يا حضرت معصومه منتظري مظلومه . يا حجت ابن الحسن ريشه ي ظلم رو بكن . خوني كه در رگ ماست هديه به ملت ماست سر می دادند.سپس گفتند جنازه به سمت گلزار برده می شود و از مردم خواستن براي تشييع بروند گلزار قم.

یک مسئول دولتی در قم: یک مراسم خوب برگزار شد

اما در مقابل سایت های دولتی مانند «فارس» با انتشار اخباری به نقل از مسئولان دولتی سعی در نشان دادن جوی آرام در مراسم داشتند به طوری که این خبرگزاری در گفت و گو با استاندار قم نوشت: مراسم تشييع پيكر همسر منتظري در فضايي كاملا آرام و بدون تنش و درگيري برگزار شد.

احمد حاجي‌زاده گفت: تمام تمهيدات لازم براي برگزاري اين مراسم انجام شد تا شاهد برگزاري يك مراسم خوب باشيم.

وي ادامه داد: با خانواده مرحوم منتظري نيز صحبت شد و تمام امكانات در اختيار آنها قرار گرفت تا بدون مشكل مراسم خاكسپاري انجام شود.

معاون سياسي امنيتي استاندار قم بيان داشت: همچنين با توليت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) هماهنگي صورت گرفت تا پيكر خانم رباني در حرم مطهر نيز تشييع شود.

حاجي‌زاده با بيان اينكه طبق اعلام قبلي و هماهنگي‌هاي صورت گرفته با خانواده مرحوم منتظري مكان تشييع مشخص شد، گفت: پس از تشييع پيكر خانم رباني در حرم مطهر، جنازه به مسجد باب‌الجنه منتقل شد و پس از آن بر دوش خانواده وي تا گلزار شهدا تشييع شد.


65 پاسخ به “تدفین همسر آیت الله منتظری در وضعیت کاملا امنیتی و بازداشت چند نفر”

 1. یک سبز گفت:

  چه بدعت هایی که در این روزگار غریب این سرزمین به خود دید !
  مراسم تشیع جنازه بدون حضور پیکر متوفا ! جل الل خالق!
  تمامی اصول و شعائر اسلامی از برای قدرت باز تعریف میگردد . خداوند خود از قصور ما بگذرد.
  و ظلم مضاعف است که بر سر بانوان این سرزمین همواره میرود.
  این بانوی معصوم روحش قرین رحمت پروردگار باد.

 2. ali گفت:

  ruhash shad , yadash gerami baad

 3. یک خواننده گفت:

  با سلام
  لطفا اخلاق حرفه ای را رعایت کنید و منبع را ذکر فرمایید. شایسته نیست که شما در داخل کشور بدون ذکر منبع زحمت دوستانتان را نادیده انگارید
  ==
  کلمه: خواننده عزیز لطفا با دقت بیشتری این گزارش خبری را بخوانید.تمام منابع خبری در این گزارش ذکر شده است.

 4. khodam گفت:

  دروغگو خائن است و خائن ترسو. “احمدی نژاد”

 5. سبز89 گفت:

  اين آقايان كه ادعا مي كنند 50ميليون نفر طرفدار دارند ودرباره ي معترضان هم مي گويند دو يا سه هزار نفر هستند پس اين آقايان چرا اين قدر وحشت دارند؟به اميد پيروزي جنبش سبز.ياحسين ميرحسين

 6. ناشناس گفت:

  روحش شاد!
  راهش پاینده باد!
  زنده باد آزادی!

 7. حسینی گفت:

  انشاء الله این خانوم پاک دامن با سرور بانوان جهان مهشور شود که چون فاطمه زهرا غربانه از دنیا رفت و غریبانه دفن شد روهش شاد

 8. مرتضی گفت:

  روح این بانوی بزرگ شاد و قرین رحمت پروردگار باد . با تشکر از سایت همیشه سبز کلمه امیدواریم تمام اخبار داخل را شما پوشش دهید چون منابع دیگر داخلی برای خوانندگان جنبش سبز قابل قبول نیست.

 9. برگ سبز گفت:

  نظامی که از برگزاری مراسم ختم وحشت دارد ایا در سراشیبی سقوط قرار ندارد.

 10. ناشناس گفت:

  دورود خدا بر محمد و فرزندان پاکش! درود خدا بر نیکان و راست گویان زمین! بازگشت همه به سوی اوست! یا حضرت معصومه جنبش سبز مظلومه! یا حجت بن الحسن عسگری وقت ظهور است اگر بنگری

 11. ناشناس گفت:

  چقدر … دروغگو، وشیادند.”با خانواده مرحوم منتظری نیز صحبت شد و تمام امکانات در اختیار آنها قرار گرفت تا بدون مشکل مراسم خاکسپاری انجام شود”.”مراسم تشییع پیکر همسر منتظری در فضایی کاملا آرام و بدون تنش و درگیری برگزار شد.”

 12. علی گفت:

  این مظالم راه به جایی نخواهد برد

 13. ali گفت:

  چرا اقاي موسوي و کروبي تسليت نگفتند و در مراسم شرکت نکردند؟

 14. علی گفت:

  “اگر فقیهی که در مقام ولایت فقیه منسوب است گناه صغیره مرتکب شود خود به خود از مقام خود عزل می شود و نیازی به نظارت و یا فرمان از سوی دیگری نیست”. فکر می کنم این جمله را بارها در کتابهای “اندیشه سیاسی امام خمینی” که در دانشگاهها تدریس می شود دیده ایم و یا شنیده ایم. فکر کنم حال به این سخن … که کتابهای دانشگاهی نیازمند بازنگری هستند با توجه بیشتری گوش کنید. .

  به امید پیروزی خون بر شمشیر.

 15. Behruz گفت:

  با تسلیت به خانواده محترم آیت الله منتظری و ملت ایران و تمام کسانی که در این فقدان این بانوی محترم که نتوانستند به دلیل جلوگیری در مراسم شرکت کنند ،
  تاسف از اینکه چرا تشیع یک مراسم با شکوه و مطابق با سلیقه خانواده ایشان را ندادند برای بنده این سوال پیش آماده که از سایت محترم کلمه تقاضای جوابگوئیدارم
  آیا تشیع مراسم فوت از نظر قوانین اسلام ، یک امر دولتی و حکومتی است ؟ یا یک امر کاملا مربوط به خانواده و حقی که بازماندگان ایشان و یادعوت از مردمی که با میل خود دوست دارند در مراسم شرکت کنند ؟
  آیا دیگری یا مقامات دولتی و حکومتی ، بدون اجازه بازماندگان متوفا ، حقی بر جسد یک خانواده دیگر را دارند ؟ آیا اسلام در این مورد این اجازه را به آنها داده است؟؟
  لطفآ در مورد این سوال شرعی بنده پاسخ مناسب از آیت الله ها و یا مراجع اسلامی و با ذکر مورد در قرآن بفرمایید تا بنده و امسال من روشن شوند
  با تشکر از سایت محترم کلمه که سوال مرا به استماع مراجع میفرستند

 16. مانی گفت:

  دوست عزیز ” یک خواننده” شما این پست را مطالعه نکردید , پس لزومی نداره همین طوری بیایید کامنت بزارید. این خبر در سایت های جنبش فعل مثل “جرس ” منتشر شد و بعضی دیگر از سایت ها این خبر رو متشر کردند. در بخش دوم این گزارش “اختلال در تلفن های همراه و امنیتی بودن فضا” این قسمت خبر هم توسط خبرنگار کلمه ذکر شده است. و در اخر قسمت سوم این خبر “یک مسئول دولتی در قم: یک مراسم خوب برگزار شد” توسط سایت دروغ گوی فارس نیوز منتشر شده که منبع این خبر رو حتما باید ذکر میشد. چون خوب میدونید دروغگویی فقط و فقط مختص حامیان دولت است. در حالی که ملت سبز متوجه شد که امروز شهر قم را پادگانی کردند. ولی سایت های دروغگو و متقلبی مثل فارس نیزو این گونه خبر را وارونه جلوه میدهند.

  شما متاسفانه اخلاق حرفه ای را رعایت نکردید که بدون مطالعه این پست , امدید کامنت گذاشتید

 17. سيامك گفت:

  دست نظام و حكومت اسلامي درد نكنه كاملا اسلام برقرار است حتي در دفن مرده !
  خدايش بيامرزد

 18. سائنا گفت:

  میرحسین عزیز، صبر و سکوت تا کی؟ فرصت ها می آیند و می روند، ظالمان غدار با بی حیایی همه پرده های حرمت را بیش از پیش می درند. آیا اعتراض سبز و تجمعات سکوتمان را هم نباید برپا کنیم؟

  منتظریم تا شعار” یا حجه ابن الحسن ریشه ظلم رو بکن” به عمل تبدیل کنیم. به یاری حق، با هدایت شما و با حمایت حضرت قائم (ص)

 19. طلبه ای از تهران گفت:

  خداوند متعال این بانوی صبور و فداکار را با بانوان حریم سر ملکوت چونان حضرت خدیجه(س) و حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) محشور فرماید.

 20. انا گفت:

  سلام.
  روحش شاد و یادش گرامی باد. این نظام تا چه وقت میخواد با احساسات مردم ایران بازی بکند؟ مردم ایران دیگر بیدار هستند و این دولت و حکومت است که خودش را به خواب غفلت زده است و از این حسادت میکند که بیت امام خمینی همراه میر حسین موسوی و جنبش سبز ملت ایران است
  من یک پیشنهاد داشتم. از انجایی که این خبرها واقعا خواندنی و اگاهی افکار عمومی را نسبت به سیاست های خنده دار این دولت بالا میبرد.
  یک خواهش داشتم از سایت کلمه که اگر امکانش بود یک پرینت صفحه برای پست های سایت قرار بدهد تا دوستان بتوانند صفحات پست مورد نظرشان رو پرینت بگیرند.

  با تشکر از شما

 21. سیامک از تهران گفت:

  روحش شاد

 22. دوست گفت:

  تسلیت می گم…

 23. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  خدایا فرج مولا و صاحب ما را نزدیک فرما!

 24. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  اللهم العجل لولیک الفرج!

 25. شهروند سبز گفت:

  کاش این ظالمان که این چنین از مرگ باشکوه دیگران می ترسند اندکی هم از مرگ حقیر خود می ترسیدند. چرا که حقیرترین مرگ ها مرگ ظالم است که امروز اشکی برنیانگیزد و فردا رحمی.

 26. سبز نام گفت:

  خداوند رحمتشون کنه و با حضرت فاطه محشورشون کنه
  اما یه چیزی این وسط نگرانم کرده و اون عدم فرستادن پیام تسلیت توسط آقایون موسوی و کروبی
  ان شا الله دلیل خاصی داشته که پیام ندادن

 27. sara گفت:

  hamishe hagh bar batel piroz hast in bar ham ba sokot sabet mikonim ke hamitor ast. yade tame shohada va zendaniyan azadi gerami bad.

 28. نه در مراسم غم و اندوه و نه در مراسم شادی ،در هیچکدام ملت آزاد نیستند ،چرا؟چون آقایون از سایه خود هم وحشت دارند.سلام بر روان پاک آیت الله منتظری و بانوی ایشان

 29. majid گفت:

  خداوند رحمت کنه اپن بانوی گرامی را .و تسلپت خدمت خانواده محترم منتظری.اپن بپچاره ها از ساپه خودشونم مپترسن و کور خوندن .چون اپن
  وضعپت کرپستالی به اصطلاح امنپتی چند صباحی بپش دوام نخواهد داشت.اقاپون قلدر و بپمخ ها فکر نان کنپد که خربزه اب است.

 30. مهدی گفت:

  این انتخابات نشان داد که عده ای که مدعی دیانت و اسلام بودند چه کردند و چه میکنند..

 31. یک ایرانی گفت:

  روحش شاد باد . واقعا جای تاسف دارد حکومتی که مدعی اسلامی بودن است اجازه تشییع پیکر یک مسلمان را ندهد . برداشت من از این کار حکومت ابن است که اینان خود را در سراشیب سقوط کامل می بینند و قوه عقل و تفکر را از دست داده و از این موهبت الهی (عقل)بی بهره اند . به همین خاطر است که همه شان (از صدر تا ذیل) روزانه میلیونها بار دروغ تحویل این ملت میدهند . بر قرار و پیروز باد جنبش سبز ایران .

 32. علي گفت:

  شما جماعت به اصطلاح سبز كاري كرديد كه فضا امنيتي بشه.آيا منتظري اونقدر كه شما ميگيد،بزرك بود؟پاسخش به عهده ي خودتون.دست از اين خود برتر بيني ها برداريد.امان از فريط شما و افراط حكومتي ها.اما چيزي كه واسه من روشنه راه شما راه تيرگيه و هدفي جز سكولاريزه كردن حكومت نداريد.شما بناتون بر اصلاح نيست.اصلاح با تفكر در قرآن و اجراي اون امكان پذيره.اما شما هدفتون كپي برداريي سازوكار ليبراليسم تو مملكتتونه.حيا كنيد

 33. آزادی خواه گفت:

  سلام.فقط میخوام بگم آزادی نزدیک است.

 34. Behruz گفت:

  با تسلیت به خانواده محترم آیات الله منتظری ، شعری در سوگ این بانوی فداکار و اسوه صبر و مقاومت که
  در طول حیات مشترک با آیات الله منتظری میگویم که روزی برای آنها تشیع در خور شان آنها بر گذار خواهد شد

  در روزگاری که دگر اندیشیدن، جرم است
  کر رای دادن به خرد مندی دگر، جرم است
  در روزگاری که سبز اندیشیدن جرم است
  چنین دانش پژوهی در غل و زنجیر به بند است
  روزگار عجیبی است نازنین

  در روزگاری که تعریف جرم این است
  که هر بهانه و اتهام واهی ، جرم است
  سرنوشت هر اندیشمند این است
  که به دست اهریمن ، در بند و زنجیر است
  روزگار عجیبی است نازنین

  در روزگاری که گرگ در لباس میش است
  و زمستان سخت ناجوانمردانه سرد است
  در روزگاری که باغبان گل، در بند است
  و هر خار کنی ، در لباس باغبان است
  روزگار عجیبی است نازنین

  روزگاران تیمور و مغول گذشت
  این روزگار نیز بگذرد
  چنانچه ان روزگاران هم گذشت
  چه خوش گفت مادر بزرگ در شبهای سرد زمستان
  که زمستان میگذرد و رو سیاهی به زغال میماند

 35. SOAL PORSESH گفت:

  Too iran vaghti be donya miyay beh esmi keh valedeinet mikhan barat entekhab konand hokoomat bayad nezarat kone!
  badesh beh afkaret va mazhabet va raveshe zendegit hokoomat baz ham bayad nezarar kone
  too marget ham hokoomat bayad beh jenazat va chetor dafn shodanet nezarat kone
  rasti hokoomate iran beh jahannami va beheshti boodane adama nezarat nadare?

 36. HAMEGI BEKHANID LOTFAN گفت:

  AHMADINEJAD
  aya fekr mikonid ma shoma ra pedari mehrban ghalamdad mikonim
  pas bedan va agah bash
  na aslan va abadan
  basane pedari mimani keh ba kamarband farzandanash ra vadar beh sokoot mikonad
  az khod bepors ta key mitavani bashi va betazani
  piambare khoda az donya raftand aya to az vey balatari va fekr mikoni ta abad khahi zist
  ajab khiale khami
  mitarsam barayat keh chetor dar mahzare khodavand pasokh khahi dad in hame setam ra

 37. مجتبی گفت:

  آقای علی پیاده شده با هم بریم. جوانک این حرفها چیست؟ عاقل باش کمی فکر کن. این مردم فضا برای تنفس می خواهند. تو از ادبیات قلمبه سلمبه استفاده می کنی؟

 38. داوود گفت:

  يه روز خوب مياد

 39. ربنا افرغ علينا صبرا و ثبت اقدامنا وانصرنا علي القوم الكافرين…
  خداوند اين عزيز سفر كرده را بيامرزد و به بازماندگان و ملت سبز ايران صبر و استقامت عطا فرمايد.انشاءالله
  كم فئه قليله غلبت فئه كثيره باذن الله والله مع الصابرين..

 40. ربان سبز گفت:

  منتظری زنده است ، رهبر پاینده است

 41. دولت احمدی نژاد بیشتر بسوی انزوا و بدنامی به پیش می رود. من از افغانستان مینویسم: هنوز آیت الله منتظری هزاران هزار مقلد و پیرو در میان تشیع افغانستان دارد.

  آیا دولت ایران با جلوگیری از تشییع جنازه مرحوم منتظری و همسرش نور آن پیرو و رهنمای راستین دین محمد را پوشانیده می تواند؟؟؟!!!

  فقط اضافه میکنم که مرحوم منتظری محبوب و زنده است.

  در اخیر به حدیث مبارک استناد می کنم: “العلماء باقون ما بقی الدهر”.

 42. امیر گفت:

  روحش شاد
  به امید پیروزی
  یا حسین میر حسین

 43. آريايي سبز گفت:

  يك جنايت تازه // تشييع بي جنارزه
  شعاري بود كه به هنگام مراسم سر داده ميشد

 44. سال صبر و استقامت گفت:

  به قول آیت الله صانعی آیا در قبرستان بانک و سطل آشغال هست
  که بهانه می آورند که اغتشاش می کنند.
  متاسسفم برای مسولان که از هر تجمع آرامی، حتی در گورستان هم می ترسند.

 45. رضا گفت:

  روزبه روز به آموزه های دینی اسلام پایبندتر می شم!دستاوردهای حکومت دینی!

 46. رسول گفت:

  واقعا که آقایان را چه شده است حتی از جنازه هم میترسند

 47. حسین گفت:

  در جواب علی:
  مسلماً منتظری آن قدر بزرگ هست که حکومت از تشیع جنازه بستگان او نیز تا سر حد مرگ می ترسد و به دروغ پردازی دست می زند
  به امید روزی که زنگارها را از دل و عقل خود بزداییم

 48. نبات گفت:

  علی آقا زیاد جوش نزنید. آقای محترم این حکومت تفاوت چندانی با سکولاریزم نداره فقط فرقش اینه که اسم اسلام رو روش گذاشتن. تو کجای اسلام گفته شده هرکس سنگ دستش بود و تو خیابون بود رو اعدام کنید؟؟ اسلامی که شما میشناسید اسلامی هست که با زور و فشار همراهه و معلوم نیست از کی یادش گرفتین.اما اسلامی که ما از پیامبر رحمت و اهل بیتش آموختیم اسلام رحمانی هست. اون سکولارها هم صد شرف دارن به افرادی مثل شما که آبروی اسلام رو بردین. حداقل همونی که هستن رو به مردم نشون میدن نه مثل شما که قیافه ظاهرالصلاح میزنید و بعد اینطوری به یک مرحومه و خانوادش بی احترامی میکنید. خوشت میاد یکی جنازه عزیزت رو برداره ببره یه جای پرت دفنش کنه؟؟ باشه ما دست از خود برتر بینی برمیداریم گرچه اینطور نیست ولی شما هم یه کم به این فکر کن که شاید خودت داری راه اشتباه میری. میدونید چیه شماها آدم رو یاد وهابیها میندازین. تو مسجد پیغمبر دم در ایرانیهای ساده دل برمیگردن به نگهبانها میگن التماس دعا. اونا هم بهشون پوزخند میزنن و میگن آره براتون دعا میکنیم که هدایت بشین. همه رو گمراه میدونن فقط خودشونن که کاملا هدایت شدن و هیچ اشتباهی نمیکنن.دست کمی هم از اونا ندارین در مسجدا رو که تخته میکنید مسجد و حسینیه آتش میزنید تو مسجد مردم رو کتک میزنید و تهدید به تجاوز میکنید و….

  روی این افاضه خودتون هم یه کم فکر کنید “اصلاح با تفکر در قرآن و اجرای اون امکان پذیره” ما هم همینو میگیم ولی تو اسلام نیومده که هر چی ولی فقیه گفت چشم و گوش بسته انجام بدین. ولی فقیه از طرف خدا نیومده که. توسط آدمها ولی فقیه تشخیص داده شده. ایشون هم تا وقتی که برای مصالح مردم و کشور عمل میکنن ولی فقیه هستن در غیر اینصورت دیگه ولی فقیه نیستن. ما میخوایم همه مسئولان به خاطر جنایتهایی که انجام شده به ما مردم ایران پاسخ بدن. این خیلی درخواست زیادیه؟؟

 49. رسا گفت:

  به مظلومیت حضرت زهرا(س) تشییع شدند تا تاریخ ببیند باز هم شیعیان سبز علی(ع) که همچون مولایشان حقشان غصب شد و رایشان به غارت رفت در همیشه ی تاریخ فریاد خواهند زد : یا حجت بن الحسن ، ریشه ی ظلم رو بکن !

  به امید ظهور آن امام سبز که داد مظلومیت ما را از این مستبدین جائر بستاند.

 50. ناشناس گفت:

  روحش شاد.قلب همه ایرانیان آزادیخواه با اوست.به امید پیروزی جنبش سبز