سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گسترش آگاهی ها استراتژی اصلی جنبش سبز...
» در گفت و گوی کلمه با میرحسین موسوی تاکید شد:

گسترش آگاهی ها استراتژی اصلی جنبش سبز

چکیده :اجازه داده شود جنبش راه سبز با توجه به اصل 27 قانون اساسی، برای یک راهپیمایی مردم را دعوت کنند. نحوه استقبال می تواند به حرف و حدیث ها پایان دهد/افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی 25 خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب/جنبش سبز نباید اهداف خود را فراموش کند، همانطور که نباید دچار روزمره گی و انفعال بشود و استراتژی خود را از یاد ببرد/مهم آن است که در چهارچوب «هر شهروند، یک رسانه»، هر علاقمند به جنبش سبز، راهی برای گسترش این آگاهی و تعمیق آن در میان همه اقشار و بویژه در اقشار مستضعف جامعه پیدا کند/سبز بودن به لباس و نماد نیست. سبز بودن به رفتار و اخلاق...


کلمه:میرحسین موسوی در گفت و گویی صریح با کلمه به سوالاتی که برای افکار عمومی و حامیان جنبش سبز پیرامون حوادث 22 بهمن امسال و برخورد های خشونت آمیز صورت گرفته بوجود آمده بود پاسخ داده و مواضع خود را شفاف مطرح کرد.نخست وزیر امام در این گفت و گو همچنین در خصوص جنبش سبز مردم ایران و ادامه حرکت در مسیر راه سبز امید نکاتی را مطرح کردند.مهندس موسوی در این گفت و گو با انتقاد از راهپیمایی مهندسی شده در 22 بهمن امسال که “تحت تأثیر انتخابات دهم و اتفاقات بعد از آن بود و دولت با هزینه گزاف و بسیج اتوبوس ها و قطارها از سراسر کشور و شکل های خاص اداری سعی کرد اثرات حضور جنبش سبز را در آن خنثی کند،طاقت دیدن یک لباس سبز بر تن راهپیمایان جوان و یا حتی یک تسبیح سبز در دست یک روحانی را نداشتند”تاکید کردند:”افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی 25 خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب”مهندس موسوی در این مصاحبه همچنین با انتقاد از برخی رویه های موجود در اداره کشور که منجر به ایجاد مشکل برای مردم شده است خاطرنشان کردند”ده ها میلیون ایرانی که در این کشور با سانسور، جلوگیری از آزادی ها و اقدامات سرکوبگرانه، سیاست خارجی دمدمی و ماجراجویانه، سیاست های ویرانگر اقتصادی، رواج فساد و دروغ معترض هستند، خواهان تغییراتی هستند که به آنها مجال می دهد با حاکمیت بر سرنوشت خود، این سرنوشت تحمیلی از سوی کارگزاران بی کفایت را تغییر دهند.ملت ما می خواهد تحت عنوان خصوصی سازی، بیشترین پروژه ها و فعالیت های اقتصادی کشور در بنگاه های شبه دولتی و نیز سپاه جمع نشود.ملت ما می خواهد معلمان کشور بابت درخواست حقوق خود کتک نخورند، کارگران بابت درخواست حق خود مورد تهاجم قرار نگیرند و زنان بابت درخواست رفع تبعیض مورد هجوم تهمت های گوناگون قرار نگیرند.ملت دوست ندارد که این چنین نامه هایش، پیام هایش، گفتگوهای تلفنی اش و پیامک هایش در معرض شنود قرار گیرد”نخست وزیر محبوب امام اما چشم انداز راه سبز امید را نیز در صحبت های خود ترسیم کرده وبار دیگر با تاکید بر حرکت جنبش سبز در چارچوب قانون اساسی تاکید داشتند”مهم آن است که در چهارچوب «هر شهروند، یک رسانه»، هر علاقمند به جنبش سبز، راهی برای گسترش این آگاهی و تعمیق آن در میان همه اقشار و بویژه در اقشار مستضعف جامعه پیدا کند.گسترش اگاهی ها، استراتژی اصلی جنبش است.سبز بودن یعنی «خود» در میان نبودن و خودخواه نبودن. در این راه ما هم در صورت امکان از خیابان ها به صورت مسالمت آمیز و قانونی استفاده می کنیم و هم همه امکانات قانونی دیگر.جنبش سبز بر سر مطالبات خود حق خود محکم ایستاده است.هر اقدامی که در جهت احقاق حقوق مردم و اجرای بدون تنازل قانون اساسی صورت گیرد”

متن کامل گفت و گوی سایت کلمه با میر حسین موسوی به شرح زیر است:

*سه هفته از راهپیمایی 22 بهمن می گذرد و حرف و حدیث زیادی در مورد این راهپیمایی گفته شده است.نظر شما درباره این راهپیمایی چه هست؟

– مراسم 22 بهمن اولین بار نیست که در کشور ما برگزار می شود. این مراسم دنباله راهپیمایی های میلیونی سال 57 به مناسبت های مختلف از جمله تاسوعا، عاشورا و اربعین است. هر ساله کسانی که به انقلاب علاقه دارند در این مراسم شرکت می کنند و معمولا در بسیج مردم برای راهپیمایی، نهادهای سنتی مثل مساجد و هیئت ها نقش بزرگی دارند. معمولا این مراسم در هر سال متأثر از اتفاقات مهم آن سال و فضای سیاسی کشور است و امسال این مراسم تحت تأثیر انتخابات دهم و اتفاقات بعد از آن بود و دولت با هزینه گزاف و بسیج اتوبوس ها و قطارها از سراسر کشور و شکل های خاص اداری سعی کرد اثرات حضور جنبش سبز را در آن خنثی کند.

* راهپیمایی امسال با سال های قبل چه تفاوت هایی داشت؟

– تفاوت ها متأثر از مسائل بعد از انتخابات بود. امسال با توجه به شکل گیری جنبش اجتماعی – سیاسی عظیم سبز، این راهپیمایی به شدت تحت تأثیر نحوه حضور این جنبش در راهپیمایی بود. درهیچ سالی این همه نیروی نظامی و انتظامی و امنیتی به خیابان ها آورده نمی شد. برخوردهای خشن و وحشیانه ای که مخصوصا در میدان صادقیه و بعضی نقاط دیگر دیده شد در سال های قبل نبود. در سال های قبل مردم با هر شکل و قیافه و شعاری که می خواستند در راهپیمایی شرکت می کردند ولی امسال مأموران خشن، حتی طاقت دیدن یک لباس سبز بر تن راهپیمایان جوان و یا حتی یک تسبیح سبز در دست یک روحانی را نداشتند. گمان نمی کنم اثر این برخوردها به سادگی از خاطره مردم برود.

* فکر می کنید حجم مردمی که به جنبش سبز علاقه دارند در این راهپیمایی چقدر بود؟

– آمار دقیقی نمی توان ارایه کرد ولی از طریق قراینی می شود فهمید. یکی از این قراین، وزن جمعیتی راهپیمایی خودجوش 25 خرداد و مقایسه آن با 22 بهمن است و قرینه دیگر فضای خالی میدان آزادی به هنگام سخنرانی و مقایسه آن با سال های پرجمعیت راهپیمایی است. هنوز جوابی برای خالی بودن میدان و این که چرا دوربین ها فقط نقاط محدود نزدیک به جایگاه را رصد می کرده داده نشده است. اینکه مردم مراقب چمن و محیط زیست بوده اند، مخصوصا برای کسانی که سال های قبل حضور مردم در میدان را مشاهده کرده اند، مضحک است. اگر برای نطام تخمین وزن جمعیتی جنبش سبز اهمیت داشت، جلوی ابراز هویت جمعیت های سبز را نمی گرفت. ولی وحشت از آشکار شدن این هویت و دامنه آن، این فرصت تاریخی را گرفت. این امر بیش از جنبش راه سبز، برای حاکمیت مضر بود. روشن است که پنهان نگه داشتن واقعیت، منجر به حذف آن نمی شود و در این مورد بنده یقین دارم که با این برخورد گسترده، این هویت عمیق تر و گسترده تر خواهد شد. ولی بنده و جناب آقای کروبی در مشورتی که داشتیم فکر کردیم پیشنهادی که قبلا داده ایم را تکرار کنیم و آن اینکه اجازه داده شود جنبش راه سبز با توجه به اصل 27 قانون اساسی، برای یک راهپیمایی مردم را دعوت کنند. نحوه استقبال می تواند به حرف و حدیث ها پایان دهد. ما اعتقاد داریم که اگر دعوت جنبش سبز و تشکل های اصلاح طلب و مراجع عظام و دیگر شخصیت های نظام نمی بود، امسال ما یک راهپیمایی بی رمقی داشتیم که اکثریت آن را نیروهای نظامی و انتظامی که از سراسر کشور جمع شده بودن تشکیل می داد، یعنی مسیرهای راهپیمایی وضعیتی می داشتند که میدان آزادی به هنگام سخنرانی داشت.

*گفته می شود تطمیع و تهدید در این راهپیمایی نقش داشته و عده ای به دلیل مسائل مادی در این راهپیمایی شرکت کردند.

– اصطلاح راهپیمایی مهندسی شده را بیشتر می پسندم. بنده با توهین به کسانی که موافق شعارهای جنبش سبز نیستند مخالفم. قرار نیست و قرار نبود که همه با ما هم رأی باشند و اگر کسی با ما هم رأی نیست انسان بدی شمرده شود. همه هموطنان ما هستند. منهای یک عده قمه کش و آدمکش، همه خواهران و برادران ما هستند. حتی نیروهای نظامی و انتظامی برادران ما هستند و می دانیم که مجبور به اعمال خشونت می شوند. البته هزینه های گزاف و استفاده از اهرم های استخدامی و امکانات دولتی برای جمع کردن جمعیت محکوم است. بنده یادم می آید که برای آن که دستگاه دفاعی در زمان جنگ کامیون هایی را برای جبهه در اختیار بگیرد با چه موانع شرعی و اجرایی روبرو بود و حتی در شرایط بسیار بحرانی جنگ، توسط حضرت امام اجازه داده شد از کامیون های شخصی به شرطی استفاده شود که دولت رسما هزینه ها و خسارت های وارده را تقبل کند، که کرد. ولی برای این راهپیمایی، تقریبا بیشترین اتوبوس ها و حتی قطارها برای جمع آوری جمعیت و نیروهای نظامی و انتظامی در اختیار قرار گرفته شده بود. اینگونه مهندسی اجتماعات نه تنها افتخاری ندارد، بلکه شبیه همان ذهنیت استبدادی و رویه های پیش از انقلاب است. در زمان پهلوی ها هم اگر کارمندی در تجمعات مورد نظر آنها شرکت نمی کرد، دچار مشکل می شد. افتخار نظام ما در سال 57 و بعد از آن این بوده که مردم بطور خودجوش در این نوع مراسم شرکت می کردند و افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی 25 خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده و یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب.

*آیا بین شما و آقایان کروبی و خاتمی مشورتی برای موضع گیری ها و تصمیمات صورت می گیرد؟

– ارتباط با این بزرگواران همیشه وجود دارد. با دستگیری های وسیعی که صورت گرفته، ضرورت این ارتباط مستقیم امروز بیشتر است و بنده خدا را شکر می کنم که هماهنگی خیلی خوبی در این زمینه وجود دارد. البته به نفع کشور بود که بجای سیاست های سرکوب و پرکردن زندان ها، سیاست حمایت از ایجاد یک تشکیلات نیرومند از کسانی که سیاست های ویرانگر موجود را قبول ندارند در چهارچوب نظام وجود داشت و به نظر بنده تنها راه عدم انتقال مدیریت جریان های سیاسی و اجتماعی به خارج از کشور همین است. ولی با انحراف شدید صدا و سیما و یکطرفه شدن آن و بسته شدن روزنامه های کشور و زندانی شدن ده ها روزنامه نگار، به نظر می آید که ایجاد تشکیلاتی که بتواند چهره های مؤثر را دور هم گردآورد تا به صورت آشکار و در چارچوب قانون اساسی کار را به پیش ببرند فعلا منتفی است و هنوز به اعتقاد اینجانب راهبرد «هر شهروند، یک رسانه» و همچنین گسترش فعالیت های شبکه اجتماعی در جهت گسترش آگاهی های سیاسی و اجتماعی، یک ضرورت است و جایگزینی برای آن وجود ندارد. البته این وضع دشوار در کنار ضررهایی که دارد، منافعی هم داشته است و آن اتکا همه علاقمندان به جنبش سبز به خود و شبکه های بیشمار اجتماعی درجامعه است. در این میان، استفاده از فضای مجازی معجزه کرده است و به صورت یک ساختار کاملا قابل اتکا، افراد و شبکه ها را در اتصال و تعامل باهم قرار داده است. شییه بازارهای سنتی که که تعداد زیادی مغازه، حجره، تیمچه، مسجد، قهوه خانه و غیره را به هم متصل می کند و علیرغم تنوع آدم ها و حجره ها، مفهوم بازار یک ساختار به هم پیوسته از واحدها را تداعی می کند. جالب است در یک راسته بازار، می تواند اختلاف عقیده و سلایق و سرمایه وجود داشته باشد، ولی این تنوع، وحدت مفهومی و وحدت عملی بازار را بهم نمی زند، بلکه جزو نقاط قوت آن است.

* تحرکات خیابانی همواره با خشونت شدید روبرو شده است. نمونه آن را در راهپیمایی 22 بهمن در میدان صادقیه دیدیم. آیا راه حل های دیگری برای پیگیری اهداف قانونی جنبش راه سبز وجود دارد؟

– این سؤالی است که خیلی مطرح می شود. در جواب باید گفت که جنبش سبز نباید اهداف خود را فراموش کند، همانطور که نباید دچار روزمرگی و انفعال بشود و استراتژی خود را از یاد ببرد. هدف جنبش سبز از همان اول، اصلاح در چارچوب اصولی روشن بود. نقطه اتصال را همگی رنگ سبز گرفتیم. هدف حداقلی و مطمئن که می توانست اجماع گسترده ای ایجاد کند، تحقق اجرای بدون تنازل قانون اساسی بود. البته افرادی و یا حرکت هایی در این بین پیدا شدند که خواستند از این خط بگذرند و یا به اصطلاح خط شکنی کنند، ولی جنبش راه سبز هیچگاه از اجرای بدون تنازل قانون اساسی منحرف نشده است و انشاء الله تا انتها هم همین راه را خواهد رفت. بنده بارها درباره اهمیت پایبندی راه سبز این نقطه کلیدی صحبت کرده ام و به عنوان یک فرد همراه، حراست از آن را مورد تأکید قرار داده ام. صحنه خیابان ها و آنچه در آن گذشته را باید یکی از راه هایی بشماریم که جنبش سبز تلاش کرده است اهداف و نیات خود را به گوش همه ملت و جهانیان برساند. ولی استفاده از خیابان ها، تنها راه نبوده است. ده ها میلیون ایرانی که در این کشور با سانسور، جلوگیری از آزادی ها و اقدامات سرکوبگرانه، سیاست خارجی دمدمی و ماجراجویانه، سیاست های ویرانگر اقتصادی، رواج فساد و دروغ معترض هستند، خواهان تغییراتی هستند که به آنها مجال می دهد با حاکمیت بر سرنوشت خود، این سرنوشت تحمیلی از سوی کارگزاران بی کفایت را تغییر دهند.

ملت ما می خواهد که در رقابت نفس گیر جهانی و منطقه ای، عقب نیفتد. ملت ما می خواهد با جهان خارج به جای دعوا و دشمنی، تعامل داشته باشد و سیاست خارجی توسعه گرا را دنبال کند. ملت ما می خواهد کالاهای تولیدی، اعم از کشاورزی و صنعتی، زیر سیل خانمان برانداز واردات بی حساب و کتاب، مدفون نشود. ملت ما می خواهد تحت عنوان خصوصی سازی، بیشترین پروژه ها و فعالیت های اقتصادی کشور در بنگاه های شبه دولتی و نیز سپاه جمع نشود. ملت ما می خواهد به شاخص های بیکاری و فقر به عنوان یک وظیفه دینی و اسلامی و ملی اهمیت داده شود و … با انبوه تبلیغات شاخص خط فقر و بیکاری و تورم با دستکاری و دروغ، از چشم مردم پنهان نشود. ملت ما می خواهد معلمان کشور بابت درخواست حقوق خود کتک نخورند، کارگران بابت درخواست حق خود مورد تهاجم قرار نگیرند و زنان بابت درخواست رفع تبعیض مورد هجوم تهمت های گوناگون قرار نگیرند. ملت ما می خواهد حکومت اجازه بدهد که در رسانه ملی، صدای همه ملت شنیده شود و نه افراد خاصی که کاری جز بی انصافی و تهمت زنی ندارند. آحاد ملت ما با یکدیگر دوست هستند و دوست ندارند به دو دسته حزب الله و حزب الشیطان، مردم و خس و خاشاک و گوساله و بزغاله تقسیم شوند.

ملت دوست ندارد که این چنین نامه هایش، پیام هایش، گفتگوهای تلفنی اش و پیامک هایش در معرض شنود قرار گیرد. ملت ما آگاه و رشید است و دوست ندارد عده ای معدود به نام ملت، آزادی های ملت را محدود کنند، حقوق اساسی آنرا تعطیل کنند، روزنامه هایش را ببندند و هر روز دستورالعمل های آمرانه برای نوشتن، گفتن و شنیدن صادر کنند. باید به هر طریق ممکن از سوی جنبش سبز در سطح کشور و در میان همه اقشار، این آگاهی به مردم برسد که این خواست ملت، خواست جنبش سبز هم هست و نه تنها خواست آن است بلکه این مطالبات را همگانی کند. این مطالبات کاملا اسلامی و عین قانون اساسی و کاملا منطبق با مردم ساالاری دینی ماست. این خواسته ها نه جنبه ضدشرعی دارند که باعث فرمان تیر و قتل و زندانی شود، نه جنبه ضدملی و نه جنبه ضد نظام. این ها حقوق مردم هستند و به همین دلیل مردم از آن حمایت می کنند. آزادی، حقوق بشر، رفع تبعیض ها، تحمل عقاید و نظریات مختلف، مقابله با فساد و تباهی و قانون گریزی، مواردی نیستند که پیگیری آنها چه در سطح خیابان و چه از طریق رسانه ها جرم باشد. برعکس، جلوگیری از طرح این مطالبات، علامت استبداد و تحریف اهداف انقلاب اسلامی است که با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی پیروز شده است.

در پاسخ به سؤال شما باید بدانیم که که زمینه هر تغییر اساسی در جهت اصلاح گری، گسترش آگاهی است. بدون آگاهی گسترده در سطح جامعه، امکان تغییر وجود ندارد. افشاندن بذر آگاهی و گسترش آن به همه اقشار و همه نقاط کشور، تنها از طریق حضور خیابانی فراهم نمی آید، گرچه اجتماعات، حق مردم و یکی از امکانات آنها برای نیل به اهداف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آنهاست. مهم آن است که در چهارچوب «هر شهروند، یک رسانه»، هر علاقمند به جنبش سبز، راهی برای گسترش این آگاهی و تعمیق آن در میان همه اقشار و بویژه در اقشار مستضعف جامعه پیدا کند. گسترش اگاهی ها، استراتژی اصلی جنبش است. البته باید متواضع باشیم. هدف آن نیست که تغییرات ناشی از این استراتژی حتما بدست سبزها اتفاق بیفتد. سبز بودن یعنی «خود» در میان نبودن و خودخواه نبودن. در این راه ما هم در صورت امکان از خیابان ها به صورت مسالمت آمیز و قانونی استفاده می کنیم و هم همه امکانات قانونی دیگر. می خواهم به عنوان یک همراه جنبش سبز، باز هم بر گسترش آگاهی در سطح ملی به عنوان مهم ترین وسیله برای نیل به پیروزی تأکید کنم. ما می خواهیم اهدافمان را در کنار مردم و با آنها بدست آوریم.

* نقش حاکمیت و نظام و یا جناح های دیگر را درارتباط با تغییرات چگونه می بینید؟

– جنبش سبز بر سر مطالبات خود حق خود محکم ایستاده است و هر چه آگاهی ملت به حقوق خود بیشتر شود، نیروی عظیم تری پشت این مطالبات قرار خواهد گرفت. این آگاهی، جان های مردم کشور را تغییر خواهد داد و این تغییر، سرمایه ملت برای تغییرات سیاسی و اجتماعی است. نکته ای که دوست دارم به عنوان یک همراه کوچک به علاقمندان راه سبز عرض کنم این است که هدف ما، تغییر در چهارچوب نظام است. ولی هدف آن نیست که این تغییرات حتما بدست این یا آن فرد صورت بگیرد. ما باید یک اصل اخلاقی را بیاد داشته باشیم و آن تصدیق درستی، خوبی و زیبایی است، حتی اگر این درستی و خوبی بدست ما صورت نپذیرد. به همین دلیل، ضمن آن که محکم بر روی خواسته های خود ایستاده ایم، ولی کم هزینه تر می بینیم اگر خود حاکمیت به سمت این راه حل ها که برآمده از خواست ملت و میثاق ملی ماست پیش برود. بنده خیلی واضح و آشکار می گویم هر اقدامی که در جهت احقاق حقوق مردم و اجرای بدون تنازل قانون اساسی صورت گیرد، ما آن را نه علامت ضعف حاکمیت خواهیم شمرد و نه آن را خوار و کوچک جلوه خواهیم داد، بلکه آن اقدام علامت قدرت جمهوری اسلامی خواهد بود. ما دوست داریم که خود حاکمیت، متشکل از همه ارکان آن، تضمین های لازم را برای انتخابات های آزاد، رقابتی و غیرگزینشی فراهم آورد.

ما دوست داریم خود حاکمیت به دنبال آزادی زندانیان، توسعه سیاسی و گسترش فرهنگ آزادی و تنوع رسانه ها و آزادی آنها باشد. بنده صریحا می گویم انتشار «کلمه سبز» و «اعتماد ملی» حتی اگر ضرری هم داشته باشد، ضرر آن کمتر از رسانه های غیرملی داخلی و رسانه های خارجی است. می دانم قبول نخواهد شد، یا حداقل در شرایط کنونی قبول نخواهد شد. ولی می گویم وجود کانال یا کانال های رادیویی و تلویزیونی برای جنبش سبز، نظام را تقویت می کند و به وحدت ملی کمک می کند. بنده ترس آن را دارم که محدودیت های فکری باعث شود ما از کشورهای دست چندم منطقه هم عقب بیفتیم و نمی دانم چگونه ملت ما می تواند از خود در مقابل امواج برون مرزی که قطعا به فکر مصالح ملی خودشان هستند، محافظت نماید. مضحک است اگر تصور کنیم با پخش پارازیت، هک کردن ها و فیلتر کردن ها، این امواج را می توانیم کنترل کنیم.

به هر حال، حاکمیت و جناح های مختلف سیاسی، اگر واقع بین باشند، باید بدانند همانطور که جنبش سبز در روز 22 بهمن حضور داشت، آینده خوب برای کشور هم در گرو ایجاد زمینه برای وحدت بین همه مردم و اقشار مردم است و نه توصیف بخش قابل توجهی از ملت به «خس و خاشاک»، «گوساله و بزغاله» و «یک قشر محدود و اندک». سیره پیامبران و امامان ما نشان می دهد که هیچگاه حتی به دشمنان دین دشنام نمی دادند. آنها برای کرامت انسانی ارزش قایل بودند و بجای قضاوت درباره ی انسان ها، با رفتار رحمانی شان سعی می کردند فطرت خداجوی همه آنها را به سوی حق جذب کنن. مردم ما نمی توانند تحمل کنند که به نام دین رفتار های غیر دینی بلکه ضد دینی رواج یابد. وقتی در قرآن صحبت از پیامبر و یارانش می شود، آنان را به مهربانی در میان خود و مقابله محکم با دشمنان بشریت توصیف می کند و قطعا نه در زمان پیامبر و نه بعد از ایشان، همه مسلمانان به یک درجه از ایمان نبودند. مردم ما به خوبی فرق میان دینداری رحمانی و قدرت طلبی در لباس دین را می فهمند. این تعریف یک ملت نیست. این حاکمیت یک فرقه است و دزدیدن مفهوم ایرانیت و حس ملی و این خطرناک ترین راهبردی است که ما اکنون در مقابل آن قرار داریم. سلاح ما در مقابل چنین کژراهه ای، رفتن به سمت میثاق ملی و مذهبی مان و تکیه بر آرمان هایی است که به ایرانی پیشرفته و صلح جو در سطح جهانی و در سطح ملی منجر می شود. در چنین حالتی است که می توان امید داشت مثل سال های دفاع مقدس، همه ملت در مقابل خطرات، متحدا حضور پیدا کند. ملت همه اقشار، همه قومیت ها، همه فرهنگ ه و همه جناح هاست. علاقمندان به جنبش راه سبز به ایرانی بودن خود و همه نمادهای آن افتخار می کنند و طبیعی است که با این روحیه و منش، به تغییر رنگ پرچم کشورمان به شدت مشکوک هستیم و آن را محکمترین دلیل برای عدم علاقه یک فرقه به منافع و ارزش ها و فرهنگ ملی می دانیم.

* در اطلاعیه شماره 17 راه حل هایی برای برون رفت اعلام شده است. آیا غیر از راه حل های ارایه شده، راه حل های دیگری هم می تواند مورد توجه قرار گیرد؟

– یک نکته بسیار حساس در مورد اطلاعیه شماره 17 آن است که قبول وجود بحران، به عنوان بخشی از راه حل شمرده شده است. از سوی دیگر بنده اعتقاد ندارم که راهی برای حل دفعی و ناگهانی این بحران وجود دارد. به عنوان مثال، نمی توان یک راهپیمایی مهندسی شده ترتیب داد و دل خوش کرد که همه چیز تمام شده است. مهم آن است که اکنون قدم هایی برداشته شود که به فرایند بهبود اوضاع دامن بزند. شما در نظر بیاورید که امروز اعلام شود که همه زندانی های سیاسی آزاد شده اند. بنده یقین دارم که این اقدام قبل از جناح ها و گروه ها، مورد اقبال همه مردم کشورمان قرار خواهد گرفت. و یا شاهد خودداری از خشونت و شهامت ابراز محبت به مردم خوبی که صرفا حق خود را می خواهند و می خواهند از فضای اختناق رهایی یابند باشیم.

ما اثر خس و خاشاک نامیدن مردم را دیده ایم. بگذاریم یکبار هم با احترام با مردم صحبت کنیم. در بعضی موارد، اجتناب از برخی اقدامات نامناسب می تواند به بهبود فضای ملی کمک کند. مثالش رفتار وحشیانه در میدان صادقیه در 22 بهمن و امثال آن و حمله به مردم و خانواده شهدا و فرزندان آنهاست. چه کسی می تواند ادعا کند که این اقدامات فضاحت بار می تواند به نظام ما کمک کند؟ آیا پیوستن آقایان خاتمی و کروبی به صفوف مردم و اعلام عملی وحدت و یکپارچگی به حل بحران کمک می کند یا فرستادن عده ای چماقدار و قمه و زنجیر بدست برای اجرای استراتژی نصر با رعب؟ آیا حکومت می تواند راه حل را در ترساندن ملت بداند؟ اگر چنین پیروری هنر بود، ما و همه جهانیان، حمله صدام به حلبچه را محکوم نمی کردیم و نمی گفتیم او به مردم کشور خود هم رحم ندارد. فیلمی که اخیرا در مورد حمله به خوابگاه دانشجویان پخش شد نشان می دهد که تا چه اندازه روحیه فرقه گرایی، سبعیت ایجاد می کند.

به نظر کسانی که مشغول ضرب و شتم دانشجویان هستند، فرزندان این ملت از حیوانات هم کم ارزش تر می نماید و فاجعه بارتر اینکه در سطوح مختلف، مسئولین می گویند که نمی دانند حمله کنندگان چه کسانی هستند. این توهینی بدتر به شعور دانشجویان و مردم است. آنچه در این فیلم جالب توجه است این است که در میان همین افراد نیروی انتظامی، کسانی دیده می شوند که دیگران را از ضرب و شتم نهی می کنند. ای کاش نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی کشور، اقتدار را نه در سرکوب و ضرب و شتم، بلکه در ایجاد فضای امن برای همه ایراانیان، صرف نظر از طرز فکر و عقایدشان، می دانستند. چه ضرورتی داشت فضای میدان صادقیه با نارنجک فلفلی و شیمیایی آلوده شود؟ همه این روش ها، ما را از راه حل های منطقی دور می کند. تضمین انتخابات آزاد، رقابتی، غیرگزینشی و سالم، کلیدی ترین بخش راه حل هاست. اگر این امر حل نشود، ریزش مشروعیت نظام سرعت خواهد گرفت. جنبش راه سبز باید بطور مکرر و در هر شرایط و مکان، روی انتخابات آزاد، رقابتی و غیرگزینشی تأکید کند. همانطور که آزادی زندانی ها، آزادی رسانه ها و برچیده شدن فضای امنیتی در جای خود بسیار مهم هستند و باید ضرورت این راه حل ها را نه تنها به گوش حاکمیت، بلکه به گوش همه مردم کشورمان برسانیم.

*درباره نسبت گروه های مرجع و جنبش راه سبز حرف و حدیث زیادی وجود دارد. نظر شما چیست؟

– جنبش سبز حرکتی است که از بطن گره های مرجع مهم جامعه ما متولد شده و در ارتباط با این گروه ها هم رشد کرده است. در این زمینه بعنوان مثال به نامه 116 استاد دانشگاه تربیت مدرس اشاره می کنم. این دانشگاه فرزند انقلاب است و بنده هم به عنوان یک عضو کوچک از خدمتگزاران اول انقلاب، در شکل گیری آن نقش داشته ام. همه می دانند که این دانشگاه دوره کارشناسی ندارد و هرم سنی آن نسبت به سایر دانشگاه ها بالا است. در کارکنان و دانشجویان آن، فراوانند کسانی که که در فعالت های اول انقلاب نقش فراوانی داشته اند. 116 تن از اساتید این دانشگاه در کنار بیانیه های مشابه فراوان سایر دانشگاه ها و بیانیه های انجمن های اسلامی و نهادهای دانشگاهی دیگر نشان می دهد تا چه حد حضور جنبش در دانشگاه ها و در میان دانشگاهیان جدی و فراگیر است. بنده می خواهم بگویم همین نسبت را شما در میان پزشکان، معلمان، مهندسین، کارگران، جنبش زنان، ورزشکاران و هنرمندان و دیگر گروه های مرجع می توانید بیابید. یک نگاه ساده و بدون تعصب به جشنواره های دهه فجر نشان خواهد داد که هنرمندان به عنوان قشری به شدت تأثیرگذار کجا ایستاده اند. گفته می شود بعد از انتخابات، نزدیک هزار کلیپ و سرود در مورد جنبش سبز یا حوادث مربوط به آن ساخته شده و تعداد زیادی کاریکاتور، پوستر و نقاشی و سایر تولیدات هنری خلق شده است. چنین تحرکی در تاریخ فرهنگ کشور ما و شاید فرهنگ های جهانی بی نظیر است. بنده ارتباط وثیق جنبش راه سبز با گروه های مرجع را بهترین دلیل برای امید به تحقق خواستهای جنبش در آینده کشورمان می دانم. چرا وقتی میلیون ها دانشجو در سراسر کشور در پشت جنبش سبز است، به آینده امیدوار نباشیم؟

* در مورد روحانیون چطور؟

– در بدنه جنبش، تعداد قابل ملاحظه ای از روحانیون متعهد و آگاه و مبارز حضور دارند. سبزها باید بدانند موضعگیری چند نفر روحانی تندرو و مغرض، نظر همه روحانیت و مراجع نیست. روحانیت اصیل ما هیچگاه مردم را با الفاظ رکیک خطاب نمی کنند یا از قتل و ریختن خون و در محبس کردن بیگناهان حمایت نمی کنند. روحانیت اصیل ما می داند که تهمت و شکنجه و آبروی دیگران را ریختن و تجسس حکمش در اسلام چیست. روحانیون واقعی ما مصالح اسلامی و ملی را از منافع فرقه ای و جناحی تشخیص می دهد و این روحانیون در کنار دانشگاه و متحد با دانشگاهیان هستند و اهمیت این وحدت را می دانند ما روحانیون فعال در جنبش سبز را ذخیره جنبش و پشتوانه بسیار مهم آن می دانیم. حضور آنها در جنبش سبز در شرایطی که از انواع روش ها و وسایل برای متهم کردن راه سبز به بی دینی و وابستگی به بیگانگان استفاده می شود، جنبه حیاتی دارد.

به همین دلیل، به همه کسانی که به امید اینده ای بهتر برای ایران عزیز به جنبش پیوسته اند عرض می کنم که پیوسته مراقب باشیم در دام تبلیغاتی که می خواهد روحانیت کشور را به جنبش بی اعتماد کند نیفتیم. کارناوال روز عاشورای سال 76 و نمایش ها و تمهیدات شبیه آن از یادمان نرود. مخالفان جنبش اگر نه همه، ولی بخشی از آن، به هیچ اصول اخلاقی و دینی پایبند نیستند.

*پیشنهاد شما در مورد مراسم چهارشنبه سوری چیست؟

– مراسم این روز، یادمان جشنواره نور علیه تاریکی است اما علاقمندان به جنبش راه سبز ضمن انکه به نمادها و مراسم ملی و مذهبی دلبستگی دارند، حاضر نیستند که این نوع مراسم ها باعث اذیت و آزار مردم بشود. مخصوصا توجه کنیم که ممکن است مخالفان جنبش بخواهند با برنامه ای که قبلا هم مشابه آن را اجرا کرده اند، جنبش سبز را بدنام کنند. بنده مطمئن هستم که سبزها در هیچ برنامه هنجارشکنانه یا تخریبی که موجب اذیت و ازار مردم بشود شرکت نخواهند کرد. ایجاد انفجار و آتش سوزی با مشی جنبش سبز که تلاش کرده است همواره حرکت هایش مسالمت آمیز و عمیق باشد سازگاری ندارد. سبز بودن به لباس و نماد نیست. سبز بودن به رفتار و اخلاق است. اگر این اصل مهم مورد توجه قرار گیرد و اعضای جنبش یکدیگر را به رعایت آن توصیه کنند، قطعا از آسیب هایی که ممکن است عده ای در لباس جنبش سبز انجام دهند جلوگیری خواهند کرد.

*و نکته آخر؟

– بنده آرزو دارم روزی در کشور شرایطی ایجاد شود که مجموعه پوسترها، نقاشی ها، کلیپ ها و سایر آثار هنری خلق شده یک سال گذشته بدون سانسور به نمایش گذاشته شود و می دانم که انشاء الله با امید و حرکت جنبش سبز، روزی شاهد چنین نمایشگاهی که نشان دهنده شور و شوق ها و دغدغه های ملی ماست، خواهیم بود.


635 پاسخ به “گسترش آگاهی ها استراتژی اصلی جنبش سبز”

 1. میر احمد موسوی گفت:

  شرم تان باد ای خداوندان قدرت بس کنید
  بس کنید از اینهمه ظلم و قساوت بس کنید
  ای نگهبانان آزادی
  نگهداران صلح
  ای جهان را لطف تان تا قعر دوزخ رهنمون
  سرب داغ است اینکه می بارید بر دلهای مردم، سرب داغ
  موج خون است این که می رانید بر آن کشتی خودکامگی را، موج خون
  گر نه کورید و نه کر،
  گر مسلسل های تان یک لحظه ساکت می شوند،
  بشنوید و بنگرید…
  بشنوید این وای مادرهای جان ‌آزرده است کاندرین شبهای وحشت سوگواری می کنند
  بشنوید این بانگ فرزندان مادر مرده است کز ستم های شما هر گوشه زاری می کنند
  بنگرید این کشتزاران را که مزدوران تان،روز و شب با خون مردم آبیاری می کنند
  بنگریداین خلق عالم را که دندان بر جگر، بیدادتان را بردباری می کنند
  دست ها از دست تان ای سنگ چشمان بر خداست
  گر چه می دانم آنچه بیداری ندارد، خواب مرگ بی گناهان است و وجدان شماست
  با تمام اشک هایم باز نومیدانه خواهش می کنم
  بس کنید بس کنید
  فکر مادرهای دلواپس کنید
  رحم بر این غنچه های نازک نورس کنید
  بس کنید !

 2. من گفت:

  به امید ایران آزاد مستقل و آباد
  یا حسین…….

 3. شب دلتنگی گفت:

  از دو روز قبل از انتخابات که در شبکه دو گفتی تا بعد از انتخابات ارتباط من با شما قطع میشود دیگر صدایت را نشنیده ایم
  دلمان برایت تنگ شده است میرحسین

 4. انا گفت:

  میر حسین عزیز تولدت مبارک
  امیداورم سال دیگه شاد و سلامت و پیروز در ایرانی سبز تولدت رو جسن بگیری

 5. انا گفت:

  میر حسین عزیز تولدت مبارک
  امیداورم سال دیگه شاد و سلامت و پیروز در ایرانی سبز تولدت رو جشن بگیری

 6. رضا گفت:

  خيلي روشن فکرانه بود

 7. sabz گفت:

  درود وصددرود برمهندس ميرحسين عزيز
  تولدتت راتبريك ميگويم
  ما همگي جانمان را براي تو هديه ميكنيم.ياحسين

 8. ج-ا گفت:

  وقتي مصاحبه شما را خواندم تازه فهميدم ملا رسايي چه سوختني كرده است كه آن…. را راجع به شما بيرون ريخته است

 9. مری گفت:

  پدر سبز من رئیس جمهور عزیزم تولدت مبارک به امید اینکه سال اینده تولدتان را در ایران سبز و ازاد جشن بگیری

 10. سید ساسان حسینی گفت:

  یا حسین میرحسین
  صبح نزدیک است

 11. پدر سبز جوانان ایران
  بسیار مصاحبه شما کامل و جامع بود واقعا که استاد و بزرگواری الحق که زبان از گفتن بزرگواری شما سید ازاده کم می اورد

 12. سراسر نور امیدی سید عزیز

 13. به این می گویند «آدابِ رهبری»

  سلام و آفرین! شما کم کم داری یک رهبرِ سیاسی ششدانگ می شوی. اکنون هم راهبرد داریم، هم هدفِ در دسترس هم راهکار هم بیشمار رهرو.
  نامِ راهبردمان : «هر شهروند یک رسانه»؛ محتوای راهبرد «سبزهای آگاهی بخش»؛ نخستین هدفِ راهبرد: «اجرای قانون اساسی»؛ راهکارها: «به شمارِ ابتکاراتِ رهروانِ جنبش سبز». شمارِ رهروان: «بسیار پرشمار و هر روز در افزایش».
  و چرا در افزایش؟ چون پدر میرحسین دیگر کسی را نمی راند و برای نمونه به دگراندیشانی که این قانون اساسیِ محترم را قبول ندارند، خطشکن می گوید «کلمو الناس بقدر عقولهم»

 14. سبز گفت:

  تولدت مبارک میر حسین جان
  خیلی قشنگ گفتی مثله همیشه

 15. ناشناس گفت:

  از مادران دلسوخته عاجزانه میخواهم که این سید عزیز را دعا کنند و انشالاه اجابت خواهد شد .

 16. فراز گفت:

  مهندس میر حسین عزیز،به خدا دوستت داریم

 17. روستایی گفت:

  من در راستای استراتژی آگاه سازی تشکیل کمپین اتحاد روستا و دانشگاه و اتحاد مردم زحمت کش روستا با دانشجویان سبز را پیشنهاد می کنم. چرا که یکی از بخش های مهم جامعه که از نا آگاهی از تحولات کشور رنج می بره قشر روستایی هستش .

 18. سلام بر تو باد گفت:

  تولد سبز ترین انسان جهان مبارک باشد .

 19. حافظ . ن گفت:

  من يك متن نوشتم اما گويا در لحظه ارسال دچار اشكال شد بخاطر همين هر قسمتی‌اش را كه يادم مانده دوباره می‌نويسم.

  به نظر من آگاهی و اخلاق دو پيام مهم اين مصاحبه است و به درستی وجه تمايز و عوامل پيروزی ما. من به اين دو بسيار بسيار معتقدم.
  دست‌مريزاد ميرحسين. بزرگواری، فروتنی، آرامش و نجابت، قلب عاشق و مهربان و بی‌كينه‌ات در پس هر اثر و كلامت نهفته. با وجودی كه در برخی مسائل، نظر و ديدگاهی متفاوت دارم اما باور دارم كه در منش و اخلاق تحسين‌برانگيز و بی‌نظيری.
  از هوشمندی، صراحت و عمق‌نظر و باريك‌بينی‌ات هم در اين مصاحبه و هم در تمام بيانيه‌ها و مصاحبه‌ها و پيام‌های قبلی‌ات لذت برده‌ام اما اين بار بيشتر از هميشه غرق لذت شدم از آرزویی كه در پايان گفته‌ای. تنها يك روح زيبا و هنرمند می‌تواند در ميان اين همه آشفتگی و هياهو از هنر بگويد.
  قدر خودت و روحت را بدان مرد! و بسيار مراقب صداقت و پاكی و آزادگی‌ات باش.

  «-كتاب رسالت ما محبت است و زيبایی‌ست» /شاملو
  11م اسفندماه، سالروز عزيز تولدت را به تمام دوستدارانت تبريك می‌گويم.

 20. م.ب گفت:

  موسوی عزیز
  جاودانه باشی و سرفراز V

 21. ناشناس گفت:

  زنده باد میرحسین
  و آزاد باد ایران و ایرانی

  میلاد سبزت مبارک!
  هدیه ما به تو و ایران و حامیانت جان ناقابلی است که داریم.

 22. مدرس تاریخ گفت:

  مهندس موسوی عزیز بدجوری بوی سازش می آد!!!!!

  بوی سازش بعضی ها جریان سبز رو کمی کمرنگ کرده ……………. آزاد کردن زندانیها خوبه ولی بوی بدی می آد ………… مردم بعد عید میرن سر کارشون ….

  بوی سازش مآد !!!

  در هر حال من به صداقت شما ایمان دارم!

  تولدتان مبارک

 23. سبز اندیش گفت:

  من 32 سالمه،اگه بعده این عمری داشته باشم خدا شاهده که روزی صد بار از خدا میخوام بقیه عمرمو بده به موسوی تا مردم کشورم شاهد آزادی،استقلال و به کوری چشم دشمنان در سایه درایت و سیاست این مرد بزرگ تاریخ بهتر زندگی کنند.

 24. ناشناس گفت:

  الهی که دشمنان موسوی به خاک سیاه بنشینند.

 25. *حسام سلامت* گفت:

  پاینده باد جنبش سبز ایران.به امید آزادی همه یاران در بند

 26. جشنواره کامنت گفت:

  پووووووو… نفس عمیقی می کشم و کم کم متوجه میشوم که کجا هستم و چه می کنم. مثل یک دارایی ارزشمند، فورا این کامنت ها را کپی و در جای امنی ذخیره میکنم. انگار همه چیز و همه دنیا از یادم رفته است، من در کامنت ها غرق شده ام. یک دنیا احساس پاک، یک دنیا امید، به اندازه همه دنیا شعور… به به، چه لذتی …چه پیروزی…هیچ تغییری از این پیروزی بالاتر نیست. اگر بود، سال 57 به هدف رسیده بودم.
  من عاشق کامنت ها شده ام. در جشنواره ای در خانه دل، در مراسم نخستین مرحله انتخاب برگزیدکان بهترین ها، “همراه سبز” و “امید ایران” مقام اول را تا کنون کسب کرده اند. باید اعتراف کنم که این قضاوت دشوار است و شاید هیات منصفه منصف تری می طلبد. هر یک از دیگری بهتر …
  خدایا مگذار هرچه دوست دارم بربایند!

 27. سخن سبز گفت:

  هر وقت در راه مبارزه ضعیف می شوم وقتی سخنان میرحسین عزیز را می خوانم نیرویی تازه می گیرم . من خیلی نوکرتم موسوی که در راه ازادی این مردم اهل سازش نیستی و حتی یکی از عزیزانت را در این راه از دست دادی ولی هنوز شجاع و نترس در راه مبارزه با استبداد هستی
  پیروز باشی و ازادی نزدیک است

 28. مجید همیشه سبز گفت:

  ما سبز هستیم وسبز خواهیم ماند
  اندکی صبر ،سحر نزدیک است
  یا حسین ، میر حسین

 29. ناشناس گفت:

  خوارج صادق بودند ولی بازی خوردند

  ممكن است كسی صادق باشد ولی بازی بخورد، ممكن است كسی پرشور و عاشق باشد ولی بازی بخورد، چنانكه بخشی از خوارج این گونه بودند. می‌دانید كه خوارج انسان‌های منافق و كافر و فاسق نبودند بلكه آدم‌های بسیار پاك باز و مومنی بودند و در اهداف خود خالص بودند، اهل نماز شب و تهجد بودند. اصلاً می‌دانید كه خوارج وقتی برای ترور حضرت امیر(ع) و دو نفر دیگر در مسجدالحرام پیمان بستند و گفتند كه تمام مشكلات جهان اسلام زیر سر این سه نفر است: علی(ع)، معاویه و عمر و عاص؛ ما باید این سه نفر را در یك شب ترور كنیم و اگر خودمان هم كشته شدیم شهید در راه خدا هستیم و اگر این سه نفر را ترور كنیم جهان اسلام از این جنگ های داخلی و اختلافات رها می‌شود.
  البته از سه ترور فقط یك ترور موفق بود و آن ترور علی (ع) بود.
  آگاهی از تاریخ و معرفت اسلامی، آشنایی با قرآن، سنت و عقل لازم است. بعد از رحلت پیامبر(ص) مسائلی راه افتاد كه بهترین تعبیر از آن تعبیر به فتنه و شبهه است.

 30. قلب سبز گفت:

  والا پیام دار، محمد
  گفتی که یک دیار
  هرگز به ظلم و جور
  نمی ماند
  آزاد و استوار
  هرگز، هرگز

  میلاد با سعادت منجی بشریت حضرت محمد (ص) را
  به رئیس جمهور عزیز و با وقارم ، سید بزرگوار،
  جناب مهندس میر حسین موسوی تبریک می گویم.

 31. فرامرز - ص گفت:

  اولش که قرار شد خاتمی بکشه کنار و تو بشی کاندیدای ریاست جمهموری به زمین و زمان بد و بیراه میگفتم که چرا خاتمی عزیز بخاطر کسی که نسل من نمیشناستش کنار کشید. حتی یادمه تو اون روزای قشنگ قبل از انتخابات هم یه اس ام اس برام اومد که ای کاش برای خودت سبز می بستیم سید….
  اما الان بعد از گذشت 9 ماه به جز زانو زدن در مقابل عظمت و پاکی و صداقت و شرافتت کاری ازم بر نمیاد میرحسین…
  سالها بعد فرزندان ما به میرحسین سبزشان افتخار میکنند و تو در تاریخ این سرزمین آریایی همچون نگینی خواهی درخشد…
  یاحسین . . . . میرحسین

 32. رویا گفت:

  چه عالمی دارد
  چه لذتی دارد
  به پهنه هستی
  صدای خواستن ها
  ز سینه انسان
  همیشه برخواستن

 33. یک سبز گفت:

  به امید روز آزادی که نزدیک است . تولدت مبارک ای همیشه سبز

 34. سبزترین سبز گفت:

  من گریستم.
  من خواندم و گریستم.
  گریستم بر کژفهمی حکومتیان
  و دلم
  بسی گرفته است
  دلم گرفته است که رئیس جمهور چنین غریبانه با یارانش سخن می‏گوید!
  دلم گرفته است که چه خزانی بر سبزی مردم دیارم حکمرانی می‏کند!
  دلم گرفته است که بهار را باید درخزان آغاز کرد!

  و همچنان دلم به سبزی روزگاران درپیش خشنود است.

 35. شهروند سبز گفت:

  وقتی سخنان مهندس را میخوانم در روحیه ام بسیار موثر بوده ونیروی می گیرم . ای کاش در جامعه به چنین متفکرانی اجازه سخن گفتن داده می شد . نه اینکه ایشان را ضد انقلاب بدانندواز تجربه های موفق شان استفاده نشود. از خدامیخواهم در این شب میلاد رسول اکرم (ص) برای ایشان سربلندی وجنبش سبـــــــز را پایدار وپیــــروز نگهدارد. زنـــــــده باد مهــندس مــــــیر حسین موســـــــوی

 36. میرحسینی قزوینی گفت:

  من عاشق این منطق و سبک حرف زدن میر حسین و هوش و حواس بالاشم. مهندس همه کاره بهش بیشتر میاد اونجوری که زمان جنگ معروف بود. واقعا هر روز این مرد دوست داشتنی تر از دیروزه. یاد اون بازی مسخره حکومت افتادم که یک مدت مد شده بود ماموراشون اینور و اونور می گفتن و می نوشتن که ما به میر حسین رای دادیم ولی الان پشیمونیم. ولی ما به میر حسین رای دادیم وهر روز بیشتر از گذشته افتخار می کنیم به رایمون.

 37. به ياد ترانه سبز گفت:

  داش مير حسين دوست داريم. تا پاي جون باهاتيم.
  به اميد صبح آزادي

 38. ناشناس گفت:

  میلاد حضرت محمد وفرزند خلفش میر عزیز مبارک باد

 39. ایرانی گفت:

  یا حسین میر حسین

 40. ا - ا - ح - م گفت:

  یک پیشنهاد برای سبز ها :
  بعد از ظهر روز دوم یا سوم فروردین همه، به احترام شهیدان بعد از انتخابات به دیدار بستگان مرحوم خودمان به تمام قبرستانهای ایران برویم . هیچ شعاری ندهیم و هیچ تجمی که بهانه بدست بدهد ندهیم . اگر هیچ خطری متوجه تان نیست یک نماد سبز هم (مانند دستبند سبز ) با خودتان حمل کنید .
  فوائده این کار بی خطر و بی هزینه :
  – نمایش قدرت و عظمت سبز ها در تمام ایران
  -سرانجام شهرستانیها هم امکان شرکت در این حرکت را پیدا میکنند.
  – در بهشت زهرا دوباره شاهد جمعیت میلیونی خواهیم بود.
  – تقویت بیشتر روحیه اعتراض در مردم عزیزمان .
  با ارادت ا – ا – ح – م

 41. آرش گفت:

  درود بر شرفت ای میر حسین

 42. ع - ا - ح - م گفت:

  یک پیشنهاد :
  بعد از ظهر روز دوم یا سوم فروردین همه، به احترام شهیدان بعد از انتخابات به دیدار بستگان مرحوم خودمان به تمام قبرستانهای ایران برویم . هیچ شعاری ندهیم و هیچ تجمی که بهانه بدست بدهد ندهیم . اگر هیچ خطری متوجه تان نیست یک نماد سبز هم (مانند دستبند سبز ) با خودتان حمل کنید .
  فوائده این کار بی خطر و بی هزینه :
  – نمایش قدرت و عظمت سبز ها در تمام ایران
  -سرانجام شهرستانیها هم امکان شرکت در این حرکت را پیدا میکنند.
  – در بهشت زهرا دوباره شاهد جمعیت میلیونی خواهیم بود.
  – تقویت بیشتر روحیه اعتراض در مردم عزیزمان .
  با ارادت ع – ا – ح – م

 43. علیرضا گفت:

  هزاران سلام و درود به بزرگ مرد تاریخ ، رئیس جمهور موسوی عزیز ،مردی آزاده و با اراده و سلام به تمام انسان های با قلب های آتشین و لبریز از عشق ، به آزادی ، به پاکی ، به صداقت … قلب های که چون مونیری تابناک راه را به تمامی انسان های حق جو و حق طلب که در تاریکی جهل و ناامیدی به دنبال نور میگردند ، راه را نشان میدهند وآنگاه “”اندک اندک جمع مستان می‌رسند….””

  اندک اندک جمع مستان می‌رسند اندک اندک می پرستان می‌رسند

  دلنوازان نازنازان در ره اند گلعذاران از گلستان می‌رسند

  اندک اندک زین جهان هست و نیست نیستان رفتند و هستان می‌رسند

  جمله دامن‌های پرزر همچو کان از برای تنگدستان می‌رسند

  لاغران خسته از مرعای عشق فربهان و تندرستان می‌رسند

  جان پاکان چون شعاع آفتاب از چنان بالا به پستان می‌رسند

  خرم آن باغی که بهر مریمان میوه‌های نو زمستان می‌رسند

  اصلشان لطفست و هم واگشت لطف هم ز بستان سوی بستان می‌رسند

 44. مداح اهل بيت گفت:

  يامهدي… اسيا” ايران” تهران……به عنوان يك مداح اهل بيت ميگم مبر حسين كارت درسته////به عندان يك هيتي ميگم اين رابدانيد كه اين بچه هاهم دارن از اين دولت بيزاري ميجوين.ناحق ناپايدار وظلم رفتني است. يا علي .

 45. ناشناس گفت:

  zende baaaaaaad mir o mahbube delhaa

 46. تاریخ گفت:

  آقای ناشناس که فکر می کنی با قاطی کردن حرفهایی که به تو در مورد خوارج و طلحه و زبیر می زنند و مخت رو شستشو می دهند داری ما رو ارشاد می کنی!!!

  – آدمهایی مثل تو یا خیلی ساده هستند یا خیلی شارلاتان که تاریخ رو همونجوری می خونند که بشه باش یه جایی رو گرفت …

  این آقایی که شما طرفدارش هستید از یک چیز مردم سوء استفاده می کنه صبر زیادشون در مورد دزدیده شدن حقوقشون یه سری بزنید به روستاهاس اطراف ایران ببینید چه خاکی به سر کشاورزها و باغبا ن ها شده!!!
  اونوقت از شیلی و چین و کوفت و زهر مار میوه میاریم که مردم خفه شن حرف نزنن !!!
  البته ساندیس !!!! در ایران زیاد تولید می شه شما ناراحت نباش !!!!

 47. ناشناس گفت:

  ما تا آخر همراهت هستیم مثل همیشه حق را عاقلانه بگو
  مدت هاست که با امیدی که تو در قلبم ایجاد کردی در این کشور نفس می کشم
  دوستت دارم به اندازه همه زندگی ام
  بهترین ها نصیب ما و تو می شود
  باز هم مردانه بایست

 48. چو ایران نباشد ، تن من مباد گفت:

  پیام ویدیویی رییس جمهور دوست داشتنی میرحسین موسوی ” مهدی کروبی دلاور و بانوی اول ایران زمین دکتر زهرا رهنورد به مناسبت آغاز سال نو پیشنهاد عالیه
  دوستانی که با این پیشنهاد موافقند نظر بدهند
  در فضای مجازی”فیس بوک و وبلاگها نگارش مطلب درخصوص این پیشنهاد به عنوان موضوع بسیار مهم برای ترسیم حرکت با نشاط جنبش سبز در سال 1389 خیلی با اهمیت است
  با جان و دل آماده شنیدن پیام ویدیو یی نوروزی میرحسین موسوی “مهدی کروبی و زهرا رهنورد هستیم
  یا حسین میرحسین

 49. ایرانی سبز گفت:

  کروبی زنده باد/ موسوی پاینده باد.
  بی صبرانه منتظر پیام های ویدئویی این عزیزان هستیم.

 50. معلم سبز گفت:

  سلام بر موسوی دلاور و شیخ کروبی شجاع
  به نظر من بهتره اعلام کنید که برای جلوگیری از سواستفاده احتمالی روز چهار شنبه سوری کسی تحت عنوان جنبش سبز ویابا نماد سبز بیرون نیاد