سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بيانیه شماره 16 مهندس موسوی به مناسبت 16 آذر...

بيانیه شماره 16 مهندس موسوی به مناسبت 16 آذر

چکیده :جامعه ما اینك شگرف‌ترین تحولات را تجربه می‌‌كند؛بعد از حوادثی كه چند ماه گذشته به خود دید كیست كه بتواند این حقیقت را انكار كند؟ ماهیت دقیق این دگرگونی چیست؟ این بزرگترین سوال برای ما و برای مخالفان ماست. آنان نیز اگر بدانند كه چه رویداد عظیم و مباركی در راه است، كلاه‌خودها و چوب‌دستی‌هایشان را كنار می‌گذارند و به دنبال ابزارهایی برای پرستاری از این گیاه پاك كه در خاك ما جوانه زده است...


کلمه: میرحسین موسوی به مناسبت سالروز ۱۶ آذر بیانیه ای صادر کرد. به گزارش “کلمه” متن کامل بیانیه به شرح زیر است

بسم الله الرحمن الرحیم

عید سعید غدیر را به ملت مسلمان ایران تبریک می‌گویم و از خداوند متعال نزدیک شدن به آرمان‌های صاحب غدیر را برای آنان و تمامی مسلمانان جهان مسئلت می‌کنم. در این عید شیعیان برای هم برکت و بهروزی آرزو می‌کنند و از یکدیگر تحفه‌هایی را می‌طلبند که به تحقق چنین آرزوهایی کمک کند و متضمن سرانجامی نیکو برای ملت و کشور خصوصا در شرایط بحران‌زده کنونی باشد. چنین انتظاری از ما نیز هست و حتی اگر این انتظار وجود نداشت برآورده کردن آن وظیفه‌ای بر عهده ما بود. برای این منظور کاری که از ما برمی‌آید صمیمیت در خیرخواهی است، حتی اگر آن را نپذیرند، و پایداری در دوراندیشی است، حتی اگر چنین نامی بر آن نگذارند. خطرهایی بزرگ‌تر از آن در پیش است که چه ما و چه دیگران از خویشتن یاد کنیم و واقعیت‌هایی سترگ‌تر از آن در برابر قرار دارند که با نادیدن ناپدید شوند. با استمداد از لطافتی که فضای عید ایجاد کرده است و با استفاده از فرصتی که روز شانزدهم آذر به وجود می‌آورد چه چیز بهتر از پرداختن به آنچه می‌تواند داروی درد امروز باشد؛ دارویی که الزاما تلخ نیست، اگر پیشداوری‌ها را کنار بگذاریم.

روز دانشجو در پیش است. در تاریخ معاصر ما جنبش دانشجویی همواره نوعی پرچم و گواه برای حركت مردم بوده است. در روزهای تلخ بعد از کودتا و در تاریك‌ترین برهه از تاریخ ملت ما، زمانی كه همه آرزوها برباد رفته به نظر می‌رسید آنچه در شانزدهم آذر 1332 روی داد شاهدی بود كه معلوم می‌كرد روح مردم و خواسته‌های تاریخی‌شان هنوز زنده است. آن «سه قطره خون» و آن «سه آذر اهورایی» كه روز دانشجو را پایه گذاشتند، اگر پس از نیم قرن هنوز از تازگی، درخشندگی و اهمیت برخوردارند، به خاطر آن است که نسبت به وجود و حیات واقعیتی عظیم‌تر در جان مردم شهادت ‌دادند. این گواهی در سال‌ها و نسل‌های پس از آن نیز از سوی جنبش دانشجویی ادامه داشت و هنوز ادامه دارد. جامعه به دلایل بسیار گرایش‌های در حال تکوین در بطن خویش را پیش چشم كسانی كه تنها به ظاهر آن می‌نگرند نمایان نمی‌كند. دگرگونی‌های بزرگ معمولا متهمند كه یك‌باره روی می‌دهند و از بازیگران سیاسی فرصت هماهنگ شدن با خود را دریغ می‌كنند. البته در حقیقت هیچ تحولی دفعتا تحقق نیافته است؛ تنها بروز و ظهور تغییرهاست كه شكلی دفعی دارد. در چنین شرایط گواهانی كه از اعماق ناپیدای جامعه خبر می‌دهند به راستی ارزشمندند.

جنبش دانشجویی در تاریخ معاصر ما همواره حاوی ‌گزارش‌هایی از شكل‌گیری جریان‌های عمیق سیاسی و اجتماعی در متن جامعه بوده است. این نقشی است كه اگر حاكمان با درایت برخورد می‌كردند می‌توانست و می‌تواند برای عبور كم‌هزینه به سمت توسعه و پیشرفت بیشترین بهره‌ها را برساند، اما آنان خشمگینانه این نشانگر ذی‌قیمت را می‌شكنند؛ آنان دوست دارند به خود تسلی دهند كه حركت‌هاي دانشجويي جز غوغاي چند جوان پرسروصدا نيستند كه اگر خاموش شوند صورت مسئله از اساس پاك خواهد شد؛ داستانی تكراری از انكار واقعیت‌ها و تلاش برای تولید و تفسیر اطلاعات مطابق میل دولتمردان كه تقریبا هیچ عهد تاریخی بدون شمه‌ای از آن پایان نیافته است. ان هولاء لشرذمه قلیلون، (گفتند كه) اینها گروهی ناچیزند (به قول امروزی‌ها خس و خاشاکی بیش نیستند)، و انهم لنا لغائظون، و آنها ما را به خشم می‌آورند، و انا لجمیع حاذرون، و ما همگی در آماده‌باش به سر می‌بریم، فاخرجناهم من جنات و عیون، پس خداوند آنان را از باغ‌ها و چشمه‌سارها بیرون كرد، و كنوز و مقام كریم، و از گنج‌ها و از جایگاه دلپسند.

چه تلخ است اگر پس از این همه عبرت‌های دور و نزدیك مشابه این خطا هنوز در رفتار کسانی دیده ‌‌شود؛ آنهایی كه اصرار دارند بگویند مردم دیگر ساكت شده‌اند و فقط دانشجویان مانده‌اند؛ در دانشگاه‌ها هم فقط تهران ناآرام است، از تهران هم فقط دانشگاه‌های مادر هیاهو می‌کنند، آنجا هم كانون جنبش و جوشش، چند نفر جوان غریبند كه اگر آنها را به اخراج از خوابگاه و محرومیت از تحصیل تهدید و محكوم كنیم داستان تمام می‌شود. خوب! تمام این كارها را كردید، پس چرا داستان تمام نشد؟ زیرا حركت دانشجویی گواه بر واقعیت‌هایی بزرگتر از خویش است. ای کاش قدر آن را می‌دانستند، از پیش‌آگهی‌هایی كه درباره تحولات دور و نزدیک می‌دهد درس‌ می‌گرفتند و خود را با این تغییرات هماهنگ می‌كردند، خصوصا اینك كه دانشجویان نه مستوره‌ای كوچك از مردم، که یكی از وسیع‌ترین و فعال‌ترین قشرها را تشكيل مي‌دهند. درحال حاضر از هر بیست ایرانی یك نفر دانشجوست. متصدیان امور اگر پیش از این به نقش آنان به عنوان گواه فردا توجه كرده بودند اینك در چنین بحرانی قرار نداشتند.

البته این یك قاعده دوسویه است. حركات دانشجویی هم به اندازه‌ای كه از تمایلات واقعی جامعه خبر بدهند نیرومند و ریشه‌دارند، زیرا قدرت نهادهای اجتماعی در گرو پایبندی به ضرورتی است كه آنها را ایجاد و ایجاب می‌كند. نسل ما آن زمان كه در حركات دانشجویی شركت داشتیم به روشنی می‌دید كه پیوند با متن جامعه تا چه حد در توانایی‌هایش موثر است. در آن زمان گرایش‌های بسیاری میان دانشجویان به چشم می‌خورد. اگر انجمن‌های اسلامی از همه قوی‌تر بودند به خاطر آن بود كه از واقعیت‌‌های اجتماعی بیشتر نمایندگی می‌كردند.

بسیاری از فعالان دانشجویی امروز، گردانندگان فردای جامعه خواهند بود و این دلیلی مضاعف است تا مظهریت از واقعیت‌های اجتماعی را از دست ندهند . قدرت و سرزندگی آنها در گرو این رمز است. راز موفقیت سیاستمداران نیز همین است. آنها تا اندازه‌ای كه بتوانند خواست‌ها و تمایلات جامعه را بشناسند و با آنها منطبق شوند، بلكه تجلی و گواه آنها قرار بگیرند، قادرند به کشور خود خدمت كنند، یا لااقل قدرتمند باقی بمانند. و این تصور كه كسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به رغم گرایش‌های مردم بر آنان حكومت كند بیشتر از یك توهم نیست. حتی زمانی كه یك دولت موفق می‌شود با تكيه بر نيروي سركوب موجودیتش را حفظ ‌كند فی‌الواقع از انطباق خود با آمادگی جامعه برای تمكین در برابر زور ارتزاق كرده است، گرچه اين تمكين هم تا ابد نمي‌پايد.

جامعه ما اینك شگرف‌ترین تحولات را تجربه می‌‌كند؛ بعد از حوادثی كه چند ماه گذشته به خود دید كیست كه بتواند این حقیقت را انكار كند؟ ماهیت دقیق این دگرگونی چیست؟ این بزرگترین سوال برای ما و برای مخالفان ماست. آنان نیز اگر بدانند كه چه رویداد عظیم و مباركی در راه است، كلاه‌خودها و چوب‌دستی‌هایشان را كنار می‌گذارند و به دنبال ابزارهایی برای پرستاری از این گیاه پاك كه در خاك ما جوانه زده است می‌روند.

در میان زیبایی‌های بسیاری كه روزهای پیش از انتخابات را نورانی می‌كرد زیباترین پدیده جمع شدن مردمی از سلیقه‌های گوناگون گرداگرد هم بود. آنها برای آن كه به این كار موفق شوند تفاوت‌ها و تنوع‌هایشان را كنار نمی‌گذاشتند، بلكه به رسمیت می‌شناختند. كسی لازم نمی‌دید كه برای شركت در این یكرنگی هویت خویش را از دست بدهد و دیگری شود. در آن یگانه‌شدن‌ها حظی وجود داشت كه فطرت‌هایمان می‌پسندید. آن زنجیره‌های سبز انسانی كه شهرهاي ما را فرا گرفت نمايشي تهی از حقیقت نبود. قرار نبود بعد از آن كه از پل گذشتیم به سرنوشت یکدیگر اهمیت ندهیم و جان‌‌هایمان نمی‌خواست كه پس از چشیدن طعم آن یگانگی از نو پراكنده شویم. چنین چیزی بدون تردید نشانه‌ای از طلوع بزرگی و رشد در حیات یك ملت است.

بزرگی یک ملت در ثروتمند بودن یا قدرتمند شدن نیست؛ اینها فقط بخش كوچكی از آثار آن است. بزرگی يك ملت در عظمت جان اوست. بزرگی به آن است که بتوانیم امور ظاهرا ناسازگار را با هم داشته باشیم. خانه كوچك مکانی است فقط براي «من»، اما در خانه بزرگ برای ديگران هم جا وجود دارد. كارفرمایی که جانش کوچک بود فكر می‌كرد جز با تجاوز به حقوق كارگران نمی‌تواند مالی بیندوزد، حال آن كه كارآفرین بزرگ تنها راه سود بردن را سود رساندن می‌بیند. همین‌گونه است تفاوت كارگر كوچك و كارگر بزرگ. به هزار دلیل تنها راه بهره‌مند شدن این است که همه با هم بهره‌مند شوند، اما كسانی كه كوچكند ظرفی ندارند كه در آن دیگری هم بگنجد. همچنین است تفاوت دینداری كه بزرگ است و دینداری كه كوچك است. دیندار بزرگ امام صادق (ع) است كه در خانه خدا می‌نشیند و با منكر خدا حکیمانه گفتگو می‌كند. حقیقت خانه خدا همان قلب اوست كه برای همگان جا دارد و برای همه حق قائل است؛ حق زیستن، حق شنیدن، حق برگزیدن، حق اشتباه كردن، حق بزرگ بودن. آری بزرگ بودن، و الا بزرگ به كوچك چه كار دارد؟ غیردیندار را در جايگاهي مي‌بيند كه می‌تواند به زیبایی‌های دین رو كند، اگر نتوانسته‌ است حقیقتی را بیابد احتمال درك آن را از سوی دیگری نادیده نگیرد، یا می‌تواند كوچك باشد و هر چیزی را که نچشیده است انکار کند؛ هر چیزی را كه درك نمی‌کند ترك كند و بی‌آن‌كه بنشیند و برای فهمیدن گوش بدهد، عقاید دیگران را بی‌اساس بخواند.

ملت ما اينك دارد نشانه‌های بزرگی خود را به نمایش می‌گذارد؛ آن تحول شگرفی که جامعه ما در تكاپوی تجربه آن است این است. البته چیزی كه اهمیت دارد خود این بزرگی است و نه نشانه‌های آن. نشانه‌هایش را باز می‌گوییم تا خود آن را باور کنیم كه چونان بهار از راه می‌رسد و حیات ما را دیگرگون می‌كند؛ تا به مباركی آن ایمان بیاوریم و از تغییراتی که ایجاد می‌کند نترسیم. این همان رشدی است که انقلاب ما به امید آن بنا نهاده شد. چندی گذشت و از آن غافل شدیم، ولي پروردگارمان غافل نشد. بذری را که سی سال پیش از این با هزار امید در خاک خود کاشته بودیم پرورش داد تا اینک که جوانه‌هایش را پیش‌رویمان قرار داده است.

نشانه‌های بزرگی يك ملت شبيه به صفاتی است كه از یك انسان رشید انتظار مي‌رود. كسی كه آرمان ندارد هیچ نمی ارزد، اما کیست که بتواند در عین آرمان‌گرایی ارتباط خود را با واقعیت‌ها از دست ندهد؟ یک انسان رشید؛ و یک ملت بزرگ. اگر مردم علیرغم تمامی صحنه‌های تلخی که در این چند ماهه دیده‌اند همچنان اجرای بدون تنازل قانون اساسی را شعار محوری خود مي‌دانند به آن خاطر نیست كه اگر چیز دیگری بخواهند به آنها داده نمی‌شود. تنها و تنها حکمت و واقع‌بینی مردم بود که اجازه نداد رفتار زشت حاکمان به واكنش‌های عصبی و لجام‌گسیخته بیانجامد.

به عنوان مثالی دیگر صفت شجاعت را در نظر آورید. شهامتی که یک انسان رشید (مثلا یک پدر در دفاع از فرزندش) نشان می‌دهد همراه با هیاهو نیست، مانع از دوراندیشی و مستلزم قبول هزینه‌های بی‌دلیل نیست، اما هول‌انگیزتر و اثرگذارتر از زور بازوی دیگران است. آیا مشابه این کیفیت‌ را در شجاعتی که مردم ما به نمایش می‌گذارند مشاهده نمی‌کنید؟

به عنوان مثالی دیگر انعطاف یک انسان رشید به معنای وادادگی نیست، بلکه بدان معناست که او برای رسیدن به مقصود خود پر از راه‌حل‌های گره‌گشاست. در طول شش ماه گذشته هر روز روزنه‌هايي كه مردم مي‌گشودند بسته می‌شد و آنان هربار بدون آن که به رودررویی کشیده شوند یا آرمانشان را کنار بگذارند راه‌‌‌‌حل‌های جدید خلق می‌کردند.

به عنوان مثالی دیگر به صبر و متانتی که در حرکت مردم وجود دارد نگاه کنید؛ خواسته‌هایشان را چنان با حوصله‌ای زندگی می‌کنند که گویی می‌توانند صد سال آنها را زندگی کنند؛ حوصله‌ای كه مخالفانشان را خسته كرده است، حوصله‌ای که از رشد حکایت می‌کند.

و به عنوان مثالی دیگر انسان رشید کسی است که اعتماد به نفس دارد؛ یعنی نسبت به ارزش‌های وجودی خود آگاه است. براي زماني طولاني ما اين‌گونه نبوديم. سرهاي ما فروافتاده بود. دو قرن وابستگي خودباوري را از ملت ما گرفته بود، تا اين كه انقلاب ترميم این باروی فروریخته را آغاز كرد. ولی آیا بلافاصله به این هدف رسیدیم و عمق روح خود را از آن لطمه‌های تاریخی پاک کردیم؟ پس چرا وقتی هنرمندانمان در جهان مورد تحسین قرار می‌گرفتند متعجب می‌شديم؟ انگاری احتمال هم نمی‌دادیم كه از ایرانی هنری سر بزند، یا اگر بدبین بودیم بی‌باور به آن كه ممكن است كمترین نكته قابل‌ستايشي در ما وجود داشته باشد به دنبال ردپای توطئه می‌گشتیم. آیا اگر یک انسان رشید هم مورد تحسین قرار گیرد این‌گونه واکنش‌ نشان می‌دهد؟ یا او از فضائل خويش آگاه است، به قدري كه تمجيد‌ها نه جانش را ذوق‌زده مي‌كند و نه مسيرش را تغيير مي‌دهد. در چند ماه گذشته ملت‌ها ايرانيان را بسیار ستودند، اما واکنش مردم ما را در مقابل این تحسين‌ها با گذشته مقایسه کنید تا ایمان بیاورید که جان جامعه ما دارد نشانه‌های عظمت را تجربه می‌کند.

در سند چشم‌انداز بیست ‌ساله آمده است كه ایران باید در سال 1404 قدرت اول منطقه باشد. آیا قرار است در آن سال ما به منطقه و جهان راست بگوییم كه قدرت بزرگی هستیم یا دروغ بگوییم؟ ‌آیا قرار است در حالی كه هنوز بزرگ نشده‌ایم لباس‌های بزرگ بپوشیم تا عظیم به نظر برسیم؟ آیا قرار است در سطح كشورهای منطقه طرح‌های عمرانی نیمه‌كاره افتتاح كنیم، یا سفرهای شكست‌خورده‌مان را با امدادهای رسانه‌ای پیروزی بنامیم، یا خود را كانون دائمی جنجال‌ها قرار دهیم، یا با تحقیر دیگران و توهین به آنان ادعای عظمت كنیم؟ یا قرار است واقعا قدرتمند باشیم؟ این سوال را از آنجا می‌پرسم كه یك كشور تنها زمانی بزرگ است كه ملتی بزرگ داشته باشد.

دعایمان مستجاب شد و ملت با تكیه بر زانوان خود به بلوغ و رشدی كه شایسته او بود رسید، منتهی مشكل آن است كه یك ملت بزرگ نمی‌نشیند تا در روز روشن رایش را ببرند و هیچ نگوید. یك ملت بزرگ انتخابات درجه دو انتصابی را تحمل نمی‌كند. وقتی كه یك ملت بزرگ می‌شود دیگر خدمتگزارانش اجازه ندارند به او بگویند چه باید بخورد و كجا باید برود و چه كسی را برگزیند و به چه چیز و چه كس اعتماد كند. یك ملت بزرگ از شورای نگهبان انتظار دارد آنها را قانع كند كه تقلبی در انتخابات روی نداده است، نه آن كه تنها يك ادعا پیش رویشان بگذارد و ادعای خود را باطل کننده انبوهی از مشاهدات و مستندات بداند.

از ما می‌خواهند كه مسئله انتخابات را فراموش كنیم، گویی مسئله مردم انتخابات است. چگونه توضیح دهیم که چنین نیست؟ مسئله مردم قطعا این نیست که فلانی باشد و فلانی نباشد؛ مسئله‌ آنها این است كه به یك ملت بزرگ بزرگی فروخته می‌‌شود. آن چیزی که مردم را عصبانی می‌کند و به واکنش وا می‌دارد آن است که به صریح‌ترین لهجه بزرگی آنان انکار می‌شود.

مگر نمی‌خواهید که ما نباشیم و شما باشید؟ راهش توجه به این واقعیت است؛ مردم با زید و عمرو عهد اخوت ندارند و آن كسي را بيشتر مي‌پسندند كه حق بزرگي آنان را كامل‌تر ادا كند. این مسئله‌ای است که توجه به آن نه فقط گره انتخابات، كه هزار گره دیگر را نیز می‌گشاید. و اگر بنا باشد حل نشود آرزو کنید که دامنه‌های مشکل در یك انتخابات، محدود بماند.

برادران ما! اگر از هزینه‌های سنگین و عملیات عظیم خود نتیجه نمی‌گیرید شاید صحنه درگیری را اشتباه گرفته‌اید؛ در خیابان با سایه‌ها می‌جنگید حال آن که در میدان وجدان‌های مردم خاکریزهایتان پی در پی در حال سقوط است. 16 آذر دانشگاه را تحمل نمی‌کنید. 17 آذر چه می‌کنید؟ 18 آذر چه می‌کنید؟ چشماني را که در صحن دانشگاه به رزمایش‌هاي بي‌فايده افتاده و آنها را نشانه ترس یافته چگونه تسخیر می‌کنید؟ اصلا همه دانشجویان را ساکت کردید؛ با واقعیت جامعه چه خواهید كرد؟

اینها سخنانی است که ما از روی خیرخواهی می‌گوییم و شنیده نمی‌شود. اگر می‌شنیدند راه پیروزی خیلی نزدیک می‌شد؛ آن پيروزي را می‌گویم كه عبارت از غلبه یک حزب نیست، بلکه فراگیر شدن بلوغ یک ملت است؛ آن پيروزي كه انسان‌ها را همچون جوانه‌های یک مزرعه يكي يكي و گروه گروه بزرگ می‌کند و بی آن که لازم باشد هویت خود را از دست بدهند سبز می‌کند، تا جایی که خود زندانبان از کارهایی که می‌کند خجالت بكشد.

اخیرا شنیدم بسیج دانشجویی یكی از دانشگاه‌ها در مراسم خود برای مخالفان هم فرصت سخن گفتن قرار داده است؛ این یك شروع خوب است. یا شنیدم كه در عید غدیر مخالفان مردم به یكدیگر شال سبز هدیه می‌دهند. از دیدگاهی كه این همراه شما می‌نگرد این را بزرگترین عیدی است. زیرا این ما نبودیم كه سبز را انتخاب كرديم، بلكه سبز بود كه ما را برگزيد. آیا ممكن است كه این رنگ، برادران ما را نیز برگزیند؟ آری ممكن است، زیرا ذي‌جود کسی است که به حیله حیله‌زننده نگاه نمی‌كند، و راه سبز شدن بر هیچ کس بسته نیست.

میر حسین موسوی

1388/09/15


282 پاسخ به “بيانیه شماره 16 مهندس موسوی به مناسبت 16 آذر”

 1. Saeed گفت:

  برای عاشقان ولایت: من با چشمان خودم دیدم که موتور سواران گارد با لباس پلنگی چگونه یک بانوی محجبه 50 ساله را می زدند. نه از بی بی سی دیدم نه از VOA؛ با چشمان خودم دیدم. فارغ از هر بحث سیاسی؛ چگونه این کارها را توجیه می کنید. نه از شکنجه می گویم نه از تجاوز که بپرسید آیا خودت دیده ایی؟ از ضرب وشتم زنی پا به سن گذاشته می گویم که فقط یکی از مواردیست که با چشمهای خود دیده ام.

 2. علی گفت:

  “قافله بشریت در حال ورود به دوران طلایی خود میباشد”
  متفکر و دانشمند بزرگ دکتر محمود احمدی نژاد

 3. علی گفت:

  به راستی چه چیزی برندگان خیال پرداز این فریب بزرگ را بیدار خواهد کرد؟!

 4. 57 گفت:

  کاش دیکتاتورها صدای ملتها را بموقع بشنوند تا برای خود لعنت ابدی و برای مردم بدبختی نخرند . صدای موسوی صدای مردم است .مردمی که میفهمند و مزدوری نمی کنند و انسان می مانند .

 5. saman گفت:

  negar jan:Dkheili jalebeh shoma hanooz nafhmidid ma bi shomarim va nakhaid fahmid!
  ma 1000 ta bodim?:D
  ghable inke soal koni hade aghal beshin filmaye 16 azaro bebin bad nazar bedeh ke beshe javabeto dad

 6. amir گفت:

  یا حسین میر حسین!
  روزی میرسد که جشن پیروزی خواهیم گرفت

 7. سهراب گفت:

  در جواب ندا که خطاب به آقای موسوی گفتند طرفداران شما در دانشگاه چند نفر بودند؟
  ای خانم بی منطق چه طور به خودت جرات می دی که تعداد سبز ها را باا سیاه ها مقایسه کنی وقتی که سبزها کتک می خورند و شما برای تظاهرات آزادید؟ در شرایطی می تونی تعداد طرفدارهای دو طرف را مقایسه کنی که هر دو طرف بدون هیچ گونه ترسی بتونن بیان تو خیابون. اگه حافظتون خوب کار می کنه لطفا یادتون بیاد اون دوشنبه تاریخی سه میلیونی را. اگه هم حافظتون مثل منطقتون نباشه ویدئو های دوشنبه را در یوتیوب ببینید. البته اگر بتونید از فیلترینگ کاملا دموکراتیک رد بشید. من 16 آذر پیره زنی را دیدم که در خیابان کارگر شمالی کتک می خورد و باز شعار مرگ بر دیکتاتور می داد. به نظر شما این خانوم را میشه با چند نفر از شما برابر دونست؟ من یه تار موشو با تو و امثال تو عوض نمی کنم.

 8. sohil گفت:

  یا حسین میر حسین
  عید سعید غدیر را به ریسجمهور محبوب میر حسین موسوی وهمه سادات تبرک میگویم واز خداوند برای پیروزی ایشان در مقابل دشمنان طلب کمک میکنیم

 9. حسین گفت:

  میرحسین عزیز! عید غدیر بر شما مبارک!
  روز 16 آذر را به چشم دیدم. به چشم دیدم که تمام رهگذران ناگهان تکبیر گویان این نوپا سفاکان را به خشم می آوردند!از دیدن این صحنه ها احساس غرور میکردم!تمام شعبان بی مخ های حاضر در صحنه که مردم را به باد کتک میگرفتند همگی کودک و نوجوان بودند!و بین آنها اثری از یک مرد نبود!

 10. سبز گفت:

  سهراب عزیز!
  من به هواداران …. میگم! اگر مرد هستید سلاح هایتان را زمین بگذارید تا ببینید مردم چگونه حضور خواهند یافت!

 11. موسوي گفت:

  اي شما فريب خوردگان جلبك سبز اموي آيا تا به حال شما به اين موضوع فكر نكرده ايد كه اين ديكتاتور مخملي اين چوپان دروغگو در جاي گرم و نرم نشسته و بيانيه براي اين ملت شهيد پرور صادر ميكند و شما جوانان بيگناه را به كتك خوري مي فرستد راستي حيف شما نيست ؟

 12. بهلول گفت:

  فقط می گویم که خدا حفظت کند و دشمنانت را نابود و به زمین گرم گرفتار ( عین نفرین پیرزن ها ! )

 13. azadeh گفت:

  dorood bar kamente SHAERE SABZINE HA ke ba khoondane payamash ba eftekhar be jame sabz ha peyvastam

 14. رضا گفت:

  وقتی سید بزرگوار میفرمایند
  کسی که آرمان ندارد هیچ نمی ارزد،
  نقطه عزیمت مهم ایدیولوژیکی ای را بیان میفرمایند که شایسته جایگاه ایشان است.درست همانگونه که ایت الله گیلانی فرمودند
  سری که در راه خدا نباشذ چه ارزشی دارد؟
  براستی چنین انسانی هیچ نمی ارزد.زیرا هر کسی آن ارزد که میورزد.

 15. مهدی گفت:

  درود بر مرد بزرگ ایران زمین این رهبر شجاع جنبش پایدار و ابدی سبز.جانم فدای ایران سبز و آزاد.تا آخرین قطره ی خون ایستاده ایم.شهادت در راه جنبش سبز آزاذی ایران افتخار همه ی ماست………..

 16. ولی گفت:

  کروبی ابوذر زمانه /موسوی مالک زمانه /خاتمی عمار زمانه پیدا کنید علی را ؟

 17. خلیل گفت:

  سلام آقای موسوی، تبریک می گویم. این بیانیه متفاوت و یک گام به پیش است. اما همه ی اینهایی که گفتی _ و بسیار هم زیبا گفتی- بدون هدف تغییر و اصلاح قوانین بیشتر به یک انشای زیبا می ماند. تغییر و اصلاح قوانین جمهوری اسلامی به معنای سرنگونی جمهوری اسلامی نیست. برای اولین بار شورای نگهبان را نشانه گرفتی، اما نمی دانم چرا از لغو قانون نظارت استصوابی سخنی نمی گویی. لغو این قانون به منزله ی لغو جمهوری اسلامی نیست، فقط برای این است که این حرف از دست یک گروه خاص گرفته شود. این اولین قانونی است که باید لغو شود و لغوش به معنی سرنگونی جمهوری اسلامی نیست. می دانی که قول وقرارهای این بیانیه ممکن است به راحتی فراموش شود،اما لغو یک قانون و درخواست برای لغو آن فراموش نمی شود. چون به طور مشخص همه یادشان خواهد بود که چی می خواستی. این قانون و اختیارات دیگر شورای نگهبان باعث شد که در روز روشن آرای مردم …. چرا لغو و اصلاح همین قوانین را مطرح نمی کنید؟ بدون این درخواست ها، راه بجایی نخواهید برد، و نیروهای مردم را هرز خواهید کرد. به امید گام های اصلی

 18. سامان گفت:

  سلام به سید سبز اندیش
  میرحسین عزیز عمرت دراز باد
  یا حسین میرحسین

 19. جنبش سبز گفت:

  سلام و درود بر كسي چون مير حسين موسوي رئيس جمهور منتخب ملت.به حق كه اسم حسين شايسته توست تويي كه به خاطر ملت ايستادي و يك ملت به خاطر تو ايستاد.اين ايستادگي هر روز مقاوم تر و بيشتر ميشود.زنده باد مير حسين

 20. ححهخ گفت:

  درود بر موسوي

 21. پسر سبز ایرانی گفت:

  باز هم به امید بیانیه پیروزی…خداوند یاورمان

 22. من دانشجو گفت:

  در پاسخ به عزيزي كه به نام موسوي كامنت داده
  اكر مهندس ميتونست تو تجمعات شركت كنه و حكومت از ترسش جلوي حضور ايشون رو نميگرفت مي ديديد كه با قدرت و علاقه در بين مردم سبز حاضر ميشدن_دولت…. اينقدر ترس و واهمه داره كه اين كارو هم نميكنه_
  در ضمن همينطور كه داشتم بيانيه رو ميخوندم با طرز صحبت احمدي نژاد مقايسه ميكردم و يك آن تاسف خوردم كه چرا اين آدم با اين طرز صحبت و تفكر خودش با آبروي ايران و ايراني بازي ميكنه.
  اگر هم واقعا ميخواين تعداد واقعي سبز ها رو بفهمين فقط يكروز به اونها و موسوي مجوز راه پيمايي بدون حضور نيروهاي سركوبگر رو بديد تا هم جمعيتشون رو بفهمين هم به فهم و شعور اونا پي ببرين

  مير حسين من ابتدا به شما اعتماد نداشتم وقتي راي دادم بهتون و اون اتفاقات بعد و حمايت و حضور شما در بين مردم واقعا تحسين من يكي رو به دنبال داشت
  “ما پيروزيم با اتحاد”

 23. adam گفت:

  Salam ej yeki az behtarinha
  ej Mir hosein!
  kalamat ra dobareh mikhanam
  va moamozam
  keh KALAM chehghadr aziz ast
  chehghadr mohem ast
  cheh ghadrpormaanist

  Man beh yad miavaram :
  vaghti keh to ra dar television didam
  kej bood?
  67?
  &8?
  khili vaght pish bood!
  Bebakhsh keh salash ra beh yad nemiavaram
  beh yad miavaram keh to cheh ghadr az EHTEKARCHI ha khashmgin boodi
  va gofti keh BA ANHA KARI NEMISHAVAD KARD BARAYE INKEH
  ANHA AZ BALAEEHA BOODAND
  ANHA POSHTIBAN DASHTANA
  VAGARAH TAKLIFESHAN ROSHAN BOOD!
  Beh yad miavari?
  To mikhasti anha ra ( EHTEKAR CHIAN RA ) nbeh mahkameh bekeshani!
  Man to ra az haman rooz BAVAR kardam ej doostye mardom!
  Panah bar azadi
  panah bar RASTI
  Panah bar dorosti
  keh to sambolash boodi
  va hasti!
  Doostat daram ej dooste mardom

 24. امیر گفت:

  با سلام و درود بر رییس جمهور بزرگوار، میر حسین عزیز
  این بیانیه هم مثل قبلی ها فوق العاده بود و امید رو در تمام وجود آدم شعله ور نگه می داره
  به امید پیروزی
  یاحسین میر حسین

 25. عبدالله گفت:

  این احادیث حضرت علی را در سایت رجا نوشتم تایید نکردند:
  حالا ببینید اینها ذره ای به حضرت ععلی اعتقاد ندارند بلکه اگر الان امام علی زنده بود در زندانهای این افراد بود. اینها را نوشتم که ما هیچوقت اطاعت کورکورانه از رهبر نداریم ولی تایید نکردند!

  حضرت علی(ع):

  هرگز مگو كه من مأمورم و معذور، هرگز مگو كه بمن دستور داده اند و بايد كوركورانه اطاعت كنم . هرگز طمع مدار كه ترا كور كورانه اطاعت كنند.
  هرگز به پشتيبانى مقام خلافت سرورى خود را بر ديگران تحميل مكن. اگر چنين گويى و چنان كنى آيينه قلبت زنگ آلود و تاريك مى شود و روح دين دارى و تقواى تو پست مى گردد، از خداى بدور مى افتى هر چه با بنده نزديك باشى

 26. Majid گفت:

  Agha jan ma ham tarafdare shomaiim. Ya Ali Musavai

 27. طاها گفت:

  این سه روز هم که تمام شد و نه حکومت عوض شد نه تعداد شما بیشمار ماند !! نه شما شدی شاه ایران!!
  جمع کنید این توهمات کودکانه را
  همه دیدند که چه شد ؟
  حتی یک عکس هم از تجمعات بیشمارتان منتشر نکردید ،این یعنی اینکه شفافیت ندارید و دروغ می گویید .حتما موبایل هایتان را هم در غل و زنجیر کرده بودند >شما اگر شرافت داشتید عکس امام را پاره نمی کردید که خوراک بدست شبکه های خارجی بدهید .حتی اون تصویر رو هم مونتاژ شده دانستید اما چه بسیار از این تصاویر که به ید خودتان به ایمیل آن خائنان فرستادید.
  ریزش صد درصدیتان را تسلیت عرض می کنم.
  به امید روزی که همه به اکثریت احترام بگذارند و همچو خوارج نگویند علی را قبول نداریم که آنگاه با شمشیر ذوالفقار او طرفند نه سکوتش

 28. sasan گفت:

  Drood Bar Mellate Bozorg Iran,Shoma Daneshjoyan aziz baese eftkhare hameyeh Mellate Iran Hasteed,Pyroozy az ane Mast.

 29. مجتبی از شیراز گفت:

  چراغ ظلم ظالم تا ابد هرگز نمی سوزد ……. اگر سوزد شبی سوزد شب دیگر نمی سوزد

  درود و سلام بر موسوی مرد روزهای سخت.فقط می خواستم بگم تا آخرش هستیم و تا پای جون ایستادیم

  کورش کبیر:

  در دنیایی که نتوان مردانه زیست.مردانه مردن زندگیست.

 30. علیرضا گفت:

  آقای احمدی نژاد این خس وخاشاک منتظر یک شعله است!!!

 31. کلروفیل گفت:

  ما خس و خاشاکیم
  خانه مان ویران است
  گردهم چون آییم
  حاصلش ایران است
  به امید آن ایران

 32. amir ali گفت:

  زنده باد رئيس جمهور سرافراز سرزمين پارسيان.

 33. مهدی گفت:

  ((((((((((( زهی خیال باطل ))))))))))))
  {{{{{ این ره که میروید به همان ترکستان است }}}}}}}
  آره با شما هستم
  همه شما !!!!!!!!

 34. از دستتون ناراحتم چون نظر قبلی منو نگذاشتید منم سبزم ولی این حرکت نشون میده همتون سر و ته یه کرباسید و از جنس برگ!

 35. اشکان گفت:

  بعد خواندن هر بیانیه سبز به رای سبزی که دادیم بیشتر اعتقاد پیدا میکنیم ما به آن سید((خاتمی)) این میر ارادت داریم یا حسین میر حسین

 36. اوستا گفت:

  درود بر شرف سبزملت ایران میرحسین موسوی
  پیشنهادی راجع به ایام محرم دارم خواهش میکنم به دقت بخوانید
  ده شب اول محرم بهترین وناب ترین فرصت برای راه سبزامید است درده اول محرم با برپایی چهار تکیه یا هیت در چهارسوی تهران وبرپایی سخنرانی وعزاداری محرمی واقعی رابسازیم
  این جهارتکیه میتواند دراماکن بزرگی مثل ورزشگها یا حسینیه های بزرگ برپا گردد تا بتواند پزیرایی جمعیت میلونی سبز دلان دربیرون ودرون این اماکن باشد. فرصت محرم راازدست ندهید فرصت محرم راز دست ندهید فرصت محرم راازدست ندهید بابرپایی هیت بزرگ راه سبزامید خود به خود نیروهای سبز سازمان دهی می شوند فقط لازم است این اماکن اماده گردد باقی مساعل با اعلام برپائی هیئت بزرگ راه سبزامید حل میشود وخود مردم با کمک یکدیگر این مراسم رابرگزارمیکنند تاکید میکنم حرکت راه سبزامید در هیئتهای پراکنده وکوچک نمیتواند چشمگیر وامید بخش باشد با برنامه ریزی اولیه و هدایت رودهای کوچک سبز میتوانیم اقیانوسی برپا کنیم تا ضمن بیعت دوباره باحسین کاخ یردیان زمان را ویران کنیم فرصت محرم را ازدست ندهید

 37. saeed گفت:

  چه طور شد که شورای نگهبان را قبول کردید؟

 38. مهدی گفت:

  من با نظر اوستا باید این ایام محرم را با بر پایی تکیه ها و هیئیتها به سازماندهی جنبش سبز پرداخت این ایام را به کابوس کودتاگران تبدیل کرد

 39. رضا گفت:

  در جواب خانم نگار اولا به قول خودت باز خوبه طرفدارای میر حسین حداقل 10000 تا بودند.اون لات ها وبسیجی هایی که به اسم طرفدارای … اوردنشون دانشگاه سر جمع 1200 نفرم نمیشدند!!ضمنا چاپ کردن چند میلیون تعرفه رای بدون سریال ونوشتن اسم احمدی نژاد روی اونها اونم با یه رسم الخط!! کار سختی نیست.پس با شمارش مجدد ارا نمیشه ثابت کرد تقلب نشده.میر حسین هم نادان نیست که بخواد با قبول همچین
  یشنهاد مزخرفی به موج سبز 20 میلیونی طرفدارش پشت کنه.سعی کن اول بر اطلاعاتت بیفزایی بعد اظهار نظر کنی……

 40. رضا گفت:

  در جواب حفا:اولا تروریست اونا لات هایین که با اسپری فلفل و انواع سلاح پاشونو میذارن تو حریم مقدس دانشگاه و به دانشجوهای سبز اندیش و بی دفاع که تنها سلاحشون شعارشونه حمله ور میشن و همچنین اونایی که این لتا رو سازماندهی کردن.ثانیا به کوری چشم شما همراه با اکثریت ملت فریاد میزنیم:وای اگر موسوی حکم جهادم دهد…. نتواند که جوابم دهد-مرگ بر دیکتاتور

 41. رضا گفت:

  در جواب حمیدرضا که خودشو دانشجوی فوق لیسانس جا زده:بهتره یه سری به سایت ایرنا و فارس و رجا نیوز بزنی تا متوجه بشی کدئم سایت نظرات مخالفو به بهترین شکل منعکس میکنه.ثانیا مشکل ما هم همینه که همه میدونیم مردم به اصلاحات اطمینان دارند اما تو انتخابات های اخیر مدام تقلب میشه ونمیذارن رای واقعی مردم منعکس بشه.

 42. niaz گفت:

  ما بیشماریم

 43. niaz گفت:

  گرگها خوب بدانند ما بیشماریم

 44. علي گفت:

  بگذرد اين روزگار تلخ تر از زهر بار دگر روزگار چون شكر آيد

 45. امین گفت:

  درود بر یار امام ، میرحسین موسوی
  ما درختیم، سبزیم، ریشه در خاک وطن داریم. تقصیر نداریم، گر شما علف هرزید، ریشه در لجن دارید .

 46. داریه وهوش گفت:

  زنده باد آزادی درود بر موسوی

 47. hamed ashoory گفت:

  dar entezare oon roozam ke hame dar dadgahe adl elahi shahed mojazate in janiyan hastim az bozorg ta koochakeshan

  ma be ham mohtajim ta konim sabz ze now in saraye kohne

 48. یاسمن گفت:

  تا پای جان با تو هستم.از مرگ هراسی ندارم

  یا حسین میر حسین

 49. Hamid Reza گفت:

  فعلا بعضی از شما جناب موسوی رو علم کردید روزی هم که ایشون بیاد کم کم اونو کنار میذارید. کلا با اصل انقلاب مخالفید بعضی هاتون. واقعیتی انکارناپذیر.
  قد افلح المومنون، الذین…

 50. جانم فدای رهبرم میرحسین