» گفتار

نگاه بی طرفانه به ۸۸

همچنین باید به شکایات ما از آقای جنتی و سردار مشفق سخنگوی ستاد مهندسی انتخابات و نیز از صدا و سیما به صورت علنی رسیدگی شود تا هم حقایق روشن شود و هم سلامت انتخابات برای همیشه تضمین گردد.

اتحادیه اروپا در بازی ترامپ، کجا ایستاده و خواهد ایستاد؟

امید است که در ادامه سخنان هوشمندانه و بجای حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران بتوانیم با درایت و تامل و بازنگری شجاعانه در روش‌ها و رویکردهای دیپلماتیک خود از منافع راهبردی ایران در منطقه و جامعه بین‌المللی دفاع کرده و اجازه ندهیم که یاوه‌گویی‌های ترامپ و متحدان ضدایرانی او، راه را برای احیا و گسترش تنش‌آفرینی، ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی باز کرده و منافع ملی ما را تضعیف کنند.

سخنی با «فرمانده انقلابی» سپاه کرمان

این چه دفاعی است که اعلام کنید رهبری به ورود فردی به حسینیه که محل عمومی و منسوب به امام حسین است و هیچ کس حق منع دیگری از ورود بدان را ندارد، اجازه نداده!!این گونه چهره رحمانی دین و رهبری را به دنیا نشان می دهیم؟ کاش مسئولان بلند پایه نظام هشدار دهند که این گونه در صف یکپارچه مردم رخنه نیندازند و بین یاران نظام و رهبر نقار ایجاد ننمایند!

اگر دموکراسی داشتیم!

اگر دموکراسی داشتیم نخست وزیر کشور و همسرش و نیز رییس مجلس میهنمان بدون تشکیل دادگاه به حبس ابد انفرادی توام با محدودیت های ویژه به نام حصرخانگی محکوم نمی شدند و به شکایت منتقدان نیز از جنتی و مدیریت صدا و سیما و سردار مشفق سخنگوی ستاد مهندسی انتخابات رسیدگی می شد تا سلامت انتخابات برای همیشه تضمین شود؛اگر دموکراسی داشتیم محجوب ترین رئیس جمهور ایران بدون تشکیل دادگاه صالح ممنوع التصویر نمی شد

یزدی همراه بازرگان

مهندس بازرگان در همین سخنرانی جلسه افتتاحیه نهضت به چکیده مرامنامه که شاید برای اولین بار اعلامیه جهانی حقوق بشر در کنار مبادی اسلامی و التزام به قانون اساسی آمده است اشاره می کنند و می گویند: « ما مسلمان، ایرانی، تابع قانون اساسی و مصدقی هستیم». و ضمن تاکید بر روش مبارزه قانونی ، علنی و مسالمت آمیز بر راهبرد آزادی، دموکراسی و حقوق بشر اهتمام می ورزند.»

فاتحه ای برای سپاه و سایر بستگان!

در این میان ناگهان فرمانده سپاه ثارالله، یک حزب سیاسی (کارگزاران) را تهدید می‌کند که اگر چنین و چنان نکند «سراغ تک‌تک‌شان می‌رویم». این یعنی دخالت صریح نظامیان در سیاست؛ درست مثل سال ۸۸ که فرمانده کل سپاه (در آن ویدئوی مشهور سخنرانی) گفت: در این انتخابات دغدغه و نگرانی و خط قرمز نیروهای انقلاب، روی کارآمدن جریان دوم خرداد بود!

سخن در بعد از احضار است

نمونه آن بازداشت آقای ساسان آقایی روزنامه‌نویس است که بیش از یک ماه است در بازداشت به سر می‌برد یا خانم هنگامه شهیدی که بیش از شش ماه در بازداشت به سر ‌برد و سرانجام با زور اعتصاب غذا از زندان آزاد شد بدون آنکه کوچک‌ترین سند یا دلیلی در اثبات اتهام او به وی ارایه کنند.

دورخیز قوه قضاییه برای فیلتر کردن تلگرام

با وجود این حضرات باز هم می‌خواهند سرنا را از سر گشاد خود بنوازند و در این توهم بسر می‌برند که تعطیلی و فیلترینگ تلگرام می تواند عملکرد جناحی دستگاه قضاییه و مقاماتش را از زیر ذره بین نظارت عمومی بیرون کشد و منتقدان را ساکت کند.

حقوق قومی علیه حقوق بشر

می دانم در شرایطی که فضا دوقطبی می شود و عده ای شوق رهایی و استقلال و عده ای خشم در برابر تجزیه دارند و کنش ها عاطفی شده اند، استدلال راه به جایی نمی برد و هرکس سخنی برخلاف میل و آروزیش بشنود رنجیده می شود، درست مانند وقتی برای جلب رضایت از خانواده مقتولان می رویم. این آسیب دیدگان همین که احساس کنند کسی به کمتر از خونخواهی رضایت می دهد به خشم می آیند و راه گفتگو بسیار ناهموار است. فقط کسانی که خارج از سیکل قربانی و مجرم قرار دارند شاید بتوانند کمی واقع بینانه تر و عقلانی تر داوری کنند.

آینده ایران؛ بحران آب و جمعیت

در هرم مازلو پایین‌ترین نیازهای انسان و در قاعده آن یعنی پیش از رفاه و اشتغال و آموزش که به‌عنوان نیازهای اولیه قرار گرفته‌اند، نیاز به خوراک و پوشاک واقع شده است. تأمین این نیازها وابستگی مستقیمی به منابع طبیعی دارند. با به‌خطرافتادن منابع طبیعی هر کشور، تغذیه بخشی از جمعیت آن با مشکل مواجه می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم وضعیت منابع آبی و طبیعی کشور به مرز خطر و در برخی مناطق به حالت بحرانی رسیده است.

گذشته احمدی‌نژاد چه مشکلی دارد؟

داوود احمدی نژاد، برادر رئیس جمهور سابق ایران، که امروز درگذشت، در مصاحبه ای در اسفند ۱۳۸۹ با نشریه “شما” -ارگان حزب موتلفه اسلامی- تایید کرد که نام خانوادگی آنها بعد از انقلاب عوض شده است. وی گفت: “بعد از انقلاب اعلام کردند که هر کسی فامیلی‌اش مشکل دارد و یا خوشش نمی آید بیاید عوض کند. پدرم خوشش نمی‌آمد از آن فامیلی لذا به واسطه اسم خودشان فامیل‌شان را گذاشتند احمدی‌نژاد.”

توهین به عاشورا و معترضان انتخابات ۸۸!

امید که حالا که سال‌ها از آن واقعه شوم و مبهم که حقیقتش هنوز معلوم نیست، می‌گذارد و زخم کهنه انتخابات ۸۸ باید بالاخره التیام یابد، دوستداران نظام و انقلاب و مسئولان ارگان‌های تبلیغی از این انتساب غلط و ناصحیح دست بکشند و اجازه دهند سیر به سوی تفاهم و وحدت ملی به طور طبیعی ادامه یابد.

از امشب زینب پیام آور کربلا می‌شود

و از آن روز واقعه، رسالت شیعه حسین، چون زینب عمل کردن شد. که در مقابل ظلم سکوت نکند، که رسالت خویش را آگاه نگه داشتن مردم بداند، که صدایش صدای مظلومان باشد و چه سخت است زینب بودن و زینب وار رفتار کردن که حتی از حسینی بودن هم سخت تر است. سکوت نکردن در مقابل ظلم، اسیر نشدن به وقت سینه سوز ترین غم عالم، آگاه کردن مردم جاهل و صدای مظلوم شدن.

ما و همه پرسی کردستان

کردها نیز مانند سایر اقوام این سرزمین نخست ایرانی‌اند. بالاتر از آن و با اطمینان می توان گفت که هیچ قومی نمی تواند خود را از کردها ایرانی تر بخواند. این قوم مرزداران غیور ایران در طول تاریخ بوده اند و حکومت ها نه تنها در سرحدات غربی، بلکه گاه در دیگر مناطق مرزی نیز از وجود طوایف سلحشور کرد برای پاسداری از ایران و ایرانیان بهره برده‌ اند

پدیده دستکاری فتوشاپی در تاریخ جنگ ایران و عراق

بزرگنمایی نقش آیت الله خامنه‌ای در زمان جنگ ایران و عراق، البته قابل فهم است و رد پای آن، حتی در زندگی نامه رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز دیده می‌شود. مثلا این زندگی نامه، از “حضور مستقیم” آقای خامنه‌ای در عملیات شکستن حصر آبادان خبر می‌دهد که ایجاد کننده تصور -نادرست- حضور فیزیکی در محل عملیات است

درباره انتقادهای ترامپ علیه ایران

دغدغه ترامپ بود و نبود دموکراسی در ایران نیست، همچنان که وقتی خبرنگاری از او درباره نقض حقوق بشر در ترکیه پرسید، در کمال حیرت پاسخ داد که در خود آمریکا حقوق بشر بیشتر نقض می‌شود! به این ترتیب جای شبهه باقی نگذاشت که منافع امریکا، البته از نگاه وی، بر همه چیز اولویت دارد

عزاداری حسین فرصتی برای همبستگی مسلمانان

امید که مراسم عزادری و جلسات وعظ، هر چه بیشتر ‏در جهت ایجاد ‏وحدت، همدلی و همبستگی میان امت های اسلامی باشد و پیش از هر ‏چیز، مسیری را که امام به ما آموخت، پیگیر باشیم و بیش از آن که ‏‏به اختلافات مذهبی دامن بزنیم، به ‏معارف ‏دعای عرفه امام و کلمات و سخنان گهربار حضرت سیدالشهداء بپردازیم و از آن ها ‏درس ‏اخلاق و معرفت بیاموزیم.

«فتنه» حسین بن علی(ع)!

امام حسین در نامه‌ای به معاویه نوشت: آگاه باش که کشانیدن این مردم به فتنه و فساد، خود بزرگترین گناه و سرپیچى از اوامر الهى است و من فتنه‌اى را بزرگتر از این که تو بر این مردم حکومت کنى نمى‌بینم و بزرگترین وظیفه‌اى که در برابر دین و امت محمد صلی‌الله علیه و آله دارم این است که کار تو را آشکار کنم.

درباره‌ همه‌پرسی کردستان عراق

اگر از هیچ نشانه‌ای به‌این نتیجه نرسیم که برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق جدی‌ست، از برگزاری رزم‌آیِش امنیتی سپاه در مرزهای غربی کشور، با نام «محرم»، می‌توانیم به‌این نتیجه برسیم که کُردهای عراق، با وجود تمام مخالفت‌های ابرازشده‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی، به‌راستی به‌دنبال استقلال سیاسی‌اند، و ابراز این واکنش واقعی، نشان می‌دهد اراده‌ی کُردها جدی‌ست و، از همین رو، ابراز واکنش واقعی از سوی ایران لازم آمده‌است.

منظومه‌ استبداد دینی

بد است برای یک آیت‌الله که فرق میان “وجوب” و “اجبار” را نفهمد؛ به ویژه وقتی آیه‌ ٢۵۶ سوره‌ بقره، تصریح دارد که در دین اکراه و اجبار راه ندارد؛ توضیح کوتاه اینکه: در اسلام اجبار نداریم؛ چون مخاطب و محدوده‌ی تمام حدود شرعی مسلمانانند؛ هرکس هر نوع اسلامی که «اختیار» می‌کند هم به واجب و حرامش تن داده هم به مجازاتش. پس اجباری بر او نیست و خودش خواسته به این آئین تن دهد. مشکل آنجاست که حکومت می‌خواهد غیرمسلمانان یا معتقدان به نوع دیگری از اسلام را به مراعاتِ آنچه خود، واجب یا حرام می‌پندارد مجبور کند و اینجا دچار تناقض می‌شود؛ زیرا ذات حکومت و مراعات قانون، نوعى اجبار در آن نهفته است اما ذات دین، اکراه‌پذیر نیست زیرا به گواهى آیه‌ ٢۵۶ سوره‌ بقره، در دین اکراه و اجبار راه ندارد. در نتیجه حکومت اسلامى به شیوه‌ جارى در ایران، یعنى اجبارِ امرى که اجبارى نیست و این تناقض در اجبارِ واجبات و محرّمات بر همه خود را نشان مى‌دهد در حالی که شهروندان یک حکومت، متکثر و متنوع‌اند و لزوما همه مسلمان نیستند یا اسلام به قرائت حاکمیت را قبول ندارند.
اجباری کردن و اجبار خواندنِ واجب و حرام و حدود برای همه‌ی شهروندان، چه از سر نفهمیدنِ این تفکیک باشد و چه آگاهانه، بخشی از منظومه‌ی استبداد دینی است.

ترامپ و مشکل اصلی روحانی

آقای روحانی خیلی از موانع جدی داخلی را نادیده می گیرد و یا خود را به ندیدن می زند. همانجور که ایشان فرمودند ۱۱۱ سال است ایرانیان برای عدالت خواهی قیام کردند و فرمان تاسیس عدالتخانه قبل از مشروطه امضا شد و اکنون بیشتر از یک قرن از تاسیس عدالت خانه می گذرد. روحانی هم رییس جمهور است

سخنی با متولیان محترم دستگاه قضا

مدتی است که موضوع جناب آقای علیرضا رجایی چالش‌ها و پرسش‌هایی را برانگیخته است به گونه‌ای که سخنگوی دستگاه قضا ناگزیر از ارائه توضیح و دفع انتقادات می‌شوند. از طرفی برخی شواهد موهم این است که بیماری ایشان در زمان زندان حادث گردیده و چه بسا اگر زودتر مسئولین محترم اجازه درمان زندانی را می‌دادند چنین اتفاق تلخ و فاجعه اسفناکی رقم نمی‌خورد.

گتوسازی به مثابه ابزار کامیابی خودکامگی

گتوسازی، موجب تفرقه­‌ی میان شهروندان می­‌شود و همین نیز حکومت را برای خودکامگان آسان­‌تر می‌سازد. برای خودکامه، پایداری و شیوع نگاه­‌های ناشی از خشم و تنفر و انزجار شهروندان از یکدیگر کافی است تا با خیالی آسوده، به چپاول‌گری خود مشغول باشد. خودکامه با بهره‌­گیری از ابزارهای زر و زور و تزویر، به صحنه‌­آرایی و تصویرسازی از نظام تحت حکومتش به عنوان قدرقدرتی شکست­‌ناپذیر، پایدار و مقبول اکثریت جامعه مشغول می­‌شود و شهروندان متنفر و متفرق را به حال خود وا می­گذارد تا یا به معیشت خود مشغول باشند یا به عشرت. در همین راستا شهروندان گتوسازی شده، هرگاه که به فکر اصلاح امور جامعه­‌شان بیفتند یا عزم مقاومت در مقابل سیاست­های استثمارگرانه خودکامه کنند، عاجزانه در می‌­یابند که همراهانشان جماعتی متشتت و پراکنده‌­اند که به جز لحظاتی کوتاه، تاب در کنار یکدیگر ایستادن را ندارند.

راست افراطی؛ تداوم و توجیه حصر

پس از شش سال و نیم بازداشت خانگی، هنوز دستگاه قضایی و هسته اصلی قدرت فاقد جسارت و بضاعت محاکمه علنی رئیس دو دوره مجلس نظام است؛ این در حالی است که کروبی مکرر خواستار محاکمه علنی شده؛ ازجمله چند هفته پیش که دست به اعتصاب غذا زد و یکی از خواسته‌های وی برگزاری دادگاه علنی بود.

تخیلات سکسی سردار نجات!

نکته جالب ماجرا بخش‌های تازه‌ایست که هر سال به قصه اضافه می‌شود: ورژنِ امسال در آپدیت سردار نجات می‌گوید: «در میان فتنه‌گران زن‌های بدنامی بودند که هر کدام چند بادیگارد داشتند/‏آنها از وقایع ۸۸ فیلم می‌گرفتند. در خانه‌شان استودیوهای مجهز داشتند و از آنجا فیلم‌ها را برای رسانه‌های غربی می‌فرستادند»

به عنوان یک شاهد

با دیدن اظهارات آقای اژه ای یاد خاطره ای از ایشان افتادم که سال هاست از بازگو کردنش خودداری کرده ام تا مبادا ذره ای شائبه شخصی کردن تلاش های ما متبادر به ذهن شود اما وقتی که دیدم انسان بزرگ و مجتهد وارسته ای چون احمد قابل هم قربانی همین مصایب شد و باز هم از بیم پیش آمدن آن شایبه ها خویشتنداری کرده بودم این بار گمان کردم سخن نگفتن، دلیل بر تنزه طلبی و عافیت پیشگی است و وظیفه حقوق بشری و شرعی من ایجاب می کرد این خاطره شخصی را که اکنون پیامدهای غیر شخصی دارد بازگو کنم.

نکته‌هایی در مورد غدیر خم

هان مردمان! بدانید این آیه درباره‌ی اوست. ژرفی آن را فهم کنید و بدانید که خداوند او را برایتان صاحب اختیار و امام قرار داده، پیروی او را بر مهاجران و انصار و آنان که به نیکی از ایشان پیروی می کنند و بر صحرانشینان و شهروندان و بر عجم و عرب و آزاد و برده و بر کوچک و بزرگ و سفید و سیاه و بر هر یکتاپرست لازم شمرده است. هشدار که اجرای فرمان و گفتار او لازم و امرش نافذ است. ناسازگارش رانده، پیرو و باورکننده اش در مهر و شفقت است. هر آینه خداوند، او و شنوایان سخن او و پیروان راهش را آمرزیده است

غدیر، راهی به سوی کمال بشری

مسلمانان به لحاظ فرهنگی از هم گسسته بودند و در حالی که گروهی به ارزش‌های اسلام پایبندی نشان می‌دادند، گروه‌های دیگری نیز هنوز به میراث گذشتگان خود وابسته بوده و مانع انسجام و شکل‌گیری امت یکپارچه بودند. براین پایه از حکمت و لطف الهی به دور بود که با رحلت پیامبراسلام(ص) هدف رسالت مجمل گذاشته شده و اجتماع مسلمین به حال خود رها شود

شرم سکوت در جنایت!

موجب شرم و حیرت فراوان است که علیرغم جنایت نسل کشی مسلمانان که سالهاست در آن کشور ادامه دارد، وی به عنوان رهبر میانمار در قبال کشتار و سوزاندن، و شکنجه و آواره کردن گسترده مسلمانان همچنان به سکوت خود ادامه داده است، موضوعی که حتی اخیرا مورد انتقاد گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر برمه نیز قرار گرفته است

علیرضا رجایی؛ قربانی بیداد استبداد دینی

مستبدان همیشه در هراسند که حکومت جابرانه‌ی خود را از دست بدهند و نتیجه این هراس دائم ظنین بودن به هر چیز و هر کس است. مستبدان در ذهن خود و عمالشان تئوری توطئه را می‌پروند و با آن مجوز و دستور سرکوب و بگیر و ببند می‌دهند