سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

بیچاره ایران

چکیده :انحراف از اصل "موازنه منفی" باعث شده با پدیده نادر" چینو فیلی" هم مواجه شویم. سخنگوی وزارت بهداشت توسط وزارت خارجه، سپاه و ارزشی ها تنها به خاطر یک انتقاد کوچک از پنهانکاری چینی ها در مورد بیماری کرونا تحقیر میشود.به خاطر واکنش بی ادبانه سفیر چین در تهران باید عذرخواهی هم کنیم.‌ جمهوری اسلامی به خاطر تقابل با آمریکا و غرب چشم خود را بر چین و روسیه بسته.آنها برندگان واقعی نزاع هسته ای ایران و غرب بوده...


مجتبی نجفی

هدی صابر از قول یک کارگر شرکت نفت میگفت نهضت ملی شدن صنعت نفت فقط بحث نفت نبود بحث شخصیت ملی ایرانی بود.ایرانیها زیر لگدهای روس و انگلیس تحقیر شده بودند.وقتی مصدق انگلیسی ها را اخراج کرد ودست روسها را از شیلات شمال کوتاه کرد غرور و شخصیت ملی به ایرانی ها بازگشت. – بازرگان در اوایل انقلاب انتقاد محوری به سیاست خارجی جمهوری اسلامی داشت . گفت این سیاست “نه شرقی نه غربی” نیست “ضد آمریکایی” است با یک چاشنی کوچولوی مرگ بر شوروی. بازرگان این سیاست را انحراف از اصل موازنه منفی دکتر مصدق میدانست چرا که مصدق نیامده بود بگوید مرگ بر انگلیس. او به نزدیکانش درباره تاثیر منفی این شعارها هشدار میداد و از طرفی از بخش خصوصی انگلستان برای مشارکت در تولید و استخراج نفت دعوت کرد. حرف او این بود قرار نیست انگلیسی ها نفت ما را استخراج کنند و به عنوان صدقه پول تو جیبی به ما بدهند. ما کارفرما هستیم نه آنها. -بعد از انقلاب دانشجویان جوزده و بازیچه، سفارت آمریکا را تسخیر کردند، شعار مرگ بر آمریکا داغ شد و پرچمش سوزانده شد. ما در یک تقابل سخت با یک غول بی شاخ و دم افتادیم که این تقابل هنوز هم پایانی ندارد نه چشم اندازی دارد نه هدف مشخصی : تحریم های پیاپی، منابع ملی ایران را در این چهل سال بلعیده و وضعیت حساس کنونی ابزار سرکوب منتقدان و مانع توسعه روند دموکراتیزاسیون در ایران شده و به تقویت تندروها منجر شده. مساله آمریکا در افکار عمومی ما هم نامتوازن شده از شیفتگی تا نفرت نوسان دارد.

انحراف از اصل “موازنه منفی” باعث شده با پدیده نادر” چینو فیلی” هم مواجه شویم. سخنگوی وزارت بهداشت توسط وزارت خارجه، سپاه و ارزشی ها تنها به خاطر یک انتقاد کوچک از پنهانکاری چینی ها در مورد بیماری کرونا تحقیر میشود.به خاطر واکنش بی ادبانه سفیر چین در تهران باید عذرخواهی هم کنیم.‌ جمهوری اسلامی به خاطر تقابل با آمریکا و غرب چشم خود را بر چین و روسیه بسته.آنها برندگان واقعی نزاع هسته ای ایران و غرب بوده اند.

سیاست خارجی که بر مبنای اصل موازنه منفی نباشد و اولویتش منافع ملی نباشد همین است.باید ناز روس و چینی را بکشیم تا زیر تحریم های آمریکا له نشویم. میشد همه اینها ناز ایران را بکشند و با تحریم هم فقیر نشویم. میشد نه شرقی باشیم نه غربی. -در یکی از فیلم های شادروان علی حاتمی همه کارگزاران حکومتی به دنبال سهم کشورهای مورد علاقه شان و جلب رضایت سفارت های خارجی اند. یکی میگفت اینجا کسی به فکر ایران نیست. حالا هم روزگاری آمریکا فیلی داشتیم و داریم زمانی روسو فیلی و چینی فیلی.بیچاره ایران!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.