سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وکیل پرونده سکه ثامن: متهمی که فراری بود حالا با وثیقه آزاد است...

وکیل پرونده سکه ثامن: متهمی که فراری بود حالا با وثیقه آزاد است

چکیده :نکته جالب توجه در این میان سکوت رسانه های وابسته به سپاه و نهادهای امنیتی است که ماه ها تبلیغ این شرکت مجازی را میکرده اند و اکنون در سکوت خبری به سر می برند. هرچند که بعید نیست این جریان همان طور که از دل موسسه ثامن الحجج یک بحران دیگر برای کشور بوجود آورد باز از جیب ملت بدهی یک بخش دیگر دلالان وابسته به نهادهای خاص داده...


ماه گذشته خبری مبنی بر ورشکستگی یک مرکز آنلاین فروش سکه به نام ثامن و فرار مدیر این مجموعه در بعضی از سایت های خبری از جمله کلمه منتشر شد. هرچند که مدیر فراری این مجموعه چندی بعد با تبلیغ رسانه ای قوه قضاییه در خارج از کشور بازداشت و به کشور برگردانده شد اما طبق گفته‌ی وکیل شاکیان این پرونده همسر متهم این پرونده با قرار وثیقه آزاد شده است.

به گزارش کلمه، مرکز آنلاین سکه ثامن از ۳هزار خریدار حدود ۱۵هزار میلیارد ریال کلاهبرداری کرده و  نکته مهم در این میان تبلیغات گسترده خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی از جمله فارس در خصوص این موسسه است. وقتی که یک نهاد نظامی صاحب خبرگزاری ‌می‌شود و هیچ نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد نتیجه نیز اینچنین خواهد شد.  فارس در رپرتاژ آگهی‌های منتشر شده این موسسه را “نماد اعتماد” و تامین کننده “امنیت کاربران” معرفی می‌کرد.

رسول کوهپایه زاده وکیل مال‌باختگان سکه ثامن بابیان اینکه پرونده سکه ثامن به شعبه ۵ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۱ تهران (رسیدگی به جرائم رایانه‌ای) ارجاع شده بیان کرد: نکته مهم این است که اولاً مالباختگان تعداد زیادی هستند و حسب اعلام مراجع ذی‌صلاح حدود ۴ هزار نفر تمامی مبالغ واریزی و اموال و وجوهشان توسط متهمان ربوده‌شده است که رقم قابل‌توجهی است و از طرفی هم وضعیت مالی دوستان در شرایط خوبی نیست و من از نزدیک در جریان هستم که دوستان و مالباختگان برای جلوگیری از سقوط ارزش پولشان سعی کردند به‌هرحال همه اموالشان را به این طلا و سکه‌ای که در این سایت در معرض خریدوفروش قرار می‌گرفت تبدیل کنند که نهایتاً منجر به ارتکاب اعمال مجرمانه‌ای شد.

وکیل مدافع مالباختگان سایت طلای سکه ثامن در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: نکته دیگری که در این پرونده وجود دارد این است که غیر از متهمان ردیف اول و دوم که یک زوج هستند و اقدام به تأسیس شرکت و تأسیس سایت کردند و از این طریق اقدام به کلاه‌برداری کردند، اتهام متوجه اشخاص حقوقی دیگری هم هست و در شکایت مطروحه ما از اتحادیه طلا و جواهر تهران و وزارت صنعت و معدن و تجارت هم شکایت کردیم و پیگیر این موضوع هم خواهیم بود.

کوهپایه زاده ادامه داد: اعضای متهم هیات مدیره این شرکت که یک شرکت با مسئولیت محدود را ثبت کرده بودند، تحت عنوان شرکت ثبت‌شده اقدام به راه‌اندازی به بورس آنلاین خریدوفروش انواع طلا بانام ثامن کردند. متهمان دارای مجوز از اتحادیه سکه و طلا و جواهرات بودند و هم‌چنین پروانه کسب الکترونیک از وزارت صنعت و معدن و تجارت داشتند و به‌خصوص نماد اعتماد الکترونیکی دوستاره یا آی نماد از وزارت صنعت و معدن و تجارت اخذ کرده بودند.

وی افزود: نکته‌ای که وجود دارد این است که تبلیغات بورس طلای ثامن یعنی افعال و اعمال مجرمانه همه‌روزه و به‌طور مستمر در وب‌سایت رسمی طلا و جواهر تهران قابل‌مشاهده بود و این امر باعث شده بود که مشتریان اعتمادشان جلب شود و بر اساس همین تبلیغات در این سایت متعلق به اتحادیه طلا و جواهر زمینه برای ارتکاب افعال مجرمانه متهمان فراهم شود.

این وکیل دادگستری افزود: از سوی دیگر وزارت صمت هم با اعطای نماد اعتماد الکترونیک دوستاره و پروانه کسب الکترونیک زمینه اطمینان بیشتر به این مجموعه را فراهم کرده که متأسفانه پس از افشای اعمال مجرمانه و پیگیری این موضوع در رسانه‌ها این تبلیغات و نمادها از سایت‌ها حذف می‌شود واز تابلوی اتحادیه طلا و جواهر خارج می‌شود و متأسفانه نوش دارو بعد از مرگ سهراب را در این زمینه شاهدیم و اقدامی را انجام می‌دهند و بعدازاینکه اعمال مجرمانه ارتکاب پیدا می‌کند و مالباختگان دچار ضرر و زیان و خسارت فراوان می‌شوند.

وی افزود: نکته مهم و بسیار قابل‌تأمل این است که بسیاری از شهروندان ما به اعتبار مشاهده این تبلیغات و مجوزها به‌ویژه از سوی اتحادیه طلا و جواهر تهران مبالغ قابل‌توجهی به حساب‌های اعلامی از سوی متهمان جهت خرید آنلاین و باقابلیت دریافت فیزیک طلا واریز می‌کنند. در شکایتی که در این پرونده مطرح‌شده هم علیه زوج مؤسس که از مدیران ارشد شرکت و سایت مذکور هستند شکایت شده و هم ما پیگیر شکایت علیه اتحادیه طلا و جواهر و وزارت صمت به خاطر قصور در انجام وظایف قانونی و زمینه‌سازی برای جلب اعتماد بیشتر مالباختگان به سایت تأسیسی و فضای مجرمانه اتحادیه از سوی متهمان هستیم و پیگیری خواهیم کرد.

کوهپایه زاده گفت: نکته دیگری که موکلین برایشان دغدغه خاطر بود این است که بعدازاینکه متهم اول فرار می‌کند، دستگیر می‌شود و به کشور مسترد می‌شود و هم‌اکنون در بازداشت بسر می‌برد ولی همسرش که در حال خروج از کشور بود و بازداشت‌شده بود، با قید وثیقه آزادشده است که موجبات نگرانی و دغدغه خاطر مالباختگان را فراهم کرده است.

نکته جالب توجه در این میان سکوت رسانه های وابسته به سپاه و نهادهای امنیتی است که ماه ها تبلیغ این شرکت مجازی را میکرده اند و اکنون در سکوت خبری به سر می برند. هرچند که بعید نیست این جریان همان طور که از دل موسسه ثامن الحجج یک بحران دیگر برای کشور بوجود آورد باز از جیب ملت بدهی یک بخش دیگر دلالان وابسته به نهادهای خاص داده شود.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.