سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازهم متهم گریخت!/ گزارشی از موسسات مالی وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی...

بازهم متهم گریخت!/ گزارشی از موسسات مالی وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی

چکیده :مرکز آنلاین سکه ثامن از ۳هزار خریدار حدود ۱۵هزار میلیارد ریال کلاهبرداری کرده است. پیش از این در خبرها آمده بود که مدیر این مجموعه فراری است اما امروز خبرگزاری دولت به صورت رسمی از خروج متهم این پرونده از ایران خبر داد. نکته مهم در این میان تبلیغات گسترده خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی از جمله فارس در خصوص این موسسه است. وقتی که یک نهاد نظامی صاحب خبرگزاری ‌می‌شود و هیچ نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد نتیجه نیز اینچنین خواهد شد. فارس در رپرتاژ آگهی‌های منتشر شده این موسسه را "نماد اعتماد" و تامین کننده "امنیت کاربران" معرفی...


کلمه – گروه خبر: بازهم یکی دیگر از متهمان پرونده های مالی در ایران توانست بگریزد.  به گزارش ایرنا، متهم اصلی پرونده سایت ثامن پس از کلاهبرداری ۱۵ هزار میلیارد ریالی از کشور فرار کرد.

مرکز آنلاین سکه ثامن از ۳هزار خریدار حدود ۱۵هزار میلیارد ریال کلاهبرداری کرده است. پیش از این در خبرها آمده بود که مدیر این مجموعه فراری است اما امروز خبرگزاری دولت به صورت رسمی از خروج متهم این پرونده از ایران خبر داد.

به گزارش کلمه، نکته مهم در این میان تبلیغات گسترده خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی از جمله فارس در خصوص این موسسه است. وقتی که یک نهاد نظامی صاحب خبرگزاری ‌می‌شود و هیچ نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد نتیجه نیز اینچنین خواهد شد.  فارس در رپرتاژ آگهی‌های منتشر شده این موسسه را “نماد اعتماد” و تامین کننده “امنیت کاربران” معرفی می‌کرد.

در عین حال سایت سکه ثامن در جدیدترین اطلاعیه خود در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ به کاربران خود اعلام ورشکستگی کرد. در اطلاعیه این سایت آمده بود: “به اطلاع می‌رساند بنا به استفاده کاربران و تریدر‌ها از ربات‌های غیر مجاز و همچنین کارمند ثامن که به نام شوهر خود معامله می‌کرد به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و… به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و سود‌های غیر متعارف کاربران که به وسیله ربات‌ها و اتو رفرش استفاده شده است، به اطلاع می‌رساند سکه ثامن ورشکستگی خود را اعلام می‌نماید و از امروز فقط کاربران می‌توانند پول‌های خود را بدون دریافت سود‌های غیر متعارف را ثبت درخواست نمایند. کاربران امروز مهلت دارند موجودی خود را به فروش رسانده و درخواست واریز نمایند.”

این نخستین بار نیست که موسسات و شرکت های وابسته به نهادهای امنیتی و یا افراد وابسته به نهادهای انتصابی و امنیتی ورشکسته شده و متهمانشان می‌گریزند. پیش از این نیز موسسه ثامن الحجج که مدیر عاملش وابسته به آستان قدس رضوی و همچنین داماد یکی از قضات دادگاه ویژه روحانیت بود؛ باعث بروز مشکلات بسیاری شد و متهم ردیف سوم آن نیز هیچ‌گاه نامش مشخص نشد و متواری گشت.

بسیاری از موسسات مالی که در زمان دولت احمدی نژاد و یا حتی دولت روحانی مجوز کسب فعالیت گرفتند وابسته به نهادهای چون سپاه، آستان قدس رضوی، ستاد فرمان چندماده‌ای و ائمه جمعه هستند.

موسسات بدهکار

 هلدینگ کاسپین  یکی از موسساتی مالی و اعتباری در ایران است که مجوز بانک مرکزی  و توسط افرادی خاص در مشهد بوجود آمد. در اسفندماه ۱۳۹۴ بانک مرکزی با دادن مجوز به این مؤسسه با نام جدید «کاسپین» موافقت کرد. این مؤسسه در راستای برنامهٔ ساماندهی بانک مرکزی از ادغام موسسه‌های مالی اعتباری فرشتگان و فردوسی پدید آمده‌است.

فعالیت مؤسسه کاسپین به دنبال خبری که در خصوص کسری دارایی حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومانی تعاونی فرشتگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های آن مطرح شد با مشکل هجوم سپرده گذاران برای برداشت سپرده ی خود و به تبع کمبود نقدینگی در موسسه با مشکل مواجه گردید. این مساله مسدودسازی سپرده های سپرده گذاران و بازپس‌گیری سود سپرده‌های آنها از این مؤسسه را در پی داشت.

با توجه به اینکه نام موسسه کاسپین به عنوان موسسه ای مجاز در سایت رسمی بانک مرکزی ثبت شده بود و مردم با اعتماد به مجوز صادره سپرده گذاری نموده بودند، سپرده گذاران اعتراضات دامنه داری را ابراز نمودند. به دنبال تجمعات اعتراضی مردم، مجلس شورای اسلامی به بررسی موضوع ورود کرد و در مرداد ماه ۱۳۹۶، با اکثریت قاطع آرا بانک مرکزی را در بروز بحران و وارد آمدن خسارت به مردم، مقصر دانست. اعتراضات سپرده گذاران ادامه یافت و گستردگی آن به گونه ای بود که در دی ماه ۱۳۹۶، زمینه ساز تظاهرات اعتراض آمیز مردمی در سطح کل کشور شد.

هلدینگ یاس نیز یکی دیگر از شرکت هایی است که گفته می شود شهردار سابق تهران محمدباقر قالیباف و سپاه در تاسیس آن نقش داشته و در حال حاضر بدهی به شهرداری دارند. بر اساس اعلام شورای شهر تهران حداقل طلب شهرداری از بنیاد تعاون سپاه ۴۵۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است، این بنیاد با صدور اطلاعیه‌ای هر گونه بدهی به شهرداری را تکذیب کرد.

ماجرای میزان بدهی بنیاد سپاه آن زمان رسانه‌ای شد که محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با پرونده بازداشت قائم مقام محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران و فساد صورت گرفته در دوره گذشته با بیان اینکه این پرونده بنا به دستور رهبری از سوی سرلشگر باقری رئیس ستاد کل در حال پیگیری است، گفت: تا آنجایی که خبر دارم گروهی در نیروهای مسلح و دادسرای نظامی قوه قضائیه مشغول به بررسی ابعاد این پرونده هستند که به نتایجی نیز رسیدند به گونه‌ای که منجر به دستگیری حدود پنج نفر شد که برخی با وثیقه آزاد و برخی هنوز در زندان هستند.

هاشمی با بیان اینکه موضوع فساد به یک قراردادی فیمابین شهرداری و هلدینگ یاس (متعلق به بنیاد تعاون سپاه) بر می‌گردد که مربوط به ۱۰ هزار میلیارد تومان تبادلات مالی بود که باید به انواع مختلف در اقتصاد شهری فعال می‌شده است، تصریح کرد: حالا این قرارداد منجر به ایجاد یک پرونده فساد شده که در حال رسیدگی است و از آنجا که رسیدگی از بالا در حال انجام است ما منتظر رسیدگی هستیم اما آنچه که برای ما مهم است اینکه موضوع طلب شهرداری از یاس پیگیری شود.

بر اساس اعلام مقامات شهرداری تهران، سال ۹۳ تفاهمنامه‌ای بین شهرداری تهران و «هلدینگ یاس» به نمایندگی از بنیاد تعاون سپاه پاسداران و به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های عمرانی امضا شد. بر پایه همین قرارداد نیز اکنون به گفته رئیس شورای شهر حدود پنج نفر از سوی دادسرای نظامی احضار و بازداشت شده‌اند.

بنیاد تعاون سپاه اصلی‌ترین بخش فعالیت های خود را در زمینه‌های مالی و ساختمانی متمرکز کرده است. سردار مجید خراسانی مردادماه سال گذشته با حکم سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران به سمت مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه منصوب شد.

بنیاد تعاون در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین نهادهای اقتصادی کشور به شمار می‌آید که بخش مهمی از گردش مالی در صنایع مخابراتی تا نفتی دارد.

مجتمع ادینه رشت نیز که توسط امام جمعه سابق رشت زین العابدین قربانی ساخته شد نیز یکی دیگر از مجتمع هایی است که بدهی بوجود آورد و باعث اعتراضات فراوان شد. با وجود پیش فروش این مجتمع هنوز ساخت آن به پایان نرسیده و همین مساله باعث عصبانیت خریداران مجموعه شده است.

سال گذشته ، وحید شورابی، مشاور رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور نیز در یادداشتی، نوشت “با پیش فروش کردن مجتمع آدینه به مردم در جوار مصلی رشت و عدم تکمیل آن در موعد مقرر، موجب نارضایتی گسترده خریداران این مجموعه تجاری شده است!….بگذریم که مجتمع آدینه در کنار رودخانه ساخته شده و هر لحظه امکان نشست آن وجود دارد. اینکه ساخت مجمتع تجاری جزو وظایف و مسئولیت‌های امام جمعه یک شهر هست یا خیر هم کاری نداریم. اما اینکه جناب قربانی فرموده‌اند :«حتی یک وجب [آدینه] هم مال ما نیست و مالک اصلی آدینه ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری است!» جالب است. ایشان به جای عذرخواهی از اشتباهات خود، رهبر معظم انقلاب را در مواجهه مستقیم با مردم قرار داده و ایشان را سپر خود کرده‌اند و از پاسخگویی شانه خالی می‌کنند. در حالی که مبرهن است رهبری به هیچ عنوان موافق این دست از اقدامات توسط ائمه جمعه نیستند.”

درحال حاضر مشخص نیست این مجتمع به چه عاقبتی دچار شده است  هرچند که انتظار می رود با عزل امام جمعه و انتساب امام جمعه جدید این مساله شده باشد.

لیست دارایی های سه هلدینگ بزرگ ایران/ مالکان بزرگترین پروژه های اقتصادی ایران کیستند؟

این سه هلدینگ بزرگ اقتصاد ایران بخش مهمی از فعالیت های عمرانی، مالی و نفتی کشور را برعهده دارند. مدیران هر سه هلدینگ تاکنون بارها اعلام کرده اند به رقابت با بخش خصوصی نمی پردازند. به تازگی نیز فتاح مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه از دیدار با معاون اول رئیس جمهور خبر داده است. فتاح اعتقاد دارد، اجرای پروژه های بزرگ توسط «بچه های حزب الهی» برای اقتصاد ایران فرصتی کم نظیر است.

بنیاد تعاون ناجا

بنیاد تعاون ناجا یکی از بزرگترین هلدینگ های اقتصادی کشور را در اختیار دارد. مدیرعامل سابق این بنیاد در گفت و گویی که چندی پیش از هفته نامه تجارت فردا، انجام داد پیش بینی کرد میزان دارایی های این بنیاد تا پایان سال ۹۳ به ۶ هزار میلیارد تومان می رسد.

نام موسسه یا حوزه فعالیت شرح حوزه فعالیت
بانک قوامین بانکداری و امور مالی/ بانک قوامین طی سال های گذشته در فضالی مالی ایران رشد و توسعه قابل توجهی داشته است
شرکت سرمایه گذاری مهرگان این هلدینگ در حال حاضر ۲ هزار میلیارد سرمایه دارد
شرکت ساختمانی ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی
شرکت واردات خودرو واردات ۱۰ هزار خودروی ون دلیکا
شرکت پیمانکاری و عمرانی توسعه خط ۳ و ۴ مترو
عمران و مسکن سازه پایدار قرن مالک ۵۱ شرکت که هشت شرکت آن در استان تهران، ۳۱ شرکت در دیگر استان‌ها در زمینه‌های عمرانی و ۱۲ شرکت در زمینه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند
مهندسی عمران و تولیدی نیرو فعالیت در زمینه پالایشگاهی و نیرو
ناجی‌سازان امین فعالیت های ساختمانی
صنایع مفتولی تهران‌گستر پیمانکاری
فولاد و سیم تاکستان صنعت
انبوه‌سازان سبزاندیشان صنعت و ساختمان
عمران و مسکن سازه پایدار فضا کار قرن ساختمان
فولاد و سیم تاکستان صنعت
مهندسی عمران و تولیدی نیرو فعالیت در حوزه آب و نیرو
شرکت ناجی‌سازان امین حوزه مشاوره عمرانی
انبوه‌سازان سبزاندیشان پروژه های ساختمانی
ناجی نشر انتشارات
چاپ و انتشارات راه فردا چاپ
زاگرس نوش مهرگان تولید نوشابه
هتل های پارس مالک هتل هی ثامن‌الحجج، باختر، صدر، نگین و زمرد و پارسا در مشهد، بوستان، باغچه،  باغ پردیس در تهران، ملاصدرا در شیراز، نرگس زیباکنار در رشت و مجتمع خزرآباد در ساری و هتل کاروانسرای آبادان
ناجی هنر فیلم سازی و سینما
راهگشا پیمانکار در حوزه راهنمایی و رانندگی
مگامال، هایپرمی، یاس سوپرمارکت داری
فروشگاه نجم و چیت ری نساجی

 

بنیاد تعاون سپاه

بنیاد تعاون سپاه اصلی ترین بخش فعالیت های خود را در زمینه های مالی و ساختمانی متمرکز کرده است. به تازگی فتاح مدیرعامل بنیاد اعلام کرد دیداری با معاون اول رئیس جمهور داشته است. بنیاد تعاون در فعالیت های نفتی نیز حضوری جدی دارد. فتاح مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه نیز چندی پیش اعلام کرد:« توسعه فازهای پارس جنوبی به دست بچه حزب الهی ها افتخاری است.» او گفته بنیاد فقط جای خارجی ها را در اقتصاد ایران تنگ کرده است. فتاح حتی از دیدارش با جهانگیری معاون اول دولت پرده برداشت و خبر داد به جهانگیری گفته است، بنیاد تعاون سپاه هیچگاه مانع دولت نخواهد بود. با این حال بنیاد تعاون در حال حاضر یکی از اصلی ترین نهادهای اقتصادی کشور به شمارمی آید که بخش مهمی از گردش مالی در صنایع مخابراتی تا نفتی را برعهده دارد.

نام شرکت یا موسسه حوزه فعالیت
بانک انصار بانکداری
موسسه مالی و اعتباری ثامن الائمه بازار مالی
موسسه ثامن بازار مالی/ این موسسه به تنهایی تا پایان سال ۸۸ بیش از ۴۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت کرده بود.
گروه خودروسازی بهمن خودروسازی
کنسرسیوم مبین نت این کنسرسیوم ۲۲ میلیارد و ۹۳۶ میلیون سهم مخابرات را در معامله ای خریداری کرد
شرکت تالیا سیم کارت
پیمانکاری نفتی نفت و گاز در پارس جنوبی

 

آستان قدس رضوی

آستان قدس و همچنین سازمان اقتصادی رضوی در دسته قدرتمندترین هلدینگ های کشور جایی می گیرند. این هلدینگ در زمینه های مختلف ساختمانی تا دامداری فعالیت دارد.

آستان قدس و همچنین سازمان اقتصادی رضوی در دسته قدرتمندترین هلدینگ های کشور جایی می گیرند. این هلدینگ در زمینه های مختلف ساختمانی تا دامداری فعالیت دارد.

 

هلدینگ ها

  

 

سایر

  

هلدینگ داروسازی داروسازی ثامن
هلدینگ مالی موسسه اعتباری رضوی/ شرکت کارگزاری رضوی
هلدینگ عمران و ساختمان شرکت ساختمانی بتن و ماشین قدس رضوی/ شرکت مسکن و عمران قدس رضوی/ شرکت مهندسان مشاور و شهرسازی آستان قدس رضوی/ شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی/ شرکت کارخانجات بنای سبک قدس رضوی
 

هلدینگ خودرو سازی

شرکت شهاب خودرو/ شرکت شهاب بار/ کمباین سازی ایران
هلدینگ صنایع غذایی / هلدینگ صنایع قند شرکت آرد قدس رضوی/ شرکت خمیرمایه رضوی/ شرکت فرآورده های غذایی رضوی/ شرکت فرآورده های لبنی رضوی/ شرکت نان قدس رضوی
هلدینگ کشاورزی شرکت قند آبکوه/ شرکت قند تربت حیدریه/ شرکت قند چناران
هلدینگ نساجی شرکت کشاورزی رضوی/ شرکت کشاورزی و موقوفات چناران/ شرکت کشت و صنعت اسفراین/ شرکت کشت وصنعت انابد/ شرکت کشت و صنعت سرخس/ موسسه باغات آستان قدس رضوی/ موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه/ موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان/ موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان
موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی شرکت تهیه و تولید فرش آستان قدس رضوی شرکت نخریسی و نساجی خسروی
هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی شرکت کارخانجات صنایع چوب آستان قدس رضوی/ شرکت معادن قدس رضوی/ موسسه منطقه ویژه اقتصادی سرخس/ شرکت نفت و گاز رضوی

 

شریک دزد و رفیق قافله

اما در کنار تمام این توضیحات در مورد موسسات مالی، نقش نهادهای امنیتی و قضایی اهمیت دارد. از آنجا که نهادهای قضایی و امنیتی تبدیل به هلدینگ‌های اقتصادی شده‎اند و مانند کارترهای اقتصادی عمل میکنند، عملا امکان برخورد و پیگیری با این نهادها وجود ندارد.

به طور مثال هلدینگ یاس چون وابسته به سپاه است، با قلدری تمام از بازپرداخت بدهی های خود به شهرداری سرباز میزند و حتی سبب می شود تا پروژه های وابسته به قرارگاه خاتم بسته شوند.

از انجا که هیچ نهاد نظارتی نیز وجود ندارد، و نهادهای امنیتی چون سپاه رها از هر قید و بند و قانونی هستند، موسسان این موسسات به راحتی می توانند از زیربار مجازات فرار کنند. کمااینکه در خصوص سایت سکه ثامن که تبلیغ آن در خبرگزاری فارس بارها منتشر شد می بینیم که موسس آن فرار کرده است و هیچ نهادهی نیز پاسخگو نیست.

قوه قضاییه و نهادهای امنیتی دل مشغول روزنامه نگاران، فعالان مدنی، فعالان سیاسی و کارگران و معلمان هستند و نمی توانند که گریبان فریبکاران اقتصادی را بگیرند. پرونده های فساد مالی خاک میخورد و احکام فعالان مدنی و سیاسی روزانه اجرا می شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.