سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محکومیت پدر حسین رونقی ملکی به چهار ماه حبس تعزیری...
» زندان برای پدر یک زندانی سیاسی، به جرم اطلاع رسانی درباره بیماری فرزندش

محکومیت پدر حسین رونقی ملکی به چهار ماه حبس تعزیری

چکیده :سید احمد رونقی ملکی، پدر سید حسین رونقی ملکی، به علت اطلاع رسانی درباره وضعیت پسرش در دوران حبس و بیماری وی، به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. حکم دادگاه پدر سید حسین رونقی ملکی به صورت غیابی و بدون حضور متهم و وکیل در شعبه 116 دادگاه عمومی شهرستان تبریز صادر شده است....


سید احمد رونقی ملکی، پدر سید حسین رونقی ملکی، به علت اطلاع رسانی درباره وضعیت پسرش در دوران حبس و بیماری وی، به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، شعبه 116 دادگاه عمومی (جزائی) دادگستری شهرستان تبریز سید احمد رونقی ملکی را به اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی به استناد ماده 698 قانون مجازات اسلامی و ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 به تحمل چهار ماه حبس تعزیری محکوم کرده است.

حکم دادگاه پدر سید حسین رونقی ملکی به صورت غیابی و بدون حضور متهم و وکیل، در شعبه 116 دادگاه عمومی شهرستان تبریز صادر شده است.

این حکم بدون اخذ دفاعیات سید احمد رونقی، بدون حضور وکیل وی و تنها با استناد به کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان تبریز و گزارش اداره کل اطلاعات استان آذربایجان شرقی که بر اساس قانون قابل استناد نیست، صادر شده است.

بر اساس آیین دادرسی کیفری، بازجویی و امضای برگه های بازپرسی و بازجویی از شخصی که توانایی خواندن نداشته باشد، باید با حضور شخص معتمد باشد؛ حال آنکه درباره سید احمد رونقی این الزام قانونی رعایت نشده است.

احمد رونقی به علت بیماری از ناحیه یک چشم تقریبا نابینا است و از چشم دیگر نیز تقریبا ۵۰ درصد بینایی دارد. وی همچنین از بیماری قلبی رنج می برد و به همین دلیل چند بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

پدر حسین رونقی پیش از این هم به دادستانی تبریز احضار شده و برای پذیرش اعترافات دروغین و امضای برگه های بازجویی تحت فشار قرار گرفته بود.

خانواده حسین رونقی در چند سال گذشته به دلیل اطلاع رسانی درباره بیماری فرزند زندانی خود و برخوردهای غیرقانونی با وی، بارها از طرف بازجویان اداره اطلاعات تبریز تهدید به برخورد و بازداشت شده اند و حتی یک بار برای زلیخا موسوی، مادر این زندانی سیاسی، نیز حکم جلب صادر شده است.

مادر حسین رونقی که بارها از سوی بازجویان اطلاعات تبریز تهدید شده، چندی قبل در مصاحبه ای گفته بود که معاون امنیت دادستان تبریز و بازجویان اداره اطلاعات به وی گفته اند: دنبال آزادی حسین نباشید، ما نمی گذاریم او را آزاد کنند.

کلمه پیش از این هم گزارش داده بود که اعضای خانواده رونقی ملکی از سوی بازجویان اداره اطلاعات تبریز تهدید شده اند تا درباره وضعیت او و برخوردهای صورت گرفته با وی با رسانه ها مصاحبه نکنند.

حسین رونقی ملکی، که وبلاگ نویس منتقد و فعال حقوق بشر بوده، از آذرماه ۱۳۸۸ به تناوب در زندان بوده و به پانزده سال حبس محکوم شده است، از بیماری های متعددی از جمله نارسایی شدید کلیوی رنج می برد. تا جایی که پزشکی قانونی برای وی گواهی عدم تحمل کیفر صادر کرده است. با این حال مسئولان قضایی حاضر به اجرای قانون و آزادی وی از زندان نیستند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.