سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حمله به فرزند شهید مطهری در مجلس/ نطق نماینده مردم تهران نیمه‌کاره ماند...
» بخشی که نگذاشتند خوانده شود، پاسخ مطهری به صادق لاریجانی بود

حمله به فرزند شهید مطهری در مجلس/ نطق نماینده مردم تهران نیمه‌کاره ماند

چکیده :علی مطهری نماینده شجاع مردم تهران که صبح امروز برای قرائت نطق خود پشت تریبون مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود، مورد حمله نمایندگانی قرار گرفت که نمی خواستند مطالبه عمومی رفع حصر و درخواست بازگشت حاکمیت به قانون اساسی، از تریبون خانه ملت به گوش ملت برسد....


کلمه – گروه خبر: نطق علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صحن علنی، با حمله نمایندگان تندرو نیمه کاره ماند.

به گزارش کلمه، علی مطهری نماینده شجاع مردم تهران که صبح امروز برای قرائت نطق خود پشت تریبون مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود، مورد حمله نمایندگانی قرار گرفت که نمی خواستند مطالبه عمومی رفع حصر و درخواست بازگشت حاکمیت به قانون اساسی، از تریبون خانه ملت به گوش ملت برسد.

در همین باره در کلمه بخوانید:
‫توجیه ابوترابی برای حصر: تصمیم نظام است و عین رافت اسلامی!
نقض آشکار اصل ۸۴ قانون اساسی در جلسه امروز مجلس
متن کامل نطقی که نگذاشتند علی مطهری در مجلس بخواند
نماینده ارومیه: علی مطهری را به زمین انداختند و دستش آسیب دید
ظهر روز 21 دی ماه؛ قطعی آنتن تلفن‌های همراه
نماینده اردبیل: علی مطهری صدای مردم است/ قانون اساسی به او اختیار اظهارنظر داده است
عدالت اقتدارگرایانه/ برخلاف علی مطهری، دو نماینده مدافع حصر آزادانه توانستند نطق کنند
نماینده بناب: امروز شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» در مجلس خدشه‌دار شد

فایل صوتی نطق نیمه کاره علی مطهری: سخنانی که مجلس تحمل شنیدنش را نداشت‬

وقتی علی مطهری در نطق خود در خصوص حصر موسوی و کروبی سخنانی را مطرح کرد و درباره روز 9 دی گفت که این روز مردم به دفاع از نظام پرداختند و اگر این روز را مظهر تفرقه قرار دهیم دیگر یوم الله نخواهد بود یوم الله نبود و یوم الشیطان است،  شعارهای «مرگ بر ضد ولایت فقیه» و «مرگ بر فتنه گر» برخی نمایندگان بلند شد و تعدادی به سمت او حمله ور شدند و درگیری فیزیکی رخ داد.

علی مطهری از مغایرت حصر با قانون اساسی سخن گفت. اما ابوترابی که ریاست جلسه را بر عهده داشت اعلام کرد: سخنان شما نظم جلسه را بر هم می زند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود در صحن علنی مجلس با تبریک ایام ولادت پیامبر اسلام گفت: جشن میلاد پیامبر اعظم در میان ما شیعیان نسبت به جشن میلاد عیسی مسیح در بین مسیحیان و حتی همین جشن در میان اهل سنت از هیجان کمتری برخوردار است و این گونه تصور می‌شود که گرامیداشت پیامبر به اهل سنت و گرامیداشت اعیاد دیگر و ملی به شیعیان واگذار شده است.

وی ادامه داد: نگاهی به برنامه‌های صدا و سیما در این ایام از نظر شادی‌آفرینی این شائبه را ایجاد می‌کند که برنامه‌های شاد بیشتر برای اعیاد ملی پخش و در ایام حزن و اندوه به سراغ مناسبت‌های مذهبی می‌روند.

مطهری با بیان اینکه در بحث وحدت اسلامی پیشرفت نداشته‌ایم و حتی پسرفت کرده‌ایم و دشمنی‌ها زیاد شده است اظهار داشت: وقتی از وحدت اسلامی دم می‌زنیم و اجازه ساخت یک مسجد به اهل سنت در تهران نمی‌دهیم آنها نیز در مکه و مدینه این موضوع را تلافی می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: از آن سو برخی اهل سنت شیعه را مشرک دانسته و از این سو برخی مداحان بر طبل تفرقه می‌کوبند؛ در این میان علمای شیعه و سنی وظیفه سنگینی دارند.

وی اضافه کرد: اگر وحدت آنطور که آیت‌الله بروجردی، امام خمینی و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند مورد توجه قرار می‌گرفت زمینه پیدایش داعش به وجود نمی‌آمد.

وی ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در فرانسه اظهار داشت: البته اقدامات نشریه شارلی‌ابدو در انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز به ساحت پیامبر اعظم نیز شدیدا محکوم می‌شود.

مطهری در بخش دیگری از نطق خود با اشاره به ایام 9 دی افزود: صدا و سیما در ایام 9 دی بر طبل تفرقه کوبید در حالی که 9 دی مردم فارغ از اقدامات تفرقه‌افکنانه دو طرف فتنه برای وحدت به خیابان آمدند و اگر این حرکت مردم به گونه‌ای دیگر تفسیر شود این روز یوم‌الله نیست بلکه یوم‌الشیطان است.

نماینده مردم تهران در ادامه در تذکری به دولت در مسئله برداشت 4.1 میلیارد از صندوق توسعه ملی اظهار داشت: دولت در مسئله 4.1 میلیارد به جای مجادله و ایجاد تنش در کشور باید صداقت به خرج می‌داد و با اعتراف به اشتباه بانک مرکزی این موضوع را حل می‌کرد و ما انتظار نداریم که اقدامات دولت قبل در این دولت نیز تکرار شود.

وی در تذکری به وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مسئولان این وزارتخانه درباره مجوز شرکت هوایی صهیونیستی اوکراین اینترنشنال بررسی‌های لازم را انجام داده و توضیح دهند.

مطهری در تذکر دیگری به وزیر کشور گفت: معاون سیاسی چندین ماه است که معرفی نشده و همین مسئله کفایت وزیر کشور را زیر سوال برده و لازم است در اسرع وقت فردی فراجناحی در این سمت انتخاب شود.

وی ادامه داد: چند ماه پیش بود که وزیر کشور به دلیل عدم توجه جدی به بحث حجاب از مجلس کارت زرد گرفت و در آن ایام تاکید شد که باید کاری برای جلوگیری از رواج پدیده پوشیدن ساپورت در خیابان‌ها انجام شود اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

نماینده مردم تهران از اقدامات پلیس راهور برای سامان‌بخشی به وضعیت عابران پیاده و همچنین حرکت ماشین‌ها بین خطوط تقدیر کرد و درخواست نمود که مسئله انضباط موتورسواران نیز در دستور کار پلیس قرار گیرد.

مطهری در بخش دیگری از نطق خود برگزاری جشنواره عمار را قابل تقدیر و تحسین دانست و افزود: باید این مسئله مورد تقدیر قرار گیرد که عده‌ای از سینماگران دلسوز که معتقد به جمع شدن ایدئولوژی و هنر هستند بدون آه و ناله وارد عرصه فیلمسازی شده‌اند و فیلم مطلوب خود را می‌سازند؛ این حرکت باید مورد حمایت وزارت ارشاد قرار گیرد.

وی در بخش پایانی نطق خود با اشاره به موضوع حصر سران فتنه گفت این جانب حصر خانگی آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد را پس از پایان آشوب‌های خیابانی بدون حکم قضایی خلاف اصول متعدد قانون اساسی دانسته و ادامه آن را به زیان انقلاب اسلامی می‌دانم.

نماینده مردم تهران ادامه داد: معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس‌جمهور و قوه قضاییه کوتاهی کردند.

مطهری ادامه داد: همه می‌دانند که من به هیچ وجه تعلق خاطری به آقایان موسوی و کروبی ندارم و در انتخابات 88 نیز به آقای رضایی رای دادم و هدف این جانب از طرح این موضوع مسئله‌ای بزرگ‌تر است که آن رفتار اسلامی با منتقدان حکومت است.

برخی نمایندگان که خود را به جایگاه رسانده بودند می خواستند مطهری را کتک بزنند.

تعدادی از نمایندگان شامل عابد فتاحی، احمد توکلی و جواد جهانگیرزاده تلاش کردند که نمایندگان را از جایگاه ناطق دور کنند.

مطهری نیز در میان نطق خود، نعیمی رز را به پایین هل داد که موجب عصبانی شدن وی شد. اما نمایندگان اجازه ندادند که نعیمی مجددا در جایگاه حضور پیدا کند.

ابوترابی دو بار زنگ مجلس را برای اعلام ختم جلسه و تنفس به صدا درآورد و نمایندگان نیز با شعار مرگ بر منافق، مرگ بر فتنه‌گر و مرگ بر ضدولایت فقیه به اظهارات مطهری اعتراض کردند.
ابوترابی خطاب به مطهری گفت: بنده 15 دقیقه تنفس اعلام کردم و ادامه اظهارات شما را به مصلحت نمی‌دانم.

به گزارش ایسکانیوز ابوترابی فرد رئیس جلسه برای آرام کردن فضای آشوب شده صحن، خطاب به مطهری گفت: جناب مطهری شما در فضای واقعی کشور قرار دارید ، آنچه در مورد این افراد انجام شده با نهایت رافت و رحمت اسلامی و با توجه به مصالح ملی بوده است. اگر اراده نظام بر رحمت و رافت نبود، قطعا به صورت دیگری انجام می شد.

وی ادامه داد: شما وقتی در جریان این مسائل هستید در مورد احکام قطعی نظام، شرع و اختیارات قانون اساسی اینگونه طرح بحث کردن اعتراض شدید همه نمایندگان مردم را در پی خواهد داشت. لذا از شما انتظار می رود مصالح ملی را رعایت کنید.

مطهری در پاسخ به اظهارات ابوترابی گفت: نمایندگان نباید آشفته شوند. ضمن اینکه دو دقیقه از وقت من باقی مانده و باید صحبت کنم.

او همچنین به اقدام ابوترابی انتقاد کرد و گفت: شما نباید در میان صحبت های من حرف می زدید و باید می گذاشتید حرفهای من تمام شود.

پس از اینکه ابوترابی فرد رئیس جلسه زنگ تنفس را به صدا درآورد، دستور خروج خبرنگاران داده شد و خبرنگاران و تصویربرداران از صحن خارج شده تا امکان پوشش خبری رانداشته باشند.

مطهری در میان همهمه نمایندگان و فریادهایی که شنیدن صدای او را سخت می کرد به نطق خود ادامه داد و گفت: طبق حکم قضایی و ادله آن را به زیان انقلاب اسلامی می دانم. دراین زمینه شورای عالی امنیت ملی ، قوه قضائیه و ریاست جمهوری تقاضادارم به موضوع آقایان موسوی و کروبی رسیدگی کنند.

نمایندگان با شعارهای مرگ بر فتنه گر و مرگ بر ضد ولایت فقیه صحبت های او را قطع کرده و برخی نمایندگان از جمله فتح الله حسینی ، نعیمی رز، پاپی زاده، به بالای سکو رفته و با مطهری درگیر شدند.

در این شرایط عابد فتاحی نماینده اقلیت مردم ارومیه به بالای سکو رفته و در دفاع از مطهری مقابل نمایندگانی که قصد درگیری با او را داشتند ایستاد. همچنین قاضی پور به بالای سکو رفته و به همراه مصباحی مقدم خواستار اتمام نطق و پایین آمدن مطهری بودند.

فریادها و درگیری های نمایندگان به حدی رسید که ابوترابی با فریاد به نمایندگان گفت که من اینجا هستم و شما بر روی صندولی های خود بنشینید. اما نمایندگان همچنان به اعتراضات خود ادامه دادند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.