سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم...

واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم

چکیده :سازمان بنادر در روزهای پایانی دولت دهم در اقدامی عجیب و غیرقانونی مزایده جنجالی اپراتور بندر شهید رجایی را با ترک تشریفات به یک شرکت فاقد سابقه و تجربه واگذار کرد....


سازمان بنادر در روزهای پایانی دولت دهم در اقدامی عجیب و غیرقانونی مزایده جنجالی اپراتور بندر شهید رجایی را با ترک تشریفات به یک شرکت فاقد سابقه و تجربه واگذار کرد.

به نوشته آخرین نیوز، سال گذشته پس از تصویب کارگروه دولت مبنی بر لزوم جذب اپراتور دوم در بندر شهید رجایی و لغو انحصار از این بندر، سازمان بنادر و دریانوردی به برگزاری مزایده جذب اپراتور دوم اقدام کرد.به دنبال برگزاری مزایده واگذاری عملیات اپراتوری دوم بندر شهید رجایی که با سرمایه گذاری 300 میلیون دلاری این بندر به بندر کانونی (هاب) منطقه تبدیل می شد و با ارتقای ظرفیت علمیاتی آن به بیش از 6 میلیون TEU کانتینر و قرار گرفتن در فهرست 20 بندر کانتینر جهان تحولی شگرفی را برای اقتصاد بندری رقم می زد اما با و جود مشخص شدن برنده مزایده و اعلام رسمی آن از سوی سازمان بنادر و تایید آن از سوی نهادهای نظارتی و کنترلی از جمله سازمان بازرسی به ناگاه اجرای این پروژه به دنبال یک جوسازی مشکوک در هاله ای از ابهام فرو رفت و اخبار رسیده نشان می دهد که بعد از کش و قوس های فراوان این مزایده با ترک تشریفات به یک شرکت دیگری واگذار شد.

پیگیریهای خبرنگار ما نشان می دهد شرکت ب. ب که با ترک تشریفات پروژه عظیم 300 میلیون دلاری به آن واگذار شده است هیچگونه فعالیت کانتینری و اپراتوری در بندر شهید رجایی ندارد و فاقد هرگونه محوطه اختصاصی یا تجهیزات حمل و نقل کانتینری در این بندر است . با این حال بعد از حذف برنده مزایده دولت در روزهای پایانی خود این پروژه را به این شرکت واگذار کرد و این شرکت به منظور فعال نشان دادن چندین دستگاه ریچ استاکر ،لیفتراک و کشنده در ترمینال دو مستقر کرده و بعد ار افتتاح نمایشی ترمینال دو بندر با حضور احمدی نژاد در اواخر سال گذشته شنیدها حاکی از آن است که شرکت مذکور فعالیت خود را از هفته آینده رسما آغاز خواهد کرد .

در همین راستا 4 هکتار زمین در یال شرقی ترمینال دوم بدون برگزاری هرگونه مزایده و با ترک تشریفات به این شرکت واگذار شد تا بعنوان انبارداری و ترمینال اختصاصی از آن استفاده شود. همچنین پیگیریها نشان می دهد که 20 هکتار زمین دیگر بعنوان محوطه های پشتیبانی به این شرکت در بندر شهید رجایی واگذار شده است . این در حالی است که سایر شرکت ها حاضر در بندر شهید رجایی برای آماده سازی و گرفتن چنین محوله های مجبور شده بودند میلیاردها تومان سرمایه گذاری کنند . ترمینال لجستیک این بندر را بسازند. شرکتهای سازنده هنوز در ترمینال‌کانتینر لجستیک بندر عباس زیان می‌دهند زیرا ساخت و سازها که انجام شده و تجهیزات استقرار یافته، بلا استفاده مانده است ضمن آنکه پس از اتمام مدت بهره‌برداری، همه این ساخت و ساز‌ها به سازمان بنادر ‌تعلق می‌گیرد.


یک پاسخ به “واگذاری بی سر و صدای یک پروژه جنجالی در روزهای پایانی دولت دهم”

  1. Tavana Vatandost گفت:

    ان شالله با افشاگری شما و سایر رسانه های مستقل نه تنها این پروژه بلکه سایر پروژه هایی که برای پر کردن جیب دولت خدمتگزار واگزار شده اند از شبه پیمانکاران بازپس گرفته میشود.