سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه حسین کروبی به خاتمی: در سال 88 به ملت ظلم شد و پرونده تقلب در انتخابات هنوز باز ا...

نامه حسین کروبی به خاتمی: در سال 88 به ملت ظلم شد و پرونده تقلب در انتخابات هنوز باز است

چکیده : خاطره سال ۸۸ هرگز فراموش نمی شود و در تاریخ این سرزمین، نام مردان و زنانی که برای صیانت از رای مردم تلاش نمودند ثبت خواهد شد. اما تنها برای تذکر عرض می کنم که ای کاش همواره نقش خود را در اتحاد اصلاح طلبان و تحول خواهان حفظ کنید تا به سرنوشت هشت سال گذشته دچار نشویم. ...


فرزند ارشد مهدی کروبی، در نامه ای خطاب به سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات؛ ضمن تقدیر از نقش آفرینی وی در خصوص ایجاد ائتلافی قوی در انتخابات امسال ریاست جمهوری، از وی خواست تا با تداوم چنین رویکردهایی در آینده، از آنچه که ممکن است به تکرار انتخابات سال ۸۴ منجر شود، جلوگیری نماید.

به گزارش سحام، محمدحسین کروبی در نامه خود ضمن روایت بخشی از ماه های پیش از انتخابات سال ۷۶ که به ریاست جمهوری آقای خاتمی منجر شد، به بررسی آنچه که از آن به ناکامی اصلاحات در سال ۸۴ یاد می شود اشاره می کند و می نویسد: “در مرور خاطراتم هنگامی که به انتخابات سال ۱۳۸۴ رسیدم در شگفتی فرو رفتم که چرا این تجربه های شیرین ۷۶ و ۹۲ در آن روزگار رخ نداد؟”

فرزند مهدی کروبی در ادامه می نویسد: “در سال ۱۳۸۴ به غیر از آقای کروبی دو نامزد اصلاح طلب انتخابات یعنی آقایان معین و مهرعلیزاده و همچنین آقای هاشمی، حمایت ضمنی شما را به همراه داشتند و نامزدی این آقایان با حمایت های شما در جمع دوستان اصلاح طلب همراه بود و نهایتا همین تعدد نامزدها به پراکندگی آراء منجر شد. بلایی که در این دوره بر سر اصولگرایان آمد هشت سال قبل بر سر اصلاح طلبان آمد. از آن بدتر اینکه وزارت کشور دولت اصلاحات با کوتاهی در صیانت از آرای مردم به خصوص در استان های تهران، اصفهان و قم در شرایطی که آقای کروبی در ۱۱ استان نفر اول بودند، از حقوق شهروندی یکی از چهره های شاخص جریان اصلاحات و چند میلیون شهروند حامی وی دفاع شایسته ای انجام نداد.”
در انتخابات سال ۱۳۸۴ ریاست جمهوری، آقای کروبی به عنوان دبیرکل مجمع روحانیون مبارز کاندیدای ریاست جمهوری شده بود. همچنین آقای مصطفی معین و مهرعلیزاده، دو کاندیدای دیگر اصلاحطلب آن دوره بودند.

متاسفانه در شرایطی که آقای کروبی تا آخرین ساعات شمارش آراء در ۱۱ استان اول بودند و توانسته بود جایگاه دوم را پس از آقای هاشمی به خود اختصاص دهد، در آخرین ساعات شمارش صندوق ها و خوانده شدن آرای استان های قم و اصفهان و تهران، ایشان با اختلاف ۶۰۰ هزار رای با محمود احمدی نژاد؛ از راه یابی به دور دوم انتخابات باز ماند.

در آن سال، مهدی کروبی، سپاه و همچنین نقش پر رنگ مجتبی خامنه ای، فرزند رهبری در حمایت از محمود احمدی نژاد را مهمترین عامل رخداد آن انتخابات برشمرد و در اعتراض به مهندسی انتخابات، از تمامی سمت های حکومتی خود از جمله مشاورت آیت الله خامنه ای، استعفاء داد.

محمد حسین کروبی در بخش دیگری از نامه خود خطاب به رئیس جمهور دوران اصلاحات می نویسد: “گرچه برخی رجال سیاسی مانند آقای دکتر عارف در جریان مناظره های انتخاباتی اخیر گفتند که در انتخابات سال ۱۳۸۸ به نظام ظلم شد، اما شما در جریان هستید که چه ظلمی به ملت در آن انتخابات شد و اگر هم ظلمی به نظام شده باشد ظلم به مردمی بود که پشتوانه نظام بودند و نیز برخلاف نظر آقای عارف پرونده تقلب انتخابات ۸۸ هرگز بسته نخواهد شد.”

در انتخابات سال ۱۳۸۸، رسانه های حکومتی و وزارت کشور در اقدامی بی سابقه، تنها دقایقی پس از پایان زمان رای گیری، خبر پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات را منتشر کردند.

در همین حال، آقای کروبی در انتخابات سال ۸۴ علیرغم حضور ۷ کاندیدا و مشارکت ۶۸ درصدی مردم، توانست بیش از ۵ میلیون از آرای مردمی را از آن خود کند. این درحالی است که در انتخابات سال ۱۳۸۸ و مشارکت ۸۵ درصدی مردم، با حضور ۴ کاندیدا و نیز حمایت حزبی و افراد شاخص از آقای کروبی، رای ایشان کمتر از ۳۰۰ هزار اعلام شد!

اکنون بیش از ۸۵۰ روز از حبس و حصر خانگی آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی و نیز خانم رهنورد سپری شده است.
همچنین بیش از ۴ سال است که بسیاری از فعالین سیاسی و روزنامه نگاران و فعالین مدنی و اجتماعی، در حال سپری کردن دوران حبس خود هستند.
در مقابل نیز بسیاری از روزنامه نگاران و فعالین سیاسی مجبور به تبعید اجباری از کشور شده اند.

طی ۴ سال گذشته، حکومت از هیچ گونه اقدامی برای سرکوب خواسته های به حق مردم در پیگیری انتخابات گذشته، فروگذار نبوده است. این در حالیست که همه این هزینه ها برای روی کار آمدن دولتی بود که همه حامیان اصلی اش، در یک سال اخیر، چشم به پایان دوره اش داشتند.

فرزند مهدی کروبی در پایان این نامه در می افزاید: “ای کاش همواره نقش خود را در اتحاد اصلاح طلبان و تحول خواهان حفظ کنید تا به سرنوشت هشت سال گذشته دچار نشویم.”

متن کامل این نامه به نقل از صفحه فیس بوک محمد حسین کروبی بدین شرح است:

به نام خدا

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی
با سلام

بدون تردید پیروزی نامزد میانه رو و اعتدال گرا در انتخابات ریاست جمهوری امسال مرهون اتحاد و ائتلاف اصلاح طلبان و همه تحول خواهان به خصوص نقش کلیدی جنابعالی در ایجاد این اتحاد با ارزش بوده است. مایل هستم به عنوان یک شهروند ایرانی از نقش شما در این فرایند و به طور مشخص تلاش مجدانه شما در انصراف آقای دکترعارف علی رغم مخالفت و مقاومت ایشان تشکر کنم.

هنگامی که به تلاش اخیر شما دقت کردم با یادآوری خاطرات خوش سال ۱۳۷۶ توجه کردم که درپایان سال ۱۳۷۵ هنگامی که افزون بر طرح نامزدی شما برخی نامزدی مرحوم دکتر حسن حبیبی را مطرح کردند شما به شدت متغیر شدید و به پدرم – دبیر وقت مجمع روحانیون مبارز- با عصبانیت فرمودید که جریان چپ تنها باید یک نامزد داشته باشد و الحمد الله آن نامزد شما بودید و پیروز هم شدید. اما در مرور خاطراتم هنگامی که به انتخابات سال ۱۳۸۴ رسیدم در شگفتی فرو رفتم که چرا این تجربه های شیرین ۷۶ و ۹۲ در آن روزگار رخ نداد؟ در سال ۱۳۸۴ به غیر از آقای کروبی دو نامزد اصلاح طلب انتخابات یعنی آقایان معین و مهرعلیزاده و همچنین آقای هاشمی، حمایت ضمنی شما را به همراه داشتند و نامزدی این آقایان با حمایت های شما در جمع دوستان اصلاح طلب همراه بود و نهایتا همین تعدد نامزدها به پراکندگی آراء منجر شد. بلایی که در این دوره بر سر اصولگرایان آمد هشت سال قبل بر سر اصلاح طلبان آمد. از آن بدتر اینکه وزارت کشور دولت اصلاحات با کوتاهی در صیانت از آرای مردم به خصوص در استان های تهران، اصفهان و قم در شرایطی که آقای کروبی در ۱۱ استان نفر اول بودند، از حقوق شهروندی یکی از چهره های شاخص جریان اصلاحات و چند میلیون شهروند حامی وی دفاع شایسته ای انجام نداد.

نتیجه این کار سپردن دولت و کشور به دست آقای احمدی نژاد بود که در این دوره هشت ساله با شعارهای بی خاصیت صدمات جبران ناپذیری به اخلاق، اقتصاد و فرهنگ و اعتبار ایران وارد شد. اوج این صدمات جبران ناپذیر در انتخابات سال ۱۳۸۸ رخ داد که مهندسی آراء تبدیل به جنبش عظیم مردمی شد و خانواده های بسیاری عزیزان خود را از دست دادند یا به زندان سپردند و آقایان کروبی و موسوی هم حبس و حصر شدند تا تاوان مقاومت ملی شجاعانه خود را بدهند.

جناب آقای خاتمی

اگر همان نقش ستایش برانگیزی که شما در انتخابات ۹۲ ایفا کردید در سال ۸۴ ایفا می کردید، آیا کشور و اصلاحات به چنین سرنوشتی دچار می شد؟ که به قول پدرم دولت اصلاحات ما را از قله کوه به میانه دشت آورد آیا ملت برای اینکه بتواند بعد از ۸ سال از پایان دولت شما حق خود را باز پس بگیرد باید اینقدر هزینه پرداخت می کرد؟

گرچه برخی رجال سیاسی مانند آقای دکتر عارف در جریان مناظره های انتخاباتی اخیر گفتند که در انتخابات سال ۱۳۸۸ به نظام ظلم شد، اما شما در جریان هستید که چه ظلمی به ملت در آن انتخابات شد و اگر هم ظلمی به نظام شده باشد ظلم به مردمی بود که پشتوانه نظام بودند و نیز برخلاف نظر آقای عارف پرونده تقلب انتخابات ۸۸ هرگز بسته نخواهد شد و ضمن آنکه باید به مردم و منتخب مردم بابت انتخابات اخیر تبریک گفت و برای رئیس جمهور منتخب آرزوی توفیق وتحقق همه وعده هایش، بخصوص فصل سوم قانون اساسی که حقوق مردم می باشد؛ کرد اما خاطره سال ۸۸ هرگز فراموش نمی شود و در تاریخ این سرزمین، نام مردان و زنانی که برای صیانت از رای مردم تلاش نمودند ثبت خواهد شد. اما تنها برای تذکر عرض می کنم که ای کاش همواره نقش خود را در اتحاد اصلاح طلبان و تحول خواهان حفظ کنید تا به سرنوشت هشت سال گذشته دچار نشویم.

محمد حسین کروبی
۱۰ تیرماه ۱۳۹۲


8 پاسخ به “نامه حسین کروبی به خاتمی: در سال 88 به ملت ظلم شد و پرونده تقلب در انتخابات هنوز باز است”

 1. حمید گفت:

  به نظرم آقای حسین کروبی تو این نامه یک کم تندی کردند آیا الان وقتش است به خاتمی انتقاد کنیم که سال 84 چه کار شده ؟؟ آیا جناب عارف اسمی از سال 88 برده بود که پرونده بسته شده؟؟ عارف گفته بود با این انتخابات (سال 92) شبه تقلب در آینده بسته شد همین طور که فرداش خواستار پایان حصرشدند آقای حسین کروبی الان وقته اتحاد است نه چیز دیگه

  • ویدا گفت:

   شما هم اگر جای آقای حسین کروبی بودید بر خود واجب میدونستید که
   همچین سخنانی و یاد آور شوید !
   درود بر ایشون و پدر بزرگوارشون

 2. khosrow گفت:

  بازنده اصلی‌ انتخابات تند رو‌ها و افراطیون هستند . و همچنین
  آن‌هایی که برای ماندن بر سر قدرت دست به هر جنایتی میزنند، در این
  انتخابات شکست بزرگی‌ متحمل شدند ، و اکنون به فکر تاراج مملکت افتاده اند،
  این افراد بیشتر به اشغالگران شبیه هستند تا به خدمت کاران. به قول معروف
  جلوی ضرر را هر وقت که بگیری منفعت است ، خدا را باید شکر گذار بود که
  غارتگران در انتخابات شکست خوردند. امیدوارم که به مرور زمان اوضاع بهتر
  شود و امکان سرمایه گذاری در فضایی قابل اطمینان میّسر باشد.

 3. امير گفت:

  جناب عارفُ السَّلطنه اصولاً يك بام ُ دو هوا تشريف دارند

 4. سید ابولفضل گفت:

  ظلمی که به ماشد فراموش نمی کنیم . اکنون هم اولین خواست ما آزادی آقایان کروبی و موسوی و سرکار خانم رهنورد است.همچنین همه ی زندانیان سیاسی بی گناه .

  در عین حال فراموش نمی کنیم که موفقیتی که در انتخابات حاصل شد از جمله حاصل مجاهدتها و بزرگواری این بزرگواران است.

  آن ها علی رغم تحمل تمام ناملایمات از مسیر صحیح که همان راه اصلاحات است. خارج نشدند . کافی بود که آن ها خویشتنداری خود را از دست می دادند. در این صورت چه بسا که اکنون شرایطی بدتر از وضع فعلی سوریه می داشتیم.

  پس بیایید بذون شتابزدگی و آرام آرام مسیر طولانی اصلاح کشورمان را طی کنیم.دیر نخواهد بود که مرحله به مرحله به خواستهامان خواهیم رسید. فراموش نکنیم که جز راه اصلاحات راه کم هزینه و قابل قبولی در پیش نداریم. ما کشورمان را ویرانه نمی خواهیم. ما کشورمان را آباد ، آزاد ، مستقل و برای همه ی ایرانیان می خواهیم.

  • حامی ا ص ل ا ح ا ت گفت:

   تا آزادی بی قید و شرط همه مردم از بند استکبار و سلطنت شوم داخلی نهضت و جنبش سبز ادامه دارد…

 5. eeeeeeee گفت:

  باید نگران ایران بود اینها باید این روزها رو میدیدن . روزگاری نچندان دور همین ادمها با دیگران ! همین معامله را کردند و امروز… فقط ایران ، ایران رو باید نجات داد البته نه با کمک بیگانگان که اونها هر کاری انجام دهند نه از سر دلسوزیست و نه از سر محبت و انسان دوستی انها فقط بفکر منافع خودشون در منطقه هستند . امیدوارم خداوند قدرت و همت و شهامتی به ما جوانان ایرانی اعطا کند تا کشورمون رو پس بگیریم و دوباره از نو بسازیمش… خودمون فقط خودمون…
  برای داشتن این کشور و این اب و خاک اهورایی خونهای بسیاری نثار شده من مطمئنم ما میتونیم ایران رو دوباره پس بگیریم و هیچ نیازی به کمک دیگران نداریم. وجب به وجب این خاک عزیز رو میپرستیم به قول داریوش عزیز : ستون به سقف تو میزنم اگر چه با استخوان خویش…
  برای اثبات این ادعا همین موندن و جنگیدنمونه ما فرار نکردیم
  به امید داشتن ایرانی آباد و آزاد
  یا حق

 6. علی گفت:

  آقای خاتمی انسان فوق العاده با سیاستی هستند
  ولی در عین حال انسان فوق العاده محافظ کاری هستند
  اتفاقا اقای حسین کروبی به نکته بسیار خوبی اشاره کردند تا بلکن اقای خاتمی دست از ترس در سیاست بر دارند