سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رشد 58 درصدی تولید سیگار در خرداد امسال...

رشد 58 درصدی تولید سیگار در خرداد امسال

چکیده : کل تولید سیگار در مجتمع‌های دخانیات ایران در فروردین امسال 66 درصد نسبت به فروردین سال گذشته افزایش داشته...


مدیرعامل شرکت دخانیات با بیان اینکه یک سوم سیگار مصرفی در ایران قاچاق است، گفت: کل تولید سیگار در مجتمع‌های دخانیات ایران در فروردین امسال 66 درصد نسبت به فروردین سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، معصوم نجفیان در سومین نشست مدیران مجتمع های تولیدی دخانیات با بیان این مطلب افزود: براساس آمار ارائه شده، سالانه پنج هزار و 600 میلیارد نخ سیگار در دنیا مصرف می‌شود که تجارتی معادل 330 میلیارد دلار در سال را به خود اختصاص می‌دهد. اگر فروش نفت‌ کشور سالانه 70 میلیارد دلار درآمد داشته باشد تجارت جهانی سیگار معادل با درآمد پنج سال فروش نفت کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه حدود 100 میلیون نفر در جهان به کسب و کار در صنعت دخانیات مشغول هستند، تصریح کرد: بنابراین، برای درک بهتر مسئله و مبارزه موثر با مصرف آن باید به همه جنبه های آن توجه نمود. برخی از کارشناسان بر این باورند که نبود صنعت دخانیات و تولید آن در ایران نافی مصرف آن نخواهد شد این درحالی است که از میزان بیش از 63 میلیارد نخ در سال رقمی زیادی در اختیار تولیدات داخلی نیست که باید برای تامین بخش خالی این بازار برنامه ریزی نمود که این اقدام در سه ماهه اول سال 92 در حال تحقق است.

مدیرعامل شرکت دخانیات در خصوص مصرف سیگار و هزینه های درمانی آن و تناقض بین افزایش تولید و سلامت، گفت: مبارزه با قاچاق و آلودگی اقتصادی و افزایش سلامت جامعه دو ابزار دارد. اول ارتقای کمی در مقابل قاچاق سیگار و دوم ارتقای کیفی محصولات. در حال حاضر دو تا 3 برابر هزینه هایی که صرف مصرف سیگار در کشور می شود به درمان بیماری های ناشی از مصرف سیگار اختصاص داده می شود. در آمریکا این رقم یک برابر است.

وی افزود: این به کیفیت محصول برمی گردد چون در آمریکا قاچاق سیگاربه مانند ایران و در این حجم بالا وجود ندارد. قاچاق یعنی آلودگی اقتصادی و سلامتی چون کنترلی بر روی قاچاق سیگار نمی شود. وقتی یک سوم سیگار مصرفی در ایران قاچاق باشد این اتفاق می افتد. چگونه است که در آمریکا مصرف سیگار وجود دارد هزینه هایی که صرف درمان سیگاری ها می شود یک برابر است. اما در ایران بالاست؟ اگر محصولات قانونی ارتقای کمی و کیفی داده شود هم این هزینه هایی که صرف دردهای ناشی از مصرف سیگار می شود پایین می آید هم از میزان قاچاق کاسته می شود. آنگاه می توان در یک برنامه هدفمند در راستای کاهش مصرف گامهای اساسی برداشت.

نجفیان با بیان اینکه افزایش تولید و میزان فروش شرکت نشان از تغییر ذائقه مصرف کنندگان محصولات دخانی از سیگارهای خارجی به سمت سیگار های تولید داخل است ،از افزایش تولید شرکت در خردادماه سال 92 خبر داد و گفت: با برنامه هایی که برای فروردین و اردیبهشت و خرداد ماه امسال تعیین شده بود کل تولید سیگار در مجتمع های دخانیات ایران در فروردین امسال 66 درصد نسبت به فروردین سال گذشته افزایش داشته و در اردیبهشت ماه امسال نیز نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته 110 درصد افزایش تولید و در خردادماه امسال نسبت به سال قبل 58 درصد رشد تولید داشته ایم.

مدیرعامل شرکت دخانیات تصریح کرد: فروش سیگار داخلی در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته نیز دارای رشد مثبتی بوده است که تمام این اقدامات در راستای تامین ظرفیت خالی بازار مصرف، مبارزه با قاچاق و هم چنین گزینه صادرات محصولات دخانی است که صادرات محصولات دخانی آغاز شده است.

وی در خصوص قاچاق کالای دخانی نیز گفت: کشور چین با مساحت بیش از 9 میلیون کیلومتر مربعی و 17 کشور همسایه یک درصد قاچاق سیگار دارد. اما در ایران که 6.1 میلیون کیلومتر مربع و 7 کشور همسایه دارد؛ معادل تولید داخلی و مشارکتی قاچاق سیگار انجام می شود. این روندی است که افزایش عوارض و تعرفه های گمرکی واردات موجب آن شده است.

مدیرعامل دخانیات در پایان با بیان اینکه تولید نکردن و روی آوری به واردات سیگار و یا قاچاق آن به داخل کشور ابزار مناسبی برای رسیدن به کاهش مصرف نیست و فقط اشتغال بیش از 70 هزار نفر در صنعت دخانیات را از بین خواهد برد، تاکید کرد: آرزوی قلبی تمام مدیران شرکت دخانیات تولید در راستای صادرات است اما باید با توجه به وظایف تعریف شده برای این صنعت نیاز داخل نیز تامین شود.


یک پاسخ به “رشد 58 درصدی تولید سیگار در خرداد امسال”

 1. هموطن شما از آلمان گفت:

  امید است روزی در ایران بجای توتون محصولات ارگانیک کشاورزی تولید شده و دولتهای خدمتگذار در اینده مردم را بسوی مصرف محصولات سلامتی زا و نه بیماری زا سوق بدهند!
  کشور ما دارای پتانسیلهای فراوان کشت محصولات ارگانیک بوده و هنوز مناطق بکر بسیاری وجود دارند که چنانچه خاک آنها صادر نشوند، میتوان ایران را حتی به یکی از صادر کنندگان محصولات غذایی ارگانیک تبدیل کرد. ما فقط تنها چیزی که کم داریم مدیران اجرائی کار آمد میباشد .
  انشااله دولتهای بعدی بتوانند از نیروهای انسانی موجود در کشور به نحو علمی و احسنت استفاده کرده و کشور را آبادتر کنند.
  هموطن شما از آلمان