سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محسنی اژه ای: باید نگاه مجرمانه مان را تغییر دهیم...

محسنی اژه ای: باید نگاه مجرمانه مان را تغییر دهیم

چکیده :محسنی اژه ای گفته است که ما باید تلاش کنیم که هر مسئله‌ای را نباید تحت عنوان مجرمانه حل کنیم. یکی از دلایلی که افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضایی را ایجاد کرده، نگاه مجرمانه به هر موضوعی است.ما می‌توانیم از طریق مکانیزم‌های دیگر با برخی از اقداماتی که خلاف تشخیص داده شده و محرومیت‌های دیگری را برای فرد خاطی در نظر بگیریم. ...


محسنی اژه ای گفته است که ما باید تلاش کنیم که هر مسئله‌ای را نباید تحت عنوان مجرمانه حل کنیم. یکی از دلایلی که افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضایی را ایجاد کرده، نگاه مجرمانه به هر موضوعی است. ما می‌توانیم از طریق مکانیزم‌های دیگر با برخی از اقداماتی که خلاف تشخیص داده شده و محرومیت‌های دیگری را برای فرد خاطی در نظر بگیریم.

سخنگوی قوه قضائیه در یک برنامه تلویزیونی در مورد شناسایی جاعلان امضای مسئولان قضایی، موضوع اطاله دادرسی در دادگاهها، نقش دولت در پیشگیری از فساد و درخواست قوه قضائیه از مردم سخن کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، غلامحسین محسنی اژه‌ای در برنامه تلویزیونی نگاه یک با اشاره به اقدامات قوه قضائیه در سه سال گذشته گفت: ما در جهت اصلاح ساختار قوه قضائیه گام‌های خوبی برداشته‌ایم و یکی از مسائلی که در دوره چهارساله باید ایجاد می‌شد بحث نظارت درونی دستگاه قضائی بود که این امر هم خواست مردم بود و هم تاکید ویژه رهبری، چراکه سلامت و اقتدار قوه قضائیه را تضمین می‌کرد سلامت و اقتدار دستگاه قضائی زمانی میسر می‌شود که ما از نیروهای صالح، دانشمند و آشنا به دانش قضایی به میزان کافی بهره‌مند شویم.

وی گفته است: متأسفانه در قوه قضائیه برخی افراد سودجو و تبهکار با جعل امضای مسئولین قضائی اقداماتی را انجام می‌دادند که به نام قوه‌قضائیه تمام می‌شد، ما در این دوره اقدامات جدی را برای شناسایی و برخورد با این افراد انجام دادیم و کسانی هم که در درون قوه قضائیه لغزشی داشتند با تذکر و برخورد جدی دستگاه قضایی مواجه شدند. البته در سال 91 در این زمینه برخوردهای خوبی نسبت به افراد سودجو صورت گرفت و در درون قوه هم برخی قضات و کارمندان که تخلف داشتند با برخورد قوه قضائیه روبرو شدند که البته تعداد آنها زیاد نیست.

محسنی اژه ای در خصوص مفاسد مالی افزوده است: در بحث مبارزه با فساد، ابتدا باید گلوگاه‌ها و مجراهایی که فساد از آنها ناشی می‌شود، بسته شود. اگر ما سرچشمه یک فسادی را رها کنیم و بعد بخواهیم یکی‌یکی جلوی آن را بگیریم زمان می‌برد و معلوم نیست که موفق شویم.

وی افزوده که کاهش استقلال وکلا این مسئله اصلاً صحیح نیست برای مثال ابلاغ قاضی از سوی رئیس قوه قضاییه صورت می‌گیرد آیا حکم و مستندات قاضی تحت تأثیر رئیس قوه قضاییه قرار می‌گیرد؟ یا اینکه استقلال آن خدشه‌دار می‌شود گاهی از موارد نظر قاضی با مقامات عالی قضایی هم متفاوت است. قوه قضاییه معاونت حقوقی دارد که هر لایحه‌ای که می‌خواهد تصویب شود بستگی به حجم و محتوای آن در این معاونت مورد بررسی قرار می‌گیرد. از رسانه‌ ملی می‌خواهیم جلسات اطلاع‌رسانی را در خصوص قوه قضاییه بیشتر کنند که بازتاب آن هم برای مردم و هم برای مسئولان قضایی مفید است.


2 پاسخ به “محسنی اژه ای: باید نگاه مجرمانه مان را تغییر دهیم”

 1. هموطن شما گفت:

  امید است تا در دستگاه قضائی کشور یک تحول اساسی صورت بگیرد تا امنیت حقوقی شهروندان و همچنین امنیت سرمایه و سرمایه گذاری در ایران به نحو احسنت تاممین شود. بطور یقین در صورت چنین تحولاتی ایرانیان بسیاری در سراسر دنیا سرمایه های ریز و درشت خود را بداخل کشور روانه خواهند نمود چرا که ایرانیان قبل از هر چیز به شکوفائی وطن خود میاندیشند و بنده که مقیم خارج از کشور بوده و سالیان متمادی در این خصوص مطالعه نموده ام ، بخوبی با پتانسیل ایرانیان و خواستهای وطن دوستانۀ آنان آشنایی دارم. فقط امید است هر چه زودتر زمینه های سرملیه گذاری که یکی از آنها تامین امنیت قضایی برای افراد به نحو قابل قبول میباشد از سوی مسئولان محترم کشور انجام گیرد.
  با آرزوی روزی که همۀ ایرانیان دست در دست یکدیگر فقط برای اعتلای کشور و سر افرازی هر چه بیشتر ایرانیان صمیمانه با یکدیگر همکاری کنند
  چرا که ما همه از همین آب و خاکیم

 2. ناشناس آشنا گفت:

  اژه ای:” ابتدا باید گلوگاه‌ها و مجراهایی که فساد از آنها ناشی می‌شود، بسته شود.” .

  یکی‌ از این گلوگاها شما هستید!