سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تناقض پخش تماشاگران زن بی حجاب در تلویزیون و ممنوعیت حضور زنان باحجاب در ورزشگاه ه...

تناقض پخش تماشاگران زن بی حجاب در تلویزیون و ممنوعیت حضور زنان باحجاب در ورزشگاه ها

چکیده :دو شب است شبکه‌ی سوم سیما خبرساز می‌شود. حتما می‌دانید و یا زبانم لال دیده‌اید و شنیده‌اید که در بازی فوتبال ایتالیا - اسپانیا و بازی والیبال ایران - ایتالیا، شبکه‌ی سه، روال همیشگی را در حذف از برخی از صحنه‌ها بر هم زد و چیزی را حذف...


کلمه – گروه خبر: یکی از موضوعات مورد توجه در فضای مجازی در چند روز گذشته، پخش صحنه هایی از حضور زنان تماشاگر در بازی تیم های فوتبال اسپانیا و ایتالیا در جام کنفدراسیون ها بود که در آن تصویر “شکیرا” یکی از خوانندگان مشهور غربی با ظاهری که معمولا در پخش تلویزیونی سیمای جمهوری اسلامی سانسور می شود بود که حتی در پخش مجدد این بازی، سانسور نشد. کاربران فضای مجازی مشغول شوخی با این سوژه بودند که اتفاقی قابل توجه تر افتاد و آن پخش تصویر زنان ایرانی در بازی والیبال تیم های ایران و ایتالیا در شب گذشته بود. تصاویری که در آن زنان هموطن ایرانی بدون حجاب سر در ورزشگاه حضور داشتند و تیم کشورمان را تشویق می کردند. این در حالی است که در کشور خودمان، زنان با حجاب که گذشته از اعتقاد یا عدم باور، طبق قانون ملزم به رعایت آن هستند، حق حضور در ورزشگاه ها را به عنوان تماشاگر ندارند. این موضوع مورد توجه خبرگزاری ایسنا قرار گرفته تا تحت عنوان “طنز” به آن بپردازد.

متن این یادداشت با عنوان “شبکه‌ی سه، ورزش و زنان بی‌حجاب!” در پی می آید:

دو شب است شبکه‌ی سوم سیما خبرساز می‌شود. حتما می‌دانید و یا زبانم لال دیده‌اید و شنیده‌اید که در بازی فوتبال ایتالیا – اسپانیا و بازی والیبال ایران – ایتالیا، شبکه‌ی سه، روال همیشگی را در حذف از برخی از صحنه‌ها بر هم زد و چیزی را حذف نکرد! کاربران شبکه‌های اجتماعی و اینترنت‌بازان و اهل ورزش این حذف نکردن تصاویر بانوان را به پاقدم آقای روحانی منتسب کرده‌اند و این‌طور دریافته‌اند که شاید روال صداوسیما در پخش این تصاویر عوض شده است. خب حق هم دارند، در هیچ تاریخی نبوده است که با این نوع تصاویر این‌قدر با تساهل و تسامح برخورد شود، به طوری که صحنه‌ی آهسته‌ی یک تصویر هم پخش بشود.

 آن‌چه که نسل‌های مختلف از چنین تصاویری به یاد دارند، این است که سیما همیشه به شدت این تصاویر را حذف کرده و نشان نداده است و اگر هم سهواً چیزی روی آنتن رفته است، بلافاصله تصویر قطع شده است. اگر یادتان باشد در جام‌جهانی فوتبال 1994 در ایالات متحده امریکا که بازی‌ها به وقت محلی در ساعاتی از عصر و در گرما برگزار می‌شد، خیلی‌ از تماشاگران با وضع‌ غیرقابل توضیحی بازی‌ها را می‌دیدند، به طوری که گاه تصویر لانگ‌شات آن‌ها هم غیرقابل پخش بود! اما در آن بازی‌ها کم‌ترین گافی داده شد و سیما به خوبی از عهده‌ی حذف صحنه‌ها برآمد! ولی حالا بویژه در بازی والیبال با نوعی سهل‌انگاری مواجه‌ایم که همین سهل‌انگاری برای خیلی‌ها سؤال ایجاد کرده است که آیا روال قبلی برچیده شده است؟ و اگر تلویزیون تصاویر آن‌چنانی را نشان می‌دهند که دارند تیم ایران را تشویق می‌کنند، چرا به زن‌های باحجاب خودمان اجازه‌ی ورود به ورزشگاه‌ها داده نمی‌شود؟ یعنی چرا تصویر بی‌حجاب زن ایرانی در خارج مجاز است، ولی تصویر باحجاب زن ایرانی در داخل مجاز نیست؟! الآن مسأله‌ این است. این پرسش حتا در کامنت‌های کاربران ایسنای خودمان آمده است و زنان حالا دوست دارند بدانند می‌توانند با حجاب اسلامی برای تشویق ملی‌پوشان والیبال به استادیوم آزادی بروند یا باید بروند خارج از کشور، تیم‌شان را تشویق کنند؟

 باقی بقای‌تان!


3 پاسخ به “تناقض پخش تماشاگران زن بی حجاب در تلویزیون و ممنوعیت حضور زنان باحجاب در ورزشگاه ها”

 1. مسعود گفت:

  زیاد عجله نکنید و سوژه دست افراطیون و اهل ریا ندهید. باید جامعه آماده شود.

 2. ازاد گفت:

  اي بابا، اين عملكرد ،رسانه ميلي دنباله تشكر رهبر از نيروهايي است كه موافق نظام نبودند ،ولي در انتخابات شركت كردند، حتي اگه حجاب هم نداشته باشن.

 3. کمال گفت:

  دقیقا با تعمد این صحنه ها را نشان میدادند تا صدای عده ای راکه محذوراتی دارند ودوست ندارند صحنه های این چنینی در سیمای ایران به نمایش دربیاید. این بی خیالی را بگذارید به حساب اماده کردن قشریونی که با این بهانه در وقت مقتضی به روحانی حمله ور خواهند شد. .