سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سیدمحمد خاتمی: نباید از وعده های داده شده و مطالبات منحرف شد...
» بالا بردن توقعات خیلی کار خطرناکی است

سیدمحمد خاتمی: نباید از وعده های داده شده و مطالبات منحرف شد

چکیده : ما باید جامعه را توجیه بکنیم که این طور نیست همه خواست ها در مدت کوتاه براورده شود مهم این است که ما در عین حال که روی مطالبات پا فشاری می کنیم اولویت ها را تشخیص بدهیم و فقط و فقط مواظب باشیم کسانی که در شوراها و ریاست جمهوری هستند چیزهایی که وعده داده اند و از آن مسیری که به مصلحت کشور و مردم است و مردم به خاطر آن آمده اند منحرف نشوند. ...


سیدمحمد خاتمی با تشریح گفتمان اصلاح طلبی اظهار داشت که از جمله اموری که گفتمان ما وجود دارد اینکه ما به “حذف” نمی اندیشیم، ما می خواهیم همه باشند ولی همه در جای خود باشند.

سیدمحمد خاتمی با بیان اینکه فکر و جریان معتقد و خیرخواه اصلاح طلب در شورای شهر اکثریت در تصمیم گیری دارد گفت: “همه باید تلاش کنیم ان شاء الله خداوند توفیق دهد آنچه مرضی رضای او هست تحقق یابد. دوستان هم باید با نظر مثبت با دوستان دیگری که در شورا هستند تماس داشته باشند و به میزان مشارکت در نظر و سلیقه با هم کار کنند فکر می کنم کار مشکلی نیست. الان هم می شود گفت این فکر و جریان که خیرخواه و معتقد هم هست اکثریت در تصمیم گیری دارد.”

جمعی از منتخبین شورای شهر با رئیس جمهوری سابق ایران دیدار و گفت و گو کردند. در این دیدار که با سخنان منتخبین مردم در شورای اسلامی شهر آغاز شد، پس از بیان نکاتی در مورد نحوه عملکرد اصلاح طلبان در جریان تبلیغات و انتخابات و مسائل و تنگناهای موجود و بررسی و تحلیل نتایج به دست آمده در تهران و سراسر کشور، سید محمد خاتمی به بیان دیدگاه های خود در مورد مسائل جاری و انتخابات اخیر پرداخت.

وی در این سخنان تصریح کرد که ما باید جامعه را توجیه بکنیم که این طور نیست همه خواست ها در مدت کوتاه براورده شود مهم این است که ما در عین حال که روی مطالبات پا فشاری می کنیم اولویت ها را تشخیص بدهیم و فقط و فقط مواظب باشیم کسانی که در شوراها و ریاست جمهوری هستند چیزهایی که وعده داده اند و از آن مسیری که به مصلحت کشور و مردم است و مردم به خاطر آن آمده اند منحرف نشوند.

متن کامل سخنان رئیس جمهوری سابق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وی را در ادامه بخوانید:

به نام خدا

از شما تشکر و برایتان ارزوی موفقیت می کنم.

در انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه آن مساله ای وجود دارد که باید باز بشود و ان شاء الله در آینده باز خواهم کرد. ما در برابر یک وضعیتی بودیم که بحمدالله اصلاح طلبان در انتخابات حضور داشتند ولی به نظر می رسید که روند کار بسوئی می رود که بطور طبیعی بدست خود اصلاح طلبان هم اصلاحات و هم اصلاح طلبی شکست بخورد.آنچه در این زمینه انتخاب شد و بسیار هم دشوار بود این بود که ما ترجیح دادیم که گفتمان اصلاح طلبی که در مواضع آقایان عارف و روحانی مطرح شده بود پیروز بشود که بحمدالله چنین شد و این مساله موفقیتی بزرگ بود که به دست آمد.

به هر حال آنچه مردم به آن رای دادند یک سری مطالباتی بود که احساس می کردند از زبان کسانی بیان می شود و آنچه در وجدان جامعه بود اینکه وضع موجود قابل قبول نیست و باید عوض بشود راهکارها هم راهکارهای مدنی و اصلاح طلبانه و نه براندازانه بود.

یعنی در واقع از یک طرف گفتمان موجود و وضعیت موجود نفی شد از طرف دیگر شیوه های غیر مدنی و روش های براندازانه مورد نفی قرار گرفت آنکه برنده اصلی شد اصل انقلاب بود و اینکه در درون نظام دلمان می خواهد تحول تغییر و پیشرفت حاصل بشودو اصلاح صورت گیرد.

از جمله اموری که در گفتمان ما وجود دارد اینکه ما به “حذف” نمی اندیشیم، ما می خواهیم همه باشند ولی همه در جای خود باشند.

راجع به انتخابات شوراهای شهر و روستا انصاف این است که تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت و اصلاح طلبان هم امکانات کمی داشتند هم در زمینه ریاست جمهوری و هم در زمینه شوراها.

من خبر دارم که برای انتخابات دهها میلیارد تومان در بعضی جاها خرج شده است در حالیکه الان من می دانم دو کاندیدای ما که در نهایت یکی ماند، با وضع خوبی روبرو نبودند و امکانات لازم را نداشتند وبدتر از آن مساله شوراها بود که دوستان ما اینجا گفتند و تنگناها را بیان کردند و خوشبختانه مردم با اشتیاق این فهرست شما را می گرفتند ولی این فهرست در دسترس همه تهرانی ها نبود.

مطمئن بودم اگر ما بیشتر مطالب را به مردم می رساندیم امروز وضع دیگری داشتیم در شهرستانها هم همین طور بود.متاسفانه در زمینه شوراها نیروهای شناخته شده و کارشناس را حذف کردند و در بعضی جاها به اندازه تعداد کسانی که برای شورای شهر لازم بود نامزدی در رده ی دوم و سوم هم نداشتیم.

در تهران دوستان خوبی ماندند اما نبود تیلیغات و تحت الشعاع قرار گرفتن ان نسبت به انتخابات ریاست جمهوری نتیجه ای داد که می توانست نتیجه دیگری هم داشته باشد.

الان هم مساله مساله مهمی است دوستان خیلی خوب صحبت کردند.

ما در درجه اول باید مصلحت جامعه و مصلحت مردم تهران و کشور را در نظر بگیریم و با اصول اصلاح طلبی که داریم خودمان را بسنجیم و هماهنگ کنیم و کمتر گروهی فکر کنیم و نباید بکوشیم که منافع و مصالح را با منافع خودمان تطبیق کنیم بلکه به عکس عمل کنیم.

باید شورای شهر به این مسأله بپردازد که برای تهران چه کار می شود کرد؟ برای این مردم خوب چه کار می شود کرد؟! البته مساله تهران خیلی مهم است 6/1 کل کشور است و نقش بی بدیل در کل کشور دارد. با توجه به نقشی که مرکز ایران دارد و شورای شهر تهران در جایگاه بسیار بالایی است و طبعا شهردار تهران هم نقش بسیار خوبی دارد.هزاران میلیارد تومان بودجه اینجاست که مساله مهمی است که البته همین جا هم لغزندگی پیدا می شود چه بسا که کسانی تحت تاثیر این مسائل قرار بگیرند.

پاک دستی و پاک بودن و به مردم اندیشیدن اولویت ها را تشخیص دادن مساله مهمی است و مطمئنم ان شاء الله دراین دوره آنرا شاهد خواهیم بود .امیدواریم هم در زمینه ریاست جمهوری و هم در زمینه شوراها ما شاهد کارهای بهتری باشیم.

این که برای بهبود جایگاه شوراها و تامین حقوق و اختیاراتی که شورا دارد چه قانونی بگذاریم و چه مقرراتی داشته باشیم از تجربه جناب اقای مسجد جامعی و دوستان دیگری که هستند استفاده بکنید جایگاه شورا را بالا ببریم و بخصوص به شوراهای بالا دستی و شورای عالی استانها بیاندیشیم.
نسبتی که میان شورا و شهرداری و نسبتی که میان شورا و دولت باید وجو د داشته باشد را تدون کنیم.

معتقدم دوستانی که در انتخابات 24 خرداد انتخاب شده اند چه آقای رئیس جمهور و چه دوستان شورا الان با دو مساله مواجهند که باید آنرا حل کنند یکی مطالباتی که مردم بر اساس آن به منتخبان خود رای داده اند ، وعده هایی که به مردم داده شده است بخصوص آقای رئیس جمهور که واقعا همه باید تلاش بکنیم و کمک کنیم منتخبان نسبت به این وعده ها پای بند باشد و همکاران و ابزارهایی که باید برگزیده شود با توجه به این وعده ها و برای تامین مطالبات بحق مردم و مواضعی باشد که در جریان انتخابات اتخاذ شده است. از سوی دیگر مطالبات و توقعات مردم است که نگرانی و محرومیت فراوان داشته اند و حق دارند که عملی شدن آنها را بخواهند ولی همه باید متوجه کمبودها و امکانات و دشواری ها باشیم.

ما باید جامعه را توجیه بکنیم که این طور نیست همه خواست ها در مدت کوتاه براورده شود مهم این است که ما در عین حال که روی مطالبات پا فشاری می کنیم اولویت ها را تشخیص بدهیم و فقط و فقط مواظب باشیم کسانی که در شوراها و ریاست جمهوری هستند چیزهایی که وعده داده اند و از آن مسیری که به مصلحت کشور و مردم است و مردم به خاطر آن آمده اند منحرف نشوند.عدم انحراف خودش خیلی مساله مهمی است؛ تامین ابزارها برای اینکه این مسیر طی شود خیلی مهم است .مساله سهم خواهی نیست مساله جوابگویی به مطالبات مردم است قانع کردن مردم که توقعات بالا نداشته باشند و خیال نکنند یک شبه همه مشکلات حل می شود نیز از اهمیت برخوردار است و بخصوص اینکه من احساس می کنم از طرف کسانیکه خود را در این انتخابات ناموفق می دانند دارد به مسائلی دامن زده می شود از همین حالا مثل اینکه این شورای شهر و دولت باید آلودگی هوای تهران را ظرف بیست روز حل کند، گرانی را ظرف یک ماه از بین ببرد این توقعات را بالا بردن خیلی کار خطرناکی است از آن طرف خدای نکرده در مقابل فشارها نباید انحراف از ان جهت هایی که مردم به ان رای دادند پیش بیاید . طبعا باید تنظیم ابزار چه در شهرداری و چه در دولت این باشد که کسانیکه واقعا بتوانند کار کنند کارآمد باشند و به مطالباتی که مردم به آن رأی داده اند جواب بدهند روی کار بیایند. همه باید تلاش کنیم ان شاء الله خداوند توفیق دهد آنچه مرضی رضای او هست تحقق یابد.

دوستان هم باید با نظر مثبت با دوستان دیگری که در شورا هستند تماس داشته باشند و به میزان مشارکت در نظر و سلیقه با هم کار کنند فکر می کنم کار مشکلی نیست.

الان هم می شود گفت این فکر و جریان که خیرخواه و معتقد هم هست اکثریت در تصمیم گیری دارد. وقتی 3 عضو در شورای پانزده نفره توانستند تاثیر گذار باشند ، 14 نفر بیشتر می توانند در شورای سی و یک نفره اثر گذار باشند و فضا هم فضایی است که به هر حال امروز شاید بعضی ها که ته دلشان به شما علاقه دارند راحت تر بیاییند این طرف و ملاحظات کمتری داشته باشند.

شما هم خدا را در نظر می گیرید و ان شاء الله مصالح و اولویت های شهر تهران را وجهه دید و همت قرار دهید و خداوند توفیقتان دهد تا بتوانید به وظایفتان عمل کنید.


8 پاسخ به “سیدمحمد خاتمی: نباید از وعده های داده شده و مطالبات منحرف شد”

 1. nima گفت:

  خوب ما اين 4 سال رو صبر ميكنيم
  مهمترين خواسته من آزادي مير حسين و خانمش و كروبي است و همچنين زندانيان سياسي
  اگر تو اين 4 سال نتونست اين كار رو بكنه مطمئانا تو 4 سال بعدي هم نميتونه
  خلاصه من به روحاني راي دادم ولي اگه ببينم كااري ازش برنمياد اولين كسي خواهم بود كه بر ضدش تبليغ ميكنم
  ولي اين 4 سال رو با چشماني باز رصد ميكنم ببينم اوضاع تو هر سال چجوري پيش ميره
  اگه ببينم همون آش و همون كاسه است و خبري از بهبودي نيست ديگه روحاني بي روحاني
  مهم شخص نيست مهم خواسته منه اگه اون شخص در جهت اهداف من حركت كنه من طرفدارش ميشم
  به اميد آزادي اون دوستان و زندانيان سياسي

  • سیدسبز گفت:

   کاملا با حرفتان موافقم
   قطعا اگر اقای روحانی به وعده هایش عمل نکند هیچکدام ازما از او حمایت نمیکنیم

   خواسته همه ما ازادی میرحسین است وایشان درزمان تبلیغات وعده عوض شدن این وضع را دادند پس اگر وضع عوض نشود ایشان هم از چشم ما مییفتد

 2. سیدسبز گفت:

  اقای خاتمی به نکات مهمی اشاره کردند
  اینکه مانباید انتظارداشته باشیم ناگهان همه چیز عوض شود
  اینکه باید دراهدافمان اولویت سنجی کنیم
  اینکه نباید افرادی که همفکرمانیستند راترد کنیم
  اینها نکات مهم وقابل توجهی است
  ولی ماازکارشکنی اصولگرایان ترس داریم خیلی ازاقدامات کنونی مراکز امنیتی بوی کارشکنی وسعی داشتن برای حفظ وضع کنونی رامیدهد امیدواریم همانطور که ماخواهان تعامل بااصولگرایانیم انهاهم مسیر تعامل ودوستی را پیش بگیرند نه مسیر مغابله ودشمنی را

 3. آوا گفت:

  حاکمیت در نظر دارد با اتصال

  خود به روحانی طیف جوان حامی روحانی که قدرت ایجاد تجمعات و پیگیری مطالبات را دارد از او دور کند و در مراحل بعد دولت را

  تحت فشارهای زیاد خود قرار دهد.

 4. حسین گفت:

  تهران پایتخت ایران است و پارک ملت معروفترین پارک در تهران؛ سری به توالت پارک بزنید و با دیگر کشورهای همسایه مثل ترکیه یا دبی مقایسه کنید آن وقت خواهید فهمید که وقتی یک شخص با تفکر چماقداری شهردار تهران شود استاندارد رفاه و امکانات شهری به کجا سقوط خواهد کرد.

  • asad گفت:

   من که نفهمیدم چرا می گن قالیباف مدیر اجرایی خوبی است!! پروژه های شهرداری را به کسانی داد که خودش می دونه چقدر بابت اش پول پرداخت کردند. پروژه های کلان هم که در اختیار سپاه است. این وسط بخش خصوصی بدبخت شده. پروژه مترو هم که اصلا ربطی به قالیباف نداره و آقای محسن هاشمی پای کار بوده. قالیباف فقط نون شهادت برادرش رو می خوره. لعنت بهش!

 5. asad گفت:

  سید! 8 سال در جهنم سپری کردیم چهار سال برزخ هم روش. ما قدم به قدم با شما گام برمی داریم و مطمئنیم که از حق الناس نمی گذری. همه جوره قبولت داریم.

 6. محسن گفت:

  معتقدم مرم بایستی حرکت دولت را در جهت خواسته های خود در پایان ها 4ماه در اماکنی مثل پارکها بیان کنند و فقط از انجام شده ها ویا در خال انجامها برای مردم اطلاع رسانی کنند و هیچگاه از آنها چشم نپوشند اینکار توسط گروهی بنام پیگیری مطالبات مردم از رئیس جمهوری انجام گیرد واز اقتصاددانان وصاحب نظران کمک گرفته شود اولویت مطالبات بنظر من 1-آزادی رسانه ها وامنیت اجتماعات 2-.بهبود وضعیت اقتصادی 3- برنامه های ایجاد اشتغال میباشد