سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پزشکی قانونی: ستار بهشتی در اثر شرایط خاص و فشارهای روحی فوت کرده است...

پزشکی قانونی: ستار بهشتی در اثر شرایط خاص و فشارهای روحی فوت کرده است

چکیده :ما هم روز اول همین نظر را دادیم که احتمال قوی وجود دارد که بر اثر شرایط خاص و فشارهای روحی ستار بهشتی فوت‌کرده است. در اینگونه پرونده‌ها معمولاً می‌گویند علت فوت نامشخص است اما چون بحث این پرونده خیلی حساس بود مدام آزمایشات و کمیسیون‌های مختلف تخصصی تشکیل شد و آنقدر متخصصان رشته‌های مختلف روی علائم آزمایشات بحث کردند تا توانستند جواب نهایی را ارائه دهند. ...


کلمه- گروه اجتماعی: با گذشت ماه ها از کشته شدن ستار بهشتی وبلاگنویس در زندان، شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی بر این احتمال تاکید دارد که ستار بهشتی در اثر شرایط خاص و فشارهای روحی فوت کرده است.

ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویس اهل رباط‌کریم بود که به دلیل انتشار مطالب انتقادی علیه حکومت توسط پلیس فتا دستگیر شد. وی نهم آبان ۱۳۹۱ دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل گردید، لیکن چهار روز بعد در حالی که به بازداشتگاه پلیس منتقل شده بود، در آنجا درگذشت.
خانواده ستار، هنگام دفن جسد وی آثار کبودی را در بخش هایی از بدن او مشاهده کرده بودند.

اکنون پس از گذشت ماه ها از آن واقعه، هنوز به پرونده قتل این فعال وبلاگ نویس رسیدگی نشده است.

به گزارش کلمه از گفت و گوی تفصیلی رییس سازمان پزشکی قانونی با فارس، وی با اشاره به پیچیده بودن پرونده ستار بهشتی گفته است: پرونده ستار بهشتی یکی از پرونده‌های بسیار پیچیده و مشکل بود که علت فوت در وهله اول آنقدر واضح نبود که قابل تشخیص باشد، در اینگونه پرونده‌ها معمولاً می‌گویند علت فوت نامشخص است اما چون بحث این پرونده خیلی حساس بود مدام آزمایشات و کمیسیون‌های مختلف تخصصی تشکیل شد و آنقدر متخصصان رشته‌های مختلف روی علائم آزمایشات بحث کردند تا توانستند جواب نهایی را ارائه دهند.

وی در ادامه تصریح کرده است که ما هم روز اول همین نظر را دادیم که احتمال قوی وجود دارد که بر اثر شرایط خاص و فشارهای روحی ستار بهشتی فوت‌کرده است اما نباید فراموش کرد که ما اصلاً در کار کارشناسان دخالت نمی‌کنیم و فقط نظریات را بیان می‌کنیم.

محسنی اژه ای در اولین اظهار نظر خود وجود ضربه و کبودی بر بدن ستار بهشتی را تایید کرد و پس از آن بود که خبر از مرگ ستار بهشتی در اثر ایست قلبی داده شد.

تاکنون نیز از سوی پزشکی قانونی اظهارات چندگانه ای در خصوص مرگ ستار بهشتی در زندان شده است. اما مجموعه گزارش ها حاکی از آن است که این زندانی سیاسی در بازجویی ها توسط بازجویان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته، به طوری که این شکنجه‌ها باعث از کار افتادن کلیه و مرگ او در روز شنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۱ در بازداشتگاه پلیس فتا شده است.

بعد از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری، گیتی پور فاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی در نامه ای خطاب به رئیس جمهور منتخب ملت با ابراز نگرانی از روند طولانی رسیدگی به این پرونده از سوی مسئولان نوشت: “هفت ماه ازمراجعه خانواده او به من وهشت ماه هم از تشکیل پرونده قتل این جوان ۳۲ ساله که در۱۶ آبانماه ۱۳۹۱می گذرد لیکن تاکنون ازبازپرسی به دادگاه برای ارسال نگشته است.”

گیتی پور فاضل در خصوص رسیدگی به پرونده این قربانی شکنجه می افزاید: “پرونده پیچیده نیست، پلیس فتا که کارش پرسه زدن درفضای سایبری وچک کردن سایتها و وبلاگهاست با نوشته های این جوان که مربوط به گرانی وتورم روزافزون،ویرانی اقتصادی کشور و تنگدستی مردم که همچنان ادامه دارد، برخوردکرده شناسایی می شود سپس چهارنفر ازماموران پلیس فتا به خانه او یورش برده ودرنهم آبان ماه سال گذشته بنا به گفته خانواده اش بدون نشان دادن حکم جلب دستگیرش می کنند وپس ازبازجویی های نخستین به زندان اوین تحویل می دهند. کسانی که در زندان با وی همبند بوده اند شهادت داده اند که بدن وی پرازکبودی وازنظر روحی دروضع نامناسبی بوده است ، دوباره پلیس فتا ستار را ازمحوطه اوین بیرون برده و در جایی نامعلوم هنگام بازجویی جانش ازدست می رود.”


7 پاسخ به “پزشکی قانونی: ستار بهشتی در اثر شرایط خاص و فشارهای روحی فوت کرده است”

 1. ناشناس آشنا گفت:

  ستار آزاده!

  با خنده ،ضربه‌های فرود آمده بر پیکرش را پاسخ میدهد!

  با انگشتان شکسته آخرین کلماتش را بر کاغذ ابدی می‌نگارد!

  با صدای “خفه” فریاد بر میکشد ،که برده نمیخواهد باشد!

  در تاریکی و خلوت ،تنها در سکوت به خاک سپرده میشود!

  خون ستار میجوشد!

  و از گرمیش, خونهای منجمد شده روان میشوند!

 2. زهرا گفت:

  یا حجة بن الحسن

  ریشه ی ظلم رو بکن

 3. مهدي گفت:

  ستار بهشتي شهيد مظلوم ملت ايران است. قاتلانش را به دست قانون خواهيم سپرد و راه ستار را ادامه خواهيم داد.

 4. سیروس گفت:

  پس آن مامورقاتلی که درکمال صحت وسلامتی درحضورهمگان سعی کرده بود با گریه وزاری ازمادروخواهرستاردرخواست گذشت کرده بود نیزتحت فشارروحی اعتراف کرده بود؟ این خزعبلات را برای خودتان بگویید که احمق وکودن هستید وبفکرروزی باشید که مردم همین کارراباشما درخیابانهای تهران خواهند کرد

 5. مسعود گفت:

  احتمالا تا چند وقت دیگه ادعا میکنند که تو بازداشتگاه با موتور تصادف کرده و موتوری هم متواری شده!!

 6. bikhiyal گفت:

  مرگ بر دیکتاتور

 7. atenna گفت:

  خداوندا ریشه این ظلم نابرابری حقه کشی بیکسی رو از دامن ایران بر در