سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نمودار آمار تفکیکی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری...

نمودار آمار تفکیکی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری

چکیده : اعدادی که در دریافت درک مفهومی از ترکیب آرا و اقبال مردم به هر نامزد کمکی نمی‌کرد. از سوی دیگر سایت و پرتال استانداری‌ها نیز هرکدام، از اعداد بزرگی بین 60 تا 80درصد از مشارکت مردم در انتخابات سخن گفته‌اند....


عصر چهارشنبه نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری به تفکیک استان‌ها روی سایت وزارت کشور قرار گرفت؛ جدولی عریض و طویل با اعداد و ارقام ریز از بخش استان‌ها و شهرستان‌ها به تفکیک هر نامزد.

به نوشته شرق، اعدادی که در دریافت درک مفهومی از ترکیب آرا و اقبال مردم به هر نامزد کمکی نمی‌کرد. از سوی دیگر سایت و پرتال استانداری‌ها نیز هرکدام، از اعداد بزرگی بین 60 تا 80 درصد از مشارکت مردم در انتخابات سخن گفته‌اند.

اما اغلب استان‌ها عدد دقیق میزان رای یا درصد رای کاندیداها را اعلام نکرده‌اند. بدیهی است که هرچه استان‌ها کم‌برخوردارتر، این عدم وجود آمار صحیح نیز بیشتر خود را نشان می‌دهد. برای تحلیل مجموع آرای یک انتخابات میزان مشارکت، تعداد آرای به صندوق ریخته‌شده و مجموع آرای هر کاندیدا در یک استان و درصد رای آنها، مهم و قابل‌توجه است که تقریبا در 70درصد استان‌ها یا موجود نبود یا جایی از آمار می‌لنگید.

در این شرایط برای دستیابی به یک شمای کلی از میزان آرا، مجبور به جمع‌کردن تک‌ تک آماری شدیم که به تفکیک استان‌ها ارایه شده بود. کاری که وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور و استانداری‌ها از انجام آن دریغ کرده بودند. به‌هرروی، نتیجه جمع‌بندی‌ها اطلاعات جالبی از درصد آرای کاندیداها در استان‌های مختلف به دست داد که در نمودارهای زیر می‌بینید.


5 پاسخ به “نمودار آمار تفکیکی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری”

 1. Ali Manly گفت:

  این آرا نشانه برتری تعداد مخالفین داخل کشور و اعلام مجدد نارضایتی بر رویه های حکومت خامنه ای بود. «فعتبر یا اولوابصار»
  با احترام

 2. آریا گفت:

  حکومت باید بفهمد که حدود پانزده میلیون نفر رای ندادند و حتی کسانی هم که به روحانی رای دادند باز با حکومت مشگل دارند پس اینها را نباید به عنوان رای به رهبری نسبت داد و این نشان از یک اکثریت مطلق مخالف با حکومت است.آنها که در پشت پرده ها ایستاده و به خیال خود بازی را در دست دارند نیز باید بدانند که اکثریت با کیست و دست از خودکامگی بردارند.

 3. طیبا گفت:

  کار قشنگی کردین ممنون

 4. اصلاح طلب گفت:

  پس آراء خارج از کشور کجاست؟!ا

  • ناشناس آشنا گفت:

   کاری بسیار جالبی‌ انجام داده اید.

   فقط نمایش شرکت مردم در کلّ کشور طبق این آمار هم لازم است.