سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » استقبال تاج زاده از نظریه جدید مصباح یزدی/ نمی توان به زور همه را به سعادت رساند...

استقبال تاج زاده از نظریه جدید مصباح یزدی/ نمی توان به زور همه را به سعادت رساند

چکیده : جناب عالی سرّعالم را در این یافته اید که خداوند اراده کرده است که انسان ها را نباید، و به نظر من نمی توان، به زور به سعادت رساند و شرط انتخاب را وجود گروه های متضاد در جامعه خوانده اید، موجب امتنان است چنانچه مبانی و لوازم این نظریه را تدوین نموده به آگاهی عموم برسانید تا برای شما باقیات و صالحات باشد....


سید مصطفی تاجزاده در نامه ای به محمد تقی مصباح یزدی از اظهارات اخیر وی در خصوص لزوم وجود گروههای متضاد در جامعه ابراز خشنودی کرد.

به گزارش نوروز، این زندانی سیاسی ضمن استقبال از مطالبی که مصباح یزدی در سخنرانی خود به مناسبت جشن بعثت مطرح نموده، خواستار تبیین مبانی و لوازم این نظریه شده است.

محمدتقی مصباح یزدی عصر پنج شنبه گذشته در مراسم عمامه گذاری طلاب مدرسه علمیه امام و جشن بعثت نبی اکرم در این مدرسه علمیه گفته بود: پس از هشتاد سال به این رسیدم که سر مسأله این است که اصلا این عالم برای این آفریده نشده که همه به زور به سعادت برسند و اصلاح بشوند.وی با اشاره به این‌که جای موجودی خالی بود که با اراده خودش راه صحیح را انتخاب کند، وجود گروه‌های متضاد در جامعه را لازمه فراهم شدن زمینه انتخاب خوانده بود.

من کامل این نامه در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور آیت الله مصباح یزدی

خلاصه سخنرانی جناب عالی را در جشن بعثت امسال در قم چندبار خواندم و از تصریح شما بر این که : «پس از هشتادسال به این نتیجه رسیده ام که سرّ مسأله این است که اصلا عالم آفریده نشده که همه به زور به سعادت برسند و اصلاح شوند.» لذت بردم.

هم چنین از این که فرموده بودید: «در جامعه باید گروه های متضاد باشند تا زمینه انتخاب فراهم شود… اصل بر این است که زمینه انتخاب برای انسان فراهم شود.» بسیار خشنود شدم. به اعتقاد من هنگامی که دانش، حقیقت جویی و شجاعت با واقع گرایی و تکیه بر تجربه بشری پیوند می خورد، اندیشه رهایی بخش رخ می نماید. مگر تاریخ نشان نداده است که آن چه اسلام به خصوص به ایران هدیه کرد، توحید و نفی ثنویت در نظر و مقابله با جامعه طبقاتی و بسته موبدی در عمل بود؟ چنین فضایی استعداد ایرانیان را شکفت به گونه ای که بیشترین نقش را در خلق فرهنگ و تمدن زرین اسلامی ایفا کردند.

اکنون که جناب عالی سرّعالم را در این یافته اید که خداوند اراده کرده است که انسان ها را نباید، و به نظر من نمی توان، به زور به سعادت رساند و شرط انتخاب را وجود گروه های متضاد در جامعه خوانده اید، موجب امتنان است چنانچه مبانی و لوازم این نظریه را تدوین نموده به آگاهی عموم برسانید تا برای شما باقیات و صالحات باشد. انشاء الله.

ایام عزت مستدام

سید مصطفی تاجزاده

اوین


6 پاسخ به “استقبال تاج زاده از نظریه جدید مصباح یزدی/ نمی توان به زور همه را به سعادت رساند”

 1. علی گفت:

  جالبه یعنی مصباح هم!؟

 2. ساسان گفت:

  یک نکته عجیب اینه که این آقای مصباح چند وقت پیش به کار آقای خامنه ای ایراد گرفته بود و می گفت ولی فقیه باید کاندیدای اصلح را معرفی می کرد. الان دیگه داره به کار خدا ایراد می گیره و گفته :جای موجودی خالی بود که با اراده خودش راه صحیح را انتخاب کند، آقای تاجزاده البته هنرمندانه نکته خوبی از این اظهارات استخراج کرده و به ایشون نامه نوشته. به امید آزادی آقای تاجزاده و همه عزیزانمون

 3. فتنه سبز زنده گفت:

  جناب مصباح برای اینکه بالاخره به این نتیجه برسه که

  نمی توان به زور همه را به سعادت رساند

  تا بحال زندگی چند میلون نفر را به جهنم تبدیل کرده ؟ ؟ ؟

 4. قیامت گفت:

  این چه عالمی است!!! که تازه بعد از هشتاد سال ادعا میکنه متوجه فرمایش خالق عالم شده!!!؟ آیا نباید این قشر را دقیق تر رصد کرد!؟ زیرا فوق العاده تهی از علم ، بیسواد ، نابخرد، قرآن گریزو حقه بازند

 5. علی گفت:

  آیا امید میرو که روزی آقای مصباح هم ازآن جمود فکر خارج شده وبه عقل وعقلایی مرجعه کند ؟