سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » علی مطهری: اصولگرایان برداشت خود از اصل ولایت فقیه را اصلاح کنند...

علی مطهری: اصولگرایان برداشت خود از اصل ولایت فقیه را اصلاح کنند

چکیده :به‌هرحال اصولگرایان باید از این انتخابات عبرت بگیرند و تغییر روش بدهند، اولا به حقوق ملت مانند حقوق نظام اهمیت بدهند، مثلا مسئله آزادی بیان و مسئله حقوق شهروندی را جدی بگیرند و ثانیا برداشت خود از اصل ولایت‌فقیه را اصلاح کنند و به این نقطه برسند که التزام به ولایت‌فقیه منافاتی با ابتکار عمل و ایجاد تغییر در جامعه و توجه به نیازهای واقعی مردم ندارد، تصور نکنند که برای هر اقدام اصلاحی اول باید به دنبال کشف منویات قلبی ولی‌فقیه باشند. ...


علی مطهری می گوید:اصولگرایان باید از این انتخابات عبرت بگیرند و تغییر روش بدهند، اولا همه‌چیز را فدای آنچه راه حفظ نظام می‌خوانند نکنند و ثانیا برداشت خود از اصل ولایت‌فقیه را اصلاح کنند و به این نقطه برسند که التزام به ولایت‌فقیه منافاتی با ابتکار عمل و ایجاد تغییر در جامعه و توجه به نیازهای واقعی مردم ندارد. علی مطهری درباره علل عدم پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: آقای روحانی یک اصولگرای اصلاح‌طلب است و یک اصلاح‌طلب صرف نیست، ولی از آن نظر که عمده حامیان آقای روحانی اصلاح‌طلبان بودند، پیروزی ایشان مساوی با شکست اصولگرایان تلقی می‌شود.

وی افزود: علت عدم توفیق اصولگرایان چند چیز است؛ یکی این‌که آن‌ها رهبری واحدی ندارند و هر فرد و گروهی برای خود تصمیم می‌گیرد، برخلاف اصلاح‌طلبان که آقای عارف نظر آقای خاتمی را تمکین کرد و کنار رفت، دوم این‌که اصولگرایان فکر می‌کردند که شورای نگهبان رقبای اصلاح‌طلب آن‌ها را حذف می‌کند و رقابت میان اصولگرایان خواهد بود بنابراین برنامه‌ریزی برای رقابت با نامزد واحد اصلاح‌طلب نکرده بودند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: دلیل سوم این است که آن‌ها خود را فدای هم گروه خود یعنی آقای احمدی‌نژاد کردند، به عبارت دیگر تعصب گروهی و برداشت غلط آن‌ها از اصل ولایت‌فقیه باعث شد که آن‌ها هشت سال حمایت کور از آقای احمدی‌نژاد کنند و در مقابل تخلفات و قانون شکنی‌های او سکوت کنند تا جامعه به این نقطه برسد، تنها در این ماه‌های آخر است که می‌بینیم بسیاری از آن‌ها و از جمله بعضی نامزدهای اصولگرای ریاست‌جمهوری زبان به انتقاد گشودند در حالی که زمانی که باید انتقاد می‌کردند سکوت کرده بودند و حتی در مقابل منتقدان می‌ایستادند.

به گزارش مهر، وی دلیل چهارم را عدم توفیق اصولگرایان در اهمیت کافی قائل نشدن برای حقوق مردم دانست و گفت: بعضی اصولگرایان فکر می‌کنند برای آنچه آن‌ها آن را راه حفظ نظام می‌خوانند می‌توان بسیاری از حقوق مردم را نادیده گرفت، شما دیدید زمانی که من سوال از وزیر کشور درباره علت مرگ ستار بهشتی در صحن مجلس را مطرح کردم بعضی از آن‌ها ناراحت شدند و یکی از آن‌ها گفت بالاخره کسی که علیه نظام مطلب نوشته باید مجازات می‌شد، بنابراین نبض جامعه و میزان رضایت و عدم رضایت مردم در دست آن‌ها نیست.

مطهری گفت: به عبارت دیگر، این عده بسیار انتزاعی و ذهنی می‌اندیشند و کاری به واقعیات جامعه ندارند، آن‌ها بعضی مفروضات و اصول موضوعه غلط دارند مثل همین که آن‌ها برای راه حفظ نظام می‌خوانند هر کاری می‌توان کرد، غافل از این‌که از پایه‌های حفظ نظام اعتماد مردم به نظام است، بنابراین گاهی غافلگیر می‌شوند، مثل امروز که با انتخاب آقای روحانی توسط مردم تازه از خواب بیدار شده‌اند که در جامعه چه خبر است. نماینده تهران ادامه داد: دلیل پنجم این است که بعضی از اصولگرایان سیاست حذف رقیب خصوصا شخصیت‌های بزرگ انقلاب را در پیش گرفتند، آن‌ها می‌خواستند آقای هاشمی را مثل آیت‌الله منتظری حذف کنند، یا آقای خاتمی را از قطار انقلاب پیاده کنند و بگویند فقط ما انقلابیون راستین هستیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: دلیل ششم عدم توفیق اصولگرایان در انتخابات اخیر این است که اکثر آن‌ها به دلیل برداشت غلط از اصل ولایت‌فقیه قادر به ایجاد تغییر در جامعه نیستند و فاقد قوه ابداع و ابتکار در فضای سیاسی جامعه هستند، همان‌طور که در سال 88 باوجود آن‌که اکثر آن‌ها ادامه مدیریت آقای احمدی‌نژاد را به صلاح نمی‌دانستند ولی مثل موجوداتی که دست‌وپای آن‌ها بسته است فقط نظاره‌گر بودند و نتوانستند ابتکار عمل را با معرفی یک نامزد جدید در دست بگیرند.

وی افزود: به‌هرحال اصولگرایان باید از این انتخابات عبرت بگیرند و تغییر روش بدهند، اولا به حقوق ملت مانند حقوق نظام اهمیت بدهند، مثلا مسئله آزادی بیان و مسئله حقوق شهروندی را جدی بگیرند و ثانیا برداشت خود از اصل ولایت‌فقیه را اصلاح کنند و به این نقطه برسند که التزام به ولایت‌فقیه منافاتی با ابتکار عمل و ایجاد تغییر در جامعه و توجه به نیازهای واقعی مردم ندارد، تصور نکنند که برای هر اقدام اصلاحی اول باید به دنبال کشف منویات قلبی ولی‌فقیه باشند.


9 پاسخ به “علی مطهری: اصولگرایان برداشت خود از اصل ولایت فقیه را اصلاح کنند”

 1. خلاصه چند پاراگراف از یاداشتی از الشرقالاوسط دیروز
  گروهی از مرجع سنی مصربا محمد مرسی دیدار و نگرانی خود را راجع به وضع سوریه، کمک نظامی ایران و حزب
  الله به رژیم اسد و شایعه حمل سلاح با کشتی از ایران به سوریه از طریق آبراه سوئزو اینکه مرسی که خود را رهرو اسلام میداند نیاید به سرنوشت 20 میلیون سُنی مذهب درایران بی تفاوت باشد و.. ، ابراز داشتند. دو روز پس از این ملاقات مصر تمام
  روابط خود را با سوریه قطع کرد. مرسی ترساین رهبران مذهبی را از ترویج تشیع توسط ایران در مصر بی پایه دانست و گفت
  نمایندگی(شارژ دی افیرزپ) غیر رسمی، ایران در مصر کاملاً زیر کنترول است.

  Sources who
  asked not to be identified told Asharq Al-Awsat that the meeting with the
  president lasted for 90 minutes, and that the president only listened to nine
  members of the delegation. The sources added that Qaradawi told Mursi it was
  important for Egypt to stand with the Syrian people. He called on him to sever
  diplomatic relations with Damascus, and to provide more assistance to the
  revolution.

  Other
  members of the delegation talked to Mursi about Iran’s role in Syria and the
  dangers the Iranian agenda posed to the region. They also asked Mursi to ban
  Iranian ships from sailing through the Suez Canal because “they carried arms to
  the Syrian regime.” Mursi, however, said reports about arms going through the
  Suez to Syria were incorrect.

  The sources
  said that when Sabah Al-Mousawi, an Iranian Sunni, told Mursi that “a president
  who has Islamic leanings cannot ignore 20 million Sunnis living in Iran,” Mursi
  described Iranian policies in the region as “malicious.”

  The
  president allayed fears expressed by some members of the delegation about
  Iranian plans to spread Shi’ism in Egypt. He said this was unfounded, and that
  if the Iranian chargé d’affaires had such plans, he was under control. He added
  that “everything that is said on the subject is nothing more than
  scaremongering.”

 2. ali manly گفت:

  سلام آقای مطهری٬

  توجه شما به تبیین وبرداشت مجدد از اصل مغلوت ولایت فقیه بسیار ستودنی است.اما برداشت ولایت مطلق از سوی خود خامنه ای
  مرتب تایید شده است. من دیدگاه محبت آمیز شما با توجه به صلاحدیدهایی برای نظام میفهمم ولی متاسفانه شما توجه داشته که خامنه ای حتا تلاش دارد تشیع خانوادگی / قبیله ای ایجاد کندوبگوید از ان خداست.حتا اگر بتواند اعلام کند که سید محمد خامنه ا ی ایدیولگ جدیدجمهوری اسلامی و بجای پدر شما بگذارد خواهد کرد.چرا عملکردهاآاقای خامنه ای با افکار پدر شما همخوان نیست.

  ُٓسخن شما ان است که: اصولگرایان باید از این انتخابات عبرت بگیرند و تغییر روش بدهند، اولا به حقوق ملت مانند حقوق نظام اهمیت بدهند!
  شما در تفسیر خود حقوق ملت را جدای از نظام تلقی میکنید:درحالی که حقوق ملت عین نظام است. هنوز در دیدگاه محترم شمانظام یک پدیده ما ورایی از حقوق مردم است و یک ثبات یا طرح از پیش تعیین شده است درحالیکه چنین نیست. نظام ناشی از مردم و حقوق اوست چنانکه تعیین هر رهبری از حقوق ملت در نظام کشور است. در حال حاضر و حتی به دنباله حمایت شما از منتظری٬ به یاد بیاورید که منتظری میگفت ولایت باید به رای مردم و دوره ای باشد. کجا در مورد خامنه ای چنین شده است.محصول چنین بی توجهی طی ۲۴ سال اخیر عبارت بوده است از کشتا ر مخالفین٬ در بند کردن آنها٬خانه نشین کردن و ترک کشور. این را توجه کنید که بدنه جامعه هر روز از ان تلقی دین سیاست زده بیشتر دوری میکند و علاقه مند به اصول اخلاقی است که در خارج از تفکر ات ایدیولوژیک وجود دارد.
  این که اصول گرایان مستعد به ابتکارنیستند بواسطه وابستگی آنان به خط و خطوط ولایی است که خودش این توان را نشان نداده است٬ پس من و شمانمیتوانم انتظار داشته باشیم اصولگرایان بتوانند از خود ابداع داشته باشند.آنها این حق را ندارند جزآنکه از رهبری در همه زمانها پیروی کنند. مگر به جز این بود که ولایت مطلقه خود اعترف کرد که: احمدی نژاد به من نزدیکتر است٬ پس چرا شما خامنه ای را تطهیر میکنید. پس اصولگرا نمیتواند در مقابل خلافکاریهای تیم رهبری بجز سکوت کار دیگر بکند. و ممین ضد اخلاق است! اخلاق محدود به یک دین یا ملت نیست.
  با احترام علی.م

 3. ناظر گفت:

  ظاهرا همه به این نتیجه رسیده اند که حفظ حقوق مردم در تقابل با حفظ نظام است ولی کمتر بر زبان می آورند .

 4. زهرا گفت:

  چه انقلابی در شما رخ داده است که اینگونه شده اید ؟ اینگونه آزاد اندیش و اصلاح گرا . به نظرم به مسئله ی ولی فقیه از خوب منظری ورود کردید . آسیب پذیرترین بخش ولایت فقیه همانا نقطه ی برداشت مردم از آن است که دیکتاتوری و دیکتاتور پروری از همینجا شروع می شود .

  زنده باشی و پایدار .

  • سیدسبز گفت:

   درایشون انقلابی رخ داد
   اقای مطهری همیشه یک اصولگرای معتدل ونزدیک به اصلاحات بودند

 5. شقایق گفت:

  متشکرم آقای مطهری

 6. سیدسبز گفت:

  اقای مطهری بااینکه شما یک اصولگرا حساب میشوید ولی دیدبازی دارید
  این امرچیزی نیست که به تازگی معلوم شده باشد وشماهمیشه یکی ازامیدهای مادرمسایل سیاسی بودید

 7. حسین گفت:

  خوشحالم ازاینکه خون بزرگمردی چون شهیدمطهری که خود ذوب شده درفرهنگ والای اسلام واقعی ومکتب عقلانی اهل بیت است دررگهای شما جریان یافته وامروزه از معدود اصولگرایانی هستیدکه آزادانه واقعیات موجود در جامعه را فریاد میدهید همچنان که در سخنان گهر بار امیر مومنان آمده که ولا تستوحشو فی طریق الهدی لقلـه اهله

 8. بهروز گفت:

  اصولگرایان برداشت خود از اصل ولایت فقیه را اصلاح کنند”
  خود ولایت فقیه را هم باید اصلاح کرد