سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دیدار خاتمی، سیدحسن خمینی و موسوی بجنوردی با محمدرضا عارف...
» تماس روحانی با عارف

دیدار خاتمی، سیدحسن خمینی و موسوی بجنوردی با محمدرضا عارف

چکیده :آن زمان که کوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری فروکش کرد، سیاسیون و شخصیت‌های تراز اول اصلاح‌طلب یک‌به‌یک مسیر خیابان یوسف‌آباد و قیطره تهران را انتخاب کردند تا با مرد محبوب این روزهای ایران، یعنی محمدرضا عارف، دیدار کنند. یک عده هم از قم رهسپار تهران شدند تا به نمایندگی از علمای بلاد پیغام آن‌ها را به عارف برسانند....


آن زمان که کوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری فروکش کرد، سیاسیون و شخصیت‌های تراز اول اصلاح‌طلب یک‌به‌یک مسیر خیابان یوسف‌آباد و قیطره تهران را انتخاب کردند تا با مرد محبوب این روزهای ایران، یعنی محمدرضا عارف، دیدار کنند. یک عده هم از قم رهسپار تهران شدند تا به نمایندگی از علمای بلاد پیغام آن‌ها را به عارف برسانند.

«خودتان را شهید کردید برای احیای اصلاحات» سخنی بود که از زبان یکی از اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به عارف گفته شد. تشکیل حزبی فراگیر مهم‌ترین خواسته گروه‌های مختلف سیاسی از معاون اول دولت اصلاحات بود.

آن‌ها بر این باورند که پتانسیل شکل‌گرفته بعد از انصراف عارف حول‌محور وی فرصت مناسبی است که خلأ سیستماتیک جمهوری‌اسلامی ایران پر شود؛ امری که البته این روزها فکر عارف را به خود مشغول کرده که ادامه سیاست‌ورزی اش در چه سمت‌وسویی باشد.

انصراف محمدرضا عارف از انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان یکی از نامزدهایی که شانس پیروزی در این عرصه را داشت، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد بازتاب‌های مختلفی پیدا کرد. بعد از اعلام رسمی انصراف عارف تماس‌های تلفنی برای دیدار با وی صورت گرفت. همچنین بعضی از علمای قم از جمله آیت‌الله بیات زنجانی در تماس تلفنی با معاون اول دولت اصلاحات از وی به عنوان «نماد اخلاق» یاد کرد. او در این گفت‌وگوی تلفنی خطاب به عارف گفت: گفتمان شما در زمان تبلیغات و پایبنديتان به اصول اخلاقی و نیز رفتارتان در زمان انصراف، شما را به الگویی برای سیاسیون قرار داد و شایسته است همه نیروهای سیاسی این بزرگواری و بزرگ‌منشی را سرلوحه و الگوی خود قرار دهند. حسن روحانی نیز با تماس تلفنی با عارف با قدردانی از اقدام اخلاقی وی تاکید کرد: موجی که در کشور ایجاد شده است به‌دلیل حرکت ارزنده شما بوده و باید قدردان اقدام اخلاقی شما باشیم. همچنین سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی، موسوی‌بجنوردی، علی خاتمی و صادق خرازی با حضور در منزل عارف از اقدام اخیر وی به عنوان رفتاری ایثارگرانه یاد کردند که به گفته آن‌ها نمونه‌ای از سیاست‌ورزی اخلاق‌مدارانه است.

آیت‌الله موسوی‌بجنوردی انصراف عارف را خدمت به ایران دانست و گفت: اقدام شما یک کار شرافتمندانه بود. شما واقعا مردانگی کردید.

سید‌محمد خاتمی نیز با شرافتمندانه توصیف‌کردن اقدام معاون اول خود در دولت اصلاحات گفت: آقای عارف انسانی عالم، نجیب، وارسته و خوش‌فکر است و اقدام اخیرتان ظرفیت معنوی شما را آشکار کرد. آقای عارف واقعا عارف است و پیروز حقیقی انتخابات شخص محمدرضا عارف است.

جمعی از اعضای مجمع روحانیون مبارز از جمله سیدعبدالواحد موسوی‌لاری که پیشتر در پیامی از اقدام اخیر عارف تمجید کرده بود با حضور در دفتر وی با عارف دیدار کرد.

همچنین جمعی از اعضای مجمع محققان و مدرسین حوزه علمیه قم صبح روز پنجشنبه با عارف دیدار کردند. این عده با تمجید از اقدام اخلاقی معاون اول دولت اصلاحات خطاب به عارف گفتند: اقدام اخیر شما جان تازه‌ای به اصلاح‌طلبان داد و کناره‌گیريتان نشان از ایران‌دوستی شما دارد.

اعضای این تشکل روحانی اصلاح‌طلب بر این نکته تاکید کردند که انصراف عارف از انتخابات یک اقدام اخلاقی در حیات سیاسی جامعه بود که حتی مخالفان شما را به تحسین وا داشت. آن‌ها به عارف گفتند که کناره‌گیری مسئولانه و دور‌اندیشانه وی از عرصه انتخابات نشانگر پایبندی به اخلاق، عقلانیت و منافع ملی ایران است. جایگاه و عملکرد شما در تاریخ اصلاح‌طلبی ملت ایران همواره درخشان خواهد ماند.

محمد‌تقی فاضل‌میبدی یکی از اعضای مجمع محققان و مدرسین حوزه علمیه قم با یادآوری دوران حیات پدر عارف و مبارزات وی قبل از انقلاب گفت: شما در مناظره‌های انتخاباتی به تنهایی از اصلاح‌طلبی سخن گفتید و شجاعانه از دولت اصلاحات دفاع کردید. وی خطاب به عارف گفت: اکنون شما به همراه آقایان هاشمی و خاتمی محور اصلی جریان اصلاح‌طلب شده‌اید و باید از پتانسیل ایجاد‌شده به خوبی استفاده شود.

اعضای شورای هماهنگی اصلاحات هم با محمدرضا عارف دیدار کردند. حمید قزوینی، سخنگوی این شورا، در ابتدای جلسه، عارف را سیاستمداری اخلاق‌مدار نامید و با اشاره به حضور فرزند خردسالش به همراهش در این جلسه گفت: من امروز فرزندم را همراهم آوردم تا یک سیاستمدار اخلاق‌گرا را از نزدیک ببیند.

محسن رهامی از اعضای این شورا نیز با یادآوری نامزدی عارف گفت: در ابتدا شما بدون حمایت هیچ حزبی وارد عرصه انتخابات شدید و تک‌و‌تنها گفتمان اصلاح‌طلبی را زنده کردید. شما و مجموعه همراهتان پایبند به قواعد اخلاقی بودید. وی با اشاره به نبود قواعد حزبی در کشور گفت: سرمایه ایجاد‌شده حول‌محور شما فرصت ارزنده‌ای است که بتوان حزبی فراگیر تشکیل داد و امیدوارم با کمک شما این مهم عملی شود.

دیگر اعضای این شورا نیز انصراف عارف را الگو‌سازی برای سیاسیون دانستند و تاکید کردند اگر ایثاری که اکنون از سوی عارف انجام شد در انتخابات سال 84 صورت می‌گرفت وضعیت اصلاح‌طلبان این‌گونه نبود. آن‌ها به عارف یادآور شدند که حماسه سیاسی با اقدام اخیر وی صورت گرفت.

همچنین جمعی از نامزدهای جوان انتخابات شوراهای شهر تهران در دیدار با عارف با تقدیر و تشکر از اقدام فداکارانه وی تاکید کردند که عارف از سرمایه‌های جنبش دموکراسی‌خواهی ایران است و اقدام اخیر وی در تاریخ سیاسی ایران ماندگار خواهد شد.

محمدرضا عارف در این دیدارها با تشکر از ابراز محبت گروه‌های مختلف نسبت به وی تاکید کرد: باید مطالبات مردم را بپذیریم و فردی که در راس امور قرار می‌گیرد باید پیگیر مطالبات به حق مردم باشد.

وی با اظهار گلایه از وعده‌هایی که بعضی افراد در جریان انتخابات به مردم دادند تاکید کرد: نمی‌شود این همه به مردم دروغ گفت و وعده‌هایی که مطمئنا عملیاتی کردن آن‌ها با اما و اگرهایی زیادی روبه‌رو است داد. عارف با بیان این‌که حسادت‌بخشی از فرهنگ ایرانی شده است، گفت: حضورم در عرصه انتخابات برای من تکلیف بود و واقعا نگران آینده کشور بودم شرایط سالیان اخیر شکننده شده است به همین دلیل با مشورت دوستان و بعضی بزرگان پا به عرصه انتخابات گذاشتم و کناره‌گیری‌ام هم فقط به دلیل این بود که از ابتدا هم به جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا توصیه به اجماع داشتم و خودم برای این موضوع مهم و حیاتی پیش‌قدم شدم. او تشکیل حزبی فراگیر را در این مقطع زمانی مهم دانست و البته تاکید کرد نباید در تشکیل احزاب و جریانات سیاسی شخص محور بود.

گزارش از علیرضا خامسیان


14 پاسخ به “دیدار خاتمی، سیدحسن خمینی و موسوی بجنوردی با محمدرضا عارف”

 1. سبز ارغوانی گفت:

  عارف عزیز…استاد با اخلاق و با سواد ما… درس اخلاقی که تو در این جامعه سیاست زده بی اخلاق به ما آموختی، فرهنگی که تو با گفتمان اخلاقی صریح و شفاف و صمیمیت در جامعه گسترش دادی،پس از سالهای سال یاس و سرخوردگی،نوید روزهای خوش زندگی را برای ما به ارمغان اورد…پاینده باشی ای مرد

 2. شهر سبز گفت:

  خواست اصلي ما تلاش براي استقرار و تثبيت زيرساختهاي دموكراسي،‌ نظير احزاب فراگير و رسانه هاي آزاد و فعال است. تا در اولين قدم شاهد برگزاري انتخابات آزاد وسالم آتي مجلس باشيم و مجلسي مقتدر و ملي را تشكيل دهيم..

  خواست اوليه ما حمايت معنوي و مالي از خانواده جانباختگان و آسيب ديدگان اعتراضات مردمي سال 88 است. و نيز آزادي ميرحسين رهنورد كروبي و زندانيان سياسي ديگر. .

 3. آناهیتا گفت:

  این هم یک نوع ایثار است. امیدوارم اجرش رو از خدا بگیرید.

 4. شهر سبز گفت:

  كاش همين هفته اول، تيمي مامور ميشد كه از خانواده جانباختگان اعتراضات سال هشتاد و هشت ديداري كند و از آنها حتي المقدور حمايت مالي و معنوي به عمل آيد. بعضي از اين خانواده هاي بزرگوار سرپرست خود را از دست داده اند. ما به انها مديونيم.

 5. محمد گفت:

  واقعا دوست داشتم بهت رای بدم آقای دکتر عارف
  بخاطر این انصرافت دیگه رای ندادم

 6. سجادچه گفت:

  عارف در مناظرات وبرنامه ها،انتظارات را به خوبی براورده نکرد.ولی با اعتلاف باعث نجات کشورشد.اگر روحانی به اکبر ترکان قول نداده باشه معون اولش باااااااییییید عارف باشه

 7. Ahura گفت:

  دمت گرم عارف بامرام، شما گزینه خیل عظیمی از کردها بودین اما با این حماسه اخلاقی که آفریدین سبب عدم ریزش آرای اصلاحات شدین و این بود که آرای خویش رو در سبد دکتر حسن روحانی ریختیم و امیدوارم جناب دکتر روحانی نیز بتونه جواب این همه محبت شما و مردم رو بدن.

 8. hamid54 گفت:

  رحمت بر اون شیری که خوردی آقای عارف. مردم تا عمر دارن مدیون این گذشتت هستن. انشالله به کمک اصلاح طلبها و آقای روحانی عزیز کشور ور از دوباره بسازیم.

 9. بهداد گفت:

  رای های 4 سال پیشمان را به یاری عارف ها و روحانی ها و آگاهی مردم سرزمینم…پس گرفتیم…باشد تا صدای این شادمانی دل رهبر جنبش مان را نیز در حصر …شاد کند.

 10. علی گفت:

  حرف خوبی نزدی

  با این حرفی که زدی احمدی نژاد درونت را زنده کردی

  دوره ی این گونه سخن گفتن تمام شده است، عزیزم!

 11. محمد جعفر اسماعیلی گفت:

  عارف دوست داریم
  چون به حرف آقای خاتمی گوش دادی همین یه دنیا ارزش داره

 12. یک مسافر گفت:

  فکر کنم 8 سال پیش شما یکم دیر رفتی رای بدی ! چون اون زمانی که رهبر به احمدی نزاد پیام تبریک گفت شنبه بود نه عصر جمعه! در ضمن پشتیبانی رهبری از آقای هاشمی که خلی بیشتر بود زمانی که دوره دوم ریاست جمهوری ایشون تموم شده بود، چرا می گید سابقه نداشته

 13. هموطن شما از آلمان گفت:

  استعداد شگرف ایرانیان در بذله گویی.
  واقعا هنر نزد ایرانیان است و بس
  پاینده ایران و ایرانی
  بامید روزهایی که همۀ ملت بزرگ ایران از هر رنگ و تفکر دست در دست هم برای آبادانی کشور پهناورمان و آسایش هموطنانمهان با خوشی و مهربانی تلاش کنند
  انشااله

 14. بلوچ گفت:

  دکتر عاف عزیز

  همه بلوچستان برایت هورا فرستادن وبرایت دعای خیر داشتن
  دست مریزاد ای بزرگمرد اصلاحات

  زنده باد دکتر عارف

  زنده باد اصلاحات

  زنده باد بلوچستان

  و صدالبته زنده باد ایران وایرانی