سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی از نقش مستقیم وزیر اطلاعات در رد صلاحیت خود گفت...
» به دکتر روحانی رای می‌دهم

هاشمی رفسنجانی از نقش مستقیم وزیر اطلاعات در رد صلاحیت خود گفت

چکیده : وزیر اطلاعات برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آن‌ها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند. وی گفته بود که اگر همین حالا انتخابات برگزار شود، هاشمی با بیش از 70درصد آرا پیروز خواهد شد...


اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیداری با جوانان، حمایت خویش را از کاندیداتوری حسن روحانی ابراز کرد. وی همچنین به ارائه توضیحاتی پیرامون ردصلاحیت خود در انتخابات، رایزنی‌های پیش از آن و همچنین وضعیت فعلی کشور داد.

هاشمی‌رفسنجانی در این جلسه نیز، هم‌چون جلسه‌ای گه ماه گذشته با جوانان داشت، به صورت ایستاده اقدام به سخنرانی کرد.

وی با اشاره به تصمیمی که برای حضور در انتخابات گرفته بود، چنین پیرامون آن سخن گفت: “بنده واقعا تصمیمی برای حضور نداشتم ولی وقتی با تقاضا‌های جمع کثیری از جوانان و قشر‌های مختلف مردم و علما و مراجع مواجه شدم با یک کلمه‌ای که در جواب آنان اظهار داشتم که نمی‌گویم نمی‌آیم ولوله‌ای در محافل افراطیون ایجاد کرد و هجمه‌های خود علیه بنده را با توسل به هر شیوه‌ای تشدید کردند. در ‌‌نهایت به دلیل اینکه نمی‌خواستم مستبد به رای باشم تصمیم به حضور در انتخابات گرفتم. او در ادامه افزود من بسیار کم و در حالت تحیر کامل استخاره می کنم اما آن روز تصمیم گرفتم استخاره کنم و در کمال ناباوری برای خودم استخاره خوب آمد. البته استخاره جوری بود که معلوم بود کاری که می خواهم بکنم خوب است اما به نتیجه نمی رسد”.

به گزارش کلمه، هاشمی‌رفسنجانی همچنین به تماس خود با بیت رهبر جمهوری‌اسلامی اشاره کرد: “با توجه به اینکه به رهبری گفته بودم در انتخابات شرکت نمی کنم تصمیم گرفتم با ایشان صحبت کنم . همان شب با رهبری تماس گرفتم که موفق به صحبت نشدم و روز بعد از صبح چندین بار تماس گرفتم که هر بار به دلایلی صحبت مقدر نشد و در نهایت آخرین بار ساعت 5 بود که تماس گرفتم و با آقای حجازی صحبت کردم. باز هم نتیجه ایی حاصل نشد و در نهایت بعد از تماسی دیگر بار به آقای حجازی فقط گفتم که ایشان را از خواب بیدار نکنند و برایشان پیغام گذاشتم در نهایت برای ثبت نام راهی وزارت کشور شدم . و حتی آن قدر این رفتن با عجله بود که گروه چک سپاه نتوانست قبل از ما برسد و بدون هماهنگی و چک عازم وزارت کشور شدیم”.

وی درباره علت عدم احراز صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان نیز چنین سخن گفت: ” با توجه به شور و نشاطی که در سراسر کشور پس از اعلام حضورم در انتخابات ایجاد شد و از آنجایی که در مسیر تایید صلاحیت بنده نیز بهانه و مشکلی نبود، وزیر اطلاعات برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آن‌ها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند. وی گفته بود که اگر همین حالا انتخابات برگزار شود، هاشمی با بیش از 70درصد آرا پیروز خواهد شد و گفته بود که بنابراین ما 3 گزینه داریم: اول اینکه هاشمی بیاید و رئیس جمهور شود که اگر اینطور شود تمام رشته هایی که ما در این 7-8 سال رشتیم پنبه می کند. دوم اینکه هاشمی از صندوق بیرون نیاید که این کار هزینه خودش را دارد و ممکن است با واکنش مردم مسائل امنیتی پیش آید. سومی اینکه الان شما رد صلاحیت کنید و کار را تمام کنید. می توانید به ایشان بگویید انصراف دهد تا هزینه ها به عهده خود ایشان باشد. مردم می گویند این چه آمدنی بود که چند روز بعد انصراف داد؟! با اینکه می گویند فشارهایی بوده اما مسئولیت گردن خودشان می افتد. به من صبح سه شنبه گفتند انصراف بده تا رد صلاحیت پیش نیاید. من گفتم نه. الکی و از روی هوس که شرکت نکردم. مردم امید بسته اند. من می خواستم بیایم و توانایی این را داشتم که حماسه سیاسی که رهبری گفتند توسط من اتفاق بیافتد. فردا صبح دو تن از بزرگان نظام به مجمع آمدند تا بنده را به انصراف راضی کنند که هزینه رد صلاحیت کاهش پیدا کند بالاخره من اگر انصراف می دادم خودم هم باید در پیشگاه مردم پاسخگو می شدم بنده عرض کردم این چه کاری است مردم می گویند اگر می خواست استعفا بدهد چرا نامزد شد و نپذیرفتم”.

وی دلیل تشریح این مسایل را نیز چنین بیان کرد: “به رغم اطلاع کافی از موانع ایجاد شده و مباحث انجام شده در محافل مختلف علیه بنده بویژه در شورای نگهبان، هیچ وقت بخاطر مصالح نظام اسلامی نخواسته‌ام با اختلاف و دعوا‌های سیاسی وحدت جامعه مخدوش شود ولی برخی واقغیت‌ها باید در تاریخ ثبت شود”.

هاشمی‌رفسنجانی دلیل حضور خود در انتخابات را نیز چنین شرح داد: “تنها دلیلی که باعث حضور بنده شد و آن را نیز قبل از ثبت نام خدمت رهبری معظم انقلاب گفتم خلق حماسه سیاسی مورد نظر ایشان بود.
وی پیرامون انتخابات پیش‌رو و موضع خود درباره آن هم گفت: ” البته بنده به هیچ عنوان از این مسئله ناراحت نیستم.چندی قبل ما در مجمع جلسه ای تشکیل دادیم تا برای ساختن حماسه سیاسی که مد نظر رهبری بود همه گروه ها و جریان ها نامزد معرفی کنند.به آقای ناطق و روحانی پیشنهاد نامزدی دادیم که آقای ناطق گفتند من به هیچ عنوان قبول نخواهم کرد و اقای روحانی گفتند اگر شما از بنده حمایت کنید می پذیرم من همان جا به اقای روحانی گفتم که من پشت شما خواهم بود و الان هم همین را می گویم. بنابراین ما الان در همان نقطه ای هستیم که چندی پیش انتظارش را داشتیم”.

در ابتدای این جلسه، 6 تن از حاضران در جلسه، به نمایندگی از دیگران، سخنانی را مطرح کردند. یکی از مسوولان ستان دانشجویی میرحسین موسوی، نماینده‌ای از ستاد ملی جوانان اصلاح‌طلب، یک فعال دانشجویی، یک زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات سال 88 و یکی از جوانان اصول‌گرا از افرادی بودند که در این جلسه پیش از هاشمی‌رفسنجانی، صحبت‌های خود را مطرح کردند.

این جوانان، ضمن تشکر از حضور هاشمی‌رفسنجانی در عرصه انتخابات، نگرانی خود را از برخوردها و فضای امنیتی و جلوگیری از از فعالیت‌های قانونی جوانان ابراز کردند. همچنین یاد کردن سخنرانان از زندانیان سیاسی، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، با تشویق دیگر حضار مواجه شد.

آن‌ها خواستار این شدند که با “نخست وزیر امام” به صورت قانونی برخورد شود و حتی اگر وی مرتکب تخلفی هم شده، برخورد قانونی صورت گیرد و از ادامه حصر غیرقانونی وی، جلوگیری شود. سخنرانان تاکید کردند که علی‌رغم هزینه گزافی که جوانان تاکنون داده‌اند، هنوز معتقد به حرکت در چهارچوب نظام و انقلاب هستند.


6 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی از نقش مستقیم وزیر اطلاعات در رد صلاحیت خود گفت”

 1. علیرضا گفت:

  چارصد ساله که مقدرات این کشور با استخاره تعیین میشه!!!

 2. جلال گفت:

  چرا عارف دیر انصراف داد و چرا هاشمی دیر اعلام موضع کرد این دودلی بین موافقان اصلاحات باعث شد از ظرفیت حد اکثری تبلیغات
  استفاده نشه .من نتونستم به دلیل دیر اعلام شدن مواضع تبلیغلت برای روحانی کنم

 3. بهروز گفت:

  اما من دیگر گول این …. حکومت را نمی خورم آقایان آزموده را آزمودن خطاست هنوز نه به بار است و نه به دار بسیج اعلامیه می دهد که حضور در انتخابات مشت محکمی به دهان آنهایی است که می گفتند تقلب شده است
  بهترین کار در این زمانه تحریم انتصابات است

 4. hamid54 گفت:

  سلام
  البته ما هم امیدواریم اونجوری بشه. ولی قبل از هرچیزی امیدواریم رای این مردم خونده بشه و یه دفه آقای جلیلی از توی لپ لپ درنیاد.

 5. hamid54 گفت:

  خود آقای خامنه ای هم میدونه که مشارکت حداکثری که ایندفعه هم انشالله انجام میشه، رای به اصلاحات و آقای روحانیه، حتی اگه آقای روحانی هم از توی صندوق رای درنیاد، خود خامنه ای میدونه که حداقل 85درصد به اون رای دادن. مردم هم میفهمن که کسی بخاطر خواسته ی ایشون رای نمیده. همه بعنوان اعتراض به روحانی رای میدیم.

 6. daryosh گفت:

  زهی خیال باطل