سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » موضع انتخاباتی میرحسین و رهنورد در گفت و گو با زهرا موسوی...

موضع انتخاباتی میرحسین و رهنورد در گفت و گو با زهرا موسوی

چکیده :شرایط پدر مادر با نزدیک شدن به انتخابات سخت تر شده ارتباطات ما تنگ تر شده و روند درمان آنها تنها در دست پزشکان غیر قابل اعتماد انجام می شود. آنها نگرانند تا مبادا پدر روزنه ای پیدا کند و حرفی بزند که روند ها تغییر کند. ما دلیلی جز این نمی بینیم. در یک روال کلی پدر و مادرمان به ما توصیه ای نداشتند. یا حتی برای شرکت یا عدم شرکت های ما در انتخابات، نه نظر خودشان را توضیح می دادند و نه از ما انتظار توضیح داشتند. اما در حد همین یکی دو ملاقات محدود، گفتند ما در این شرایط امنیتی در متن جامعه قرار نداریم و بنابراین درباره انتخابات صحبت نخواهیم کرد. ...


کلمه- هانیه رضایی:

یک ملاقات برای دو دختر و دو ملاقات برای یکی از دختران میرحسین موسوی تنها سهم دختران میرحسین و رهنورد از دیدار پدر و مادرشان طی هفت ماه گذشته بوده است. آن ها حتی نتوانسته اند در این مدت تماس تلفنی با پدر و مادر خود داشته باشند. در حالی که حتی مجرمان خطرناک نیز از این حقوق ابتدایی در زندان ها برخوردارند.

این ها اخباری است که زهرا موسوی دختر نخست وزیر سال های دفاع مقدس کشورمان از وضعیت ارتباطی خود و خواهرانش می گوید.

دختر موسوی و رهنورد در گفت و با کلمه ضمن اعتراض از این محرومیت ها و فشارها، از وضعیت جسمی پدر و مادر خود ابراز نگرانی می کند: هنگامی که پدرم برای بار اول برای تست ورزش به این بیمارستان امنیتی برده شده بود ظاهرا در یک تبانی بین مامورها و پزشکان درحالی که حالش بد شده و تست هم مثبت بوده دستگاه را خاموش نکرده بودند و با توجه به این وضع پدرم امنیت جانی حس نکرده و قبول نکرده است که مجددا به آنجا برده شود و در نتیجه الان پرونده پزشکی او رها شده و پیگیری نمی شود.

وی همچنین درباره ی موضع انتخاباتی پدر و مادر خود نیز می گوید.

متن کامل گفت و گوی زهرا موسوی با کلمه را با هم می خوانیم:

آخرین خبر شما از آقای مهندس و خانم دکتر چیست و آیا از وضعیت ایشان خبری دارید؟

یکی ازخواهران اخیرا موفق شده است پدر و مادرمان را خیلی کوتاه ببیند. در واقع با دیدار اخیر طی 7 ماه گذشته عملا دو نفر از ما تنها یک ملاقات داشته و دیگری دو ملاقات. این وضعیت محرومیت ما از ملاقات هاست. تماس تلفنی هم نداریم و اجازه نمی دهند حتی به اندازه حقوق یک زندانی تماس تلفنی داشته باشیم و از این مساله هم محرومیم. کماکان درگیر فشارهای نهادهای امنیتی هستیم. طبعا در یک چنین وضعی هم هیجانات چنین دیدارهای ناگهانی هم فشارهای شدید روانی که بر ما و آنها وارد می شود و در حضور مامور و شنود و دستگاه و دوربین یک دیدار راحت و با آرامش ممکن نیست. در این فرصت های کوتاه ما همین که بگوییم خوبیم و زندگی چطور می گذرد و… زمان گذشته است. بنابراین از وضعیت آنها خبر دقیقی نداریم. منظورم این است که صحبت ساده و راحت نیست از هر نظر برای ما و آنها.

فکر می‌کنید زندان خانگی برای پدر و مادرتان چگونه می‌گذرد؟

پدر و مادر ما انسان هایی سیاسی اند. زندگی مشترکشان هم ترکیبی از یک زندگی عادی عاشقانه با فعالیت های جدی سیاسی است. این بر کسی پوشیده نیست که در کشورهایی با شرایط همانند کشور ما زندگی سیاسی چه تبعاتی می تواند داشته باشد. پس برای این تبعات از نظر روحی آماده بودند اگرچه حجم تباهی و بی انصافی خیلی خیلی بیش از تصور است. آنها از نظر روحی قوی و از نظر ایمانی در طول این سال های سخت، تلطیف و ربانی تر شده اند اما از نظر جسمی به طور جدی آسیب خورده اند این بزرگترین نگرانی ماست. ما درد دوری و بی خبری و روبرویی با دستگاه امنیتی پیچیده و بیرحم را تحمل کرده ایم ولی وضعیت سلامتی آنها نگران کننده است.

منظورتان چیست؟ چه مشکلی از نظر جسمی پیدا کرده اند؟

مادرم قندش بالا رفته و آرتروزش به شدت کتف و دست هایش را درگیر کرده است. منتها تا کنون در این مورد کاری نشده و او درد می کشد. پدرم هم اردیبهشت باید برای پرونده پزشکی و بررسی استنت قلبش به بیمارستان قلب و زیر نظر پزشکانی که مراحل قبل را انجام داده بودن می رفت که مامورها گفته اند به بیمارستان مورد نظر خودشان برده خواهد شد. پیش از این هنگامی که پدرم برای بار اول برای تست ورزش به این بیمارستان امنیتی برده شده بود ظاهرا در یک تبانی بین مامورها و پزشکان درحالی که حالش بد شده و تست هم مثبت بوده دستگاه را خاموش نکرده بودند و با توجه به این وضع پدرم امنیت جانی حس نکرده و قبول نکرده است که مجددا به آنجا برده شود و در نتیجه الان پرونده پزشکی او رها شده و پیگیری نمی شود. البته داروها طبق توصیه قبلی پزشک تهیه می شود و در اختیارشان گذاشته می شود. منتها علی رغم خواست مکرر ما و پدر مادر ما هنوز موفق به دیدن پرونده پزشکی آنها نشده ایم.

فکر می کنید شرایطی که برای شما و پدر و مادرتان ایجاد کرده اند ارتباطی با انتخابات و به طورکلی تر بحرانی که در جامعه فراگیر شده است دارد یا خیر؟

شرایط پدر مادر با نزدیک شدن به انتخابات سخت تر شده ارتباطات ما تنگ تر شده و روند درمان آنها تنها در دست پزشکان غیر قابل اعتماد انجام می شود. آنها نگرانند تا مبادا پدر روزنه ای پیدا کند و حرفی بزند که روند ها تغییر کند. ما دلیلی جز این نمی بینیم.

در هفته های اخیر شایعات زیادی از هر سو در مورد موضع انتخاباتی آقای موسوی گفته شده است. طی همین یکی دو ملاقات کوتاه آیا دریافتی یا نظری از پدر و مادر درباره‌ی انتخابات داشته اید؟

در یک روال کلی پدر و مادرمان به ما توصیه ای نداشتند. یا حتی برای شرکت یا عدم شرکت های ما در انتخابات، نه نظر خودشان را توضیح می دادند و نه از ما انتظار توضیح داشتند. اما در حد همین یکی دو ملاقات محدود، گفتند ما در این شرایط امنیتی در متن جامعه قرار نداریم و بنابراین درباره انتخابات صحبت نخواهیم کرد.

فکر می کنید آیا وضعیت به این شکل ادامه پیدا می کند یا تغییر خواهد کرد؟

ما امیدواریم و خود پدر مادر هم امیدوارند که وضعیت آنها و همه زندانی ها تغییر کند. تا ابد که این وضع نمی شود ادامه داشته باشد و این بحران زیر پوست هر تحرکی خواهد بود و قابل انکار نیست. اگرچه عده ای از ترس فضای امنیتی جرات نکنند نام آنها را ببرند و به جای اینکه اسمشان را ببرند آدرس بدهند. گرچه کسی جرات نکند به این زندان و رفتار غیر انسانی و قانونی اشاره کند. منتها من فکر می کنم وضع آنها نسبی است؛ یعنی با توجه به شرایط و تحولات کشور خواهد بود. در کشور ما هیچ وقت نمی شود پیش بینی دقیق داشت. انشا الله که با آزادی همه دلسوزان سیاسی دربند یک بحران بزرگ برطرف شده و راه برگشت آرامش به کشور بالاخره از نقطه ای باز شود.

خواست شما به عنوان خانواده آقای موسوی خانم رهنورد درباره وضعیت پدرتان چیست؟

در بحران های آغاز زندانی شدن پدر و مادر ما ابتدا خواستار ملاقات آنها بودیم. آنقدر بی خبری ها آزار دهنده بود و آنقدر دم در زندان اختر رفته و دست خالی برگشته بودیم و آنقدر توهین شنیده بودیم و این بحران برایمان سنگین بود که با همه صحنه های فجیعی که می دیدم بیشتر در شوک بودیم و ملجا و ماوای مان را جستجو می کردیم. اما الان می دانیم و مصریم که خواست اصلی و اولیه و مهم ما آزادی بی قید و شرط آنهاست. به آنها ظلم شده، برای خوبی و خیرخواهی دوستی و عشق به مردم و کشور زندانی شده اند، از حقوق اولیه انسانی خود محروم شده اند. از حقوق یک زندانی که به هرحال قوانین زندان با همه مشکلاتش شامل حالش می شود محروم مانده اند. در غیاب آنها و در حالی که دستشان ناجوانمردانه از دنیای بیرون کوتاه بوده مورد اتهام های دروغین مختلف قرار گرفته اند. ملی ترین، دلسوزترین و از خود گذشته ترین و مردم دوست ترین های این کشور را با اتهام های عجیب و نچسب و غیر قابل باور وابستگی به بیگانه و براندازی که خودشان هم می دانند راست نیست، به دست خشن ترین لایه های سپاه و سپس امنیتی سپرده اند. ما فرزند آنهاییم و مثل هر فرزند وفاداری ضمن اینکه به راهی که رفته اند باور داریم و درحالی که حق خود و پدر و مادرمان می دانیم ملاقات هایی عادی با آنها داشته باشیم از وضعیت بد آنها بطور خیلی جدی نگران و خواستار پایان سریع این وضع و جبران آنیم.

از مردم و دوستان و فعالان چه انتظاری دارید؟

پدر و مادر ما به حق مردم خیانت نکردند و به اعتماد و علاقه اشان پاسخی مهربانانه و اخلاقی دادند. ما مطمئنیم مردم هم تنهایشان نخواهند گذاشت و وفای به عهد آن ها را با حمایت آنها و توجه و حساسیت به وضعیت خطیر آنها پاسخ خواهند داد. همانطور هم که قطعا حضور ملموس و غیر ملموس آنها شیشه وجودشان را کنار سنگ های خشن نگه داشته است.


32 پاسخ به “موضع انتخاباتی میرحسین و رهنورد در گفت و گو با زهرا موسوی”

 1. میدا گفت:

  واقعا فقط می‌تونم ابراز شرمندگی کنم به خاطر فشارهایی که بر میرحسین عزیز و خانواده‌ی محترمش وارد میشه و ما به راحتی در خانه نشسته‌ایم.

 2. محمد گفت:

  موسوی عزیز. دوستت داریم و شرمنده ی تو هستیم.
  :(

 3. saara گفت:

  vagheAn motasef va sharmande……ba gardane hameye mardome iran hagh daran….

 4. دوست گفت:

  با سلام بر میرحسین عزیز و خانم رهنورد و خانواده
  گرامی شان .راهی که شما رفته اید و می روید راه حق است و مبارزه با ظلم و ستم یک
  حکومت ستمگر.من از شما آموختم که هیهات من الذله یعنی چی.حق گویان وراستگویان و
  پاکان مخصوصا که به زیور علم و دانش و فهم و کمالات آراسته باشند در قلب انسانها
  جای دارند خداوند عزتی والا به آنها می دهد.من 25 خرداد 88 در میان جمعیت میلیونی
  خیابان انقلاب بودم این خیل عظیم همان عزتی است که به شما بزرگان داده شده است و
  یقین بدانید از آنموقع تابحال بسیار بیشتر هم شده و می شود و خواهد شد.من بنوبه
  خودم در رفتن براه شما راسختر شده ام وهرگز شما را فراموش نمی کنم.چون در گفته ها و
  بیانیه ها و عملکرد میرحسین عزیز و خانم رهنورد به بزرگی و فهم عمیق و شخصیت
  ارزشمند آنها و برحق بودن آنها پی بردم.من همچنان که خواست شما هم بود لحظه ای از
  گسترش آگاهی و رسوا کردن ظالمان دست بر نداشته و نخواهم داشت و این را تا نابودی
  ظلم و ستم ادامه خواهم داد.

 5. صدرا گفت:

  شرم بر ما

 6. شهروند ایرانی گفت:

  از مهندس موسوی و همسر گرامیشان شرمنده ایم…ولی برای رفع حصر آن بزرگواران هر کاری از دستمان برآید را انجام خواهیم داد…اولش بنده انتخابات را تحریم کرده بودم ولی بعدا بخاطر حرف آقای روحانی در رابطه با آزادی آقایان موسوی و کروبی تصمیم به شرکت در انتخابات را گرفتم…اگر این بار هم به رای مردم ترتیب اثر ندهند دیگر تا آخر عمر به هیچکدام از حرفهای حکومتیان پشیزی ارزش نخواهم گذاشت….

 7. احسان گفت:

  میر حسین بعد از 20 سال دوری از سیاست دوباره به سیاست برگشت و گرفتار در تور جانوران افتاد…
  میر حسین تو سر رای مردم ایستادی…
  افسوس که اکثر دلسوزان کشور در بند شده اند و یا جرات کلمه حرف زدن ندارند…
  به امید آزادی…

 8. مطهره گفت:

  خواهر عزیزم ،دلهای ما با شما و پدر و مادعزیزتان است،برغم مدعیانی که منع عشق کنند.به وعده ی الهی باور داریم

 9. سعید گفت:

  چرا باید جور یک ملت به اصطلاح جوان را ایشان ببرند شرم بر این ملت و درود بر میر حسین ورهنورد و کروبی

 10. محمد مصدق گفت:

  درود خداوند بر میر حسین موسوی و زهرا رهنور،نمی دانم چه بگویم ولی کلمه عزیز به ما بگو جهت حمایت از این ملی گرایان عزیز چه باید کرد،ملت ما در این شرایط چه وظیفه ای بر دوش دارند و چه باید بکنند حق خود را ادا کرده باشند؟ خدایا ، ای خدای بزرگ مظلومان کمکشان کن

 11. امیر گفت:

  امشب مستند تبلیغاتی آقای ولایتی پخش شد، مستند جایی است که نمی شود فیلمی را عوض کرد تنها می توان بخشی ازآن را حذف کرد، امشب فیلم ها و عکس هایی که در آن امام وجود داشت بریده بریده پخش می شد زیرا در غیر این صورت مهندس میر حسین موسوی باید
  از تلویزیون پخش می گردید
  شاید این تلنگری باشد برای اصولگرایان که بدانند هر جا کاندید هایشان کنار امام بوده باشند حتما موسوی نیز بوده است

 12. مهدي ايراني گفت:

  جنبش سبز با حداكثر توان مطالبات خود را دنبال خواهد كرد. ما بر عهدي كه با ميرحسين و شهداي جنبش سبز بسته ايم خواهيم ايستاد. چه در انتخابات به نتيجه اجماع راي بدهيم،‌ چه شركت نكنيم. اهداف راه سبز اميد فراتر از ماحصل انتخابات پيش رو است..

 13. دوست گفت:

  درود فراوان بر مهندس موسوی و خانوم رهنورد و همه ی مبازان راه آزادی
  ما تا آخر می ایستیم در راه آزادی
  شعله های اعتراضمان هر روز فزونی یابد و روزی ظلم و استبداد را خواهد سوزاند
  به امید روزهایی روشن

 14. نسل سومی بیدار گفت:

  توجه توجه!!!!!
  سلام بر خواهران و برادران عزیزم. شمایی که فکرتون روشنه ، شماهایی که آرزوی یه زندگی خوب دارید، شمایی که به آینده تعلق دارید نه به گذشته، شمایی که باسوادترید و دنیای جدید رو بهتر می فهمید، امروز یک مسئولیت تاریخی به گردن ماست. هر کدام از ما با نفوذی که در فامیل و اطرافیانمون داریم میتونیم ده ها رای رو به نفع کشور تغیر بدیم. این یک واقعیته که متاسفانه خیلی از اطرافیان ما بدون تفکر و دقت (شاید بشه گفت از سر عادت رای میدن). ما نباید بذاریم پدر و مادرمون و خواهر و برادرمون و دایی و خاله و عمو و عمه …….. به این صورت(با ذهن شستشو شده با صدا وسیما) رای بدن. با استدلالمون و با علممون و با سوادمون می تونیم راضیشون کنیم که درست رای بدن. اگه این کارو بکنیم ده برابر صدا و سیما میتونیم تاثیر داشته باشیم. کار سختی نیست. بیایید به خاطر خودمون و آیندمون این کار رو بکنیم. بیایید نشون بدیم که نوبتی هم که باشه دیگه نوبت ماست. به امید فردا، فردایی که از آن ماست. این پیام را به دیگران برسانید و در سایت ها و وبلاگ و نظرها و دوستان و… منتشر کنید.
  رای ما نتیجه ی ائتلاف اصلاح طلبان.

 15. farid گفت:

  چقدر خوش باوری ؟! رای مردم چيه ؟!

 16. ایرانی گفت:

  در اول هر دعایم برای سلامتی این عزیزان و آزادی هر چه سریعرتشان از بند ظالمان دعا می کنم.
  امیدوارم با حضور مردم و رای بالای آقای روحانی حاکمیت نتواند هزینه تقلب مجدد را بپردازد و با داشتن رئیس جمهوری فهیم و توانا، هر چه زودتر زمینه رفع حصر این عزیزان فراهم شود، همانگونه که حصر آیت الله منتظری برداشته شد
  به امید ایرانی آباد و آزاد
  یا حسین میرحسین

 17. ایرانی گفت:

  دوستان عزیز همه قبول دارند که در خانه نشسته اند و کاری نمی کنند و همه نیز ابراز شرمندگی از میر عزیز و بانوی سبز دارند، دوستانی را هم می بینم که صحبت از شرط آزادی این عزیزان برای شرکت در انتخابات دارند.
  دوستان توجه داشته باشید، که عدم شرکت نیروهای تحول خواه در انتخابات آرزوی این نظام می باشد و تمام پالسها و پیامهای پیشاانتخاباتی برای تحریک آنها و بیرون آوردنشان از صف انتخابات است.
  دوستان عزیز، فکر می کنید برای نظامی که به ترفندهای مختلف برای میتینگهای سعید جلیلی جمعیت جور می کند و آن جمعیت نه چندان زیاد را با تکنیکهای ویژه و به مدد رسانه به رخ مردم می کشد، کاری دارد که مشارکت در انتخابات را پر شور توصیف کند؟
  همچنین حاکمیت با توجه به ترکیب این انتخابات با شوراها آن شور انتخاباتی لازم را توانسته نمایش دهد
  پس بیایید به جای بی عملی از همین تنها امکان فعلیمان استفاده کنیم و با شرکت در انتخابات و رای به کاندیدایی معقول، هزینه تقلب را همچون سال 88 برای حاکمیت بالا ببریم و حضور و فعال بودن خودمان را به خودکامگان نظام نمایش دهیم و توجهی به تبلیغات موجود که رای به کاندیداها رای به نظام و تایید سلامت انتخابات است نکنیم که همه اینها برای ایجاد مقاومت در من و شما و عدم شرکت در آن است

  به امید ایرانی آباد و آزاد
  یا حسین میرحسین

 18. obeydsankhozani گفت:

  درهمین شرایط تنگ و با تمام سخت گیری ها، او پیام خود را مرد مردانه یا مثل این شیرزنان ما زن زنانه به ما رسانده است که ” من در انتخابات شرکت نمی کنم شما خودتان…” بابا این یعنی چه ؟ یعنی اگر میتوانستم میگفتم شما هم مبادا آن جنایات را فراموش کنید و باز گول اینها را بخورید ها، مبادا مبادا باز بروید سر صندوق ها و باز روز از نو روزی ازنو. که اینها بیش از پیش پر رو شوند. اما با این حصرنشدگان من نمیدانم چه کنم که باز هی به مردم توصیه میکنند نه انشاء الله گربه است، شاید این دفعه مثل او دفعه نشد. بابا مگر خود صاحب کار نگفت “شرکت مردم در انتخابات به منزله طرفداری از این رژیم است” آخه این رژیم رای دادن دارد که مردم را به هیچ گرفته؟؟؟

 19. ناشناس سبز گفت:

  1.وقتی زندانیان سیاسی هنوز در بند هستند
  2.وقتی رای دادن ما در درجه اول مهر تایید روند فعلی است
  3.وقتی که می دانیم تقلب جزئی از روند انتخابات نظام شده است

  چرا با رای دادن خود خون نداها و سهرابها را فراموش کنیم
  به نظر من حداقل در این دوره وظیفه ما تحریم انتصابات است

 20. علی گفت:

  اصلا انتخابی وجود نداره دوست عزیز که بخوایم رای هم بدیم
  نتایج از همین حالا مشخص شده است

 21. عاشق ایرانم گفت:

  من به اینده امیدوارم خواهر گلم نگران نباش فقط وظیفه شما الان تنها تو 1 مورد از ما بیشتر است و ان این است که به این دو انرژی بدید برید به مهندس بگید من به عنوان یه پدر به ایشون نگاه می کنم و از این من ها خیلی در این ایران زیاد است
  فقط یه کم دیگه خواهش

 22. حسن گفت:

  حالا بازهم نظرتون اینه که در انتخابات شرکت کنید؟
  مرگ بر دیکتاتور-

 23. سعید گفت:

  تحریم انتخابات دردی رو دوا نمیکنه…
  با رای به روحانی اگر هم رایش خونده نشه بهتر از رای ندادنه

 24. لیلا گفت:

  دوستانی که میگن با رای دادن به نظام مشروعیت میدیم، نظام اصلا براش این چیزا مهم نیست یعنی ما چه رای بدهیم و چه نه نظام خودش رو مشروع میدونه و مشروع اعلام میکنه،پس بهتره که حداقل از این طریق اعتراض خودمون رو نشون بدیم. بالاخره آمار حقیقی به دست کسانی که باید برسه خواهد رسید

 25. امين گفت:

  من شرمنده و خجالت زده اين ٢ انسان شريف و امانتدار هستم که بنابر ايستادگی بر سخنان و قولهايشان ووفادار ماندن به مردمی که به ايشان رأی داده بودند در چنين شرايط دلخراشی هستند.

 26. شادی گفت:

  سلام ما را به میرحسین و همسر عزیزش برسانید
  ما همه ی ما شرمنده ایم که شما به جای همه ی ما درد میکشید اما بر سر آن عهد که بستید نشستید.
  به شما قول میدهیم برای برگرداندن حق آزادی شما تلاش کنیم و حتا اگه خونمان هم ریخته شود دم بر نیاوریم
  بزرگا مردی که تویی میر حسین عزیز
  دوستت داریم
  همیشه و تا آخر زندگی

 27. تا میرحسین گفت:

  ما همه شرمنده میرحسین و مادرمان زهرا رهنورد هستیم، فقط میتوانم بگویم همه ما دوستتان داریم

 28. Ehsan گفت:

  من برای اعتراض رای خواهم داد

  این بار تا آخر از رایم دفاع میکنم

  مگه چقدر میشه ظلم کرد مگه مردم چقدر تحمل دارن

  ایشالا درست میشه

  (ولی زنگ صداش میپیچه هر شب)

  (تو شهری که چراغاش رنگ خونن)

  (دیگه چند وقته که حتی چراغ چارراه ها میترسن سبز بمونن)

 29. احسان گفت:

  خود کرده را تدبیر نیست حا لا حالا ها باید تاوان بی خردی خودشان را ÷رداخت کنند

 30. سووله گفت:

  رای ما یک کلام نخست وزیر امام-در انتخابات پیش رو شرکت نمیکنیم با وجود حصر یاران بزرگ

 31. آب گفت:

  امروز رای دادم گرچه این رای را ناجوانمردانه میدانستم موسوی و کروبی قربانی سکوت این ملت، علما و دیگران شدند.
  کاش راه دیگری هم بود فقط امیدوارم مثل 4 سال پیش دوباره برای اصلاح امور بازنده قدرت و فریب نشویم

 32. ادریس گفت:

  تا خون در رگ ماست موسوی رهبر ماست