سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » عارف: دانشگاهیان را برای رای 88 خانه‌نشین کردند/در انتخابات 88 تخلف های آشکار اتفاق ...

عارف: دانشگاهیان را برای رای 88 خانه‌نشین کردند/در انتخابات 88 تخلف های آشکار اتفاق افتاد و حمایت های نابجایی شد

چکیده : من موافقم که مردم دارند تاوان می پردازند، وقتی مردم خس و خاشاک تلقی شوند این مسئله پیش می آید، در انتخابات 88 تخلف های آشکار اتفاق افتاد و حمایت های نابجایی شد. در 4 سال گذشته تریبون ها به صورت انحصاری در اختیار یک جریان خاص بود. با اینحال نمی توان در گذشته باقی ماند. این همان چیزی است که رقبا می خواهند. نگاه ما با انتخابات باید برد برد باشد....


محمدرضا عارف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مستند رادیویی‌اش عنوان کرد که استادان دانشگاه را به خاطر رایشان در انتخابات سال 88 خانه‌نشین کردند و دانشجویان را ستاره‌دار.

به گزارش مهر، محمدرضا عارف کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در فیلم مستند خود که امروز صبح یکشنبه 12 خرداد از شبکه رادیو ایران پخش شد خطاب به جوانان سخن گفت.

هدفمندی یارانه‌ها در دولت خاتمی هم بررسی شد

وی در بخشی از سخنانش به هدفمندی یارانه اشاره و بیان کرد هدفمند کردن یارانه ها یک ضرورت بود برای کشور و از دولت‌های گذشته مطرح بود. در دوره اصلاحات به طرح خوبی برای هدفمندی رسیدیم و نگرانی این بود که هدفمندی را به گونه‌ای دنبال کنیم تا تورم‌زا نباشد. زیرا منابعی که آزاد می شود باید صرف ساخت زیربناها، فضای کسب و کار، تولید، سلامت و بخشی هم جبران هزینه گروه های آسیب‌پذیر شود. به گونه ای که تورم به بار نیاورد اما ما در دولت خاتمی برای اجرای هدفمندی به چگونگی کار نرسیدیم و دولت نهم آن را اجرا کرد.

چرا مردم باید 70 درصد هزینه درمان را بدهند؟

وی با ارائه مثالی در زمینه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: در دوره اصلاحات برنامه ما اصلاح قیمت‌ها بود. در آن زمان گندم را بین 140 تا 150 تومان از کشاورز می خریدیم، آرد می شد و به نانوا تحویل می دادیم. دولت قیمت آرد را برای هدفمندی از 45 ریال به 75 ریال رساند. اما آنقدر جهت گیری شد که دولت بعد از 2 هفته از تصمیم خود برگشت. آن زمان طرح تثبیت قیمت ها را خلاف طرح هدفمندی در مجلس به تصویب رساندند و حتی مجلس بابت تصویب این طرح به مردم تبریک گفت. بد اجرا کردن قانون هدفمندی باعث استقراض و تورم شد. به نظر من فاز اول ابتدا باید به صورت کامل اجرا شود، سهم بهداشت و درمان هنوز اجرا نشده، چرا مردم باید بالای 70 درصد از جیبشان برای هزینه های درمان بدهند؟ برنامه ما این است که سهم مردم را از محل منابع آزاد شده به 30 درصد برسانیم.

مردم از آینده فرزندانشان مطمئن نیستند

معاون اول دولت خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات معیشتی مردم اشاره و بیان کرد: الان هیچ فردی نسبت به آینده فرزندش اعتماد ندارد. شخص کارگر اطمینانی ندارد که فردا بیکار است یا خیر، ما در دهه چهارم انقلاب هستیم و این اطمینان باید برای مردم حاصل شود. اقدام دولت من این است که به طور مثال خانه‌داری برای زنان باید یک شغل محسوب شود. ما ظرفیت تولید 300 میلیون تن محصول کشاورزی را داریم که الان زیر 100 میلیون است. بنابراین باید فاز اول هدفمندی به طور دقیق اجرا شود.

مهم ترین مساله نان مردم است

محمد رضا عارف در بخشی از مستند انتخاباتی خود در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولتش در خصوص معیشت عنوان کرد: مهمترین مسئله نان مردم است، گرانی و تورم بیداد می کند، مسئله تورم در دنیا حل شده و 160 کشور تورم یک رقمی دارند. اما ما جزو معدود کشورهایی هستیم که تورم ما هنوز دو رقمی است. تورم در کشورها اثر اقتصادی دارد و در کشور ما علاوه بر این آثار اقتصادی آثار روانی اش به مراتب بیشتر است. من معتقدم اگر ثبات اقتصادی داشته باشیم آثار روانی مشکلات اقتصادی از بین می رود.

مردم اگر دولت را راستگو بدانند همکاری می‌کنند

وی ادامه داد: مسئله مهمتر کم‌فروشی است. نکبت کم فروشی دامن اقتصاد را گرفته است به طور مثال به خاطر سیاست های غلط، گاوهای شیرده به کشتارگاه ها رفتند. این دیدگاه حاصل شد که آنچه که سفید است شیر است. و بعد به داخل شیرها آب وارد شد. من مطمئنم اگر دولت یک قدم بردارد مردم اگر اطمینانشان جذب شود و دولت را راستگو بدانند همراهی می کنند. اینها همان مردمی هستند که جنگ را اداره کردند.

معاون اول دولت خاتمی در بخش دیگری از مستند انتخاباتی خود در جمع دانشجویان با بیان مسئولیت های خود تاکید کرد: من دردها را می شناسم و افتخارم این است که در بخشهای مختلف نظام خدمت کرده ام. در مصاحبه ای از من پرسیدند رقیب انتخاباتی شما کیست؟ من گفتم رقیب انتخاباتی من عدم مشارکت مردم است و حالا می گویم رقیب انتخاباتی من عدم مشارکت شما جوانان است.

نرخ بیکاری دانشگاهیان دو برابر غیر دانشگاهی است

وی ادامه داد چرا باید هر فارغ التحصیل و دانشجویی نگاهش به سمت خارج باشد. رفتن به خارج از کشور به قصد بازگشت مبارک است اما هم اکنون ما در یک اتوبان یکطرفه قرار داریم. اگر بخواهیم به سند چشم انداز برسیم ایران باید در سال 1404 کشوری توسعه یافته باشد و جایگاه اول را در علم و فناوری و صنعت داشته باشد که هنوز خیلی فاصله با این جایگاه داریم. باید از تصمیمات فردی، سلیقه ای و غیر کارشناسی پرهیز شود. به طور مثال عملکرد بانک مرکزی را نگاه کنید، بر اساس چه سیاسی درباره قیمت ارز صحبت می شود، بنابراین اولین مسئله حاکمیت خرد جمعی است، باید شرایط کشور عوض شود. چه کسی باید این شرایط را عوض کند؟ شخصی که توانمندی این کار را داشته باشد. ما هم اکنون در دهه چهارم انقلاب هستیم و نمی توان به روش صحیح و خطا عمل کرد. مردم باید به توانمندی رئیس جمهور اطمینان داشته باشند. مهمترین مسئله شما اشتغال است. در حال حاضر نرخ بیکاری دانشگاهیان دو برابر غیر دانشگاهیان است.

این کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: من خوشبینم که می توان فضا را عوض کرد، ما در دولت خاتمی تجربه ایجاد 700 هزار فرصت شغلی را داشتیم و الان برای حداقل یک میلیون فرصت شغلی برنامه ریزی شده است.

برای استخدام استاد دانشگاه نباید پرسید سال 88 به کی رای دادی

عارف در بخش دیگری از این مستند درباره سیاست گزینشی دانشگاه ها اظهار کرد: در این سالها سیاست های گزینشی به گونه ای اعمال می شد که مثلا وقتی یک استاد می خواست در دانشگاه استخدام شود متاسفانه از او می پرسیدند که در سال 88 به چه کسی رای داده است؟ و یکی از اساتید به همین خاطر رد صلاحیت شد. مسئله دیگر ستاره دار کردن دانشجو است که نتیجه آن بی انگیزگی و رکودی بود که در سال 91 با آن درگیر بودیم.

عارف با اشاره به افرادی همچون هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی عنوان کرد: هاشمی روابط بسیار حسنه ای با کشورهای اسلامی دارد و خاتمی مبتکر گفتگوی تمدنهاست. افتخار ما این است که گفتگوی تمدنها از ایران شروع شد. اما با اینحال چه استفاده ای از این شخصیت های ارزشمند برای حل مشکلات و تقویت روابط شد؟

قانون‌مدارم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من قانون اساسی کشور را مترقی ترین قانون می دانم بیان کرد: من فردی قانون مدار هستم و حاکمیت قانون را به طوری دنبال خواهم کرد که قانون نهادینه شود.

وی در پاسخ به سوالی که در آن عنوان شده بود مردم در حال تاوان پرداختن هستند بیان کرد: من موافقم که مردم دارند تاوان می پردازند، وقتی مردم خس و خاشاک تلقی شوند این مسئله پیش می آید، در انتخابات 88 تخلف های آشکار اتفاق افتاد و حمایت های نابجایی شد. در 4 سال گذشته تریبون ها به صورت انحصاری در اختیار یک جریان خاص بود. با اینحال نمی توان در گذشته باقی ماند. این همان چیزی است که رقبا می خواهند. نگاه ما با انتخابات باید برد برد باشد.

معاون اول دولت خاتمی با بیان اینکه به عنوان یک وظیفه ملی به انتخابات آمده است به شیوه امام در امر حکومت اشاره و بیان کرد: امام در همان ابتدای انقلاب نفرمودند من رهبر انقلابم، ایشان در اولین سخنرانی خود در بهشت زهرا فرمودند من به نمایندگی از مردم دولت تشکیل می دهم و دو ماه بعد از انقلاب نام حکومت به رفراندوم گذاشته شد. این شیوه امام است که باید دنبال شود.


6 پاسخ به “عارف: دانشگاهیان را برای رای 88 خانه‌نشین کردند/در انتخابات 88 تخلف های آشکار اتفاق افتاد و حمایت های نابجایی شد”

 1. امير گفت:

  درود بر عارف اما من ميرحسين را مي خوام فقط ميرحسين موسوي

 2. رحمان گفت:

  خداكنه هاشمي و خاتمي تصميم سرنوشت ساز بگيرند زودتركيس مورد نظرشو بگه نميدونم بين عارف و روحاني كدوم رو انتخاب كنم
  جفتشون رو دوست دارم يا يكي به نفع ديگري كنار بكشه

 3. میر همیشه سبز گفت:

  واقعا از دوستان جنبش سبز انتظار آگاهی بیشتر و به یاد داشتن همه وقایع سال 88 به بعد می رود. دوستان! آنکسی که در مراسم تنفیذ حکم ا.ن در سال 88 شرکت کرد و در آن نماز جمعه کذایی با عظما اشک تمساح ریخت و در تمام مناسبتهایی که عظما اساتید وابسته را دعوت می کرد حضور داشت کسی نبود جز جناب عارف و حالا شجاع شده و دم از خس و خاشاک بعد از 4 سال می زند. این آقایان باید بدانند که نمی توانند با این حرفها جنبش سبز را با خود همراه کنند. درود خداوند بر میر عزیز ما که شجاعانه همپای مردمش ایستاد.

 4. ‍payamaaazadi گفت:

  دوستان من اعتمادی به این انتخابات ندارم از کجا معلوم مثل ۸۸ تقلب نشه ??? ما چجوری میتونیم بدون تریبون از حقمون دفاع کنیم ?? اینا اگه ریگی به کفششون نبود اقای هاشمی رو رد صلاحیت نمیکردن منمیکرد ن

 5. مسعود گفت:

  همون ولی فقیهی دانشگاهیان روخانه نشین کرد که شما میخوای بهش ملتزم باشی. پس اگر بهش ملتزم هستی دیگه باید به همه چیزش ملتزم باشی و اعتراض نکنی و بقول اصولگراها تن به قانون بدی!!

 6. سحر گفت:

  عارف در مراسم تنفیذ احمدی نژاد شرکت نکرده است. این دروغی است که ما مدعیان راستگویی برای تخریب به کار می بریم. همان کاری که میر حسین بزرگ در برابر آن ایستاد