سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش کلمه از یک نشست انتخاباتی؛ حسینیه جماران سبز شد+ فیلم...
» نخست وزیر امام آزاد باید گردد

گزارش کلمه از یک نشست انتخاباتی؛ حسینیه جماران سبز شد+ فیلم

چکیده :جماران امروز باز سبز سبز بود. شعار سلام بر موسوی و درود بر کروبی، نخست وزیر امام آزاد باید گردد، فضای حسینیه را پر کرده بود. جوانانی که با امید به فردایی روشن تر در یک نشست انتخاباتی شرکت کرده بودند، خواسته های خود را از بارها عنوان کردند و گفتند که “سران در حصر ما آزاد باید گردند". مراسمی که در پایان با حضور نیروهای امنیتی همراه شد و هفت بازداشتی به همراه داشت. ...


کلمه – گروه خبر جماران امروز باز سبز سبز بود. شعار سلام بر موسوی و درود بر کروبی، نخست وزیر امام آزاد باید گردد، فضای حسینیه را پر کرده بود. جوانانی که با امید به فردایی روشن تر در یک نشست انتخاباتی شرکت کرده بودند، خواسته های خود را از بارها عنوان کردند و گفتند که “سران در حصر ما آزاد باید گردند”.

به گزارش کلمه، شنبه، حسینیه جماران میزبان جوانان حامی حسن روحانی بود. همایشی که با سایر نشست های انتخاباتی متفاوت بود. جوانان حامی روحانی که در حسینیه جماران گرد آمده بودند تا به سخنان کاندیدای مورد نظرشان گوش بسپارند اما خواسته های خود را نیز با شعارهایشان همراه کرده بودند.

حاضران در این مراسم سرود یار دبستانی من و ای ایران را با در دست داشتن پوسترهایی از روحانی، موسوی و خاتمی جمع خوانی کردند.

مراسمی که در پایان با حضور نیروهای امنیتی همراه شد و هفت بازداشتی به همراه داشت. نفیسه نیکبخت،میلاد پناهی پور، محسن رحمانی، محمد پارسی، محمداحتشام، شیرین میرکریمی، سعیدالله بهداشتی و فرزاداسلامی از جمله جوانان حامی روحانی هستند که بعد از مراسم بازداشت شده اند. یکی از بازداشت شدگان با خانواده خود تماس گرفته و گفته است که قرار است آنان را به زندان اوین منتقل کنند.

نخست وزیر امام آزاد باید گردد

در این مراسم کلیپی که به مناسبت سالگرد امام راحل تهیه شده بود و به قسمتهایی از زندگی امام به ویژه در پایان عمر و مراسم تدفین ایشان اختصاص داشت پخش شد.

همچنین در این مراسم دکلمه ای اجرا شد که با پایان آن شعارهای رفع حصر موسوی و کروبی شدت گرفت:

به حصار شیشه ی شب فقط امشبی ست مهلت

بنوشته هر کتابی ، که گذشته مرگ غفلت

همه این و آن نوشتند و صدای ما صدا شد

بگرفته هر سیاهی ز شب سیاه عبرت

تو به قامت چنین شب سخن از بهار گفتی

که به صبح صادق تو به هواست نای بر بت

که به برزخست ایام و خدا خدا کنانم

شود از حضور نابت همه کوچه ها قیامت

نکند که قصه بی تو شود این زمان به پایان

به همان حدوث حادث که همیشه ست عادت

به محض ورود حسن روحانی به حسینیه که این روزها در سالگرد ارتحال امام، سیاهپوش است، شعارها آغاز شد. جماران برای همه یاد آور نخست وزیر امام است، جوانان شعار می دادند ” نخست وزیر امام آزاد باید گردد ” “زندانی سیاسی آزاد باید گردد”.

هر چند روحانی خود را اعتدالگرا می داند اما اصلاح طلبی از نظر مردم فرای این تقسیم بندی های سیاسی است، آنها شعار می دادند ” اصلاحات زنده باد روحانی پاینده باد”، ” سلام بر موسوی درود بر خاتمی”، ” سلام بر موسوی، درود بر کروبی”.

هنوز روحانی در محل سخنرانی مستقر نشده بود که شعارها به سمت ائتلاف سوق پیدا کرد و جوانان هم صدا شعار می دادند ” روحانی، عارف ائتلاف ائتلاف”.

روحانی که در جایگاه قرار گرفت، سخنانش را با یاد امام آغاز کرد و گفت: اگر امروز شما جوانان در حسینیه جماران از آزادی، عزت و سربلندی سخن می گویید ادامه همان راهی است که امام دنبال می کرد جای او خالی است که بعد از بیست و چند سال ببیند حسرت آن ایام در دل جوانان ما شعله می کشد.

او گفت: انرژی هسته در دولت اصلاحات و سازندگی به ثمر رسیده و عده ای تازه از راه رسیده لقمه ی آماده می خورند.

روحانی از نقش موسوی و خاتمی و هاشمی نیز سخن گفت و ادامه داد: متاسفانه عده ای می آیند و به دروغ می گویند در آن زمان فناوری هسته‌ای تعطیل شده است. بهتر است شما جوانان بدانید که در دولت آقایان هاشمی و خاتمی فناوری هسته‌ای تکمیل شد.

وی افزود: اولین سانتریفیوژ در دولت آقای هاشمی وارد کشور شد و اولین غنی سازی اورانیوم در تابستان 1381 صورت پذیرفت.

روحانی تصریح کرد: در آن ایام بنده به همراه مهندس میرحسین موسوی و عده‌ای از متخصصان برای بازدید و تایید انجام غنی سازی از مرکز کالا الکتریک بازدید کردیم و در آنجا برای اولین بار غنی سازی اورانیوم مورد تایید قرار گرفت.

بعد از آن بود که باز شعارها شروع شد و شرکت کنندگان شعار می دادند ” زندانی سیاسی آزاد باید گردد” ” نخست وزیر امام آزاد باید گردد ”


دیوار حصر را بشکن

روحانی که تلاش می کرد شعار دهندگان را به آرامش دعوت کند به آنها خواستار رفع حصر بودند گفت که با کلید تدبیر قفل ها برای ملت باز می شود و تاکید کرد: با حمایت شما تمام قفلهایی که در این 8 سال بر روی زندگی مردم بسته اند را باز خواهیم کرد. شما دانشجویان عزیز و جوانان قهرمان کسانی هستید که برای نجات کشور، نجات اقتصاد و بهبود زندگی مردم با دلی مجروح به صحنه آمده اید. لذا ما کشورمان را به عظمت و سربلندی مجدد بر خواهیم گرداند.

وی با طرح این سوال که چرا همه جا باید فضای امنیتی حاکم باشد و این موضوع در خیابانها، دانشگاهها، مدارس و مراکز دیده شود اظهار کرد: باید این فضای امنیتی را بشکنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که سفره که آماده شد تازه به دوران رسیده ها از راه رسیدند خطاب به افراد مورد خطابش اظهار کرد: شما به انرژی هسته ای افتخار می کنید؟ افتخار این فناوری از آن دولت سازندگی و اصلاحات است.

روحانی ادامه داد: عده ای آمدند شعار دادند، سخن گفتن اتهام زدند اما ما صبر کردیم و سختیها را به خاطر کشور به جان خریدیم البته سکوت نکردیم سخن گفتیم و حرف زدیم بنده هم جز اولین منتقدان از سال 85 تاکنون بوده ام.

در طول سخنرانی شعارها همچنان ادامه داشت. روحانی از شعارها و خواسته های جوانان حمایت کرد و به آنها وعده داد که به کمک هم مشکلات را می توانیم حل کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه مردم ما استحقاق زندگی آرام تر و بهتر با رفاه بیشتر با عزت، آزادی و امنیت بیشتر را دارند تصریح کرد: این کار به دست شما جوانان امکان پذیر است. مبادا شما را مایوس کنند اگر کسی پای صندوق رای نرود میدان را به رقیب واگذار کرده است.

روحانی اظهار کرد: یک کلمه به‌‍صورت “مبهم” بگویم، امسال یعنی سال 92 مثل سال 88 نخواهد شد. شما را از صندوق رأی دور نکنند و همه پای صندوق‌ها حاضر شویم و انشاالله پیروزی را به حول و قوه الهی شاهد خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر گلی در این 8 سال به سر مردم زده‌اید دیگر بس است. جوانان عزیز، با شور، با هیجان و با امید به سوی 24 خرداد حرکت می کنیم و پیروزی از آن ماست. زنده باد ایران… زنده باد اسلام… زنده باد دولت تدبیر و امید… دولت تدبیر و امید را تشکیل خواهیم داد.

سخنرانی تمام شده بود اما حسینیه جماران هنوز ساکت نبود. شرکت کنندگان شعار می دادند ” روحانی بت شکن، دیوار حصرو بشکن”.

با پایان مراسم، ستاد مرکزی روحانی از شرکت کنندگان درخواست کرد که به آرامی و بدون سر دادن هر گونه شعاری از حسینیه خارج شوند. ماموران در بیرون از محل سخنرانی تلاش داشتند که جوانان را دعوت به حرکت کنند. آنها اجازه نمی دادند که کسی حتی یک لحظه توقف کند.

مردم به آرامی به سمت خیابان اصلی می رفتند تا سوار وسایل نقلیه عمومی شوند.

در خیابان اصلی تعداد زیادی مامور صف کشیده بودند، نیروهایی که شباهتی به نیروهای انتظامی نداشتند و بیشتر شبیه نیروهای نظامی بودند. رفتار مودبانه ای هم نداشتند و کارت شناسایی و گواهینامه عده ای را بررسی می کردند.

برخی از آنان با لحنی غیرمودبانه با رانندگان صحبت می کردند، مدارک یکی از رانندگان را گرفتند و گفتند برای دریافتش به پاسگاه… مراجعه کند. فضای امنیتی بر خیابان های اطراف جماران حاکم بود.

در حاشیه این مراسم هفت نفر از فعالان ستاد روحانی بازداشت شده اند و بر اساس آخرین خبرها به زندان اوین منتقل شده اند.

«ستاد انتخابات دکتر حسن روحانی» در بیانیه ای هرگونه رفتار هنجارشکنانه و خیابانی را محکوم کرده و همۀ دوستداران اندیشۀ اعتدال را به رعایت قانون و صبر و آرامش دعوت می‌کند.


22 پاسخ به “گزارش کلمه از یک نشست انتخاباتی؛ حسینیه جماران سبز شد+ فیلم”

 1. ارغوانی گفت:

  من امروز به حسینیه جماران رفته بودم و شور وصف نشدنی جوانان و دانشجویان همه را به وجد آورده بود.پس از پایان مراسم و خروج از حسینیه تعداد زیادی لباس

  شخصی و ماموران کلانتری بیرون ایستاده بودند و با حالتی بسیار زننده جمعیت را هل داده و از تجمع افراد خودداری میکردند که همین مساله باعث اعتراض حامیان دکتر روحانی شد.من یه یکی از این مامورین کلانتری گفتم اگه برنامه جلیلی هم بود اینطور برخورد میکردید یا اسکورتشون هم میکردید؟ مگه مملکت فقط برای شماست؟ خیلی دولت فخیمه احمدی نژاد گلی به سرتون زده که باز اینطوری میکنید؟ در جواب الفاظ رکیکی بکار برد و گفت سریعا متفرق میشید یا باتون برخورد شدید میکنیم.نتیجتا تعدادی از عزیزان بدون دلیل بازداشت شدند.انشالا در همین دنیا جواب این وحشیگریهاتون رو میبینید

 2. رضا گفت:

  از میتینگ های انتخاباتی باید استفاده کرد برای فریاد زدن خواست های مردمی

 3. علی گفت:

  اینقدر رو جلیلی تمرکز نکنید تردید ندارم نظر حاکمیت رفته رو قالیباف حواسمون باید جمع باشه
  نشانه هاش زیاده

 4. سپهر گفت:

  با سلام ، وقتی این خبر رو خوندم ناراحت شدم. . به نظر من ما باید با درایت این انتخابات رو پشت سر بگذاریم. سخن گفتن از آزادی خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی خیلی خوبه ولی واقعیت نشان داده حکومت چه در سال 88 و چه در سال های بعد از آن تا به امروز منتظر ذره ای رفتار مغایر با خواسته هایش هست تا به شدت سرکوب کنه و این دقیقا فرصت ابراز عقیده رو از ما می گیره. حکومت نشان داده که منافعش در متشنج کردن فضای حرکت های مردمی و رادیکال کردن کردن شعارهای مردمی هست. ما باید با میانه روی ، و درایت ؛ با سر ندادن شعارهایی در باره این عزیران ابزار سرکوب رو به دست حکومت ندیم تا راه رو برای فعالیت های اصلاح طلبانه و همچنین آزادی این عزیزان باز نگه داریم

 5. مسعود گفت:

  یه جورایی بودار نیست؟ پرس تیوی داره این همه شعار رو پخش میکنه. من که بمیرم هم حاضر نیستم به این 8 نفر رای بدهم. رد صلاحیت هاشمی ثابت کرد که این انتخابات هم مهندسی شده است. روحانی چه تفاوتی با حداد و یا جلیلی دارد؟ این فرد از منتقدین اصلی دولت اصلاحات بوده و حالا شعار درود بر موسوی میدهد. عجیب نیست؟

 6. امير گفت:

  من عارف را خيلي بيشتر از روحاني قبول دارم اما من به هيچ كسي راي نخواهم داد نه به روحاني نه به عارف راي من در حصر است

 7. ژاله گفت:

  آخه چه ربطی داره روحانی به موسوی! ایشون از همون لحظه شعار اول تُرش کردند! تا اون 4 نفر در حصر هستند چه طور میشه پای صندوق رای رفت؟!
  تشریف ببرید صفهای طولانی جلوی صندوقهای رای تشکیل بدهید و دل آقا رو شاد کنید

 8. ئ گفت:

  شما دارید به عارف خیانت میکنید و یه عضو جامعه روحانیت مبارز رو که جرات نداره بگه من اصلاح طلبم علم میکنید. دست بر دارید از این سازش

 9. Anti Diktator گفت:

  مردم دقت کنید . اینها فقط نمایشه و میخوان با این کارها سرمون رو شیره بمالن . میخوان بگن این آقا نماینده اصلی اصلاح طلبان بوده و بعد هم رأی نیاورده . ایشون نماینده مردم و اصلاح طلبان نیستند . بعد از رد صلاحیت بی منطق هاشمی این انتخابات سراسرش فقط یک نمایش خیمه شب بازی و دیگه فرق نمیکنه نظر رهبر به کدوم سمت و سو هست . باور کنید و بدانید رئیس جمهور از قبل انتخاب شده . بنده هرگز رأی نخواهم داد . مرگ بر حکومت دیکتاتور

 10. عبداله گفت:

  آقای روحانی این 4 سال بعد از سال 88 کجا بودید ؟ کی یک جمله در حمایت از مردم ، جنبش سبز و رهبران در بند آن گفتید که هیچکس نشنید ؟؟؟ به خودتان زحمت ندهید نه شما مرد اصلاحات هستید و نه مردم به شما رای میدهند ، فقط دارید تنور انتخاباتی آقایان را گرم می کنید ” زهی خیال باطل !!!!مگر شما می توانید بی اذن مقام معظمتان کاری بکنید

 11. لیلا گفت:

  رییس جمهور من در حصره.روحانی در حد یک رییس جمهور نیست

 12. بهزاد گفت:

  امروز جریان اصلاحات پشت یک مرد میانه رو ایستاده عزیزان این اتفاقی نیستحاصل هشت سال تند روی راست گرایی و دروغ و دغل و دزدی که این جریان به راه انداخته ، مفت خورهای خانزادیست که به هیچ وجه خواستار عوض شدن شرایط نیستند ما باید با یک سپر قوی به سمت این دیو های بی سواد و بی فرهنگ نزدیک شویم تا به آرامی و با تدبیر دوباره جریان باز سیاسی را در کشور ایجاد کنیم

  زنده باد دولت تدبیر و امید زنده باد روحانی

 13. omid گفت:

  پیش از شروع سخنرانی «صد ها تن از حاضران» شعار هایی مانند «سران در حصر ما آزاد باید گردند» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردند» را سر دادند.
  شماری در این مراسم بازداشت شده اند!!!. عجب دموکراسی ؟

 14. babak گفت:

  با کشتار کوی دانشگاه ؟

 15. آزاده گفت:

  چرا باید رای بدیم…!؟ به کی رای بدیم.!؟ اینا درباره ی ما چی فکر کردن.!؟ اینهمه فعال سیاسی و تحصیلکرده در کشور داریم. همین 8نفر فقط قبول شدن…!!! اینا کی هستن که برا ما تصمیم بگیرن.!؟ انتخابات عاقلانه یعنی این.!؟ کجای این کار اسمش انتخاباته.!؟

 16. rotterdam گفت:

  mamlekat az sale 88 bad tar mishawad hala bebin.

 17. Danial Behzadi گفت:

  ‫چون اگه رأی ندی، ۴ سال دیگه هم باز همین آشه و همین کاسه!

 18. رضا گفت:

  سياست عالم ممكناته و نه عالم ايده آلها.به باور من در اين شرايط كه كلا” سياست ورزي در ايران مشكل شده! بهتره از حداقلها بهره ببريم.با درايتي كه همه ي ما از آقاي خاتمي سراغ داريم ايشون از هر نامزدي حمايت كنند راي دادن يكپارچه به اون نامزد واجبه.

 19. محق گفت:

  الحمد لله که زندگی جاری است

 20. Nashenas گفت:

  Press TV is beit rahbari oversea broadcasting channel. These all regime propaganda to say Election in Free!

 21. مسعود گفت:

  آفت ما همین طرز فکر هست. شما باید بگی اگر خاتمی از فردی درخور حمایت کند ما هم واجب است رای بدهیم. اینکه ما به هرکی خاتمی گفت رای بدیم سودی ندارد و چه بسا مضر هم باشد. در این 8 نامزد کدامشان صداقت و جسارت امثال موسوی را دارند. کدامشان میتوانند در مقابل دخالت خامنه ای مقاومت کنند؟

 22. ناشناس گفت:

  اين جماعت از همين وحشت دارند باهم بودن ودرصحنه بودن اين را بدانيد اولين كسي كه از حضور شما از شور وشعور شماترس ودلهره دارد بت بزرگ است