سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واکنش مردم در شبکه های اجتماعی به مناظره صدا و سیما: عزّت مردم را نشانه گرفته اند...
» روسفید بودی میرحسین

واکنش مردم در شبکه های اجتماعی به مناظره صدا و سیما: عزّت مردم را نشانه گرفته اند

چکیده :مناظره ی هشت کاندیدای تایید صلاحیت شده ی شورای نگهبان عصر امروز در حالی برگزار شد که نه تنها مخاطبان و مردم متعجب از شیوه ی برگزاری این نمایشنامه بودند که در مرحله ی دوم آن تعدادی از کاندیدا ها نیز با اعتراض به این روش که شباهتی به مناظره نداشت تصریح کردند که صدا و سیما با این طراحی به مردم و کاندیداهای حاضر توهین کرده است....


 کلمه- گروه اجتماعی: مناظره ی هشت کاندیدای تایید صلاحیت شده ی شورای نگهبان عصر امروز در حالی برگزار شد که نه تنها مخاطبان و مردم متعجب از شیوه ی برگزاری این نمایشنامه بودند که در مرحله ی دوم آن تعدادی از کاندیدا ها نیز با اعتراض به این روش که شباهتی به مناظره نداشت تصریح کردند که صدا و سیما با این طراحی به مردم و کاندیداهای حاضر توهین کرده است.

در حالی که یکی از کاندیدا ها با اعتراض می گفت که اگر قرار بود صدا و سیما به نامزدها مدرکی اعطا کند برگزاری تست های مختلف طراحی شده منطقی بود اظهار کرد که در اعتراض به سوالات تستی مجری مناظره پاسخ نخواهد.

گرچه این پافشاری و اعتراض دو نامزد دیگر صدا و سیما را به عقب نشینی واداشت و در نیمه ی این مرحله از ادامه ی طرح باقی پرسش ها خود داری کرد اما نکته ی قابل توجه بقیه ی کاندیداها بودند که با نه تنها با لبخند مرتضی حیدری را همراهی می کردند که با جواب های حاکمیت پسند سعی در ایجاد شور و رقابت در برنامه داشتند.

شــــــــو‌ تلویزیونی حماســـــه‌ی سیاسی

شما بگویید؛ نظرتان درباره مناظره امروز چیست؟

در این میان نیز، کاربران شبکه های اجتماعی، نیز هم پا و همراه در صفحات مجازی با اظهار نظرهای مختلف خود، گزارشگران لحظه به لحظه ی این چهار ساعت بوده و هر کس با زاویه ای به این برنامه که دیگر مناظره نبود و به یک نمایش تلویزیونی تبدیل شده بود پرداخته است.

تعدادی از نظرات کاربران شبکه های اجتماعی را با هم می خوانیم:

مناظره تمام شده بود… روسفید بودی میرحسین، سیاهی را پشت سر گذاشته بودی.

البته اين تست چهارجوابى نشانه هايى هم داشت براى آنهايى كه مى انديشند، كه يعنى دوست عزيزى كه خود را براى رياست جمهورى نامزد كرده اى، سوالات و مشكلات را ما مطرح مى كنيم، جوابش را هم ما مشخص مى كنيم كه شما چه گزينه هايى داريد انتخاب كنيد

چه دشوار است هنگامي كه با چشم خود آدمهاي پر مدعا و اما كم خردي را مي‌بيني كه گويا قرار است سرنوشت يك جامعه را به دست گيرند، در حاليكه از كوچكترين اطلاعات روز بي بهره‌اند! …

تاریخ دوبار تکرار می شود. بار اول بصورت تراژدی و بار دوم به صورت کمدی … . امسال شاهد کمدی انتخابات هستیم ، آنچه 4 سال پیش تراژدی زندگی ما شد گویا این بار کمدی خواهد شد … .

یادش بخیر وقتی میرحسین به احمدی نژاد اعتراض کرد که شان افراد رو در نظر نمیگیره و به خاطر یک کاغذ اون ها رو دنبال ماشین خودش می کشونه چطور رگ غیرتش از تحقیر مردم به جوش اومده بود و چنان از حیثیت و کرامت آدم ها دفاع کرد که مجری صدا و سیما جرات نکرد جلوشو بگیره… و امشب کاندیداهایی که نشستن و تحقیر شدن رو دیدند و خیلی هاشون لبخند زدند و هی شعار دادند و “مردم عزیز ما” “نظام ما” “رهبر ما” سردادند… آقایون فرد انقلابی که نگران کشور و انقلاب بود ایشون بود و ذره ای زیر بار تحقیر و تمسخر کسی نرفت. راستی می دونید الان کجاست؟ او جرات کرد به خاطر هر فساد و ستمی که به مردم میشه فریاد بزنه و نترسه، فکر میکنید هیچ کدومتون حتی جرات بکنید یک کلام از مسئولین در مقابل چشم مردم بپرسید که میرحسین و رهنورد و کروبی الان کجان؟ جرات می کنید بگید که خیلی از رفقای انقلاب و جنگتون الان کجان؟ جرات می کنید بپرسید که خانواده های شهدای جنبش و انقلاب و جنگمون الان تو چه وضعیتی هستند. نه اصلا اینها زیاده. جرات می کنید یک کلمه بپرسید فشارهایی که روی دخترای میرحسین و پسرای کروبی هست واسه چیه؟ به چه جرمی دارن همپای پدرانشون حصر میکشند؟

با دیدن این جمع کنار هم و مرور مواضع شون، مطمئنم بین این هشت نفر اصلح من هستم!

جاي آنطرف مناظره خالي كه در پاسخ مدعي ارزاني در كشور، با زبان شيرين و لبخند معنا دارش چيزي قريب به اين معنا را گفت: ننه جون من هم مي فهمه كه در اين كشور گراني هست!

متاسفم برای صدا و سیما که هم کاندیداها رو به سخره گرفت و هم مردم را …

بعد 4 ساعت مناظره؛ ﻣﺠﺮﻱ: ﺍﻗﺎﻱ ﺣﺪﺍﺩ ﮐﻼﻡ ﺍﺧﺮﺗﻮﻥ ﭼﻴﻪ !؟ ﺣﺪﺍﺩ: ﺳﻼﻡ ﻣﻴﮑﻨﻢ ﺑﻪ ﺑﻴﻨﻨﺪﮔﺎﻥﻋﺰﻳﺰ .

جمهوریت نیمه جان سوژه طنز شد..!

انصافا از قالیباف با تقلبایی که مشاوراش با آیپدش بهش می رسوندن انتظار بیشتری می رفت!

رئيس جمهوری مطلوب یعنی همین. کسی که نه فقط بر هر تصمیم غیر قانونی تمکین میکند که حتی به مزحکه های که مدیران صدا و سیما هم ترتیب می دهند هم می توانند تن بدهد. این تصویری است که صدا و سیما الان برای ما عیان کرد.

مناظره‌ی گروهی نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، نمایش فاجعه‌بار اقتدارگرایان را تکمیل کرد. صدا و سیمای ضرغامی در مشورت با کارشناسان امنیتی ـ که مرتضی حیدری آن‌ها را گروهی از استادان ارتباطات توصیف کرد ـ مضحکه‌ای آفرید که از کیفیت انتخابات در جمهوری اسلامی۹۲ رونمایی کرد. جمهوری اسلامی با جلوگیری از نامزدی خاتمی، و با ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی پا به دوران جدیدی نهاده است. آن‌هایی که هنوز این وضع جدید را باور نکرده‌اند، شاید با مشاهده‌ی مناظره‌ی غریب جمعه، کمی بیش‌تر از قبل، دریابند که با انتخاب رییس جدید برای قوه مجریه قرار نیست اتفاق خاصی رخ دهد.

تنها کسی می تواند از ” جمهور” مردم دفاع کند که این گونه قاطع در مقابل مضحکه صدا و سیمای حکومتی بایستد! این جا است که می فهمیم یک فرد “انقلابی” یعنی چی!

از اینکه صدا وسیما متوجه افسردگیهای مردم بوده ویک برنامه طنز ناب رو ارائه داد به شخصه تشکر خودم رو اعلام میدارم. اما از اینکه موضوع طنز این برنامه شعور ملت ایران بود بلا تکلیفم که بخندم یا بشینم زار زار گریه کنم که چرا کارمون به اینجا کشیده؟

من پیشنهاد می کنم یه مسابقه “بفرمایید شام” هم بین کاندیداها برگزار بشه!

مناظره تلویزیونی مهندسی سخیف کردن نهاد ریاست جمهوری و مبتذل کردن رای مردم به قصد بی اعتبار کردن آنست ، تلویزیون توانست نامزد های ریاست جمهوری را به ابتذال بکشاند تا در نهایت در آینده نفر پیروز تبدیل به کاریکاتوری از رئیس جمهوری باشد ، فضای فیس بوک پر از طنز شده است و دوستان نخواسته پروژه ناتمام تلویزیون را کامل می کنند ، مارکس یکبار از قول هگل نوشت رویدادهای تاریخی یکبار به شکل تراژیک و بار دیگر به شکل کمدی رخ می دهند ، مناظره های چهار سال پیش اگر جدیترین رقابتها را به صحنه برد، مناظره امسال باید خاطره گذشته در ذهن بشوید ، وظیفه همه ماست نه از هشت نامزد موجود که تن به این بازی دادند بلکه با همه قدرت از نهاد جمهوریت که باید به نمایندگی از همه ما در صحنه قدرت عمل کند دفاع جدی و همه جانبه کنیم

یعنی هیچکدام از این کاندیداها فکر نمی کنن که تحریم اقتصادی یک عامل مهم در وضعیت فعلی اقتصادیه؟ یا بهشون گفتن حق ندارید از تحریم حرفی بزنید؟ تو موضوع اقتصادی که هیچ کدام حرفی برای گفتن نداشتن. نه میدونن چی میگن نه میدونن چی میخوان نه حاضرن از ریشه مشکلات اقتصادی حرف بزنن

تحقیر انتخابات، تحقیر نامزدهای انتخاباتی. صدا و سیما واقعا از خودمونه. هیچکس بهتر از برنامه ریزان صدا و سیما نمی توانست انتخابات را این چنین تمسخر کنه. من که باور نمی کنم عمدی نباشه. کاش روحانی هم در بایکوت پاسخ به سئوالات عارف رو همراهی می کرد.

بعد از این مناظره به شدت احساس پوچی سیاسی می کنم. مناظره امروز تحقیر همه جانبه ملت ایران بود

بعد از دیدن مناظره نه خندیدم نه خوشحال شدم نه مسخره کردم فقط گریه کردم برای تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران. برای ایران و برای اینده مردم ایران. فقط گریه

یعنی یکی از اینا می خوان بشن رییس جمهور. چه توهینی به مردم کردن ها. الان می خندیم ولی واقعا بعدش دردمون میاد. وقتی همه جای دنیا نشستن بهمون خندیدن

طراحان سوال در صدا و سیما هم متوجه هستند شان فعلی رئيس جمهوری مسخره تر از این حرفهاست. برای همین به خودشون اجازه دادند به این شیوه مضحک و مسخره انتخاباتی که ظاهرا قرار است سرنوشت چهارسال اداره کشور را تحقیر کردند.

خدا چقدر خاتمي و هاشمي رو دوست داشت. همين

صحنه آرایی چهار سال پیش خطرناک بود، صحنه آرایی امسال مسخره

برادرا رسیدگی کنن! کاندیدای من در حصر است! یه صندلی کم گذاشتین!!

به نظرم میرسد که عملکرد حاکمیت به طور واضحی نشان می دهد که بر عکس شعارها هیچ تمایلی به برگزاری یک انتخابات پرشور وجود ندارد. اگر رد صلاحیت هاشمی نتوانسته باشد حجت را بر ما تمام کند،این مناظره مسخره توانست. بنابر این به نظرم باید این بازی حاکمیت رو بهم زد…

دوستی می گفت: یه عده برای تسلیم شدن نیاز به صحنه آرائی های خطرناک ندارن . صحنه آرائی های مضحک هم کافیه چون اونا خیلی وقته تسلیم شدن

عزّت مردم را نشانه گرفته اند

واقعن شوی مضحکه ای بیش نیست این نمایش فقط برای عقده گشایی ضرغامی برای کمبودهای شخصی اش است.

آقای قالیباف روز جمعه (۱۰ خرداد) در جریان نخستین مناظره هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری٬ بی‌آنکه به نام سپاه پاسداران اشاره کند٬ گفت که قانون اجازه دخالت این نیرو در فعالیت‌های اقتصادی را داده است.

قالیباف این مطلب را در واکنش به انتقاد محمدرضا عارف درباره دخالت نهادهای نظامی در فعالیت‌های اقتصادی بیان کرده است. محمدباقر قالیباف از فرماندهان سابق سپاه پاسداران است که در حال حاضر شهردار تهران بوده و تلاش‌های دوباره خود برای تصدی پست ریاست جمهوری را آغاز کرده است.

تصور کنین چند تا کاندیدای در شان ریاست جمهوری داشتیم، در اون صورت واقعا صدا و سیما به خودش جرات می داد که چنین برنامه طنزی رو بذاره؟ فرض کنین هاشمی، موسوی و خاتمی کاندیدا بودن، واقعا تصور می کنین که جرات می کردن این بساط رو راه بندازن؟!

رهبر جمهوری اسلامی ( هشتم اردیبهشت ماه نود و دو ): کسانی که وارد این میدان می شوند، باید در ارزیابی توانایی خود و همچنین ارزیابی جایگاه مدیریت اجرایی کشور دچار اشتباه محاسبه نشوند. گویا مناظره ها قرار است این جایگاه را تنزل دهند؛ آنقدر کوچک و خفیف و کم اثر که وجود و عدمش برای مردم تفاوتی نداشته باشد.

امسال با این سطح کیفی کاندیداها، فکر کنم آرای باطله اول بشه…

یعنی یکی از اینا می خوان بشن رییس جمهور. چه توهینی به مردم کردن ها. الان می خندیم ولی واقعا بعدش دردمون میاد. وقتی همه جای دنیا نشستن بهمون خندیدن

امشب که خاطره “نوذری” و مسابقه هفته منو ول نمی کنه!! همزمان به “صبح جمعه با شما” فکر می کنم!! کاش مشایی هم تایید می شد و مسابقه “چه قدر همدیگر را می شناسید” رو بین اسی و محمود برگزار می کردن!!

متاسفانه فقط و فقط قصد تخریب بود….تخریب جایگاه رئیس جمهور…. تا از این پس هر کسی بتواند به خودش اجازه کاندید شدن بدهد….کسی مثل غرضی با هوشمندی البته با استفاده از رنج مضحک مردم تمام تلاشش را جلب توجه کرد….و افراد محترم دیگر ناگزیر شدن برای اینکه متهم به جر زنی نشوند سکوت کنند و همراهی کنند علی رغم تمایل قلبی…..

اگر هر کدوم از کاندید های انتخاباتی با صراحت بگن ما هیچ غلطی نمیتونیم بکنیم من به شخصه میرم رای میدم لا اقل برای صراحتش !!

مناظره امروز به خوبی کیفیت نازل انتخابات پیشرو و همچنین تنزل جایگاه رئیس جمهور در فصل جدید حاکمیت را روشن ساخت. این انتخابات نقطه عطفی در فرایند فرمایشی کردن گزینش روسای بخش های انتخابی و پایان بخشی به حیات جمهوریت ناقص است. از این انتخابات آبی برای ملت و میهن گرم نمی شود و از قرار معلوم اتفاق خاصی هم قرار نیست بیفتد! امرور عارف بهتر از روحانی ظاهر شد اگر چه عملکرد هر دو ضعیف بود و در دیدگاه های شان از کارگشایی و تببین درست مشکلات خبری نبود.

*بی تعارف هیچ یک از افراد مناظره کننده ویژگی و برتری چشم گیری بر دیگری ندارند.

*یک لحظه با خودتون فکر کنید “هاشمی” و یا “خاتمی” یکی از این 8 نفر بودند. چند سر و گردن بالاتر از این افراد می شدند؟!

*واقعا نفهمیدیم که غرضِ آقای “غرضی” از شرکت در این انتخابات چه بود و از اون مهم تر تایید ایشون از سوی شورای نگهبان چه غرضی رو دنبال می کرد؟!

*این رقابتی است بین کوتاه قدان سیاسیِ کشور، ای کاش می فهمیدند که این موضوع چه عوارض بلندمدت و میان مدتی برایِ خودشان دارد! ما هیچ..

خدایا شکرت آقای خاتمی ثبت نام نکرد و آقای هاشمی رد صلاحیت شدند. شان این دو نفر فرای سیرک امروز بود.

جمهوریت به تمسخر کشیده شد.

حذف غیر قانونی هاشمی رفسنجانی به بهانه ای واهی نگاه صاحبان قدرت در کشور ما را به انتخابات روشن کرده بود. اما انگار باید باز هم شیر فهم می شدیم.

شاید نباید اصلا به صدا و سیما انتقاد کرد. اتفاقا جزو معدود مواردی بود که صدا و سیما واقعیت را برای ما عریان کرد. رئيس جمهور مطلوب یعنی همین. کسی که نه فقط به هر تصمیم غیر قانونی تمکین می کند که حتی به مضحکه هایی که مدیران صدا و سیما ترتیب می دهند هم می تواند کرنش کند. این تصویری واقعی است که امروز این برنامه صدا و سیما برای ما عیان کرد.

منظورم اصلا این نیست که صدا و سیما برنامه آگاهانه داشت تا انتخابات و نامزدهای آن را مسخره کند بلکه به احتمال زیاد ناخوداگاه طراحان سوال در صدا و سیما هم متوجه هستند شان فعلی رئيس جمهوری مسخره تر از این حرفهاست. برای همین به خودشان اجازه دادند به این شیوه مضحک و مسخره انتخاباتی که ظاهرا قرار است سرنوشت چهارسال اداره کشور را تعیین کند تحقیر کنند. اگر هاشمی رفسنجانی، یا میرحسن موسوی یا خاتمی آنجا بودند به خودشان اجازه طرح این سوال های مضحک را می دادند؟

اینکه نامزدها فهرستی از حرفهای قشنگ را ردیف کنند هیچ چیزی را نشان نمی دهد. گویی که راه حل ها غائب بوده اند و الان آنها کشف کرده اند! نکته اصلی اتفاقا همین است که کسی که ادعای تغییر و نجات کشور از این فلاکت را دارد باید با نیرویی مواجه شود که می تواند هاشمی رفسنجانی را رد صلاحیت کند، میلیاردها درآمد مالی از پروژه های اقتصادی دارد و از سازمانها و نهادهای حکومتی بدون مزاحمت بهره فروان می برد. این برنامه صدا و سیما اتفاقا شاخصی بود برای ارزیابی نامزدها که چقدر توان ایستادن در مقابل مقاومت ها را دارند. فکر کنید کسانی که حاضر هستند به این صحنه های مضحک تن بدهند چقدر توانایی ایستادن در مقابل صحنه آرایی های خطرناک را دارند.

با همین معیار هم عارف که اعتراض جدی کرد جایگاه خود را تا حد زیادی ارتقا داد، هر چند اگر کامل سکوت می کرد یا استودیو را ترک کرده بود تصویر یک رئیس جمهور را از خود ارائه می داد. یا حتی روحانی و رضایی که بلاخره یک غری زدند در مقابل پنج نفری که سکوت کردند. یا قالیباف که مثل شاگرد زرنگ ها سعی کرد فوری بهترین جوابها را بدهد.

باز هم از صدا و سیما ممنونم که واقعیت پدیده ای که با آن مواجه هستیم را به ما نشان داد هرچند بسیار تلخ

توی این کشور یکی می خواست بیاد تا کرامت انسان ها را پاس بداره! شاید الان نشسته و می بینه کرامت کاندیداهای ریاست جمهوری چطوری در حال سقوط آزاده …کرامت سایرین پیشکش

نزدیک سه ساعته که چشمم به مانیتور و مناظره دوخته شده و هی دل دل میکنم که نیام اینجا بنویسم که روی اون صندلی ها قرار بود میرحسین و کروبی و خاتمی و هاشمی بشینن و درد مردم رو بگن. که نیام بنویسم هیچ وقت اینقدر با همه ی وجودم حس نکرده بودم معنای “قحط الرجالی” رو. چقدر تلخه نوشتن تاریخ این روزهای کشورم. مردان رییس جمهور….

بعد از مضحکه مناظره امروز، دوباره به بیانیه ۱۶ام موسوی نگاهی می اندازم…دنبال این تکه از بیانیه بودم…

از ما می‌خواهند که مسئله انتـخابات را فراموش کــنیم، گویی مسئله مردم انتخابات است. چگونه توضیح دهیم که چنین نیست؟ مسئله مردم قطعا این نیست که فلانی باشد و فلانی نباشد؛ مسئله‌ آنها این است که به یک ملت بــزرگ بزرگی فروخته می‌‌شود. آن چیزی که مــردم را عصبانی می‌کند و به واکنش وا می‌دارد آن است که به صریح‌ترین لهجه بـــــــــــــــــــزرگـــــــــی آنان انکار می‌شود.


39 پاسخ به “واکنش مردم در شبکه های اجتماعی به مناظره صدا و سیما: عزّت مردم را نشانه گرفته اند”

 1. حاجی گفت:

  این دقیقا کاری است که از بیت به صدا وسیما دیکته میشه

 2. مهدي ايراني گفت:

  اميدوارم آدم رباها و اربابشون اجازه داده باشند كه ميرحسين اين فلك زدگي ديكتاتور رو از تلويزيون ببينه.

 3. ستاری دیگر گفت:

  خلایق هـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرچـــه لایــــــــــــــــــــــــــق

 4. کامیار گفت:

  دکتر عارف امروز نشون داد می تونه سکان دار کاندیدای اصلاحات باشه.

  دوستانی که نظرشون بر هدایت موج آقای هاشمی و خاتمی پشت دکتر عارف و ایجاد جنبشی بزرگتر از 88 هستند + بدن به این نظر.

  رای ندادن مشکل رو حل نمی کنه.
  آقای هاشمی و خاتمی و روحانی باید از دکتر عارف حمایت کنند.
  میر حسین رو از حصر درش میاریم.
  الان اصولگرا ها چند تیکه شدن و متحد نیستن و جنبش اصلاح طلبی قدرتمند تر از قبله.
  وجه ی آقای هاشمی هم بسیار پیش مردم ایران بالاتر رفته.حامیت ایشون و آقای خاتمی می تونه پیروزی رو برای اصلاح طلبان به ارمغان بیاره.
  یادتون باشه که 88 کاندیدای ما رئیس جمهور نشد اما در اصل ما بودیم که پیروز شدیم.

 5. فرهاد گفت:

  به واقعیت پی بردن یک قدم بجلو است وپیروزی برای گشور.همین که به خیانت و اشتباه خود پی بردنند را بفال نیک بگیرید.
  قدرت چیز خطرناکی است امیدوارم روانپزشگان هر چه زودتر انها را معالجه کنند.

 6. علی گفت:

  نظام تقلبی عزت و شرف این ملت را نشانه رفته ما خواهانه رفراندم و نظرسنجی دوباره در باره نظام هستیم اگر جرات دارید اگر شرف دارید بگذارید مردم بیایند رای بدهند به اینکه ایا این نظام را میخواهند یا نه!البته به شرطی که شما مهندسی ارا نکنید !

 7. حسين محرمي گفت:

  مهندسی انتخابات یعنی اینکه جایگاه رئیس جمهور، از شخصی که کلیت نظام و انقلاب را به چالش می کشید (موسوی – کروبی) به دانش آموزانی که جلوی اقای مجری می خواهند تست هوش بدهند تقلیل دهی؛
  همه ما امروز خندیدیم؛ اما از آنجا که این انتخابات قرار است آخرین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری باشد و دوره های بعد انتخاب رئیس جمهور از طریق پارلمان صورت بگیرد لازم است ابتدا شان و جایگاه نفر دوم قانون اساسی را به لجن بکشند تا دیگر نحوه انتخاب آن حساسیت برانگیز نشود.

  مصطفی خسروی – روزنامه نگار

 8. فرهاد گفت:

  تازه از سر کار رسیدم حانه.بچه چهار ساله من با خنده فراوان گفت.با با جان جات خالی بود ببنی بخندی انقدر تلویزیون خوب شده که نگو

 9. مهدي ايراني گفت:

  به نظرت انصراف عارف پس از بيان مطالبات،‌در اعتراض به بسته بودن فضاي انتخابات موثر تر و پر فايده تر نيست؟

  جناب عارف خودش بايد با گفتمانش موج ايجاد كنه،‌ با اجماع كار درست نميشه. ملتي كه شهيد دادن در اعتراض به دزديده شدن رايشون، حق دارن رو كسي اجماع كنند كه حداقل بخشي از مطالباتشون رو صريح بگه؟

 10. علی از کانادا گفت:

  این بر دوم است که پیام می گذارم باور کنید بچه های ما توی مدارس خارج ازکشورهم باهم دیگه بحث از این شوی مناظره ای می کنند ونظراتی بس بهتر از اینها برای رفع این فاجعه اقتصادی می دهند وبعد به ما بزرگترها می گوینداینها یند مردان بزرگ شما که می خواهند سرنوشت 75 میلیونرا به دست بگیرند. اینها که جرات بلند شدن از این صحنه اسفبار مناظره را ندارند چگونه می خواهند در مقابل آمریکا دوام بیاورند

 11. مهدي ايراني گفت:

  دكتر عارف بايد به جواب نداندن به اين سوالات ابلهانه،‌ ادامه ميداد. اگر او كامل از بخش آخر اين نمايش مضحك كنار ميكشيد، راي عموم مردم ايران را به خود جلب ميكرد. اما متاسفانه او نيز به اين سيرك تن داد.

 12. مهدي ايراني گفت:

  وقتي به كونومتر مجري، سوالات مضحك،‌ جوابهاي كلي و سطحي و غير كارشناسي كانديداها، آن عكسها و سوالات دو گزينه اي،‌ آن ظرفهاي شيشته اي قرعه كشي فكر ميكنم واقعا تاسف ميخورم .

  بيشتر تاسفم از اين بابت است كه ما چقدر اين سيستم از هم پاشيده و توخالي ديكتاتوري را بزرگ كرده ايم.
  حسرت از اين ميخورم همه نخبه هاي كشور يا در زندان اند،‌ يا آواره غربت شدند، يا منزوي شدند،‌ يا هيچگاه استعداشان ظهور و بروز پيدا نكرد

  حسرت از اين ميخورم كه چرا ما،‌جنبش سبز، نتوانستيم يك رسانه قوي، يك تلويزيون،‌يك راديو راه بيندازيم.

  ما بايد خودمان را سر و سامان بدهيم، ديكتاتور ضعيف و بدبخت براي كشور خطرناك تر از يك ديكتاتور قوي است. در كشور خلا قدرت است. جنبش سبز بايد ابتكار عمل را بدست بگيرد..!

 13. امیرحسین گفت:

  با نمکه!

  اما در مورد آقای قالیباف باید بگم تو استودیو موبایل هارو قطع میکنن پس نمیشد که بهشون اطلاعات بدن با آی پد

 14. shahram گفت:

  نظر من اینکه باید با تمام جدیت پشت تنها نماینده اصلاحات وایستاد و از نظر من دکتر عارف پاسخ مناسبی به فضاحت صدا و سیما داد!!اولن فراموش نکنیم اگه کسی سعی در مسخره کردن دیگران داره شخص مسخره کننده مذمت میشه و نه کاندیداها!!دوم اینکه کسایی که میگن کاندیداها برنامه نداشتن دارن کله سنوات 8 ساله اصلاحات رو زیر سوال میبرن چون شخص عارف به همراه نیلی از متفکرین اقتصادی دوران اصلاحات بودند که طرح دلار تک نرخی رو به ثمر رسوندند و از طرفی وقتی قیمت دلار زیر 10 دلار بود برنامه ای برای عدم وابستگی به نفت ارائه کردن تحت عنوان سند چشم انداز توسعه صنعتی کشور که با افزایش قیمت دلار و فشار به دولت هرگز اجرا نشد!!!به هر حال دوستان اصلاح طلب (البته اگه واقن این نظرا مبنا داره به خودشون که بی حرمتی نکنن!!و در مورد تصویر معدن هم بنظرم اینکه بتونی تشخیص بدی که یه عکس معدنی تو امریکاس یا نه معیار مناسبی برای دانش فنی و اقتصادی اشخاص نیست!!!مگه اینکه دوستانی که خواهان تحریم انتخاباتن با روی آوردن به تاکتیک های کزایی حاکمیت و احمدی نژاد سعی در تخریب شخصی چهره ها داشته باشن.به هر حال احترام به حتی شخص جلیلی و نظر ایشونم واجبه و مسخره کردن کاریه که حاکمیت میکنه و گویا ماهم بهش خو گرفتیم!!

 15. کامیار گفت:

  خب دکتر عارف با این کارشون اعتراض خودشون رو می تونن نشون بدن.اما بیاین واقع بین باشیم.
  آیا بعد از انصراف ایشون در طی فرایندی قدرت به اطلاح طلب ها بر می گرده ؟
  خیر.
  ایشون میره و احمدی دوم میادو تمام.
  اما اگه می خواین این مردم آتش زیر خاکستر رو دوباره شلعه ورش کنن باید شور انتخاباتی بوجود بیاریم.
  و همه مثل قبل رای بدیم.ملتی که رای داده باشه نمیشینه تو خونه ببینه یکی دیگه میاد روی کار.
  بلکه مثل 88 میاد بیرون میگه رای من کو.
  کاندید مورد نظر هم وقتی از ناظرانش بشنوه که اختلاف رایش بسیار بالاست قائدتا پا به پای مردمش می ایسته.
  چیزی که در 88 اتفاق افتاد اما در 84 نه.
  باید رای بدیم تا کاندیدای نا بتونه با پشتوانه ی رای ما حرف بزنه تو اجتماع.

 16. کامیار گفت:

  در ضمن دکتر عارف مطالبات خودشون رو خوب بیان کردن تو تبلیغات تلوزیونی شون.
  اینکه اجازه نمیدن به میر حسین توهین بشه و بخش دیگه ای که انتقاد از اصولگرایان فعلیه.چه انتقادای سیاسی چه اقتصادی.
  آقای روحانی هم گفته بودن که باید هم حصر ها برداشته بشه هم زندانیای 88 آزاد بشن.
  آقای عارف اگه مطالباتشون بیشتر از آقای روحانی اعتدال گرا نباشه کمتر هم نیست.

 17. omid گفت:

  نمونه بارز مديريت جهانی تلويزيون انحصاری کودتا گران و ضرغامی !

 18. دانش جو گفت:

  انشاالله همونطوری که توی این چند ساله با رای دادن مشکلات رو ریشه کن کردید این بار هم با حضوری درخشان حماسه ای دیگر پدید آورید
  خدا رحمتت کنه جوروج اورول!!

 19. zahraa2012 گفت:

  برای مردمی که هر روز دنبال قهرمان و ناجی می گردند تا دنبال او به راه بیافتند و از او حمایت کنند همین نمایش هم زیادی است .جناب عارف لطفا نگو که برای نجات مردم آمده ای بگو که دوباره می خواهی هیزم تنور این انتخابات شوی .تو که اینقدر درد مرم داشتی چرا یکبار در برابر دزدیده شدن رای مردم و ریختن خون عزیزانمان و رندانی کردن بهترین مردم این سرزمین سکوت کردی در این چهار سال کجا بودی که حالا از مردم دفاع می کنی .می دانم که می دانی مردم ایران احساساتی اند و تا چهار تا حرف قشنگ زدی و مهر اصلاح طلبی رو بر پیشانی ات و یکی دو بار از هاشمی و خاتمی گفتی تصور می کنی “حماسه سیاسی “آقاتون رو رقم زدی.من که رای نمی دم برای احترام به خودم و خون شهدا و همه هزینه هایی که دادیم به این حکومت ظلم و جور رای نمی دم فردای بعد از انتخابات به اونهایی که رای دادند هم جواب میدم کی کارش درست بود.سیاست ورزی ونجات ایران فقط از طریق انتخابات نیست.انتخابات کابوسی برای حاکمان دیکتاتور که فقط مدتی مردم ظلم دیده و ظلم پذیر را سرگرم می کند. مردم به خود آیید و بیش از این نگذارید”بزرگی به شما فروخته شود”.

 20. zahraa2012 گفت:

  برای مردمی که هر روز دنبال قهرمان و ناجی می گردند تا دنبال او به راه بیافتند و از او حمایت کنند همین نمایش هم زیادی است .جناب عارف لطفا نگو که برای نجات مردم آمده ای بگو که دوباره می خواهی هیزم تنور این انتخابات شوی .تو که اینقدر درد مرم داشتی چرا یکبار در برابر دزدیده شدن رای مردم و ریختن خون عزیزانمان و رندانی کردن بهترین مردم این سرزمین سکوت کردی در این چهار سال کجا بودی که حالا از مردم دفاع می کنی .می دانم که می دانی مردم ایران احساساتی اند و تا چهار تا حرف قشنگ زدی و مهر اصلاح طلبی رو بر پیشانی ات و یکی دو بار از هاشمی و خاتمی گفتی تصور می کنی “حماسه سیاسی “آقاتون رو رقم زدی.من که رای نمی دم برای احترام به خودم و خون شهدا و همه هزینه هایی که دادیم به این حکومت ظلم و جور رای نمی دم فردای بعد از انتخابات به اونهایی که رای دادند هم جواب میدم کی کارش درست بود.سیاست ورزی ونجات ایران فقط از طریق انتخابات نیست.انتخابات کابوسی برای حاکمان دیکتاتور است که فقط مدتی مردم ظلم دیده و ظلم پذیر را سرگرم می کند. مردم به خود آیید و بیش از این نگذارید”بزرگی به شما فروخته شود”.

 21. llia گفت:

  من با دیدن مناظره امروز احساس کردم توی روزهای باقی مانده تا انتخابات موج و ظرفیت بزرگی می تونه ایجاد بشه که خودش را در حمایت از روحانی با عارف نمایش بده. به نظر من هرچند هاشمی رد صلاحیت شد، نباید وضعیت را سیاه و سفید دید و گفت انتخابات تمومه. من شخصا منتظرم ببینم آقایان خاتمی و هاشمی از چه کسی اعلام حمایت می کنند. به دوستان سبزم هم توصیه می کنم منتظر باشند. حرف آخر میرحسین یادمون نره: صیبر صبر صبر.

 22. از چي بگم برات ؟؟؟ گفت:

  اينايي كه ميگين راي بديم …با راي ندادن چيزي حل نميشه… مگه راي ما هم حساب ميشه…اگه اره من برم به عارف راي بدم

 23. علی گفت:

  آقای عارف وقتی نمیتونه فرق بین یه معدن و یه دره در جهت جذب توریست رو تشخیص بده چه جوری میتونه نماینده اصلاح طلب ها باشه؟
  من همش این سئوال رو در ذهنم دارم واقعا” این افراد صلاحیتشون بیشتر از رفسنجانی بود؟
  فقط برای مردمی که اینگونه تحقیر شده اند متاسفم

 24. علی گفت:

  کاندیداهای محترم جواب دهند ؟؟ در این هوای گرم انتخابات فالوده بهتر است یا بستنی؟؟؟

 25. خسته گفت:

  سلام به همه ی دوستان

  دوستان واقعا جای مهندس میر حسین و کروبی خالی
  هست اما یه نکته ،کاری که مهندس موسوی و کروبی کردند و مردم ایران کلی به
  خاطرش شهید دادند به هیچ جا نرسید،جنبش سبز تقریبا شکست خورد شاید اگر با
  برنامه تر اعتراضات و هدایت می کردند اینجوری نمی شد(البته قضاوت نمی کنم
  چون نمیشه قضاوت کرد). به هر حال جریانات 88 باعث کنار گذاشته شدن اصلاح
  طلبان شد و فک کنم این انتخابات اخرین فرصته اگر به سایت اقای عارف سری
  بزنید فک کنم یه کم نظرتون عوض شه.به هر حال ما نمیتونیم اسلحه دستمون
  بگیریموم و کشت و کشتار راه بندازیم اما اگه احتمالشم کم باشه که یکی از
  اقایان روحانی و عارف رئیس جمهور بشن مطمئنا توان انجام خیلی از کارا رو
  پیدا می کنیم. نظر شما چیه؟؟؟؟

  من دوست دارم نظرات شما رو هم بدونم ممنون

 26. کامیار گفت:

  دوست عزیز.اولا بنده در بین رای دهندگان چهار سال قبل نبودم.
  و هیچ هم ادعا نکردم که رای مردم می تونه مشکلات رو ریشه کن کنه.
  اما جامعه ی ما متاسفانه از درک سیاسی خوبی برخوردار نیست.
  حتی اگر فردی مثل هاشمی تو عرصه نباشه بسیاری میرن رای سفیدشونو می دن که نظام هم این رای هارو مصادره می کنه.
  ما 4 سال پیش نتونستیم مشکلات رو ریشه کن کنیم.اما به دنیا فهموندیم که ما هستیم.
  حکومت لرزید.ترسید.و یه شوک عمیق بهش وارد شد که هنوز موندن توش.
  اگه مردم پای صندق رای نمی رفتن هیچ یک از این اتفاقات نمی افتاد.
  پای صندق رفتن مقدمه ی اعتراضاته.
  اینو یادتون باشه.

 27. کامیار گفت:

  دوست من اگه اصلاح طلب ها همه روی دکتر عارف متمرکز بشن و بخشی از اصولگراهای علاقه مند به آقای هاشمی و ناراضی هم به ایشون رای بدن ، ایشون می تونه بیش از 20 میلیون رای بیاره.
  هرچی تعداده رای دهنده ها بیشتر باشه ، تقلب برای نظام سنگین تره چون باید با افکار عمومی بیشتری کنار بیان.
  خیلی از مردم منتظر یه بیانیه اند و یه پشتیبان هستند تا بریزن تو خیابون.
  مردم از 4 سال پیش هم وضعشون خیلی بدتره.
  انتخابات می تونه مردمو دور هم جمع کنه و دوباره آتیش زیر خاکستر خودشو نشون بده.

 28. کامیار گفت:

  زهرا خانم درسته که توی 88 شهید دادیم اما آیا ادامه دادن راه شهیدان و حمایت از اونها به این معنیه که عرصه ی سیاست رو ترک کنیم ؟
  شهیدا اگه جون خودشون رو دادن به این خاطر بود که نمی خواستن قدرت دست نا اهلان بیفته.
  اگه قراره به خون اونها احترام بذاریم باید راه اونها رو بریم.

  اولین مرحلش اینه که با رای به جناب دکتر عارف یک “نه” به جلیلی و امثال ایشون بگیم.
  یک نه به اصولگرایان.

  دومین مرحله هم اینه که در صورتی که بازخوستند به رای مردم دست درازی کنند از جا پاشیم و اجازه ندیم.

  حکومت خیلی حرف های شخصی مثل شما رو می پسنده.
  فرضا 60% میرن رای می دن و حکومت هم میگه 80% بودنو تموم میشه.
  حکومت همینو می خواد.انتخابات بی دردسر.می خواد که فرد مورد نظر خودشو بیاره روی کار.

  شما سکوت کنین بی غیرت باشین این کارو می کنه.

  این خیانت بزرگی به خون شهیدای 88 هستش.

 29. فواد گفت:

  هدف از این کارها که کاملا با برنامه ریزی قبلی انجام میشوند این است که پست ریاست جمهوری رو و البته قدرت رای مردم رو به سخره بگیرند و در پی آن کشور رو به طرف جنگ پیش ببرند
  و البته هدف دیگر آتشی کردن مردم است تا برای لجبازی هم که شده در انتخاباتی که قصد شرکت در آن را ندارند، شرکت کنند
  و البـــــــــــــته
  پایین آوردن ارزش و قرب و احترام مقام ریاست جمهوری تا اندازه ی آقای جلیلی شود
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 30. کامیار گفت:

  در ضمن این هم اضافه کنم.
  آدم که همه جا و همه وقت نباید حرف بزنه.
  سیاست یعنی این.
  شرایط اجتناب کنه گاهی آدم سکوت کنه و زیر بار بره تا زمانی که موقعیت فراهم شه و قدرت داشته باشه.بعد شروع کنه به حرف زدن.
  دکتر عارف اگه این چهار سال حرف می زدن جز اینکه ایشون رو رد صلاحیت کنن هیچ اتفاق دیگه ای نمیفتاد.
  اما ایشون سیاست نشون دادن.بر خلاف میلشون سکوت کردن و الان که یه تریبون نصفه نیمه تو صدا و سیما پیدا کردن دارن صحبت می کنن که حرفاشون به کل ایران برسه و بتونن اصلاح طلبا رو به قدرت برگردونن.
  آقای هاشمی و خاتمی سکوت نکردن.اما چی شد جز رد صلاحیت و از بین رفتن امید ؟
  واقعا من تصمیم به رای نداشتم و به هیچ عنوان فکر نمی کردم دکتر عارف پتانسیل مورد نظر یک شخص اصلاح طلب رو داشته باشه.
  اما مطمئنم اگه مناظره هایی مثل 88 برگذار بشه ایشون حتی قدرتمند تر رئیس جمهور محبوب ما میر حسین هم ظاهر میشن.همون طور که در 3 دقیقه ی وقت پایانی خودشون پای تریبون تونستن جواب تمام کاندیدا هارو کامل بدن و حرفی برای گفتن باقی نگذاشتن و کاندیداها عملا مات شدن.

 31. بیاد آر گفت:

  ریـــاســـت جمهوری، حُرمت ملـــــت ماست
  سیمای ضرغام تی وی، ننگ حکومت ماست

 32. فربد گفت:

  مگه آرا شمارش میشوند؟؟

 33. مهدی گفت:

  خنده دارد …. آقای غرضی همه چیز را به خنده گرفته بود . مثل تیم هایی چون مالی که آرزویشان فقط راه یافتن به جام جهانی است و قهرمانی را در چشم خود نمیبینند غرضی هم به همان تایید شدن راضی بود و دلش خوش شده بود . حداد عادل بیراهه جواب میداد …. قالیباف از شهرداری میگفت …. جلیلی کم مانده بود لم دهد …. خدایا خودت برس به داد مردم

 34. دانش جو گفت:

  دوست من حرف شما متین .شاید شرکت در انتخابات گذشته باعث روشن تر شدن خیلی از حقایق از جمله بی اعتنایی به رای مردم شد. ولی این بار قضیه کاملا متفاوته.شاید توی انتخابات قبل مردم 1% احتمال میدادند رایشون اثر گذاره ولی الان رای دادن چیزی جز بی احترامی به شعور خودمون و تایید روند جاری در کشور نیست.چرا مردم اینقد زود گذشته رو فراموش میکنند؟!کسانی که شاید 4 ساله اخیر به شدت به جناب هاشمی بدلیل برخی از سکوت هاش منتقد بودن اینبار اون رو منجی ایران دونستند و جالب تر از اون این که در فاصله کوتاهی از ردصلاحیتشون باز مردم به عارف و روحانی دل بستن با چه امیدی واقعا نمیدونم. پیشنهاد میکنم یک بار دیگه حکایت قلعه حیوانات رو مطالعه بفرمایید.واقعا محشره این کتاب.

 35. کامیار گفت:

  دوست عزیز من کارتون زیبای مزرعه ی حیوانات رو دیدم و واقعا زیبا بود.
  کاملا همون اتفاق تو کشور ما افتاده.
  اما شما اگه فکر می کنی می تونی مردم رو بسیج کنی که رای ندن این کارو بکن.
  میشه مردم رو بسیج کرد که به یک نفر رای بدن اما نمیشه بسیج کرد که اصلا رای ندن.
  مردم چنین کاری نمی کنن.
  اگه فکر می کنین می تونین به بخشی بگین تو خونه بشینن و مشکل حل میشه سخت در اشتباهی.
  اگه فکر می کنین با خونه نشستن میر حسین عزیز ما از حصر در میاد سخت در اشتباهید.
  کاری نکنید که حاکمیت می خواد.
  حاکمیت همینو می خواد که شما دور از سیاست باشین.بی غیرت باشین نسبت به میر حسین و شهدا و انتخابات.
  این خیانت رو نکنین.

 36. کامیار گفت:

  مگه سری قبل شمارش شد ؟
  اما مردم تضاهرات کردن و آبروی نظام رو بردن.
  طوری که الان می ترسن.
  خیلیا منتظر بیانیه هستن واسه تظاهراتن.این فرصت رو از دست ندیم.

 37. رسول گفت:

  چراهیچکدام از آقایان درباره رفع تحریم ها یا نقش تدارکاتچی بودن رییس جمهور وعدم قدرت اجرایی رییس جمهور حرفی نزدن ؟چرا هیچکدام از اقایون جرات نکردند از دخالتهای نظامیان سپاهی و بسیجی در انتخابات و اقتصاد صحبت بکنند؟

 38. دانش جو گفت:

  اگه فکر میکنید با رای دادن مینونید باز شرایطی مشابه و حتی بهتر از جنبش 88 به وجود بیارید که مجدد منجر به ریختن خون یک سری جوان بیگانه بشید و با فاصله اندکی همشون رو از یاد ببرید و 4 سال بعد اشتباهی مشابه رو تکرار کنید یا علی!خدا پشت و پناهتون.ولی این رو بدونید اگه ملت میخواستن کاری از پیش ببرن توی این فشار تورم و نابسامانی ها و در آخر نسبت به رد صلاحیت هاشمی کاری میکردند.چه بخواین قبول کنید چه نه ملت ما خسته خسته اند و فقط دارن خودشون رو در مسیر تندبادهای سوزان حوادث قرار میدن و میگن هر چه بادا بادا.و نکته آخر این که من کسی رو به رای ندادن ترغیب نمیکنم فقط یک سری فراموشی ها رو یاد آور شدم.برید آقا برید رای بدین انشاالله اگه عمری باقی بود ماه آتی همین موقع تشریف بیارید مجدد بحث میکنیم!!!

 39. ali گفت:

  من میگم باید برای حمایت از اقای عارف یه جنبش بزرگ راه بندازیم
  این اصول گراهها گند زدن میخوان قضیه رو لوس کنن تا ما شرکت نکنیم و اونا بتونن با آرای حداقلی برنده بشن این دقیقا نقششونه چون حرفی برا گفتن ندارن

  ما کاندیدای حداکثری نداریم این درست ولی اونا هم ندارن پس در این مرحله با حمایت از اقای علرف و طرح خواسته های خودمون در چارچوب جنبش سبز نمیگذاریم اب خوش از گلوی این بیسوادهای قدرت پرست پایین بره
  اینا باید تو همین هول و بلا بمونن
  ممنون میشم نظرتونو بگین
  یا حسین میر حسین