سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بشار اسد: به اسرائیل حمله می کنیم/ ارسال میگ های روسی به سوریه...

بشار اسد: به اسرائیل حمله می کنیم/ ارسال میگ های روسی به سوریه

چکیده :قرارداد موشک پیشرفته اس 300 روسی به دولت سوریه مساله ساز شده است، اول روسیه از فروش این موشک به سوریه خبر داد. اما بعد از مذاکره با اسرائیل اعلام کرد که قرارداد اجرا نخواهد شد و حالا بشار اسد می گوید مطمئن است که دولت روسیه به عهد خود وفادار است و اس 300 ها را دریافت خواهد کرد. روسیه قراردادی برای فروش اس - ٣٠٠ به ایران هم امضا کرده بود اما پس از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه‌های هسته‌ای، اجرای این قرارداد را به حالت تعلیق درآورد....


کلمه- گروه بین الملل: قرارداد موشک پیشرفته اس 300 روسی به دولت سوریه مساله ساز شده است، اول روسیه از فروش این موشک به سوریه خبر داد. اما بعد از مذاکره با اسرائیل اعلام کرد که قرارداد اجرا نخواهد شد و حالا بشار اسد می گوید مطمئن است که دولت روسیه به عهد خود وفادار است و اس 300 ها را دریافت خواهد کرد. روسیه قراردادی برای فروش اس – ٣٠٠ به ایران هم امضا کرده بود اما پس از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه‌های هسته‌ای، اجرای این قرارداد را به حالت تعلیق درآورد.

بشار اسد در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی حزب الله لبنان هشدار داده است که اگر اسرائیل بار دیگر علیه کشورش دست به حمله هوایی بزند، با واکنش نظامی مواجه خواهد شد. اسرائیل تا کنون 3 بار به سوریه حمله هوایی کرده است که بنا بر گزارش ها، اهداف بمباران شده محموله های موشکی ایران و سوریه برای گروه حزب الله لبنان بودند.

بشار اسد همچنین گفت که روسیه به فروش تسلیحات به سوریه متعهد است و به بخشی از تعهداتش در این زمینه عمل کرده، اگرچه مستقیما به دریافت سیستم های دفاع هوایی پیشرفته اس-۳۰۰ اشاره نکرد اما بسیاری از رسانه ها از سخنان او چنین برداشتی کردند.

بشار اسد گفت: به تمام توافق هایی که با روسیه بر سر پیمانهای تسلیحاتی داریم عمل خواهد شد و به بخشی از آن تاکنون عمل شده است. ما و روس ها به اجرای این پیمان ها ادامه خواهیم داد.

اما روزنامه «ودوموستی» چاپ روسیه در روز جمعه (۳۱مه) این ادعای اسد را تکذیب کرد. به گفته این روزنامه حتی درباره ارسال نهایی این سامانه ضدموشکی به سوریه نیز هنوز تردیدهایی جدی وجود دارد.

اگر چه بلافاصله روسیه اعلام کرد که دست‌کم ۱۰ هواپیمای جنگی از نوع میگ ۲۹ به رژیم سوریه تحویل می‌دهد. سرگئی کوروتکوف، رئیس شرکت سازنده‌ی هواپیماهای میگ در روز جمعه (۳۱ مه/۱۰ خرداد) به خبرگزاری اینترفاکس گفت: «در حال حاضری هیئتی از سوریه در مسکو به سر می‌برد و سرگرم تنظیم جزئیات این قرارداد است.»

به گزارش دویچه وله، کارشناسان سیاسی این اقدام روسیه را واکنشی مستقیم به لغو تحریم‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا در قبال مخالفان اسد ارزیابی می‌کنند. به نظر کارشناسان مذاکرات برای یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه دچار رکود شده و حال همه‌ی امیدها به کنفرانس ژنو در اواسط ماه ژوئن است.

گفتنی است بشار اسد در ادامه مصاحبه خود با شبکه لبنانی المنار گفت که برای به راه انداختن جبهه دیگری در بلندی های جولان «فشار مردمی» وجود دارد. او گفت: برای باز کردن جبهه مقاومت جدیدی در جولان فشار مردمی جدی وجود دارد.

به گزارش بی بی سی، بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه است که در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧ به اشغال اسرائیل درآمد و مانع اصلی بر سر توافق صلح بین دو کشور محسوب می‌شود. اسرائیل این منطقه استراتژیک را بخشی از خاک خود اعلام کرده است. بشار اسد همچنین گفته است که نیروهای دولتی موفقیت‌های زیادی در برابر مخالفان مسلح به دست آورده‌اند و توازن نظامی به نفع دولت تغییر کرده است.

مذاکرات ژنو

بشار اسد در مورد اجلاس حل بحران سوریه در ژنو موسوم به “ژنو ٢” گفت که دولت سوریه به طور اصولی تصمیم دارد در این نشست شرکت کند. اجلاس ژنو به ابتکار مشترک آمریکا و روسیه برنامه‌ریزی شده و قرار است به زودی در ژنو، سوئیس، برگزار شود. از آنجا که سال گذشته هم جلسه‌ای برای حل بحران سوریه در ژنو تشکیل شده بود، به اجلاس جدید، “ژنو ٢” نام داده‌اند.

این در حالیست که مهم‌ترین گروه مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه که در خارج از این کشور مستقر است اعلام کرد که در کنفرانس صلحی که قرار است ماه آینده در ژنو برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. ائتلاف ملی سوریه گفته است تا زمانی که کشتار مردم در شهرک قصیر توسط نیروهای دولتی ادامه دارد، این گروه در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد.

جورج صبرا، رئیس موقت این گروه در استانبول ترکیه گفت صحبت از نشست‌های دیپلماتیک در حالی که نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی حزب الله لبنان در حال ارتکاب جرایم فجیعی هستند، مضحک است. رئیس موقت ائتلاف ملی سوریه در عین حال به دولت لبنان در باره دخالت حزب الله در بحران سوریه هشدار داده و گفته است که مردم سوریه ریخته شدن خون شهروندان خود را از یاد نخواهند برد.

افزایش درگیری ها در شهر قصیر

از سوی دیگر گفته می شود دهها پیکارجو برای کمک به شورشیانی که با نیروهای دولتی سوریه و حزب الله در شهراستراتژیک قصیر در جنگ هستند، وارد این شهر شده‌اند. یکی از منابع مستقر در شهر قصیر بدون اشاره به تعداد دقیق نیروهای کمکی گفته است که شمار این نیروها کمتر از یک هزار نفری است که پیشتر جورج صبرا، رهبر شورای ملی سوریه، به آن اشاره کرده بود.

یکی از پزشکان ساکن شهر قصیر هم گفته است که بیش از ششصد مجروح در مناطق تحت کنترل شورشیان که زیر آتش نیروهای دولتی قرار دارد، گرفتار شده‌اند. به گفته این پزشک، مجروحان به هیچگونه کمک پزشکی دسترسی ندارند و بسیاری از مردم با کمبود مواد غذایی روبرو هستند. این پزشک همچنین در مورد اوضاع شهر استراتژیک قصیر که هم اکنون صحنه درگیری‌های سنگین بین نیروهای دولتی و شورشیان است، گفت مردم برای دسترسی به آب آشامیدنی مجبورند گاه سه تا چهار روز منتظر بمانند.

شهر قصیر که در ۱۵۰ کیلومتری شمال دمشق و در نزدیکی مرز لبنان قرار دارد، برای نیروهای دولتی و مخالفان مسلح اهمیت استراتژیک دارد چرا که گلوگاه تهیه سلاح و مهمات به شمار می‌رود.


7 پاسخ به “بشار اسد: به اسرائیل حمله می کنیم/ ارسال میگ های روسی به سوریه”

 1. مهدي ايراني گفت:

  پول ماليات ماست كه هفت ميليارد دلار هفت ميلارد دلار در اختيار اسد قاتل قرار ميگيرد. جمهوري اسلامي دارد چه غلطي ميكند؟

 2. سعید گفت:

  جمهوری اسلامی از اولش هم اشتباه بود باید حکومت اسلامی تشکیل میدادیم تا امسال مهدی ایرانی اصلا نتونند داخل ایران نفس بکشند
  مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین ضد اسلام(مهدی ایرانی)، مرگ بر اسرائیل خون خوار، مرگ بر بهایی، مرگ بر امسال مهدی ایرانی و خود مهدی ایرانی

 3. ناشناس گفت:

  فقط بلدید بگید مرگ بر این مرگ بر اون…. خدا هدایتت کنه.

 4. قیامت گفت:

  آقای رهبر ، مجتهد جامع الشرایط !!! چگونه میخواهی جواب خدا را بدهی!!!؟ مردم که فعلا برای تو کشک!!!اما مسلمانی !!!باید شک کرد با کدام مجوز اموال مردم ایران را باین جانیان بی اصل و نصب میدهی!!!؟ اشتباه فاحشی را مرتکب شده ای مطمئن باش قادر بپاسخ گویی باین مردم نیستی ، دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز نداره ، هر چند به قیامت و روز جزا کافر باشی!!!؟

 5. حمیدی گفت:

  سعید جان یکباره بگو مرگ بر کره زمین به غیر از ایران و ونزوئلا . تمام

 6. sina گفت:

  جالبه سطح سوادشو داشته باش…. دوبار تکرار کرده به جای امثال نوشته امسال!!!!!!!

 7. پیمان گفت:

  راست می گی حکومت دینی از اول اشتباه بود. خودت هم اشتباه بودی. رهبرت هم اشتباه بود