سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نمایشگاه مجازی “هنر سبزها” افتتاح شد...

نمایشگاه مجازی “هنر سبزها” افتتاح شد

چکیده : "هنر سبزها" نام پروژه ای علمی پژوهشی است که با هدف حفظ میراث هنری خلق شده در جنبش سبز و فراهم آوردن بستری مناسب برای مطالعه ی این آثار، در جریان است و زاویه ی دید متفاوتی را از این حرکت‌های اجتماعی و سیاسی تاریخ معاصر ایران در مقابل دید مخاطب قرار می دهد....


وبسایت «هنر سبزها»، نمایشگاه مجازی است که توسط یکی از هنرمندان و علاقه مندان با بهره گیری از ابزارهای نوینِ رسانه های دیجیتال، آثار هنری خلق شده پیش و پس از انتخابات ۱۳۸۸ را به نمایش می گذارد.

به گزارش کلمه، “هنر سبزها” نام پروژه ای علمی پژوهشی است که با هدف حفظ میراث هنری خلق شده در جنبش سبز و فراهم آوردن بستری مناسب برای مطالعه ی این آثار، در جریان است و  زاویه ی دید متفاوتی را از این حرکت‌های اجتماعی و سیاسی تاریخ معاصر ایران در مقابل دید مخاطب قرار می دهد.

در بخش توضیح این وبسایت آمده است: جنبش سبز در تعریف کلی به مجموعه ی اعتراضات مردمی به نتیجه ی انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1388 اطلاق می شود. هرچند تعریف این جنبش به علت وسعت و گوناگونی اهداف و ایده ها ممکن نیست، اما در سال های گذشته، رنگ سبز، که ابتدا رنگ کارزار انتخاباتی میرحسین موسوی بود، به نمادی از امید و مقاومت برای اصلاح امور سیاسی ایران بدل گشته است.

گردانندگان این نمایشگاه مجازی خاطرنشان کرده اند: «هنر سبزها» به مجموعه ای از آثار هنری خلق شده در بازه ی زمانی پیش و پس از انتخابات (1390-1388) می پردازد. آثار جمع آوری شده در این پایگاه، تنها قسمتی از کل آثاری است که در محیط های مجازی منتشر شده اند. معیار انتخاب آنها تنها تولید شدن برای حمایت از جنبش سبز نبود؛ بسیاری از آثاری که به هر شکلی مورد استفاده ی حامیان این جنبش بوده اند نیز، در این مجموعه جمع آوری شده اند. در این نمایشگاه دائمی آنلاین، جدای از طبقه بندی آثار هنرمندان حرفه ای، آماتور و شهروند-خبرنگاران، منابعی به منظور تقویت مباحثات نظری پیرامون مبارزه و پایداری به وسیله ی هنر ارائه خواهد شد. از جمله ی این منابع، مصاحبه هایی است که با اهالی فن، هنرمندان و مخاطبین عادی انجام شده و به صورت طبقه بندی شده در اختیار شما بازدیدکننده ی عزیز قرار گرفته است.

هشتم اسفندماه ۱۳۸۸میرحسین موسوی در گفت و گویی با کلمه، از نفی خشونت و رعایت اخلاق در جنبش سبز گفت و به تشریح ابعاد بیانیه شماره ۱۷ به عنوان راه حلی برای خروج از بحران پرداخته بود. او در آن مصاحبه از گسترش آگاهی ها به عنوان استراتژی اصلی جنبش سبز یاد کرد و به صدها اثر هنری اشاره کرد که در دوران حیات جنبش سبز آفریده شده اند؛ و البته از آن زمان تا امروز نیز خلق آنها ادامه داشته است.

میرحسین در پایان آن گفت و گو آرزو کرده بود: «بنده آرزو دارم روزی در کشور شرایطی ایجاد شود که مجموعه پوسترها، نقاشی ها، کلیپ ها و سایر آثار هنری خلق شده یک سال گذشته بدون سانسور به نمایش گذاشته شود و می دانم که انشاء الله با امید و حرکت جنبش سبز، روزی شاهد چنین نمایشگاهی که نشان دهنده شور و شوق ها و دغدغه های ملی ماست، خواهیم بود.»


2 پاسخ به “نمایشگاه مجازی “هنر سبزها” افتتاح شد”

 1. ناشناس آشنا گفت:

  رای من در حصر است

  آزادش کنید

  پروانه خوش پرم حراس ندارد.

  شمع را خاموش کنید..

 2. محسن گفت:

  رئیس جمهور موسوی در حصر است و ما اینجا در پی تشکیل دولت سایه هستیم که به نظر من بازم گلی به جمال عارف که مقداری از حرفهای موسوی رو زد و به صداسیما اعتراض کرد