سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تاسف اسرائیل از پایان دولت احمدی نژاد...
» آبشارزن های تل آویو، نگران پایان کار پاسورشان در تهران هستند

تاسف اسرائیل از پایان دولت احمدی نژاد

چکیده :پایان دولت احمدی نژاد یک خبر بد برای تل آویو محسوب می شود، اما امیدوارند که با تداوم یک دولت تندرو و کم عقل دیگر در ایران که مجری برنامه های دشمن محور رهبری در سیاست خارجی باشد، آنها به ماهی گیری خود در آب گل آلود ناشی از سیاست خارجی تهاجمی دولت ایران ادامه...


کلمه – صابر سعیدی

حاصل سال ها سیاست خارجی تهاجمی وبه نعبیر دقیق تر میرحسین موسوی، “ماجراحویانه”، آن است که اسرائیلی ها در پایان 8 سال مسئولیت محمود احمدی نژاد در نقش رئیس دولت، از رفتن او ابراز تاسف می کنند. هرچند وفاداران به آرمان های اصیل انقلاب اسلامی متهم به تحت حمایت “دشمن” بودن باشند و هشدارهای دلسوزانه آنها برای جایگزینی عقلانیت در سیاست خارجی به جای آزمون و خطاهای شرورانه، با حبس و حصر و خفقان مواجه شود.

 دیروز بی بی سی در گزارشی به نقل از دن شوفتان، رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی دانشگاه حیفا نوشت: “احمدی نژاد چهره زشت رژیم ایران است. بنابراین از نظر اسرائیل او برای نشان دادن ماهیت رژیم به افرادی که شاید ساده لوح باشند بسیار مفید بوده است.”

 این مقام اسرائیلی به بی بی سی فارسی همچنین گفت: “اگر شخص باهوش تری جای او بود اما همچنان به ساخت بمب اتمی ادامه می داد، از تروریسم در دنیا حمایت و با مردمش وحشیانه برخورد می کرد، کار ما برای متقاعد کردن افکار عمومی جهان سخت تر می شد. اما احمدی نژاد کار ما را راحت کرد. بنابراین ما به نوعی از پایان دوره رئیس جمهوری او متاسفیم.”

سیاست خارجی تهاجمی”

این عبارتی بود که در برابر سیاست تنش زدایی دولت اصلاحات، از سوی محمود احمدی نژاد و با حمایت تمام قد رهبری از آن، به عنوان سیاست رسمی حکومت در جهان شناخته شد. نوک تیز پیکان تهاجم نیز به سمت اسرائیل نشانه رفت تا نشان دهند برای شعار حذف آن از روی نقشه جهان جدی هستند. جدیتی که هر تازه کاری در صحنه سیاست می دانست که نتیجه عملی آن بیش از هرچیز به معنای تنش زایی، ایجاد وجهه مظلومیت و تحت خطر بودن برای اسرائیل و جلوه ایران به عنوان کشوری یاغی و خطرناک برای امنیت جهانی است.

 همین هم شد. اسرائیل که در زمان دولت خاتمی و با سیاست تنش زدایی رو به انزوا می رفت و چیزی نمانده بود تا سازمان ملل صهیونیسم را معادل نژادپرستی معرفی کند، یکباره با سیاست نسنجیده و غیرقابل درک “نفی هولوکاست” که هرگز مشخص نشد هدف ازطرح آن چه بود، و سپس بحث حذف اسرائیل و حمایت از هر گونه جنگی علیه این کشور به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل، نه تنها رژیم نژادپرست صهیونیستی را از انزوا به در آورد که باعث شد در مقابل بحث احمدی نژاد، نفی هولوکاست در سازمان ملل رسما محکوم شود.

 آش آنقدر شور شد که صدای خود فلسطینی ها را در آورد. دیگر تنها فتح و دولت ابومازن نبودند که به سیاست های افراطی ایران اعتراض می کردند، که دامنه اعتراض و دعوت به تعادل در موضع گیری ها به مرز حماس رسید، آنچنان که به مرور با توجه به این که موضع گیری های رسمی ایران چیزی در عمل برای فلسطینی ها در بر نداشت و البته برخی منافع دیگر، آنکارا را به تهران ترجیح دادند و در مراسم های رسمی شان پرچم ترکیه و عکس اردوغان را بالا کشیدند و ترکیه ای که در تل آویو سفارت داشت، توانست با ایفای سیاست های هوشمندانه، دردسر واقعی تری برای اسرائیل شود تا ایران.

 آیا این مواضع اسرائیل پسند، تنها یک خطای سیاسی بود؟

 پاسخ به این پرسش را برخی افراد به گونه ای داده اند که شاید توهم توطئه به نظر برسد. اما واقعیت آن است که برخی از استخوان خرد کرده های سیاست که سابقه ای از بدبینی های حاد ندارند بارها در محافل مختلف نسبتا خصوصی از احتمال وابسته بودن احمدی نژاد و برخی نزدیکانش به اسرائیل یا دست کم تحت هدایت غیر مستقیم بودن آنها به موساد سخن گفته اند. در این باره کسانی مانند عبدالله شهبازی، از مورخان تاریخ معاصر، پا از این فراتر گذاشته و مدعی اصل و نسب یهودی احمدی نژاد است. در حالی که به این خبرها در سطح عمومی اعتنای زیادی نمی شد، برخی اخبار تایید نشده دیگر از تحت بازجویی قرار گرفتن برخی بانیان طرح نفی هولوکاست به اتهام وابستگی به موساد و نیز بازداشت یکی از نیروهای امنیتی که مسئولیت کارشناسی امور اسرائیل را داشته به جرم همکاری با موساد حکایت داشت. اخباری که اگرچه جزییات آن دقیقا شفاف نشد، اما با فرض خوشبینانه کذب بودن آنها، زمینه پذیرش ذهنی آنها در ذهن مخاطب نشان از فهم مشترک عمومی از این واقعیت داشت که پشت ظاهر رادیکال مواضع احمدی نژاد، منافع تل آویو روز به روز تقویت شده و جز کسب اشتهار در برخی جوامع مسلمان برای احمدی نژاد که نهایتا نیروی حامی قابل ملاحظه ای برای جمهوری اسلامی محسوب نشدند، در سطح معادلات فراگیرتر جهانی به سود اسرائیل، به خصوص راستگرایانی چون نتانیاهو تمام شد. چنین خدمت 8 ساله و تمام عیار به اسرائیل کمترین حاصلش همین تصورات درباره بانیان آن است. تصوراتی که شاید در آینده صحت و سقم آنها بهتر معلوم شود، اما در اصل قطعی بودن خدمتگزاری دولت نهم و دهم به صهیونیست ها، کمتر کارشناس مطلع و منصفی تردید دارد. این گونه است که در پس ظاهر تقابل راست های جهانی همچون احمدی نژاد در ایران و نتانیاهو در اسرائیل، آنها تبدیل به دلایل وجودی یکدیگر می شوند.

 در این باره تل اشنایدر، روزنامه نگار و وبلاگ نویس اسرائیلی به بی بی سی فارسی می گوید: “بحث عمومی درباره مسایل و مشکلات اقتصادی آن قدر در اسرائیل داغ است که تقریبا هیچ فرصتی برای این که مردم درباره ایران حرف بزنند وجود ندارد.”

 خانم اشنایدر می افزاید: “مردم این جا فکر نمی کنند که موضوع ایران خیلی مهم است، مساله اصلی برای آنها اقتصاد است.” و در حالی که جریان افراطی راستگرا در اسرائیل تنها با دلایل امنیتی موضوعیت خود را می تواند توجیه کند، احمدی نژادی در ایران پیدا می شود که این خدمت را در حق آنها بکند، بی آنکه کم ترین منفعتی برای منافع ملی کسب کند. اما چه باک؟ جریان راست وطنی هم احتیاج به تهدیدی خارجی و “دشمن” دارد تا به بهانه آن بگیرد و ببند و مخالفان داخلی را به ارتباط با آنها متهم کند.

 این گونه است که پایان دولت احمدی نژاد یک خبر بد برای تل آویو محسوب می شود، اما امیدوارند که با تداوم یک دولت تندرو و کم عقل دیگر در ایران که مجری برنامه های دشمن محور رهبری در سیاست خارجی باشد، آنها به ماهی گیری خود در آب گل آلود ناشی از سیاست خارجی تهاجمی دولت ایران ادامه دهند.


14 پاسخ به “تاسف اسرائیل از پایان دولت احمدی نژاد”

 1. ع.ب.تورک اوغلی گفت:

  سلام-کشورهایی که درآن عقلانیت حکمرانی میکندهمیشه توسط یک گزوه یاحزب امتحان داده درعرصه های سیاسی واقتصادی مدیریت میشود.درکشورهای جهان سوم وبخصوص نفتی جای پای استعمارعلنی ویادرسایه دیده میشود.تنهاشعاردادن دلیل برانقلابی بودن نیست عقلانیت شرط اول است.اسراییل طی این 34سال ازشعارهای دروغین مسئولین مابرای بقای وحقانیت ناحق خوداستفاده کرده واحمدی نژاددراین راه بزرگترین کمک رابه اسراییل کرد.

 2. فربد گفت:

  معلومه
  کاری که اسرائیل و امریکا میخواستند با هزینه کردن میلیونها دلار انجام بدهند تازه اگه به نتیجه میرسید و به هدفشون میرسیدند
  درعوض این عوضی با خرج کردن 700هزار میلیارد درآمد کشور، عملی کرد

 3. بهروز گفت:

  “” اسرائیل :ما به نوعی از پایان دوره رئیس جمهوری احمدی نژاد متاسفیم””
  “”نظر بنده به ایشان نزدیکتر است””
  پــــــــــــــس

 4. بیدار گفت:

  امروز هر ساده انگار و بی سوادی هم میداند که احمدی نژاد دراصل چکاره بوده !!!!! مگر غیرازاین است که برخی مسئولین مانند محسن رضائی و دکتر مهدی خزعلی از یهودی بودن احمدی نژاد پرده برداشتند ؟ آیا کسی آن را انکار کرد ؟ یا هیچ ابلهی هست که امروز آنرا انکار کند ؟ در قضیه هولوکاست که توسط احمدی نژاد مطرح شد اولا چه لزومی داشت و چه منافعی برای ملت داشت ؟ دوما مگر با این کار که به ظاهر با اسرائیل مخالفت نمود در واقع به نفع اسرائیل تمام نشد ؟ احمدی نژاد در ظاهر همیشه با اسرائیل مخالفت نمود اما همیشه به نفع اسرائیل حرکت کرد . امروز همه مردم می دانند که عوامل اسرائیل در نظام رخنه کرده اند و سرمایه های ایران را در اختیار گرفته اند و با پنبه سر مسلمانان را می برند و از طریق مسئولین نفوذی که امروز در رأس امور قرار دارند کمر به نابودی ایران بسته اند

 5. Conspiracy__Theorist گفت:

  البته صهیونیست ها آدم های دروغگویی هستند وقتی اظهار تأسف کنند در واقع بسیار راضی و خرسند هستند. گفتمان احمدی نژاد ایران را در صحنه فلسطین نقشه گردان اصلی کرده بود واین اصلا خوشایند صهیونیست ها نبود. ترور دانشمندان هسته ای هم واکنشی خصمانه بود که حاکی از اوج هراس صهیونیست ها از سمت سوی حرکت ایران بود.

 6. مهدي آرام نژاد گفت:

  يه چيز ديگه كه از درون اين ميشه بيرون كشيد اينه كه اسرائيل كه خودش مظهر كشتارهاي جمعي و ترورهاي سياسيه داره فرار به جلو ميكنه و ميگه اگه يه فرد با هوش ميومد و يا بياد ايران ميتونه هر جنايتي رو با آسودگي خاطر انجام بده بايد يادمون باشه كه از دو سوي بام نيوفتيم.

 7. مادی گفت:

  حالا ان اقایانی که همیشه میگفتند اگر دشمن از شما تعریف کرد بدانتید در خطا هستید بفرمایند اقایان روزنامه کیهان و اصولگرایان و برادران قاچاقچی و روحانیت معظم امروز اسرائیل از رفتن محبوبتان احمدی نزاد ناراحت و اندوهناک است البته ما می دانستیم هیچ کس به اندازه اصولگرایان به اسرائیل خدمت نکرد

 8. ایرانی‌ گفت:

  در تایید قسمتی‌ از نوشتهای بالا باید اضاف کنم که آمریکا و روسیه هم کم از تهدیدات آقای احمدی نژاد سود نبرده‌اند. من معتقد هستم که یک ایران دمکراتیک با یک اقتصاد و سیاست خارجی‌ قوی، چیزی نیست که غارتگران داخلی‌، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا منتظر آن باشند. اگر کسی‌ ادعای مبارزه با دشمنان ایران را می‌کند، باید در راه دمکراتیک شدن ایران گام بردارد.

  زنده باد ایران و ایرانی‌

 9. mohammad گفت:

  آقای جلیلی اگر سیاست حالیشه خودشو تو مذاکرات هسته‌ای نشون میداد. این بابا فقط بلده بره اونجا و بقول خانم اشتون تا حالا ۱۰۰ بار ماجرای زخمی شدنش رو برای ۵+۱ تعریف کرده.

 10. نااار گفت:

  رهبر و مشاورانش دست کمی از این احمدی نژاد ندارن.کسی که با تصمیماتش کشور و مردم رو تا این حد تضعیف کرد و بدتر از همه هنوز هم شهامت بازگشت و جبران رو نداره عاقل تر از احمدی نژاد نیست.

 11. babak گفت:

  خطر “قتل عام” در قصیر
  ژنرال ادریس در مصاحبه اش با برنامه نیوزآور شبکه جهانی بی بی سی قدرت های غربی را چنین به کمک طلبید: “ما داریم می میریم. لطفا به کمک بیایید.” او خواستار ارسال فوری سلاح های بیشتر شد تا نیروهای ارتش آزاد بتوانند از شهروندان سوری دفاع کنند”.
  او گفت که ارتش آزاد سوریه کمتر از ۱۵۰۰ جنگجو در نبرد قصیر دارد که فقط به سلاح های سبک مجهزند.
  به گفته او بیش از پنجاه هزار نفر از اهالی این شهر در آنجا به دام افتاده اند و اگر شهر سقوط کند “قتل عام” رخ خواهد داد.

 12. babak گفت:

  درهشت سال حکومت منورانه مدير جهانی ، نفت براي هندو چين ارزان – ميلياردها دلار بابت نيروگاه هميشه خراب بوشهر و اسلحه به روسها داده شد وميليارد دلار پول و اسلحه به کنيا و نيجريه و يمن و لبان و سوريه اهدا شد بدون يک تير زدن بطرف اسراييل و ميلياردها دلار به ونزويلا کادو شد و ميلياردميليارد هم به دوستان اهدا شد……..

 13. omid گفت:

  تروریست نیروی قدس به 25 سال زندان محکوم شد
  به گزارش صدای آمریکا، دادگاه فدرال منهتن روز پنجشنبه یک تبعه ایرانی را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. او به توطئه چینی برای استخدام افرادی از یک کارتل مکزیکی مواد مخدر جهت کشتن سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم بود.منصورارباب سیر در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۱ درفرودگاه بین المللی کندی دستگیر شد و سرانجام به نقش خود درتوطئه اعتراف کرد
  نیویورک تایمز در گزارشی می گوید هنگام دستگیری ارباب سیر، اریک هولدر دادستان کل آمریکا گفت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، توطئه را هدایت و تصویب کرده بودند.
  به گفته مقامات دولت آمریکا، براساس طرح قراربود ارباب سیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به یک عضو کارتل مواد مخدر بپردازد تا بمبی را دررستورانی درواشتگتن ، درحالی که عبدالجبیر سفیرعربستان درآن غذا می خورد، کاربگذارد.
  رابط ارباب سیر با کارتل مکزیکی یک خبرچین اداره مبارزه با مواد مخدر بود که بی درنگ مقامات آمریکایی را آگاه ساخت.
  گزارش نیویورک تایمز به نقل ازمقامات قضایی وپلیس حاکی است ارباب سیربه نقش خود درتوطئه اعتراف کرد و اطلاعات پرارزشی درباره نقش ایران درپشتیبانی ازطرح ارائه داد.
  به گفته مقامات، ارباب سیرادعا کرد عمو زاده اش، غلام شکوری که عضو نیروی قدس بود، او را برای اجرای توطئه استخدام کرد.

 14. ناشناس آشنا گفت:

  آقایان صهیونیستی!

  نگران نباشید نظر رهبری تغییر نکرده است و شما میتوانید مثل قبل به توطئه ادامه بدهید.