سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » علی مطهری: خبرگان رهبری تغییر ترکیب شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد...
» اگر هاشمی می آمد دروغ هایشان بر ملا می شد

علی مطهری: خبرگان رهبری تغییر ترکیب شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد

چکیده :رد صلاحیت هاشمی موجب شادی غربی ها و صهیونیست ها شد. اگر هاشمی می آمد دروغ هایشان بر ملا می شد. برای شان قابل تحمل نبود مردم به راس فتنه 30 میلیون رای دهند. سخنان امثال نقدی و فیروز آبادی ملاک نیست. نظامی ها وارد سیاست نشوند. رد صلاحیت هاشمی زشت ظالمانه و ناجوانمردانه بود. خبرگان رهبری تغییر ترکیب شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد...


رد صلاحیت هاشمی موجب شادی غربی ها و صهیونیست ها شد.

اگر هاشمی می آمد دروغ هایشان بر ملا می شد.

برای شان قابل تحمل نبود مردم به راس فتنه 30 میلیون رای دهند.

سخنان امثال نقدی و فیروز آبادی ملاک نیست، نظامی ها وارد سیاست نشوند.

رد صلاحیت هاشمی زشت ظالمانه و ناجوانمردانه بود…

این ها بخش هایی از مصاحبه ی صریح علی مطهری است در ادامه ی واکنش ها به عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبان.

به گزارش کلمه، علی مطهری با اشاره به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی پیشنهاد کرد که خبرگان رهبری پیشنهاد تغییر ترکیب شورای نگهبان را در دستور کار اجلاس آینده خود قرار دهند و به رهبری ارائه کنند و خاطرنشان کرد: کافی است دو تن از فقهای حکیم و روشن بین جای دو تن از فقهای فعلی را بگیرند.

این نماینده ی مجلس که معتقد است باید از پیروزی کاندیدای تندروها جلوگیری کرد درباره ی نامه ی تشکر نمایندگان از شورای نگهبان می گوید: این نامه‌ها ملاک نیست چون این امضاها را با عناوین دیگری می‌گیرند و نمایندگان به ملاحظاتی امضا می‌کنند. بیش از سی نفر از کسانی که امضا کرده‌اند به خود من گفتند که از رد صلاحیت آقای هاشمی ناراحت‌اند. وقتی این امضاها توسط افرادی مانند آقای کریمی قدوسی جمع‌آوری می‌شود جنبه امنیتی و اطلاعاتی پیدا می‌کند و افرادی به ملاحظاتی امضا می‌کنند.

متن کامل گفتگوی قانون آنلاین با علی مطهری در پی می آید:

رد صلاحیت آقای هاشمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کاری بود به ضرر انقلاب که موجب شادی غربی‌ها و صهیونیست‌ها شد چون آن‌ها نمی‌خواهند داخل کشور سامان پیدا کند. در واقع دوستان نادان و دشمنان دانای انقلاب از این حادثه شاد شدند.

یعنی معتقدید شورای نگهبان دچار خطا شد؟

بله دچار یک خطای تاریخی شد که موجب تنزل جایگاه خودش شد. در واقع شورای نگهبان ضربه خورد نه آقای هاشمی.

انگیزه شورای نگهبان را چه می‌دانید؟

البته شورای نگهبان معمولا قانون را ملاک قرار می دهد و اعضای آن خصوصا فقها افرادی با تقوا هستند ولی این تصمیم آنها علل جانبی هم داشت. یکی این بود که برخی مسئولان امنیتی از جمله یکی از کاندیداهای تأیید صلاحیت شده توجیه امنیتی برای رد صلاحیت آقای هاشمی به شورای نگهبان القاء کردند که اگر هاشمی در صحنه انتخابات حضور داشته باشد مشکل امنیتی پیدا می‌کنیم. علت دیگر این بود که اقبال مردم به آقای هاشمی پس از ثبت‌نام نشان می‌داد که ایشان با رأی بالا پیروز انتخابات است، درنتیجه همه زحمات چهارساله افراطی‌ها برای حذف آقای هاشمی به عنوان رأس فتنه بر باد می‌رفت و دروغ‌هایشان برملا می‌شد. مثلا مردم به رأس فتنه سی میلیون رأی می‌دادند و این برای تندروها که عامل اصلی بحران چهارسال اخیر بوده‌اند گران و سنگین بود و قابل تحمل نبود. لذا این تندروها شورای نگهبان را تحت فشار قرار دادند. البته اگر مطمئن بودند که آقای هاشمی رأی نمی‌آورد این کار را نمی‌کردند. به هر حال حق مردم در انتخاب اصلح ضایع شد و این افراد مانع وحدت ملی پس از حوادث سال 88 شدند.

قبول دارید که همه باید تابع نظر شورای نگهبان باشیم؟

بله قبول دارم. همه تمکین کردیم ولی این منافات ندارد با این که اشکالات کار بازگو شود تا در آینده تکرار نشود. امام‌خمینی از یک طرف بر تمکین به حکم شورای نگهبان تأکید می‌کنند و از طرف دیگر می‌گویند «شورای نگهبان هم باید به گونه‌ای عمل کند که اعتبار خود و اعتماد مردم به خود را حفظ کند». اگر مثلاً 80% عقلای جامعه حکم شورای نگهبان را نامعقول و ناعادلانه بدانند معلوم می‌شود اشکالی در کار است. بهتر است شورای نگهبان در این‌گونه موارد به مردم توضیح بدهد. گذشته از مسئله آقای هاشمی، شورای نگهبان صلاحیت آقای جلیلی را برای ریاست جمهوری با کمترین تجربه تأیید کرد. آیا کسی که صرفاً چند سال در وزارت امور خارجه مدیرکل و چند سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده و چند مذاکره هسته‌ای انجام داده می‌تواند رئیس جمهور شود؟ این در حالی است که آقای سعیدی‌کیا با سابقه چهار دوره وزارت و آقای پزشکیان با سابقه دو دوره نمایندگی و یک دوره وزارت رد صلاحیت شدند. شورای نگهبان باید درباره این موضوع به مردم توضیح بدهد. به نظر من فقط در صورت فقدان تجربه کافی، داشتن سابقه سوء اخلاقی و یا گرایش فکری غیراسلامی رد صلاحیت می‌تواند مصداق پیدا کند.

ولی افرادی پاسخ‌هایی دادند و این کار شورای نگهبان را تجلیل کردند؟

پاسخ افرادی مانند آقای فیروزآبادی و آقای نقدی ملاک نیست، خود شورا باید پاسخ بدهد. اساساً نظامی‌ها نباید وارد سیاست شوند. این، توصیه اکید امام (ره) است که متأسفانه در چند سال اخیر زیر پا گذاشته شده است. افرادی مانند آقای علم‌الهدی هم که پاسخ دادند قبلا آن‌قدر حرف‌های بی‌منطق زده‌اند که کسی حرف آن‌ها را نمی‌پذیرد.

حال، شما برای آینده چه راه‌حلی پیشنهاد می‌کنید؟

پیشنهاد می‌کنم که ترکیب شورای نگهبان تغییر کند. بهترین راه آن این است که خبرگان رهبری این پیشنهاد را در دستور کار اجلاس آینده خود قرار دهند تا به مقام معظم رهبری ارائه نمایند. کافی است دو تن از فقهای حکیم و روشن بین جای دو تن از فقهای فعلی را بگیرند.

پس از حذف آقای هاشمی، در صحنه انتخابات چگونه باید عمل کرد؟

من معتقدم که باید از پیروزی کاندیدای تندروها جلوگیری کرد.

منظورتان آقای جلیلی است؟

بله، پیروزی ایشان برای کشور خسارت‌بار خواهد بود.

شما گفته بودید که برای مقایسه توان جسمی آقای هاشمی با سایر کاندیداها ایشان یک مسابقه دوی صدمتر با آقای جلیلی بدهد، بعضی افراد این را توهین به جانبازان تلقی کردند؟

این در واقع شیطنتی بود که از طرف این افراد انجام شد. مطلب روشن بود، شنونده باید عاقل باشد. حرف من این بود که اگر ملاک، توان جسمی است، آقای جلیلی هم آن مشکل را دارد، قطع‌نظر از این که این مشکل چگونه برای ایشان پیدا شده و آن پا در بهشت جا مانده یا در خیابان. مسائل را نباید با هم مخلوط کرد. جایگاه والای جانبازان محفوظ است و حتی مخالفان انقلاب هم برای آنها احترام قائلند. در واقع مخاطب من شورای نگهبان بود نه آقای جلیلی.

ولی من امروز توصیه‌ای به آقای جلیلی دارم و آن این است که شما که از جهاد اصغر سربلند بیرون آمده‌اید خوب است که در جهاداکبر هم سرافراز باشید. شما خود بهتر از هرکس دیگری می‌دانید که تجربه کافی و صلاحیت لازم برای ریاست جمهوری را ندارید و عده‌ای برای رسیدن به اهداف خود شما را به درون صحنه هل داده‌اند. الانسان علی نفسه بصیر. انسان به نفس خودش آگاه است. پیشنهاد می‌کنم انصراف بدهید و ابزار دست دیگران واقع نشوید. انشاء‌ا… برای دوره‌های بعد کاندیدا شوید.

ایشان را نماینده گفتمان مقاومت معرفی کرده‌اند؟

بله، گفته‌اند رقابت میان گفتمان مقاومت و گفتمان سازش است، و این یعنی عوام‌فریبی. رقابت در این دوره میان گفتمان اعتدال‌خواهی و گفتمان افراط‌گری است.

پس شما که معتقد به جلوگیری از پیروزی کاندیدای افراط‌گر‌ها هستید معتقد به شرکت نکردن در انتخابات نیستید؟

همین طور است. رد صلاحیت آقای هاشمی کار بسیار زشت و ظالمانه و ناجوانمردانه‌ای بود و ما همچنان به آن اعتراض داریم و نباید به سادگی از کنار آن گذشت، چون موجب می‌شود که در آینده فضای خفقان بر کشور حاکم شود. البته من معتقدم که آقای هاشمی تا حدی چوب رفتار گذشته‌اش را می‌خورد. اگر زمانی که آن رفتار زشت را برای حذف آیت‌الله منتظری انجام دادند ایشان سکوت نمی‌کرد و از مظلوم دفاع می‌کرد امروز این اتفاق برای خودش نمی‌افتاد و آن‌ها این‌قدر جری و سرکش نمی‌شدند.

به هرحال این اتفاق افتاده و در مجموع به نفع شخص آقای هاشمی به عنوان مدافع حقوق مردم و کسی که به روحانیت آبرو داده و باعث حفظ بخش عظیمی از مردم در پشت سر انقلاب شده تمام شده است گرچه به ضرر مردم و انقلاب شد چون همگان از تجربه ایشان در این برهه حساس و ویژه که نیاز به وحدت ملی داشتیم محروم شدند. ولی نباید در اینجا متوقف شد بلکه باید سعی کنیم که یکی از کاندیداهایی که به اعتدال نزدیک‌تر است و تجربه بیشتری دارد پیروز انتخابات شود.

تعداد 200 نماینده از عملکرد شورای نگهبان تقدیر کردند، این را چگونه می‌بینید؟

این نامه‌ها ملاک نیست چون این امضاها را با عناوین دیگری می‌گیرند و نمایندگان به ملاحظاتی امضا می‌کنند. بیش از سی نفر از کسانی که امضا کرده‌اند به خود من گفتند که از رد صلاحیت آقای هاشمی ناراحت‌اند. وقتی این امضاها توسط افرادی مانند آقای کریمی قدوسی جمع‌آوری می‌شود جنبه امنیتی و اطلاعاتی پیدا می‌کند و افرادی به ملاحظاتی امضا می‌کنند.

 


11 پاسخ به “علی مطهری: خبرگان رهبری تغییر ترکیب شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد”

 1. بب گفت:

  کاش همه به مردی تو بودند علی عزیز

 2. مرتضی گفت:

  1) آقای مطهری واضح بگویید آن کاندیدای تایید صلاحیت شده که هشدار امنیتی به شورای نگهبان میدهد و میتواند روی رای شورای نگهبان تاثیر گذاری علیه کاندیدای رقیب کند کیست ؟ تا مردم بفهمند آن کاندیدا که اینطور نفوذ دارد کیست ! و بدانند که چطور شورای نگهبان تحت تاثیر یک کاندیدا واقع میشود

  2) با کمال احترامی که برای آقای مطهری و استقلال رای و تیزهوشی ایشان قائلم، لکن باید در اینجا باید بگویم پیشنهادشان ناشی از ساده نگری بوده است ، ایشان از خبرگان با این ترکیب فعلی و با آن نحوه انتخابات ورودی به خبرگان چه توقع ساده اندیشانه ای دارند ! ایشان باید توجه کنند که نحوه انتخاب خود خبرگان چطور است ، در حال حاضر صلاحیت کاندیداهای خبرگان توسط همین آقایانی که در شورای نگهبان نشسته اند تعیین میشود ! فقهائی که خودشان رقیب انتخاباتی کاندیدهای دیگر هستند ! هم داورند و هم رقیب انتخاباتی آن کاندیداها ! با این وضعیت طبعا آن فقهاء شورای نگهبان که خود منصوب رهبرند ،کسانی را تایید صلاحیت میکنند که منتقد به رهبر نباشند ، درست مثل وضعیتی که در انتخابات ریاست جمهوری شاهد بوده هستیم ، بنابر این ترکیب خبرگان میشود ترکیب فعلی که می بینیم! اگر یک آیت الله دستغیب منتقد هم پیش بیاید ، دیدیم و دیدید که با او چه کردند ، شما از این ترکیب خبرگان توقع دارید که بیایند پیشنهاد تغییر آقایان یزدی و جنتی را بدهند!؟
  بنظرم آقای مطهری باید بازگردند به ساختارها ، باید انتقاد کنند از نحوه انتخابات خبرگان ، و اینکه انتخابات خبرگان مبتلا به یک دور غیر قابل حل است ، باید گفت که صلاحیت کاندیداهای خبرگان را فقط و فقط باید مراجع عظام تعیین کنند چنانکه سابق بر این چنین بود
  حاصل اینکه توقع شما از ترکیب فعلی خبرگان که قریب به اتفاق آنها منصوبین رهبر و اعضاء شورای نگهبان ! و ائمه جمعه هستند توقع غیر قابل تحققی است
  و بالاخره باید گفت حکایت انتقاد آقای مطهری این حکایت است که
  خانه از پای بست ویران است
  خواجه در پی نقش ایوان است

 3. صادق گفت:

  “خبرگان رهبری تغییر ترکیب شورای نگهبان را در دستور کار قرار دهد”
  اینا اگه عرضه داشتند باید اون خامنه ای بی بصیرتو بازخواست میکردن

 4. Tabrizi Habib گفت:

  پیام جانبی مطهری اینست: به قالیباف رأی بدهید!! و این همان منظور پنهان مقام رهبری است و لاغیر

 5. reza گفت:

  salam bar ali motahari

 6. shahla گفت:

  شما ( وبسایت کلمه ) ثابت کردید در سانسور و حذف ید طولایی دارید و اگر امروز مجال می دهید نظراتی تند و گزنده در وبسایت تون مطرح شود به این دلیل است که دستتون به جایی بند نیست و گرنه اگه دستتون بند شود از اینها (حضرات حاکم ) بد تر خواهید بود. کسانی که به وبسایت شما مراجعه میکنند و نظر میدهند ریسک بزرگی مرتکب میشوند . آنوقت شما هم خیلی راحت و از روی سلیقه شخصی کل نظرات و اقدامات طرف را سانسور و در حقیقت نادیده می گیرید . ثابت کردید که شما هم راست نمی گویید .

 7. دلسوز وطن گفت:

  کاش همه به مردی تو بودند

  درود بیکران به تو پسر پاک شهید مطهری ای‌کاش که تو رهبر ایران بودی چون حرف تمام مردم ایران مثل نظر شماست

  می‌خواستم از آقای خامنه‌ای بپرسم که اگه امام خمینی زنده بود به نظر شما جنّتی باز تو شورای نگبان بود

 8. کاوه گفت:

  به نام پروردگار پايدار
  آقاي مطهري
  انگار شما مفهوم تقوي را نمي شناسيد که آدم هايي را که به گفته ي خودتان تحت تاثير يک کانديدا ديگري را رد صلاحيت مي کنند با تقوي مي دانيد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. رضا گفت:

  علی آقا به هرجا رسیده از قبل اعتبار پدر بزرگوارش بوده وگرنه خودش یک ذره سواد نداره

 10. مسعود گفت:

  خیر. روحانی و عارف به اعتدال نزدیکترند. با آرزوی ائتلاف این دو وپیروزی اعتدال و عقلانیت

 11. مسعود گفت:

  درود بر مدرس زمان : دکتر علی مطهری