سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احمد منتظری: با این وضعیت تنها یک نفر در نظام باقی مانده است...
» فضای انتخاباتی کاملا متفاوت در قم؛ پیش و پس از رد صلاحیت هاشمی

احمد منتظری: با این وضعیت تنها یک نفر در نظام باقی مانده است

چکیده :احمد منتظری فرزند ارشد آیت الله العظمی منتظری از روند ردصلاحیت ها ابراز نگرانی می کند و معتقد است با حذف هایی که صورت گرفته و حالا به شخص دوم نظام رسیده نفر بعدی وجود ندارد برای حذف، مگر اینکه در نوبت بعدی شورای نگهبان، رهبری را بدون صلاحیت اعلام کند. ...


کلمه- زهرا صدر: احمد منتظری فرزند ارشد آیت الله العظمی منتظری از روند ردصلاحیت ها ابراز نگرانی می کند و معتقد است با حذف هایی که صورت گرفته و حالا به شخص دوم نظام رسیده نفر بعدی وجود ندارد برای حذف، مگر اینکه در نوبت بعدی شورای نگهبان، رهبری را بدون صلاحیت اعلام کند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد منتظری در گفت و گو با کلمه با اشاره به اینکه نظارت استصوابی که امروز  شورای نگهبان اجرا می کند دقیقا بر خلاف آن انتظاری است که قانون اساسی داشت با استناد به سخنان مرحوم پدرش تصریح می کند که این قانون وضع شد تا حاکمیت در انتخاب مردم دخالت بی جا نکند.

به گفته ی وی آیت الله منتظری به عنوان رییس مجلس خبرگان قانون اساسی می گفتند که اصلا تصویب قانون برای این بود که جلوگیری کند از اعمال نفوذ حاکمیت در رای مردم و الان شورای نگهبان همان کار را می کند. یعنی اعمال نفوذ در رای مردم؛ به این صورت که کاندیدا ها را حذف و انتخاب می کند.

متن کامل گفت و گوی حجت الاسلام والمسلمین احمد منتظری با کلمه را با هم می خوانیم:

معنا و پیام رد صلاحیت آقای هاشمی چیست؟

این رد صلاحیت در واقع رد صلاحیت کل یک نظام است. آقای هاشمی الان شخصیت دوم این نظام هستند وقتی شخصیت دوم صلاحیت نداشته باشد یعنی نظام تک نفره می شود و این یعنی نظام دیگر معنا ندارد. این رد صلاحیت در واقع برای نظام یک خودزنی بود، در واقع نظام با این حرکت ضربه ای به خودش وارد کرد.

حذف دلسوزان نظام طی چند سال اخیر شدت زیادی گرفته، آینده را چگونه می بینید؟

اولین نکته ای که به ذهن من میرسد این است که با این رفتارها دیگر آینده ای قابل تصور نیست. همه حذف شدند و رسید به شخص دوم نظام و الان دیگر نفر بعدی ندارد، مگر اینکه در نوبت بعدی شورای نگهبان، رهبری را بدون صلاحیت اعلام کند. دیگر خاکریز بعدی وجود ندارد آنقدر که کار خراب شده است.

آقای فیروزآبادی گفته بودند که مردم از رد صلاحیت ها خوشحال هستند. شما فضای قم را، علما و مردم را چطور ارزیابی می کنید؟

با کاندیدا شدن آقای هاشمی همه امیدوار شده بودند. یعنی حتی مراجع هم که آرایشان را اعلام نمی کردند شوق داشتند و خوشحال بودند که کسی می آید و کشور را نجات می دهد. در سطح مردم هم بسیار امیدواری ایجاد شده بود. اما الان متاسفانه دوباره نا امیدی حاکم شده است. حتی کسانی که علاقه ای به نظام و حفظ آن نداشتند و فقط دغدغه شان حفظ ایران بود که کشور تجزیه و تکه تکه نشود، یعنی کسانی که نظام را هم قبول نداشتند و فقط به سرزمین ایران عشق می ورزیدند از آمدن آقای هاشمی خوشحال بودند که کشور را از فروپاشی و از تجزیه نجات دهد. همه نا امید شدند. مثل اینکه گرد نا امیدی بر سر مردم پاشیدند، چنین حالتی من در قم احساس می کنم.

بین علما هم این نگرانی را دیده اید؟

بله کاملا. مراجع قم که مواضع سیاسی شان را اعلام نمی کردند، در مجامع خصوصی می گفتند که آقای هاشمی بیاید و این مملکت را نجات بدهد. الان هم همه آنها نگرانند که چرا این فرصت تاریخی از دست رفت. آقای هاشمی امتحانش را در اینکه دنبال مقام نیست پس داده بود و در واقع آقای هاشمی کسی بود که قرار بود دوباره به مقام ریاست جمهوری، شان و عظمت بخشد. ایشان درباره ی عملکرد هم پیش از این امتحانش را داده بود و وقتی برای آنکه عقیده خیر خواهانه و دلسوزانه اش را ابراز کرد، امات جمعه تهران و ریاست مجلس خبرگان رهبری را از دست داد. او دنبال این نیست که بخواهد ریاست به دست بیاورد. ایشان ریاست داشت و در راه عقیده اش آن را از دست داد. آمدن ایشان و کاندیدا شدن شان فقط برای دلسوزی بود و برای ما مردم بسیار اهمیت داشت که رییس جمهورمان در این حد از شخصیت و سابقه انقلابی و کار آزمودگی باشد.

غیر از نماز جمعه ها کسی از قانونی بودن عمل شورای نگهبان صحبتی نمی کند. به نظرتان این نشانه چیست؟!

من فکر می کنم متاسفانه جایگاه نماز جمعه کاملا حالت بخشنامه ای و حکومتی پیدا کرده و آنها اظهار نظرهای مستقل را حتی اعلام نمی کنند. یعنی اگر یک امام جمعه ای نظر مسقلی داشته باشد اعلام نمی کند و فقط آن چیزی را که بخش نامه شده می گوید. در موارد قبلی تماما اینگونه بوده است. من فکر می کنم آقای هاشمی را همه می دانند که زمینه انتخاب شدن فراوان ایشان باعث شد که رد صلاحیت شود. چون می دانستند حتما مردم رای قاطعی به ایشان می دهند رد صلاحیت کردند و هیچ دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد. و مانع حضور کسی  شدند که نظرات منتقدانه دارد و غیر از نظر حاکمیت یک نظر جدید دارد و برای خودش شخصیتی است. می خواستند ایشان را در واقع در این مجموعه راه ندهند و در تصمیم گیری ها شرکت ندهند.

به نظر شما این شورای نگهبان همان شورای نگهبانی است که منظور امام خمینی و قانون اساسی بود؟

دقیقا بر عکس است. مرحوم آیت الله منتظری در نامه هایی که جواب می داند این را نوشته بودند که این نظارت استصوابی شورای نگهبان دقیقا بر خلاف آن انتظاری است که قانون اساسی داشت و به قول افراد حوزه های علمیه نقض غرض شده. یعنی آن زمان برای اینکه حاکمیت در انتخاب مردم دخالت بی جا نکند این نظارت را قرار دادند. آیت الله منتظری به عنوان رییس مجلس خبرگان قانون اساسی می گفتند که اصلا تصویب قانون برای این بود که جلوگیری کند از اعمال نفوذ حاکمیت در رای مردم و الان شورای نگهبان همان کار را می کند. یعنی اعمال نفوذ در رای مردم؛ به این صورت که کاندیدا ها را حذف و انتخاب می کند. یک انتخابات دو مرحله ای شده. در مرحله اول شورای نگهبان انتخاب می کند و نتیجه آن را در اختیار مردم می گذراد. محدوده اختیارات مردم را بسیار کم کرده؛ به گونه ای که مردم اختیار نداشته باشند.

فکر می کنید این اتفاق تاثیری در رای مردم خواهد داشت؟

من فکر میکنم قطعا تاثیر زیادی خواهد داشت یعنی آن استقبالی که بنا بود صورت بگیرد و به قول معروف حماسه ای حاصل شود نخواهد شد. من امیدوارم که تجدید نظر کنند در این خطای بزرگی که صورت دادند و اگر کسی از خطای خودش برگردد به معنای ضعف نیست بلکه به معنای قوت است. به معنای این است که شخص اینقدر بزرگوار است که از خطای خودش برمی گردد و به نفع ملت تصمیم درست و قانونی می گیرد و ابا ندارد از اینکه از حرف خودش برگردد.


12 پاسخ به “احمد منتظری: با این وضعیت تنها یک نفر در نظام باقی مانده است”

 1. صادق گفت:

  :يعني همين حرف كروبي عزيز
  کشتی نظام تبدیل به قایق شده است

 2. مرتضی گفت:

  وقتی کاندیدای مورد نظر یک گرایش بزرگ وجود ندارد و داور مسابقه فقط تیم خودی را بازی میدهد، طبعا گرایش مقابل که ببازی گرفته نمیشود حق دارد در استادیوم حضور پیدا نکند ، حماسه وقتی تحقق پیدا میکرد که برگزار کننده و داور مسابقه اصلا نظر خاصی به دو طرف مسابقه نداشته باشد و فقط حضور جمعی بازیگران و تماشاچیان مورد نظرش باشد ، اگر اینطور بود حماسه خواهی واقعی بود ، ولی وقتی فقط بازیگران خودی باید در مسابقه شرکت کنند ، پس خودشان بروند و حماسه را ایجاد کنند
  البته حماسه هم با تبلیغاتی از جنس تبلیغات کلیشه ای صدا وسیما واقعیت پیدا نمی کند
  مردم در داخل وقایع را رصد میکنند و امکانات رسانه ای امروز نیز اجازه حماسه سازی های کاذب را نمی دهد

 3. پیامم ازادی گفت:

  درود به شیر مرد تاریخ معاصر ایران بعد از مصدق اقای منتظری اینان هستند که خوبیهایشان همیشه در تاریخ ایران ماندگار میمانند

 4. حميد گفت:

  و به قول اسشان قايق تك نفره

 5. بهزاد گفت:

  سردار فیروزآبادی که بدون داشتن کوچکترین اطلاعات و سوابق نظامی یکباره به مقام سرداری میرسد و حتی برای جویا شدن نظر مردم نمیتواند بخاطر اندام ظریفش از چهار نفر پرسش نماید ، باید چنین ….را ابراز نماید ./.

 6. زهرا گفت:

  ما بی شماریم دوستان بیایید اصلاحطلبان و اصولگرایان معتدل شهرمان را متقاعد کنیم کمپینی در حمایت از هاشمی تشکیل دهند و نامه ای بنویسند به شورای نگهبان برای تجدید نظر و متقاعد کردن رهبر به تایید صلاحیت هاشمی.

 7. nazli گفت:

  حماسه سیاسی یعنی همین

 8. حبیب تبریزیان گفت:

  باید حماسه شرکت را به حماسه تحریم تبدیل کرد. هر رویکردی بجز این اشتباه است و تحریمی رسماً اعلام شده.

 9. hamid54 گفت:

  فاتحه ی مملکت خونده شد. دیگه این اظهارنظرها فایده ای نداره. مردم، روز به روز بخاطر دسته گلهایی که مسئولین به آب میدن، بیشتر به دخالت مستقیم یه نیروی خارجی علاقمند و امیدوار میشن. اینو چطور باید به این آقایون فهموند که با این حماقتها مملکت رو به باد دادین. دلتون به چی خوشه آخه؟

 10. ناشناس آشنا گفت:

  این معامله بودایست.

  صوفی حال است،

  عیسی ایست!

 11. فواد گفت:

  حکومت با ردصلاحیت هاشمی ثابت کرد میخواهد مردم را به انتخابات 92 ناامید و سرد کند تا بلکه انتخاباتی آرام و کم هزینه برگزار کند
  چون نشاط در مردم یعنی هزینه و دردسر برای ظام
  پس باید تا میتوانیم با کارهایی که حکومت از آن ترس دارد این اتخابات را برای نظام پرهزینه کنیم
  یک انتخابات پرهزینه
  نمیدونم چطوری
  ولی باید

 12. mehran گفت:

  واقعا هم همینطوره رفسنجانی بود که اونم نشد