سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جبهه مشارکت: رد صلاحيت هاشمي، تعيين رئيس جمهور مورد نظر آينده است...
» تكميل پروژه نافرجام انتخابات 88 دز انتخابات 92

جبهه مشارکت: رد صلاحيت هاشمي، تعيين رئيس جمهور مورد نظر آينده است

چکیده : در آينده‌اي نه چندان دور شاهد آن خواهيم بود كه اين بهانه‌هاي واهي دامنگير بسياري از مسؤولان كشور و بقيةالسلف انقلاب شود تا اقتدارگرائي انحصار طلب همه اركان انقلاب را تسخير كند....


کلمه- گروه خبر: جبهه مشاركت ايران اسلامي در بیانیه ای که در رابطه با رد صلاحیت آيت الله هاشمي رفسنجاني صادر کرد، اعلام کرد: خبر بهت‌آور و باورنكردني رد صلاحيت يار امام و همراه مردم، آيت الله هاشمي رفسنجاني، نشانه‌اي مهم از حاكميت نااهلاني است كه امام راحل در وصيت خود سفارش كردند نگذاريد مملكت به دست آنها بيفتد.

در این بیانیه با تاکید بر این که رد صلاحيت هاشمي، تنها رد صلاحيت يك كانديداي خوشنام و پرآوازه نبود بلكه تعيين رئيس جمهور مورد نظر آينده نيز بود، آمده است: ارزيابي ما از يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري همانند اغلب اصلاح‌طلبان واقع‌گرا اين بود كه اقتدارگرايي براي ماندن در قدرت دست به هر كاري مي‌زنند و تمام تلاش خود را براي تكميل پروژه نافرجام انتخابات 88، به كار خواهند بست و انتخابات مهمي مانند انتخابات رياست جمهوري را به رأي مردم وانخواهند نهاد.

این بیانیه می افزاید: آنگاه كه بر خلاف تمام پيش‌بيني‌ها و علي‌رغم خواست اقتدارگريان، هاشمي رفسنجاني با از خود گذشتگي، براي نجات كشور و بازگرداني اميد به ملت در آخرين لحظات فرصت قانوني، در انتخابات ثبت نام كرد، در كنار اميد و شور و موج‌آفريني گسترده و كم‌نظير در جاي جاي ميهن، امواج غضب و ترس ناشي از شكست اردوگاه ضد اصلاحات را فراگرفت و كابوس تلخ از دست دادن قدرت، اركان انحصارطلبي را به لرزه در آورد. بديهي است كه با ناكامي در گام اول، گام دوم مهندسي انتخابات بايد عملي مي‌شد تا نيازي به تدبير صندوق‌هاي رأي نباشد. رد صلاحيت هاشمي با فشار نيروهاي امنيتي و نظامي در اين شرايط عملي شد.

متن کامل بیانیه به نقل از از نوروز در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحيم

خبر بهت‌آور و باورنكردني رد صلاحيت يار امام و همراه مردم، آيت الله هاشمي رفسنجاني، نشانه‌اي مهم از حاكميت نااهلاني است كه امام راحل در وصيت خود سفارش كردند نگذاريد مملكت به دست آنها بيفتد.

بي شك ابعاد اين حادثه بزرگتر از تأثيرگذاري در انتخابات رياست جمهوري پيش‌رو است و در آينده‌اي نه چندان دور شاهد آن خواهيم بود كه اين بهانه‌هاي واهي دامنگير بسياري از مسؤولان كشور و بقيةالسلف انقلاب شود تا اقتدارگرائي انحصار طلب همه اركان انقلاب را تسخير كند.

جبهه مشاركت ايران اسلامي ضمن ابراز تأسف فراوان از اين اقدام نابخردانه، بر خود لازم مي‌داند از فداكاري و گذشت كم‌نظير جناب آقاي هاشمي در ورود به صحنه انتخابات قدرداني و سپاسگزاري كند و اعلام دارد كه امروز جايگاه هاشمي در ميان مردم و نيروهاي انقلاب و همه علاقه‌مندان به ايران رفيع‌تر و اثرگذارتر از هر زمان ديگر است. ما اميدواريم اين سرمايه بزرگ در بحران‌هاي احتمالي و قابل پيش‌بيني در آينده، تكيه‌گاهي مطمئن براي ملت و كشور باشد.

ارزيابي ما از يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري همانند اغلب اصلاح‌طلبان واقع‌گرا اين بود كه اقتدارگرايي براي ماندن در قدرت دست به هر كاري مي‌زنند و تمام تلاش خود را براي تكميل پروژه نافرجام انتخابات 88، به كار خواهند بست و انتخابات مهمي مانند انتخابات رياست جمهوري را به رأي مردم وانخواهند نهاد.

تحليل ما اين بود كه آنها سناريوي چند لايه‌اي براي برگزاري انتخاباتي تضمين شده طراحي كرده‌اند كه در آن هر چند حضور تزئيني اصلاح‌طلبان براي مشروعيت بخشي به انتخابات ضروري است ولي صحنه بايد به گونه‌اي طراحي شود كه خروجي انتخابات فردي مطمئن و مطيع باشد تا بر ديواره نازك و شيشه اي حاكميت يك‌دست تركي ايجاد نكند.

مبناي اصلاح‌طلبان براي شركت در چنين انتخاباتي اين بود كه تنها با حضور كانديداي حداكثري كه رأي او در هر كوي و برزن مشاهده شود مي‌توان بر اين سناريوي خطرناك غلبه كرد و اراده ملت را تجلي بخشيد و اين كانديداهاي حداكثري تنها در دو چهره ملي و ديني يعني آقايان خاتمي و هاشمي متجلي مي‌شد.

از سوي ديگر اقتدارگرايان بخوبي مي‌دانستند كه حضور يكي از اين دو نفر به معناي ابطال مهندسي درون صندوق‌هاي رأي است و بنابراين با توجه به هزينه‌هاي زياد اين روند در انتخابات سال 88 بر اين امر مصمم بودند تا در گام اول در صورت ممكن، مانع حضور كانديداي حداكثري اصلاح‌طلبان در انتخابات شوند. از اين روست كه مي‌بينيم با تمام توان توپخانه تخريب و تهديد و ارعاب به كار مي‌افتد تا اراده حضور حداكثري در انتخابات شكسته شود كه اين كم‌هزينه‌ترين راه براي رسيدن به مقصود بود.

آنگاه كه بر خلاف تمام پيش‌بيني‌ها و علي‌رغم خواست اقتدارگريان، هاشمي رفسنجاني با از خود گذشتگي، براي نجات كشور و بازگرداني اميد به ملت در آخرين لحظات فرصت قانوني، در انتخابات ثبت نام كرد، در كنار اميد و شور و موج‌آفريني گسترده و كم‌نظير در جاي جاي ميهن، امواج غضب و ترس ناشي از شكست اردوگاه ضد اصلاحات را فراگرفت و كابوس تلخ از دست دادن قدرت، اركان انحصارطلبي را به لرزه در آورد.

بديهي است كه با ناكامي در گام اول، گام دوم مهندسي انتخابات بايد عملي مي‌شد تا نيازي به تدبير صندوق‌هاي رأي نباشد. رد صلاحيت هاشمي با فشار نيروهاي امنيتي و نظامي در اين شرايط عملي شد.

بنابراين رد صلاحيت هاشمي، تنها رد صلاحيت يك كانديداي خوشنام و پرآوازه نبود بلكه تعيين رئيس جمهور مورد نظر آينده نيز بود.

جبهه مشاركت ايران اسلامي با ابراز نگراني از آينده كشور، از همه دلسوزان مي‌خواهد با تعقل و دورانديشي به تدبير امور بپردازند و با حفظ شور و نشاط ايجاد شده و با انسجام و اتحاد گسترده، مانع از تخريب بيشتر كشور شوند.


4 پاسخ به “جبهه مشارکت: رد صلاحيت هاشمي، تعيين رئيس جمهور مورد نظر آينده است”

 1. تراب گفت:

  آیت اللاه رفسنجانی رای آورد و برنده انتخابات ایشان است بر اساس آمار هایی که گرقتند
  او رای اول را دارد و صورت مساله را پاک کردند.
  پس عملا او رئیس جمهور قانونی است
  باز هم روحانیت معظم و مبارز رای آورد

 2. مشارکت گفت:

  به جای شعار و بی برنامگی بهتره یکم واقع بین باشیدو با حمایت از عارف یا روحانی با امواج ایجاد شده نقشه های آقا را بهم بریزید به آقای عارف هم بگید شعارهای معین را تکرار نکنه مردم گرسنه هستند و تقی ونقی زیاد فرقی نداره پس شعارهای اقتصادی مثل افزایش حداقل حقوق تا 1 میلیون و حمایت از تولید و سرمایه گذاری و تلاش برای حل مسله اتمی و آزادی زندانیان سیاسی و یکمی شجاعت مثل احمدی در رسوا کردن کاندیداهای اصولگرا با راه اندازی کمپین های خیابانی مثل 88

 3. تیزبین گفت:

  آیا کسی فهمید که بالاخره موضع جبهه مشارکت در مورد شرکت در انتخابات چیست؟ رای نمی دهند، تحریم می کنند؟ مردم چکار بکنند؟

 4. بیژن گفت:

  عزیز من، بدون شرکت در انتخابات هم میتونی از این موقعیت استفاده کنی. تائید صلاحیت عارف و روحانی هم برای حال دادن به اصلاحطلبها نبود بلکه برای کشاندن آدمهایی مثل شما به صفهای انتخابات و اثبات بر حق بودن خامنه ای و ناحق بودن رهبران عزیز جنبش سبز بدلیل شرکت خیل بزرگ مردم و از این طریق مشروعیت برای اعمال غیر انسانی آنها!!!؟