سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حسین مرعشی: هاشمی با مردم سخن می گوید...

حسین مرعشی: هاشمی با مردم سخن می گوید

چکیده :آقای هاشمی اصراری برای اینکه رئیس جمهور شود نداشت. او برای کمک به عبور از این مرحله از بحران در کشور آمد، الان هم فکر میکند که وظیفه اش تمام شده است. نظام اگر نخواست از فرصت حضور آقای هاشمی استفاده کند مسئولیت اش بر عهده خودش است نه با آقای هاشمی. آقایان طبیعتا اگر هوشیار بودند می گذاشتند آقای هاشمی رئیس جمهور شود. کشور را احمدی نژاد به نقطه ای از بحران رسانده که کشوری نیست که با 6 ماه یا یکسال بشود درست کرد و آقای هاشمی هم قطعا نمی توانست 6 ماهه یا یکساله کشور را سامان دهد. اگر هوشیار بودند می گذاشتند می آمد رئیس جمهور می شد و بعد حمله میکردند. آقای هاشمی خودش را عرضه کرد، مردم هم استقبال کردند نظام نپذیرفت و مسئولیت با نظام است....


سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، نماینده سابق مجلس و معاون رئیس جمهور در دولت سید محمد خاتمی گفته است که “آقای هاشمی با برگه های محدودی بازی نمیکند و برای ادامه نقش در ایران، برگ هایی برای بازی دارد”.

حسین مرعشی به روز می گوید که هاشمی نسبت به ردصلاحیت خود اعتراض نخواهد کرد، از رهبری هم درخواستی نمیکند اما با مردم سخن خواهد گفت. او تاکید میکند که اعتراض نکردن به این معنی نیست که اقای هاشمی شکایتی ندارد.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و سیاستمدار کهنه کار، روز سه شنبه از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد؛ براساس تشخیص شورای نگهبان، او صلاحیت ریاست جمهوری ندارد و آقای مرعشی میگوید شکایت از شورایی که خود را به مردم و افکار عمومی پاسخگو نمیداند مفهومی ندارد.

مصاحبه “روز” با حسین مرعشی در ذیل می آید:

 

آقای مرعشی ابتدا میخواستم درباره ردصلاحیت آقای هاشمی از سوی شورای نگهبان بپرسم، شما در این مورد چه فکری میکنید؟

خیلی خلاف انتظار بود. برداشت خود من این است موج مردمی که با حضور آقای هاشمی به وجود آمد باعث شد گروه های تندرو که بالاخره بیشتر در جمهوری اسلامی حاکم هستند، خود را در مقابل واقعیتی به نام آقای هاشمی به عنوان رئیس جمهور آتی ایران ببینند و از دست رفتن همه دستاوردهایی که در این سالها با حذف و محدود کردن رقبای خود بدان رسیده اند. انها سه راه داشتند و سه کار می توانستند بکنند. یا سنگینی ردصلاحیت آقای هاشمی را بپذیرند و هزینه اش را بپردازند. یا سراغ تاثیرگذاری های نامناسب روی انتخابات می رفتند که البته معلوم نبود در این زمینه چقدر جواب بگیرند. یا اینکه همه دستاوردهای شان را از دست بدهند و شاهد برگشت تعادل به عرصه سیاسی ایران باشند. اکنون به زعم خودشان کم هزینه ترین راه را انتخاب کرده و این کار نامناسب را انجام دادند.

 

گفتید رد صلاحیت آقای هاشمی برای شما غیر منتظره بوده. با توجه به شواهدی که وجود داشت و اظهارات دبیر و سخنگوی شورای نگهبان درباره بنز سوار شدن آقای هاشمی و سن و سال او، از یکسو و اظهارات برخی دیگر از مسئولان و نمایندگان مجلس، پیش بینی نمیکردید آقای هاشمی ردصلاحیت شود؟

برای ما خلاف انتظار بود. آقایان فرض شان بر این بود که آقای هاشمی رای ندارد. حتی کیهان نوشت که هاشمی تایید می شود ولی چون رای ندارد کاندیدا نمی شود. کلا فرض شان بر این استوار بود. برای ما هم جالب بود که جامعه منتظر یک تحول در عرصه سیاسی بود و با اعلام کاندیداتوری آقای هاشمی، رای او در جامعه نمایان و نشاط و شوری که در جامعه ایجاد شد خیلی سریع به تندروها انتقال یافت و آنها هم از همین ترسیدند و وقتی دیدند فرض اولیه شان باطل بوده دست به چنین اقدامی زدند.

 

اما گویا آقای هاشمی حداقل از صبح روز سه شنبه خبر داشت که ردصلاحیت شده است و در مصاحبه ای که با فاطمه هاشمی داشتم گفت آقایان روحانی و لاریجانی پیغام آورده بودند.

بله همین طور است. پیغام آورده بودند که خودتان انصراف دهید تا رد صلاحیتی در کار نباشد و ردصلاحیت اعلام نشود چون به صلاح نیست و.. که البته آقای هاشمی نپذیرفت و گفت اگر میخواهید رد کنید، رد کنید من انصراف نمیدهم، به خاطر مردم آمده ام.

 

خانم هاشمی گفتند آقای هاشمی اعتراض نخواهد کرد. چرا؟ یعنی آقای هاشمی نظر شورای نگهبان را مبنی بر اینکه او صلاحیت ریاست جمهوری ندارد می پذیرد؟

شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها یک مرحله ای اقدام میکند و در قانون هم محلی برای اعتراض پیش بینی نشده است. اما اعتراض نکردن آقای هاشمی به این مفهوم نیست که او اعتراض ندارد یا دوستان دیگر اعتراض ندارند. بلکه از نظر قانونی کار خاصی نمی توان انجام داد. از سوی دیگر شورای نگهبان هیچ وقت به افکار عمومی پاسخگو نیست و شکایت از عملکرد شورایی که به مردم و افکار عمومی پاسخگو نیست مفهومی ندارد. این بدین معنی نیست که آقای هاشمی شکایتی ندارد، او مطالبات و حرف خود را با مردم در میان خواهد گذاشت.

 

یعنی با مردم سخن خواهد گفت؟

بله در قالب بیانیه ای مطالبات و حرف هایش را با مردم در میان خواهد گذاشت.

 

آقای مشایی گفته است که از طریق رهبری مساله ردصلاحیت خود را پی گیری خواهد کرد. در محافل سیاسی و خبری هم گفته می شود ممکن است همچون انتخابات دوره نهم، در این دوره نیز آقای خامنه ای با حکم حکومتی، صلاحیت کاندیدا یا کاندیداهایی را تایید کند؛ به طور مشخص آقای هاشمی و آقای مشایی. در این صورت چی؟

احمدی نژاد و مشایی پیش بینی هایی غیرواقعی از میزان نفوذ خود در میان مردم داشتند و فکر میکردند در دور آخر سفرهای استانی و بردن مشایی به استان ها و میان مردم، مجموعه هزینه هایی که به مردم مظلوم ایران تحمیل کرده اند از یادها رفته و مردم به مشایی اقبال نشان خواهند داد. حرف شان این بود که به نقطه ای می رسند که نظام قدرت هزینه برای ردصلاحیت مشایی را ندارد و مردم معترض می شوند لذا نظام مجبور می شود مشایی را تایید کند. بعد دیدند که چنین نشد و خود احمدی نژاد هم هیچ عکس العملی نتوانست نشان دهد و نتوانست مردم را هم به صحنه بیاورد. الان برای اینکه حرفی برای گفتن داشته باشند می گویند ما از طریق رهبری پی گیری میکنیم. آنها میدانند که جایگاهی نزد رهبری هم ندارند، نه مشایی و نه احمدی نژاد که رهبری بخواهد هزینه ای بابت بازگشت مشایی به گردونه انتخابات پرداخت کند. با این حال آنها با این شیوه میخواهند به طرفداران محدود و اطرافیان خود جوابی بدهند و بگویند که ما بیکار ننشسته ایم و داریم پی گیری میکنیم و..

 

آقای هاشمی چرا چنین درخواستی از رهبری نکرد و از این طریق پی گیری نکرد و تصمیم گرفته با مردم سخن بگوید؟

آقای هاشمی اصراری برای اینکه رئیس جمهور شود نداشت. او برای کمک به عبور از این مرحله از بحران در کشور آمد، الان هم فکر میکند که وظیفه اش تمام شده است. نظام اگر نخواست از فرصت حضور آقای هاشمی استفاده کند مسئولیت اش بر عهده خودش است نه با آقای هاشمی. آقایان طبیعتا اگر هوشیار بودند می گذاشتند آقای هاشمی رئیس جمهور شود. کشور را احمدی نژاد به نقطه ای از بحران رسانده که کشوری نیست که با 6 ماه یا یکسال بشود درست کرد و آقای هاشمی هم قطعا نمی توانست 6 ماهه یا یکساله کشور را سامان دهد. اگر هوشیار بودند می گذاشتند می آمد رئیس جمهور می شد و بعد حمله میکردند. آقای هاشمی خودش را عرضه کرد، مردم هم استقبال کردند نظام نپذیرفت و مسئولیت با نظام است.

 

آقای مرعشی از سویی بحث سن و به تبع آن توانایی های جسمی آقای هاشمی در این سن را مطرح میکنند و از سوی دیگر به آنچه که “فتنه” می نامند اشاره و آقای هاشمی را از سران “فتنه” و یا حامیان “فتنه” معرفی میکنند در این مدت این دو مقوله ای بوده که برای ردصلاحیت آقای هاشمی به خصوص قبل از اعلام نتیجه مطرح می شد. شما چه نظری دارید؟ دلیل ردصلاحیت آقای هاشمی چه بود؟

اصل مشکل شان این است که آقای هاشمی مستقل بود و مستقل است. او جزو معدود کسانی بود که می توانست در واقع اعتدال را به کشور بازگرداند. اینها که گفته اند بهانه است. خودشان خوب میدانند اگر فتنه ای بوده یا هست هدف وماهیت اش چی بود، چه کسی شروع کرد و چه نهادهایی در آن نقش داشتند. اینها مسائل پنهانی نیست.مردم هم آگاه تر از اینها هستند و همه چیز را خوب میدانند. درباره توانایی های جسمی آقای هاشمی هم باز خودشان بهتر خبر دارند و میدانند که آقای هاشمی از همه کسانی که الان دست اندرکار هستند توانایی جسمی و حرکتی اش بیشتر است، حتی ما که به نوعی جزو فرزندان ایشان تلقی می شویم قدرت رقابت کردن با آقای هاشمی در سفر رفتن، تجزیه و تحلیل مسائل، سخنرانی و وقت گذاشتن از صبح تا شب را نداریم. از رای بالای آقای هاشمی ترسیدند، فکر میکردند رای ندارد و دیدند که مردم چه استقبالی کردند، اصل قضیه همین بود. اصل قضیه این است که آقای هاشمی متفاوت از آقایان بود، مستقل بود و کسی نمی توانست چیزی به او تحمیل کند.

آقای زیباکلام در اظهاراتی گفته است که آقای هاشمی خودش نذر کرده بوده رد صلاحیت شود.

اقای هاشمی نمی خواست با مردم بازی کند. او آمده بود که به مردم، کشور و نظام کمک کند تا این وضعیت بحرانی پشت سر گذاشته شود. حضور آقای هاشمی در انتخابات، حضوری واقعی بود و او قدرت و شهامت این را داشت که مسئولیت را بپذیرد. مسئولیت خیلی سختی بود اما علیرغم همه سختی هایی که داشت آقای هاشمی قصد فرار از آن را نداشت و ادعای آقای زیباکلام واقعیت ندارد.

 

محسن هاشمی، فرزند بزرگ آقای هاشمی هم در انتخابات شوراها با عنوان عدم التزام به اسلام و ولایت فقیه رد صلاحیت شد. مهدی هاشمی دیگر فرزند آقای هاشمی هم با وثیقه آزاد شده و درگیر دادگاه و محاکمه است، فائزه هاشمی تازه از زندان آزاد شده و رسانه های حکومتی مرتب مطالبی علیه او و فاطمه هاشمی منتشر میکنند. خود آقای هاشمی هم که ردصلاحیت شده. آقای مرعشی مشکل حکومت با آقای هاشمی و خانواده اش چیست و با این وضعیتی که این خانواده دارند آقای هاشمی چه جایگاهی برای خود در حکومت قائل است؟

آقای هاشمی به هر حال در هیچ شرایطی از اصول و چارچوب هایی که برای آن یک عمر مبارزه کرده و از قبل از انقلاب تا الان و دوران طولانی استقرار نظام در داخل کشور با گروه های مختلفی وارد چالش شده، اهل این نیست که عقب نشینی کند. فکر میکنند این فشارها به آقای هاشمی، او را به این نقطه می رساند که تسلیم شود اما اشتباه میکنند او ذخیره آبروی خودش را در اختیار نیروهای افراطی نخواهد گذاشت. همه فشارها برای تسلیم کردن آقای هاشمی است، با هر نمادی که یادآور آقای هاشمی یا مربوط به او باشد مخالفند. محسن را در شرایطی ردصلاحیت کردند که میدانستند رای اول تهران را در شوراها می آورد و همین خود پیام داشت. آقای هاشمی عقب نمی نشیند تسلیم هم نمی شود.

 

اکنون چی آقای مرعشی؟ گفتید آقای هاشمی تسلیم نمی شود و عقب نخواهد نشست، چه خواهد کرد؟

آقای هاشمی سیاستمداری نیست که همیشه با برگ های محدودی بازی کند. همین انتخابات هم نشان داد که آقای هاشمی سیاستمدار زبردست و چیره دستی است، او هم حتما برای ادامه نقش خودش در ایران، برگ هایی برای بازی دارد.


3 پاسخ به “حسین مرعشی: هاشمی با مردم سخن می گوید”

 1. ناظر گفت:

  هاشمی تا اینجا بدون تحمل دشواریهای ریاست جمهوری برنده شد . او امروز در جبهه مردم قرار گرفت و نگرانی او در باره سرنوشت نظام مقدس هم اگر برطرف نشده باشد ، به میزان زیادی کاسته شده است . او تلاش خواهد کرد جای پای خود را در این جبهه کامل کند . چون هاشمی هم مانند اکثریت قریب به اتفاق روحانیون ، حتی شخص خامنه ای ، میداند که اصل مترقی ولایت فقیه ربطی به اسلام ندارد .

 2. سمانه گفت:

  هاشمی باعث رهبری خامنه ای شد. مطمئنم خودش می داند چطور امانتش را پس بگیرد!!!

 3. قیامت گفت:

  پیام این ایثار و از خود گذشتگی در شرایطی که آقای هاشمی دارد یک چیز است ، مردم گول نخورید این انتصابات است نه انتخابات