سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » غلامعلی رجایی: این صلاحیت هاشمی نبود که احراز نشد!...

غلامعلی رجایی: این صلاحیت هاشمی نبود که احراز نشد!

چکیده : شورای نگهبانی که صلاحیت احمدی نژاد را تایید کرد و 8 سال کشور را توسط او به قهقهرا برد، این بار، به راحتی صلاحیت حدادعادل و قالی باف و...را احراز کرد اما هرچه تلاش نمود صلاحیت هاشمی را احراز کند، سعی اش به جایی نرسید! ...


کلمه- گروه خبر: غلامعلی رجایی در آخرین مطلب خود با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان نوشته است که شورای نگهبان با این اقدام کسی را که نظرسنجی ها نشان می داد بالای 65 درصد مردمی که می خواهند درانتخابات شرکت کنند به او رای می دهند،رد صلاحیت کرد تا به وظیفه قانونی خویش عمل کند! حق داشتند هاشمی را رد صلاحیت کنند، مردم دارند اشتباه می کنند!

در این یادداشت وی از عملکرد هشت سال گذشته شورای نگهبان در تایید احمدی نژاد بشدت انتقاد کرده و افزوده است: شورای نگهبانی که صلاحیت احمدی نژاد را تایید کرد و 8 سال کشور را توسط او به قهقهرا برد، این بار، به راحتی صلاحیت حدادعادل و قالی باف و…را احراز کرد اما هرچه تلاش نمود صلاحیت هاشمی را احراز کند، سعی اش به جایی نرسید!

رجایی در مطلب خود با اشاره به جریان سقیفه که بعد از رحلت پیامبر اکرم در غیاب حضرت علی، ولی و جانشین حضرت رسول تشکیل شد، به نقل از سلمان صحابی پیامبر نوشته است: کردید و نکردید!

متن این نوشته به شرح زیر است:

این صلاحیت هاشمی نبود که احراز نشد!

به گمان من مهم ترین خبرتلخ پس ازارتحال امام این خبر بود که با شگفتی دهان به دهان گشت:

صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای شورای نگهبان احراز نشد!

شورای نگهبان با این اقدام کسی را که نظرسنجی ها نشان می داد بالای 65 درصد مردمی که می خواهند درانتخابات شرکت کنند به او رای می دهند،رد صلاحیت کرد تا به وظیفه قانونی خویش عمل کند!

حق داشتند هاشمی را رد صلاحیت کنند، مردم دارند اشتباه می کنند!

شورای نگهبانی که صلاحیت احمدی نژاد را تایید کرد و 8 سال کشور را توسط او به قهقهرا برد ، این بار، به راحتی صلاحیت حدادعادل و قالی باف و…را احراز کرد اما هرچه تلاش نمود صلاحیت هاشمی را احراز کند، سعی اش به جایی نرسید!

لابد از منظر این شورا

الآن حضرت امام خوشحال است!

ودرایران جشن عمومی است!

و مراجع و روحانیون همه خوشحالند !

و مردمی که با نظام قهرکرده بودند، با نظام آشتی خواهند کرد !

وهمه چیزآماده تحقق حماسه سیاسی است!

و ازهمین حالا قیمت دلار و سکه پایین می آید!

وقیمت اجناس و کالاها که در این چند روز بالا رفته یود! شکسته می شود!

و دشمنان درکمین نشسته به سرعت کاغذ پاره های تحریم را پاره ترمی کنند!

و تحریم ها را برمی دارند!

و…..

عصرکه از مجمع بیرون آمدم و رادیوی ماشین را باز کردم و دیدم دارد درباره اهمیت شورای نگهبان و لزوم تمکین همه دربرابرمصوبات آن با مردم و بعضی شخصیتهای روحانی استانها مصاحبه می کند، فهمیدم قضیه ازچه قرار است. واتفاقی که نباید بیافتد افتاده است!

انشاالله روزی که مذاکرات شورای نگهبان منتشر شود ، مردمی که این مذاکرا ت را می خوانند قضاوت خواهند کرد.

به گمان من دراین رد صلاحیت که نمی توان آن را دست کم گرفت .پیام های پنهان فراوانی برای مردم ومسولین نهفته است که نمی توان حتی یکی از آنها را نا دیده گرفت.

شورای نگهبان نمی تواند در برابر این اقدام به مردم توضیحی ندهد.

نمی تواند به مردم نگوید چرا نتوانست صلاحیت هاشمی زندانی دهه 40 مبارزه را احراز کند اما یک نامزد متولد 44 را براحتی احراز صلاحیت نمود!

نمی تواند به مردم وتاریخ پاسخ ندهد که چرا براین آتش شور وعشقی که پس از ثبت نام هاشمی درمیان ملت ایجاد شد آبی سرد ریخت!

واما هاشمی چه بدست آورد ؟

او درپیشگاه خدا ومردم و وجدان خویش آسوده و روسپید شد که به رغم همه محدودیتها ومانعها و..برای خدمت به مردم ونجات کشور از بحران آمد، اما نگذاشتند.

این درد را باید به کجا برد که هاشمی آمده بود شکاف و فاصله بین مردم ونظام را برطرف کند ، بریده ها را با نظام آشتی دهد ،کشور را ازبحران خارج نماید، اما نگذاشتند.

شرایط کشوربگونه ای بود وهست که خود این آقایان می بایست ازهاشمی دعوت می کردند تا به رغم سن بالایی که دارد ایثار نماید و دوباره آستین همت بالا زند وکشور را از بحرا ن بدر آورد.

من که ازامروز صبح تا ساعت 5 بعداز ظهرکه آقای هاشمی می خواست در یکی ازاتاقهای مجمع، خطبه عقد فرزندان یکی از برادران پاسدارمحافظ خود را بخواند ، بارها با وی بودم ، ایشان را به رغم پیش بینی این رویداد تلخ، همانند روزهای قبل بسیار آرام دیدم و این ویژگی مردان بزرگی است که هرگز وهرگز در برابر گردبادهای سخت زمانه سرخم نمی کنند.

اگرتوفیق باشد واذنی، شاید ماجرایی را که در این روزها وامروز برهاشمی گذشت، برای اطلاع مردم شریف وعزیز وثبت درتاریخ بنویسم .شاید!

پایان کلام من خطاب به بعضی از اعضای شورای نگهبان بدون آنکه قصد مقایسه و مشابهت تاریخی در این ماجرا داشته باشم، کلام جناب سلمان فارسی است که پس از ماجرای سقیفه به بانیان آن گفت که: کردید و نکردید!


22 پاسخ به “غلامعلی رجایی: این صلاحیت هاشمی نبود که احراز نشد!”

 1. محمد گفت:

  گیریم که 4سال دیگه هم این اقتدار گرایی رو ادامه دادید! اخرش چی؟

  تا کی مردم رو میخواهیداحمق جلوه بدید !این از لطف خدا بود

  که چیزی جز بی آبرویی برای دستگاه اقتدار گرا باقی نگذاشت واندک آبروی

  اون ها رو پبش عوام مردم از بین برد!

  به نمایندگی قشر وسیعی از دانشجویان و روشنفکران خطاب به این گروه اقتدار گرا عرض کنم

  آرزوی حماسه سیاسی رو به گور خواهید برد!

 2. hamid54 گفت:

  آبروی این مردم روز به روز بیشتر داره میره. بس کنید و خجالت بکشید. الان آقای خامنه ای هم اگه حکم حکومتی صادر کنه، آقای رفسنجانی نباید بیان. لعنت به این جیفه ی دنیا که چه کارها نمیکنه با انسان.

 3. محمد گفت:

  آقای هاشمی که خودشون گفته بودن توان ریاست جمهوری رو ندارن و پیر شدن و شرعاً درست نیست جایگاه ریاست جمهوری رو کسب کنند! من فکر کنم شورای نگهبان به استناد این حرف ایشون رو رد صلاحیت کرد

 4. nakedarzendgi گفت:

  محمد, فکرت را برای خودت نگاه دار

 5. سرگران گفت:

  جمهوری با مقامات بی صلاحیت

 6. ابراهيمي گفت:

  آدمي پير چو شد حرص جوان مي گردد… هاشمي آخر عمري هم نميخواد دست از چپاول سرمايه ملي اين مردم بدبخت برداره… تموم شد دوره زر و زور و ثروت، اي شاه پسته ايران!!!ا

 7. بیاد آر گفت:

  احتمالا ایشان را با رای حکومتی بازمیگردانند تا نقشه شان را عملی کنند همان حماسه و تخریب هاشمی بعد انتخابات با اعلام آرای کم اما آقای هاشمی باید اگر هم حکم حکومتی آمد نیاید چون باید از این کارها دیگر فهمیده باشد که انقلابی که حضرت امام میگفت مبادا دست نااهلان بیافتد حالا دیگر روشنتر از گذشته مشخص شده که به دستشان افتاده و انقلاب از دست رفته و خون آن همه عاشق وطن و شهدا و جانبازان و ایثارگران را شسته اند و پایش یادگاری برای تاریخ سازی مینویسند

 8. زهرا گفت:

  به آن رژیم که بعد از سه ده نشیب و فراز

  رئیس مصلحتش از صلاحیت افتاد

  به ان نظام که با شاکیان در حصرش

  به جای عدل میکند بیداد

  به آن حکومت یک در برابر هفتاد

  به جای رای بباید که فاتحه سر داد

 9. رضا خسروی گفت:

  سلام
  من شخصآ از اینکه افراد پایه گذار انقلاب یکی بعد از دیگری از قطار انقلاب بیرون انداخته می شوند بسیار متآسفم. اما برای من این جای سؤال است که چرا زمانیکه رقبای همین افراد از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت می شدند این آقایان احساس نگرانی نمی کردند؟
  از ماست که بر ماست

 10. behi گفت:

  شورای نگهبان از حد قانونی خویش فراتر رفته و رد صلاحیت سیاسی کرده است.

  دلایل مذکور در خبر قانونی نیستند.

  مصلحت سنجی کار این شورا نیست و اینکه ما از کسی خوشمان نمی آید دلیل نمی شود که نگذاریم در انتخابات شرکت کند.

  قطعاً مشایی و رفسنجانی پایگاه اجتماعی دارند و حذف آنها حذف مردم طرفدار آنها است.

  این کار مغایر دموکراسی و مردمسالاری است. کی می خواهیم بفهمیم که انتخاب را مردم باید انجام دهند نه قیمان مردم؟

 11. بینام گفت:

  بجای اینکه با این حرفها مردم نسبت به انتخابات سرد کنید به دنبال حمایت از تنها کاندیدای اصلاحات باشید.

 12. ساسان شیدایی گفت:

  داداش برید دلار بخرید که تا 5000 تومان می ره بالا. دموکراسی رو وللش!!!

 13. محمد امین گفت:

  1) خیلی تو توهم هستی! قطعا از مزدوران جنایتکار خامنه ای هستی و الا اینگونه مفتضح سخن نمی گفتی! هاشمی جز خدمت و اعتلای کشور و انقلاب کاری نکرده اند! این خامنه ای معاویه است که با فرزندان قاچاقچی اش ، کشور را غارت و چپاول میکند! الان وضع بگونه ای شده است که به هر کجای کشور برید، می بینید که : بزگترین مزارع و املاک بزرگ از آن ایادی مزدور خامنه ای و برادران قاچاقچی است! مثلا در جایی می بینی برادر قاچاقچیی ، بنایی چون کاخ برافراشته و در کنارش یک کارمند بیچاره با یک خانه ی محقر زندگی میکند! این وضع اکنون عام البلوا و همه گیر شده است! 2) اکنون با رد صلاحیت ایت الله هاشمی ، نظام جائر خامنه ای به پایان ظرفیت خود رسید! این نظام دیگر اصلاح نمیشود و صلاحیت بقا ندارد!چراکه شناسنامه اش مهر ابطال خورد! نامه دختر حضرت امام رو بخونید تا بدونید کار خامنه ای به کجا ختم شده است! به زوال و فنا!

 14. ايراني گفت:

  منظور از حمايه سياسي همين بود و منظور از حماسه اقتصادي هم فقر و انزواي مطلق مردم است.

 15. ناجی گفت:

  خوب در پی سلسله تحلیل های سیاسی اینجانب که برخی از آنها در همین سایت به عنوان نظر ثبت شده اند اکنون یکی از حالاتی اتفاق افتاده که هوشیاری بسیاری می طلبد چرا که در صورت تایید هاشمی تکلیف روشن بود. امیدوارم که حکم حکومتی منجر به بازگشت ایشان نشود که اگر اینگونه شود و ایشان بپذیرند باز دلیلی بر نا کارآمدی نظام هست که حتماً باید رهبری نظر خاصی روی کسی داشته باشد تا بیاید یا نیاید. در این شرایط تنها راه باقی مانده تحریم کامل انتخابات است. مخاطب عزیزی که دیگران را تشویق به حمایت از کاندیدای اصلاح طلبان یا روحانی می کنی هوشمند تر عمل کن چرا که آنچه از دست رفته مشروعیت نظام و اعتماد به سیستم حاکمی است که ارکان خودش را نفی می کند پی چطور انتظار داری عارف کاری بکند که نگذاشتند هاشمی کند به علاوه اگر آن ها کاندیدای بهتری بودند خاتمی از هاشمی حمایت نمی کرد آخر مملکت جناح بازی که نیست ساختن مملکت با این آدم های باقی مانده شدنی نیست و رای ما منجر به تایید دیکتاتوری و کودتا می شود پس باید سیستم تغییر کند سییستمی که صلاح مردمش در صدر امور باشد

 16. مجید گفت:

  محمد جان پس تکلیف خود جنتی و مهدوی کنی و خامنه ای و امثالهم چیست؟؟؟؟؟
  آهان جنتی نمیر است!!!!!

 17. ali گفت:

  تمام مشکلات و بی عدالتی ها در جامعه ما از نبود یک قانون اساسی جامع و شفاف نشعت میگیرد . قانون اساسی ما سرتا پا پر از اشکال و تناقض است . در کدام کشور دمکراتیک و نیمه دمکراتیک در جهان دیده شده که قانون اساسیشان اجازه دهد همه اعضای کمیته نظارت بر انتخابات توسط یک شخص انتخاب گردد ؟ قانون اساسی ما خود ترویج کنند دیکتاتوریست . کجای دنیا تمام سرنوشت کشور را به دست یک نفر واگذار میکنند ؟ در کشور ما میگویند فصل الخطاب رهبریست !نعوذ بالله مگر رهبری خداست که هر چه میگوید بدون چون و چرا اجرا شود ؟ ما خودمان با دست خودمان برای حود دیکتاتور تایین میکنیم بعد هروز آه و ناله سرمیدهیم . اگر 80% واجدین شرایت در انتخابات پیش رو شرکت نکنند حکومت مشروعیت خود را از دست میدهد . و در صحنه بین المللی حرفی برای گفتن ندارد . روز به روز هم فشار تحریمها بیشتر میشود و در آخر هم دچار سرنوشتی مثل سوریه خواهد شد . ولی وقتی ما در انتخابات شرمکت میکنیم به حکومت مشروعیت میبخشیم برای سرکوب خودمان . بنده پیشنهاد میکنم با بازکردن صفحه ای در فیس بوک یک نظر سنجی بی طرفانه انجام دهیم و از هر آپی هم یک بار بیشتر تنوانند رای دهند و ببینیم چند در صد از مردم حاضرند رای بدهند . با همین کار میشود مشروعیت نظام را محک زد .

 18. میترا گفت:

  تاسف را نمی شود پنهان کرد اما بیشتر و زودتر می باید برای نظامی متاسف بود که به دست همین فرزندانش سه دهه پیش اخته شد

  هر آن که باد بکارد طوفان بدرود

 19. Mohammad z گفت:

  به نظرمن رفسنجانی رو رد کردند تا بهانه ای برای رد مشایی داشته باشند به احمدی نژاد بگن ببین ما اکبر که سلطان انقلاب بود رو حذف کردیم تا چه رسد به یار تو، این تقابل حکومت با دولت بوده که دودش در چشم مردم میره! الان مردم که سوسوی امیدشون به رفسنجانی و اصلاحات بود الان ناامید شدن ولی دوستان باید منفعلانه عمل نکنیم. ببینیم با این اوصاف آقایان خاتمی / رفسنجانی / موسوی و… طلایه داران سبز کدوم نامزد رو مثلا آقای روحانی را تایید میکنن یا چی . بالاخره باید ابزار جمهوریت ایران فقط همین رییس جمهورش مونده باید تلاش کنیم از بین این بد و بدترها بد انتخاب بشه تا تمرین دموکراسی کنیم و وضع ایرانمون را بهتر کنیم . انتخاب آزاد برسیم به امید اون روز ولی ببینیم آقای روحانی و یا عارف کدومشون بهتره …. و بعد همان کنیم البته اگه اکبر شاه نیومد!!

 20. Mohammad z گفت:

  حماسه سیاسی آقایان نقدی و خامنه ای رد صلاحیت کسانی چون رفسنجانی بود ؟ وای به حال حماسه اقتصادیشون – حتمن اختلاص 300 ملیارد دلاری توسط فرزندان و آقا زاده های شاغل در ” بیت” هست !! باشه روزی هم مردم زور میگرند و با اندیشه خود حرفشانرا به شما خواهند زد – بترسید از آن روز ای شورای نگهبانهای نون به نرخ روز خور – آقای جنتی و مانند وی خیلی جوونند که اکبر پیره ؟ اکبر پیر هست ولیفکرش امروزیه ! البته خوب بین اینایی که اومدن بالا ولی خوب بههر حال بایدنتظر ماند تا روز دیگه آیا آقای رهبر و شورای نگهبن تجدید نظر میکنه یا نه آناه عکس العمل دم را باید دید.!!

 21. محمد گفت:

  ایران داره با سرعت نور به ته دره میره، دیگه هیچ کسی جلودارش نخواهد بود، یک دو سال دیگه صبر کنیم تا ببینیم که چطور کشورمون به دسته بیگانگان خارجی علناً تیکه تیکه پاره و چپاول خواهد شد کما که همین الان هم داره توسط چین و روسیه و هند وترکیه چپاول میشه ولی بروی خودشون نمی آورند، بیچاره نسل امروز ما که در برهه ای از تاریخ ایران پای به این خاک گذاشتند که از آن همه بزرگی و شکوه جزء نامی دیگر هیچ نمانده ………. افسوس

 22. هوشيارسبز گفت:

  تا حدي با نظر شما موافقم ولي شما كه ميگي “بايد سيستم تغييركند” انتظار داري سيستم خودش صبح ازخواب بيدارشه و تغيير كند؟!!ا
  خير اين ممكن نيست »انّ الله لايغيّرمابقوم حتي يغيرمابانفسهم« خداهم منتظر حركت و خواسته مـاست
  راي دادن به عارف يا روحاني باعث ميشه كه اگر و البته اگر بتونند راي بيارن و رئيس جمهورشوندبهترين پيامي كه به سيستم ميده اينه كه باعث شده كسي بشه غيـــر از اوني كه ميخوانش!!ا
  البته يك رئيس جمهور خيلي نميتونه كاري بكنه ولي كمي كه بهتر از اين وضعيت ميشه و البته بايد پله پله اصلاح انجام بشه منتظر معجزه و شق القمر نبايد بود